» »

Gori

Gori

dronyx ::

Gori, gori! Kje gori? Gori na gori gori.

Tole mi je dalo misliti. Očitno se da z bistveno manj besedami povedati vse, kar želiš, če se besede racionalno uporabljajo in imajo več pomenov, odvisno od naglasa in konteksta. Tako na hitro sem izračunal, da ne bi potrebovali več kot tisoč besed in abeceda ne bi potrebovala več kot pet črk, če bi se uporabil tak princip. Slovenščina ima menda med 400.000 in 500.000 besed, kar je ogromno, če ti sedaj nekdo reče, da se moraš naučiti jezika. Pa kje je potem še slovnica in vsa pravila. Ali bodo šli zaradi mojih izračunov spreminjati jezik in abecedo, pa težko rečem. Verjetno ne.

pegasus ::

"Povedati" se da marsikaj tudi čisto brez besed.
Ampak a tudi preverjaš, kako je to sporočilo bilo prejeto in razumljeno? V tvojem primeru očitno ne. Kar je škoda, ker komunikacija je dvostranska zadeva. In optimalna komunikacija je taka, ki je kar se da nedvoumna, torej ena beseda = natančno en pomen. To je ideal, ki se mu težko približajo še programski jeziki, kaj šele človeški. In človeški jeziki ustvarjajo kreativnost ravno na podlagi teh dvoumnosti ... kar je ok za kako umetnost ali igro, za učinkovito komunikacijo pa ne.

dronyx ::

Očitno so še težji jeziki kot slovenščina.

link_up ::

haha, pred leti sem s tem stosom vse pijane sodelavce iz Srbije hecal. :D Nikakor ni slo...blo samo gori gori gori
In and Out

GupeM ::

Pogosto imajo povsem iste besede v povedi popolnoma drugačen pomen. Je pa zelo pomembno, ali ima ta poved vejico ali ne.

Mami gremo jest.
Mami, gremo jest.

Ali pa:
Gremo streljat Ines.
Gremo streljat, Ines.

Včasih pa niti ločila niso različna, pa je pomen lahko povsem različen.
Imaš prst v riti. To lahko pomeni, da si ti dal prst nekomu drugemu v rit, lahko je nekdo drug dal tebi prst v rit, lahko si pa sam sebi dal prst v rit. Torej kar trije pomeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

m0LN4r ::

Zihr? A nebi bilo potem: V riti imam prst ali Imaš v riti prt oz. Prst ima v riti, v riti ima prst?
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

link_up ::

Ja ne mores sebi rect imas. Jaz imas?
In and Out

Baja ::

GupeM je izjavil:

Včasih pa niti ločila niso različna, pa je pomen lahko povsem različen.
Imaš prst v riti. To lahko pomeni, da si ti dal prst nekomu drugemu v rit, lahko je nekdo drug dal tebi prst v rit, lahko si pa sam sebi dal prst v rit. Torej kar trije pomeni.


33? Prst @ Wikipedia

karafeka ::

Vsaka čast perjadi, da je tako hitro legalizirala konopljo. Učinki se že kažejo...

GupeM ::

Baja je izjavil:

33? Prst @ Wikipedia

Ne ravno. Prst kot zemlja ne gre, ker ni del tebe, tako kot prst na roki. Zato ima zadeva zgolj en pomen. Enako velja za gledališko igro Prst, čeprav si ne predstavljam, kako bi imel gledališko igro v riti. Sintaktično je pa seveda pravilno, tako da max 5 pomenov.

m0LN4r je izjavil:

Zihr? A nebi bilo potem: V riti imam prst ali Imaš v riti prt oz. Prst ima v riti, v riti ima prst?

Zihr. Če ti dam prst v rit (hipotetično, seveda), kdo ima prst v riti, ti ali jaz?

karafeka je izjavil:

Vsaka čast perjadi, da je tako hitro legalizirala konopljo. Učinki se že kažejo...

Nima nobene zveze s konopljo, ker ne uživam drog. Je pa vprašanje, ki sem ga zastavil Molnarju že precej staro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Baja ::

DamijanD ::

dronyx: če se ne motim, v dnevnem pogovoru uporabljamo okrog 400 besed

Drugače jezik se razvija glede na potrebe:
- recimo predindustrijska plemena nimajo besed za barve, ker preprosto nimajo enakih stvari v različnih barvah. Prvi dve barvi sta svetlo/temno oz. belo/črno. Zanimivo je, da (če imajo) je na tretjem mestu vedno rdeča.
- nekateri sploh ne poznajo števil in imajo samo opisne količine tipa : few, some, many. Načeloma se je štetje razvilo šele s živinorejo, kjer je bilo dejansko pomembno ali je 15 ali 16 ovc...

delavec44 ::

Rdeča niti ni tako presenetljiva, ker je to barva krvi.

Hudobec82 ::

Težko je pešca sčistiti s cestišča.

Miki N ::

m0LN4r je izjavil:

Zihr? A nebi bilo potem: V riti imam prst ali Imaš v riti prt oz. Prst ima v riti, v riti ima prst?


Ah da, znani relativistični prst.

To je eno od vprašanj, katerih odgovor se z leti izkušenj celo oddaljuje. Kdo koga ali kaj, čemu. Ne vem tega'.