» »

WMO: Stanje podnebja v letu 2022 zaskrbljujoče

WMO: Stanje podnebja v letu 2022 zaskrbljujoče

Slo-Tech - Svetovna meteorološka organizacija (WMO) je minuli teden izdala vmesno poročilo o stanju podnebja v letu 2022, ki potrjuje, da se temperatura planeta z nadaljnjim naraščanjem koncentracije toplogrednih plinov še vedno povečuje. Minulih osem let je bilo najtoplejših osem let v zgodovini meritev. Povečuje se tudi hitrost naraščanja morske gladine.

Povprečna temperatura bo leta 2022 po ocenah 1,15 °C višja od preddindustrijskega povprečja (1850-1900). Letošnje leto sicer ne bo rekordno, temveč bo peto ali šesto najtoplejše, ker k nižjim temperaturam prispeva pojav La Niña. A ko v prihodnjih sezonah tega pojava ne bo ali pa bo celo obraten, bodo zelo verjetno sledili novi rekordi.

Naraščanje morske gladine natančno merijo manj časa od temperatur, a so tudi tu trendi očitni. V zadnjih 30 letih, kolikor trajajo meritve, se je povišala tudi hitrost naraščanja morske gladine. Povprečno narašča za 3,4 milimetra na leto (1993-2022), v zadnjem desetletju pa je naraščanje hitrejše (4,4 milimetra na leto). Zaradi tega je čedalje več tudi ekstremnih vremenskih dogodkov. Tali se led z ledenikov (na Antarktiki je po površini najmanj ledu, odkar merijo), v oceanih pa je uskladiščene čedalje več toplote. V letu 2022 je 55 odstotkov površin oceanov zabeležilo vsaj en vročinski val.

Razmere so v Evropi še nekoliko slabše. Temperature so v minulih 30 letih rasle dvakrat hitreje od globalnega povprečja, kar je največ na svetu. V letih od 1991-2021 se je temperatura v Evropi povečevala za 0,5 °C na desetletje, zaradi česar so alpski ledeniki izgubili 30 metrov ledu samo v letih 1997-2021. Tali se tudi grenlandski ledeni ščit, kar prispeva k višanju gladine morja. Na Grenlandiji je prvikrat v zgodovini meritev deževalo na najvišji postaji, tj. na Summitu (3216 metrov nadmorske višine).

Končno poročilo pričakujemo v prihodnjem letu, a kvalitativnih razlik ne bo. Direktor WMO Petter Taalas je povedal, da več segrevanja pomeni hujše posledice. S trenutnimi koncentracijami ogljikovega dioksida v atmosferi je spodnja meja segrevanja po pariškem sporazumu komajda še dosegljiva, za veliko ledenikov pa je že prepozno, saj se bo taljenje nadaljevalo stoletja, ker so povratne zanke počasne.

31 komentarjev

Comandante ::

Kako je mogoce, da se greje, ce pa pri vsakem tankanju, ogrevanju in elektriki placujem ohoho okoljskih dajatev? Hocete reci, da davki ne pomagajo?

Naj nekdo raje izracuna, koliko se bo segrelo, ko skurimo vse lahko dostopne rezerve nafte, plina in premoga. To se bo namrec zgodilo, preden bomo nehali.

cias ::

Prospekt ::

Vsako leto bomo večji delež davkov pokurili za odpravljanje škode katastrof.
Če mislite, da je bil letošnji požar na Krasu velik, počakajte kaj nas vse še čaka.
Cela država je narejena iz gozda in težko dostopnih hribov.

Is gonna be fun as Hell! :)

okoljske dajatve in milijarderji gor ali dol, čaka nas precej.

WizzardOfOZ ::

bomo pa ene 20 letal za gašenje kupil. sej če sama država nebi bila tako požrešna, bi jih verjetno že imeli.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

feryz ::

Seveda davek pomaga, da se počasneje segreva. Le premalo plačaš. Če davek na co2 početverimo, bomo premaknili sodni dan iz 2100 na 2200, če ga podeseterimo, pa na 2300. Se splača, vam povem.

WizzardOfOZ ::

Če vse, ki početverjenega davka ne morejo plačat, pobijemo, bomo izpust co2 kar konkretno zmanjšali. :))
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

feryz ::

Priznajmo si, da smo vsi navadne pičke. Edino v Šoštanju zadeve resno jemljejo in so kar ugasnili tisto umazano peč. Če bi vsi tako storili, bi bili v tednu dni brez problemov.

Comandante ::

feryz je izjavil:

Priznajmo si, da smo vsi navadne pičke. Edino v Šoštanju zadeve resno jemljejo in so kar ugasnili tisto umazano peč. Če bi vsi tako storili, bi bili v tednu dni brez problemov.

Saj pravim, problem je neresljiv. Kurili bomo, dokler bo kaj za kurit. V Sostanju so ugasnili, ker ni premoga (zmanjsan output premogovnika iz ne-tehnicnih razlogov, tako mi pravijo ljudje iz foha). Cistega indonezijskega pa tudi ne morejo kuriti v kotlih, narejenih za tretjerazredni lignit.

Prej bomo iz atmosfere zaceli pobirati CO2, kot nehali kurit mrtve dinozavre.

Mr.G. ::

Se mi zdi da ves larifari glede Co2 in ostalih izpustov, bore malo prispeva k globalnem segrevanju.
Tud tisti miljarderji niso nič krivi.

globoko grlo ::

Comandante je izjavil:

Kako je mogoce, da se greje, ce pa pri vsakem tankanju, ogrevanju in elektriki placujem ohoho okoljskih dajatev? Hocete reci, da davki ne pomagajo?

Naj nekdo raje izracuna, koliko se bo segrelo, ko skurimo vse lahko dostopne rezerve nafte, plina in premoga. To se bo namrec zgodilo, preden bomo nehali.


To je pa ja izy :)
Tko kt pr nas "odpravljamo" čakalne vrste pr dohtarjih z metanjem denarja vsem dohtarjem v fris, tko se meče v okoljevarstvo. Simpl.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

dice7 ::

Rešitev je na dlani, pa vendar se jo otepate, kot hudic kriza

StarMafijec ::

https://www.worldometers.info/world-pop...

To je tudi eden od razlogov za segrevanje.

In čez slabe tri dni nas bo 8 milijard.

tikitoki ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Če vse, ki početverjenega davka ne morejo plačat, pobijemo, bomo izpust co2 kar konkretno zmanjšali. :))


Bolj skodljivi so tisti, ki ga lahko. >:D

Evolve ::

feryz je izjavil:

Priznajmo si, da smo vsi navadne pičke. Edino v Šoštanju zadeve resno jemljejo in so kar ugasnili tisto umazano peč. Če bi vsi tako storili, bi bili v tednu dni brez problemov.


tih bot prasica ena

DamijanD ::

Zanimivo je, da so šele sedaj začeli resno spremljati večje izpuste (puščanja) metana s sateliti...

mr_chai ::

na AC mimo Viča se močno voha deponija. Tam se mora letno ogromno metana spustiti v ozračje.

hendriks ::

Tole nitko pustim tukaj, za vse eko teroriste:
https://twitter.com/PeterDClack/status/...

Webmojster ::

Zelene zime in vrela poletja, kaj hočeš lepšega :) Ajde grem dizla kurblat

Seljak ::

Kakšno segrevanje? Zunaj je hladno kot satan. Kaj bi dal, da bi bilo sedaj za 10-15°C topleje 8-)

Miki N ::

hendriks je izjavil:

Tole nitko pustim tukaj, za vse eko teroriste:
https://twitter.com/PeterDClack/status/...


To je še hujše. Zdaj, ko si skuhaš čajček ne samo da uničuješ planet zaradi porabe energije.. še smrtonosno paro spuščaš v atmosfero. Zver!

gruntfürmich ::

dice7 je izjavil:

Rešitev je na dlani, pa vendar se jo otepate, kot hudic kriza

fake news. levičarji so že dolga leta na strani kapitala. v bistvu se vsi pravi! intelektualci strinjajo, da je dandanes slika postala retardirana, ker se levičarji borijo za korporacije, desničarji pa za človeka.

ampak opranih bebčkov, ki jiš šopajo z lažmi o klimatskih spremembah in volijo demokrate, pač ne boš nikoli prepričal.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bbbbbb2015 ::

To sem že večkrat povedal, pa bom še enkrat.

Stanje podnebja je več kot odlično in gre še na bolje. Trenutno stanje je nekje 416 ppm CO2.

Ko sem bil majhen, smo za dan pionirjev (to je bil 29. november) gazili po snegu zjutraj, ko ni bilo sčiščeno, da sem si to zapomnil za vse večne čase.
Ko so bili moji otroci majhni (tam nekje 6+ let) to so bili presrečni, ko smo šli na hrib, ter se sankali ves dan, dokler niso padali skup od utrujenosti.
Zdaj snega več ni in meni več ni treba ob 5h vstajati, ter čistiti snega.

Odlično. Roke so se mi podaljšale od tega usranega metanja snega.

Živimo v odličnih časih. Je malo hladneje (10 stopinj), samo ni pa -22 stopinj.

V času dinozavrov, je bila vsebnost kisika 35% (v zraku) in delež CO2 10x večji kot je sedaj. CO2 je hrana za rastline, ki bodo sedaj spuščale več kisika v zrak.

Ja se tega V.E.S.E.L.I.M.

Zaskrbljujoč bi bil obraten proces - globalno ohlajanje. To je čas ledenih dob, nizkih stopenj CO2 v zraku. Sedajle gremo proti tropskemu vremenu. Pač nevihte bodo močnejše, dež obilnejši, veter močnejši. Tudi živa bitja bodo - večja. Vključno s človekom. Zemlja se giblje v ciklih. Mimogrede - za časa Covida se je gospodarski output zmanjšal - ni videti, da bi to kaj vplivalo na CO2.

Eko teroristi se naj zalepijo na tla pred bloki ali pač kje živijo. Naj mi javijo, kje se bodo zalepili, da jim jaz kupim še eno ekstra vedro lepila, da jim še rit zalepimo na tla. Pravzaprav bi jih jaz cele zalil v lepilo. Za 10000 let bodo muzejski eksponat.

Zgodovina sprememb…

hendriks ::

@bbbbbb2015 kudos! Bolje je težko povedati. Moderatorji, lahko temo zaklenete.

asdf_jklc ::

Pač je in še slabše bo. Nič ni večno.

keworkian ::

Sem bral v Two Essays of analytical psychology da je average layman pretty much stupid in da ne razume, ne sebe ne drugih. Te življenski pogoji so samo lep način kako bo ta average layman prišel na journey of suffering (tako kot bomo vsi). Življenje je učenje in preživetje, average layman tega ne razume, bo pa razumel ko bo nekaj prišlo kar ne more kontrolirat ampak se bo moral prilagodit, tega pa tudi ne razume. Globalno segrevanje, nope, lesson learned in mental,physical pain.
Obscenities in B-Flat

gruntfürmich ::

najbolj prizadeto pa je pričakovanje, da bo vreme skos enako.

''ko sem jaz bil mali je vedno bil smeg do kolen...'' ampak temperaturni 'rekordi' pa so ravno iz tistih časov ko so ti sklerozni fosili imeli 'vsako' zimo veliko snega...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

cias ::

keworkian je izjavil:

Sem bral v Two Essays of analytical psychology da je average layman pretty much stupid in da ne razume, ne sebe ne drugih. Te življenski pogoji so samo lep način kako bo ta average layman prišel na journey of suffering (tako kot bomo vsi). Življenje je učenje in preživetje, average layman tega ne razume, bo pa razumel ko bo nekaj prišlo kar ne more kontrolirat ampak se bo moral prilagodit, tega pa tudi ne razume. Globalno segrevanje, nope, lesson learned in mental,physical pain.


Naj znanstveniki in miljarderji vodijo z zgledom ne pa da s privat jeti letajo na kaviar.

kow ::

cias je izjavil:

Bo treba eat the rich in bo planet bolj zdrav.

125 billionaires produce the same carbon footprint as the entire country of France


Dal si slab argument. Francija je solski primer drzave z izjemno majhnimi ogljicnimi emisijami. Njihov delez globalnih emisij je nekajkrat manjsi kot njihov delez v svetovnem BDP-ju. Skratka, milijarderji niso bistvo problema - kot hoces v vsaki temi prikazati zaradi svojih ideoloskih pogledov.

cias ::

kow je izjavil:

milijarderji niso bistvo problema


:))

Tako je, smrdljo rajo je treba iztrebiti da bojo oni lahko hodili mirne vesti na degustacije kaviarja po celem svetu.

Jaz imam rešitev, miljarderjem zaplenimo imetje, s tem nabavimo električne avte, vreme rešeno!

Seljak ::

cias je izjavil:



Jaz imam rešitev, miljarderjem zaplenimo imetje, s tem nabavimo električne avte, vreme rešeno!


Ja, električni avti so rešitev. Ti pa boš obnavljal baterije ;)

m0LN4r ::

To so posledice lockdownov, homeschoolinga in homeoffice med korona fazo.
Zdaj pa sparamo z plinom in bo slo se visje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svetovna meteorološka organizacija: segrevanje planeta se je lani nadaljevalo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5816854 (8724) gruntfürmich
»

Lansko leto med sedmimi najtoplejšimi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
768364 (5270) Unchancy
»

Dviganje morske gladine (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16913513 (11024) Tear_DR0P

Več podobnih tem