» »

Namakanje polj, vrtine

Namakanje polj, vrtine

«
1
2

2f4u ::

Oj
(prosim, brez prepucavanja)

V zadnjih tednih vidim na gorenjskem, okolica letališča, da so naredili velik novih vrtin za zalivanje. Kakor vidim, sem preveril, so vrtine na globini med 42 in 58m.

1.
Kakšna je zakonodaja in zavedanje, da črpanje vode pomeni nižanje podtalnice. Ima kdo to pod kontrolo?
=> Čez mesece, leta pa ostanem brez pitne vode.
2.
Ali je kje pregled in beleženje teh vrtin in tehnični podatki?

3.
Je kdo zasledil kakšne razprave o tem?

**************************
Nekako sem zbegan. Čudno.
. zalivajo travo :(, ne polščin, hrane.
.
(Delajo pa slabo z vodo kot vir.)
. Namakajo preko dneva, ko veliko vode shlapi v ozračje.
. Špricajo tudi na nepoljščine, kar tako voda stoji na cestah(polje).

A je kdo tukaj, ki ima znanje v tem? Je potrebna civilna iniciativa za varno uporabo?

Zaskrbljen gorenc.
:)

Zimonem ::

Morajo imeti dovoljenje , ki niti ni poceni.vodostaj podtalnice trenutno ni ekonomsko upravičen. Ja pa suša in na tem delu je res gemblanje kje boš našel podtalnico.
Regulative pa mislim, da je ministrstvo za okolje.

SmolWhale ::

Suša? pri nas zalivajo občinsko travo in to KONKRETNO med 2 cestama. lol

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SmolWhale ()

Zimonem ::

Tu okoli rumeni koruza. V višini cca 170 cm. Večji del konturi že metli.

Za Burexa vem, da je nekaj investiral bi v vrtine ampak kolikor sem videl večina vrtin nima kakih zalog vode.

Zimonem ::

Mislim da je to pravi naslov, če te kaj zanima.
https://www.gov.si/drzavni-organi/organ...

LeyaPrive ::

Za namakanje potrebuješ dovoljenje je in potem letno plačuješ glede na (predvideno) porabo.

Za spremljanje podtalnice ima ARSO postavljene opazovale vrtine.

Pitno vodo v okolici Brnika pa že zagotavlja iz Krvavca, ni črpališč v okolici.

kuall ::

2f4u je izjavil:

Zaskrbljen gorenc.

kaj te skrbi, da ti bo zmanjkalo vode? se ti je to že kdaj zgodilo? po moje prej kot zaskrbljen bolj pametnjakovič, ki se vtika v stvari, ki se ga ne tičejo.

ales85 ::

kuall je izjavil:

2f4u je izjavil:

Zaskrbljen gorenc.

kaj te skrbi, da ti bo zmanjkalo vode? se ti je to že kdaj zgodilo? po moje prej kot zaskrbljen bolj pametnjakovič, ki se vtika v stvari, ki se ga ne tičejo.

Samo zato, ker še ni zmanjkalo, še ne pomeni, da ne bo. Marsikje je trenutno tudi prepovedano zalivanje, morda lahko OP preveri to.

2f4u ::

kuall je izjavil:

2f4u je izjavil:

Zaskrbljen gorenc.

kaj te skrbi, da ti bo zmanjkalo vode? se ti je to že kdaj zgodilo? po moje prej kot zaskrbljen bolj pametnjakovič, ki se vtika v stvari, ki se ga ne tičejo.


Butaš v prazno;
In ja; se mi je že zgodilo, da je podtalnica znižala vodo. Se strinjam - pitna voda verjetno ni problem, dokler vsa populacija ne zaliva vrtov in uporabi pitno vodo. Potem sem doživel redukcije in si jih ne želim več! Pejt pogledat v Predvor; jezero je nekje 12 do 15cm nižje. Potok mimo Krvavca še obstaja, nekje po naselju po Brniku je skoraj neopazen.

Se strinjam; zajetje je na Krvavcu; sedaj bo še multifiltracija.. upam da bo ok.
Vseeno je riziko - in polomije v drugih regijah nas ne naučijo.

GOV link je ok in bom nadaljeval tam.

dunda ::

Vsekakor pozdravljam skrb za vodne vire. OP imaš mojo podporo.
https://www.kacnje.eu

IL_DIAVOLO ::

Mene čudi, zakaj se ne posveca vecje pozornosti zbiranju dezevnice z max izkoristkom vsakega m2 strehe. Odpadne vode, ki jo potrosimo vsak mesec je ogromno.

Razni bazeni, pranje avtomobila vsak teden, zalivanje zelenice.

Kriza je mogla prit, da se vse skupaj resetira in spravi v normalnost.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Invictus ::

Zato, ker se ne splača finančno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zimonem ::

2f4u je izjavil:

kuall je izjavil:

2f4u je izjavil:

Zaskrbljen gorenc.

kaj te skrbi, da ti bo zmanjkalo vode? se ti je to že kdaj zgodilo? po moje prej kot zaskrbljen bolj pametnjakovič, ki se vtika v stvari, ki se ga ne tičejo.


Butaš v prazno;
In ja; se mi je že zgodilo, da je podtalnica znižala vodo. Se strinjam - pitna voda verjetno ni problem, dokler vsa populacija ne zaliva vrtov in uporabi pitno vodo. Potem sem doživel redukcije in si jih ne želim več! Pejt pogledat v Predvor; jezero je nekje 12 do 15cm nižje. Potok mimo Krvavca še obstaja, nekje po naselju po Brniku je skoraj neopazen.

Se strinjam; zajetje je na Krvavcu; sedaj bo še multifiltracija.. upam da bo ok.
Vseeno je riziko - in polomije v drugih regijah nas ne naučijo.

GOV link je ok in bom nadaljeval tam.

Potok Reka se itak v Lahovčah zliva z Pšato. Od kar je zakon o vodah je vsaj celo leto pretočen. V 80ih so pobrali vso vodo in je bil graben prazen. Tudi glede čistosti je precej bolje. Saj so notri poleg rib tudi potočni raki. Trenutno je večji problem urejanje struge saj je voda često muljasta. Tudi izsekavanje ob strugi ne deluje ravno blagodejno na vodni živelj.

S podtalnico pa tja do brniskega polja okoliš ni prav bogat.

WaterBoy ::

Zalivanje trave je največja potrata vode in bi jo bilo potrebno prepovedati.

Vball ::

LeyaPrive je izjavil:

Za namakanje potrebuješ dovoljenje je in potem letno plačuješ glede na (predvideno) porabo.

Za spremljanje podtalnice ima ARSO postavljene opazovale vrtine.

Pitno vodo v okolici Brnika pa že zagotavlja iz Krvavca, ni črpališč v okolici.

Mislim da po novem dobiš števec: https://www.gov.si/zbirke/storitve/poro...

Daniel ::

Po ARSOtovih meritvah podtalnice je v naših koncih vodostaj v zadnjih 30 dneh padel za 8 cm. Se že pozna suša tudi na vzhodu. Drugače imam tudi sam vodno dovoljenje za zalivanje vrta, pa ni v odločbi nič pisalo o kakršnemkoli poročanju o porabi.

Utk ::

Kriza je mogla prit, da se vse skupaj resetira in spravi v normalnost.

Zarad česa ni več niti vode, zarad vojne v Ukrajini ali tiskanja denarja med korono?

IL_DIAVOLO ::

Ja, vem da ni nobene direktne povezave. Vseeno je pa ta kriza razgalila dejstvo, da smo brezobrazni potrosniki brez odgovornosti do okolice in to se bo sedaj spremenilo.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kuall ::

O kakšni krizi nabijaš? Je nasprotje krize. Suše ni, raste bujno. Lani je bila suša. Finančno ni krize ampak imajo vsi dela in denarja polno, relativno. Kriza je edino Putler, ki ga je treba odstranit pa bo. Pa njegovi somišljeniki kot je Jefim. Ampak ljudje so bili vedno buteljni.

IL_DIAVOLO ::

Zato pa zalivas. Ker ni suse.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kuall ::

Zalival sem malo ker poflancano zelje je taka čudna reč da nikamor ne gane če ni vsak dan zalito vsaj na začetku zdej nič.

IL_DIAVOLO ::

Jaz sem zalival po 50l na dan samo murke. Z dezevnico seveda. Kje je se solata, paprika, paradajz, bučke.

Zdaj sem se malo gnojila vrgel, za ziher.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kuall ::

se ti splača zalivat, ker bo več zraslo. to ne pomeni, da je suša.
suša je bila lani, ko koruza sploh ni mogla naredit višine, če ni bila v senci.

IL_DIAVOLO ::

Zaliva se, da prezivi do naslednjega dezja. Gnojila s kalcijem, kalijem etc pa pomagajo pri bolj bujni rasti. To pa ja.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kuall ::

tudi zaliva se zato, da je večji pridelek, ne samo zato, da preživi. trnutno ni za preživetje. tudi zato op opaža zalivanje: da bo trata lepša, ne da bo preživela.
voda se direktno pretvori v zelenjavo, tak da voda je veliko bolj pomembna za rast kot gnojila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

kuall ::

vsa ta trda snov, ki jo vidimo v zelenjavi je bila včasih večinoma (ene 95%) v obliki vode. rast je pretvarjanje vode/dežja v zelenjavo. ni tako, da bi se zemlja pretvarjala v zelenjavo ampak se voda. razna gnojila so samo "lepilo", ki vse skup drži skup.

NiDobraCena ::

kuall je izjavil:

vsa ta trda snov, ki jo vidimo v zelenjavi je bila včasih večinoma (ene 95%) v obliki vode. rast je pretvarjanje vode/dežja v zelenjavo. ni tako, da bi se zemlja pretvarjala v zelenjavo ampak se voda. razna gnojila so samo "lepilo", ki vse skup drži skup.



YOU HEARD IT HERE FIRST FOLKS! DOKTOR BIOLOGIJE kuall!

kuall ::

no možno, da je 95% malo visok procent se ne spomnim točno, še plini z zraka prispevajo k materialu. ko ni vode se rast neha ravno zato, ker nima rastlina osnovne sestavine za tvorjenje svoje mase.

NiDobraCena ::

kuall ::

v rastlini je do 98% vode, ja je še vedno voda ampak nam zgleda kot "masa". ja curk se tvori iz sonca ampak to je zelo mali procent. večina mase, ki jo mi tipamo in gledamo je voda. malo nerodno sem napisal, da se voda pretvori v rastlino ampak splošno rečeno nam na oko tako zgleda in v resnici ni napačen stavek. če si predstavljaš, da je rast pretvarjanje vode v rastlino je čist prava predstava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

NiDobraCena ::

kuall je izjavil:

v rastlini je do 98% vode, ja je še vedno voda ampak nam zgleda kot "masa". ja curk se tvori iz sonca ampak to je zelo mali procent. večina mase, ki jo mi tipamo in gledamo je voda. malo nerodno sem napisal, da se voda pretvori v rastlino ampak splošno rečeno nam na oko tako zgleda in v resnici ni napačen stavek. če si predstavljaš, da je rast pretvarjanje vode v rastlino je čist prava predstava.


ZELO MALI PROCENT? HAHAHAHAHA PA KAJ SI TI CELO OSNOVNO ŠOLO PREŠPRICAL?

NAROBE NAROBE NAROBE NAROBE NAROBE NAROBE NAROBE NAROBE

kuall ::

če je v rastlini do 98% (90% baje) vode je 2% zelo mali procent :D

no v bistvu je takole:
torej v rastlini je 90% čiste vode, cukr pa se pretvori iz vode in co2 s pomočjo sonca:
Light is used to convert CO2 and H2O to sugar.

rastline ne znajo pretvarjat energije v maso lol. pol bi se obseg zemlje večal.

toprej je moja prva trditev 100% prava.

imbecil si ti!!!


pač tole zgoraj sem pred leti prebral v eni knjigi in sem si dal mentalni zaznamek, da je rastlina v bistvu samo pretvorjena voda. tak fajn mentalni zaznamek, za lažjo predstavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

NiDobraCena ::

Hahaha, končno mi je spet uspelo razjeziti gospoda "ne vem kaj je null".
Bedak si. Porini si svoj superiornostni kompleks v rektum za toliko centimetrov, kot so ti izmerili inteligenčni kvocient. Debil. Kaj se imaš za glasiti v temah, kjer nimaš pojma? Mislš, da ker poznaš osnovnošolsko razlago "od 70 ? 90% žiVLJENskih foRm, ki TEmELJiJo NA oGLJiku JE VodA" si pa kar ekspert v irigaciji?

Umakni se, bučko.

Zgodovina sprememb…

kuall ::

ravnokar sem ti dokazal, da imam prav, ti pa še kr trmariš z enimi splošnimi linki o fozosintezi, ki jih sploh ne razumeš. rastlina je večinoma voda, kaj pa je drugega po tvoje? najbrž boš rekel sonce.

NiDobraCena je izjavil:

razjeziti gospoda "ne vem kaj je null".


a si ti un zmešani programer slokin? zakaj se pa skrivaš pod drugim nickom. ostani pod istim, da bom vedel, s kom zgubljam čas no. če bi vedel, da si slokin ali podoben patron ti sploh ne bi odgovoril nič, ker je zguba časa s takim se pogovarjat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

NiDobraCena ::

Gospodin kuall, sestavni del procesa fotosinteze sta sončna svetloba (res je) in pa..... CO2! Gre za ogljikov dioksid! A ti beseda OGLJIK kaj pomeni?

hint: Carbon-based life @ Wikipedia

kuall ::

recimo takole: če na rastlino gledamo kot na zgradbo, ki jo moramo zgraditi in če potem pogledamo, katere materiale rabimo za to zgradbo je voda tisti material, ki bo na koncu tvoril tam 95% te zgradbe.

co2 tvori zelo mali procent tega materiala, manj kot 5%. tu gledamo žive rastline, ne posušene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

NiDobraCena ::

Si že slišal za celulozo?

Cellulose @ Wikipedia

Poglej formulo in mi povej, če je tukaj 1:20 razmerje ogljika in vodika...

kuall ::

a je okoli 95% rastline nastalo iz vode?
najprej na to odgovori in se mi opraviči potem pa lahko debatirava naprej.

NiDobraCena ::

Za kaj točno naj bi se ti opravičil? Za to, da ti niso jasni osnovni pojmi? Za to, da sem užalil tvoj ego, ker sem ti rekel neumen?

Fant, nisi nezmotljiv. Tudi tako pameten kot misliš nisi.

IL_DIAVOLO ::

kuall je izjavil:

tudi zaliva se zato, da je večji pridelek, ne samo zato, da preživi. trnutno ni za preživetje. tudi zato op opaža zalivanje: da bo trata lepša, ne da bo preživela.
voda se direktno pretvori v zelenjavo, tak da voda je veliko bolj pomembna za rast kot gnojila.


Ce pogledas rastline kako se obnašajo po dezju, vidis da je velika razlika med dezjem in zalivanjem.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Vball ::

Daniel je izjavil:

Po ARSOtovih meritvah podtalnice je v naših koncih vodostaj v zadnjih 30 dneh padel za 8 cm. Se že pozna suša tudi na vzhodu. Drugače imam tudi sam vodno dovoljenje za zalivanje vrta, pa ni v odločbi nič pisalo o kakršnemkoli poročanju o porabi.

Plačuješ fiksno nek znesek vsak mesec?

mr_chai ::

Eh otroc, se tle neki drkate. Sploh pa ne veste, da dejansko rastline ne obstajajo.

kuall ::

NiDobraCena je izjavil:

Za kaj točno naj bi se ti opravičil? Za to, da ti niso jasni osnovni pojmi? Za to, da sem užalil tvoj ego, ker sem ti rekel neumen?

Fant, nisi nezmotljiv. Tudi tako pameten kot misliš nisi.

v tej temi sem bil nezmotljiv kakor tudi v temi o sql null. si pa ti pozabil vzet tablete zgleda, medtem ko nesposobni modi spijo.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce pogledas rastline kako se obnašajo po dezju, vidis da je velika razlika med dezjem in zalivanjem.

kakšna? nisem opazil. nisem nikoli v življenju pretirano zalival, se mi ne da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

SloKin ::

Oooo @kuall. Vidim, da sem v tvojih mislih. Me veseli. Kaksen design principles si ze prebral? Kodo ze strukturiras v funkcije?

Nisem sicer prepican o kaksnih procentih govoris ampak prvi result googla na temo what are trees mostly made of, vrze rezultat: The mass of a tree is primarily carbon.

kuall ::

kaj pa zelenjava, o čemer smo se pogovarjali, iz česa je? še to poišči in napiši odgovor sem.:))

kuall ::

tvoj kolega se je skoncentriral samo na en del rastline in mi s tem skušal dokazati, da ne drži moja trditev.
ti si se skoncentiral samo na drevesa, čeprav vsi vemo, da govorimo o poljščinah.
slo tech triki. a ste se učili pri putlerju? aja pri titotu.
tudi če se voda samo skladišči ali se uporablja kot neka tekočina kot npr kri v telesu, to je še vedno sestavni del rastline. torej voda se pretvori v rastlino in je nujni sestavni del rastline. in če si predstavljaš, ko gledaš po polju, da je bilo 90+% tega, kar vidi oko včasih voda je to pravilna predstava.

no koliko % vode je v zelenjavi? je kakšen junak, ki bo priznal, da imam 100% prav? :)) saj vem, da niste sposobni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

pegasus ::

kuall je izjavil:

torej voda se pretvori v rastlino
Huh ... Tebe bi srednjeveški alkimisti vzeli za svojega. Kaj sledi? Voda se pretvori v vino, svinec pa v zlato?

Daniel ::

Vball je izjavil:

Daniel je izjavil:

Po ARSOtovih meritvah podtalnice je v naših koncih vodostaj v zadnjih 30 dneh padel za 8 cm. Se že pozna suša tudi na vzhodu. Drugače imam tudi sam vodno dovoljenje za zalivanje vrta, pa ni v odločbi nič pisalo o kakršnemkoli poročanju o porabi.

Plačuješ fiksno nek znesek vsak mesec?


Za zalivanje vrta ne plačujem ničesar. No, elektriko za črpalko.

FrRoSt ::

2f4u je izjavil:

Oj
(prosim, brez prepucavanja)

Zaskrbljen gorenc.
:)


:)):)):)):)):))

Res se ti prisrčno opravičujem!!! 8-)

Nisem več zdržal!! :)) Meni take in podobne teme pes čujaj zee stalno in redno zaklepa!! ;)

Me zanima, koliko časa bo potreboval sedaj, da se strga iz ketne, ko sem se še jaz oglasil!?? :)):)):))

zee, zee, .... mijaw, mijaw 🐈 🐈‍⬛
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

kuall ::

pegasus je izjavil:

kuall je izjavil:

torej voda se pretvori v rastlino
Huh ... Tebe bi srednjeveški alkimisti vzeli za svojega. Kaj sledi? Voda se pretvori v vino, svinec pa v zlato?

beseda pretvori je čist ok, ker se gre za kompleksen sistem, ki je sestavljen iz raznoraznih molekul. Svinec ni tak. Saj lahko rečemo tudi, da se malta in cegu pretvorita v bajto, ker se skupaj pretvorita v zid. Lažje si tako predstavljaš. Ne moreš pa rečt da se en atom pretvori v druzga, ker se pač ne. Zakaj bi mogla beseda pretvori bit samo za kemične reakcije, ko se ena molekula spremeni v drugo? Zakaj pa ne tudi za mixanje molekul v nek sistem? Saj razlika je samo velikost procesa, ki je za nas še vedno zelo majhen v obeh primerih.

Al pa rečemo, da se jajc pretvori v piščanca, kjer tudi ni nujno kakih kemičnih reakcij samo mixanje molekul v drugo strukturo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izkoriščenje deževnice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10217559 (4987) BorutO
»

Jedilnik: Rip Esselstyn

Oddelek: Loža
404134 (2497) yansek
»

Nakup kmetije za samooskrbo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14826463 (20701) otago
»

Stroški za vodo - od kod! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5014229 (12373) mihec87
»

Poraba vode v gospodinjstvu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6914983 (13085) Okapi

Več podobnih tem