» »

Konkurenčna klavzula

Konkurenčna klavzula

Ajsuht ::

Pozdravljeni,

V pogodbi imam konkurenčno klavzulo, pa bi vseeno rad popoldne še kaj dodatno zaslužil. Zanima me, kakšna je možnost, da delodajalec to ugotovi? Npr. če bi imel odprto podjetje na sorodnika/znanca in preko tega podjetja opravljal storitve? Se mi zdi skoraj nemogoče, da kdorkoli ugotovi..

Kakšne pa so kazni, ali te lahko delodajalec terja za ves dobiček ustvarjen v tem podjetju med zaposlitvijo? Lahko zahteva vpogled v podjetje..? Kako bi sploh dokazal, da sem jaz opravljal storitve in ne kdo drug?

Lp

shm ::

Konkurenčna klavzula velja po končani zaposlitvi največ dve leti, če se z delodajalcem tako zmeniš in moraš biti za njo tudi ustrezno poplačan.

Kar ti zares sprašuješ je konkurenčna prepoved, ki je določena v 39. členu ZDR-1:
(1) Med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco.

(2) Delodajalec lahko zahteva povrnitev škode, nastale z delavčevim ravnanjem, v roku treh mesecev od dneva, ko je zvedel za opravljanje dela ali sklenitev posla, oziroma v roku treh let od dokončanja dela ali sklenitve posla.


Če boš šel to delat je vedno možnost, da te bo delodajalec najdu in bo hotel da mu plačaš vse kar si zaslužil.

pwn3rrr ::

Dokler ne delaš kakšne hude škode tvojemu podjetju (beri: prodajaš kakšne storitve/produkte od podjetja), podjetje ne bo šlo v tožbo, postopki/dokazovanje so dolgotrajni, stroški pa tudi ogromni, tako da tele konkurenčne klavzule/prepovedi so bolj psihološke narave. Marsikdo se že službo boji zamenjat zaradi tega, kaj šele da bi izven službe še malo "pofušal".

shm ::

Ne vem zakaj bi se kdo bal zamenjat službo zaradi tega?
Sej bodo dobili dogovorjeno denarno nadomestilo za čas veljanja klavzule. Če pa višina nadomestila ni dorečena v pogodbi o zaposlitvi pa konkurenčna klavzula itak ne velja.

Ajsuht ::

shm je izjavil:

Konkurenčna klavzula velja po končani zaposlitvi največ dve leti, če se z delodajalcem tako zmeniš in moraš biti za njo tudi ustrezno poplačan.

Kar ti zares sprašuješ je konkurenčna prepoved, ki je določena v 39. členu ZDR-1:
(1) Med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco.

(2) Delodajalec lahko zahteva povrnitev škode, nastale z delavčevim ravnanjem, v roku treh mesecev od dneva, ko je zvedel za opravljanje dela ali sklenitev posla, oziroma v roku treh let od dokončanja dela ali sklenitve posla.


Če boš šel to delat je vedno možnost, da te bo delodajalec najdu in bo hotel da mu plačaš vse kar si zaslužil.


Točno, zanima me konkurenčna prepoved.

Pa recimo, da me delodajalec dosti premalo plača in bi lahko v popoldanskem času zaslužil še x kratnik sedanje plače.

Je dejansko možno, da delodajalec to ugotovi? S kakšnimi nacini. Glede na to, da to ni kaznivo dejanje, se mi zdi, da je precej omejen z zbiranjem podatkov/dokazov. Namreč to bi lahko katerikoli izmed zaposlenih naredil, že tu bi lahko imel problem poiskati osebo..

mm&r ::

Da pa bi pisno zaprosil za dovoljenje delodajalca pa ne pride v poštev?

Mogoče bo to zadosten signal delodajalcu, da te premalo plača? :)

GupeM ::

Ajsuht je izjavil:


Točno, zanima me konkurenčna prepoved.

Pa recimo, da me delodajalec dosti premalo plača in bi lahko v popoldanskem času zaslužil še x kratnik sedanje plače.

Je dejansko možno, da delodajalec to ugotovi? S kakšnimi nacini. Glede na to, da to ni kaznivo dejanje, se mi zdi, da je precej omejen z zbiranjem podatkov/dokazov. Namreč to bi lahko katerikoli izmed zaposlenih naredil, že tu bi lahko imel problem poiskati osebo..

Zmenita se, da boš popoldne delal tudi drugo. Če mu kaj ni prav, greš. Za x-kratnik sedanje plače sploh nimaš kaj razmišljat. Razen, če je x manjši od 1.

user4683 ::

GupeM je izjavil:

Ajsuht je izjavil:


Točno, zanima me konkurenčna prepoved.

Pa recimo, da me delodajalec dosti premalo plača in bi lahko v popoldanskem času zaslužil še x kratnik sedanje plače.

Je dejansko možno, da delodajalec to ugotovi? S kakšnimi nacini. Glede na to, da to ni kaznivo dejanje, se mi zdi, da je precej omejen z zbiranjem podatkov/dokazov. Namreč to bi lahko katerikoli izmed zaposlenih naredil, že tu bi lahko imel problem poiskati osebo..

Zmenita se, da boš popoldne delal tudi drugo. Če mu kaj ni prav, greš. Za x-kratnik sedanje plače sploh nimaš kaj razmišljat. Razen, če je x manjši od 1.

Če je X večji od 1 in to za popoldansko delo, sploh nimaš kaj razmišljati in greš. Zakaj hudiča bi visel dopoldne 8h nekje za manjšo plačo kot jo dobiš drugje v manj časa?

kixs ::

Mozno je tudi, da OP nima cisto vse podatke o tem X-u. Ce je tako, kot pravi, potem bi ze zdavnaj sel na svoje.

Ajsuht ::

Problem je, ker so vstopne ovire zelo visoke (poleg znanja, ki ga potrebuješ).

Dati odpoved in iti na svoje bi predstavljalo precejšno finančno tveganje. Veliko bolj mamljiv je torej postopni prehod s precej manj tveganja.

mzakelj ::

Sam sem bil na istem in sem lepo povedal kje bi še delal. Ker so v HR odločili da tudi če je delo v IT ne posega v produkte našega podjetja in lahko delam brez skrbi.

DamijanD ::

Bistvo KK je da ne odžiraš posla podjetju v katerem si zaposlen, če bi popoldne delal za stranke, ki tudi teoretično ne bi bile stranke podjetja bi moralo iti skozi.

GupeM ::

Ma ponavadi ne komplicirajo niti, če delaš za potencialne stranke. S tem imam v mislih, da recimo popoldne razvijaš neke mobilne appe, podjetje pa večinoma razvija kakšen backend ali poslovne applikacije. Še posebej, če ima podjetje že itak dovolj dela in strank.

Bolj je recimo problem, če zaradi popoldanskega dela ne moreš oz nočeš opravljati nadur, če je to kdaj potrebno. Ali če si zaradi popoldanskega dela naslednji dan zmatran in neučinkovit.

Vsekakor je najboljše, da se dogovoriš v podjetju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Koraaz ::

Najprej je potrebno ugotoviti ali delodajalec sploh kaj plačuje za tvojo konkurenčno klavzulo oz. zvestobo.

Če je odgovor ne in ne dobiš nobenega dodatka, je potem to zgolj mrtva črka na papirju in lahko mirne vesti ignoriraš.

Ales ::

Koraaz je izjavil:

Najprej je potrebno ugotoviti ali delodajalec sploh kaj plačuje za tvojo konkurenčno klavzulo oz. zvestobo.

Če je odgovor ne in ne dobiš nobenega dodatka, je potem to zgolj mrtva črka na papirju in lahko mirne vesti ignoriraš.

Spregledal si, da je govora o konkurenčni prepovedi in NE konkurenčni klavzuli. Konkurenčna prepoved je zakonsko določena, ni stvar pogodbe med delavcem in delodajalcem.

Konkurenčne prepovedi ne moreš kar tako ignorirat.

kriptobog ::

Registriraš drugačno dejavnost kot jo ima tvoj delodajalec pa je rešeno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konkurenčna klavzula (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17145661 (7619) Beli_Zajcek
»

Pravice delavcev

Oddelek: Loža
406837 (3412) perci
»

Delovno razmerje / Popoldanska obrt (konkurenčna dejavnost?)

Oddelek: Loža
204068 (3455) St235
»

iskanje zaposlitve

Oddelek: Loža
264884 (3743) St235
»

Ponujanje storitve (fizična oseba)

Oddelek: Loža
213963 (3430) SkIDiver

Več podobnih tem