» »

Ureditev parcele

Ureditev parcele

Levathana ::

Pozdravljeni,
ker vidim, da imate nekateri, kar nekaj pametnih nasvetov predvsem pa izkušnje vas prosim za pomoč.
Pred par leti sva kupila hišo, vse lepo in prav, dokler se ni začel spor s sosedom.
Na kratko, hiša ima okrog in okrog ograjo, zgrajena 1980, 1985 - tako je zabeleženo (potrjeno iz ZK in s strani geodeta)
je bil parceli dodeljen in vpisan še en del kjer so prejšnji lastniki zgradili garažo. Sedaj drugih mejnikov okrog ni najti, je pa eden ravno pri tem sosedu in
sicer na zunanji strani naše ograje, je pa res čisto ob ograji, stranska stena garaže (ta meji na njegovo parcelo) je pomaknjena malo bolj notri, sama mreža pa še malenkost bolj nazaj.
Tako, da četudi bi linija od mejnika šla popolnoma ravno je vse na naši strani meji. Je pa tako, da slika na katastru prikazuje precej čudno stanje, poševno v nekakšen špic pa potem spet nazaj do
tam kjer je ograja - v tem primeru bi bilo ravno nekje na sredini pravzaprav še kakšnega pol metra naše - tja na sosedovo, kjer ima pač on travnik.
Problem je v tem, da je sosed enkrat na našo ograjo naložil neke lesene kole in sem ji dala dol in rekla kaj počne pa je rekel, da streha garaže meji na njegovo,
potem je že bilo pol garaže njegove, itd. Mejnik ga ni zanimal in da ni prav postavljen in ne vem kaj še. Potem sem hotela preverit in so na katastru povedali, da ravno na tej strani meja
ni nekako povsem urejena, pač je izrisana, je vpisano a ni urejena kot mora biti. Dobro prodali so nama s tem, da so rekli, da je vse urejeno, zdaj je kar je.
Že izbiram geodeta, da bo prišel izmerit celotno parcelo in da se postavijo mejniki. Zanima me sledeče, če je ta edini mejnik pravi in linija teče ravno dol in imamo
torej steno garaže pač kakšnih 20 cm noter v našo mejo ali moram potem ko bo meja urejena vseeno prositi njega, da mi dovoli stopiti na njegovo, da uredim fasado?
Zadnja stena garaže namreč nima fasade in bi radi to uredili, prav tako bi radi zamenjali ograjo. On si zdaj seveda privošči vse, ne stanuje tam, ima samo parcelo ampak se vozi
do roba, šprica travo ob naši garaži (naj povem, da nama tudi lula po steni garaže) - midva pa ne smeva tja, da pokosiva, ko sva to storila je klical policijo, ki pa pride in reče zmenite se in uredite mejo.
Sedaj je takoj ob ograji, takoj ob mejniku postavil takšne stebre čez katere je napel folijo - tam kjer je nizka ograja, ker on pravi, da lahko, ker je itak meja bolj noter, torej kot
sem rekla mejnik po njegovem ni merilo. Ena geodetka je že pogledala situacijo, ko so merili za glavno cesto (za občino nekaj) in je po skici pa malo tudi na hitro z instrumentom preverila
rekla, da garaža sigurno je v najini meji ampak bi bilo treba preverit ali je meja ravao, gre navzven, bistveno pa je da se uredi.
Torej vem sem bila dolga, zanima me:
ali moram potem ko bo meja urejena vseeno pridobiti njegovo soglasje za urejanje nepremičnine, ker lahko da bo takšen slab pas 20cm na našem, kar ni dovolj, da lepo stopiš in urediš fasado?
Kaj je s to njegovo folijo, ki je čisto ob ograji, če je prvi mejnik pravi, potem je do folije 0 cm, lahko ima postavljeno tako?
Kaj pa kar zadeva košnjo, da midva pokosiva tisti rob za hišo, torej ob steni, sigurno moraš stopit kaj na njegovo, če je tako malo prostora, torej smeš ali ti lahko prepreči?

Hvala že vnaprej

delavec44 ::

Za fasado ti mora dovoliti dostop. Pri nas so na našo streho garaže postavili oder, ker je hiša pač na meji. Za ograjo točno na meji rabi tvoje soglasje, drugače jo mora pomakniti notri.

Glede ureditve meje, ti plačaš svojega geodeta. Če se sosed strinja, se vpiše. Drugače pa ima lahko on svojega geodeta, ki drugače zmeri in potem urejaš naprej na sodišču, če se ne zmenite. Dokler pa meja ni urejena pa sosed nima kaj bluziti s policijo, ker ne bo naredila nič.

Eni geodeti gredo po liniji najmanjšega odpora s satelitskimi posnetki. Ti dostikrat niso točni in se mora zmeriti na terenu.

fikus_ ::

Geodet pride in izmeri, predlaga/postavi mejnike, ampak kljub njegovi izmeri se morata mejaša strinjati in podpisati elaborat. Šele na podlagi tega se stanje vnese v ZK.

Glede vzdrževanja garaže in koriščenja sosedovega zemljišča, moraš pa sosedu najaviti namero o vzdrževanju, po tem pa njegovo zemljišče spraviti v prvotno stanje.

Glede na to, da imaš "težkega" soseda, se obrni na koga, ki ti bo točni povedal postopke, da bodo pravilni in korektni.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Levathana ::

Ojoj se pravi, lahko jaz pokličem geodeta on izmeri (je že rekel, da pride lepo na teren pa vse),
sosed se ne strinja in na kratko: jaz sem ˝vrgla˝denar stran, ker moram plačat,
meja še vedno ni urejena, vpisa v ZK ne more biti in vse kar lahk storim je, da grem v tožbo,
za kar pa spet moram imet finance, čeprav bi recimo ugodili meni - mislim, da bi no ali ga lahk sploh prisilijo, da se strinja?

Če pa pustim kot je in geodet ne pride na izmero, torej meja ostane neurejena (kar je lahko enako tudi po izmeri, če se ne bo strinjal
- dvomim, da se bo, ker hoče nalašč nagajat in vedno išče prepir) pa niti ne morem koristit tega, da lahko vzdržujem garaže, ker
se verjetno nimam oslanjat na kaj, meja ni urejena ali lahko vseeno vzdržujem in ga obvestim, da bomo pač dostopali preko njegovega?
(glede tega, da vrnemo v prvotno stanje ne bi bil problem, je samo trava, poleg tega že sedaj on škropi do stene garaže, tako da je zgolj pas rjave posušene trave).

Se mi potem sploh splača klicat geodeta, niso poceni in verjetno mi oni ne bodo rekli, da naj raje ne plačujem, če vem, da se ne bo strinjal :)

novak-t ::

Sosedu reči, naj zapre gobec ali pa naj pokliče geodeta in naj izmeri kje je meja, drugače veljajo mejniki. Če hoče svojo voljo uveljavit, naj pokliče geodeta in naj izmeri ter potrdi svoje trditve.

In to mu lahko vedno vržete pod nos. Kaj bi si ti delala stroške zaradi kretena, naj sam plača za potrditev njegovih trditev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: novak-t ()

novak-t ::

Jaz bi na vašem mestu, če nebi odnehal ali poklical geodeta, "provociral" soseda, da bi ta čim večkrat klical policijo. Vsakič bi jaz zahteval zapisnik in po parih takšnih "incidentov" ovadil za nadlegovanje. Včasih samo kaj takšnega malo strezni te kretene. S tem bi morda potem tudi prišlo do sodne zahteve po geodetski meritvi meje. To samo na glas razmišljam, mogoče samo kot ideja za nadaljnje postopanje, če geodetsko meritev ne bo mogoče speljati. Seveda predhodno, preden začnete kaj v tej smeri, da se pozanimate pri odvetniku (da ga učinkovito stisnete v kot).

Levathana ::

Ja težko mu rečem zapri gobec, ker za vsako figo kliče policijo (zadnjič je imel, no videt je bilo tudi res tako,
na leseni mizi - na parceli ima namreč neko leseno hiško, torej na mizi je bila neka jakna, on je trdil, da ni njegova in je klical policijo,
čes, da sva jakno dala tja midva, kar pomeni, da sva hodila po njegovi parceli).
Ne vem čigava je bila dejansko jakna, on je trdil, da njegova ni ampak je pa policija dejansko prišla in naredila zapisnik. So samo skomignili,češ
da oni se morajo odzvati...tako da če mu rečem zapri gobec ufff...sem mu rekla, da je budalo in da rabi psihiatra pa sem dobila kazen 150 € (mimo se je peljal s traktorjem in
prikolico - ono veliko in je zadel našo streho in zvil žleb pa sem mu rekla, da mora popravit pa je rekel, da me bo tožil, da je streha itak na njegovo in sem mu to rekla,
je šel na policijo prijavil in naj bi oboji dobil kazen, ker smo se kao kregali).
Mimogrede tudi na ta prvi mejnik, če je pravi in z ravno linijo, streha ni na njegovo je pa res čisto blizu.

Skratka, če pokličem geodeta in se ne strinja jaz plačam in ni urejeno. On ga ne bo klical, ker se ne bo imel potem za kaj kregat. Mejnik sicer je ja ampak
tudi v katastru piše, da ta del meje ni urejen, torej si ne morem nič... :( Se ne strinja in je kot je...kaj pa s to njegovo postavitvijo...samo tožba? :(

Jaz bi na vašem mestu, če nebi odnehal ali poklical geodeta, "provociral" soseda, da bi ta čim večkrat klical policijo. Vsakič bi jaz zahteval zapisnik in po parih takšnih "incidentov" ovadil za nadlegovanje. Včasih samo kaj takšnega malo strezni te kretene. S tem bi morda potem tudi prišlo do sodne zahteve po geodetski meritvi meje. To samo na glas razmišljam, mogoče samo kot ideja za nadaljnje postopanje, če geodetsko meritev ne bo mogoče speljati. Seveda predhodno, preden začnete kaj v tej smeri, da se pozanimate pri odvetniku (da ga učinkovito stisnete v kot).

Hmmm dobra :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Levathana ()

Utk ::

Najprej se moraš odločit, ali hočeš rešit mejo ali ne. Če hočeš, pač rabiš geodeta, papirje, če se ne bo strinjal sosed z mejo, pa v skrajnem primeru tožba. Tam boš ti še zmeraj imela papir od geodeta, on bo pa moral dostavit kaj več kot "se ne strinjam". Ne bo poceni, ampak rešeno pa enkrat bo.

Levathana ::

Razumem kaj mi hočete povedat, jaz bi rada rešila, zaradi česar sem tudi šparala (pri dojenčku je to malo težko)
in sem bila pripravljena sedaj dati (skoraj 1000 € bi prišlo) in odmerit in rešit pa konec. Ampak, če se on ne bo strinjal in bom mogla v tožbo pa
četudi imam potem, kot ste rekli papirje od geodeta bom mogla imeti vsaj začetne finance...
Kaj pa če ga recimo ne bo na sodišče, pa vem kako počasi to gre na naših sodiščih...ne vem ga lahko prisilijo, da pride...kdo bo poplačal potem stroške...
naj povem, da nikjer ne dela, ima to zemljo, da ima trte gor, tam kjer živi je na ženo pisano...ne vem ali ima sploh kakšne dohodke,
mu lahko kaj blokirajo zaradi recimo ˝dobljene˝tožbe...Potem spet vse plačam sama, vem aj bo urejeno a vseeno :(

kajtimara ::

Jeba!
Če prav razumem ''ta del'' ni urejen! Se ga da z vaše strani kakao koristiti, da je prikrajšan sosed? Stena na meji naj ima priložene kole. Mogoče na vogalu skalo.
To zadnje, skala, sem naredil sam. Deluje! Tam ne more voziti in mu rečem, da je meja kot je za mene ok!
Drugače taki ne razumejo kot tisto, kar zagovarjajo sami! Rezultat geodeta mi ni! potrbno sprejeti! Za to JE/BO sodišče!
Zanimivo. Rezultat geodeta so merodajni podatki za obe strani. Nasprotnik to plačal ali ne, strinjal ali ne!

fikus_ ::

Pišeš, da obstaja mejnik? Potem bo to v pomoč geodetu za določitev meje v naravi. Mogoče se dogovoriš za kakšno neuradno posvetovanje z geodetom, da ti razloži, kje on misli, da poteka meja (seveda pa to ne reši sedanjega stanja, med sosedskega odnosa).
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Magic1 ::

Ne vem no ali se splača karkoli it s takšnim, ki samo išče. Poskrbi da garaža ne zamaka, steno na soseda pusti pri miru. Zakaj bi jo sploh urejala? Boš dala gor fasado pa se ti bo peljal parkrat mimo s prikolico in vse potrgal. Se tožiti je verjetno tudi brez pomena, ker lahko traja desetletje in pobere x denarja. Kakršnjekoli grožnje pa le prijavi policiji. V bistvu vsakič ko imaš stik z njim mu povej, da se pogovor snema. In ga res snamaj. Imaš na vsakem telefonu recorder.
Magic

Utk ::

Tožba ne more trajat desetletja, če predpostavimo, da bo geodet postavil mejo s katero se OP strinja. Če se pa niti OP ne strinja in ji je bolj všeč v naravi tako kot je, potem je seveda bolje niti ne tožit :)
Sosed bo pa, če se ne strinja z geodetom, moral prinest kake papirje, zakaj naj bi bila meja drugje. Samo da se ne strinja ni dovolj. Potem nima to kaj trajat desetletja. Desetletja traja tam, kjer vsak svoje trdi, nihče pa ne more nič dokazat.

Magic1 ::

Sam ti boš prinesel od enega geodeta, on pa od drugega, ki bo malo drugače določil. Na koncu bo sodišče dodelilo tretjega in se bo mogoče uredilo (pa še tam se lahko kaj pritoži). Pri nas se lahko tožiš za isto stvar v nedogled, dokler ima en voljo. Pri nas je nacionalni šport, da se j*** soseda pa naj stane kolikor hoče.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Utk ::

So what, če bo drugi vsaj približno pošten, se bo pač strinjala z drugim. Čist mimo en od drugega ne bo zmeru, ker ne more geodet kar po svoje nekaj merit.
In taki ljudje ponavadi samo lajajo, nobenga drugega geodeta ne bo, ker je treba dat peneze zanj.

bauci ::

Zadeva je dokaj preprosta. Na kratko in preprosto:
Ko naročiš geodeta, da določi mejo, geodet pregleda vse arhivske podatke okoli tvoje parcele (morebitne meritve, ki so bile narejene v bližini) in na podlagi teh izračuna kje naj bil potekala meja. Na teren povabi vse lastnike parcel, ki se jih ta meja dotika in pokaže kje naj bi bila meja in pove s kakšno natančnostjo je to določil (koridor natančnosti). Znotraj tega koridorja se lahko meja premika levo desno. Če se vsi lastniki strinjajo obvelja meja, ki jo je pokazal geodet. Če se nekdo ne strinja se lahko meja premika znotraj koridorja natančnosti dokler se vsi ne strinjajo in potem obvelja ta meja. Če se pa nekdo ne strinja ne z mejo, ki jo je pokazal geodet ne z mejo znotraj koridorja potem se postopek določitve meje prekine in se tistega, ki se z mejo ne strinja napoti, da v 30 dneh sproži sodno določitev meje. Če v tem roku ne sproži sodne določitve meje obvelja meja, ki jo je pokazal geodet. Tisti, ki sproži sodni postopek mora založiti denar pri sodišču za sodnega izvedenca. O končnih stroških pa odloči sodišče na koncu. Sodišče se lahko o poteku meje odloči kakor se mu zdi.

Zimonem ::

Če ni sožitja se umakni. Prodaj pa kupi kje drugje. Postrani se gledat celo živjenje je pekel.

Magic1 ::

bauci je izjavil:

Zadeva je dokaj preprosta. Na kratko in preprosto:
Ko naročiš geodeta, da določi mejo, geodet pregleda vse arhivske podatke okoli tvoje parcele (morebitne meritve, ki so bile narejene v bližini) in na podlagi teh izračuna kje naj bil potekala meja. Na teren povabi vse lastnike parcel, ki se jih ta meja dotika in pokaže kje naj bi bila meja in pove s kakšno natančnostjo je to določil (koridor natančnosti). Znotraj tega koridorja se lahko meja premika levo desno. Če se vsi lastniki strinjajo obvelja meja, ki jo je pokazal geodet. Če se nekdo ne strinja se lahko meja premika znotraj koridorja natančnosti dokler se vsi ne strinjajo in potem obvelja ta meja. Če se pa nekdo ne strinja ne z mejo, ki jo je pokazal geodet ne z mejo znotraj koridorja potem se postopek določitve meje prekine in se tistega, ki se z mejo ne strinja napoti, da v 30 dneh sproži sodno določitev meje. Če v tem roku ne sproži sodne določitve meje obvelja meja, ki jo je pokazal geodet. Tisti, ki sproži sodni postopek mora založiti denar pri sodišču za sodnega izvedenca. O končnih stroških pa odloči sodišče na koncu. Sodišče se lahko o poteku meje odloči kakor se mu zdi.

Če je res tako, potem se bi kar splačalo investirat v geodeta. Sej toliko spet ne stane. Samo se bojim, da so načini, da ti "nagaja". Sej to ti bo verjetno znal geodet povedat, da se lahko pripraviš.
Magic

bauci ::

Ker ne vem koliko mej se bo določalo, koliko je lastnikov in koliko je lomnih točk na mejah, bo strošek nekje med 500€ in 1.000€ za geodeta. Malo je odvisno tudi od lokacije.

Levathana ::

Uh bauci, ce to drži potem bi se splačalo ja. Sem napisala okrog tisoč bi me prišlo,
geodet je pogledal karto v zemljiški ali kakorkoli pač dostopajo do podatkov in je rekel, da je
najverjetneje 6 mejnikov, to pa pride okrog 900 €. Ker pa sva si z drugimi sosedi dobra in jim
je načeloma vseeno menjamo ograjo, kako jo postavimo, skratka so čisto fajn vsi, tam niti ne bi bilo treba določevati,
ampak potem vseeno baje pride okrog 800 € za tri mejnike na tej neurejeni strani, ker mejniki sami niti ne stanejo toliko
oziroma njihova določitev/izmeritev pač pa druge zadeve. Saj cene še preverjam ali so kake razlike od geodeta do geodeta.
Tako, da če bi tole držalo, da če ne vloži tožbo obvelja bi se res splačalo, ker tožbo pa ne vem, če bo vložil,
ker se bo težko zgovarjal, na kaj, da preprosto pač noče urediti meje.

Nekdo mi je napisal naj niti ne delam fasade, ker jo lahko uniči, samo ko pa tako grdo zgleda...in on si je neko folijo postavil čisto čisto zraven in kdor
pride k nam misli, da je naše in zgleda tak, kako naj rečem...kot pri ciganih :)
Prodala pa ravno ne bi no, ker imava komaj par let in sva že marsikaj obnovila in vložila noter.
Pa sem ziher, če bi jaz zdaj prodajala bi pa ta meja bila problem :) :)

MIHAc27 ::

Mislim, fasado, ko je narejena se poslika. Če poškoduje se takoj pokliče policijo , spet poslika in zahteva odškodnino.

c3p0 ::

Levathana je izjavil:

ako da če mu rečem zapri gobec ufff...sem mu rekla, da je budalo in da rabi psihiatra pa sem dobila kazen 150 € (mimo se je peljal s traktorjem in
prikolico - ono veliko in je zadel našo streho in zvil žleb pa sem mu rekla, da mora popravit pa je rekel, da me bo tožil, da je streha itak na njegovo in sem mu to rekla,
je šel na policijo prijavil in naj bi oboji dobil kazen, ker smo se kao kregali).


Ti moraš bit tu hladna kot špricar. Drugače bo policija in kasneje tudi sodstvo videlo klasično slovensko: dva soseda bedaka, ki se kregata zaradi "pol metra meje". Če pa je en dostojanstven, drugi pa seljačina, ti že to lahko malo pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

delavec44 ::

To je res. Če pa ni prič ali snemanja, pa lahko vsaka stran laže policiji kakor želi. In (če so smotani) po liniji najmanjšega odpora potem kar obema dajo kazen.

Zeco ::

Podobna zgodba...slovenski vsakdan.




:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zeco ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Meja

Oddelek: Loža
445085 (1323) bauci
»

Pravni nasvet - Fasada na meji parcele (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21721765 (8800) ales85
»

Merjenje kmetijske površine

Oddelek: Programska oprema
403308 (1813) profesjonalc
»

Urejena parcela: NE (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6611989 (8470) eventyrer
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219993 (10928) noraguta

Več podobnih tem