» »

4x1gb ddr2 ali 2(kit)x2gb ddr2 ? (4gb ddr2 rama)

4x1gb ddr2 ali 2(kit)x2gb ddr2 ? (4gb ddr2 rama)

tonex23 ::

Nameravam nadgraditi ram. Vzel bi 4x po 1gb ddr2 ram ali bi vzel 2x po 2 gb ddr2 rama v kitu ?
Je tu kakšna razlika ? lp
Vzel pa bi od supertalen ddr2 800mhz
intel Core 2 Extreme QX6700, asus commando 965P, 400 gb disk,250gb
external,4gb ddr2 st 800mhz, evga 8800 Ultra, hp lp3065 + 24"dell
  • spremenil: tonex23 ()

>>><<< ::

Če želiš navijati, boš boljše rezultate(večje navitje) dosegel z 2x2 gb in manj problemov boš imel z morebitno nadgradnjo rama.
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

tonex23 ::

ok bom probal še poklicat v mlacom, upam da mi ga še niso sestavli računalnik pa prenaročit na 2x2 gb rama. hvala in lp
intel Core 2 Extreme QX6700, asus commando 965P, 400 gb disk,250gb
external,4gb ddr2 st 800mhz, evga 8800 Ultra, hp lp3065 + 24"dell

nonenone ::

32 bitni sistemi podpirajo baje le do 3 Gb, a boš naložil 64 bitne?

tonex23 ::

Koliko vem windows vista 32 bit podpira do 4 gb ram-a ali pa se motim? 64 bitna verzija viste me zelo mika ampak koliko vem še ni veliko 64 bitne programske opreme in gonilnikov ...
intel Core 2 Extreme QX6700, asus commando 965P, 400 gb disk,250gb
external,4gb ddr2 st 800mhz, evga 8800 Ultra, hp lp3065 + 24"dell

Izi ::

Tukaj ni kaj za razmišljati, že od nekdaj je bolje čim manj ploščic RAMA. Najbolje bi bilo eno samo ploščico, ampak ker se v današnjih časih uporablja dual channel, rabiš dve ploščici zaradi doseganja večjega pretoka podatkov.
Jasno je torej, da vzameš 2 x 2 GB.

Vsi 32-bitni operacijski sistemi lahko naslavljajo do 4GB RAMA, več pa ne.
Je pa dejstvo, da je Windows XP zelo slab v upravljanju RAMA, čeprav ga bo znal naslavljati v celoti, ga ne bo nikdar izkoristil v celoti.
Največja prednost Viste pred XP je ravno v tem, da zna z RAMom upravljati precej bolje, sicer še vedno neprimerljivo z "pravimi" operacijskimi sistemi, ampak že zadovoljivo.
Vsaj 1 GB je v Visti vedno izkoriščen, ker si zna zapomniti katere programe pogosto poganjaš in kdaj in jih spravlja v RAM še preden jih potrebuješ.
Tako da z 4 GB RAMA močno svetujem da nabaviš Visto.

Bistveni napredek iz 32 na 64-bitni sistem pa je ravno upravljanje z RAMom skoraj brez omejitev. To, da ni 64-bitnih programov, sploh ni problem, ker 32-bitni delujejo na 64-bitnem sistemu enako hitro. Problem je en sam in sicer neobstoječi oz. zelo slabi driverji za 64-bitni sistem.
Tako, da trenutno še ni pravi čas za 64-bitno Visto, razen če bi hotel imeti več kot 4 GB RAMA, potem pa bi bila nujna.

Pesimist ::

Ki te prodajajo 2x 2 giga? Jaz sem samo v kitah vido to pa je 2x1Giga.

Izi ::

Sawyer, saj ni treba, da sta ploščici ravno v kitu zapakirani v lično škatlico.
Pač vzameš dve enaki ploščici po 2GB, ki jih danes ni več problem dobiti, pa naj bo to DDR ali pa DDR2.
Tam od 160 € naprej se začno cene za eno 2 GB ploščico.
Je pa res, da trenutno 2 GB ploščice še ne dosegajo takih hitrosti kot 1 GB, pa tudi na zalogi jih nimajo ravno veliko in jih je treba ponavadi naročiti in počakati par dni.

>>><<< ::

DDR 2gb rama v enem kosu NI.
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

VASkO ::

2x 2GB ploscici ddr2 rama je oslarija, ker so trenutno samo pocasni cipi na 2gb modulih. med navijanjem 4x1GB in 2x1GB dobrega RAMa npr. na intel platformah razlike prakticno ni nobene. tako da je bolje vzeti 4x1GB dobrega RAMa, moj predlog, crucial value pc4200 (ddr533) z micron d9gmh cipi, 1gb dobis ze za 70eur.

Izi ::

DDR 2gb rama v enem kosu NI.

Jas ga vidim čisto v vsaki trgovini :D Bil je zunaj že precej pred DDR2. Ampak jaz govorim samo še o DDR2, ker DDR se poslavlja in tudi ni več matičnih na katere bi lahko dal DDR.

Vasko, ti pa nisi ravno neki navijalec. Čipi na 2GB ploščicah so najboljši kar obstajajo, gre se samo zato, da imajo gor še enkrat več spominskih čipov kot 1 GB in morajo imeti zaradi tega nekaj višje latence.
Grem stavit, da bi se ena ploščica 2GB RAMA navila bolje kot pa 2 x 1 GB najhitrejšega RAMA, ki ga lahko najdeš.
A si sploh kdaj navijal 4 ploščice? Verjetno ne, če ne bi vedel, da ponavadi 4 ploščice komajda delujejo z tovarniškimi zakasnitvami, včasih pa jih je treba celo downclockati, da sploh delujejo. 4 x 1 GB najhitrejšega, najboljšega in najdražjega RAMA ne bo nikoli delovalo hitreje kot 2 x 2 GB najpočasnejšega in najcenejšega RAMA. Posamezena ploščica že, 2 ploščice že potrebujejo bistveno povišanje latenc, pri 4 ploščicah pa je vse skupaj katastrofa.
Ljudje dostikrat sploh ne znajo usposobiti računalnika z 4 ploščicami, ker pozabijo, da je treba latence dvigniti nad tovarniško predpisane, da se računalnik sploh zažene. Se pravi je nujno potreben downclock RAMA v BIOSu, da 4 ploščice sploh delujejo stabilno.
Tako, da je tvoj nasvet o nakupu 4 ploščic zlonameren >:D

Tako pač je. Čim več je RAMA, počasneje bo deloval.
Če hočeš dosegati rekorde v navijanju potem se bo najbolje navila ena samo 512MB ploščica in tako bo ostalo za vedno. 1GB ploščica ne bo nikoli dosegla hitrosti, ki jih dosegajo 512 MB ploščice, prav tako pa 2 GB ploščica ne bo nikoli dosegla hitrosti 1 GB ploščice.

Kljub vsemu, pa bo sistem vedno hitrejši z 4 GB RAMA počasnega RAMA, kot z 2 GB hitrega RAMA, daleč najpočasnejši pa bo z 1 GB bliskovito hitrega RAMA.

>>><<< ::

Jas ga vidim čisto v vsaki trgovini :D Bil je zunaj že precej pred DDR2. Ampak jaz govorim samo še o DDR2, ker DDR se poslavlja in tudi ni več matičnih na katere bi lahko dal DDR.

Verjetno si mislil za kit 2*1 Gb, če ne podaj link, da vidim.
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

Urc ::

@izi mene tudi zanima kje jih tolko vidiš ?:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Urc ()

Izi ::

Sem malo pregledal trgovine in se dobi 2 GB DDR ploščice, ampak nisem opazil, da je ves ECC registriran :8)
Navadni uporabniki 2 GB DDR-ov verjetno nikoli niso kupovali in imamo zato samo namenjene strežnikom.
Sicer dela odlično tudi v namiznih računalnikih ampak ima pa skoraj dvojno ceno :D
Tukaj je en 2 GB DDR za 274 €
http://www.mlacom.si/article.aspx?docid=24385
DDR2 pa je tudi navaden:
Noname za 161 €:
http://www.mlacom.si/article.aspx?docid=29529
Patriot za 165 €:
http://www.izishop.net/store.php/show/view=item/item_id=2395

VASkO ::

Izi ne nabijaj oslarij. Povisat latence pri uporabi 4 modulov RAMa je bilo npr. treba pri DDR sistemih na S939, ker memory kontroler ni zmogel sofirat take gostote z zategnjenimi timingi pa pogosto je trebalo dat tudi Command Per Clock na 2T namesto na 1T, da je stvar delovala. Na intel sistemih z DDR2 in podnozjem 775 je stvar cisto drugacna. V osnovi ze laufa na 2T (cipseti 965P in 975X) pa pri uporabi 4 modulov ne rabis nekaj zmanjsevat latenc. Cisto komot lahko furas 4GB D9GMH cipov na 500MHz 4-4-4-12 ali se manj. Se ne navija nic slabse kot samo 2x1GB. Cipi na 2GB modulih pa so zaenkrat za en drek.
NE NABIJAJ.

edit: pa na Intel cipsetih imas se pri uporabi 4 modulov interleaving nacin, ki se dodatno malo zvisa prepustnost. tako, da samo ne nabijaj prosim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VASkO ()

Izi ::

Hehehe, Vasko, ne se razburjat, to škodi lepoti :D
Jaz samo govorim iz lastnih izkušenj.
Če imaš pa ti drugačne izkušnje pa tudi prav. Samo, da nisi to samo nekje slišal ali prebral.

In zakaj po tvoje bi bili čipi na 2 GB modulih za en drek?
V interesu izdelovalcev in tudi logično je, da dajo gor najboljše kar trenutno obstaja.

Razloži nam torej zakaj?
Jaz sem razložil, da zaradi same količine morajo biti latence višje, da se ne pojavljajo napake.

Da sedaj slišimo tvojo teorijo zarote, zakaj izdelovalci namenoma dajajo slabe čipe na najnovejše module?
In po kakšni logiki naj bi čipi, ki so skupaj na istem modulu delovali počasneje kot čipi, ki morajo med seboj komunicirati skozi vodilo matične plošče, ker so v različnih slotih?

tonex23 ::

hm vidim, da je ratala kar zanimiva moja tema :) No jaz sem se odločil potem kar za 2x po 2 gb ddr2 rama. opcijo 4x po 1 gb ddr2 ram pa sem raje odpovedal, s tem da bom čakal za to približno kakšen teden... Drugače pa hvala za mnenja.lp
intel Core 2 Extreme QX6700, asus commando 965P, 400 gb disk,250gb
external,4gb ddr2 st 800mhz, evga 8800 Ultra, hp lp3065 + 24"dell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tonex23 ()

Robert_S ::

Kaj je treba naredit , da 32-bitni Windowsi vidjo 4gb rama , ker v System Properties mi je kazalo samo 3gb rama. Zdej , ko sem na 64-bitnih mi kaže 4gb rama.

tonex23 ::

Sato ko ugotoviš zakaj ne, mi sporoči, ker tudi jaz mislim imet visto in nebi rad imel tega problema:)
intel Core 2 Extreme QX6700, asus commando 965P, 400 gb disk,250gb
external,4gb ddr2 st 800mhz, evga 8800 Ultra, hp lp3065 + 24"dell

Robert_S ::

Tukaj nekaj piše .

Izi ::

Bom probal čimbolj enostavno razložiti, kam "izgine" nekaj RAMAa v 32-bitnem sistemu.
32-bitni Windowsi lahko naslavljajo adresse do 4GB.
Tvoj procresor sicer vidi vseh 4GB RAMa, ampak problem je, ker vse PCI kartice, grafično kartica in sploh vse vhodno izhode enote potrebujejo addrese za svoje delovanje, da jih lahko procesor sploh pokliče.
In če vse te addresse zapolneš z RAMom jih mora procesor na silo vzeti od najvišje, ki jo lahko naslavlja navzdol. Se pravi procesor si nasilo prisvoji addrese od 4 GB navzdol za delovanje vseh priključenih naprav v računalnik, drugače ne bi nič več delovalo.
Čim več je teh naprav manj address bo ostalo za RAM. Recimo grafična kartica z 256 MB RAMa rabi 256 MB prostih naslovov za komunikacijo z procresorjem in tako samo zaradi grafične že "izgine" 256 MB RAMa.
Na koncu ponavadi ostane prostih naslovov za okoli 3,5 GB RAMA.
Zato ponavadi svetujejo, da v Windows XP ne tlači več kot 3 GB RAMA, ker več kot 1 GB naslovov ponavsdi nihče ne zapolne, razen če nimaš kakšnega SLI z najnovejšimi grafičnimi karticami.
V primeru, da bi imel na Windows XP dve Grafične kartice z 1024 MB grafičnega RAMA in bi ju dal v SLI potem na takih Windowsih ne bi mogel uporabljati niti 2 GB RAMA. Največ bi imel lahko nekako 1,5 GB RAMa

To prepreko se da nekako "popraviti" tako, da 32-bitni Windows zaženeš v PAE mode (Physical Address Extension)
Tako bo Windows lahko za naslavljanje porabil naslove nad 4 GB in ti lahko dejansko uporabljaš 4 GB RAMa, ampak še vedno pa je 4 GB RAMa maximum, več ne gre.
PAE mode vklopiš v Boot.ini datoteki, ki je skrita datoteka v rootu diska na katerem je sistem
Tukaj je vse razloženo:
http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEdrv.mspx

Edit: Vidim, da me je Sato že prehitel in našel rešitev :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Robert_S ::

Sam jest sem ta PAE vklopil pa ni bilo nič , samo Windowsi so se zagnali v varnostnem načinu.

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"/PAE /basevideo /sos

A je to sploh prav ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Robert_S ()

OZZY ::

izi glede navadnega ddr da je 2gb..jaz ga nisem zasledu razen v ECC verziji, kot je tudi tvoj link zgoraj, kjer je ram ecc..
Go with the flow.

>>><<< ::

Ozzy si že imel tak ram? Kako se kaj tole navija?
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

Izi ::

Sato, to ni prav.
Tisto tam je samo primer :D
Ti moraš pustiti čisto vse kot je bilo, samo dodati moraš /PAE

Jaz nimam XPjev zato nevem točno ampak pomoje mora biti nekaj takega:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /pae

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

CheapShit ::

Živijo! Da izkoristim temo in kar tu vprašam. Torej, imam en problem. Do sedaj sem imel 2gb rama (2x1gb) in mi je delalo vse brez problema. Danes sem dokupil še 1gb istega rama, in ko dam not mi računalnik vedno, ko pridem v windows izvede neki MEMORY DUMP, in se resetira. Je problem s temi channeli? Imam mogoče pokvarjen slot za ram?

Lp!

opeter ::

Imam mogoče pokvarjen slot za ram?


Kaj pa, če je RAM pokvarjen?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

CheapShit ::

Ram ni pokvarjen. Zanima me nekaj. Zdaj sem updatal bios na plati (Asus p5b) in, če imam vklopljen MEMORY REMAP, potem v biosu vidim lepo 4096mb rama, ko pridem pa v Windows (Win Vista Enterprise 32bit) pa vidim samo 2046mb. Če remap funkcijo disablam, pa vidim v biosu 3008mb, v win visti pa 2.93gb. Naj bi pa 32bitni sistemi podpirali do 4gb rama...Kakšna ideja, kje tiči problem? Imam pa 4x1gb Patriot ddr2 800mhz cl5 rame.

Hvala za pomoč in lep pozdrav!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

naj kupim 4GB DDR2 takoj ali se bo se kaj pocenilo?

Oddelek: Kaj kupiti
222052 (1591) Samson
»

Pomnilnik v Windows: 1. del (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
509349 (6933) Jst
»

Zakaj bios (plata) ne prepozna 4Gb RAMa???

Oddelek: Pomoč in nasveti
81357 (1237) St|lus
»

4GB RAMa na Win 32bit

Oddelek: Pomoč in nasveti
52365 (2245) ender
»

4 GB (4x1 GB) pomnilnika v PC-ju

Oddelek: Strojna oprema
412439 (1472) krneki0001

Več podobnih tem