» »

Albanščina in srbščina v šolah ?

Albanščina in srbščina v šolah ?

«
1
2 3

bciciban ::

https://siol.net/novice/slovenija/alban...


When in Rome, do as the Romans do. -> Pod to absolutno spada tudi učenje jezika.
Nič nimam proti raznim dodatnim pomočnikom za otroke tujcev, ki jim pomagajo pri razumevanju snovi in vključevanju v družbo ampak učenje jezika države bi morala biti absolutna nuja. Brez znanja jezika ni integracije ampak samo delaš voje balončke.

Nisem mislil da se bom kdaj strinjal z NSi, a tukaj smo :)


V NSi so nad predlogom zakona zgroženi, menijo tudi, da je predlog v nasprotju z interesi Slovenije in njenih državljanov. Predlog namreč med drugim predvideva, da bo moralo ministrstvo za šolstvo za otroke pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ v osnovnih in srednjih šolah omogočati brezplačno učenje njihovega maternega jezika in kulture.


To pomeni, da se bodo "albanski otroci učili albansko, srbski otroci srbsko, bosanski bosansko," je naštel Reberšek. V NSi se ob tem sprašujejo tudi, zakaj posebna privilegirana obravnava narodnih skupnosti nekdanje Jugoslavije.

Po mnenju NSi bi moralo biti državi v interesu, da pomaga otrokom, da se čim prej naučijo slovenskega jezika, kar je danes v osnovnih in srednjih šolah zelo resen problem.


Skratka naši levici je totalno odpeljalo. Pa bi se sam klasificiral kot levičar a so skrajneži potegnili tako skrajno v levo, da normalni ljudje vse bolj izpademo kot desnica.
  • spremenil: bciciban ()

bciciban ::

Kake blodnje.

V Levici so prepričani, da je Slovenija za ureditev pravic pripadnikov narodov nekdanje SFRJ naredila premalo, čeprav je "v praktično vseh osamosvojitvenih dokumentih" priznala konstitutivnost narodov nekdanjih republik SFRJ in obljubila posebno skrb zanje.

Poldi112 ::

In od kje ti ideja, da se ne bodo poleg materinega jezika učili tudi slovenščine?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Scaramouche3 ::

Zakaj potem ni odpora do nemškega,italijanskega?
So to ''naši'' jeziki?

bciciban ::

Poldi112 je izjavil:

In od kje ti ideja, da se ne bodo poleg materinega jezika učili tudi slovenščine?


Materin jezik, se lahko učijo doma, v prostem času, itd...
V šolah bi morali kvečjemu delat na čimveč urah slovenščine, da se otroci čimprej in čimbolje naučijo.

Ker sicer imaš 12 letnike, ki znajo slovensko kot bi bili stari 5 let in ne morejo slediti pouku -> posledično jim je dolgčas in motijo ostale.
Razumem da je jeba priti v novo okolje ampak če si prišel in boš tu živel bi ti morala biti prioriteta da se naučiš jezika.

Učenje njihovega materinega jezika, je pač zavijanje v vato in kreiranje nevključenih balončkov. Zakaj bi se tak učil in naučil slovensko, če pa se bo cela družba okoli njega prilagajala njemu.

Poldi112 ::

Ti malo nacizem seka ven?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

bciciban ::

Bizarno je da imaš ukrajineske otroke, ki po enem letu življenja tu govorijo skoraj normalno slovensko. Po drugi strani pa albanski otroci po 3+ letih bivanja še vedno ne spravijo skupaj treh stavkov v Sloveščini.

Po svoje logično, za alabsnko govoreče imaš prevajalce oz. vsaj kakega od zaposlnih ki zna jezik tako na UE, pri zdravnikih, v šolah, ...
Za ruščino/ukrajinščino pa tega ni, pa so se froci mogl naučit slovensko.

Pa ne bi rekel da so zdej eni al pa drugi pametnejši. Samo stvar nuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

bciciban ::

Poldi112 je izjavil:

Ti malo nacizem seka ven?


Če hočešda se priseljenci naučijo jezika in integrirajo v družbo si naci ?
Zarad mene lahko materni jezik uporabljajo doma, na ulici med sabo. Naj gledajo TV v svojem jeziku, karkoli.

Šola naj se pa posveti poučevanju uradnega jezika države.

P.S. Če si organizirajo krožek srbščine ali albanščine po šoli, mi je tudi popolnoma vseeno.

Poldi112 ::

Ne - si pa, če te je tako strah tuje kulture, da imaš problem, če se jim omogoči tudi pouk materinščine.

Pišeš zavajujoče bombastične povzetke, ker ti gre jugo manjšina v nos.

Tako da ponovno - od kje ti ideja, da se slovenščine ne bo učilo?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

bciciban ::

Poldi112 je izjavil:

Ne - si pa, če te je tako strah tuje kulture, da imaš problem, če se jim omogoči tudi pouk materinščine.

Pišeš zavajujoče bombastične povzetke, ker ti gre jugo manjšina v nos.

Tako da ponovno - od kje ti ideja, da se slovenščine ne bo učilo?


Nisem reku da se slovenščina ne bo učila. Rekel sem samo, da je neumno da se priseljenci v Šoli učijo materinega jezika, ko pa vendar niso v državi kjer je ta jezik uraden. Čas v šoli naj se posveti učenju sloveščine in boljši integraciji v slovensko družbo.

Materin jezik, se lahko učijo doma, v prostem času, itd...
V šolah bi morali kvečjemu delat na čimveč urah slovenščine, da se otroci čimprej in čimbolje naučijo.

Ker sicer imaš 12 letnike, ki znajo slovensko kot bi bili stari 5 let in ne morejo slediti pouku -> posledično jim je dolgčas in motijo ostale.
Razumem da je jeba priti v novo okolje ampak če si prišel in boš tu živel bi ti morala biti prioriteta da se naučiš jezika.

Učenje njihovega materinega jezika, je pač zavijanje v vato in kreiranje nevključenih balončkov. Zakaj bi se tak učil in naučil slovensko, če pa se bo cela družba okoli njega prilagajala njemu.


bciciban je izjavil:

Bizarno je da imaš ukrajineske otroke, ki po enem letu življenja tu govorijo skoraj normalno slovensko. Po drugi strani pa albanski otroci po 3+ letih bivanja še vedno ne spravijo skupaj treh stavkov v Sloveščini.

Po svoje logično, za alabsnko govoreče imaš prevajalce oz. vsaj kakega od zaposlnih ki zna jezik tako na UE, pri zdravnikih, v šolah, ...
Za ruščino/ukrajinščino pa tega ni, pa so se froci mogl naučit slovensko.

Pa ne bi rekel da so zdej eni al pa drugi pametnejši. Samo stvar nuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

Poldi112 ::

bciciban je izjavil:

Nič nimam proti raznim dodatnim pomočnikom za otroke tujcev, ki jim pomagajo pri razumevanju snovi in vključevanju v družbo ampak učenje jezika države bi morala biti absolutna nuja.


Bi moralo biti? Učenje slovenščine menda je nuja, mar ne?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

bciciban ::

When in Rome, do as the Romans do.

Torej v šoli naj se posveti učenju slovenščine in slovenske kultture ter integracije v družbo.

Učenje materinega jezika priseljencev in njihove kulture pa naj bo stvar krožkov, domačega okolja, TV-ja,...

Scaramouche3 ::

bciciban je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Ne - si pa, če te je tako strah tuje kulture, da imaš problem, če se jim omogoči tudi pouk materinščine.

Pišeš zavajujoče bombastične povzetke, ker ti gre jugo manjšina v nos.

Tako da ponovno - od kje ti ideja, da se slovenščine ne bo učilo?


Nisem reku da se slovenščina ne bo učila. Rekel sem samo, da je neumno da se priseljenci v Šoli učijo materinega jezika, ko pa vendar niso v državi kjer je ta jezik uraden. Čas v šoli naj se posveti učenju sloveščine in boljši integraciji v slovensko družbo.


Zakaj te ne motijo ,,,,,

Drugi tuji jeziki po tem učnem načrtu so: angleščina, francoščina, hrvaščina, italijanščina, madžarščina in nemščina

https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...

PacificBlue ::

Torej v šoli naj se posveti učenju slovenščine in slovenske kultture ter integracije v družbo.


Scaramouche3 ::

http://mikstone1.blogspot.com/2017/10/p...
17. septembra 1958 je bil v vasi Fushë Kosovë (Kosovo Polje) v bližini Prištine rojen Ivani Jansha, sin Kosovarja Fatmirja Janshe in Makedonsko-Albanske matere Zamire Beqiraj. Ko je bil Ivani še otrok, sta ga biološka starša dala v posvojitev domobranskima rejnikoma iz Grosupljega.

Janša se je celotno življenje zavedal svojih albanskih korenin, a jih je pred javnostjo uspešno skrival, dokler niso raziskovalni novinarji izbrskali zgodbo o njegovem pravem poreklu. Kot otrok je bil v okupiranem Kosovu velikokrat deležen zaničevanja Srbskih oblasti, kar ga je tako travmatiziralo, da ima še danes patološki odpor proti Srbom in vsem priimkom na IĆ... nazadnje proti migrantom.

Zdej ne veš na katero stran iti, desnica ima pri nas sirni je mesni kot vladarja, medtem pa nočejo exyu populacije, zmešana Slovenija!

l0g1t3ch ::

Sedaj...

Poudarjajo, da šole že zdaj izvajajo obšolsko dejavnost poučevanja jezika, če za to obstaja izkazan zadosten interes, pa bodisi da gre za kitajski, bosanski ali kateri drugi jezik, in imajo za to tudi predvidena sredstva v okviru letnih načrtov.


Na novo...

Pri predlogu zakona ne gre za nobeno privilegirano obravnavo, ampak za omogočanje narodnim skupnostim nekdanje Jugoslavije, da poleg slovenskega jezika ohranjajo stik tudi s svojo etnično in kulturno identiteto, so zatrdili v stranki.


Torej očitno se že sedaj lahko v okviru krožkov učijo otroci katerega koli jezika hočejo.
In tale zakon je popolnoma nepotreben ali pa poskušajo pod krinko enkopravnosti favorizirati albaščino in srbščino. Nevem zaaj ne raje kitajščine ?

Pod črto, zakon je ena multi kulti bedarija levice.

Tudi tebe ne bo nihče ujčkal če greš v tujino. Se boš pač moral naučiti njihovega jezika.

Jaz bi uvedel švicarski sistem. Preden dobiš državljanstvo te morejo potrdit tudi sosedi da si zdej pa res njihov in se spodobno vedeš.

Sprejmemo vsakega, obdržimo pa samo tiste, ki se potrudijo. Ostali pa izvolite drugam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Poldi112 ::

Kakšno ujčkanje? Tudi avstrijci imajo za našo manjšino pouk slovenščine, pa so dobesedno država, ki je rodila Hitlerja!
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Scaramouche3 ::

l0g1t3ch je izjavil:


Jaz bi uvedel švicarski sistem. Preden dobiš državljanstvo te morejo potrdit tudi sosedi da si zdej pa res njihov in se spodobno vedeš.

Sprejmemo vsakega, obdržimo pa samo tiste, ki se potrudijo. Ostali pa izvolite drugam.


Fantastičen sistem,samo ljudje resnično hočejo v Švico, Slovenija pa,,,


Mi imamo nataliteto 1,6!
Balkanski kotel je že praktično izpraznjen, vzeti bi morali koliko se pač da, če boš dodal visoke zahteve za državo, ki že tako nima kaj za ponudit, proti drugim EU državam, bodo pač šli tja!

bciciban ::

Scaramouche3 je izjavil:


Zdej ne veš na katero stran iti, desnica ima pri nas sirni je mesni kot vladarja, medtem pa nočejo exyu populacije, zmešana Slovenija!


Bureka ne maram ne enega in ne drugega.
Volil sem pa Goloba, če ti že toliko pomeni.

l0g1t3ch ::

Scaramouche3 je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


Jaz bi uvedel švicarski sistem. Preden dobiš državljanstvo te morejo potrdit tudi sosedi da si zdej pa res njihov in se spodobno vedeš.

Sprejmemo vsakega, obdržimo pa samo tiste, ki se potrudijo. Ostali pa izvolite drugam.


Fantastičen sistem,samo ljudje resnično hočejo v Švico, Slovenija pa,,,

Mi imamo nataliteto 1,6!
Balkanski kotel je že praktično izpraznjen, vzeti bi morali koliko se pač da, če boš dodal visoke zahteve za državo, ki že tako nima kaj za ponudit, proti drugim EU državam, bodo pač šli tja!


Moraš sam sebe cenit.
Pobirati vsakega ki pride mimo pač ni strategija.

Scaramouche3 ::

l0g1t3ch je izjavil:



Moraš sam sebe cenit.
Pobirati vsakega ki pride mimo pač ni strategija.


Saj nisem tega rekel, pač od ljudi, ki pridejo imaš še vedno izbiro, samo danes države, kot so recimo Nemčija vzamejo vse, ker računajo da bo druga gen pač integrirana in imeli bodo ljudi!

111111111111 ::

Poldi112 je izjavil:

Ne - si pa, če te je tako strah tuje kulture, da imaš problem, če se jim omogoči tudi pouk materinščine.

Pišeš zavajujoče bombastične povzetke, ker ti gre jugo manjšina v nos.

Tako da ponovno - od kje ti ideja, da se slovenščine ne bo učilo?

Dejstvo je da premalo naredimo na asimiliciji SFRJ in sedaj bi sredstva vlagali v to, da se oddaljimo od tega cilja? Zaradi mene naj se kakšno društvo ukvarja s tem in dobi sredstva. Pouk materinščine za materinščine v javnem šolstvu, pa mora ven tako kot verouk. Raje dodatna ura slovenščine in pripravnice za prvo leto, da se uvajajo.

Eni še po 10 letih tukaj rabijo tolmača, naj gre od koder je prišel in tam lapa po svoje.

Scaramouche3 je izjavil:

Zakaj te ne motijo ,,,,,

Drugi tuji jeziki po tem učnem načrtu so: angleščina, francoščina, hrvaščina, italijanščina, madžarščina in nemščina

https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...

Heh, saj so drugi tuji jeziki. to pa ni kar zakon predlaga.

Imaš pa na filozofski študij jezikov:
https://www.ff.uni-lj.si/studij/informa...
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

Scaramouche3 ::

111111111111 je izjavil:


Heh, saj so drugi tuji jeziki. to pa ni kar zakon predlaga.


Meni so na srednji dali na izbiro, če hočem namesto angleščine, nemško, ne vem kaj je tukaj drugačnega?

111111111111 ::

Scaramouche3 je izjavil:

111111111111 je izjavil:


Heh, saj so drugi tuji jeziki. to pa ni kar zakon predlaga.


Meni so na srednji dali na izbiro, če hočem namesto angleščine, nemško, ne vem kaj je tukaj drugačnega?

A bodo imeli izbiro?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Scaramouche3 ::

111111111111 je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

111111111111 je izjavil:


Heh, saj so drugi tuji jeziki. to pa ni kar zakon predlaga.


Meni so na srednji dali na izbiro, če hočem namesto angleščine, nemško, ne vem kaj je tukaj drugačnega?

A bodo imeli izbiro?


Saj tudi jaz nisem imel, eno sem moral vzeti!

Kaj to pomeni ali bodo imeli izbiro? Saj te noben ne sprašuje, lahko vzameš ali ne, kot drugo, to ni izbira, bolj opcija, saj smo jo tudi mi imeli,pa za jezike, ki jih sploh ne uporabljamo dostikrat!

111111111111 ::

Scaramouche3 je izjavil:

Saj tudi jaz nisem imel, eno sem moral vzeti!

Kaj to pomeni ali bodo imeli izbiro? Saj te noben ne sprašuje, lahko vzameš ali ne, kot drugo, to ni izbira, bolj opcija, saj smo jo tudi mi imeli,pa za jezike, ki jih sploh ne uporabljamo dostikrat!

A to se bo uvajalo v srednje šole? Sem kaj narobe prebral?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Scaramouche3 ::

111111111111 je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Saj tudi jaz nisem imel, eno sem moral vzeti!

Kaj to pomeni ali bodo imeli izbiro? Saj te noben ne sprašuje, lahko vzameš ali ne, kot drugo, to ni izbira, bolj opcija, saj smo jo tudi mi imeli,pa za jezike, ki jih sploh ne uporabljamo dostikrat!

A to se bo uvajalo v srednje šole? Sem kaj narobe prebral?


Kaj ma veze? A večina ne konča srednje?
In zakaj alarm šele zdaj? Če je nemščina, potem tišina, pa še ljudje prej pobegnejo tja če otroke naučiš, ljudje pa ne bežijo masovno v exyu države!

asdf_jklc ::

Vlada izdajalcev. Ne samo, da ogrozajo varnost drzave, sedaj se potiskajo slovenscino v drugi plan. Impresioniran kaksno govedo vodi drzavo.

Jarno ::

Če bi Albance učili srbsko in Srbe albanščine, potem bi v tem še videl nek višji smisel.
#65W!

borisk ::

Scaramouche3 je izjavil:



Mi imamo nataliteto 1,6!


albanci pa 1,75 in v strmem padu...

https://www.nationmaster.com/country-in...

mkk20 ::

Bravo res. Dodatne ure Slovenščine, ne pa tole.In to nam je tretja stanka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mkk20 ()

enemon ::

Scaramouche3 je izjavil:

Zakaj potem ni odpora do nemškega,italijanskega?
So to ''naši'' jeziki?


Italijanščine in madžarščine se učijo na območju, kjer so skozi dolgo zgodovino živeli Italijani in Madžari, prav tako se učijo slovenščine na območjih Avstrije, Italije in Madžarske, kjer so skozi zgodovino živeli Slovenci. Albanci, Srbi, Kosovarji in Bošnjaki niso avtohtono prebivalstvo na območju Slovenije. Problem je tudi v tem, da se srbsko govoreči priseljenci sploh ne trudijo s slovenščino, ampak pričakujejo, da jih bomo razumeli kar mi in se jim prilagodili. Vidim v trgovinah, da tolčejo kar srbščino na blagajnah, boli jih. Nobenega spoštovanja do jezika, kulture in nenazadnje prebivalstva, kamor so prišli. Srbija in Kosovo do Karavank, če že ne do Tokia?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

Kayzon ::

Poldi112 je izjavil:

Ti malo nacizem seka ven?


Kje ti vidis nacizem v temu kar je napisal,a si cisto zmesan?

Miki N ::

Jarno je izjavil:

Če bi Albance učili srbsko in Srbe albanščine, potem bi v tem še videl nek višji smisel.


Dober kompromis, nekdo bi moral parlamentu saj potrolati malo s tem, za lulz. ;)

Saj te ideje, da bi se učili jezike drug drugega v smislu sobivanja, se mi zdi so se že pojavljale (ne nujno pri nas) ... samo potem je folk obupal in se vdal Raznolikosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

miha98 ::

Ko sem jaz bil v srednji šoli leta 2014 smo dobili 2 albanki v razred. Prvo leto sta se lovili do konca 2 letnika sta govorili perfektno slovensko. Vse se da če hoče...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miha98 ()

St235 ::

bciciban je izjavil:

When in Rome, do as the Romans do.

Torej v šoli naj se posveti učenju slovenščine in slovenske kultture ter integracije v družbo.

Učenje materinega jezika priseljencev in njihove kulture pa naj bo stvar krožkov, domačega okolja, TV-ja,...

Torej moramo ukinit poucevanje tujih jezikov po zgledu madzarske in irana?

AgJ1 ::

Jarno je izjavil:

Če bi Albance učili srbsko in Srbe albanščine, potem bi v tem še videl nek višji smisel.

Tole je odlična ideja.

St235 ::

enemon je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Zakaj potem ni odpora do nemškega,italijanskega?
So to ''naši'' jeziki?


Italijanščine in madžarščine se učijo na območju, kjer so skozi dolgo zgodovino živeli Italijani in Madžari, prav tako se učijo slovenščine na območjih Avstrije, Italije in Madžarske, kjer so skozi zgodovino živeli Slovenci. Albanci, Srbi, Kosovarji in Bošnjaki niso avtohtono prebivalstvo na območju Slovenije. Problem je tudi v tem, da se srbsko govoreči priseljenci sploh ne trudijo s slovenščino, ampak pričakujejo, da jih bomo razumeli kar mi in se jim prilagodili. Vidim v trgovinah, da tolčejo kar srbščino na blagajnah, boli jih. Nobenega spoštovanja do jezika, kulture in nenazadnje prebivalstva, kamor so prišli. Srbija in Kosovo do Karavank, če že ne do Tokia?

Kje pa zivi avtohtoni anglesko, spansko, francosko... prebivalstvo, da se uci te jezike v soli?

AgJ1 ::

enemon je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Zakaj potem ni odpora do nemškega,italijanskega?
So to ''naši'' jeziki?


Italijanščine in madžarščine se učijo na območju, kjer so skozi dolgo zgodovino živeli Italijani in Madžari, prav tako se učijo slovenščine na območjih Avstrije, Italije in Madžarske, kjer so skozi zgodovino živeli Slovenci. Albanci, Srbi, Kosovarji in Bošnjaki niso avtohtono prebivalstvo na območju Slovenije. Problem je tudi v tem, da se srbsko govoreči priseljenci sploh ne trudijo s slovenščino, ampak pričakujejo, da jih bomo razumeli kar mi in se jim prilagodili. Vidim v trgovinah, da tolčejo kar srbščino na blagajnah, boli jih. Nobenega spoštovanja do jezika, kulture in nenazadnje prebivalstva, kamor so prišli. Srbija in Kosovo do Karavank, če že ne do Tokia?

Jaz takšnih balkancev “ne razumem”. Zaradi mene se lahko ob tla mečejo.

St235 je izjavil:

enemon je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Zakaj potem ni odpora do nemškega,italijanskega?
So to ''naši'' jeziki?


Italijanščine in madžarščine se učijo na območju, kjer so skozi dolgo zgodovino živeli Italijani in Madžari, prav tako se učijo slovenščine na območjih Avstrije, Italije in Madžarske, kjer so skozi zgodovino živeli Slovenci. Albanci, Srbi, Kosovarji in Bošnjaki niso avtohtono prebivalstvo na območju Slovenije. Problem je tudi v tem, da se srbsko govoreči priseljenci sploh ne trudijo s slovenščino, ampak pričakujejo, da jih bomo razumeli kar mi in se jim prilagodili. Vidim v trgovinah, da tolčejo kar srbščino na blagajnah, boli jih. Nobenega spoštovanja do jezika, kulture in nenazadnje prebivalstva, kamor so prišli. Srbija in Kosovo do Karavank, če že ne do Tokia?

Kje pa zivi avtohtoni anglesko, spansko, francosko... prebivalstvo, da se uci te jezike v soli?

A se butaste delamo? A zato Srbi v Londonu lahko kar srbščino tolčejo vsepovsod? Oh wait…

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgJ1 ()

Pat_MaGroin ::

Učenje svetovnih jezikov je v šoli koristno.

Učenje balkanskih jezikov ne koristi nikomur.

AgJ1 ::

St235 je izjavil:

bciciban je izjavil:

When in Rome, do as the Romans do.

Torej v šoli naj se posveti učenju slovenščine in slovenske kultture ter integracije v družbo.

Učenje materinega jezika priseljencev in njihove kulture pa naj bo stvar krožkov, domačega okolja, TV-ja,...

Torej moramo ukinit poucevanje tujih jezikov po zgledu madzarske in irana?



Wow, to je pa za Putinovo odlikovanje. Solovyov bi bil ponosen nate.

AgJ1 ::

Kayzon je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Ti malo nacizem seka ven?


Kje ti vidis nacizem v temu kar je napisal,a si cisto zmesan?

Dihaj. A nisi prebral nickname-a?:D

Utk ::

Jaz bi v obmejniha regijah v nekem pasu 10-20 km od meje dal na izbiro jezik, ki je čez mejo. Na Primorskem italijanščino, hrvaščino, na Štajerskem nemščino, na Dolenjskem hrvaščino itd., ker če živiš 15 km od nekoga, ni slabo, da se razumeš z njim.

Ampak to zdaj je čisto nekaj drugega in brezveznega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

grga1975 ::

V Avstriji je tudi tako, da se mora otrokom, avtohtonim in ne-avtohtonim, ce jih je seveda dovolj, zagotoviti nekaj dodatnih ur pouka v soli v njihovem jeziku. Se celo pop in hodza prideta razlagat veronauk v solo, da ni treba vsem poslusat katolikov. Meni se zdi to OK. Je dokazano, ce otrok dobro obvlada svoj jezik, se lazje nauci tujega. Ucni uspeh, vsaj v visjih razredih, pa imajo ponavadi se boljsi kot domacini.

Tudi ni videti, da se mularija ne bi integrirala - vsi nosijo iste cunje in buljijo v mobitele. Med mladimi muslimankami prakticno ni vec pokritih, med starejsimi se jih se najde nekaj, ampak ponavadi so to prva generacija.

In, ja, na ulici slisis skoraj vec jugoslovanscine in turscine kot pa nemscine.

miha98 ::

Kje v Avstriji pa slišiš jugo jezik?

Bostjan_321 ::

Scaramouche3 je izjavil:

Zakaj potem ni odpora do nemškega,italijanskega?
So to ''naši'' jeziki?



Scaramouche3 je izjavil:

bciciban je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Ne - si pa, če te je tako strah tuje kulture, da imaš problem, če se jim omogoči tudi pouk materinščine.

Pišeš zavajujoče bombastične povzetke, ker ti gre jugo manjšina v nos.

Tako da ponovno - od kje ti ideja, da se slovenščine ne bo učilo?


Nisem reku da se slovenščina ne bo učila. Rekel sem samo, da je neumno da se priseljenci v Šoli učijo materinega jezika, ko pa vendar niso v državi kjer je ta jezik uraden. Čas v šoli naj se posveti učenju sloveščine in boljši integraciji v slovensko družbo.


Zakaj te ne motijo ,,,,,

Drugi tuji jeziki po tem učnem načrtu so: angleščina, francoščina, hrvaščina, italijanščina, madžarščina in nemščina

https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...


Ampak da bi bila srbščina in albanščina na voljo kot drugi tuj jezik ne rabimo ravno novega zakona mar ne?

Ali NSi dela paniko ali pa Levica zares dela na tem da bo še slabša integracija srbsko/albansko govorečih v družbo.

Utk ::

Tudi ni videti, da se mularija ne bi integrirala - vsi nosijo iste cunje in buljijo v mobitele. Med mladimi muslimankami prakticno ni vec pokritih, med starejsimi se jih se najde nekaj, ampak ponavadi so to prva generacija.

In, ja, na ulici slisis skoraj vec jugoslovanscine in turscine kot pa nemscine.

Sam sebe negiraš.

deco16 ::

miha98 je izjavil:

Kje v Avstriji pa slišiš jugo jezik?


Verjetno je to šala. Ni ga voznika avtobusa/delavca v trgovini/medicinske sestre/čistilke in še marsikoga ki nebi bil jugo. Pa sej ni problem sam glede na to da sem živel nekaj časa tam pač vem kako je to. Tolk je to ok da se ne skrivajo čist nič.

AgJ1 ::

deco16 je izjavil:

miha98 je izjavil:

Kje v Avstriji pa slišiš jugo jezik?


Verjetno je to šala. Ni ga voznika avtobusa/delavca v trgovini/medicinske sestre/čistilke in še marsikoga ki nebi bil jugo. Pa sej ni problem sam glede na to da sem živel nekaj časa tam pač vem kako je to. Tolk je to ok da se ne skrivajo čist nič.

Sem pa mislil, da smo Slovenci “bečki konjušari”. No, pa se je ovrgel še en hudobni kolonizatorski stereotip…>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgJ1 ()

Bostjan_321 ::

St235 je izjavil:

enemon je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Zakaj potem ni odpora do nemškega,italijanskega?
So to ''naši'' jeziki?


Italijanščine in madžarščine se učijo na območju, kjer so skozi dolgo zgodovino živeli Italijani in Madžari, prav tako se učijo slovenščine na območjih Avstrije, Italije in Madžarske, kjer so skozi zgodovino živeli Slovenci. Albanci, Srbi, Kosovarji in Bošnjaki niso avtohtono prebivalstvo na območju Slovenije. Problem je tudi v tem, da se srbsko govoreči priseljenci sploh ne trudijo s slovenščino, ampak pričakujejo, da jih bomo razumeli kar mi in se jim prilagodili. Vidim v trgovinah, da tolčejo kar srbščino na blagajnah, boli jih. Nobenega spoštovanja do jezika, kulture in nenazadnje prebivalstva, kamor so prišli. Srbija in Kosovo do Karavank, če že ne do Tokia?

Kje pa zivi avtohtoni anglesko, spansko, francosko... prebivalstvo, da se uci te jezike v soli?


Če se gre zgolj za učenje albanščine/srbščine kot tujega jezika, zato ne rabimo novega zakona. Zakaj potem bo novi zakon?

Kot sem že napisal
Ali NSi dela nepotrebno paniko ali pa Levica zares dela na tem da bo še slabša integracija srbsko/albansko govorečih v družbo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Srbohrvaščina v Sloveniji danes in nekoč (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13613701 (10806) VelkBla

Ljubljana - najlepše mesto Balkana (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13927071 (24323) dzinks63
»

Ukinimo slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10115243 (12639) perlica
»

Uvedba srbščine v OŠ - jezikovno in kulturno nasilje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12915907 (13767) w00tnes

Več podobnih tem