» »

S.P. za delo iz tujine

S.P. za delo iz tujine

«
1
2

IcyFox ::

Pozdravljeni,
čez nekaj mesecev se selim v tujino (na Češko) in podjetje, za katerega trenutno v Sloveniji delam mi je ponudilo možnost, da za njih delam kot freelancer. Za to moram seveda odpreti s.p., imam pa par vprašanj (predvsem od drugih v isti situaciji oz. koga ki je imel opravka s tem):

    je opcija, da imam s.p. odprt v Sloveniji, tudi če bivam drugje (bival ne bom dlje kot 1 leto)? Na češkem bom sicer najemal stanovanje, zato nisem prepričan kako je s stalnim prebivališčem v Sloveniji.
    v primeru, da se odločim odpreti s.p. na Češkem, kaj vse moram odjaviti v Sloveniji da ne bom plačeval davkov na dveh koncih (sklepam da vsaj stalno prebivališče, mogoče še kaj drugega oz. na koga se naj obrnem glede tega)?

Za vsak nasvet bom hvaležen!

Invictus ::

Pazi, da se boš vračal v Slovenijo.

Za vsak teden ali termin (sam tega nisem delal), si pa izpolni obrazec A1, napotitev v tujino, pač napotiš samega sebe.

https://spot.gov.si/sl/poslovanje/zapos...

https://zavezanec.zzzs.si/wps/portal/po...

Ker po 183 dneh bivanja v enem letu avtomatsko postaneš davčni rezident druge države, če se njihova davčna to odloči. Ne vem, kako striktni so na Češkem, ampak Nemci, Italijani, Benelux, kar precej redno sledijo folku in jih pošiljajo odločbe o plačilu davka.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IcyFox ::

Invictus je izjavil:

Pazi, da se boš vračal v Slovenijo.

Za vsak teden ali termin (sam tega nisem delal), si pa izpolni obrazec A1, napotitev v tujino, pač napotiš samega sebe.

https://spot.gov.si/sl/poslovanje/zapos...

https://zavezanec.zzzs.si/wps/portal/po...

Ker po 183 dneh bivanja v enem letu avtomatsko postaneš davčni rezident druge države, če se njihova davčna to odloči. Ne vem, kako striktni so na Češkem, ampak Nemci, Italijani, Benelux, kar precej redno sledijo folku in jih pošiljajo odločbe o plačilu davka.


Zanimivo, sploh ta del da se šteje koledarsko leto mi je všeč (ker to pomeni da se "resetira" s 1.1.). Ampak če prav razumem tudi v primeru, da presežem to postanem davčni rezident tu, ampak vseeno ne plačujem polnih davkov zaradi sporazumov o dvojnem obdavčevanju ne?

TheBlueOne ::

Ce bos davcni rezident drugje, potem pricakujejo, da tam placujes davke. Je pa menda relevatno za fizicne in pravne osebe.

Bo pa treba kaj prebrati, ce hoces tocno vedeti kako in kaj. Svetovalci na tem podrocju kjer zivim stanejo 250EUR/h lahko pa tudi dosti vec.

https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...

Si mislim, da je dalec najbolj enostavno, da na Ceskem nisi prijavljen in se delas, da si bolj turist. Je pa vsak tak manever lahko kaznivo dejanje, ker polno zavestno delas manevre, ki ti pomagajo, da se v neki drzavi izognes davkom. Pomeni, da ni prekrsek, kjer ti recejo kako si poreden in di dajo kazen za recimo 10kEUR ampak je bolj postopek na sodiscu, kjer te financerji popolnoma razstavijo in izstavijo racun za vse za nazaj + stroske + kazni.

Zgodovina sprememb…

IcyFox ::

TheBlueOne je izjavil:

Ce bos davcni rezident drugje, potem pricakujejo, da tam placujes davke. Je pa menda relevatno za fizicne in pravne osebe.

Bo pa treba kaj prebrati, ce hoces tocno vedeti kako in kaj. Svetovalci na tem podrocju kjer zivim stanejo 250EUR/h lahko pa tudi dosti vec.

https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...

Si mislim, da je dalec najbolj enostavno, da na Ceskem nisi prijavljen in se delas, da si bolj turist. Je pa vsak tak manever lahko kaznivo dejanje, ker polno zavestno delas manevre, ki ti pomagajo, da se v neki drzavi izognes davkom. Pomeni, da ni prekrsek, kjer ti recejo kako si poreden in di dajo kazen za recimo 10kEUR ampak je bolj postopek na sodiscu, kjer te financerji popolnoma razstavijo in izstavijo racun za vse za nazaj + stroske + kazni.


Nimam se nobenega namena izmikati kakršnimkoli davkom, gre se mi zgolj za to da imam čimmanj dela z raznimi birokratskimi zadevami (ker gre le za 1 leto in je sprememba statusa rezidenta v Sloveniji dolgotrajna). Ravno zato tu sprašujem, rad bi se pozanimal kako se to pravilno izvede da ne bom kaj narobe naredil. Če prav razumem 14. člen dokumenta ki si ga pripel, potem ko postanem rezident na Češkem, plačujem davek samo tam (ker bom delal od tam in bo ergo dohodek ustvarjen tam) ali se to nanaša na to, kje je podjetje s katerim delam davčni zavezanec (torej v tem primeru v Sloveniji)?

fikus_ ::

Davke plačuješ tam, kjer si rezident. Če si dovolj dolgo v tujini, plačuješ najprej tam in razliko v SLO.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

TheBlueOne ::

Praviloma si moras vedno vse tocno prebrati, ker so razlike. Jaz poznam predvsem relacijo Slovenija Avstrija, ki je nekoliko bolj komplicirana zaradi dnevnih migrantov.

Drugace s tem, ko isces poti na nestrokovni nacin, lahko nezavedno prides v situacijo kje bo financerjem izgledalo kakor, da si se poizkusal izogibati davkom. Posebej, ce bodo ceski navohali, da te lahko smatrajo kot rezidenta.

Jaz si tega sporazuma ne mislim tocno brati ampak praviloma je tako, da placas davke tam, kjer si rezident. Ti se bojis te avstrijsko-slovenske specifike dnevnih migrantov. Pri njih je relevantno to dvojno obdavcevanje, ker so rezidenti Slovenije, delajo pa v Avstriji. V tem primeru je tisto dvojno obdavcevanje v bistvu razlika v davku, ker dvojnega obdavcevanja kvazi ni.

fikus_ je izjavil:

Davke plačuješ tam, kjer si rezident. Če si dovolj dolgo v tujini, plačuješ najprej tam in razliko v SLO.


Bo tezko veljalo za Cesko, ker ne bo dnevni migrant in bo verjetno vse imel tam. Recimo jaz imam vse v Avstriji in v Sloveniji ne placam nic vec.

Zgodovina sprememb…

IcyFox ::

TheBlueOne je izjavil:

Praviloma si moras vedno vse tocno prebrati, ker so razlike. Jaz poznam predvsem relacijo Slovenija Avstrija, ki je nekoliko bolj komplicirana zaradi dnevnih migrantov.

Drugace s tem, ko isces poti na nestrokovni nacin, lahko nezavedno prides v situacijo kje bo financerjem izgledalo kakor, da si se poizkusal izogibati davkom. Posebej, ce bodo ceski navohali, da te lahko smatrajo kot rezidenta.

Jaz si tega sporazuma ne mislim tocno brati ampak praviloma je tako, da placas davke tam, kjer si rezident. Ti se bojis te avstrijsko-slovenske specifike dnevnih migrantov. Pri njih je relevantno to dvojno obdavcevanje, ker so rezidenti Slovenije, delajo pa v Avstriji. V tem primeru je tisto dvojno obdavcevanje v bistvu razlika v davku, ker dvojnega obdavcevanja kvazi ni.

fikus_ je izjavil:

Davke plačuješ tam, kjer si rezident. Če si dovolj dolgo v tujini, plačuješ najprej tam in razliko v SLO.


Bo tezko veljalo za Cesko, ker ne bo dnevni migrant in bo verjetno vse imel tam. Recimo jaz imam vse v Avstriji in v Sloveniji ne placam nic vec.

Tako kot si napisal, tu ne bom dnevni migrant ampak bom večino časa dejansko bival tu. Gre se mi samo za to, da bi imel raje odprt s.p. v Sloveniji kot na Češkem, ker je postopek tu dokaj dolgotrajen ter kompliciran, poleg tega pa bi moral v Sloveniji vse odjaviti, kar trenutno nima smisla ker se bom v roku 1 leta vrnil. Zato se zanimam, kako je z obdavčevanjem (ni mi problem za neko obdobje plačevati tudi dvojnega davka) in na koga se naj glede tega obrnem (da bo urejeno "strokovno" kot si rekel) :)

TheBlueOne ::

IcyFox je izjavil:


Tako kot si napisal, tu ne bom dnevni migrant ampak bom večino časa dejansko bival tu. Gre se mi samo za to, da bi imel raje odprt s.p. v Sloveniji kot na Češkem, ker je postopek tu dokaj dolgotrajen ter kompliciran, poleg tega pa bi moral v Sloveniji vse odjaviti, kar trenutno nima smisla ker se bom v roku 1 leta vrnil. Zato se zanimam, kako je z obdavčevanjem (ni mi problem za neko obdobje plačevati tudi dvojnega davka) in na koga se naj glede tega obrnem (da bo urejeno "strokovno" kot si rekel) :)


Ta koncept si mislim, da je na nivoju kompleksnosti, da bos potreboval res dobrega svetovalca. Tu imas vprasanja od tega, ce je z eno stranko sploh mozen s.p., kako je kombinacija s Cesko in kako oni to vidijo. Ti v bistvu selis celotno podjetje na Cesko, davke pa bi placeval v Sloveniji.

Ce Ceski financerji recejo OK in je s.p. v Sloveniji cenejsi, potem bi tak precendens pomenil, da lahko vsi Cehi jutri selijo samo davcni del v Slovenijo, kar pa mi ne deluje realno.

Pa to je res samo v grobem. Jaz bi ti svetoval, da si najdes davcnega svetovalca, ki kar se dobro pozna slovensko cesko davcno realcijo. Pod nobenim pogojem se ne potolazit s povrsinskim nasvetom kaksnega forumskega vseveda, ker posledice, posebej, ko se gre za pravne osebe, so lahko resne.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

IcyFox je izjavil:


Zanimivo, sploh ta del da se šteje koledarsko leto mi je všeč (ker to pomeni da se "resetira" s 1.1.). Ampak če prav razumem tudi v primeru, da presežem to postanem davčni rezident tu, ampak vseeno ne plačujem polnih davkov zaradi sporazumov o dvojnem obdavčevanju ne?

Na koledarsko leto jaz ne bi računal, saj se lahko davčni uradnik spomni tudi na obdobje v zadnjih 12 mesecih...

Kaj je res, ne bi vedel.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IcyFox ::

TheBlueOne je izjavil:

IcyFox je izjavil:


Tako kot si napisal, tu ne bom dnevni migrant ampak bom večino časa dejansko bival tu. Gre se mi samo za to, da bi imel raje odprt s.p. v Sloveniji kot na Češkem, ker je postopek tu dokaj dolgotrajen ter kompliciran, poleg tega pa bi moral v Sloveniji vse odjaviti, kar trenutno nima smisla ker se bom v roku 1 leta vrnil. Zato se zanimam, kako je z obdavčevanjem (ni mi problem za neko obdobje plačevati tudi dvojnega davka) in na koga se naj glede tega obrnem (da bo urejeno "strokovno" kot si rekel) :)


Ta koncept si mislim, da je na nivoju kompleksnosti, da bos potreboval res dobrega svetovalca. Tu imas vprasanja od tega, ce je z eno stranko sploh mozen s.p., kako je kombinacija s Cesko in kako oni to vidijo. Ti v bistvu selis celotno podjetje na Cesko, davke pa bi placeval v Sloveniji.

Ce Ceski financerji recejo OK in je s.p. v Sloveniji cenejsi, potem bi tak precendens pomenil, da lahko vsi Cehi jutri selijo samo davcni del v Slovenijo, kar pa mi ne deluje realno.

Pa to je res samo v grobem. Jaz bi ti svetoval, da si najdes davcnega svetovalca, ki kar se dobro pozna slovensko cesko davcno realcijo. Pod nobenim pogojem se ne potolazit s povrsinskim nasvetom kaksnega forumskega vseveda, ker posledice, posebej, ko se gre za pravne osebe, so lahko resne.

Ni cenejši, ravno obratno, ampak kot pravim se meni gre da bo postopek čimbolj enostaven, če je le možno na tak način. Bom našel nekega davčnega svetovalca, ki mi bo znal glede tega pomagati.

TheBlueOne ::

IcyFox je izjavil:


Ni cenejši, ravno obratno, ampak kot pravim se meni gre da bo postopek čimbolj enostaven, če je le možno na tak način. Bom našel nekega davčnega svetovalca, ki mi bo znal glede tega pomagati.


Ce je ceneje imeti na Ceskem podjetje, potem verjetno sploh ni vprasanje. Ce si tam rezident in imas tam vse, potem si naceloma cist. Problem nastane s temi kombinacijami.

Drzavljanstvo v EU ni nek faktor, kje si rezident je dalec najvaznejse.

IcyFox ::

TheBlueOne je izjavil:

IcyFox je izjavil:


Ni cenejši, ravno obratno, ampak kot pravim se meni gre da bo postopek čimbolj enostaven, če je le možno na tak način. Bom našel nekega davčnega svetovalca, ki mi bo znal glede tega pomagati.


Ce je ceneje imeti na Ceskem podjetje, potem verjetno sploh ni vprasanje. Ce si tam rezident in imas tam vse, potem si naceloma cist. Problem nastane s temi kombinacijami.

Drzavljanstvo v EU ni nek faktor, kje si rezident je dalec najvaznejse.

To je res, ampak status rezidenta bi moral vseeno odjaviti v Sloveniji, kar bi pomenilo ogromno neke birokracije (kolikor berem zelo komplicirajo s tem dokazovanjem, da si res prekinil vse vezi z državo), poleg tega pa je prijava podjetja na češkem dokaj komplicirana (sploh če posluješ s podjetjem iz države, ki ni v EU), kar je še dodaten faktor v tem da bi če se le da raje imel odprt s.p. v Sloveniji...

Invictus ::

Davčno rezidentstvo je jebena zadeva, ampak odjava je tudi v Sloveniji postala precej bolj preprosta kot je bila.

Tisti obrazec A1 ti je še vedno najboljša opcija, ljudje to uporabljajo. In nihče še ni postal davčni rezident druge države.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

IcyFox je izjavil:


To je res, ampak status rezidenta bi moral vseeno odjaviti v Sloveniji, kar bi pomenilo ogromno neke birokracije (kolikor berem zelo komplicirajo s tem dokazovanjem, da si res prekinil vse vezi z državo), poleg tega pa je prijava podjetja na češkem dokaj komplicirana (sploh če posluješ s podjetjem iz države, ki ni v EU), kar je še dodaten faktor v tem da bi če se le da raje imel odprt s.p. v Sloveniji...


To je vecinoma za Avstrijo, morda Italijo, ker si lahko dnevni migrant. Dvomim, da ti bodo tako komplicirali za Cesko.

Niti ti ni treba prekiniti vseh vez, samo pogoje moras izpolnjevati.

Menda je trenutno tako:

- nima prijavljenega stalnega prebivališče v Sloveniji (ureditev postopka na eni izmed Upravnih enot)
- v Sloveniji ni prisoten več kot 183 dni v enem koledarskem letu in
- nima središča svojih osebnih in ekonomskih interesov v Sloveniji.

Slednje je problem pri dnevnih migrantih, ki imajo naprimer v Sloveniji druzino (zeno, otroke ...). Tam gledajo, ce so se odjavili bolj fiktivno ali dejansko stima. Najboljse, da gres do svoje davcne enote in vprasas kako se odjavis kot rezident, ker se selis na Cesko.

Tidule ::

Invictus je izjavil:

Davčno rezidentstvo je jebena zadeva, ampak odjava je tudi v Sloveniji postala precej bolj preprosta kot je bila.

Tisti obrazec A1 ti je še vedno najboljša opcija, ljudje to uporabljajo. In nihče še ni postal davčni rezident druge države.


O kakih obrazcih A1 sanjas? Saj ne bo nikogar napotil na delo v tujini. Imel bo s.p. v Sloveniji in bo opravljal delo za podjetje v Sloveniji. To da on živi v tujini nima s tem nič.

Povsem mirno imaš lahko s.p. v Sloveniji in remote delaš iz tujine. Odvisno od tvojega statusa na češkem je odvisno ali boš plačeval polne ali delne prispevke.

Če boš na češkem polno zaposlen, potem boš v Sloveniji imel status "popoldanskega" s.p.

Kar se davkov tiče je zadeva sledeča. Od s.pja boš davke plačal v Sloveniji, od dela na češkem pa na češkem. Potem pa je potrebno dohodnino oddat v državi, ki te smatra za davčnega rezidenta. V prvi fazi bo to nedvomno Slovenija. Tam se potem prizna v tujini plačane davke plus nekaj olajšav (prehrana, delo) in potem doplačaš morebitno razliko.

Naslednjas tvar, ki jo boš moral rešit je zdravstveno zavarovanje. Če boš polno zapolsen na s.p. potem ti pripadajo zdravstvene storitve v Sloveniji. Na češkem pa zgolj v delu, ki je vezan na nujno pomoč (modra evropska kartica). Imaš pa možnost izdaje ti. S1 obrazca (to urejaš na ZZZS) s kateri se vključiš v zdravstveno zavarovanje Češke. Potem lahko v Sloveniji koristiš samo nujne storitve. Če boš pa polno zaposlen na Češkem, potem pa je tako ali tako avtomatično drugo.

dosy ::

Pošlji na ZS kontakt

bil na češkem 4 leta redno zaposlen in v SLO imel popoldanski SP, tako da iz prve roke lahko kaj povem o obvačitvah, davčnem rezidenstvu, prijavi bivališč in podobno...

karafeka ::

A ni tako, če te ima tuja država za svojega rezidenta, potem velja načelo svetovnega prihodka, in moraš v tej državi v dohodnini prijavit vse tvoje prihodke iz ostalih držav, vključno prihodke iz s.p. ?

dosy, verjetno bi to zanimalo več ljudi... Še posebej kako na Češkem tretirajo slovenski s.p..

Invictus ::

Tidule je izjavil:


O kakih obrazcih A1 sanjas? Saj ne bo nikogar napotil na delo v tujini. Imel bo s.p. v Sloveniji in bo opravljal delo za podjetje v Sloveniji. To da on živi v tujini nima s tem nič.

Napoti samega sebe na delo v tujini... S tem, obrazcem. s.p.jovci to čisto lepo delajo, tudi sam bi, pa sem dobil same remote pozicije.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tidule ::

karafeka je izjavil:

A ni tako, če te ima tuja država za svojega rezidenta, potem velja načelo svetovnega prihodka, in moraš v tej državi v dohodnini prijavit vse tvoje prihodke iz ostalih držav, vključno prihodke iz s.p. ?

dosy, verjetno bi to zanimalo več ljudi... Še posebej kako na Češkem tretirajo slovenski s.p..


načelo svotevnega dohodka velja vedno, če te neka država smatra za svojega rezidenta. Ni važno ali doma ali v tujini. V trenutku ko se bo izselil iz slovenije bo še vedno davčni rezident Slovenije, potem pa je odvisno od primera do primera kako se bo zgodba odvijala naprej. Postopek za ugotavljanje rezidentstva lahko sproži osameznik sam, ali pa to nareid davčni organ. V praksi je tako, da ima načeloma matična država v primeru spora boljše izhodišče za dokazavanje obstoja davčnega rezidenstva.

Ampak v danem primeru je to tako ali tako brezpredmetno. Glede na napisano se b tujino seli samo za eno leto, pri čemer ohranja tako ekonomske kot socialne interese v Sloveniji. Tako, da v tem letu se njegov odavčno rezidenstvo ne bo nič spremenilo (razen, če bo hotel sam to urejat).

TheBlueOne ::

karafeka je izjavil:

A ni tako, če te ima tuja država za svojega rezidenta, potem velja načelo svetovnega prihodka, in moraš v tej državi v dohodnini prijavit vse tvoje prihodke iz ostalih držav, vključno prihodke iz s.p. ?


Imas konkretne dogovore med drzavami in EU pravo. Pac ni tako zelo enostavno, imas pa tocno za te zadeve svetovalce. Mi smo v ozji familiji pred nekaj meseci dali ca. 1000€ za 1h svetovanja in 3h dela. Vredno vsakega centa.

Tidule ::

Invictus je izjavil:

Tidule je izjavil:


O kakih obrazcih A1 sanjas? Saj ne bo nikogar napotil na delo v tujini. Imel bo s.p. v Sloveniji in bo opravljal delo za podjetje v Sloveniji. To da on živi v tujini nima s tem nič.

Napoti samega sebe na delo v tujini... S tem, obrazcem. s.p.jovci to čisto lepo delajo, tudi sam bi, pa sem dobil same remote pozicije.


Daj nehaj prodajat buče... kako delo v tujini? Človek bo imel s.p. v sloveniji in bo opravljal delo za slovensko podjetje. Res ne rabiš v vsak itemi dokazovat da pojma nimaš o čem govoriš in da dlje od ruš še nisi prišel.

dosy ::

Na češkem jih ne zanima tvoj slovenski SP... naš FURS pa zelo zanima tvoj svetovni prihodek

če bi hotel vse napisat in glede na to da je več opcij je tega enostavno preveč...
moje izkušnje so redno zaposlen v CZ in popoldanski SP v Sloveniji, če koga kaj več zanima lahko na ZS

Tidule ::

Na češkem jih ne zanima tvoj slovenski SP... naš FURS pa zelo zanima tvoj svetovni prihodek

to velja dokler si davčni rezdient slovenije. Če v neki točki (na lastno željo ali postopek po uradni dolžnosti) postaneš davčni rezident CZ je zgodba ravno obratna.

TheBlueOne ::

Tidule je izjavil:

Ni važno ali doma ali v tujini. V trenutku ko se bo izselil iz slovenije bo še vedno davčni rezident Slovenije, potem pa je odvisno od primera do primera kako se bo zgodba odvijala naprej. Postopek za ugotavljanje rezidentstva lahko sproži osameznik sam, ali pa to nareid davčni organ. V praksi je tako, da ima načeloma matična država v primeru spora boljše izhodišče za dokazavanje obstoja davčnega rezidenstva.


Maticna drzava te rada vidi kot rezidenta in seveda ne bo naredila nic dokler tvoj denar tece tja. Problem je v drzavi kjer zivis in si morda prijavljen. Tam ti znajo povedati, da sumijo, da izponjujes pogoje za rezidentsvo pri njih, kjer jih niti malo ne bo zanimalo, ce si se kje. Sposobni pa so dosti vec kot pogooglati tvoje ime in te najti kot simpl s.p. v Sloveniji. Lahko, da imas mir in nikoli ni nic, ce pa te dobijo na piko pa je lahko grozljivka.

Zgodovina sprememb…

dosy ::

TheBlueOne je izjavil:

karafeka je izjavil:

A ni tako, če te ima tuja država za svojega rezidenta, potem velja načelo svetovnega prihodka, in moraš v tej državi v dohodnini prijavit vse tvoje prihodke iz ostalih držav, vključno prihodke iz s.p. ?


Imas konkretne dogovore med drzavami in EU pravo. Pac ni tako zelo enostavno, imas pa tocno za te zadeve svetovalce. Mi smo v ozji familiji pred nekaj meseci dali ca. 1000€ za 1h svetovanja in 3h dela. Vredno vsakega centa.


1000€ za 4 ure je kar konkretna cifra

Moja lokalna računovodkinja/davčna svetovalka v Pragi je uredila vse dokumente, izpolnila obrazce, poslala na njihovo finančno in za to računala 3500 CZK ali okoli 150eur. SLO računovodstvo urejam sam.

Tidule ::

TheBlueOne je izjavil:

Tidule je izjavil:

Ni važno ali doma ali v tujini. V trenutku ko se bo izselil iz slovenije bo še vedno davčni rezident Slovenije, potem pa je odvisno od primera do primera kako se bo zgodba odvijala naprej. Postopek za ugotavljanje rezidentstva lahko sproži osameznik sam, ali pa to nareid davčni organ. V praksi je tako, da ima načeloma matična država v primeru spora boljše izhodišče za dokazavanje obstoja davčnega rezidenstva.


Maticna drzava te rada vidi kot rezidenta in seveda ne bo naredila nic dokler tvoj denar tece tja. Problem je v drzavi kjer zivis in si morda prijavljen. Tam ti znajo povedati, da sumijo, da izponjujes pogoje za rezidentsvo pri njih, kjer jih niti malo ne bo zanimalo, ce si se kje.


Zaključek tega stavka ne drži povsem. Načeloma je tako da si lahko davčni rezident samo ene države. Še posebej znotraj EU so te zadeve jasno regulirane. Seved lahko češka v neki fazi sproži ugotovitven postopek glede obstoja davčnega rezidentsva, ampak je v to vključen tudi FURS. Primeri, kjer bi ti dve državi obravnavali kot davčnega rezidenta so v EU praktično nemogoči. Seveda pod pogojem, da ne govorimo o kekcih tipa Invictus, tam je vse mogoče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

TheBlueOne ::

dosy je izjavil:



1000€ za 4 ure je kar konkretna cifra

Moja lokalna računovodkinja/davčna svetovalka v Pragi je uredila vse dokumente, izpolnila obrazce, poslala na njihovo finančno in za to računala 3500 CZK ali okoli 150eur. SLO računovodstvo urejam sam.


Take so cifre za dobre mednarodne davcne svetovalce. Je odvisno od specifike. Pac ce imas podjetje v drugi drzavi in nekaj mesetaris je drago. Ce pa bo kolega enostavno vse imel na ceskem pa velja ceska tarifa, ker ureja samo lokalno.

Invictus ::

Tidule je izjavil:

Glede na napisano se b tujino seli samo za eno leto, pri čemer ohranja tako ekonomske kot socialne interese v Sloveniji. Tako, da v tem letu se njegov odavčno rezidenstvo ne bo nič spremenilo (razen, če bo hotel sam to urejat).

Eno leto bivanja v eni državi je ravno dovolj, da njihova davčna "ugotovi", da bi bil ta osebek lahko njihov davčni rezident. Zapadeš pod lokalno zakonodajo, potem imaš pa 2 davčni na grbi.

Kako se boš pravdal z davčno v tuji državi, be my guest. Kolikor so meni povedali znanci, je še vsak požrl grenko pilulo in plačal dvojne davke...

Odjava nekje ne pomeni nič...

Kar se tiče davčnega rezidentstva, države EU niso povezane med seboj... In najbrž tudi nikoli ne bodo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dosy ::

Tidule je izjavil:

Na češkem jih ne zanima tvoj slovenski SP... naš FURS pa zelo zanima tvoj svetovni prihodek

to velja dokler si davčni rezdient slovenije. Če v neki točki (na lastno željo ali postopek po uradni dolžnosti) postaneš davčni rezident CZ je zgodba ravno obratna.


točno tako.

Postati davčni nerezident v Sloveniji, če si rojen v SLO in si star 40+ z družino, ki živi v SLO.... nisem še srečal primera, da mu je to uspelo (razen res celotne selitve v tujino za vedno)

Mladim brez lokalnih obveznosti in premoženja je to dosegljivo....

TheBlueOne ::

Tidule je izjavil:



Zaključek tega stavka ne drži povsem. Načeloma je tako da si lahko davčni rezident samo ene države. Še posebej znotraj EU so te zadeve jasno regulirane. Seved lahko češka v neki fazi sproži ugotovitven postopek glede obstoja davčnega rezidentsva, ampak je v to vključen tudi FURS. Primeri, kjer bi ti dve državi obravnavali kot davčnega rezidenta so v EU praktično nemogoči.


Ampak se ti zna zgoditi, da imas center interesov tam in ga tudi dokazejo. Kolikor je znano meni se ne gredo potem prckati z davcno iz druge drzave. Kaj potem se gres tozbo na evropskem sodiscu, ce je konflikt med davcnimi in se prckajo kje bi moral placati. Oni te bodo smatrali za svojega in pika. Potegnili na sodisce in raziskovali okoliscine in poracunali dolgove in kazni.

Vsi primeri kar jih poznam, pa so bili tudi na najvisjih polozajih so takoj vrgli pusko v koruzo in v meni znanih primerih vse prestavili v Avstrijo. Po posvetih z malo bolj konkretnimi davcnimi eksperti. Kot podjetnik pa se znas iti podobno igro.

Tidule ::

Invictus je izjavil:

Tidule je izjavil:

Glede na napisano se b tujino seli samo za eno leto, pri čemer ohranja tako ekonomske kot socialne interese v Sloveniji. Tako, da v tem letu se njegov odavčno rezidenstvo ne bo nič spremenilo (razen, če bo hotel sam to urejat).

Eno leto bivanja v eni državi je ravno dovolj, da njihova davčna "ugotovi", da bi bil ta osebek lahko njihov davčni rezident. Zapadeš pod lokalno zakonodajo, potem imaš pa 2 davčni na grbi.

Kako se boš pravdal z davčno v tuji državi, be my guest. Kolikor so meni povedali znanci, je še vsak požrl grenko pilulo in plačal dvojne davke...

Odjava nekje ne pomeni nič...

Kar se tiče davčnega rezidentstva, države EU niso povezane med seboj... In najbrž tudi nikoli ne bodo...


Zakj spet lažeš v tri dni? kaj imaš od tega? Davčne uprave EU so med najbolj povezanimi segmeti EU. Izmenjava podatkov med njimi je redna in tudi postopki ugotavljanaj davčnih rezidentstev so utečeni.

Invictus ::

Dokler sam ne sprožiš odjave davčnega rezidentstva, je ne bo nihče avtomatsko. Boš pač plačeval dvojno...

Mogoče avtomatika deluje v beneluxu, kolikor so mi pravili drugi freelancerji, FURS definitivno ne dela nobene avtomatike...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Tidule ::

TheBlueOne je izjavil:

Tidule je izjavil:



Zaključek tega stavka ne drži povsem. Načeloma je tako da si lahko davčni rezident samo ene države. Še posebej znotraj EU so te zadeve jasno regulirane. Seved lahko češka v neki fazi sproži ugotovitven postopek glede obstoja davčnega rezidentsva, ampak je v to vključen tudi FURS. Primeri, kjer bi ti dve državi obravnavali kot davčnega rezidenta so v EU praktično nemogoči.


Ampak se ti zna zgoditi, da imas center interesov tam in ga tudi dokazejo. Kolikor je znano meni se ne gredo potem prckati z davcno iz druge drzave. Kaj potem se gres tozbo na evropskem sodiscu, ce je konflikt med davcnimi in se prckajo kje bi moral placati. Oni te bodo smatrali za svojega in pika. Potegnili na sodisce in raziskovali okoliscine in poracunali dolgove in kazni.

Vsi primeri kar jih poznam, pa so bili tudi na najvisjih polozajih so takoj vrgli pusko v koruzo in v meni znanih primerih vse prestavili v Avstrijo. Po posvetih z malo bolj konkretnimi davcnimi eksperti. Kot podjetnik pa se znas iti podobno igro.


Imaš za to kaj konkretnega ali samo po občutku? Lahko podaš kak konkreten primer? Davčni uradi znotraj EU namreč razpolagajo z informacijami o davčnem rezidentstvu posameznika. Ravno tako se medsebojno obveščajo o postopkih ugotavljanja davčnega rezidenstva.

Invictus je izjavil:

Dokler sam ne sprožiš odjave davčnega rezidentstva, je ne bo nihče avtomatsko. Boš pač plačeval dvojno...

Mogoče avtomatika deluje v beneluxu, kolikor so mi pravili drugi freelancerji, FURS definitivno ne dela nobene avtomatike...


Tako, kot rabiš A1 obrazec da slovenski s.p. dela za slovensko podjetje? daj pojdi buče kam drugam prodajat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

IcyFox ::

Tidule je izjavil:

Invictus je izjavil:

Davčno rezidentstvo je jebena zadeva, ampak odjava je tudi v Sloveniji postala precej bolj preprosta kot je bila.

Tisti obrazec A1 ti je še vedno najboljša opcija, ljudje to uporabljajo. In nihče še ni postal davčni rezident druge države.


O kakih obrazcih A1 sanjas? Saj ne bo nikogar napotil na delo v tujini. Imel bo s.p. v Sloveniji in bo opravljal delo za podjetje v Sloveniji. To da on živi v tujini nima s tem nič.

Povsem mirno imaš lahko s.p. v Sloveniji in remote delaš iz tujine. Odvisno od tvojega statusa na češkem je odvisno ali boš plačeval polne ali delne prispevke.

Če boš na češkem polno zaposlen, potem boš v Sloveniji imel status "popoldanskega" s.p.

Kar se davkov tiče je zadeva sledeča. Od s.pja boš davke plačal v Sloveniji, od dela na češkem pa na češkem. Potem pa je potrebno dohodnino oddat v državi, ki te smatra za davčnega rezidenta. V prvi fazi bo to nedvomno Slovenija. Tam se potem prizna v tujini plačane davke plus nekaj olajšav (prehrana, delo) in potem doplačaš morebitno razliko.

Naslednjas tvar, ki jo boš moral rešit je zdravstveno zavarovanje. Če boš polno zapolsen na s.p. potem ti pripadajo zdravstvene storitve v Sloveniji. Na češkem pa zgolj v delu, ki je vezan na nujno pomoč (modra evropska kartica). Imaš pa možnost izdaje ti. S1 obrazca (to urejaš na ZZZS) s kateri se vključiš v zdravstveno zavarovanje Češke. Potem lahko v Sloveniji koristiš samo nujne storitve. Če boš pa polno zaposlen na Češkem, potem pa je tako ali tako avtomatično drugo.

Hvala za to pojasnilo. Po 3 mesecih bivanja sem primoran prijaviti bivanje na češkem (temporary residency), po mojem razumevnaju oni po tem vedo da bivaš v državi. Nato ti po njihovem zakonu po 183 dneh bivanja tu priznajo kot davčnega rezidenta. Po tvojem pojasnilu sem torej po tem obdobju dolžen oddajati dohodnino na češkem, ne pa v Sloveniji?

Šlo bo za poln s.p., torej bom imel zdravstveno zavarovanje urejeno v Sloveniji, nujne storitve na češkem bom koristil z modro kartico kot si zapisal.

dosy ::

Če boš polni SP v Sloveniji, potem si na češkem

a) zgolj turist ?
b) SP-jevc na delu po pogodbi v neki firmi na Češkem ozemlju?

ali kaj tretjega?

IcyFox ::

dosy je izjavil:

Če boš polni SP v Sloveniji, potem si na češkem

a) zgolj turist ?
b) SP-jevc na delu po pogodbi v neki firmi na Češkem ozemlju?

ali kaj tretjega?

Na Češkem bom bival zaradi družinskih razlogov (punca zaključuje študij)

Tidule ::

Nato ti po njihovem zakonu po 183 dneh bivanja tu priznajo kot davčnega rezidenta. Po tvojem pojasnilu sem torej po tem obdobju dolžen oddajati dohodnino na češkem, ne pa v Sloveniji?

Ne, po 183 boš izpolnil šele enega od pogojev, da bi lahko postal davčni rezdent češke. Niti pod razno a to ni zadosti.

IcyFox je izjavil:

dosy je izjavil:

Če boš polni SP v Sloveniji, potem si na češkem

a) zgolj turist ?
b) SP-jevc na delu po pogodbi v neki firmi na Češkem ozemlju?

ali kaj tretjega?

Na Češkem bom bival zaradi družinskih razlogov (punca zaključuje študij)


Gled ena napisano je praktično nična verjetnost, da si bi lahko ali da bi moral postati davčni rezidnet češke. Tvoja selitev je izrazito začane narave, ekonomski in večina socialnih interesov ostaja v sloveniji, delo boš oprabvljal za slovensko podjetje.

dosy je izjavil:

Če boš polni SP v Sloveniji, potem si na češkem

a) zgolj turist ?
b) SP-jevc na delu po pogodbi v neki firmi na Češkem ozemlju?

ali kaj tretjega?


začasni rezident (ne davčni) češke, skladno s pravili o protem pretoku ljudi znotraj EU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

dosy ::

Torej a) turist , ki bo delal popogodbi iz SLO SPja za SLO podjetje, delo pa bo opravljeno iz Češkega ozemlja.... uf uf

Torej nisi turist...

Tidule ::

Zakja bi rabil bit turist? Znotraj EU imamo prost pretok ljudi. Digitalni nomadi znotraj EU niso od včeraj. Ena od ključni prednosti EU so ravno taki scenariji. Edina stvar, ki bi jo teoretično moral uredit (ker je načeloma v njegovem iteresu) je prenos zdravstvenega zavarovanja na državo bivanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

TheBlueOne ::

Tidule je izjavil:


Imaš za to kaj konkretnega ali samo po občutku? Lahko podaš kak konkreten primer? Davčni uradi znotraj EU namreč razpolagajo z informacijami o davčnem rezidentstvu posameznika. Ravno tako se medsebojno obveščajo o postopkih ugotavljanja davčnega rezidenstva.


Ja, ko sem z Boschem industrialiral podruznico v Avstriji je Bosch poslal armado "pomocnikov" in tudi nastavil svoje sefe, ker morajo imeti neko mednarodno rotacijo, da lahko napredujejo.

Menda je bilo koncepirano tako, da niso presegali teh mej za rezidentstvo, pa so na koncu vseeno prestavili tisti, ki so ostali na projektu.

In zelo mocno dvomim, da bos tukajsnjega financnika pomiril s tem, da mu poves, da te Slovenija smatra za rezidenta, ce sumi, da izpolnjujes pogoje rezidentstva tam.

dosy ::

Tvoj stalni naslov te definira... tvoj začasni naslov lahko obogati to informacijo...

ampak razmišljat da prosti pretok ljudi znotraj EU avtomatsko pomeni tudi prosto naseljevanje in neprijavljanje novih naslovov in posledično davčne implikacije in zdravstvo in vse kar še spada zdraven pa ne gre.... potuj brez meja... ampak živi na naslovu, ki si ga prijavil!

Glede dela pa je spet drugačna zgodba... kje je sedež podjetja iz katerega izhajaš?, kje je sedež podjetja, ki je naročilo storitev in bo prejelo plačilo? kje opravljaš storitev in kje sediš, ko opravljaš storitev? ... vse to je pomembno za FURS! in za vse davčne organe držav, ki se bodo znašle na zgornjih treh odgovorih

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dosy ()

TheBlueOne ::

Tidule je izjavil:

Zakja bi rabil bit turist? Znotraj EU imamo prost pretok ljudi. Digitalni nomadi znotraj EU niso od včeraj. Ena od ključni prednosti EU so ravno taki scenariji. Edina stvar, ki bi jo teoretično moral uredit (ker je načeloma v njegovem iteresu) je prenos zdravstvenega zavarovanja na državo bivanja.


To pa ne pomeni, da lahko davke placujes kjer hoces. Rezidentsvo pa kolikor velja za pravne in fizicne osebe. Tako, da vso sreco z nestrokovnimi idejami.

Zgodovina sprememb…

Tidule ::

TheBlueOne je izjavil:

Tidule je izjavil:


Imaš za to kaj konkretnega ali samo po občutku? Lahko podaš kak konkreten primer? Davčni uradi znotraj EU namreč razpolagajo z informacijami o davčnem rezidentstvu posameznika. Ravno tako se medsebojno obveščajo o postopkih ugotavljanja davčnega rezidenstva.


Ja, ko sem z Boschem industrialiral podruznico v Avstriji je Bosch poslal armado "pomocnikov" in tudi nastavil svoje sefe, ker morajo imeti neko mednarodno rotacijo, da lahko napredujejo.

Menda je bilo koncepirano tako, da niso presegali teh mej za rezidentstvo, pa so na koncu vseeno prestavili tisti, ki so ostali na projektu.

In zelo mocno dvomim, da bos tukajsnjega financnika pomiril s tem, da mu poves, da te Slovenija smatra za rezidenta, ce sumi, da izpolnjujes pogoje rezidentstva tam.


kakšnega finančnika? Davčna rezidentstva so stvar postopkov davčnih uradov. In ja, to da te država X smatra za svojega rezidenta je pomembna informacija za davčno Y.

Recimo ko ravno omenjaš Avstijo - preberi za začetek konvencijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja med Slovenijo in Avstirjo, ker zdaj počasi že velike neumnosti govoriš.

dosy je izjavil:

Tvoj stalni naslov te definira... tvoj začasni naslov lahko obogati to informacijo...

ampak razmišljat da prosti pretok ljudi znotraj EU avtomatsko pomeni tudi prosto naseljevanje in neprijavljanje novih naslovov in posledično davčne implikacije in zdravstvo in vse kar še spada zdraven pa ne gre.... potuj brez meja... ampak živi na naslovu, ki si ga prijavil!

Glede dela pa je spet drugačna zgodba... kje je sedež podjetja iz katerega izhajaš?, kje je sedež podjetja, ki je naročilo storitev in bo prejelo plačilo? kje opravljaš storitev in kje sediš, ko opravljaš storitev? ... vse to je pomembno za FURS! in za vse davčne organe držav, ki se bodo znašle na zgornjih treh odgovorih


Kdo govori o neprijavljanju? EU državljan ima dolžnost prijavit rezidentstvo, če bo v EU državi bival več kot tri mesece. Ampak to da je rezidnet (nekje biva) še ne pomeni da je tudi davčni rezident.

Kaj pa potem blodiš naprej pa še sam ne veš. Človek je jasno povedal, da bo imel podjetje v sloveniji in bo opravljal delo za slovenskega naročnika.

TheBlueOne je izjavil:

Tidule je izjavil:

Zakja bi rabil bit turist? Znotraj EU imamo prost pretok ljudi. Digitalni nomadi znotraj EU niso od včeraj. Ena od ključni prednosti EU so ravno taki scenariji. Edina stvar, ki bi jo teoretično moral uredit (ker je načeloma v njegovem iteresu) je prenos zdravstvenega zavarovanja na državo bivanja.


To pa ne pomeni, da lahko davke placujes kjer hoces. Rezidentsvo pa kolikor velja za pravne in fizicne osebe. Tako, da vso sreco z nestrokovnimi idejami.


Če je kaj nestrokovnega v je temi so to tvoje blodnje. Kje plačuješ davke je pogojeno z DAVČNIM rezidnetstvo (svetovni dohodek) in nastankom vira dohodka (praviloma v državi kjer dohodek nastane).

Ampak prebivališče (rezidenstvo) NI ISTO kot davčno rezidentsvto. In znotraj EU imamo jasno določena pravila, ki ljudem omogočajo, da so dačvni rezidenti ene države, medtem ko imajo prebivališče v drugi. Zato je poleg samega časa bivanja in prijave bivališča pomemben faktor tudi kjer se dejansko nahajajo ekonomski in socialni interesi države. In znotraj EU (pa tudi širše) imamo tudi jasne dogovore, ki preprečujejo situacije, kjer bi posameznika dve državi smatrali za davčnega rezidneta. Zdaj če ti teh dogovorv ne poznaš je to tvoj problem, samo ne se smešit za brez veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

TheBlueOne ::

Tidule je izjavil:



kakšnega finančnika? Davčna rezidentstva so stvar postopkov davčnih uradov. In ja, to da te država X smatra za svojega rezidenta je pomembna informacija za davčno Y.

Recimo ko ravno omenjaš Avstijo - prebi za začetek konvencijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja, ker zdaj počasi že velike neumnosti govoriš.


Pardon ne financnik. Slabo prevajam, tu jim pregovorno recemo financna policija. Pac ce te smatrajo za rezidenta Avstrije te carinijo se, ce avta nimas prijavljenega tu. Samo to te stane nekje do 10kEUR. In ne, te ne odjavijo iz Slovenije, ce se prijavis v Avstriji. Postopek skozi katerega sem sel je bil prijava v Avstriji, potem, ko sem bil tu prijavljen pa zelo smotana odjava v Sloveniji. Pa ni bilo tako, da me v Avstriji niso hoteli prijaviti, ker sem bil istocasno v Sloveniji ali pa, da bi me v Sloveniji avtomaticno odjavili, ker sem postal rezident Avstrije. Dalec od tega.

Kjer ti se povem zanimivost, da je davcna svoja navodila vmes premenila, ceprav se ni spremenil sam dogovor med drzavama. Potem pa tozi ti koga hoces, ce mislis, da si najbolj pameten od vseh.

Zgodovina sprememb…

Tidule ::

Daj vsaj preberi konvencijo o izogibanju dvojnih obdavčitev in kako se definira davčno rezidentstvo pa ne mešaj hrušk in jabolk. Plačilo NOVE pri vozilih nima nič z davčnim rezidentsvom. Če tako osnovne zadeve mešaš potem ni čidno da take neumnosti kaltiš.

IcyFox ::

Tidule je izjavil:

Zakja bi rabil bit turist? Znotraj EU imamo prost pretok ljudi. Digitalni nomadi znotraj EU niso od včeraj. Ena od ključni prednosti EU so ravno taki scenariji. Edina stvar, ki bi jo teoretično moral uredit (ker je načeloma v njegovem iteresu) je prenos zdravstvenega zavarovanja na državo bivanja.

Niti ta prenos ne bo potreben, za nujne storitve tako velja modra kartica, imam se pa namen vsake 2 meseca vračati v Slovenijo za nekaj dni torej bom v tem času urejal zdravstvene zadeve.

Tidule ::

ja, vsekakor ni nujen, to je primarno tvoja stvar,

Še dodatna informacija, ki ti lahko prav pride - z češko imamo ravno tako sklenjen dogovor in del tega dogovora je tudi definicija rezidenstva in dogovor izključuje situacije, kjer bi bil davčni rezident obeh.

IcyFox ::

Tidule je izjavil:

Nato ti po njihovem zakonu po 183 dneh bivanja tu priznajo kot davčnega rezidenta. Po tvojem pojasnilu sem torej po tem obdobju dolžen oddajati dohodnino na češkem, ne pa v Sloveniji?

Ne, po 183 boš izpolnil šele enega od pogojev, da bi lahko postal davčni rezdent češke. Niti pod razno a to ni zadosti.

IcyFox je izjavil:

dosy je izjavil:

Če boš polni SP v Sloveniji, potem si na češkem

a) zgolj turist ?
b) SP-jevc na delu po pogodbi v neki firmi na Češkem ozemlju?

ali kaj tretjega?

Na Češkem bom bival zaradi družinskih razlogov (punca zaključuje študij)


Gled ena napisano je praktično nična verjetnost, da si bi lahko ali da bi moral postati davčni rezidnet češke. Tvoja selitev je izrazito začane narave, ekonomski in večina socialnih interesov ostaja v sloveniji, delo boš oprabvljal za slovensko podjetje.

dosy je izjavil:

Če boš polni SP v Sloveniji, potem si na češkem

a) zgolj turist ?
b) SP-jevc na delu po pogodbi v neki firmi na Češkem ozemlju?

ali kaj tretjega?


začasni rezident (ne davčni) češke, skladno s pravili o protem pretoku ljudi znotraj EU.

Torej če te prav razumem skoraj sigurno ne bom smatran kot davčni rezident na Češkem, ker bo vir mojega dohodka (torej kje dohodek nastane) še vedno Slovenija?

TheBlueOne ::

Tidule je izjavil:

Daj vsaj preberi konvencijo o izogibanju dvojnih obdavčitev in kako se definira davčno rezidentstvo pa ne mešaj hrušk in jabolk. Plačilo NOVE pri vozilih nima nič z davčnim rezidentsvom. Če tako osnovne zadeve mešaš potem ni čidno da take neumnosti kaltiš.


Nova je davek za uvoz, ti placujes dosti na letni ravni. In tu te lovijo za izogibanje, ker potem placujes v Sloveniji.

Jaz sem ti povedal kak je bil postopek pri meni. S konvencijo si lahko obrises rit, ce te davcna noce odjavit. Jaz v Sloveniji nisem vec imel nic, pa so se upirali dokler se ni zacelo z odvetnikom. Sem kazal na davcni tocke iz konvenije in si je tip enostavno "ali ali" interpretiral kot "in in".

Ni bilo nobenega avtomatizma katerega predvidevas, bolj, da bi te vsi imeli radi kot rezidenta, nihce pa te noce izgubiti kot rezidenta. In niso nic gledali kje sem prijavljen, niti nisem imel obcutka da kakorkoli sodelujejo in da karkoli izmenjujejo. Tako je bilo v praksi. Kaksne izkusnje pa imas ti?

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

tujina in s.p. v sloveniji ?

Oddelek: Loža
352020 (1141) jan_g
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219279 (6429) karafeka
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130763 (15399) SmeskoSnezak
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18750038 (20174) DOOM_er
»

oDesk in firma v tujini

Oddelek: Loža
162844 (2421) Eddies21

Več podobnih tem