» »

Problem z RAM po menjavi procesorja

Problem z RAM po menjavi procesorja

stjan ::

Lep pozdrav

Ryzen 5 2600x sem menjal z Ryzen 7 5700x, sedaj pa imam problem z Ram ploščicama. Dela samo ena ploščica, ko dodam drugo se PC sploh ne zažene, samo druga pa tudi ne dela. Ram je G.Skill 3200 Ripjaws V. Pred menjavo procesorja mi je sistem zaznal dve ploščici.
Je mogoče, da je ena ploščica v okvari pa procesor 5700 to zazna, prejšnji pa ni zaznal okvare?
Ali bi lahko bil okvari slot za Ram?
Naj kupim 1x16 GB, ali eno novo 8 GB in jo dodam v sistem, ali pa je boljše 2x8 GB?
Je 3200 dovolj za ta procesor ali rabim kaj drugega?

Hvala za pomoč

mtosev ::

Za začetek posodobi BIOS z eno paličko.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

FireSnake ::

3200 CL16 je povsem v redu.

Malo zmedeno pišeš (da, tudi pri vprašanjih je treba biti natančen).
Ali tole:
Dela samo ena ploščica, ko dodam drugo se PC sploh ne zažene, samo druga pa tudi ne dela.

pomeni, da v istem RAM slotu ena palčka dela, druga pa ne?
Če to drži od nedelujoče palčke z alkoholom očisti kontakte in poskusi ponovno.
Če še vedno ne dela imaš odgovor kaj je narobe.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

stjan ::

Hvala za pomoč

Bios plošče je posodobljen, je zadnji ki je na voljo in podpira novejše procesorje.
Ena ploščica dela v vseh slotih, druga pa v nobenem (jo bom očistil, pa da vidim ali bo kaj boljše).
Čudno je da stari procesor najde obe ram ploščici in dela brez problema (sedaj ko je naložen najnovejši bios), ko zamenjam procesor pa ene ne zazna.

Ali lahko dokupim eno 8GB ploščico in jo dodam stari ki dela? bi lahko bil tu problem?
ali naj kupim nov komplet 2x8 GB?
ali eno 16?

Ali se bo pri delu kaj poznalo če je v prvem primeru 1x16GB ploščica oziroma v drugem primeru če sta dve ploščici po 8GB?

Upam da je razumljivo :) tudi moj procesor prihaja v leta, samo menjati se ne da :(

Vuli ::

da nimaš defektnega cpuja, da mu dela samo 1 memory kanal,sicer malo nenavadno..so vsi pini na procesorju ok?
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

stjan ::

Bom preveril procesor, bil je nov, v podnožje se je usedel brez problema.
Je mogoče s kakšnim programom testirati procesor?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stjan ()

Vuli ::

ma tudi na privzeti freq 2133mhz ti ne dela 2 polščica? da ni samo težava v XMP profilu (3200)
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

stjan ::

Verjetno je ena ploščica zanič, ker če sta vstavljeni dve ploščici sploh ne pride do biosa. Z obema ploščicama se zažene (požene ventilator) potem pa nekako ustavi in ponovno zažene in tako naprej, kot bi se sam resetiral.

Bom preveril še v biosu, če se da kaj nastaviti.

Ahim ::

Vuli je izjavil:

da nimaš defektnega cpuja, da mu dela samo 1 memory kanal,sicer malo nenavadno..so vsi pini na procesorju ok?

Ce bi bil en kanal defekten, potem ne bi z eno ploscico delovalo v redu v kateremkoli slotu.

stjan ::

Sem še enkrat vse poskusil, ena ploščica dela v vseh slotih, druga pa je kot kaže zanič.
Hvala vsem za pomoč.

PacificBlue ::

Resetiraj bios oz CMOS.

stjan ::

Sem izvedel reset pa je še zmeraj enako. Ena ploščica ne dela.

bbbbbb2015 ::

stjan je izjavil:

Sem izvedel reset pa je še zmeraj enako. Ena ploščica ne dela.


Verjetno sta RAM modula rahlo različne kvalitete. Memory kontroler je v samem CPUju. Z menjavo CPUja si zamenjal kontroler RAMov.
Jaz bi naredil naslednje:

1) Če je možno, bi vzel stari CPU, ter oba RAM modula in testiral RAM vsaj 48 ur. Lahko pustiš tester čez vikend. Če to v redu dela, potem sam RAM modul dela.

2) Preveril bi parametre, s katerimi se posamezni RAM modul prijavi v sistem, clock, timinge, voltažo.

3) Potem bi dal notri nov CPU, en RAM modul. Preveril bi parametre, s katerimi se RAM moduli zaženejo. Če niso isti, bi znižal parametre, predvsem timing. Malo je za pogledati voltažo. Če si znižal parametre, potem poskusi z obema moduloma.

4) Probal bi tudi zamenjati napajalnik, če si lahko kje drugega izposodiš. Pogosto prešibek ali slab PSU povzroči, da se npr. RAM moduli undervoltajo in potem pač eden ne dela. Ker nov CPU domnevam več troši. Alternatvno poskusiš vse odklopiti, samo CPU in RAM, pa če takrat dela z dvema moduloma, potem je PSU

5) Če še vedno ne dela, potem pač zamenjaš ta en modul z novim. Verjetno je nekompatibilnost ali v voltaži ali v CL parametrih ali nekaj. Ponavadi četudi recimo en RAM modul ne spozna, ima MB diagnostiko. Pač zbudi se z enim modulom, drugega pa sploh ne vidi. Tebi pa sploh ne dela. Imam občutek, da je nekaj na baznem nivoju voltaže, nekaj je tako narobe, da se modul proper sploh ne zbudi, da bi javil svoje parametre po i2c. Recimo MB napak spozna RAM module, ter da napačne parametre CPU, ki da prenizko voltažo ali napačen CL timing. Delovanje RAM modula je odvisno od MB in CPU, oz. kombinacije obeh.

Zgodovina sprememb…

stjan ::

Hvala za res dober nasvet. Bom čez vikend poskusil, pa da vidim kaj bo.
Verjetno je res problem v eni ploščici, čeprav sem ju kupil v kompletu.
Šele sedaj sem se spomnil, da ko sem kar nekaj časa nazaj, naredil en test računalnika, je ta pokazal, da ram ni najhitrejši, je bil kar pod povprečjem. Mogoče je že to bil znak, da nekaj ni v redu?
Sam napajalnik je star 4 leta, Corsair RM 750i, bi ta s časom lahko delal težave?

stjan ::

Še nekaj sem sedaj opazil, v programu NZXT CAM mi kaže timing 15-15-15-36, na ploščici pa piše 16-18-18-38, bi mogoče to kaj vplivalo na to da dve ploščici ne delata skupaj? se napačno predstavljata sistemu?

PacificBlue ::

Lahko bi bil tudi v tem problem.
Koliko imas pa voltazo nastavljeno v biosu za ram?
Ce imas recimo 1.35V jo povisaj na 1.37V ali pa 1.40V.

FireSnake ::

stjan je izjavil:

Še nekaj sem sedaj opazil, v programu NZXT CAM mi kaže timing 15-15-15-36, na ploščici pa piše 16-18-18-38, bi mogoče to kaj vplivalo na to da dve ploščici ne delata skupaj? se napačno predstavljata sistemu?


V tem primeru se prilagodi tapočasnemu modulu.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

bbbbbb2015 ::

stjan je izjavil:

Še nekaj sem sedaj opazil, v programu NZXT CAM mi kaže timing 15-15-15-36, na ploščici pa piše 16-18-18-38, bi mogoče to kaj vplivalo na to da dve ploščici ne delata skupaj? se napačno predstavljata sistemu?


To imaš nekaj res čudno. DDR4 3200 bi morali imeti res CAS15 timing. DDR4 3800 pa imajo CAS 16 timing (ob tem, da je takt hitrejši (=ura)).

Ti pa imaš počasnejši 3200 RAM, ter ti piše na ploščici, da moraš to laufati na počasnejšem timingu.

Nastavi to na 16-18-18-38, kot ti piše na ploščici. Samo to bi potem moral biti 3800MHz RAM, tvoj pa je dejansko 3200, če prav razumem. Tehnično gledano, ti zdaj overklokaš RAM, kar ti je očitno s starim CPU dobro delalo.

To imaš CAS:
https://www.positioniseverything.net/ca...

CAS timing so tiki ciklov. Manj ciklov je, boljše je. Samo bazna hitrost cikla pa je seveda 3200 oz. 3600/3800 (oz. pol manj 1600MHz, ker je double edge cikel).

Skratka, preforsiraš RAMe, glede na to, kar ti piše na ploščici. Nastavi na CAS16.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

stjan je izjavil:

Še nekaj sem sedaj opazil, v programu NZXT CAM mi kaže timing 15-15-15-36, na ploščici pa piše 16-18-18-38, bi mogoče to kaj vplivalo na to da dve ploščici ne delata skupaj? se napačno predstavljata sistemu?


Kolikor berem po forumih, morda imaš XMP izklopljen v BIOSu. Če imaš to vklopljeno, bi kontroler od CPU moral točno prebrati parametre, od voltaže, do ciklov in točno to laufati. Če pa imaš to izklopljeno, pa je možno, da so nastavljene neke privzete vrednosti, ki pa so za 3200 DDR4 rame res CAS15. Ti pa imaš CAS16 RAM (ki je počasnejši).

Jaz imam to vedno vklopljeno, oz. sploh se ne dotikam tega in vsi rami delajo.

Eni menda XMP izklapljajo, ker daš nek iber divji RAM noter, CPU kontroler pa sicer to poskusa laufati, pa pride do napak na RAM. Ampak zdaj za divje DDR5 RAMe testirajo XMP profile 1:1, če res dela. Samo do divjih ramov je prišlo z DDR5, ti imaš pa v bistvu podpovprečni (amPpak še vedno dovolj dober) RAM.

Zgodovina sprememb…

neverjetni99 ::

AMD ima EXPO, intel ima XMP

Han ::

Imata v CPU-Z oba RAM modula identične parametre (SPD zavihek)?

PacificBlue ::

Dvomim, če mu samo en dela.

A sta bila rama kupljena v kompletu ali prvo eden potem pa se kao identicen?

stjan ::

Ram sem kupil v kompletu. Mogoče sta res prestara, ca. 4 leta, pa je zato eden čisto odslužil.
Sem poskusil skoraj vse, kar ste napisali, samo napajalnika nimam na zalogi, da bi poskusil z drugim.
Ena ploščica dela v vseh slotih. V Biosu sem nastavil XMP in zgleda dela ok. Ko pa vstavim še drugo ploščico pa se PC ne zažene. Ne pridem niti do biosa.
Ko sem potem z eno vstavljeno ploščico lahko prišel do biosa, so bile tam osnovne nastavitve rama in ne več XMP.
Preden se lotim servisa na ruski način, s kladivom, bom nabavil nov ram.
Ali lahko kako preverim, če dela samo en kanal in ne dual, pa bi nabavil eno ploščico in ne dveh, če ne bosta obe delali?

Ali morajo biti za ta procesor kakšni specifični rami, ali je vsak dober?
Naj bi imeli starejši procesorji težave z nekaterimi rami, zato sem tudi nabavil tega, ker je po nekih testih bil ok.

Han ::

Hmm, ne bi rajši menjal plate za B550 model?

stjan ::

Ali je bistveno boljša od B450? Kako bi to vplivalo na slab Ram?

Han ::

Kompatibilnost je gotovo boljša, tako s procesorjem kot (hitrejšim) spominom. Če imaš Gen4 NVMe, boš tudi tu pridobil na hitrosti.

https://history-computer.com/b450-vs-b5...

Lahko pa v štartu vzameš nov RAM komplet, npr. Corsair LPX 2×16 GB 3600 CL16, ki ga kar pohvalijo. Če ne bo deloval optimalno, menjaš še plato.

Glede na napisano je šla stara Ripjaws palčka rakom žvižgat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

klinker ::

Iz kje pa si? Sposodi si od koga en kit za test, al pa kupi nekaj rabljeno na bolhi. Lahko tudi samo eno palcko z enakimi specsi. Ram ne rabi bit popolnoma enak model, je sicer bolje, ampak bo dovolj da so specifikacije enake. DDR4 palck je kot listja.
Nov tvoj ram je 40€, rabljen vec kot 20-25€ ne sme bit.... https://www.mimovrste.com/ram-za-osebne...

stjan ::

Hvala vsem za pomoč, sem izvedel marsikaj novega, tako da mi je sedaj uspelo nastaviti novi ram na 3600, z XMP ni delal na 3600, ročna nastavitev pa dela ok.
Kot kaže je stari procesor lahko delal z okvarjeno ploščico, novi pa ne.
Od kar imam računalnike (bo že 30 let od prvega 386dx40 :) ) je prvič, pa upam da tudi zadnjič, crknil ram.

klinker ::

Upam da si uposteval Han-a in kupu nov ram 32gb, ker 16gb je danes tako tako.

Ahim ::

stjan je izjavil:

Hvala vsem za pomoč, sem izvedel marsikaj novega, tako da mi je sedaj uspelo nastaviti novi ram na 3600, z XMP ni delal na 3600, ročna nastavitev pa dela ok.
Kot kaže je stari procesor lahko delal z okvarjeno ploščico, novi pa ne.
Od kar imam računalnike (bo že 30 let od prvega 386dx40 :) ) je prvič, pa upam da tudi zadnjič, crknil ram.

Glede na to, da ti baje normalno dela s prejsnjim procesorjem, ocitno ni crknil RAM, samo natavljen je verjetno narobe ker ocitno modul ni sposoben delovati pri tako pretiranih timingih, kot so zapisani v SPD kot dodaten profil. Kot sem zasledil jih z osnovnim JEDEC profilom (2133) nisi sprobal? Tudi nisem zasledil katero plato imas in v katerih slotih so modula preizkusal.

Han ::

Slabo si bral. Z novim procesorjem en star RAM modul ne deluje sploh - plata se ne zbudi, ne glede na to, v katero režo ga vtakneš in prej resetiraš bios...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

bbbbbb2015 ::

Han je izjavil:

Slabo si bral. Z novim procesorjem en star RAM modul ne deluje sploh - plata se ne zbudi, ne glede na to, v katero režo ga vtakneš in prej resetiraš bios...


Jah, glej interpretacij je tu ogromno. Če bi hotel priti zadevi do dna, bi rabil ustrezen osciloskop, DRAM probe, ter ugotovil, kaj je problem. Kar prej ni bil problem.

Življenje je preprosto prekratko. Do ene mere se zafrkavaš z nastavitvami, dosti pomaga, če imaš drug motherboard, drug PSU, drug procesor, druge RAMe. Samo potem že moraš biti PC shop.

Pa še tam, veš, nekdo se ne bo cel dan zajebaval z RAMom. Ker nihče ne bo plačal 8x40EUR za delo, da se nekdo zafrkava. Neka nekompatibilnost očitno je, kaj pa je problem, pa zdajle mi na forumu ne moremo vedeti v detajle.

DDR4 DIMM in SODIMM RAMi jaz nimam težav. Kar je crknilo, je crknilo tako, da je nepreklicno crknilo.

Jaz ta hip nimam DDR5 ramov, takih prav kot modulov, tam so rekli, da so lahko vse žive nekompatibilnosti, je pa DDR5 nenormalno bolj zahteven po signalni plati, uri, vodilu. Zato so celo svetovali (za tiste s šibkim srcem), da naj raje ne probajo z DDR5, dokler se to ne zdebagira v nulo. Jaz sem naredil build z 13., gen Intel CPU z DDR4, vse sem namenoma kupil pri isti firmi v Nemčiji.

Zdaj bom probal narediti en 14th gen Intel z DDR5, pa da vidimo. En star PC mora iti iz produkcije, pa bomo dali enega boljšega.

Zgodovina sprememb…

MIHAc27 ::

Jaz nisem nič posebnega na DDR5 opazil, kar se kompatibilnosti tiče. Ok, včasih v kakem prenosniku, če mešaš 2 različna rama je pomembno v kateri slot daš kakega, več kot to pa še ne.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

8 GB RAM-u sem DOKUPIL ŠE 16 GB RAM-a DDR4,vendar dela zdaj na 2400 namesto DEFAULT n

Oddelek: Pomoč in nasveti
371621 (853) fikus_
»

RYZEN - OC (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Navijanje
26162518 (11788) strumf666
»

DDR5: kaj prinaša? Špekulacije in dejstva (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
11614581 (6791) FireSnake
»

4x1gb ddr2 ali 2(kit)x2gb ddr2 ? (4gb ddr2 rama)

Oddelek: Strojna oprema
272250 (1678) CheapShit
»

Nimam pojma kaj je tole ???

Oddelek: Pomoč in nasveti
292229 (1410) Kmet

Več podobnih tem