» »

Hitrost mrežne povezave

Hitrost mrežne povezave

Packač ::

Zakaj pri mrežnih povezavah uporabljamo kot mersko enoto bit in ne byte?

[prestavljeno v primernejšo temo -- m.]

Poldi112 ::

Zato, ker je 10 bolj okrogla stevilka od 1.25 ?

BigWhale ::

Poldi, pa si ziher, da je to glavni razlog?

Sergio ::

Zato ker se 128 kbps sliši bolje kot 16 KB/s.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Thomas ::

Ja, ker je bil bandwidth dolgo časa tako ušiv, da je bil (v byteih) komaj omembe vreden.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

asskicker ::

A ni to popolnoma vseeno? Moja delovna miza je dolga toliko, kolikor pač je. Čisto vseeno pa je, ali|O njeno dolžino merimo v metrih, colah ali nadlahteh poglavarja Bantu črncev!
Heaven is on the next door!

undefined ::

> Moja delovna miza je dolga toliko, kolikor pač je. Čisto vseeno pa je, ali njeno dolžino merimo v metrih, colah ali nadlahteh poglavarja Bantu črncev!

Niti ne. Še vedno je bolje rečt, da je miza dolga recimo 150 dm, kot pa 0,0015 km. ;)

Poldi112 ::

Poldi, pa si ziher, da je to glavni razlog?

Ne, zato pa je vprasaj zadaj. Sem pa odgovoril primerno vprasanju, oz. sem tega mnenja (nisem ziher:)

BigWhale ::

> Ja, ker je bil bandwidth dolgo časa tako ušiv, da je bil (v
> byteih) komaj omembe vreden.

Ko sem imel 300bps modem, sem bil CAR!

Potem je pa sosed kupil 2400bps...

;>

undefined ::

> Potem je pa sosed kupil 2400bps...

In si postal kmet. >:D

Thomas ::

> Ko sem imel 300bps modem, sem bil CAR!

Ja, 300 pa ni z 8 deljivo število. Kako bi zvenelo, 37,5 bytov na sekundo modem? Tu se skriva odgovor. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Poldi112 ::

A potem sem imel prav? Matr sem ponosen nase. Dajte me malo pohvalit no :)

Thomas ::

Vse časti Poldiju! Mater a! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

> Vse časti Poldiju! Mater a!

Ja, Thomas. Zate ni tokrat ostalo nič. ;)

Packač ::

Jah ubistvu je res zaradi lažjega sporazumevanja. Vsa števila res niso deljiva z 8. Tako dobimo bolj čist in natančnejši podatek o hitrosti.

Jackass ::

Slava in čast Poldiju!:D

p.s. če bi bil un smeško k se ti klanja na voljo, bi ti unga ruknu. Kdaj bo smetana slo-tech-a(tm) dodala kej novga (npr. še kšnga smeškota)??
jAcKaSS

marjanX ::

lahko bi kdo od vas malo pogledal po internetu in ugotovil dejanski razlog. Saj imate dostop do vsesvetovnega spleta?

Ne? OK. Torej zgodbica za lahko noč:

Bilo je nekoč ....

Računalniki (vsa elektronika) poznajo le dve stanji - '0' n '1'. Imenujemo jih biti (hm.. to pa nam je nekam znano:) ).

Če zna računalnik preko nekega voda (žice, optike, wireless povezave) poslati takšno zaporedje 0 in 1 in lahko to uredi s "hitrostjo" X bitov na sekundo, dobimo iz tega razlog zakaj se večina komunikacijskih hitrosti piše v bitih na sekundo.

Ker gre (pri veliki večini prenosov podatkov) za SERIJSKI prenos podatkov (oziroma stanj 0 in 1) je povsem razumljivo, da se za takšen način prenosa uporabi primeren izraz - biti na sekundo (bits per second) ali bps.

Byte se je pojavil pozneje, ker je človeku težko operirati z množico ničel in enk. Vmes so se rodili še nibli (nibble) - zaporedje štirih bitov (0000 - 1111), ki so nudili 16 različnih vrednost (0-15). Ker pa je homo sapiens rekel: "Saj znam štet tudi do 255" se je rodil byte, skupek osmih bitov (00000000-11111111).
Seveda tudi to ni dolgo zadostovalo in rodila se je beseda (word). Ki je bila najprej sestavljen iz 2 bajtov ali 16 bitov. Ampak tudi te beseeeeeeeeede so se s časoma razširile.... in evolucija se nadaljuje.

Znotraj računalnika se tako vedno znova povečujejo ne le hitrosti procesorjev, ampak tudi "širine" besed, saj ima večina današnjih računalnikov vsaj 32 bitno podatkovno vodilo za dostop do pomnilnika. Današnje grafične kartice uporabljajo 256 bitna vodila. Itd.

Sama komunikacija med računalniki pa še vedno ostaja serijska, bit po bit (in že je tukaj gigabit, heh).

Verjetno sem malo prikrojil vrstni red dogodkov. Ampak upam, da je dilema "Zakaj bit in ne byte?" malo jasnejša.

M.

P.S. Uf, spet sn spiso roman.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

megabit in megabajt

Oddelek: Pomoč in nasveti
93728 (3466) Lonsarg
»

Poraba podatkov pri brskanju po spletu.

Oddelek: Omrežja in internet
71719 (1551) trnvpeti
»

Internet v rovtah=) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
736762 (4561) Duke Nukem
»

Širokopasovni dostop do interneta (tehnična plat ponudbe) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
526718 (5185) darkolord
»

ADSL a je to res a sam govorijo?

Oddelek: Omrežja in internet
361853 (1159) BigHugo

Več podobnih tem