» »

V zadnjih petih letih si je življenje vzelo 23 mladoletnikov

V zadnjih petih letih si je življenje vzelo 23 mladoletnikov

«
1
2

BorutO ::

Prav grozna statistika. Še bolj grozna pa je, da je samo lani bilo 569 poskusov samomora med mladoletniki.

https://www.rtvslo.si/zdravje/v-petih-l...

Spomnim se, ko sem še hodil v srednjo šolo, je en srednješolec naredil samomor, ko je stopil pred vlak. Po šoli se je takrat govorilo, da zaradi ocen, vsaj tako se je njegovi sošolki zaupal nekaj dni pred samomorom, da ne zdrži več zaradi ocen.

Zakaj bi zaradi ocen hotel narediti samomor? Je mogoče pri teh letih otrok tako fokusiran na prihodnost, da ve, da ga slabe ocene lahko stanejo boljšega življenja oz. izobrazbe oz. kariere, ali so tu lahko problem starši? Ker nekateri starši so prav obsedeni s tem, da bi otrok moral imeti same petke, bog ne daj, da bi kakšno dvojko ali enko domov privlekel. Lahko je tudi medvrstniško zbadanje zaradi slabih ocen?

DamijanD ::

BorutO: ljudje so različno občutljivi. In pri teh občutljivih imaš potem lahko take, ki stvari dajejo ven ali pa tišijo v sebi in premlevajo, potem pa to na tak ali drugačen način udari ven. Pa verjetno niso vsi zaradi ocen, po moje jih je več zaradi nadlegovanja (bullying). Kar se staršev tiče: lahko je tudi nedolžno spodbujanje (torej ne teženje) za bolj občutljive že pritisk, povzroča stres,... V glavnem pri nekaterih ni potrebno veliko, da gre vse po zlu...

asdf_jklc ::

In? Tako so se odlocili.

DamijanD ::

asdf_jklc je izjavil:

In? Tako so se odlocili.

Vprašanje, če vsi zavedno? Lahko malo pogledaš za disociacijo. Možgani lahko naredijo preklop v drugo stanje in v stanju B lahko narediš stvari, ki jih v stanju A ne bi. No nekatere stvari so nepovratne... Tipično je to sicer obrambni mehanizem, da začasno pobegneš trpljenju, ki ga ne zdržiš več.

CiClon ::

Bi blo treba to dat v bolj dolgoročen kontekst. To je manj kot 5 samomorov povprečno na leto. Koliko jih je bilo 10, 20, 30 let nazaj? Dvomim, da je kakšno leto bilo 0.

gruntfürmich ::

BorutO je izjavil:

Zakaj bi zaradi ocen hotel narediti samomor? Je mogoče pri teh letih otrok tako fokusiran na prihodnost, da ve, da ga slabe ocene lahko stanejo boljšega življenja oz. izobrazbe oz. kariere, ali so tu lahko problem starši? Ker nekateri starši so prav obsedeni s tem, da bi otrok moral imeti same petke, bog ne daj, da bi kakšno dvojko ali enko domov privlekel. Lahko je tudi medvrstniško zbadanje zaradi slabih ocen?

to je prihodnost slovenije. zmešani starši, in totalno zbegani otroci. logična posledica so samomori.
če se temu čudiš, pomeni da nimaš pojma o svetu okoli sebe in da si tudi sam del problema. tako kot 99% slovenčkov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

recmajkemi ::

Ko smo ravno pri samomorih kdo ve kako podrobnost več o skoku z nebotičnika 7.2. letos?
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

FrRoSt ::

BorutO je izjavil:

Prav grozna statistika. Še bolj grozna pa je, da je samo lani bilo 569 poskusov samomora med mladoletniki.

https://www.rtvslo.si/zdravje/v-petih-l...

Spomnim se, ko sem še hodil v srednjo šolo, je en srednješolec naredil samomor, ko je stopil pred vlak. Po šoli se je takrat govorilo, da zaradi ocen, vsaj tako se je njegovi sošolki zaupal nekaj dni pred samomorom, da ne zdrži več zaradi ocen.

Zakaj bi zaradi ocen hotel narediti samomor? Je mogoče pri teh letih otrok tako fokusiran na prihodnost, da ve, da ga slabe ocene lahko stanejo boljšega življenja oz. izobrazbe oz. kariere, ali so tu lahko problem starši? Ker nekateri starši so prav obsedeni s tem, da bi otrok moral imeti same petke, bog ne daj, da bi kakšno dvojko ali enko domov privlekel. Lahko je tudi medvrstniško zbadanje zaradi slabih ocen?


Samomore delajo (predvsem) zaradi PRITISKOV (okolice)! Morda še kašen zaradi pomanjkanja smisla in bistva (življenja)!?

Še tole za dodatno branje:
https://onaplus.delo.si/kolumne/dr-vesn...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

link_up ::

vsi smo imeli tezave in nam ni bilo prihranjeno nic. Tudi takrat so hodili pod vlak in se metali s stavb. Tudi to je naravna selekcija. Najlazje se je pac ubit.
In and Out

D3m ::

Prav grozna statistika.


Why?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Jure14 ::

Letos bo zgleda še slabša statistika.
Najprej eden nekaj dni nazaj, potem pa še njegov prijatelj s punco.

s1m0n ::

Če govorimo od mladini, ki si na tak način konča življenje je primaren problem družba in družina. Starši sami posvečajo premalo časa za pogovore s svojimi lastnimi otroki, da se z njimi pogovorijo o tegobah in težavah..., brez kakršnega koli pogovora ne vem če bo otrok sam naredil prvi korat, da se o tem pogovori in poišče pomoč namesto, da izbere ta napačno pot.

CiClon ::

D3m je izjavil:

Prav grozna statistika.


Why?


Meni se tudi ne zdi grozna statistika. Res da je vsak tak primer tragedija, ampak statistično gledano - imamo cca 80k srednješolcev. Pa dodamo še par tisoč tistih, ki niso v srednji pa še nekaj tistih iz konca OŠ. Meni se zdi statistično pričakovano, da imamo "par" primerov samomorov na leto med to populacijo. Zdej, a je teh 2, 3 al pa 5 je čist random. Dvomim da je blo tega v preteklosti manj.

gruntfürmich ::

ja, dejansko 5 ni neka številka za pogovor. razen za glupe senzacionalistične slovenčke.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

JanBrezov ::

Meni se to tudi ne zdi grozna statistika. Oni so se pač tako odločili.

Bolj grozna statistika je število mrtvih otrok, ki si tega niso želeli. Zna biti, da jih zaradi medicinskih napak umre več. Recimo:

https://www.linkedin.com/pulse/doctors-...
Did you know that an estimated 7,000 people are killed each year and 1.5 million injured due to illegible handwriting in medical charts and prescriptions?


Se mi je zgodilo mesec dni nazaj in niti ni šlo za rokopis, ampak za tisk. Dobil sem natisnjen zeleni recept, kjer je recept vnaprej pripravljen obrazec, tiska se samo manjkajoče podatke. Tisk je bil čisto mimo obrazca po ostali vsebini obrazca. Jaz berem tisto in je gor napačna oseba. A ker je bil tisk mimo, je bilo natisnjeno preko label podatkov in ni bilo jasno, kateri podatki so tam. "Odločil" sem se, da so tam verjetno mišljeni podatki pacienta (moji podatki), a niso bili moji podatki. Sem šel nazaj in res, šlo je za napako.

Zgodovina sprememb…

link_up ::

kaksen zelen recept? A niso recepti na kartici ze tko like 10 let?
In and Out

Vanadium ::

Dobiš tudi še marsikje na roke napisan recept ... so še v veljavi čeprav na zadnje sem ga jaz dobil mogoče 5 let nazaj.

Furbo ::

BorutO je izjavil:

Zakaj bi zaradi ocen hotel narediti samomor? Je mogoče pri teh letih otrok tako fokusiran na prihodnost, da ve, da ga slabe ocene lahko stanejo boljšega življenja oz. izobrazbe oz. kariere, ali so tu lahko problem starši? Ker nekateri starši so prav obsedeni s tem, da bi otrok moral imeti same petke, bog ne daj, da bi kakšno dvojko ali enko domov privlekel. Lahko je tudi medvrstniško zbadanje zaradi slabih ocen?

Ma toliko ti vsi tvezijo, kako pomembne so ocene, da kot otrok res nasedeš.

Jaz sem bil v osnovni odličnjak, potem pa čezdalje slabše ocene..

Zdaj pa vidim, da je večina bivših odličnjakov, za katere smo vsi mislili, kako bodo uspešni, pa dohtarji in ne vem kaj.. bolj ali manj nesposobnih.
Ne vsi, ampak presenetljivo veliko.

Kako se znajti v življenju, se pač ne moreš napiflati.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

D3m ::

Sploh zadnja trditev drži.
|HP EliteBook|R5 6650U|

link_up ::

po napisanem bi prej rekel, da si bil na zanic osnovni soli. :(
In and Out

Slopek ::

Kar vem, je večina mojih genialnih sošolcev neuspešnih. Je pa recimo enemu tudi zaaares uspelo. Moj bestič iz oš, je namreč izredno inteligenten in je danes milijonar, pa čeprav najprej niti gimnazije ni zaključil. Je pozneje postal gimnazijski maturant in to je še danes, ampak tak, ki je šel v "penzion" pri 40ih.
Aja ni kripto, hehe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

Furbo ::

link_up je izjavil:

po napisanem bi prej rekel, da si bil na zanic osnovni soli. :(

Eh najprej mi je bilo prelahko in posledično nisem razvil navade učenja nikoli. Z malce truda bi bil lahko odličen ves čas.
Ampak kot rečeno, ocene itak niso pomembne, vsaj tedaj niso bile.

Danes so pa šole super analne s temi zgrešenimi sistemi, kjer so pomembne samo ocene, da se potem nekam lahko vpišeš.

Spet pa mulcem noben ne pove, da lahko kot en knaufar ali keramičar zaslužiš več kot 95% folka s strašnimi diplomami.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

c3p0 ::

Pomanjkanje vzgoje, posledično šibkost, nezmožnost spopadanje s trivialnimi problemi, kot je slaba ocena. Žal mi je za vsako slabo oceno, za katero sem se kdaj sekiral.

IMO bo to šlo le še navzgor.

Jaz sem na nek način sam sebe vzgojil, da ko gre hudo, še bolj zagrabim in več naredim.

Slopek ::

A še vedno velja tista: hodi v šolo, da ti ne bo treba delat? :))

zobnik ::

ker mladi se ne znajo postavit pokonci in klonijo pred vsakmi ki ima 5 minut časa da mlade lahko ponižujejo.
Včasih so se kar dobro stepli in ni blo nobenih policajev

Danes da se stepejo, so policaji v 5-10 minutah tam potem pa sledijo obtoževanja, pljuvanja, kaznovanja....zato se pa potem noben od mladih ne upa postavit za sebe.
Danes na cesti mladi en smejo bit pijani, avti morajo bit kot novi. Včasih so se ga tako nacedil, da je že po 500m se zvalil z avtom, pa avti so bli tako rjasti, da si med vožnjo gledal luknjo v podnu.....pa skoz naselej je tud 100km/h letel

Postal smo policijska država, ker bi naš tastar rad živel drugče, bolj mirno pa da svoje probleme zvalijo na mlade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

D3m ::

Slopek je izjavil:

A še vedno velja tista: hodi v šolo, da ti ne bo treba delat? :))


Še drži ja.

Pa državna firma je boljša, kot privatnik tudi še drži.
|HP EliteBook|R5 6650U|

zobnik ::

...to sedaj še bolj drži kot kadarkoli prej, univer.izobrazba = vstopnica v javni sektor....saj vidiš koliko ljudi se pase po javnih službah za 2000 neto plače in več....a delavce fizične manjka povsod, ker jim ponujajo jurja oz. 100-200 evrov nad.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

Meiniken ::

Ljudje se ne zbudijo nekega lepega dne in si rečejo, da je ravno pravi cajt za skočt iz mosta. Samomor se v veliki meri zgodi, ko človek ne more več tolerirat pritiska okolice. Lahko gre za službo, ocene, družinsko življenje, ...

Zakaj je tisti 15 letnik skočil mogoče niti nihče ne ve. S starši o tem verjetno ni govoril, ker ga je bilo strah. Tekom življenja se je naučil, da z njimi ne gre, prijateljev s katerimi bi se lahko pogovoril mogoče sploh imel ni, pogovor z naključnim človekom preko telefona ali obisk ssvetovalca v šoli bi se mu zdel sramoten, ... In smo tam.

Ta samomor bo nekaj časa odmevna novica, mediji bojo aktivirali vse mogoče strokovnjake in spisali prispevke, a ko se situacija poleže bo vse tako kot prej. Seveda se bo ta cikel ponovil ob naslednjem bolj odmevnem samomoru.

Sicer pa je število samomorov le odraz družbe.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

mailer ::

Mogoče bi bilo dobro vedet koliko jih je uporabljalo navidezna "socialna omrežja". Ni rečeno da je to vzrok je lahko pa kar konkreten trigger.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

johnnyyy ::

Do sedaj sem poznal samo enega, ki je kot najstnik naredil samomor. Drugače full v redu fant, skuliran, a je imel smolo. Na nek jesenski dan, sta se z bejbo peljala na motorju, brez čelad, pa ju je zbil avto. On je vozil in preživel, punca pa je umrla na kraju nesreče. Oba nič kriva, nič dolžna, morda je bila njuna napaka le ta da sta bila brez čelad. To ga je takrat potrlo, spremenil se je in v roku enega leta storil samomor.

DOOM_er ::

osebno mladini dandanes ne zavidam prav dosti. Na dosegu roke imaš neko zlagano življenje na socialnih omrežjih, na drugi strani si ti še vedno nekje nek povprečnež ki gre 2x na leto na dopust s starši in samo čakaš kdaj otroštvo mine in te počasi zadane dejansko življenje. Osebno nisem prišel iz najbolj rožnatega okolja, in sem precej zavidal že kolegom in sošolcem ki so hodili smučat, da bi me to bombandiralo 24/7 kako nekdo uživa bi bilo precej hujše kot je bilo. Ampak sam sem imel srečo da takrat ko sem odraščal tega še ni bilo, in sem dojel kakšno je pač življenje. Ampak otroci iz podobnih situacij pa verjetno občutijo še večjo tesnobo ko nekaj ne morejo, kar nek najstnik na drugi strani TikToka lahko. Zadnjič je sodelavec razlagal za svojega 15 letnika ko je opravljal prakso 14 dni, je vprašal očeta, ato je to od življenja, služba pa domov, za vikend si pa frej. Jap, tako je, ampak on ima na voljo zlagano življenje nekega posameznika ki uživa 24/7, on bo pa v službi in doma do penzije.
Res ni lahko mladini dandanes, in to je pereč problem ki bi ga kot družba res morali nasloviti.
Robots will steal your job. But that's OK

mailer ::

Meni bolj ni jasno kako pri vsej tej tehnologiji znanje in razgledanost vedno bolj šepa. Še 25 let nazaj interneta praktično ni bilo. Literaturo smo iskali samo v raznih knjižnicah. Zdaj ko je vse na dosegu klika pa znižujejo kriterije za ocenjevanje. Ali je sploh še izgovor za slabe ocene, ki naj bi vplivale na negativna nagnjenja? Pri toliko vodičih matematike, fizike, programiranja,... na yt in ostalih kanalih?
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Glugy ::

asdf_jklc je izjavil:

In? Tako so se odlocili.

Eni ste pa res totalno brez kančka čustvene inteligence.

JanBrezov ::

mailer je izjavil:

Meni bolj ni jasno kako pri vsej tej tehnologiji znanje in razgledanost vedno bolj šepa. Še 25 let nazaj interneta praktično ni bilo. Literaturo smo iskali samo v raznih knjižnicah. Zdaj ko je vse na dosegu klika pa znižujejo kriterije za ocenjevanje. Ali je sploh še izgovor za slabe ocene, ki naj bi vplivale na negativna nagnjenja? Pri toliko vodičih matematike, fizike, programiranja,... na yt in ostalih kanalih?

Kot prvo mladina verjetno ne ve, da je vse na voljo, kot drugo jih matematika, fizika, programiranja ne zanima. Na internetu vidijo, kako nekateri živijo super življenje in ugotovijo, da lastno življenje ni takšno in nikoli ne bo. Problem je, ker se na internetu prikazuje samo "super" del življenja in ne tisti manj super. Otrok pač verjame, da to, kar vidijo, je vse. K temu dodaj še starše, ki si mislijo "saj je vse na internetu, poglej si" in otroka ignorirajo. Potem k temu primešaj še kakšno neodkrito depresijo in imaš samomor.

Tale študija (P-259 - Prevalence of adolescent depression in Europe) iz 2012 pravi, da so v Sloveniji odkrili 11,4% depresivnih mladostnikov med sodelujočimi. Torej od 100 je takih 11. Meni se to zdi precej.

JanBrezov ::

Glugy je izjavil:

asdf_jklc je izjavil:

In? Tako so se odlocili.

Eni ste pa res totalno brez kančka čustvene inteligence.

Ja, in?

Bo tvoj komentar to spremenil? Lahko karkoli to spremeni? Koliko je meni znano, na IQ kaj dosti ni možno vplivati. EQ pa je vprašanje, če sploh obstaja. Tudi če obstaja, zgornja izjava ne odraža čustvene inteligence. Jaz trdim, da so spletni troli zelo čustveno inteligentni in to izkoriščajo za širjanje jeze. Namenoma.

Glugy ::

JanBrezov je izjavil:

Glugy je izjavil:

asdf_jklc je izjavil:

In? Tako so se odlocili.

Eni ste pa res totalno brez kančka čustvene inteligence.

Ja, in?

Bo tvoj komentar to spremenil? Lahko karkoli to spremeni?


Gre za izražanje svojih misli ne za spreminjanje misli drugih. Zato so pogovori, zato so forumi, da vidimo mnenja drugih. Zato smo tle.

zobnik ::

Letno pri nas naredi samomor 600+ ljudi in potem še taki ki se zarad alkohola zaletijo z avtom in umrejo to pade med nesrečami.

gruntfürmich ::

pred dnevi so začeli na RTV SLO 2 šopati dokumentarce o družbenih omrežjih in odvisnosti od njih. on nemški je še posebej zgovoren in nazoren.

ZELO aktualna zadeva kar se tiče depresije in samomorov med mladimi pri nas in po svetu!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

JanBrezov ::

Glugy je izjavil:

JanBrezov je izjavil:

Glugy je izjavil:

asdf_jklc je izjavil:

In? Tako so se odlocili.

Eni ste pa res totalno brez kančka čustvene inteligence.

Ja, in?

Bo tvoj komentar to spremenil? Lahko karkoli to spremeni?


Gre za izražanje svojih misli ne za spreminjanje misli drugih. Zato so pogovori, zato so forumi, da vidimo mnenja drugih. Zato smo tle.

Pri tem ni šlo zgolj za izražanja misli, ampak za komentar ene druge misli. Izjava, ki si jo komentiral, je podobna moji, zato se mi zdi, da mi je dovoljen odziv.

Tvoj komentar ne berem zgolj kot komentar, ampak kritiko, morda celo zgražanje (zaradi uporabe "res totalno"). Moje mnenje tega je, da je tvoj komentar v najboljšem primeru nekoristen (zato sprašujem "Ja, in?"), v najslabšem primeru celo napačen. O čustveni inteligenci (emocionalni inteligenci - EI) nisem ekspert, a kar sem slišal, nakazuje, da EI morda sploh ni realna stvar ali pa isto stvar pokrivajo drugi koncepti. Npr. poglavje o kritikah koncepta EI na Wikipediji je kar obsežno. Tudi, če se strinjam o obstoju EI, dvomim, da bi lahko iz izjave "In? Tako so se odlocili." lahko sodil o "količini" čustvene inteligence EI pisca, saj ta zajema premalo podatkov, oz. bi tako izjavo lahko podal nekdo z visoko EI z namenom eskalacije, kar sem demonstriral na primeru spletnih trolov. To je tudi ena od kritik metrik EI - čustveno inteligenco lahko hlinim, navade inteligence (IQ) pa ne. Tudi, če se strinjam z obstojem EI in tvoje sposobnosti ocenjevanja količine EI, EI lahko primerjamo z inteligenčnim kvocientom (IQ) in za slednjega je znano, da lahko nanj precej malo vplivamo. V tem primeru spet pridemo do vprašanja "Ja, in?", pisec pač ima EI, ki ga ima in glede tega po moji predpostavki ne more nič.

Gre za izražanje svojih misli ne za spreminjanje misli drugih. Zato so pogovori, zato so forumi, da vidimo mnenja drugih. Zato smo tle.

Tudi tukaj menim, da se motiš. Spreminjanje misli je glavna poanta debat in spletni forum je oblika debate. Filozofi bi to imenovali dialektika, ki je (iz Wikipedije) veščina razpravljanja oziroma preiskovanja bivajočega, po kateri se iz razcepa med določeno tezo, za katero se zdi, da je sprva smiselno opredeljena, preide preko spodbijanj in dokazovanja protislovij v tezi sami (antiteza) do novega, nadgrajenega odgovora (sinteza), ki odpravlja notranja protislovja prvih dveh tez. Verjetno je klinični psiholog Jordan Peterson kje izjavil, da je debata (on je govoril o svobodi govora) kraj, kjer naše neumne ideje pridejo umreti namesto nas. Ali če citiram:

“It ain’t what you don’t know that gets you into trouble. It’s what you know for sure that just ain’t so. “ – Mark Twain

To pa je tudi potencialni razlog za katerega od samomorov. V dobi družabnih omrežij in spletnih medijev ala Youtube/Tiktok, algoritmi servirajo svojim uporabnikom zgolj vsebine, ki so jim všeč, samo ideje, s katerimi se uporabniki strinjajo. Uporabnik postane ujetnik zaprtega sistema (echo chamber), kjer mu nič ne nasprotuje in nič ne nakazuje na napačna mnenja. Če se to dogaja mlademu človeku, tak človek ne pridobi veščin za odziv na nasprotne ideje ali sposobnosti zaznave in priznavanja lastnih napak, niti kritičnega razmišljanja o stvari. Ko pride tak človek v konflikt z nasprotujočim mnenjem ali (še huje) nasprotujočo realnostjo, enostavno ne ve, kako naprej. Vidi samo napad nanj in nobene možnosti odgovora. Dodaj k temu še nenadne spremembe v življenju osebe (puberteta), slabše situacijske razmere (težave s starši, vrstniki, financami) in osebnostne motnje (depresija) in imaš samomor.

Furbo ::

Ja ja, v vsaki generaciji se pojavijo 'strokovnjaki' ki krivijo za samomore trenutno najbolj popularno reč. Včasih so bile knjige,stripi, radio, televizija, internet, zdaj družbena omrežja.

Isto kot za nasilje, iztirjence itd itd..

Žal bo vedno nekaj ljudi naredilo samomor, pa če vse zavijemo v vato.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

D3m ::

Leta 1993 je bil DOOM ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

JanBrezov ::

D3m je izjavil:

Leta 1993 je bil DOOM ;)

Doom je bil bolj kriv za strelske pohode, čeprav so ti res končali s samomorom. S tem v zvezi pa ne smeš pozabiti na Marilyn Manson-a, okrog katerega je tudi bila cela panika (Marilyn Manson @ Wikipedia
In November 1997, Manson's lyrical content was examined during congressional hearings led by Lieberman and Sam Brownback, in an attempt to determine the effects—if any—of violent lyrics on young listeners. The subcommittee heard testimony from Raymond Kuntz, who blamed his son's suicide on Antichrist Superstar—specifically the song "The Reflecting God". Lieberman went on to claim that the band's music was driving young listeners to commit suicide, and called the band the "sickest group ever promoted by a mainstream record company".

Miki N ::

Saj v osemdesetih si imel pa darkerje.. vraga saj celo v 19 stoletju si imel razne samomorilna pesniška društva ... Štrik&Zvonik sta bila vedno pač popularna družbena pojava predvsem pri odraščajočih, nekakšen odpor do avtoritete.

Linko ::

Težava je, ker samomor je trajna rešitev začasnih težav...

D3m ::

Miki N je izjavil:

Saj v osemdesetih si imel pa darkerje.. vraga saj celo v 19 stoletju si imel razne samomorilna pesniška društva ... Štrik&Zvonik sta bila vedno pač popularna družbena pojava predvsem pri odraščajočih, nekakšen odpor do avtoritete.


V 15. do 18.stoletju smo imeli pa čarovnice :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

c3p0 ::

Marilyn? Glavni en čas nazaj je bil "HIM - Join me in death".

> Težava je, ker samomor je trajna rešitev začasnih težav...

V bistvu ni nobena rešitev.

Miki N ::

c3p0 je izjavil:

Marilyn? Glavni en čas nazaj je bil "HIM - Join me in death".

> Težava je, ker samomor je trajna rešitev začasnih težav...

V bistvu ni nobena rešitev.


To je zelo pavšalna izjava. Za mladoletnika sigorno ni. Nedvomno. Ampak, če imaš pa odraslega tipa, ki so ga postili na cedilu vsi od babe do države, lokalni mafijec pa ga vabi na kavico, da se pogovorita o dolgovih ... tam pa ne moreš reči, da kar apriori ni.

c3p0 ::

Odvisno kako gledaš na življenje. V nepriliki sicer lahko najbolj zrasteš, ali pa potoneš.

Pa tudi v tako situacijo prideš ponavadi preko lastnih, bolj ali manj slabih odločitev.

"Pustili na cedilu od babe do države", očitno pa tudi dolgovi, sposojanje od loan sharkov. Jaz tu vidim vrsto katastrofalnih odločitev, ki so nekoga pripeljale do te situacije. Ženska oz. baba, zakaj je takšna? Si jo le slabo izbral, ali si jo ti pripeljal do tega, da je postala taka. Smilit se sam sebi, biti žrtev, je pogosto hiter zaključek. "Poglejte kaj so mi storili!"

Zdaj pa, ali boš nekako splezal ven, možnosti vedno so, ali storil samomor, kot še zadnja slaba odločitev v nizu.

JanBrezov ::

c3p0 je izjavil:

Marilyn? Glavni en čas nazaj je bil "HIM - Join me in death".

> Težava je, ker samomor je trajna rešitev začasnih težav...

V bistvu ni nobena rešitev.

Seveda je rešitev. Ali je dobra rešitev, je odvisno od kontektsa. Če gre za mlado osebo in banalen problem, ki ga ta oseba ne zna rešiti zaradi manjka znanja ali kratkotrajne razočaranosti (punca/fant me je zapustil/a), potem je samomor slaba rešitev. Če gre za zelo staro osebo ali za nekoga z neozdravljivo boleznijo, katere prihodnost je samo neznosna bolečina in nič drugega, potem je samomor dobra rešitev. Jaz se tu strinjam z Žižkom. Obstajati bi morala komisija ekspertov, kateri bi predstavil problem in oni bi podali mnenje o upravičenosti samomora.

Zizek about suicide

c3p0 ::

Tukaj do zdaj nismo govorili o nekom, ki mu je prihodnost le še skrajna bolečina. Ne moremo v isti sapi hkrati s tistim, ki je dobil slabo oceno, ali si sam zakockal življenje, zdravje pa še ima.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svet danes - 2020 in naprej

Oddelek: Loža
322277 (1063) 2dark
»

Samomor osnovnošolke v Laškem (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18224396 (13741) dexterboy
»

AlphaBay zaprl vrata zaradi policije, upravljavec storil samomor (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
13243905 (38310) konspirator
»

Voditelja klicala v bolnišnico - sestra stori samomor (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19420846 (18784) Pithlit
»

Ali je nagovarjanje k samomoru kaznivo dejanje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13313018 (10934) Tear_DR0P

Več podobnih tem