» »

Zakaj je Avstrija tako uspesna?

Zakaj je Avstrija tako uspesna?

gtx970op ::

Utk je izjavil:

Ja, če živiš blizu Avstrije, se lahko splača. Če živiš 150 km stran, ne znaš dobro nemško niti nimaš neke volje do tega, se pa pač ne splača. Jaz si tudi tu lahko privoščim vse kar si realno želim. Jahte si pa ne bi kupil niti z avstrijsko plačo.


Večina služb itak ni tik ob meji z Slovenijo. Recimo če si v Mariboru rabiš 1 uro do Graza. In če nemisliš zamudit na šiht še moreš mal rezerve vzet. In glede na to da malica ni plačana si tam 8:30h ali 9 ur. Torej si odsoten 2-3 ure več kot če delaš nekje v MB.

Lahko pa delodajalca v MB vprašaš če lahko vsak dan 2-3 ure delaš nadure in boš ugotovil da skor ni razlike v plači.

Utk ::

moj sosed dela pri bmw-ju, 2700 neto. Baba, vzgojiteljica, približno isto. In boga sirota ne more zbrati denarja, da bi enkrat letno prišel iz švabije v svojo rodno hišo.

Kako pa to, če pa vsi vemo, da so v nemškem lidlu hrenovke 7 centov cenejše kot v slovenskem.

TheBlueOne ::

Utk je izjavil:

Ja, če živiš blizu Avstrije, se lahko splača. Če živiš 150 km stran, ne znaš dobro nemško niti nimaš neke volje do tega, se pa pač ne splača. Jaz si tudi tu lahko privoščim vse kar si realno želim. Jahte si pa ne bi kupil niti z avstrijsko plačo.


Seveda so situacije kjer se ne izplaca. Jaz navadnim delavcem ne bi priporacal da gredo v Avstriji v smislu selitve, ce niso res na kaksen minimalcu v Sloveniji. Max cezmejno delo.

Po drugi strani pa je v Avstriji dosti vec mocnih podjetij, mednarodnih koncernov, da je mikavna opcija za bolj strokovne kadre. Meni bolj pasejo Avstrijski sefi, ker se na sefe ne gleda s takim obcudovanjem kot v Sloveniji.

Cisto konkretno pa jaz ne bi sel, ampak na Koroskem v Sloveniji tehnicno izobrazen niti dobil dosti vec od minimalca.

c3p0 ::

feryz je izjavil:

Jaz vem samo nekaj.
V preteklosti smo hodili pleh zijat v Avstrijo in Nemčijo. In imeli jezike do tal.
Danes je v obeh omenjenih totalni zeh. Nekje na ravni nas, še raje nižje.
Lahko dobijo več denarja, ampak jim ga tudi več spulijo.


Če si tam želiš kupit nepremičnino, ki nekako zgleda, boš ob kar nekaj fičnikov, pri nas le v LJ in na obali, čeprav zdaj vse gre občutno gor.
Potem pa še mnogo dražje obrtniška dela, kot pri nas, pa za avto niti ne ostane kaj dosti.

Še vedno boš pa gori mnogo prej opazil kakega lambota ali F, kot pri nas. Pa tudi nekako ti avti izgubljajo na prestižu, odkar jih vozijo večinoma "posebne osebe".

RockyS je izjavil:

Začetna plača učitelja je katastrofa v Sloveniji. Zato sem posebaj napisal, da mora oseba biti ambiciozna, da prileze do višjih plačnih razredov. In to ko si star 23-25 ni problem, kasneje pa zmeraj večji.


Večinoma še previsoka. Ja, učitelj začetnik jebe ježa, ker si mora naredit priprave, naslednja leta pa le dopolnjuje in hodi ob 12h domov. V razredu pa kakor si naredi red.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

feryz ::

Če hočete videti avte, se zapeljite do Prage.
Ultra impresivno. Jaz izgledam z zafiro kot totalen kmetavzar. Spodnji nižji rang.

cvalsr ::

Očitno imajo Čehi zelo kratke 'ptiče', celo krajše od Ferija, če rabijo take podaljške.

feryz ::

Kar tolažite se se takimi forami. V resnici je to dvoje vzorčno povezano.

m0LN4r ::

@gtx970
Kaj in kako dolgo si ti delal v AT/DE da ves vse iz prve roke?

RockyS je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ja in? Pogovarjamo se o vecini. Ti pa spet, vsi. Jaz nisem rekel vsi. Pizda, pogovarjamo se o tistih, ki tam delajo.
Tvoj inzenir z 2k to sigurno ni. In sigurno nima vsak 2. prinas 1300. Tak je in ne drugace.


Tak kot vsak 2. avstriji nima 2kEUR.
Plače so višje, marsikaj je boljše, marsikaj je slabše, to pa je to. Mesta umazana do konca, dzankiji na vsakem vogalu, fehtarji (ne romunska mafija) ob vsaki znamenitosti, garažne hiše posrane in poscane. Pa to govorim o Grazu in Dunaju, kjer se gibam. Da se o Berlinu ne menimo. Pač težave vseh prestolnic. Če si v Avstrijskem Dupleku je pa seveda vsaj glede tega dosti bolje.

In ja, molnar je tipični balkanec ki gre delat v njemacko, da se lahko kurci s plačo par k. In ravno on je par postov nazaj obsojal balkance v AT in DE, sam pa na forumu opeva dojčlan uber ales. Ste že videli da bi on kaj slabega napisal o AT ali DE?

Aja,Avstrija je edina evropska država ki je imela obvezno cepljenje proti covidu. Pa taka oh in ah država :)
V Nemčiji delavci štrajkajo v "vsaki drugi" panogi. Zakaj? Če pa je vse krasno in so vsi bogati? Zdaj bodo na letališča dali delati uvožene turke, prej je to bilo z zakonom prepovedano. Zakaj nemci nočejo delati na letaliscih? Ce pa ziher nudijo 5k za 30h/teden.

Par postov nazaj je nekdo objavil kako so direktorji super duper v AT, če bi to bilo res bi vse firme zaposlovale direktno, ne pa preko agencijskih napotitev (tudi domačine, ne samo tujce)

GTX govori v Sloveniji o povprecni, kok je potem povprecna gori?
Al se gremo jabolka in jabolka, ker hruske in jabolka je brezveze.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

feryz je izjavil:

Kar tolažite se se takimi forami. V resnici je to dvoje vzorčno povezano.

Je povezano. Tudi lizing+tankanje za M3 bo v Sloveniji slo bolj tezko z povprecno placo. Gori je to no problem.
Ko se jaz peljem domov na 18km poti srecam M2, M3, M5 kak porsche Audi RS, GTI ipd. V enaki kolicini kot ce gres od Murske do MB in prestejes Toyote in Kadjare.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Utk ::

In kaj imaš ti od tega?
Ker v Nemčiji si pa vsak s povprečno plačo kupi M5. Najmanj.
Včasih se človek res vpraša, ali nekateri živite v Nemčiji ali v looney tunes...
Kako to, da so potem tako strašno bogati Nemci v 80% v najemu? Sej če ne bi mi kupili hiš in stanovanj, bi tudi zlahka vozili M3, minimalno. In tudi tankali.

m0LN4r ::

Anyway tudi, ce je v najslabsem primeru palca le 50% visja, lifestyle pa 20% drazji, je to se vedno 30% plusa.
Ce pa je razlike 100% pa je lahko lifestyle 50% drazji ali se vec.
Saj je tudi ogromno Slovencev, ki nimajo za poloznice in se slepajo iz mesca v mesec. Potegnite glave iz riti, pejte pogledat razsula stanovanja v MB in vozni park pred kak BTC v Murski.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Utk ::

Saj je tudi ogromno Slovencev, ki nimajo za poloznice in se slepajo iz mesca v mesec. Potegnite glave iz riti, pejte pogledat razsula stanovanja v MB in vozni park pred kak BTC v Murski.

Potegni ti glavo iz riti in si poglej vozni park pred kako nemško tovarno. Dobro, tam blizu vratarja so boljši avti, na parkingu za rajo je pa še večja žalost kot pri nas.

m0LN4r ::

Utk je izjavil:

In kaj imaš ti od tega?
Ker v Nemčiji si pa vsak s povprečno plačo kupi M5. Najmanj.
Včasih se človek res vpraša, ali nekateri živite v Nemčiji ali v looney tunes...
Kako to, da so potem tako strašno bogati Nemci v 80% v najemu? Sej če ne bi mi kupili hiš in stanovanj, bi tudi zlahka vozili M3, minimalno. In tudi tankali.

Nemci pa ne kupujejo his? Tu rastejo nove ulice v 2-3 letih.
Anyway, tujci kupujejo prinas nepremicnine in ne obratno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Utk ::

Anyway tudi, ce je v najslabsem primeru palca le 50% visja, lifestyle pa 20% drazji, je to se vedno 30% plusa.

Ja, lifestyle je 20% dražji, si kar mislim... Mi hodimo vsak dan na malico v gostilno. Poznam enga, ki je šel v Berlin za dober denar, pa si sabo zjutraj nese škatlico makaronov. Včasih z omako. Pa tak lifestyle.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

gruntfürmich ::

feryz je izjavil:

Zanimivo mi je, da so po vseh medijih, povsod po Evropi, trenutno na udaru hrvaške cene.
Ki so, btw, relativno normalne. Ne nizke, da ne bo pomote, ampak še vedno krepko nižje, kot so na drugih podobnih destinacijah po Evropi.
Ampak se vsi zgražajo, najbolj ravno "bogati" zahodnjaki. Mislijo da bodo na balkanu zastonj žrli in pili, s svojimi ultra visokimi plačami.

to misliš na turistične cene? te morajo iti povsod gor, da potem ne gledaš revežev ki ti delajo gužvo, ampak premožne ljudi. tako imaš manj gneče, manj dela, in na koncu enako zaslužiš. vsi zadovoljni (razen revežev ki pa jih itq nobeden noče)

poleg tega hrvaška ni glavna destinacija zahodnjakov, sploh pa ne bogatašev. na hrvatijo se predvsem vračajo gasterbajterji (to vidiš predvsem po avtih; če je črn nemški, to ni nemec; če pa vidiš avto kakšne druge barve ali kombi in praviloma s kolesi; e to pa so pravi zahodnjaki, ampak takih je peščica, ker valijo se dol edino gasterbajterji), ki seveda jamrajo kako so visoke cene ko pa delajo najnižja dela.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gtx970op ::

Utk je izjavil:

Anyway tudi, ce je v najslabsem primeru palca le 50% visja, lifestyle pa 20% drazji, je to se vedno 30% plusa.

Ja, lifestyle je 20% dražji, si kar mislim... Mi hodimo vsak dan na malico v gostilno. Poznam enga, ki je šel v Berlin za dober denar, pa si sabo zjutraj nese škatlico makaronov. Včasih z omako. Pa tak lifestyle.


To je bistvo. Če si nič v življenju ne privoščiš potem res lahko gledaš razliko plače.

Če pa vsak dan hodiš na tople malice in to ne v najslabše menze pa na kavice, sladolede, kino, masaže, manikure, frizerje itd potem pa ziher ni 20% dražja storitev.

Da sploh ne gremo v smer kot sem že enkrat omenil - nakup ali gradnja hiše. Ja če boš 10 let sam gradil bo razlike 20%, če pa plačaš delavce pa daleč od tega.

codeMonkey ::

Pa saj obstajajo kar OK strani za primerjavo: https://www.numbeo.com/cost-of-living/c...

Ce vzames Dunaj za referenceo, je v povprecju kupna moc visja, in to je dejstvo. Itak pa da ni Dunaj nujno boljsi za vsakogar. Osebno se mi je s selitvijo kvaliteta zivljenja bistveno izboljsala:
- Preselil druzino, ker resne firme za automotive softver v Sloveniji ni, in to je bila pac velika zelja.
- Ceprav denar ni bil tako pomemben razlog, se nama nabira na varcevalnih racunih ter v investicijah kot se nikoli.
- Avto potreben le za nakupe in razne opravke ter potovanja, medtem ko sem dnevno zabil vsaj 1.5 ure na cesti (relacija Kr-Lj). Vecinoma grem v sluzbo s kolesom, ce je res slabo vreme pa je super javni prevoz.
- V Kranju so mi prosto mesto za vrtec ponudili v Trsteniku, kar je bil totalen sok in sem na koncu vozil otroka v Ljubljano v privat vrtec, da sem se lahko oddelal 8 ur ter pobral otroka znotraj 9-ih. Na Dunaju je vrtec in sola max. 10 minut hoje stran.
- Otroka obiskujeta Slovenski jezik kot dodatni predmet, vseeno pa obvladata nemski in imata tako vec moznosti.

Zgoraj se omenja malica. Vsak dan dobimo bon v vrednosti 5.5 EUR in jemo v restavracijah, ce ne delamo od doma. Kosila so med 8 do (max.) 10 EUR. S tem da imas na izbiro od klasicnih avstrijskih, italijanskih do azijskih, vse pod 5 minut hoje od sluzbe. Ker sem velikokrat doma, se mi boni naberejo in jih porabljam za druzino, za primer, ko se nam ne da kuhati in si kaj narocimo.

Ne bom trdil, da je vsak tukaj avtomaticno na boljsem, ampak jaz osebno trenutno ne vidim nobenega dobrega razloga za selitev nazaj. So pa v mojem primeru nekako prednosti predvsem karierne in v vecji meri povezane z velikim mestom, in ne toliko z drzavo samo.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

m0LN4r je izjavil:

Je povezano. Tudi lizing+tankanje za M3 bo v Sloveniji slo bolj tezko z povprecno placo. Gori je to no problem.
Ko se jaz peljem domov na 18km poti srecam M2, M3, M5 kak porsche Audi RS, GTI ipd. V enaki kolicini kot ce gres od Murske do MB in prestejes Toyote in Kadjare.
Ej, posluš dec. Baje ti tam Nemce postrojavaš, jaz pa rabim nekoga z vezami.
Rabim novo zafiro, tisto, ki jo boste novembra začeli lifrati. Baje.
Švabi me ne šlivijo, morda zato, ker imam plačo glih za eno tretjino tvoje.
Mogoče bi ti malo urgiral, da me postavijo v čakalno vrsto. Kamor pošljem mejl, me ne šlivijo ali pa mi pošljejo reklamo za tisti prevrednoten elektro šit.

Utk ::

codeMonkey je izjavil:

Pa saj obstajajo kar OK strani za primerjavo: https://www.numbeo.com/cost-of-living/c...

Ce vzames Dunaj za referenceo, je v povprecju kupna moc visja, in to je dejstvo. Itak pa da ni Dunaj nujno boljsi za vsakogar. Osebno se mi je s selitvijo kvaliteta zivljenja bistveno izboljsala:
- Preselil druzino, ker resne firme za automotive softver v Sloveniji ni, in to je bila pac velika zelja.
- Ceprav denar ni bil tako pomemben razlog, se nama nabira na varcevalnih racunih ter v investicijah kot se nikoli.
- Avto potreben le za nakupe in razne opravke ter potovanja, medtem ko sem dnevno zabil vsaj 1.5 ure na cesti (relacija Kr-Lj). Vecinoma grem v sluzbo s kolesom, ce je res slabo vreme pa je super javni prevoz.
- V Kranju so mi prosto mesto za vrtec ponudili v Trsteniku, kar je bil totalen sok in sem na koncu vozil otroka v Ljubljano v privat vrtec, da sem se lahko oddelal 8 ur ter pobral otroka znotraj 9-ih. Na Dunaju je vrtec in sola max. 10 minut hoje stran.
- Otroka obiskujeta Slovenski jezik kot dodatni predmet, vseeno pa obvladata nemski in imata tako vec moznosti.

Zgoraj se omenja malica. Vsak dan dobimo bon v vrednosti 5.5 EUR in jemo v restavracijah, ce ne delamo od doma. Kosila so med 8 do (max.) 10 EUR. S tem da imas na izbiro od klasicnih avstrijskih, italijanskih do azijskih, vse pod 5 minut hoje od sluzbe. Ker sem velikokrat doma, se mi boni naberejo in jih porabljam za druzino, za primer, ko se nam ne da kuhati in si kaj narocimo.

Ne bom trdil, da je vsak tukaj avtomaticno na boljsem, ampak jaz osebno trenutno ne vidim nobenega dobrega razloga za selitev nazaj. So pa v mojem primeru nekako prednosti predvsem karierne in v vecji meri povezane z velikim mestom, in ne toliko z drzavo samo.

Če bi živel v Ljubljani, bi bil z vsem približno na istem, edino pač ne bi mogel delat v tej firmi, če je v Ljubljani enostavno ni. Malo manj se ti bi nabiralo na varčevanjih, ok, ampak ko bojo otroci rabili faks ali stanovanje, se bi morda tudi malo počasneje praznilo to varčevanje.
Normalno pa, da če je večje mesto, imaš več možnosti. Ampak vsak rabi samo eno, ali pa par, možnosti. Če najdeš svojo v Zg. Dupleku, je lahko glih tako dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

codeMonkey ::

Utk je izjavil:

Če najdeš svojo v Zg. Dupleku, je lahko glih tako dobro.


Definitivno.

RockyS ::

codeMonkey je izjavil:


Zgoraj se omenja malica. Vsak dan dobimo bon v vrednosti 5.5 EUR in jemo v restavracijah, ce ne delamo od doma. Kosila so med 8 do (max.) 10 EUR. S tem da imas na izbiro od klasicnih avstrijskih, italijanskih do azijskih, vse pod 5 minut hoje od sluzbe.


Kako kosilo dobiš za 8€-10€ na Dunaju, maš kako link do gmapsov? Jaz na Dunaju pod 20€ ne pridem, v Grazu okrog 15-20€. Pa govorim o dunajskem zrezku in pomfriju.

V MB ima kitajska restavracija ceno malice 7.7€, v Grazu 12€.
Cena pice v MB je 8-12€, v Grazu od 10€ naprej. Na Dunaju še je nisem jedel.

codeMonkey ::

RockyS je izjavil:

codeMonkey je izjavil:


Zgoraj se omenja malica. Vsak dan dobimo bon v vrednosti 5.5 EUR in jemo v restavracijah, ce ne delamo od doma. Kosila so med 8 do (max.) 10 EUR. S tem da imas na izbiro od klasicnih avstrijskih, italijanskih do azijskih, vse pod 5 minut hoje od sluzbe.


Kako kosilo dobiš za 8EUR-10EUR na Dunaju, maš kako link do gmapsov? Jaz na Dunaju pod 20EUR ne pridem, v Grazu okrog 15-20EUR. Pa govorim o dunajskem zrezku in pomfriju.

V MB ima kitajska restavracija ceno malice 7.7EUR, v Grazu 12EUR.
Cena pice v MB je 8-12EUR, v Grazu od 10EUR naprej. Na Dunaju še je nisem jedel.


V torek bil v klasicni, po meniju je bila zelenjavna juha, knedl z omako in dvema kosoma svinjske pecenke ter kroznik zeljnate solate. To pride 9.50 EUR. Pogosto grem v azijsko, ker je hrana lazja, in je tipicna izbira zvitek ali juha za predjed, nato pa vecji kroznik z razlicnimi jedmi - npr. rizevi rezanci z govedino in zelenjavo itd. To je nekje 8.50 EUR. Ce narocis sushi kroznik, je 9.50 EUR, pa ne ostanes lacen. Blizu je tudi italijanska, kjer so pice nekje po 9 - 12 EUR, ampak vsak dan sta dve doloceni kot dnevna ponudba in sta po 8.5 EUR. To so nekako tipicne cene za restavracije, ki so obkrozene s pisarnami, in pripravljajo dnevno menije, kot posebno ponudbo v casu malic. Osebno mi je ta princip precej vsec, ker hrana je boljsa, kot je bila v Sloveniji, ko smo hodili v menze.

Zgodovina sprememb…

ginekk ::

Sparkxl je izjavil:


Bistvo je v tem, da pri nas dobiš mislim da 55% od nekega povprečja, pri jodlarjih pa okrog 80%, kar je mislim da največ v EU.

Sicer pa ne se sekirat glede penzij, ker mi jih ne bomo dočakali. Ne tu, ne gori. Penzije so postale največji ponzi vseh časov in zaradi demografskih razlogov bo se to sesulo. Vprašanje samo kdaj.


A je pri Avstrijcih tudi navzgor omejeno izplačilo (na nek večkratnik povprečne plače)?
Pri nas je od nekega zneska navzgor vseeno ali plačaš še dodatnih 100EUR ali pa 10.000EUR več mesečno, izplačana penzija bo ista.

Pa zakaj ponzi, dokler je aktivno delavno prebivalstvo, sredstva so. Bodo pa razdelitev še malo poslabšali. Sploh pa se slika izplačil popravlja, ker je nastalo dosti normirancev, ki sami skrbijo za svojo penzijo in bodo zato dobivali minimalca iz t.i. prvega stebra.

m0LN4r ::

Utk je izjavil:

Anyway tudi, ce je v najslabsem primeru palca le 50% visja, lifestyle pa 20% drazji, je to se vedno 30% plusa.

Ja, lifestyle je 20% dražji, si kar mislim... Mi hodimo vsak dan na malico v gostilno. Poznam enga, ki je šel v Berlin za dober denar, pa si sabo zjutraj nese škatlico makaronov. Včasih z omako. Pa tak lifestyle.

Aja sem pozabil, da si v slo nihce ne nosi makaronov. Vsi hodijo v gostilne jest.
Se opravicujem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

RockyS je izjavil:

codeMonkey je izjavil:


Zgoraj se omenja malica. Vsak dan dobimo bon v vrednosti 5.5 EUR in jemo v restavracijah, ce ne delamo od doma. Kosila so med 8 do (max.) 10 EUR. S tem da imas na izbiro od klasicnih avstrijskih, italijanskih do azijskih, vse pod 5 minut hoje od sluzbe.


Kako kosilo dobiš za 8€-10€ na Dunaju, maš kako link do gmapsov? Jaz na Dunaju pod 20€ ne pridem, v Grazu okrog 15-20€. Pa govorim o dunajskem zrezku in pomfriju.

V MB ima kitajska restavracija ceno malice 7.7€, v Grazu 12€.
Cena pice v MB je 8-12€, v Grazu od 10€ naprej. Na Dunaju še je nisem jedel.

Kok pa je v dunajc in pomfri v Rozmarinu, Astoriji ali nevem kak se mu danes rece, Stajercu?
12 eur pr kitajcih je ponavad allucaneat bife.

RockyS je izjavil:

codeMonkey je izjavil:


Zgoraj se omenja malica. Vsak dan dobimo bon v vrednosti 5.5 EUR in jemo v restavracijah, ce ne delamo od doma. Kosila so med 8 do (max.) 10 EUR. S tem da imas na izbiro od klasicnih avstrijskih, italijanskih do azijskih, vse pod 5 minut hoje od sluzbe.


Kako kosilo dobiš za 8€-10€ na Dunaju, maš kako link do gmapsov? Jaz na Dunaju pod 20€ ne pridem, v Grazu okrog 15-20€. Pa govorim o dunajskem zrezku in pomfriju.

V MB ima kitajska restavracija ceno malice 7.7€, v Grazu 12€.
Cena pice v MB je 8-12€, v Grazu od 10€ naprej. Na Dunaju še je nisem jedel.

Ja studenstki meniji so kul.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Stikalo ::

Baje smo samo v jugi dobro živeli. V italji, avstriji, nemčiji so pa umirali od lakote in živeli pod milim nebom.

svecka ::

V Avstriji mutibarič delodajalci enkrat ne plačajo prispevkov al zafurajo firmo in nimajo šans več odpriat nove firme. Pri nas pa iz danes na jutri selijo delavce pod novoustanovljeno firmo pod drugim imenom in staro zaprejo pod pretvezo stečaja. S tem da niso plačali ne prispevkov, ne stečajna masa ne pokrije ničesar.

Pri nas moraš tožit delodajalca, v Avstriji pa če ti delodajalec ne plača, ona pokrije in zjebe/stoži delodajalca v nulo.

Alayne ::

Mato989 je izjavil:

RockyS je izjavil:

46. Plačni razred je 1650EUR neto
4060 bruto je 2600EUR neto (v Avstriji)
Če slovenski plači dodaš 270EUR (20x120km)potnih in 200EUR malice dobiš cca 2kEUR.
Če od avstrijske plače odšteješ enak znesek dobis podoben znesek.
Torej razlike je cca 200EUR (brez upostevanih regresov/bozicnice). Ki pa to razliko posteno povišata.
Pri taki plači se ti pendler (razen če imaš otroka ali vzdrzevanega člana) ne izplača, ker ga moraš skoraj 90% vrniti sloveniji (dohodnina).
Glede pokojnine pa drži, pri enakem izplačilu bruto plače, boš z avstrijsko pokojnino dosti na boljšem.
Jaz sem v IT panogi in lahko povem, da je v Avstriji/Nemčiji konkretna kriza glede kadra, enostavno ne morejo ponuditi takih plač kot jih nudijo podjetja za katera lahko delaš na daljavo. In to se na severu hudo hudo pozna. Logično, če delaš za firmo iz USA se o takih zneskih pogovarjaš na teden in ne na mesec. Že če delaš za Švico/Luxemburg je vsaj x3 napram Avstriji/Nemčiji. S tem da, če imaš normiran s.p. si še dodatno v boljši poziciji kar se tiče izplačila/prihrankov.

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Lepo te prosim, jaz ne poznam zive duse v celem prekmurju, ki ima 1300 neto. Razen kaksne uciteljice, pa mesalca lufta na obcini ali drugje v JU. Ne ga srat no.

Pa tudi tu povem, da VECINA LJUDI V MB NIMA NITI PRIBLIZNO 1300 neto, zato se nekdo iz Murske in okolice ne bo vozil delat v MB, ker se ne splaca, ampak bo sel na sever. Na kilometrini se pa ne bo dosti poznalo.


No ja, starejše učiteljice v OŠ imajo blizu 2kEUR neto, da ne govorim o srednji šoli. Tudi veliko policajev ima preko 1500 neto, ko sem nazadnje gledal Hojsove podatke. Tudi drugih javnih sektorjih (občina, upravna enota,...) so plače tudi po 1500 ali več in to velja za celo Slovenijo kar se tiče javnega sektorja. Tako da če si v javnem sektorju se bolj splača živet daleč stran od Ljubljane.

Privat firme? Dam roko v ogenj da imajo razni gradbeniki v Pomgradu in podobnih firmah krepko čez 1500EUR neto, enako razne uspešne firme kot so Medicop, Cartago, Lek če že gledamo prekmurje.

Je pa normalno da nekdo iz Šentilja nebo hodo v Ptuj delat, jasno da se mu bol splača Graz. Druga debata je pa če ima možnost vredu službe v Šentilju in lahko gre vsak dan peš v službo namesto slabe 2 ure zapravit v avtu dnevno, če je recimo mal bol oddaljen od meje.

Očitno si ti nazadnje stanje na trgu dela preverjal 20 let nazaj v sloveniji.



Nobena uciteljica os nima 2k neto pazi NETO ker ne morejo imet.. Ajde morda kira pri 39 letu delovne dobe z dpdatkom in kaki izplacili ekstra....

To žal ne drži. Če greš na tečaj informatike ti to prinese 80EUR neto višjo plačo :) pa to je samo en dodatek.
In zato lahko v Sloveniji vsi jamrajo o nizki plači, ker nihče ne upa govoriti o izplačilih!



To ni neto placa ampak ke izplacilo na trr... Neto placo dobis iz brito placo

Zdaj pa mi pokazi kdo dobi maloce 200 eur tako placilko od ucitlce bi rad videl

Naprej mi pokazi koliko procentov ljudi se vozi delat v os 120km na dan... Jaz ne poznam nobene ucitlce ki bi se tako dalec vozila...

Naprej je treba vedet da prides do 46 placnega razreda lahko traja med 20 do 35 let delovne dobe... Za enako placo v avstriji lahko dobis z malo srece pri 25 ali 28tih


Spet se mesa jabolke in hruske.

O malici in potnih se v AT ne govori. Kvecjemu jih das v olajsavo k fursu. Primerjamo zacetno placo 2600 neto, ki jo dosezes pred 30im, takoj po koncanem studiju. Po 3-4 letih napredujes na 3,2 k neto. Ko dobis profesuro, pa do 5k neto.

Ce pa se gremo vsega...
Moja univerza vsem zaposlenim nudi mesecno vozovnico za javni promet po Grazu. Prav tako subvencioniran parking, ce ga zelis. Dobi se en bon na dan za menzo, ce zelis tam jest. Dobi se polni otroski dodatek, pendlerpauschal in familienbonus plus (olajsava za otroka).


Govori se direkt placa neto, ne izplacilo na racun in bonitete. Verjamem, da marsikateri mehanik ali vodovodar v moji vasi prinese vec domov za manj voznje. Pac jaz realno gledam za svoj izbran poklic in tisto kar rada delam.
Razdalja mb-lj je 120km, razdalja mb -graz 72km. Ce imas fleksibilen delavnik (aka te ne stemplajo in delas, ko delas) lahko kdaj delas od doma in se v sluzbo peljes izven prometnih konic. Teh 120km bi bilo iz Celja.

feryz ::

A tvoja univerza spada pod javni sektor?
Ali je striktno privat?

hendriks ::

Po sedmih straneh, še vedno nismo nič bližje prvotnemu vprašanju. Tle vi samo debatirate kako naj bi se tam živelo. Kaj je torej tisto, kar naj bi Avstrijo delalo uspešno? Kakšne skille imajo avstrijci, pa jih mi nimamo? Dajmo se držat teme, pa mogoče kaj odkrijemo ?

Mato989 ::

hendriks je izjavil:

Po sedmih straneh, še vedno nismo nič bližje prvotnemu vprašanju. Tle vi samo debatirate kako naj bi se tam živelo. Kaj je torej tisto, kar naj bi Avstrijo delalo uspešno? Kakšne skille imajo avstrijci, pa jih mi nimamo? Dajmo se držat teme, pa mogoče kaj odkrijemo ?


Avstrija je bolj uspešna od nas predvsem zato ker tam delodajalci ne upajo 10% tolko mutit kot naši... Ne pomnim se kdaj bi Avstrijsko podjetje nekaj delavcu NE PLAČALO in za to ne bi bilo kaznovano, torej način da ti ne dobiš plače daj o pokrije "država" in stoži delodajalca do amena hkrati pa mu še prepove opravljat dejavnosti n odpirat druga podjetja je eden izmed pomembnih kamenčkov v mozaiku te uspešnosti...

V Sloveniji sem slišal zgodbo (morda ni res) da je podjetje raje vzelo kazen od inšpekcije ki je bila nekaj jurčkov, kot pa izplačalo regrese 100 delavcem, je bilo ceneje... no če je to res, potem vemo kaj bi se s takim delovanjem zgodilo v Avstriji...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

Definirajte skile, fantički.
Če ti je 30 procentov večja plača, potem ja, Avstrija je uspešna.
Če ti je skil način življenja, potem so navadni bogabojeći zaplankani sužnji.

Kdor tripa na ultra uniformirano, popolnoma nadzorovano življenje, mu bo zahod, kamor se štejejo tudi Avstrijci, popolnoma pisan na kožo.

musicfreak ::

hendriks je izjavil:

Po sedmih straneh, še vedno nismo nič bližje prvotnemu vprašanju. Tle vi samo debatirate kako naj bi se tam živelo. Kaj je torej tisto, kar naj bi Avstrijo delalo uspešno? Kakšne skille imajo avstrijci, pa jih mi nimamo? Dajmo se držat teme, pa mogoče kaj odkrijemo ?


Sam delam v Nemciji pa ne vidim cisto nobenih razlik v primerjavi z slovenijo v karakterju delavcev da bi bili delavci kaj bolj pridni. Imas pridne, mas pa najvecje lenuhe kar sem jih kdaj videl, pa sem videl ze marsikaj (ce gledam samo nemce sedaj). Enako kot pri nas. Ko sem se 1x javil edini za delo za praznik zaradi lepega bonusa, so me gledali kot da sem z lune padel. Glavni stroj brez katerega se ustavi celotna proizvodnja se pokvari v petek zjutraj. V Sloveniji so moje izkusnje da se je masino popravljalo ziher dokler se problem ne resi. Tukaj gre inzenir domov kot vsak dan normalno ob 14 uri v petek in pride komaj v torek zjutraj, ker ma v ponedeljek dopust. Da ne govorim o drugih nelogicnih stvareh, zaradi katerih zadeve stojijo vcasih 1 dan cisto brezveze. In to v eni ugledni firmi, z neskoncno narocili (proizvodnja cipov).
Podobne zgodbe slisim od sodelavcev, ki so prej delali v BMWju, Daimlerju. Pac danes vec ni kul biti priden delavec. Velike drzave zivijo bolje zaradi ugleda in rezultatov iz preteklosti, gre pa v maloro vsepovsod vse pocasi, ampak tega kolesa se itak ne da ustavit. Saj za to pa bodo taki problemi v prihodnosti in so ze sedaj kjer se na vsakem vogalu isce delavce. Za danasnjo mladino je bit delavec in delat kot so nam govorili da bos cistilka v mladosti, ce vidijo da nek twitch streamer ali influencer kasira najmanj 10.000 evrov s tem ko igra igrice. Ampak tako pac realno zivljenje ne poteka in nikoli ne bo, ker masine ne morejo nadomestiti vsega.

Po mojem mnenju je vse samo zgodovinsko. Enako kot imas pac vecje moznosti da si uspesen in bos imel lazje zivljenje, ce si se rodil v bogato druzino. Velike drzave so vedno mele dolocene privilegije in vedno tako bo. Jaz se s tem ne obremenjujem. Izjeme (Svica) pa ostajajo vedno. Slovenija izjema nikoli ne bo zaradi zaplankanosti, negative in pa v zadnjem casu prevec balkanizma ki bo prevzel drzavo. Ampak podobna usoda caka Nemcijo, Avstrijo zaradi tujcev. Ce je kaj boljse v Avstriji je mogoce edino ta kultura reda na dolocenih podrocjih. In pa kot sem ze rekel, jaz v Nemciji ne vidim toliko negative, jamranja in sinfanja kot v SLO. Ne vem kako je Avstrija pri tem, Avstrijci so bili vedno malo posebni.

So pa enako nadlezni tisti ki pravijo kako je oh in sploh zivljenje v tujini kot tisti pi pravijo kako je oh in sploh vse kul v sloveniji pa da v tujini ne vedo prav ziveti.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Skratka, življenje je takšno, kot si ga narediš, ne glede na to, kje si.
Če pa folk za lastno nesposobnost krivi druge, potem pa ... Bog pomagaj, mi vam ne moremo ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

sbawe64 ::

feryz je izjavil:

Če hočete videti avte, se zapeljite do Prage.
Ultra impresivno. Jaz izgledam z zafiro kot totalen kmetavzar. Spodnji nižji rang.

Ali zadnje dni na Bledu Ukr elita.
Q7 je bil najslabše, kar je bilo parkirano.
2020 is new 1984
Corona World order

musicfreak ::

sbawe64 je izjavil:

feryz je izjavil:

Če hočete videti avte, se zapeljite do Prage.
Ultra impresivno. Jaz izgledam z zafiro kot totalen kmetavzar. Spodnji nižji rang.

Ali zadnje dni na Bledu Ukr elita.
Q7 je bil najslabše, kar je bilo parkirano.


Ko sem delal v sloveniji v veliki firmi kjer je bil minimalec je bil vozni park boljsi kot tukaj sedaj v nemciji. Podsef proizvodnje vozi seat ibiza letnik 1997.
Dober avto si kupi revez, ki se hoce pred drugimi pokazat da zmore (seveda je vse na kredit). Govorim seveda o raji, tistih 1 ali 5 procentov bogatasev ala Bled ne stejem zraven.

Zgodovina sprememb…

karafeka ::

Ziher delaš v vzhodni Nemčiji potem. Tam je standard skor nižji ko pri nas.

m0LN4r ::

musicfreak je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

feryz je izjavil:

Če hočete videti avte, se zapeljite do Prage.
Ultra impresivno. Jaz izgledam z zafiro kot totalen kmetavzar. Spodnji nižji rang.

Ali zadnje dni na Bledu Ukr elita.
Q7 je bil najslabše, kar je bilo parkirano.


Ko sem delal v sloveniji v veliki firmi kjer je bil minimalec je bil vozni park boljsi kot tukaj sedaj v nemciji. Podsef proizvodnje vozi seat ibiza letnik 1997.
Dober avto si kupi revez, ki se hoce pred drugimi pokazat da zmore (seveda je vse na kredit). Govorim seveda o raji, tistih 1 ali 5 procentov bogatasev ala Bled ne stejem zraven.
Zenin sef vozi audi e-tron gt, njegova zena panamero itn.
So razlike tut kje in kaj.
Eni grejo pac 3-4x na leto v Italijo in neke izlete in zato vozijo seate, avtodome in imajo mogoce se v kaksni drugi drzavi vikendico.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Lejga ::

Avstrija je uspešna samo za to ker večji del modre banane govori nemško. Če nebi bilo modre banane bi gagnali. Veliko sodeloval z njimi, njihovih izdelkov ne kupim pa da mi plačaš, v Sloveniji se takšnih izdelkov nebi dalo certificirati, zato v firmi raje gremo na certificiranje na Dunaj kot v ljubljano. Za nemce so itak "Restjugoslawien nord" ostanek Jugoslavije sever. Mene nekaj drugega zanima, kaj so sploh avstrijci, glede na to da nimajo svojega jezika? Saj veste to da je najbolj znani avstrijec Mozart pa je bil nemec, najbolj znani nemec je Hitler pa je bil avstrijec.

borut_p ::

švabiland pa naj si bo to od avstrije do švedske - za lastno preživetje imajo podobno razmerje kot mi, torej v absolutnem znesku ostane enako - seveda potem če primerjaš to s slovenijo je bajno, če pa z bosno so pa sami zlatarji.
veliko jih gre zato za čas penzije bolj južno - že itali so dosti cenejši ... slovenci si pa žal s preostalimi % privoščimo še bolj južnije.

če pa se človek potrudi, nam pa tudi tu nič ne manjka

enemon ::

Gor en piše, da ob slovenski meji ni služb - vsako selo v Avstriji ima recimo dom upokojencev, zdravstveni dom, tako da za zdravstveni kader se po mojem kar najde. Potem je precej industrije v Feldbachu/Vrbni, dosti dobro plačanih sezonskih del, kot so obiranje jagod in grozdja itd. Meni se zdi, da je OK živeti na Goričkem, če delaš v Avstriji. V šoping pa na Madžarsko, kjer je večina stvari konkretno ceneje kot pri nas (Milka 100 g je 0,60 EUR, pol litra piva 0,50 EUR, brezalkoholne pijače 2,5 litra 1,20 EUR itd.). Infrastruktura pa na Goričkem v večjih vaseh ni slaba (optika, železnica, avtobusi, zdravstveni domovi, pošte, šole, trgovine).

Invictus ::

Lejga je izjavil:

Avstrija je uspešna samo za to ker večji del modre banane govori nemško. Če nebi bilo modre banane bi gagnali. Veliko sodeloval z njimi, njihovih izdelkov ne kupim pa da mi plačaš, v Sloveniji se takšnih izdelkov nebi dalo certificirati, zato v firmi raje gremo na certificiranje na Dunaj kot v ljubljano. Za nemce so itak "Restjugoslawien nord" ostanek Jugoslavije sever. Mene nekaj drugega zanima, kaj so sploh avstrijci, glede na to da nimajo svojega jezika? Saj veste to da je najbolj znani avstrijec Mozart pa je bil nemec, najbolj znani nemec je Hitler pa je bil avstrijec.

Avstrija je bila včasih v Evropi ena največjih držav pod Habsburžani.

Nemci so bolj potomci Avstrijcev kot obratno.

Avstrijci so igrali v evropski zgodovini veliko vlogo, veliko večjoi kot Nemci. Mislil, da jih je zjebal šele Napoleon, kasneje pa itak konec po 1. svetovni vojni.

BTW. Habsburžani imajo še danes relativno velik vpliv v evropskem prostoru... Sam se ne izpostavljajo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

D3m ::

Pa njihova najmočnejša družina Rothschild.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zimonem ::

D3m je izjavil:

Pa njihova najmočnejša družina Rothschild.

Habsburžani in rotsildi nimajo kaj dosti skupnega, ker so slednji iz Frankfurta. Največji podoben primer so bili v hapsbusrski monarhiji fugerji.

D3m ::

Izvor ne.

Posel pa zelo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

WizzardOfOZ ::

Lejga je izjavil:

Mene nekaj drugega zanima, kaj so sploh avstrijci, glede na to da nimajo svojega jezika?


Avstrijci so nemški šiptarji. :))
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

gruntfürmich ::

musicfreak je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

feryz je izjavil:

Če hočete videti avte, se zapeljite do Prage.
Ultra impresivno. Jaz izgledam z zafiro kot totalen kmetavzar. Spodnji nižji rang.

Ali zadnje dni na Bledu Ukr elita.
Q7 je bil najslabše, kar je bilo parkirano.


Ko sem delal v sloveniji v veliki firmi kjer je bil minimalec je bil vozni park boljsi kot tukaj sedaj v nemciji. Podsef proizvodnje vozi seat ibiza letnik 1997.
Dober avto si kupi revez, ki se hoce pred drugimi pokazat da zmore (seveda je vse na kredit). Govorim seveda o raji, tistih 1 ali 5 procentov bogatasev ala Bled ne stejem zraven.

To pač to. Avto je na balkanu statusni simbol, zaradi katerega se je vredno odrekati.
Tudi zaradi tega je avstrija bolj uspešna. Še eden kamenček v mozaiku...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mato989 ::

Ne vem kje vidite vi avte ob fabrikah nekaj posebnega... mimogrede, če je vozni park starejši od 6-8 let ni to nič posebnega =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

karafeka ::

.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

borut_p ::

6-8 bi bilo waw ... povprečna starost je 12 let v evropi

https://www.acea.auto/figure/average-ag...

slo je v sredini - 12 let.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako je IT služba v Avstriji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11522274 (10039) Bonticer
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978218823 (89382) kamiKaZaA

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321427 (18154) BigWhale
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530969 (27944) Matko

Več podobnih tem