» »

Prenova hiše

Prenova hiše

«
1
2

Kleemen ::

Odpiram kar novo temo na večno vprašanje glede prenove hiše. Tisti, ki ste že kaj prenavljali me zanima kakšni so bili približni stroški notranje prenove hiše/stanovanja? Kakšni so skriti stroški na katere niti ne pomislimo?

Invictus ::

Jaz sem se vselil za 60k.

- Nova okna
- Nova kuhinja
- Nova tla, povsod (ploščice, parket, vinil)
- Nova elektrika, odtoki, voda, nekaj cevi ogrevanja
- Beljenje
- Nova notranja vrata
- Nove stopnice

Skriti stroški so tisto, kar si mislil ohraniti, pa kasneje mečeš ven. Razbij celo bajto do fundamenta, 1 mesec dela. Potem naredi pač na novo z materili, ki si jih lahko privoščiš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Magic1 ::

Zelo odvisno na kakšnem nivoju se bo obnavljalo. Hišo lahko obnoviš za 50kEUR, lahko pa tudi za 500kEUR.
Kakšna je streha, fasada, okna, problemi v kleti? Kdo bo delal, kdo projektrial, kdo iskal izvajalce, kdo ima znanje?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Kleemen ::

Ker gre samo za 2 štuka računamo okrog 50k. Nova okna, vrata, kuhinja, dnevna, kopalnica, soba in prostori v kleti. Streha je ok, fasada bo še za nekaj časa, ploščice na novo. Nekaj bi sami, kar ni možno pa izvajalci.

Invictus ::

Če boš vse razbil sam, in znosil odpadke ven, prihraniš 50%.

Razbijalci so najdražji :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Reycis ::

Če boš delal sam: Ko enkrat imaš natančen izračun stroškov za material potem ponavadi pride končna cena okoli dvakrat toliko.
Če boš imel izvajalce: bodi zraven.
Diversity is our greatest strength

Magic1 ::

V trenutnih časih boš na majstre fajn čakal in tudi plačal.

Jaz bi pri konkretni adaptaciji obvezno izvedel okna in fasado istočasno. Okna se montira izven odprtine (objame jo izolacija pa še zunanjih polic se rešiš), pridobiš na volumnu, svetlobi in izolativnosti. V dnevnih prostorih montiraš krpanke.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Invictus ::

Ne bi ravno polagal oken na stiropor :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Magic1 ::

Sej pridejo namontirana na kovinske nosilce. Stiropor nato le dajo naokoli.
Magic

Kleemen ::

To je res ja. Za okna bi se kar čakalo, ker to pač ne moreš sam naredit. Pa tudi verjetno največji strošek od vseh. Za podret pa je samo en zid, to mislim da lahko kar sami, samo elektriko/vodo treba prej pregledat.

Magic1 ::

Je pa včasih cena oken zelo varirala. Vsi so imeli dost navite cene, potem pa neke akcije parkrat na leto. Nekateri tudi 50% 8-O. Zdaj bo verjetno kar polna cena+
Magic

fikus_ ::

Nič nisi napisal kvadrature, št. oken, kako stara je hiša, kdaj je bila zadnja obnova,. . .

Če se zadnjih 30-40 let ni konkretno renoviralo, pomeni, da boš moraj vse zmetati ven (okna, vrata, elektrika, voda, ogrevanje, . . .) in potem obnova. Fasada in izolacija lahko počaka, če nimaš dovolj denarja, notranjost pa naredi vse, ker kasneje bo svinjarija pri štemanju/razbijanju in podobnih delih.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Kleemen ::

Ni lih stara, ampak če že prenavljaš narediš konkretno, tako da kar je notranjosti se zamenja vse vsaj v dveh štukih, kjer se bo živelo, podstrešje ni tako pomembno in lahko počaka. Oken 5-6 + velika steklena vrata za na teraso.

abazuu ::

Pred kratkim prenovil stanovanje 75m2 z balkonom. Zmetali smo ven vse, razen oken, kopalnice ( pustili smo ploščice in tuš, ostala oprema je nova ) in opreme otroške sobe. Nova vrata, nov podn ( vinil )... Večinoma sva delala vse sama z očetom. Z opremo vred ( kuhinja Gorenje, dnevna in omare Ikea ) cca 35k. Elektroinštalacije niso bile menjane oz so bile samo tam, kjer je bilo potrebno kaj spremeniti. Voda se ni spreminjala.

Toplo ti priporočam, da si zraven kar ti bojo mojstri delal. Jaz sem sicer bil pa je še vedno precej nekih napak oz popravljanj za njimi... npr na balkonu el. karpanke so zgledale tipitopi. po 2h dneh začel vse škripat in se je izkazal, da je mojster preširoke naroču! lol. Za štoki vrat sem vse še dodatno kital, ker mojster ni ravno prilagaju štokov stenam... je reku, da so stene krive. Nimam besed. Edino kar je bilo res dobro narejeno s strani delavcev, je bil podn.

Jaz sem se uštel samo pri ceni prenove balkona. Sem mislil, da bo ceneje :) na koncu pa me je prišlo pomoje okrog 3k ( 4.5 m2 balkona ).

Magic1 ::

Balkoni so res en križ. Ne veš kaj naredit, ali pustit toplotni most, ali izolirat, kar prinese višjo ceno in še dodatne probleme. Potem pride še ograja in nadstrešek. Brez nadstreška je po mojem mnenju balkon nuporaben.
Magic

Invictus ::

Jaz sem balkone odžagal...

So bili tudi slabo narejeni, ker so se tresli. Premalo železja in prekratko vpetje. Sranje samo, ker sem že naročil okna in vrata na balkon...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

janezvalva ::

abazuu je izjavil:

Pred kratkim prenovil stanovanje 75m2 z balkonom. Zmetali smo ven vse, razen oken, kopalnice ( pustili smo ploščice in tuš, ostala oprema je nova ) in opreme otroške sobe. Nova vrata, nov podn ( vinil )... Večinoma sva delala vse sama z očetom. Z opremo vred ( kuhinja Gorenje, dnevna in omare Ikea ) cca 35k. Elektroinštalacije niso bile menjane oz so bile samo tam, kjer je bilo potrebno kaj spremeniti. Voda se ni spreminjala.

Toplo ti priporočam, da si zraven kar ti bojo mojstri delal. Jaz sem sicer bil pa je še vedno precej nekih napak oz popravljanj za njimi... npr na balkonu el. karpanke so zgledale tipitopi. po 2h dneh začel vse škripat in se je izkazal, da je mojster preširoke naroču! lol. Za štoki vrat sem vse še dodatno kital, ker mojster ni ravno prilagaju štokov stenam... je reku, da so stene krive. Nimam besed. Edino kar je bilo res dobro narejeno s strani delavcev, je bil podn.

Jaz sem se uštel samo pri ceni prenove balkona. Sem mislil, da bo ceneje :) na koncu pa me je prišlo pomoje okrog 3k ( 4.5 m2 balkona ).



:))
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

kuall ::

Invictus je izjavil:

Če boš vse razbil sam, in znosil odpadke ven, prihraniš 50%.

Razbijalci so najdražji :D.

zakaj pa bi za razbijat najemal, to pa ja vsak zna.

velikBrokoli ::

kuall je izjavil:

Invictus je izjavil:

Če boš vse razbil sam, in znosil odpadke ven, prihraniš 50%.

Razbijalci so najdražji :D.

zakaj pa bi za razbijat najemal, to pa ja vsak zna.


Znanec je podobno menil, ko so obnavljali staro bajto, na koncu so podrli nosilni steber in dobesedno porušili celotno hišo :))

Invictus ::

Moraš biti pa res debil, da greš podirati stene in stebre >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c00L3r ::

Če je hiša starejša od 30 let, se splača menjat še vse inštalacije. Ni fajn 1 ali 2 leti po prenovi it vsega, ker je ena cev nekje spustila.

Magic1 ::

Tukaj je ponavadi logika, če pa dela...
Ko slečeš bajto, prestavljaš stene, nov estrih, preprosto menjaš vse. Bajto iz leta 90+ pa ja ne rabiš slečt.
Magic

sekvap ::

Čist tako iz izkušenj. Če je za zamenjat od strehe, komplet napeljava, okna, fasada, pohištvo, tlaki... je vseeno če hišo podreš in postaviš novo, tako kot ti je všeč. Stalo te bo 50 jurjev več, pa bo hiša nova, protipotresno varna, in brez težav ki jih imajo sanirane hiše. + postavitev prostorov in izkoristek bo mnogo boljši.

Doma smo prenavljali 15 let nazaj hišo iz 70.tega. Na koncu smo ugotovili da bi bilo vseeno če bi jo podrli in tisto leto živeli drugje.

Magic1 ::

Seveda ste zdaj lahko pametni, ko se niste ukvarjali s papirologijo. Ko ti začnejo komplicirat za vsako stvar in rabiš vse uradno po črki zakona pa vidiš, da niso samo rožice s novogradnjo.
Magic

Utk ::

Doma smo prenavljali 15 let nazaj hišo iz 70.tega. Na koncu smo ugotovili da bi bilo vseeno če bi jo podrli in tisto leto živeli drugje.

Če plačuješ mojstre za vsako stvar, pol sigurno, da je bolje podret. Če delaš skoraj vse sam, je pa to ceneje.

SebyDiamant ::

Kar lahko narediš sam tudi naredi. Ne se bati, večina stvari ni neka umetnost in vsake roke so dobrodošle (partnerka,...). Ker dandanes mojstre dobiti na rok je skoraj mission impossible.
12EUR popusta na SUMUP čitalec bančnih in kreditnih kartic,
brez stroška najema:
http://fbuy.me/k8MvL

Kleemen ::

Več ali manj bi probali vse sami ja. Če bi vse prenovili pa razmišljamo urediti še ogrevanje. Trenutno je na plin (radiatiorji) sedaj se najbolj splača na toplotno črpalko vezano na talno gretje. Cca. kakšen je strošek? Kar sem gledal na spletu naj bi bil okrog 5-10k za celo hišo.

kixs ::

Ze 5 let obnavljam bajto (nekaj sam, nekaj "mojstri"). Res je korona za dve leti prestavila, a mi gre ze pocasi na zivce in ne da se mi vec - ostale so se kaksne malenkosti, ki jih moram sam porihtat in ena vecja rec, ki jo mojstri ravno zdaj delajo... Se letos, potem pa dost! :lol:

kriptobog ::

Kaj za vraga pa imas, da traja tako dolgo? V tem casu ze z nule postavis.

velikBrokoli ::

kriptobog je izjavil:

Kaj za vraga pa imas, da traja tako dolgo? V tem casu ze z nule postavis.


Večinoma je odgovor “zmanjkalo je dnarja” :D

TheBlueOne ::

Problemi starih stavb se niti ne zacnejo pri "ali bi menjal cevi ali ne", ampak pri temelju. Zamakanje zaradi slabih cevi starih stavb je se najmanjsi problem, prvi problem je fundament. Potem imas samo gradnjo, praviloma butaste postavitve prostorov primerne za stare tehnologije itn. Danes se prakticno vedno dela temeljne plosce, ce je le mozno pod njih izolacija, ce je klet nepropustni beton + izolacija + hidroizolacija itn. Vse hise OK izolirane, kar pomeni, da imas b.p. ogromne prostore namesto tisoc kabinetov.

Menda pa v primeru rusenja potrebujes gradbeno za rusenje + gradbeno za novogradnjo.

Ampak menda ni pravila, tako, da ti neke zgodbe od X ljudi nic ne koristijo. Tu in tam se menda izplaca obnavljati. Je sicer redko, da pri starejsi gradnji vse stima, ni pa nemogoce. Nekateri so bili gradbeno izobrazeni tudi v casu bivse drzave, je pa res, da je to bolj redkost kot pravilo. Ce bi jaz dobil staro hiso bi ali drzal stroske na minimumu in naredil minimalno potrebno ali pa prodal morda rusil.

Zgodovina sprememb…

wcpapir ::

Kleemen je izjavil:

To je res ja. Za okna bi se kar čakalo, ker to pač ne moreš sam naredit. Pa tudi verjetno največji strošek od vseh. Za podret pa je samo en zid, to mislim da lahko kar sami, samo elektriko/vodo treba prej pregledat.

Bullshit, okna naročiš v par dneh jih dobiš, zmontiraš pa sam. Jaz sem nekaj oken v hiši montiral sam in tiste se najlepše odpirajo, katere je AJM so že tako tako. Sploh pa mi ni všeč tisto sranje njihovo s purpeno na par cm.

Za okna kontaktiraj uporabnika Fery.

TheBlueOne ::

Naceloma ne bi smelo biti nekaj cm purpene, bi pa ja morali vgrajevati po standardu? Ce ne drugje verjetno padejo na morebitnih meritvah.

Ampak lahko b.p. delas sam, posebej, ce je OK predpriprava ampak je praviloma profi montaza prepoceni, da bi se izplacalo.

Avenger ::

Strojne inštalacije so OK? Preverit bi bilo dobro vsaj stanje vodovodnih cevi, zdaj se vse dela z alumplastom, ki je verjetno praktično večen... Če bo vse razbito, je cena zdaj minimalna v primerjavi s tem, da boš moral reševat čez 10 let, ko bo nekaj začelo puščat...

Pri mojih (ca. 40 let stara hiša) je bilo tako, da je bila ena cev, v kurilnici v majhnem jašku, moji so bili na dopustu, jaz sem bil v hiši sem in tja. No, enkrat sem zakorakal v hodnik s 2 cm vode, cev oziroma koleno cevi je enostavno preperelo in se je iz mikro luknjice razvila konkretna luknja, da je že špricalo. Če par dni ne bi bilo nobenega, bi voda pritekla do omar, računalnika, itd. Skratka, point je, premisli.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

floyd1 ::

Tudi na 15 let stari hiši menjava vodovoda in mogoče še odtokov ni slaba stvar. Nikoli ne veš, koliko vodnega kamna se je že notri nabralo in kako je bil vodovod dimenzioniran (bana rabi malo večji pretok kot npr. tuš...)

kixs ::

velikBrokoli je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Kaj za vraga pa imas, da traja tako dolgo? V tem casu ze z nule postavis.


Večinoma je odgovor “zmanjkalo je dnarja” :D


Ce ne bi bil problem denar, bi orenk preplacal neko parcelo in gor postavil novo montazno bajto. Eto ga :lol:

Tako pac kupis bajto staro 30 let in gres obnavljat kar se ti zdi. Nekaj je potrebno ze zaradi sodobnega videza, nekaj zaradi dotrajanosti. Naredis spisek in gres po tockah. Naredis sam, kar lahko. Drugo mojstri. Ker za vsako stvar cakas mojstre po pol leta ali vec, se vmes ze kaksni plani spremenijo. Na koncu prakticno obnovis celo bajto in to seveda terja svoj cas. Pred nekaj meseci smo menjali vso keramiko po hodnikih, ki sploh ni bila v planu. Zdej notri dajem novo predsobo. Zunaj delavci prenavljajo vhod+stopnisce. Potem bom v eni otroski sobi po 2-3 letih od menjave pohistva (Ikea) in talne obloge (moja je zelela imeti tapison), spet menjal talne obloge (v laminat) in drugo novo pohistvo (neki iz Lesnine) - saj gre punca zdaj v solo in potrebuje vse novo :lol: Moj delovni kot itak caka do konca - okenske police so bile nabavljene ze januarja in jih se nisem uspel zmontirat - ni veliko, vendar se mi ne da, ker moram vse zivo premakniti :lol: Potem mizarja za pohistvo po meri. Ko bo zunaj koncano, pride na vrsto nadstresek, vsaj en. Pa potem verjetno nova ograja... potem spet pride na vrsto zgornji stuk, kjer bo potrebno dokoncati drugo kopalnico in tretji WC - zdaj se ni potrebe, ampak bo kmalu - punci rasteta :lol: Toliko na kratko...

kriptobog ::

Pa dobro, to kar si opisal se naredi vse v enem letu. Z majstri pa se prej. NE vem kaj mas to za pacati 5 let. Cudno, da ti zena ne popizdi ko se toliko casa paca.

kixs ::

A sem rekel, da se ne da? Napisal sem kar se dela zadnje pol leta in bo se kak teden. Pa vmes lahko vidis, da se v roku par let kaksna stvar obrne na glavo.

Kaj vse je bilo narejeno pa ne bom pisal. Lahko verjames, da, v bajti bruto 300m2, ki je imela zgornji stuk se v cisto surovem stanju, veliko :lol: Pa zivimo skoz notri, kar ni idealno.

dvihtelic ::

Spodnji del hiše, komplet prenova, od sten,napeljave,rušenje in zidanje pregrad,talno gretje,okna,vrata...vse vse cca 120 m2 bo trajalo nekje 6 mesecev in pa 110.000e

kriptobog ::

kixs je izjavil:

A sem rekel, da se ne da? Napisal sem kar se dela zadnje pol leta in bo se kak teden. Pa vmes lahko vidis, da se v roku par let kaksna stvar obrne na glavo.

Kaj vse je bilo narejeno pa ne bom pisal. Lahko verjames, da, v bajti bruto 300m2, ki je imela zgornji stuk se v cisto surovem stanju, veliko :lol: Pa zivimo skoz notri, kar ni idealno.


Jah ne vem. Pojamral si, da se ti ne da vec. Kar ni cudno, ce tenstas 5 let nekaj, kar se naredi v max letu.

kixs ::

Glavne stvari so bile narejene v enem letu, pravzaprav res nujne v treh mesecih od nakupa. Potem so ostale se "malenkosti". In ja, 5 let je vse skupaj od nakupa. Med korono pa ni bilo skoraj nic delano (2 leti). Pravim malenkosti, ker marsikdo bi bajto kupil in notri zivel brez prenove. Saj ni bila v razsulu ali slabo vzdrzevana. Danes je pa ostalo nedotaknjeno samo se osrednje leseno stopnisce v hisi, ki ga bom, cisto na koncu, prebrusil in prelakiral. Potem ti je verjetno priblizno jasno, kaj vse je bilo narejeno. Pa recimo, da sem bolj pocasne/pedantne sorte :lol:

c3p0 ::

Čim več opraviš sam, sploh ko čakaš na majstre lahko koristno zapolniš ta čas.

Sam sem kupil letos poslovni prostor 60m2, obnovil ob popoldnevih in vikendih komplet sam, razen oken (5 velikih custom komadov), kjer sem čakal 6 tednov, vmes lepo počasi obnavljal (knauf, strop, štrom na novo komplet, mreža, kitanje, malarija, laminat, letvice...). Pa vmes ko delaš vletavajo razni radovedneži, seveda vsi polni nasvetov. To večinoma ignoriraš.

Oken ne bi vgrajeval sam, ker je vgradnja par 100 EUR + zato nižji DDV, tako da se ta strošek pokrije, pa še staro šaro odpeljejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

kixs ::

Malo drugace je, ko obnavljas stanovanje/hiso v kateri trenutno zivis. Delas po etapah. In med eno in naslednjo lahko traja nedoloceno casa. Vmes pac normalno zivis - ni zdaj to, da imas ves cas nekaj razbito.

TheBlueOne ::

To pa mora biti tecno, da imas leta dolgo v mislih, da je treba delati neka smotana dela.

kixs ::

Verjetno je. Pri meni ni nic posebej smotanega. Ce pac pride kaksna rec na vrsto malo kasneje, pa naj. Vmes se ne sekiram... Morda dajam napacen obcutek, da je to nek stres ali kaj podobnega. Ce so prej lahko v hisi ziveli 30 let, pa ni bilo ravno vse dokoncano, pa tudi mene ne bo konec, da ni ravno cisto vse v enem letu prenovljeno. Pa pri bajti je tako vedno nekaj za postimat. Zato je veliko bolj komot ziveti v bloku :lol:

TheBlueOne ::

Kaj pa vem. Jaz imam nekje 95% vse koncano. Ampak mi ze gre na jetra ko moram recimo malo postimati teren, da robot zna kositi. Kaj ti ne gre na zivce, da imas vedno ali dopust ali pa recimo polagat ploscice?

kixs ::

Niti ne. Kar lahko sam naredim, sem ze naredil ali pa ima res nizko prioriteto.

wcpapir ::

3 leta nazaj sva z soprogo prevzela bajto zgrajeno 2008. 3x80m2 (K,P,M). Na bajti je bila streha, nekaj elektrike, nekaj vode, okna, ki smo jih v 70% obdržali.

Najprej smo spisali seznam stvari ki jih je treba postoriti, na grobo:
-kitanje sten
-menjava oken katere smo se odločili povečati
-elektrika, vodovod na novo
-estrih, talno gretje
-ogrevanje
-hlajenje
-talne obloge
-kopalnice
-stopnišča
-fasada
-senčila, komarniki
-kuhinja.

90% smo rešili sami, izvajalce smo imeli za estrihe, fasado vse ostalo sami. Nekako sem hišo končal v roku točno 6 mesecev, da smo se vselili, ostala nam je nekončana le ena kopalnica ker sem si rekel da jo bom delal ko bom vseljen. Šlo je nakako tako:
-kitanje sten -poklical kolege par dni smo raziskovali in se spoznavali s kitanjem, mešanjem kita nato je šlo-mašino za mešanje in ostale pripomočke sem kupil v jagru najcenejše. Razmetali smo cca 800kg kita.

-knauf v mansardi -poiskal izvajalca cca 5000eur je bil predračun, prvi dan so delali dve uri potem jih 3 dni ni bilo. Nadaljeval sem sam s pomočjo youtuba in forumov. Material nabavljal v Jagru. Potrošil pol več materiala (obešal ter vijakov) kot je bilo na predračinih a naredil, po treh letih ne poka nič. Stroški materiala so bili cca 1500eur.

-menjava oken katere smo se odločili povečati - zaradi dolgih dobavnih rokov sem prosil lokalnega izvajalca oken samo da mi jih izdela, montiral bom sam ter se odpovedal reklamaciji. Nič lažjega, po treh letih vsa okna tesnijo in se odpirajo dosti bolje kot tista ki so jih pred tem vgrajevali z AJM.

-elektrika, vodovod na novo v 80% - Pri elektriki mi je pomagal prijatelj, pred kitanjem razbijali stene, vlekli nove kable za več stikal, štekarjev...2 dni dela. Materijal za elektriko je praktično smešno poceni, kupovali v trgovini ETS v Slovenski Bistrici.

-estrih, talno gretje - preko Ebay sem naročil 2km cevi in jih polagal na tacker sistem, kar cev ob cev, nikakor mi ni potegnilo zakaj bi bilo bolje gledati na raster- zadeva se je obnesla sedaj ne čutim kje je cev kot kolega ki ima raster 10cm in je vsaka druga "hladna". Cevi so se takrat dobile po 0,45centov meter-strošek džabe. Predračuni izvajalcev so bili 8x višji od mojega dejanskega stroška. Razdelilce in fitinge smo kupili v Jagru, povezali sami.

-ogrevanje - iskali smo ponudbe za TČ takrat so bile izračuni in ponudbe, da potrebujemo cca 9-12KW tč-vsak monter je vlekel na svojo stran strošek je izgledal cca. 10k eur. Ponudila se je priložnost preko uporabnika feryz kupiti tisto IVT za 600eur in nek drobiž če se sam spomnim, par stikal za "krmilje", direkten priklop na talno gretje in že smo se greli. Ogravanje z razdelilci in talnim gretjem, kljub temu da sem si orodje izposojal ter tacker pištolo kupil me je stalo gladko pod 2000eur.

-hlajenje -nabavili smo 2 najcenejši klimi v Jagru znamke Tesla., po 3 letih smo zadovoljni, ampak v nakup smo se preveč zagnali. Klima v spodnjem štuku je bila prižgana kakih 2-3x, zgornja ohladi hišo navzdol čisto dovolj.

-talne obloge -nismo fanatiki o zdravem življenju, všeč nam je bil vinil. Preko bolhe sem kupil 250m2 vinila za lepljenje za 8eur na m2, položil mansardo ter si premislil. V pritličju smo raje kupili "boljši" vinil za 35eur na m2 na sistem klik. Po treh letih vidim da sem naredil bedarijo, tisti za 8eur na m2 je še isti kot prvi dan. Razlike v enem in drugem pri talnem gretju ni.

-kopalnice - Sam položil ploščice iz OBIja za 9eur m2 ki so nama bile všeč a so bile mišljene za zunanje. Težko jih je bilo rezati, vse smo morali rezati z vodno žago, s tisim rezilom za ploščice ne gre. Spodnji del kopalniške armature smo vzeli predalnike iz Ikee-za kuhinjo, pult pa je iz masivnega lepljenca-hrast - delal sam lepljence kupil v Bauhaus in razrezal(po treh letih kot novo)

-stopnišča - predračuni so bili oderuški, zato smo nabavili nekaj orodja in lepljencev v Bauhaus ter izdelali stopnice sami, mislim da je bil strošek za 16 stopnic ter podest cca 250eur, predračuni pa preko 3000eur.

-fasada -16cm stiropor 260m2 brez ekosklada in brez ostalih bedarij ki jim rečemo račun 6500eur s strani južnih priseljencev. Slovenci so dajali račune po 14.000eur za tanjši stiropor, ter hoteli so uveljavljati svoj prav. Pred tem so nam isti izvajalci delali estrihe-ponudba več kot pol nižja od slovenske. Estrih je bil "špegu", vinil polagali gor brez dodatnega brušenja, brez dodatne samorazlivne mase.

-senčila, komarniki 3000eur, tu nismo gledali na najceješe.

-kuhinja - ikea -logično, so edini ki dajo 25 let garancije ker toliko vrjamejo v svoje izdelke, niti ena slovenska ponudba ni imela takšne garancije.

-Terasa 15m2 -iskal izvajalce za konstrukcijo 8cm cevi ter sendvič kritino, se najdedel oderuških cen, šel v železnino po cevi za 500eur ter z aparatom za varjenje za 20eur z bolhe povaril. Sendvič plošče smo dobili pri eni firmi v Velenju-njim so takšni kosi bili ostanki, nam pa prišli ravno prav. Stiki se ne vidijo, terasa ko pogledaš gor je gladka, ker so stiki nad cevmi. Najdražja zadeva je bila obroba 300eur. Les smo vzeli iz lokalne žage bor, spuščen čez tisto napravo da izgleda kot terasne deske, po treh letih ima lepo patino. stal je 10eur na m2, kolega ki ima sibirski macesen še nima patine in ima vse pisanih barv, pravi da mu je žal.

Izolacija podstrešja je bila "zastonj", opazil sem da ena firma išče odvoz trdih kosov steklene volne-njim manjšega formata-za nas je bil idealen. Plačali smo prevoz s hiabom in se poigrali z izolacijo, bilo jo je toliko da smo po podstrešju naložili približno 60cm.

V bajto smo šli za 30k eur (če bi vse delali slovenski izvajalci bi imel mogoče za ta denar fasado, estrihe ter knauf, 120k kredita, čir na želodcu in tablete za živce na recept). Funkcionira vse, crknila nam je ena vgradna luč do sedaj iz Jagra, ampak itak ko sem kupoval sem kupil za 3x menjati vse, ker sem se bal da bodo drugič takšne z drugačnim odtenkom svetlobe. To je bila druga bajta, ki jo je bilo treba spraviti do konca, pri prvi sem za pol manjšo kvadraturo porabil 3x več.

Porabimo cca. 8MW energije letno. Pozimi grejemo na 24 stopinj, poleti hladimo na 22-jbg logično ni, je pa fajn. Sedaj smo na streho dali še SE. Najvišja položnica za elektriko je bila 130eur. Poleti je cca. 50eur. Kot backup imamo kamin 9kw tisti z velikimi širokimi vrati, pozidali smo ga sami, uporabljamo ga praktično ne, testirano pa komot ogrejemo P+M. Santirano vodo še kar grejemo z boljerjem na elektriko, čeprav imam zalogovnik, tripotni ventil, cevi ter vse kar potrebujem doma, da bi zagnal preko TČ, po mojih izračunih se mi ne splača, zato puščam zadevo tako kot je.

Sedaj je na vrsti 270m2 dvorišča, všeč nam je asfalt a je manj praktičen kot tlakovci, tukaj se še odločamo, cene tlakovcev so šle v nebo, asfalterji pa so letos polno zasedeni. Preostanek parcele je končan - ga že kosi robot. Bajta nas je s parcelo ter tem kaj je stalo + do vselitve stala nekaj pod 100k. Prva P+M skupno 120m2 me je stala krepko več, sem pa delal krepko manj, problemov pa sem imel kasneje več (pokanje knaufa, saniranje tega, itd.)

Če nimaš ravno dveh levih rok in imaš urejen dostop do interneta, sem prepričan, da se da skoraj vsako stvar narediti isto funkcionalno diy in vsaj 3x ceneje, kot ti da povprečno slovensko podjetje predračun.

c3p0 ::

Ko omenjaš AJM, očitno imajo preveč dela. Poslal sem 2 povrpraševanja (pred dopusti), pa nič od njih. Ostali večinoma odzivni, le še en drug se ni javil.

Knauf delaš itak sam, če nisi ravno preveč fin ali dve levi roki. V prostoru je bila ena knauf stena, pa zdaj ko sem dodal svoje, mi je žal da nisem tiste rušil, so moje dosti boljše narejene skupaj, z boljšo zvočno izolacijo. Robo nabavil v lokalni gradbeni trgovini, ker imajo zraven nižjih cen brezplačno dostavo. Se splača malo pogledat naokoli preden kupiš pri velikih. Obvezni nakup za lažje delo je laser.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

velikBrokoli ::

wcpapir je izjavil:

3 leta nazaj sva z soprogo prevzela bajto zgrajeno 2008. 3x80m2 (K,P,M). Na bajti je bila streha, nekaj elektrike, nekaj vode, okna, ki smo jih v 70% obdržali.

Najprej smo spisali seznam stvari ki jih je treba postoriti, na grobo:
-kitanje sten
-menjava oken katere smo se odločili povečati
-elektrika, vodovod na novo
-estrih, talno gretje
-ogrevanje
-hlajenje
-talne obloge
-kopalnice
-stopnišča
-fasada
-senčila, komarniki
-kuhinja.

90% smo rešili sami, izvajalce smo imeli za estrihe, fasado vse ostalo sami. Nekako sem hišo končal v roku točno 6 mesecev, da smo se vselili, ostala nam je nekončana le ena kopalnica ker sem si rekel da jo bom delal ko bom vseljen. Šlo je nakako tako:
-kitanje sten -poklical kolege par dni smo raziskovali in se spoznavali s kitanjem, mešanjem kita nato je šlo-mašino za mešanje in ostale pripomočke sem kupil v jagru najcenejše. Razmetali smo cca 800kg kita.

-knauf v mansardi -poiskal izvajalca cca 5000eur je bil predračun, prvi dan so delali dve uri potem jih 3 dni ni bilo. Nadaljeval sem sam s pomočjo youtuba in forumov. Material nabavljal v Jagru. Potrošil pol več materiala (obešal ter vijakov) kot je bilo na predračinih a naredil, po treh letih ne poka nič. Stroški materiala so bili cca 1500eur.

-menjava oken katere smo se odločili povečati - zaradi dolgih dobavnih rokov sem prosil lokalnega izvajalca oken samo da mi jih izdela, montiral bom sam ter se odpovedal reklamaciji. Nič lažjega, po treh letih vsa okna tesnijo in se odpirajo dosti bolje kot tista ki so jih pred tem vgrajevali z AJM.

-elektrika, vodovod na novo v 80% - Pri elektriki mi je pomagal prijatelj, pred kitanjem razbijali stene, vlekli nove kable za več stikal, štekarjev...2 dni dela. Materijal za elektriko je praktično smešno poceni, kupovali v trgovini ETS v Slovenski Bistrici.

-estrih, talno gretje - preko Ebay sem naročil 2km cevi in jih polagal na tacker sistem, kar cev ob cev, nikakor mi ni potegnilo zakaj bi bilo bolje gledati na raster- zadeva se je obnesla sedaj ne čutim kje je cev kot kolega ki ima raster 10cm in je vsaka druga "hladna". Cevi so se takrat dobile po 0,45centov meter-strošek džabe. Predračuni izvajalcev so bili 8x višji od mojega dejanskega stroška. Razdelilce in fitinge smo kupili v Jagru, povezali sami.

-ogrevanje - iskali smo ponudbe za TČ takrat so bile izračuni in ponudbe, da potrebujemo cca 9-12KW tč-vsak monter je vlekel na svojo stran strošek je izgledal cca. 10k eur. Ponudila se je priložnost preko uporabnika feryz kupiti tisto IVT za 600eur in nek drobiž če se sam spomnim, par stikal za "krmilje", direkten priklop na talno gretje in že smo se greli. Ogravanje z razdelilci in talnim gretjem, kljub temu da sem si orodje izposojal ter tacker pištolo kupil me je stalo gladko pod 2000eur.

-hlajenje -nabavili smo 2 najcenejši klimi v Jagru znamke Tesla., po 3 letih smo zadovoljni, ampak v nakup smo se preveč zagnali. Klima v spodnjem štuku je bila prižgana kakih 2-3x, zgornja ohladi hišo navzdol čisto dovolj.

-talne obloge -nismo fanatiki o zdravem življenju, všeč nam je bil vinil. Preko bolhe sem kupil 250m2 vinila za lepljenje za 8eur na m2, položil mansardo ter si premislil. V pritličju smo raje kupili "boljši" vinil za 35eur na m2 na sistem klik. Po treh letih vidim da sem naredil bedarijo, tisti za 8eur na m2 je še isti kot prvi dan. Razlike v enem in drugem pri talnem gretju ni.

-kopalnice - Sam položil ploščice iz OBIja za 9eur m2 ki so nama bile všeč a so bile mišljene za zunanje. Težko jih je bilo rezati, vse smo morali rezati z vodno žago, s tisim rezilom za ploščice ne gre. Spodnji del kopalniške armature smo vzeli predalnike iz Ikee-za kuhinjo, pult pa je iz masivnega lepljenca-hrast - delal sam lepljence kupil v Bauhaus in razrezal(po treh letih kot novo)

-stopnišča - predračuni so bili oderuški, zato smo nabavili nekaj orodja in lepljencev v Bauhaus ter izdelali stopnice sami, mislim da je bil strošek za 16 stopnic ter podest cca 250eur, predračuni pa preko 3000eur.

-fasada -16cm stiropor 260m2 brez ekosklada in brez ostalih bedarij ki jim rečemo račun 6500eur s strani južnih priseljencev. Slovenci so dajali račune po 14.000eur za tanjši stiropor, ter hoteli so uveljavljati svoj prav. Pred tem so nam isti izvajalci delali estrihe-ponudba več kot pol nižja od slovenske. Estrih je bil "špegu", vinil polagali gor brez dodatnega brušenja, brez dodatne samorazlivne mase.

-senčila, komarniki 3000eur, tu nismo gledali na najceješe.

-kuhinja - ikea -logično, so edini ki dajo 25 let garancije ker toliko vrjamejo v svoje izdelke, niti ena slovenska ponudba ni imela takšne garancije.

-Terasa 15m2 -iskal izvajalce za konstrukcijo 8cm cevi ter sendvič kritino, se najdedel oderuških cen, šel v železnino po cevi za 500eur ter z aparatom za varjenje za 20eur z bolhe povaril. Sendvič plošče smo dobili pri eni firmi v Velenju-njim so takšni kosi bili ostanki, nam pa prišli ravno prav. Stiki se ne vidijo, terasa ko pogledaš gor je gladka, ker so stiki nad cevmi. Najdražja zadeva je bila obroba 300eur. Les smo vzeli iz lokalne žage bor, spuščen čez tisto napravo da izgleda kot terasne deske, po treh letih ima lepo patino. stal je 10eur na m2, kolega ki ima sibirski macesen še nima patine in ima vse pisanih barv, pravi da mu je žal.

Izolacija podstrešja je bila "zastonj", opazil sem da ena firma išče odvoz trdih kosov steklene volne-njim manjšega formata-za nas je bil idealen. Plačali smo prevoz s hiabom in se poigrali z izolacijo, bilo jo je toliko da smo po podstrešju naložili približno 60cm.

V bajto smo šli za 30k eur (če bi vse delali slovenski izvajalci bi imel mogoče za ta denar fasado, estrihe ter knauf, 120k kredita, čir na želodcu in tablete za živce na recept). Funkcionira vse, crknila nam je ena vgradna luč do sedaj iz Jagra, ampak itak ko sem kupoval sem kupil za 3x menjati vse, ker sem se bal da bodo drugič takšne z drugačnim odtenkom svetlobe. To je bila druga bajta, ki jo je bilo treba spraviti do konca, pri prvi sem za pol manjšo kvadraturo porabil 3x več.

Porabimo cca. 8MW energije letno. Pozimi grejemo na 24 stopinj, poleti hladimo na 22-jbg logično ni, je pa fajn. Sedaj smo na streho dali še SE. Najvišja položnica za elektriko je bila 130eur. Poleti je cca. 50eur. Kot backup imamo kamin 9kw tisti z velikimi širokimi vrati, pozidali smo ga sami, uporabljamo ga praktično ne, testirano pa komot ogrejemo P+M. Santirano vodo še kar grejemo z boljerjem na elektriko, čeprav imam zalogovnik, tripotni ventil, cevi ter vse kar potrebujem doma, da bi zagnal preko TČ, po mojih izračunih se mi ne splača, zato puščam zadevo tako kot je.

Sedaj je na vrsti 270m2 dvorišča, všeč nam je asfalt a je manj praktičen kot tlakovci, tukaj se še odločamo, cene tlakovcev so šle v nebo, asfalterji pa so letos polno zasedeni. Preostanek parcele je končan - ga že kosi robot. Bajta nas je s parcelo ter tem kaj je stalo + do vselitve stala nekaj pod 100k. Prva P+M skupno 120m2 me je stala krepko več, sem pa delal krepko manj, problemov pa sem imel kasneje več (pokanje knaufa, saniranje tega, itd.)

Če nimaš ravno dveh levih rok in imaš urejen dostop do interneta, sem prepričan, da se da skoraj vsako stvar narediti isto funkcionalno diy in vsaj 3x ceneje, kot ti da povprečno slovensko podjetje predračun.


Hvala za zapisano, super opis! Hiša iz leta 2008 vas je stala samo ~100k? Kje ste to kupili?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poceni (?) montažne hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13019820 (15209) OneYellow
»

gradnja mansardnega stanovanja

Oddelek: Loža
244769 (1344) Twixz
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241477 (10944) edi123
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27152810 (28075) Matejjjjj

Več podobnih tem