» »

Voicemail kot v filmih

Voicemail kot v filmih

Hangman ::

Malce nenavadno vprašanje.
V kakšnih hollywodskih filmih je pogosto videti prizor, ko stacionarni telefon zvoni in po določenem času se vklopi tajnica/voicemail. V realnem času lahko poslušaš tajnico in klicatelja, ki govori neko sporočilo. Recimo tako:

(phone ringing)
voicemail: Hi! I not home right now, but you know what to do - please, leave me a message.
caller: Hello, I have to tell you that....

Potem nekdo hitro priteče do telefona, dvigne slušalko in pogovor se normalno nadaljuje.

Zanima me, kako ta to v resnici deluje.
Prvič: Kolikor vem, mora voicemail najprej podpirati provider. In če se prav spomnem, je k nam to prišlo v časih ISDN in ADSL povezav (na kratko: vsaj nek modem si potreboval). Ne spomnem se, da bi voicemail obstajal v časih, ko si bil direktno priklopljen na "bakreno" Telekomovo omrežje.
Drugič: Nisem še videl stacionarnega telefona, ki bi na glas v tekočem času predvajal sporočilo (ki ga klicatelj govori v voicemail) in bi lahko kadarkoli preklopil v navadni klic. Tudi nisem videl telefona, ki bi te opozoril, da imaš v voicemailu sporočilo... kolikor se spomnem, si moral najprej poklicati neko telefonsko številko predala.

Ko gledam kak film iz '80 let in vidim podoben prizor, mi delujem, da so imeli američani že takrat kar napredno tehniko. Osebno se ne spomnem, da bi takšna tehnologija pri nas obstajala pred letom '95.

Za zaključek pa me še zanima, ali bi se dalo tak voicemail nastaviti tudi na današnjih pametnih telefonih. Se pravi:
1. Tajnica se mora vklopiti, če v določenem času ne sprejmem klica.
2. Rad bi v tekočem času slišal, kaj ima klicatelj za povedati.
3. Če ima kaj nujnega, bi rad tajnico prekinil in prevzel pogovor.

Furbo ::

Ti mešaš 2 različni tehnologiji.

Ena je analogna, telefon zazvoni, če se po nastavljenem času ne oglasiš, dvigne klic telefonska tajnica priklopljena na stacionarno linijo, predvaja tvoje sporočilo o odsotnosti in nato lahko klicatelj pusti svoje. To se lahko posluša v živo ali pa ne, kakor si nastavil.
Da imaš sporočila si videl po utripajoči lučki, ko si prišel domov.

Drugo je pa digitalno, kjer klic prestreže tvoj operater in tistega ne moreš poslušati v živo.

Če hočeš to, potem nastavi preusmeritev klicev na kako navadno linijo s staromodno tajnico.
Ne bo pa to mobilna rešitev.

Kot kaže pa obstaja tudi rešitev za tvoje želje:
Live voicemail, samo verjetno ne za naš jezik.

https://support.apple.com/guide/iphone/...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

c3p0 ::

Tisto iz starih filmov je čisto analogna rešitev. Se spomnim, so imeli to doma pri kolegu, redkost. Kot zanimivost, v mašini je bila "neskončna" kaseta, pomeni če bi bilo preveč sporočil, bi se stara prepisala.

Hangman ::

Zanimivo. Spomnim se in tudi sam sem še uporabljal telefon na vrtljivo številčnico, pa potem standardni telefon na tipke... ne spomnem pa se, da bi kje v kakšnem gospodinjstvu videl telefon s "tajnico" in na kasete. Šele ko so prišli prvi mobiteli, se spomnem, da sem lahko nastavil redirect v voicemail.

Mi je pa zanimiva "tehnika", ker klicatelja lahko spustiš na tajnico in šele ko vidiš, če ima kaj pametnega za povedati, lahko prevzameš klic.

borisk ::

Spomnim se da smo imeli na firmi fax na neskončni termo papir, ki je imel tudi tajnico, in kaseto ki je neskončno prepisoval, bila je tam nad slušalko.

c3p0 ::

To je bila v tujini pogosto uporabljena zadeva za "call screening", namreč nikoli nisi vedel kdo kliče. Po par besedah si se pač javil, ali pa pustil da pove svoje in prekine.

Mi smo v 80s na slepo klicali okoli, sploh iz kake pokvarjene govorilnice, ki je omogočala, *khm* brezplačne klice. Ljudje so se takrat kar pogovarjali, s takim screenanjem ne bi šlo skozi :). Good times.

link_up ::

lol mladina, kaksne sekate. :) Pa neskoncna kaseta...in ne boste verjeli, se obrnil si jo lahko hehe. :)

zrihtaj si en pap vmesnik za pstn in gor obesi cifro. Telefon zrutiraj na to cifro...voila.:)
In and Out

Invictus ::

Pri nas se to ni veliko uporabljalo, nekako se bile te stvari pri nas tudi predrage, niti nismo bili navajeni. Na zahodu pa se je precej, tudi v poslovnem svetu.

Enako za faks. Še par let nazaj sem pošiljal podpisano pogodbo nazaj preko faksa. Drugače ni šlo. Sem moral iti na pošto, da sem lahko poslal, saj smo pri nas faks že zdavnaj vrgli v smeti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Utk ::

Mi smo imeli doma telefon s spominom in tistim hitrejšim "vrtenjem" (digitalnim al kako že se reklo) nekje v začetku 90ih. To je bilo čudo tehnike. Vseeno smo poznali še kar dolgo vse številke na pamet.

Jure14 ::

Sem šel prav v klet slikat tajnico.
https://drive.google.com/file/d/1wUAOVm...

Leva kaseta za odhodno sporočilo, desna (daljša) za dohodna sporočila.
Zraven je bil še en tone-genrator, za oddaljen dostop do sporočil. (ki je simuliral tipkanje na tipke telefona, če si slučajno imel samo pulznega)

Smo pa imeli doma tudi fax-tajnico, podobno kot na sliki zgoraj. Samo ena kaseta za dohodna sporočila, izhodno sporočilo pa je bilo v pomnilniku shranjeno. Če pa je zmanjkalo elektrike, pa he bilo zapisano tudi na začetku kasete.
In ko je elektrika spet prišla, je tajnica najprej odvrtela kaseto na začetek, prebrala izhodno sporočilo v pomnilnik, odvrtela kaseto na konec zadnjega sporočila in čakala na klic.
Edit: evo, takšna je bila naša:

Poleg fax-a je bila še "kopirni stroj".

Sta bili pa obe tajnici zelo glasni, škljoc-glava naprej, prebere, škljoc-glava nazaj, vrtenje, škljoc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jure14 ()

Pithlit ::

link_up je izjavil:

lol mladina, kaksne sekate. :) Pa neskoncna kaseta...in ne boste verjeli, se obrnil si jo lahko hehe. :)

No lej, živimo v cajtih ko imamo instant en vpogled na to kako se časi spreminjajo. Pa kako 'izkrivljen' pogled ima folk na neko, skoraj da še ne, pol preteklo zgodovino.

Te domače tajnice sploh niso bile tolk redke ko je ISDN prispel. Pred tem so bli 'tone dial' telefoni dost "in" (uni kvadratasti, velikokrat rdeči ali beli, od iskre)... ker se je dalo 'ful' hitreje cifro odvrtet. Pa vsi mulci smo srčno upal da se ne bodo starši oglašal na naše klice (al pa da kdo ne bo dvojčka dvigal vmes). Fun times.
Life is as complicated as we make it...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Siri bi nadomestila tajnico

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
2639874 (9423) SimplyMiha
»

Seznam blokiranih tel. številk. (prodaja in pod.)

Oddelek: Mobilne tehnologije
1717613 (16949) jurre
»

Je že kdo prejel tak telefonski klic?

Oddelek: Mobilne tehnologije
3613595 (11060) dottor
»

Mobitelova nova storitev - SMS zgrešeni klic (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
7112916 (9076) StratOS
»

Skrivanje telefonskih številk (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6711903 (10150) V-i-p

Več podobnih tem