» »

Menjava izdelka v garanciji z novim - ali bi moral dobiti podaljšano garancijo?

Menjava izdelka v garanciji z novim - ali bi moral dobiti podaljšano garancijo?

Realist ::

Kot je iz naslova vidno, poslal sem izdelek, ki ima dveletno garancijo v reklamacijo. Izdelek je bil popolnoma nedelujoč. Dobil sem
drug izdelek, kjer je navedeno, da je v garanciji do izteka garancije okvarjenega izdelka? Ali je to OK ali bi moral za novi izdelek dobiti novo polno garancijo leti?

Vidim neke debate v to smer, ne najdem pa točnega odgovora?

hvala in lp, R

Groot ::

Za nov izdelek garancijska doba prične teči ponovno od začetka. Torej v tvojem primeru 2 leti od prejema izdelka.

Pravna podlaga:

21b. člen Zakona o varstvu potrošnikov

Za zamenjano blago ali zamenjan bistveni del blaga z novim mora proizvajalec izdati nov garancijski list.


Glede na to, da si nov izdelek že dobil, zate velja še stari Zakon o varstvu potrošnikov. Je pa sicer stvar po novem zakonu, ki bo pričel veljati januarja v tem delu enaka, samo drug člen.

TheBlueOne ::

Ampak se mi zdi, da se prodajalci izognejo podaljsanja s tem, da ne dobis pravega porocila o tem kaj je bilo menjano. Pred leti sem poleg zamenjanega telefona dobil pripis SW posodobitev.

Groot ::

Ja v praksi se prodajalci spomnijo marsičesa. Zato je nujno treba vztrajat, da se nekam jasno zapiše kateri deli so bili menjani oziroma da je bil zamenjal celoten izdelek. Sicer bo praktično nemogoče dokazat kateri deli so novi in bi zanje veljala nova garancija.

TheBlueOne ::

Kako pa bos to terjal, ko ze dobis "popravljen" izdelek? Lahko gres iskati pravno podlago kaj lahko zavrnes, kjer je tako, da prodajalcu to sigurno ne bo vsec, ker zamudi rok lahko dejansko terjas, da dobis novo napravo.

Bi bilo zanimivo pravdanje, ko dobis nov izdelek namesto popravila, dokazujes pa, da je bil popolnoma nov, s tem pa se ne strinja servis.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Ali ni tako, da ne rabijo dat za menjani izdelek več kot 1 letno garancijo? Seveda v kolikor garancija starega izdelka ne velja dlje. Če torej daš v garancijsko popravilo 2,5 let star izdelek in ima še pol leta garancije, ni nujno da ti menjajo izdelek in dajo 3 leta garancije, temveč le 1 leto. Seveda pa je lahko njihova dobra volja in ti dajo tri.
Magic

TheBlueOne ::

Kar je citiral Groot menda velja. Ce me spomin ne vara, kar morda me, ker ze nekaj casa zame ni primarno Slo pravo, imas te zadeve v Obligacijskem zakoniku.

mn ::

Magic1 je izjavil:

Ali ni tako, da ne rabijo dat za menjani izdelek več kot 1 letno garancijo? Seveda v kolikor garancija starega izdelka ne velja dlje. Če torej daš v garancijsko popravilo 2,5 let star izdelek in ima še pol leta garancije, ni nujno da ti menjajo izdelek in dajo 3 leta garancije, temveč le 1 leto. Seveda pa je lahko njihova dobra volja in ti dajo tri.


Mislim, da mešaš 2 stvari:

1) Menjali so samo en nepomemben del v izdelku, recimo gumb:
Garancija na celotni izdelek se ne spremeni (samo še pol leta v tvojem primeru), na gumb in vgradnjo velja leto od vgradnje.

2) Menjali so celoten izdelek ali bistveni sestavni del (matična plošča?):
Garancijski rok začne teči od začetka, torej imaš 3 leta garancije na vse skupaj za tvoj primer.


Naj še kak pravnik potrdi, ampak jaz sem tako razumel zakonodajo.

TheBlueOne ::

Za majhna popravila (verjetno staknjen kabel, ce manjka kasen sravf itn.), ce pa menjas kaksen del ali celoto pa ne bo tako. Direkt iz OZ:

Podaljšanje garancijskega roka
483. člen
(neuradno prečiščeno besedilo)
(1) Pri manjšem popravilu se garancijski rok podaljša za toliko, kolikor časa kupec ni mogel uporabljati stvari.

(2) Če pa je bila stvar zaradi nepravilnega delovanja zamenjana ali bistveno popravljena, začne garancijski rok teči znova od zamenjave oziroma od vrnitve popravljene stvari.

(3) Če je bil zamenjan ali bistveno popravljen le kakšen del stvari, začne garancijski rok znova teči samo za ta del.

Magic1 ::

Sej tukaj je dilema, kaj začne znova. Obvezna garancija je eno leto, ostalo je "dobra volja" prizvajalca. Ali lahko pri menjanem izdelku pričakuješ daljšo garancijo od minimalne. Sploh ko je večina stare že pretekla.
Magic

TheBlueOne ::

Kako mislis je potekla, ce pa je bilo kaj menjano? Na menjano potem ni potekla. S tem verjetno zagotovis predvsem, da so popravila kakovostna, ce ne bi bilo takega zakona, bi popravili toliko, da se zdrzi cez garancijo. Tako pa ti morajo dejansko odpraviti napake, drugace pac raskirajo, da bodo menjali v nedogled.

Zgodovina sprememb…

Tidule ::

Magic1 je izjavil:

Sej tukaj je dilema, kaj začne znova. Obvezna garancija je eno leto, ostalo je "dobra volja" prizvajalca. Ali lahko pri menjanem izdelku pričakuješ daljšo garancijo od minimalne. Sploh ko je večina stare že pretekla.


Ne, ne moreš. Tudi zgornji člen, ki govori o tem, da mora bit izdan nov garancijski list (Zakon o varstvu potrošnikov) ali pa člen iz Obligacijskega zakonika nič ne določa glede trajanja garancija. Seveda ne sme bit krajša od obvezne (1 leto), ne rabi pa ti za popravljen/refurbished/zamenjan izdelek nudit več od tega, če ne želi. Je pa za servis/prodajalca/proizvajalca zevezujoče kar piše v garancijskem listu oziroma kar obljubi/oglašuje in če je tam navedeno več kot eno leto, potem seveda to velja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Magic1 ::

Torej če ti zamenjajo izdelek s čemerkoli in si imel prej tri leta garancije, boš imel garancijo glede na ta novi izdelek? Seveda lahko zavrneš, če se konča prej kot predhodna, ker ni primerljivo. Se mi je zgodilo, da so mi menjali grafično in so mi na servisu sprintali garancijski list, seveda s le eno letno garancijo. Drugače so večinoma dvo ali tri letne. Samo nisem pretirano kompliciral, ker so mi šli drugače na roko.
Magic

Tidule ::

Če ti še velja osnovna garancija se lahko sklicuješ na to, ker ti s popravilom/menjavo ne smejo poseč v pogoje osnovnega nakupa, kjer je bilo na primer dogovorjeno, da garancija velja 5 let. Ne moreš pa v primeru popravila/zamenjave zahtevat, da ti od začetka teče celotna 5 letna garancija, razen če bi ti to proizvajalec izrecno zagotovil.

GupeM ::

Torej, Garmin. Crkne ura. Neseš nazaj, dobiš drugo uro z drugo serijsko številko. Na delovnem nalogu se točno vidi serijska številka stare ure.

Na papirju, ki pride zraven nove ure pa piše, da za novo uro velja garancija do poteka originalne garancije, oz. 3 mesece, če stara garancija poteče prej.

To torej ni v skladu z zakonom in bi moral za novo uro dobiti (vsaj) eno leto garancije?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Magic1 ::

To je vsekakor neskladno. Za vsako menjano stvar ti morajo dat vsaj eno letno garancijo. Še vedno ni čist ziher, ali ti pripada komplet trajanje garancije zamenjane naprave. Torej nove tri leta, če si imel v štartu tri letno garancijo.
Magic


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Garancija in pravne osebe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
519832 (8431) St235
»

garancijsko zamenjani izdelek (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
869067 (6932) medenko
»

Kaj bi vi storili?

Oddelek: Pomoč in nasveti
223664 (2786) drzni86
»

Garancija

Oddelek: Loža
373529 (2455) Šimpanz
»

45 dnevni rok (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110833 (8375) čuhalev

Več podobnih tem