» »

Zelo počasen SSD

Zelo počasen SSD

Boomerang ::

Starejši prenosni računalnik Asus K50IJ. Želel sem ga malo obnoviti in pohitriti, zato sem kupil nov SSD (model Crucial BX500), zamenjal navaden disk z SSD in se lotil inštalacije Windows 7 Professional SP1 (z namenom sedmica, čeprav bi na njem lahko delal tudi Windows 8). Ni prvič, da sem v starejši računalnik vgradil SSD in instaliral popolnoma enak Windows 7, vendar je šlo do sedaj vse brez problemov.

Prenosnik je prepoznal SSD in lahko sem ustvaril particijo in jo formatiral. Potem pa težava: Inštalacija je trajala celo večnost. Po 2 urah sem zaradi pozne ure računalnik izklopil pri koraku "Windows is finalizing your settings" (tik preden prideš v namizje). Upal sem, da bo danes zjutraj zagon normalen, vendar se loadanje Windowsa še zmeraj vleče. Ob taki hitrosti ne morem reči, da računalnik dela v redu.

Kaj bi bil najbolj verjeten vzrok za tako počasno delovanje novega SSD? Kako se prepričam, da dela brezhibno? Toliko, da vem, ali ga obdržim ali reklamiram.

kloko ::

Ni nujno, da je kriv SSD. Prenosnik lahko zaradi drugih težav deluje izredno počasi. Preveri hlajenje, temperature, hitrost procesorja...

Boomerang ::

kloko je izjavil:

Ni nujno, da je kriv SSD. Prenosnik lahko zaradi drugih težav deluje izredno počasi. Preveri hlajenje, temperature, hitrost procesorja...


Pred vgradnjo SSD-ja sem imel notri navaden HDD z nameščenim Windows 8... računalnik se je postavil v namizje v nekaj sekundah (preverjeno tik pred vgradnjo). Drugje ne vidim problema, drugače bi se že prej pokazal.

kloko ::

- update BIOSa na prenosniku, če obstaja
- preveri, da je SATA v BIOSu nastavljen na AHCI
- testiraj z drugačnim SSDjem

Han ::

SSD priklopi v delujoč računalnik in poženi Crucial Storage Executive.

Boomerang ::

Je možno, da je problem v nezdružljivosti Windows 7 in SSD? Če vprašam drugače: Je možno, da bi Windows 8 na tem SSD-ju delal normalno? Ali je problem povezan s hardware-om?

tomlin ::

Možno in verjetno imaš poškodovan medij(dvd, ali ključek). Poskusi z novim medijem win7.Če ti win8 dela normalno, je verjetno vzrok medij.

Po toliko urah je deluje očitno v "zanki"
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomlin ()

tin01 ::

Boomerang je izjavil:

kloko je izjavil:

Ni nujno, da je kriv SSD. Prenosnik lahko zaradi drugih težav deluje izredno počasi. Preveri hlajenje, temperature, hitrost procesorja...


Pred vgradnjo SSD-ja sem imel notri navaden HDD z nameščenim Windows 8... računalnik se je postavil v namizje v nekaj sekundah (preverjeno tik pred vgradnjo). Drugje ne vidim problema, drugače bi se že prej pokazal.


To mi je sumljivo. Verjetno računalnik ni bil predviden za Windows 7 in zato kakšni driverji ne delujejo oz. jih ni in se zato ustavi pri instalaciji... Samo ugibam...

T

Boomerang ::

tomlin je izjavil:

Možno in verjetno imaš poškodovan medij(dvd, ali ključek). Poskusi z novim medijem win7.Če ti win8 dela normalno, je verjetno vzrok medij.

Po toliko urah je deluje očitno v "zanki"


Tudi na poškodovan DVD sem pomislil, ampak datoteke se prekopirajo/ekstrahirajo brez kakšnega obvestila o napaki. Inštalacija takorekoč pride do konca in ko računalnik bootam brez DVD-ja se prikaže boot splash (Windows logo), samo zaganjanje traja neskončno dolgo - tudi za navaden HDD predolgo.

Baja ::

verjetno problem z driverji.

kolega je mel nek prenosnik, na katerem je trajal zagon tudi celo večnost. starejsi šoferi za grafiko so rešli problem.

tomlin ::

Če te prav razumem, si torej w7, naložil, si jih potem tudi sprobal?
Samo boot je počasen?
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Boomerang ::

tomlin je izjavil:

Če te prav razumem, si torej w7, naložil, si jih potem tudi sprobal?
Samo boot je počasen?


Inštalacija, čeprav je trajala celi 2 uri, je nekako prišla do konca... ne čisto do namizja, ker sem prej zaradi pozne ure vse skupaj izklopil. Bootscreen se po vklopu pokaže in začne loadat... nisem pa še imel toliko časa, da bi počakal do namizja, ker pomoje bo trajalo par minut.

Če so krivi driverji, kako to popravim?

Han ::

Na tvojem mestu bi naložil Win 10, saj so na Asusovi strani na voljo šoferji za Win 8.1, ki so 99% kompatibilni z desetko.

tomlin ::

Bootscreen se po vklopu pokaže in začne loadat... nisem pa še imel toliko časa, da bi počakal do namizja, ker pomoje bo trajalo par minut.

Se pravi, naj bi imel,po tvojem, w7 že naložen na ssd. Bootscreen ne pomeni še nič. Probaj še z drugim dvd.

Tole piše specs za tvoj laptop:

ASUS K50IJ-SX249V 39.6 cm (15.6") Intel(R) Pentium(R) Dual-Core T4400 4 GB DDR2-SDRAM 500 GB Intel GMA X4500M Windows 7 Home Premium

https://icecat.biz/p/asus/90nvka11d1g41...
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomlin ()

tomlin ::

Imaš originalni DVD(zraven laptopa ga običajno dobiš). Tam so naloženi tudi vsi potrebni driver-ji?
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Nikonja ::

Upam da ti uspe vse uredit, ampak upam da se zavedaš kakšen riziko je z windows 7 bit priklopljen na internet. Če se da poskusi vsaj windows 10 dat gor, prvo ker je bolj varen, drugo ker ima v sebi ugrajeno veliko več "drajverjev" in nebi smel bit nekaj več zahteven do prenosnika, čeprav je ta model reeees star.

sbawe64 ::

Nikonja
Upam da ti uspe vse uredit, ampak upam da se zavedaš kakšen riziko je z windows 7 bit priklopljen na internet.


Kakšen ?


OP
Imaš prenosnik na elektriki ali na bateriji ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

tomlin ::

sbawe64 je izjavil:

Nikonja
Upam da ti uspe vse uredit, ampak upam da se zavedaš kakšen riziko je z windows 7 bit priklopljen na internet.


Kakšen ?

+1
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

hojnikb ::

tole ni problem z driverji (LOLOLOL) ampak zgolj in samo z SSDjem. Prečekiraj na drugem known good pcju hitrost. BX500 je precej krs ssd, tko da nebi blo nč čudnega, če bi bil ze out of the box DOA..
#brezpodpisa

PacificBlue ::

A je to kaksn refurbished ssd?
I’m out.
:3

bbbbbb2015 ::

Boomerang je izjavil:

Starejši prenosni računalnik Asus K50IJ. Želel sem ga malo obnoviti in pohitriti, zato sem kupil nov SSD (model Crucial BX500), zamenjal navaden disk z SSD in se lotil inštalacije Windows 7 Professional SP1 (z namenom sedmica, čeprav bi na njem lahko delal tudi Windows 8). Ni prvič, da sem v starejši računalnik vgradil SSD in instaliral popolnoma enak Windows 7, vendar je šlo do sedaj vse brez problemov.

Prenosnik je prepoznal SSD in lahko sem ustvaril particijo in jo formatiral. Potem pa težava: Inštalacija je trajala celo večnost. Po 2 urah sem zaradi pozne ure računalnik izklopil pri koraku "Windows is finalizing your settings" (tik preden prideš v namizje). Upal sem, da bo danes zjutraj zagon normalen, vendar se loadanje Windowsa še zmeraj vleče. Ob taki hitrosti ne morem reči, da računalnik dela v redu.

Kaj bi bil najbolj verjeten vzrok za tako počasno delovanje novega SSD? Kako se prepričam, da dela brezhibno? Toliko, da vem, ali ga obdržim ali reklamiram.


Narobe je lahko ogromno stvari. Za drugič rabiš malo več orodij, če se želiš lotiti takih samogradenj.

1) Moraš imeti vklopljen AHCI mode v BIOS in to PRED začetno inštalcijo. Opomba: šele windows 10 zna prav delati s SSDji, čeprav se ti SSD verjetno ne bo strošil
2) Preveri napake pri branju/pisanju, morda je disk slabo sedel notri
3) Poskusi SSD na drugem račnalniku
4) Morda je problem v inštalacijskem DVDju ali karkoli imaš, ne zna pravino delati s chipsetom v laptopu

Pa še marsikaj bi lahko bilo, preveri te štiri zadeve.

sbawe64 ::

Ali pa se star prenosnik poslavlja.
2020 is new 1984
Corona World order

tomlin ::

OP
jaz nazaj bi dal hdd z win7. pa dokler dela dela.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Boomerang ::

Bom preveril še par zadev in (verjetno pozno zvečer ali jutri) poročam stanje.

Je pa tako: Ta prenosni računalnik sem dobil (ni moj), da ga malo popravim in usposobim za neko tekoče delo pisarniško delo. Ker originalnega diska nočem brisat (lahko ga kadarkoli vržem nazaj - izkušnje pravijo, da je tako dobro) in so SSD-ji že tako ugodni, sem se odločil za nakup SSD-ja in po naročilu (ja, tako mi je bilo naročeno) nanj naložil Windows 7 Professional + SP1.

Podoben laptop sem imel v rokah nedolgo nazaj in za neko pisarniško delo se ga še da usposobiti. Ob predpostavki, da je v njem dober disk in ne preveč inštalirane navlake, dela še kar hitro za neka office opravila. To, da je operacijski sistem out-of-date in unsupported, vem kaj pomeni, ni pa to moja stvar.

Tovarniško je bil na njem instaliran nek Linux, ker je na laptopu nalepka "Linux pre-installed". Opazil pa sem tudi, da je baterija mrtva - dobesedno. Čim laptop odklopim iz napajanja, vse skupaj v trenutku ugasne. Ne verjamem pa, da je mrtva baterija vzrok za počasno delovanje SSD-ja.

Han ::

Če je fuč glavna baterija, je zelo verjetno tudi gumbek CR2032, katero bi bilo dobro zamenjati zaradi hrambe BIOS nastavitev.

Boomerang ::

Sedaj sem reskiral nek drug SSD - od drugega proizvajalca, malo starejši, po kapaciteti manjši. Za vsak slučaj sem ven pobral še baterijo. S popolnoma enakim DVD-jem je bila inštalacija uspešno končana v dobrih 15-ih minutah. Vržem nazaj prvotni SSD (ki mi povzroča težave) in grem ponovno inštalirat. Zbrišem vse particije in jih na novo skreiram. Inštalacija je tekoča do "Expanding Windows files... 47%." Od teh 47% dalje pa se vleče, traja tudi po 5 minut da se premakne za 1%.

Se pravi:
- prisotnost oz. odsotnost baterije oz. njeno nedelovanje nima nobenega vpliva na inštalacijo;
- namestitveni DVD je v redu, saj se z drugim SSD-jem inštalacija izvede hitrejše in dokončno;
- izključim lahko problem prenosnega računalnika (če nekaj ne bi bilo OK, že prva inštalacija ne bi šla čez);
- ostane mi samo še SSD (računalnik ga v BIOS-u prepozna in med inštalacijo ne sprašuje po driverjih).

Kako se sedaj prepričati, da je s SSD-jem vse v redu (mi ni v interesu imeti pokvarjenega) oz. dokazati, da nekaj ni v redu (če bo treba uveljaviti reklamacijo)?

Han ::

Še enkrat: Crucial Storage Executive.

Stestiraj ga. Lahko da bo v drugem (novejšem) računalniku deloval brezhibno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

MIHAc27 ::

Ti testi SSD-jov so bolj tko... če kaže da je nekaj narobe, potem je. Če kaže da je vse OK je še vedno lahko z diskom kaj narobe.

2uri nima inštalacija 7 kaj delat niti na Core2Duo mašini 20 let stari. 7 sama je čisto cool, sam kak antivirus je fino dat gor. Vseeno bo bolje, če daš gor 10. Že 10 ima namreč end of life v letu 2025)

sbawe64 ::

Kako se sedaj prepričati, da je s SSD-jem vse v redu (mi ni v interesu imeti pokvarjenega) oz. dokazati, da nekaj ni v redu (če bo treba uveljaviti reklamacijo)?

Prestavi ga v en drug sistem (odstrani vse ostale HDD) ter poženi inštalacijo winsev.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

bizgech ::

sbawe64 je izjavil:

Kako se sedaj prepričati, da je s SSD-jem vse v redu (mi ni v interesu imeti pokvarjenega) oz. dokazati, da nekaj ni v redu (če bo treba uveljaviti reklamacijo)?

Prestavi ga v en drug sistem (odstrani vse ostale HDD) ter poženi inštalacijo winsev.


Tako testiranje bo potrdilo samo, da je z diskom nekaj zares narobe (če je res?).
Če pa bo šla inštalacija na tadrugem sistemu brez problema čez, boš imel izid 1:1. Kaj boš s tem dokazal - da je disk delujoč ali da je nedelujoč? Boš moral najti še nek tretji sistem, da rezultat ne bo izenačen.

beta1 ::

AHCI mode je krivec na nekaterih starih mobilnih C2D platformah.

Videno, sprobano ogromnokrat.

Zna delat BX500 preko IDE moda normalno. Hitrost bo malo manjsa, okrog 220mbps preko Sata2.

Torej probaj spremenit iz AHCI na IDE in probaj instalacijo ponovno.

Javi. Lp
Huawei LTE CPE master.

Boomerang ::

Sem zadevo rešil drugače. Ker je bilo treba računalnik čim prej usposobiti, sem kupil nov SSD drugega proizvajalca. Namestitev na nov SSD je šla čez pod istimi BIOS nastavitvami in z istim namestitvenim DVD-jem. Problematičen SSD disk pa sem vrnil nazaj kot "neustrezen artikel" in že dobil nakazano kupnino. Skratka zadeva se je rešila prej kot če bi šel testirat z nekimi dodatnimi PC-ji ali s kakšno reklamacijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[WINDOWS 8] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 427 28 29 30 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1490435704 (1385) jedateruk
»

Windows ob zagonu dela zelo počasi (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
587848 (6820) oo7
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6519751 (1989) Mare2
»

Western Digital izdal nov najtanjši hibridni disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
7319515 (17159) b3D_950

Več podobnih tem