Bloomberg - V finančnem sistemu SWIFT, ki ga za komunikacijo uporabljajo banke širom sveta, začenjajo preizkuse tehnologije veriženja blokov (blockchain). SWIFT je projekt začel s tehnološkim podjetjem (fintech) Symbiont, v njem pa sodelujejo številni velikani, med drugim Citigroup, Vanguard in Northern Trust. Nove tehnologije ne nameravajo uporabiti za sprovajanje transakcij, kot to počne bitcoin, temveč za učinkovito komuniciranje pomembnih poslovnih dogodkov, kar so na primer izplačila dividend ali združevanje in prevzemi.
SWIFT je vodilni komunikacijski sistem, v katerem sodeluje več kot 11.000 pravnih oseb iz več kot 200 držav, s čimer omogoča izvajanje nepregledne množice transakcij. O SWIFT-u se v medijih poroča redko, recimo ob hekerskih napadih ali izključitvi nekaterih ruskih bank iz sistema zaradi aktualne vojne.
Veriga blokov, ki jo preizkušajo, bo vsebovala sporočila, ki se morajo prenašati med člani sistema. Vodil jo bo Symbiont, posebna orodja pa bodo skrbela za prevod in vključitev sporočil vanjo. S tehnologijo pametnih pogodb se bodo nato informacije delile med sodelujočimi, pri čemer se bodo avtomatično prepoznala in označila odstopanja. Tehnologija ima lastno ime Symbiont Assembly.
Swift povezuje več kot 11.000 bank v 200 državah. Če misliš da se 11.000 bank hitro premakne ob vsaki napovedi sprememb, se zelo motiš. Sistem, ki brez problema obdela 50 milijonov sporočil na dan mora biti preverjen in mora delat brez napak. Ko napoveš neko spremembo v takem sistemu, moraš počakat vse udeležene v tej mreži, da oni pripravijo svoje sistem na novost. To traja in traja. Ne, ker bi bil swift počasen, ampak ker se mora na spremembo pripravit več kot 11.000 bank.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!
Je kar neverjetno kako nesposobni so ocitno vodilni, da so potrebovali toliko casa, da se lotijo ocitnega.
Izkušnje v poslu narekujejo da je treba sistem na katerem temelji celotna storitev posodabljati počasi in spremembe preizkusiti v praksi preden stvar dokončno vpelješ in upokojiš stare prakse.
če blokchain ni decentraliziran postane izpostavljen raznim zlorabam
To tudi mene moti. SWIFT je zagotovo upravljan centralno in zato "veriženje blokov" nima smisla. Šele ko daš rudarjem moč odločanja, katera transakcija je veljavna in katera ne in so vsi rudarji izenačeni, dobiš blockchain. Tega tu zagotovo ne bo.
Kaksnih 5 let so prepozni. Je kar neverjetno kako nesposobni so ocitno vodilni, da so potrebovali toliko casa, da se lotijo ocitnega.
Ker jih je sicer na trgu prehitel...kdo točno že?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021
Na prostem trgu (bitcoin, ethereum), lahko vrednost prenasas varneje in hitreje ze leta. Ampak, ja - tukaj itak ne gre za tehnologijo, ampak za kontinuiteto obstojeca financnega sistema. Z razlogom je bancni sistem neverjetno tehnolosko zaostal sistem.
To niso binarne kategorije. Tvoj drugi stavek je kljucen. Drzave zelijo cimbolj centralizirati financni sistem, da imajo vecji nadzor. Kdaj je prevec centraliziran, je pa politicno vprasanje. Zaenkrat se zdi, da so ekonomije celo prevec centralizirane, kar ze vodi v neucinkovitost, ker so prevec fragile. Xi zapre mesto zaradi kovida, pa se pozna na ceni nafte.
Nisi razumel, kaj sem hotel povedati. Preberi se enkrat prvi stavek. Jasno, da swift ne more biti tako decentraliziran kot je bitcoin. Ce sem utrgan, zakaj SWIFT potem testira nove sisteme? Ker so neuporabni? Ker so clusterji na katerih laufajo, tako ucinkoviti in zanesljivi? Imajo ogromne stroske, za relativno slabe rezultate.
Pri bančnih sistem je prva in edina stvar ta, da sistem mora delovati. Tudi, če to pogojuje 10 let core2 procesorjev v računalnikih. Tukaj se lahko najnoveši prenosniki in ostali tehnološki gadgeti uporabljajo zgolj in samo kot igrače za odrasle... dokler se to dovolj ne pretestira in preveri za varnostnimi luknjami... Sploh je pa tukaj še regularna sfera, kjer te revizija "olupi ko žutog", če ugotovi samo eno napako v procesiranju. Težko je to razumeti, če ne delaš v teh vodah. Vse skupaj je en sam velik glavobol...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.
SWIFT tehnično gledano je zelo kar velik decentraliziran sistem, pač vse banke so notri in jih je veliko in se med sabo p2p zmenjo po swift protokolu. Iz tega vidika je vpeljava blockchain tehnologij smiselna.
Je pa pač treba vedit da tehnična decentraliziranost ne pomeni nujno tudi decentraliziranega nadzoro. SWIFT pač politično nadzira zelo ozek krog držav/ljudi.
Tak da blockchain je le tehnologija ki je lahko uporabljena kot orodje za manj centraliziranosti, ne prinaša pa sama od sebe te decentraliziranosti. Point crypta je tako v uporabnikih crypta in ne v crypto samem, žal je trenutno večina crypto uporabnikov spekulantov ne pa p2p promoterjev.
C-B-djčki znajo biti eden največjih prstov v rit v zgodovini človeštva... kar pa je ironično je, da so omogočeni delno z entuzjazmom nad "blokčejnom"... pravi aikido manever Sistema.
C-B-djčki znajo biti eden največjih prstov v rit v zgodovini človeštva... kar pa je ironično je, da so omogočeni delno z entuzjazmom nad "blokčejnom"... pravi aikido manever Sistema.
Vsi grejo v digitalno valuto.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
Problem je, da to na koncu ne bo digitalna valuta ampak digitalni državni vavčer, s katerim ne boš povsem prosto razpolagal.
Res je, ampak dokler mali ljubitelji ponzijevih cca 10k+ digitalnih valut raje gledate na trenutni dobiček brez dolgoročne vizije, resničnoi ni pričakovati da bi bil rezultat kot je.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
Nek slab občutek, ko razne finančne institucije začnejo govoriti o kripto zadevah.
Blockchain je bil mnogo pred kripto zadevami odkrit. Tam okoli 1980 so ga pogruntal, okol 1990 se je malo več govorilo o njem, new york times pa mislim da ga tam od 1995 uporablja za shranjevat hashe svojih člankov (vsaj mislim da je to prava uporaba). Decentraliziran blockchain pa je bolj znan od 2008, ko se začelo z bitcoinom (satoshi).
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!