» »

pravni nasvet

pravni nasvet

Mox8 ::

Živjo,

nekaj let nazaj smo dobili obvestilo, da je neka prateta/sestrična po ne vem katerem kolenu umrla. Živela je v EU, vendar je imela neko majhno nepremičnino v mestu v BiH (mesto nekje velikosti med KR in MB). Poleg nas obstajajo še nekteri drugi daljni sorodniki. Vse se bi razelilo na 3 dele oz. moja družina bi dobila 1/3 nepremičnine.

Lansko poletje smo recimo temu pričeli s 'projektom' - sprožitev postopka delitve tega stanovanja (t.i. zapuščinska razprava). V živo smo se srečali z odvetnikom (v BiH), ki nam je vse podrobno razložil. Z njim smo ostali v stiku po e-mailu. Od julija 2023 do danes je odvetnik:
- preveril, če obstaja še kakšna zapuščinska listina, ipd. (Tega ni našel.),
- obljubil, da bo preveril še v kataster nek izpisek (ali kako se že temu reče), da vidi kdo je v resnici lastnik stanovanja. (Tega, kljub temu, da sem ga že dvakrat (nazadnje v začetku decembra 2023) po mailu pobaral, še vedno ni uspel preveriti.)

Torej, vprašanja:
1. Zakaj se to toliko vleče oz. a je res treba tako dolgo čakati na ta izpisek iz katastra ali 'gruntovnice' ? Je možno, da se tole namenoma tako dolgo ingorira?
2. Mogoče smo mi napačnega odvetnika najeli?

Hvala za kakršnokoli pomoč oz. nasvete in vnaprej se opravičujem za možne napačne pravne izraze.


Lep pozdrav,

K.
  • spremenilo: Mox8 ()

FrRoSt ::

Lahko da odvetnik ni ravno najboljši, lahko da so kaksne tehnične težave, poleg tega pa december ni ravno daleč stran.

Jaz bi poskusil s klasičnim telefonskim klicom do odvetnika. :)) Saj BiH ni ravno v Afriki!?? :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Tody ::

Bih ne slovi ravno po uglednih urejeni dokumentaciji.

Moj predlog je da če so ostali lastniki iz bih, se zmenite da vam dajo neko odškodnino in se vsem skupaj odpovejte. Drugače vam se ene 5x obisk biha ne uide.

Nikonja ::

Vidim da so eni pozabili da je BiH dejansko imela vojno (ne kot SLo) in je ogromno dokumentov uničeno, in če na to dodaš hitro BiH birokracijo ni nič čudnega če tolk časa čakaš. Ampak zmeraj lahk pokličeš odvetnika in ga vprašaš "Đe je to ba zapelo" :)

Mox8 ::

FrRoSt je izjavil:

Lahko da odvetnik ni ravno najboljši, lahko da so kaksne tehnične težave, poleg tega pa december ni ravno daleč stran.

Jaz bi poskusil s klasičnim telefonskim klicom do odvetnika. :)) Saj BiH ni ravno v Afriki!?? :))



Ja, saj tole (klic po telefonu) je naslednji korak. Malo je čudno, da se en tak 'izpisek' čaka že skoraj pol leta. Če se ne motim, se v Sloveniji takšno 'potrdilo' dobi v roku nekaj dni.

Tody ::

Mox8 tako potrdilo v sloveniji je elektronsko dosegljivo takoj ali prec. Finta je da stanovanje ni v Sloveniji. Sploh bo hec, če teta ni bila lastnik ampak kaka vojska... veš takrat je bilo vse naše...

FrRoSt ::

Mox8 je izjavil:



Ja, saj tole (klic po telefonu) je naslednji korak. Malo je čudno, da se en tak 'izpisek' čaka že skoraj pol leta. Če se ne motim, se v Sloveniji takšno 'potrdilo' dobi v roku nekaj dni.


Res je!! V sloveniji se to dobi, ker so urejene evidence. Vsaj v splošnem.

Zato pa pri nas traja rok na zapuščinsko obravno lahko tudi več kot leto, sodelavec pa je imel na hrvaškem vse končano v treh mesecih.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potovanje v tujino (Covid, vozniško dovoljenje)

Oddelek: Loža
7815 (614) avtek

Republika Srpska (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25350188 (44879) bluefish
»

Pelješac

Oddelek: Loža
102678 (2437) kitewing
»

Kaj storiti, če je zdravnik šalabajzer?

Oddelek: Loža
121518 (1307) Bananovec
»

Roadtrip - Bosna

Oddelek: Loža
382906 (2168) clothes

Več podobnih tem