» »

Popravilo flourescentne luči

Popravilo flourescentne luči

d0rK ::

Živjo, kaj se lahko pogleda in preveri, če flourescentna luč ne sveti? Kakšen slab kontakt na levi ali desni strani?

Luč nima štarterja, sem že gledal. Pod žarnico je neka škatlica nikjer pa nisem videl kakšnega cilindra kakršen naj bi bil štarter. Žarnica 100% deluje saj sem jo sprobal na drugi luči. Ko sem prvič staro dal ven in novo noter je za moment malo blisknila in od takrat ni od luči nič več. Preizkuševalec napetosti sem dal na kontakt žarnice (tisti kovinski palčki na koncu žarnice) ko je bila vklopljena in je posvetil tako da nekaj štroma je noter. Kaj bi lahko bilo? Ne bi rad menjal cele luči za brezveze. Gre ta tako luč:

RABALUX podelementna svetilka z vtičnico BATH, 220V

mirator ::

Pa si preveril tudi prisotnost nule?

d0rK ::

Luč je donevadno svetila brez problemov več let. Torej na priklopu ne bi smel bit problemov.

Zdaj se izobražujem na YT.. Mogoče problem v dušilki?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

bbbbbb2015 ::

d0rK je izjavil:

Luč je donevadno svetila brez problemov več let. Torej na priklopu ne bi smel bit problemov.

Zdaj se izobražujem na YT.. Mogoče problem v dušilki?


Na žalost je tako, da je verjetno problem v dušilki, to je tista škatlica, ki je ponavadi montirana tam nekje v sklopu luči. Sploh, če razmečeš luč in vidiš, da je škatlica malo počrnjena.
Tu ni druge, kot da kupiš novo luč.

To se sicer da popraviti, samo ti iz prakse povem, mi smo menjavali set 18 luči v garaži, ene utripale, ene v redu delale ena sijalka, ne pa obe. Po matranju teden dni smo ugotovili, da dušilke popolnoma enake težko dobimo. Ko smo jo pa dobili, pa se je pokazala korozija na kontaktih in nam je nova dušilka crknila. Na konmcu smo vse luči zamenjali z novimi. Čeprav to ni bil ravno plan.

Tu nimaš kaj, to je vse treba menjat.

Upam, da bomo kdaj sprejeli EU zakon o fluorescentnih/LED lučeh, da bodo popravljive in o minimalnih kvalitetih standardih za ožičenje in kontakte.

Ker celo svetilko zavreči je čisto zares greh, samo za zdaj ni druge.

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Dons je edina prava trajnostna možnost da nabaviš ALU profil, not zaflikaš LED trak in napajaš z ločenim napajalcem. Ko crkne karkoli v verigi menjaš samo okvarjeni del. Še LED trak ti ne crkne celoten ampak samo po delčkih in ga lahko tudi samo doštukaš, ali pa pač pustiš en segment brez.

Saintek ::

Izbris prosim, napačen vnos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saintek ()

A. Smith ::

d0rK je izjavil:

Živjo, kaj se lahko pogleda in preveri, če flourescentna luč ne sveti? Kakšen slab kontakt na levi ali desni strani?

Luč nima štarterja, sem že gledal. Pod žarnico je neka škatlica nikjer pa nisem videl kakšnega cilindra kakršen naj bi bil štarter. Žarnica 100% deluje saj sem jo sprobal na drugi luči. Ko sem prvič staro dal ven in novo noter je za moment malo blisknila in od takrat ni od luči nič več. Preizkuševalec napetosti sem dal na kontakt žarnice (tisti kovinski palčki na koncu žarnice) ko je bila vklopljena in je posvetil tako da nekaj štroma je noter. Kaj bi lahko bilo? Ne bi rad menjal cele luči za brezveze. Gre ta tako luč:

RABALUX podelementna svetilka z vtičnico BATH, 220V

Zadjih 10 let, mogoče več, fluorescentne sijalke niso več imele štarterja in dušilke, temveč namesto obojega škatlico z elektronskim vezjem. Temu vezju se je reklo elektronska dušilka ali elektronski balast.

Če si prepričan, da je fluorescentna sijalka dobra, potem je nekaj narobe z elektronsko dušilko. Če hočeš po vsej sili obdržati staro luč, boš moral torej dušilko zamenjati. Dobiti moraš elektronsko dušilko za pravo moč (napisana na fluo cevi), predvidoma nekaj takega.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

int47 ::

Če ima sijalka G23 podnožje, imaš klasično dušilko.
Pri sijakli z dvema kontaktoma je štartar v sijalki.

Dušilko lahko preveriš ohmsko.

Pri sijalkah s štirimi kontakti delovanje sijalke v drugi svetilki ni 100% zagotovilo, da je s sijalko vse OK.
Nekatera (večinoma cenena baterijska svetila z elektronskimi dušilkami) za vžig ne potrebujejo delujočih grelnih elektrod.

FrRoSt ::

d0rK je izjavil:

Živjo, kaj se lahko pogleda in preveri, če flourescentna luč ne sveti? Kakšen slab kontakt na levi ali desni strani?

Luč nima štarterja, sem že gledal. Pod žarnico je neka škatlica nikjer pa nisem videl kakšnega cilindra kakršen naj bi bil štarter. Žarnica 100% deluje saj sem jo sprobal na drugi luči. Ko sem prvič staro dal ven in novo noter je za moment malo blisknila in od takrat ni od luči nič več. Preizkuševalec napetosti sem dal na kontakt žarnice (tisti kovinski palčki na koncu žarnice) ko je bila vklopljena in je posvetil tako da nekaj štroma je noter. Kaj bi lahko bilo? Ne bi rad menjal cele luči za brezveze. Gre ta tako luč:

RABALUX podelementna svetilka z vtičnico BATH, 220V



:)):)):))

Zjebal si luč. ;) Novo kupi, ni druge. Se boš že naucil menjati žarnice. ;) Malo vaje, pa bo šlo. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: d0rK ()

mihi666 ::

Mi smo predelovali stare luči na led samo zvežeš direkt 230V na luč in kupiš led žarnice. Pri led žarnici moraš biti pozoren kako jo obrneš ker ena stran je L in N druga je pa v stiku...

d0rK ::

LED svetilka Ritter Penta

Tole je istih dimenzij kot ta ki bi jo menjal. Res žalostno da morm kupiti babici novo luč za 60eur medtem ko na stari samo nek kos elektronike odleti. Kontakti levo in desno izgledajo ok. Imel sem multimeter pa sem pozabil izmeriti upor, če bi le-ta sploh kaj povedal. Hiter pregled YT videov je povedal, da naj bi to bila ena metoda za preverbo dušilke. Je pa napetost na vseh kontaktih levo in desno. Torej štrom je noter. Vsi kontakti so OK ko obrneš vpetje, nobene vidne poškodbe.

 A

A



 B

B



 C

C



Dušilko sem našel tu: https://www.elektrotrgovina.si/elektron... Ampak vprašanje če ni kakšne druge dimenzije. Mislite, da se izplača menjati to dušilko?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

Gospod ::

Predelaj luč v led zelo enostavno. na strani, cevi ki je označena priključiš fazo in nulo na drugi strani pa nič.
https://www.svet-svetil.si/fluorescencn...

Lp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gospod ()

FrRoSt ::

d0rK je izjavil:

LED svetilka Ritter Penta

Tole je istih dimenzij kot ta ki bi jo menjal. Res žalostno da morm kupiti babici novo luč za 60eur medtem ko na stari samo nek kos elektronike odleti. Kontakti levo in desno izgledajo ok. Imel sem multimeter pa sem pozabil izmeriti upor, če bi le-ta sploh kaj povedal. Hiter pregled YT videov je povedal, da naj bi to bila ena metoda za preverbo dušilke. Je pa napetost na vseh kontaktih levo in desno. Torej štrom je noter. Vsi kontakti so OK ko obrneš vpetje, nobene vidne poškodbe.

Dušilko sem našel tu: https://www.elektrotrgovina.si/elektron... Ampak vprašanje če ni kakšne druge dimenzije. Mislite, da se izplača menjati to dušilko?


Glej!!
Te zadeve so narejeni poceni (in nekvalitetno za vzdrževanj) in pri raznih redkih opravilih, kot so menjave žarnice moraš biti izredno pazljiv. Uporabljati moraš omejeno silo in "pravilno" vstaviti žarnico in jo zasukati! To je POMEMBNA lekcija, ki si jo verjetno že osvojil! ;)

Zdaj boš pa osvojil še naslednjo pomembno lekcijo! Ali se ti zadevo splača popravljati ali kupiti kar novo!?? :)
Če se že misliš ukvarjati s tem, odmontiraj luč, jo odnesi v trgovino (npr. conrad pod emporium v BTC ali kakšno podobno trgovino) in vprašaj tam prodajalce, ki se na to spoznajo, če imajo dušilko s to specifikacijo!? In potem jo lahko kupiš. ;)

In ko/če ti bo zadevo ratalo popravit, takrat boš videl, ali je bilo to bolje od nakupa nove svetilke! ;) Tudi ta lekcija je zelo pomembna za nadaljne izkušnje. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

d0rK ::

Okej, a lahko že nehaš utruajat s svojo tehniko vstavljanja flou sijalke? Nimaš pojma kako je bila vstavljena, zamenjal sem že desetine teh sijalk. Pokroviteljstvo kar sili iz tvojih postov, česa uporabnega je pa bolj malo. Kaj točno naj bi uničil pri vstavljanju sijalke?

Bom probal zmerit upor naslednjič ko bom tam. Bom kupil še eno sijalko da vidim če je razlog v njej. Sicer.. Babi ima dve luči ki delata na enako sijalko in obe delata v drugi luči v stanovanju. Nobena pa ne dela na tej luči.

FrRoSt ::

:)):)):)):)):))

Evo, sem že prenehal! ;)

Menda si ti tak strokovnjak, da nam boš kar razložil!?? ;) Ne bom ti več smetil po temi! RESNO! Ti kar YT raziskuj. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

A. Smith ::

d0rK je izjavil:

Kontakti levo in desno izgledajo ok. Imel sem multimeter pa sem pozabil izmeriti upor, če bi le-ta sploh kaj povedal. Hiter pregled YT videov je povedal, da naj bi to bila ena metoda za preverbo dušilke. Je pa napetost na vseh kontaktih levo in desno. Torej štrom je noter. Vsi kontakti so OK ko obrneš vpetje, nobene vidne poškodbe.

Kontakti lahko zoksidirajo ali sčasoma zaradi toplotnih obremenitev izgubijo stik. To se da popraviti, če zavrtiš fluo cev v okovih nekajkrat okrog. Ampak če si to že stestiral, je verjetno vseeno elektronska dušilka kriva (četudi spravi napetost iz sebe).

d0rK je izjavil:

Dušilko sem našel tu: https://www.elektrotrgovina.si/elektron... Ampak vprašanje če ni kakšne druge dimenzije. Mislite, da se izplača menjati to dušilko?

Na tvojem linku je EAN številka, s katero sem prišel do strani proizvajalca, ki je kitajc.
Length: 275 mm
Width: 28 mm
Height: 27 mm

Če bi pasala not, še enkrat priporočam Osramovo. 360mm x 30mm x 29mm. Premeri originalno dušilko in ugotovi, kaj paše not.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

errhec ::

dd

int47 ::

Glede na sliko imaš elektronsko dušilko.
Z multimetrom boš težko kaj pametnega izmeril.

Preveriš lahko, če je na dovodu med L in N prisotnih 230V, če obe elektrodi sijalke prevajata, in če so štiri žice med dušilko in sijalko OK.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

elektronska dušilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2413510 (7239) ethelred
»

Katera LED namizna svetilka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5320199 (17071) negotiator
»

Izdelava flourescentne luči - dušilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111823 (1600) energetik
»

Flourescenčne svetilke v mrazu in izbira dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245285 (3351) energetik
»

G13 podnožje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81925 (1621) CoreySteel

Več podobnih tem