» »

oDesk in firma v tujini

oDesk in firma v tujini

Eddies21 ::

Pred časom sem že odprl debato glede odeska in internetnega dela.

Sedaj pa se mi je odprla možnost bivanja na Češkem kjer plačaš 40e in si odpreš sp. Mesečnih stroškov če si študent ni če si v temu spju kakor zaposlen imaš stroške z zdravstvenimi in pokojninskimi prispevki cca 140EUR na mesec.

Sem se dobro pozanimal in izračun pride nekako takole:
8800EUR letnega zaslužka
410EUR dohodnine letno če si ne napišem nikakršnih stroškov
830EUR socialnega
770EUR zavarovanja

Letni zaslužek 6790
http://www.podnikatel.cz/kalkulacky/dan... tukaj se prispevke lepo izračuna v kolikor mi ne vrjamete. Napisal sem 240000 KČ letnega prometa v prvem zavihku: Příjem od všech zaměstnavatelů ter označil da bi to opravljal kakor glavno dejavnost 12 mesecev: Podnikání jako hlavní činnost

Z mojo izobrazbo gor bi zaslužil skoraj tam tam - ne bi imel plačane maline, prevoza, bolniška je plačana šele po treh dneh bolovanja. Niso pa zgoraj napisane vrednosti omejitev sem napisal zgolj kakor primer. V primeru da se preselim in zaenkrat obdržim stalni naslov v Slo, me lahko Slo še kaj obdavči?

Če poleg freelance dela odprem še manjšo trgovino lahko s to firmo prodajam v Sloveniji preko bolhe brez težav? Vse dajatve pa plačujem na Češkem, kjer bi živel.

Glede dejanskih zakonov glede prodaje tukaj na Češkem sem se že pozanimal in ni nobenih težav tega odpreti, edino pač račune moraš imeti porihtane, ki pa je tudi dosti manj komplicirano kakor v Sloveniji.

Hvala lepa
  • spremenilo: Eddies21 ()

Invictus ::

Ker si davčni zavezanec Slovenije, si dolžan prijaviti vse take zadeve FURSu in v Sloveniji plačati davke.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Eddies21 ::

Potemtakem plačam davke najprej na Češkem na to pa še v Sloveniji?

Invictus ::

Jap, razliko ...

Tako da na koncu ne prihraniš nič.

Če že hočeš firmo v tujini, se izogibaj EU. Ampak za tvoj letni drobiž se drugje ne splača odpirati firme.

Eddies21 je izjavil:


Glede dejanskih zakonov glede prodaje tukaj na Češkem sem se že pozanimal in ni nobenih težav tega odpreti, edino pač račune moraš imeti porihtane, ki pa je tudi dosti manj komplicirano kakor v Sloveniji.

Tudi s.p. v Sloveniji ni kompliciran. Nič bolj kot na Češkem. Pa tudi tam znajo konkretno zabluziti. En moj češki prijatelj še danes rešuje probleme izpred 2 let ko je nekaj časa delal v Švici.

Ne vem od kod fama da je s.p., v Sloveniji komplicirana zadeva. Naj mi eden razloži to.

Poanta, tudi gor boš moral plačevati zavarovanje (zdravstveno, pokojninsko). Pač to pride zraven. Ampak imaš lahko samo eno zdravstveno zavarovanje, tako da se pripravi na precej birokratsko zadevo odjave zavarovanja pri nas. Oboroži se z živci.

Za tvoj mini znesek se ne splača zafrkavati. Poleg tega so davki na normiran s.p. na Češkem 8% če se prav spomnim ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Eddies21 ::

Če bi stanoval na Češkem potem nebi odpiral spja v Slo.

Razumem, da bi gor moral plačevati prispevke jih pa zaradi tega v Sloveniji nebi.

Razlika v stroških med Slo in CZ je v tem, da gor bi plačeval samo dohodnino in prispevke, ki bi ob zaslužku opisanem v prvem postu znašali 180€ mesečno. V Sloveniji pa znašajo 300€+

andromedar ::

Dohodnino boš plačal isto, kot bi delal v SLO, saj moraš razliko plačati tudi Sloveniji (če je obdavčitev v CZ nižja kot v SLO). Če se hočeš temu izognit, moreš odjaviti v SLO davčno rezidentstvo. Kaj to vključuje, pa je druga stvar (prodati premoženje, zapreti bančne račune, dokazati da ne živiš več v SLO, odjaviti stalno prebivališče...in potem vse to urediti na CZ).
Eh?

Eddies21 ::

Cca koliko dohodnine bi placal v Slo glede na zgornje kalkulacije?

Eddies21 ::

Dohodnina je pomoje dokaj podobna med temi dvemi drzavami. Vendar so prispevki na ceskem veliko nizji.

Eddies21 ::

1. Če poleg freelance dela odprem še manjšo trgovino lahko s to firmo prodajam v Sloveniji preko bolhe brez težav? Ko bom občasno čez poletje v Sloveniji? Dajatve in vse plačam na Češkem.

2. Računal sem letno dohodnino med 8000 - 12000 letnega zaslužka in je na Češkem višja, velika razlika je pa pri prispevkih tako da skupno prišparam. Ko računam dohodnino v Sloveniji sem od zaslužka odštel plačane prispevke na Češkem, je tako pravilno?

3. Kakšne težave lahko pričakujem v primeru da bom zavarovan na Češkem - kako bo s tem v Sloveniji?

Hvala!

Apple ::

Glede zdravstvenega zavarovanja: pri nas te prvo pokrpajo, šele potem sprašujejo po zavarovanju... Na zahodu je obratno.
LP, Apple

Invictus ::

Apple je izjavil:

Glede zdravstvenega zavarovanja: pri nas te prvo pokrpajo, šele potem sprašujejo po zavarovanju... Na zahodu je obratno.

Češka ni zahod ...

Eddies21 je izjavil:

1. Če poleg freelance dela odprem še manjšo trgovino lahko s to firmo prodajam v Sloveniji preko bolhe brez težav? Ko bom občasno čez poletje v Sloveniji? Dajatve in vse plačam na Češkem.

2. Računal sem letno dohodnino med 8000 - 12000 letnega zaslužka in je na Češkem višja, velika razlika je pa pri prispevkih tako da skupno prišparam. Ko računam dohodnino v Sloveniji sem od zaslužka odštel plačane prispevke na Češkem, je tako pravilno?

3. Kakšne težave lahko pričakujem v primeru da bom zavarovan na Češkem - kako bo s tem v Sloveniji?

Hvala!

Daj si že daj dopovedat da če si davčni rezident Slovenije, si zavezan slovenski davčni zakonodaji in plačilu davkov.

Če boš v neki evropski državi plačal manj davkov kot bi jih doma, boš moralč Sloveniji doplačati razliko.

S tem da se boš odpovedal vsem olajšavam v SLoveniji. Prosim, pojdi do enega davčnega svetovalca in nam prihrani tvojo matematiko o prihranku 100 EUR/mesec ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Apple ::

Invictus je izjavil:

Apple je izjavil:

Glede zdravstvenega zavarovanja: pri nas te prvo pokrpajo, šele potem sprašujejo po zavarovanju... Na zahodu je obratno.

Češka ni zahod ...


Hmm, če pogledaš malo bolj zemljevid, boš videl, da je tud Češka zahod za Slovenijo :D.
LP, Apple

Invictus ::

Apple je izjavil:

Invictus je izjavil:

Apple je izjavil:

Glede zdravstvenega zavarovanja: pri nas te prvo pokrpajo, šele potem sprašujejo po zavarovanju... Na zahodu je obratno.

Češka ni zahod ...


Hmm, če pogledaš malo bolj zemljevid, boš videl, da je tud Češka zahod za Slovenijo :D.

Hmmm, če pa malo poznaš razmere tam, tudi politične in gospodarske, so pa nekako na slovenskem nivoju.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Eddies21 ::

Saj sem napisal, da prispevki za dohodnino so na Ceskem visji. Prispevki za socialno in zdravstveno so nizji oziroma se racunajo procentualno glede na zasluzek.

Še enkrat. Da ne bo pomote s punco, ki je Čehinja razmišljava kje boma živela, to je bil razlog, da sem o tem sploh začel razmišljat.

Ales ::

Potem je čisto pravilno, da razmišljaš o vsem tem. Prvi korak pa so informacije o tem, kako urediti status rezidenta na Češkem in urejanje statusa nerezidenta tukaj, v Sloveniji. Kar sem slišal do sedaj je, da znajo pri nas komplicirati, ampak pač greš čez to, če se bosta tako odločila.

Da bi moral zaradi tega prodajati vse premoženje tukaj in zapirati bančne račune je IMHO dezinformacija, moral pa boš prebivati v Sloveniji manj kot 6 mesecev v enem letu, kar je, kolikor vem, glavni pogoj.

Invictus ::

Ales je izjavil:

Potem je čisto pravilno, da razmišljaš o vsem tem. Prvi korak pa so informacije o tem, kako urediti status rezidenta na Češkem in urejanje statusa nerezidenta tukaj, v Sloveniji. Kar sem slišal do sedaj je, da znajo pri nas komplicirati, ampak pač greš čez to, če se bosta tako odločila.

Da bi moral zaradi tega prodajati vse premoženje tukaj in zapirati bančne račune je IMHO dezinformacija, moral pa boš prebivati v Sloveniji manj kot 6 mesecev v enem letu, kar je, kolikor vem, glavni pogoj.

Tega ni več. Ti lahko celo v Sloveniji obdržiš stalno bivališče, in odjaviš davčno rezidentstvo.

Samo dokazati moraš ekonomski interes v drugi državi kar narediš s pogodbami o službi, bančnih računih, najemninah ipd ... Mogoče pomaga tudi poročni list ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Eddies21 ::

V kolikor je dohodninskih prispevek v mojem primeru letnega prometa na Češkem višji kakor v Slo potem ne vem če se mi izplača odjavljati davčno rezidentstvo, ker se mogoče čez leto ali dve odločiva pa za Slovenijo. Sedaj ona še študira.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130323 (14959) SmeskoSnezak
»

V Sloveniji zaradi visokih davkov težje doseči finančno neodvisnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9714417 (10565) gruntfürmich
»

Freelance (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5014304 (12031) djmisq
»

Študentsko delo v EU

Oddelek: Loža
162185 (1644) mojca
»

Pridobitev državljanstva!

Oddelek: Loža
184449 (3884) Mati

Več podobnih tem