» »

Zakaj je Avstrija tako uspesna?

Zakaj je Avstrija tako uspesna?

Utk ::

Lepo te prosim, jaz ne poznam zive duse v celem prekmurju, ki ima 1300 neto

Jaz jih pa poznam, pa sploh nisem iz tam. V privat firmi, ne JS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

m0LN4r ::

Kr vecina ja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

gtx970op ::

m0LN4r je izjavil:

Kr vecina ja.


Ne bodi tipičen auslender, tak ki pride po 40 letih dela v tujini domov v penzijo in je pameten ko sto mater. Misli da so vsi okoli ubogi kmetje brez izobrazbe brez denarja potem pa vsakemu inženirju pametujejo kot da imajo 4 diplome in doktorate za sabo. Dejansko pa je 40 let bil navaden delavec na baušteli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gtx970op ()

m0LN4r ::

Ja in? Pogovarjamo se o vecini. Ti pa spet, vsi. Jaz nisem rekel vsi. Pizda, pogovarjamo se o tistih, ki tam delajo.
Tvoj inzenir z 2k to sigurno ni. In sigurno nima vsak 2. prinas 1300. Tak je in ne drugace.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Valvoline ::

Nisem glih na tekocem kaj se dogaja v prekmurju vem pa da so place gradbenikov (zidar,tesar,malar,keramicar,zelezokrivec,pomozni delavec itn) podobne ce ne boljse kt tiste v LJ. Pod 1500 neto vec nobenega ne bos dobil, za izkusene realno proti 2k. Enostavno migracija cez mejo ter precej boljse place v AT so pritisnal domace izkoriscevalce. Siptarjev pa tam (zaenkrat) se ni.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ja _vsi_ so zidarji pa tesarji, nc drugega se ne dela. Predvsem zenske so najboljse keramicarke, pr vsaki drugi hisi je ena keramicarka.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

RockyS ::

m0LN4r je izjavil:

Ja in? Pogovarjamo se o vecini. Ti pa spet, vsi. Jaz nisem rekel vsi. Pizda, pogovarjamo se o tistih, ki tam delajo.
Tvoj inzenir z 2k to sigurno ni. In sigurno nima vsak 2. prinas 1300. Tak je in ne drugace.


Tak kot vsak 2. avstriji nima 2kEUR.
Plače so višje, marsikaj je boljše, marsikaj je slabše, to pa je to. Mesta umazana do konca, dzankiji na vsakem vogalu, fehtarji (ne romunska mafija) ob vsaki znamenitosti, garažne hiše posrane in poscane. Pa to govorim o Grazu in Dunaju, kjer se gibam. Da se o Berlinu ne menimo. Pač težave vseh prestolnic. Če si v Avstrijskem Dupleku je pa seveda vsaj glede tega dosti bolje.

In ja, molnar je tipični balkanec ki gre delat v njemacko, da se lahko kurci s plačo par k. In ravno on je par postov nazaj obsojal balkance v AT in DE, sam pa na forumu opeva dojčlan uber ales. Ste že videli da bi on kaj slabega napisal o AT ali DE?

Aja,Avstrija je edina evropska država ki je imela obvezno cepljenje proti covidu. Pa taka oh in ah država :)
V Nemčiji delavci štrajkajo v "vsaki drugi" panogi. Zakaj? Če pa je vse krasno in so vsi bogati? Zdaj bodo na letališča dali delati uvožene turke, prej je to bilo z zakonom prepovedano. Zakaj nemci nočejo delati na letaliscih? Ce pa ziher nudijo 5k za 30h/teden.

Par postov nazaj je nekdo objavil kako so direktorji super duper v AT, če bi to bilo res bi vse firme zaposlovale direktno, ne pa preko agencijskih napotitev (tudi domačine, ne samo tujce)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Alayne ::

Ok, koliko od vas dejansko dela gori?

Jaz lahko direktno preverim, ker sem javni sektor.

Asistent z doktoratom: 36-46 placni razred cca 1200 neto (1700 bruto) se zacne. Seveda moznost napredovanja, vsako leto malo vec, dodatek za malico in prevoz. Verjetno pozicije na MB univerzi ne bi dobila, odprtih mest ni. Do LJ je dlje kot do Graza ali pa bi se bilo potrebno blizje selit, kar si tezko privoscim.
Lahko grem v industrijo. Lek ponuja 1500 neto cca zacetno.
Lekarna javni sektor (moja izobrazba) 1100 neto, potem pa dodatki za dezurstva, prevoz itd.

Asistent z doktoratom (oz primerljiv nivo) v AT za polni delavnik 4060 bruto 14x letno + dodatki za nevarno delo, pendlerpauschali, otroski dodatki (v SLO jih zaradi previsoke place ne dobim). Ce kdo hoce placilno, lahko dobi v ZS ali pa uporabi google za iskanje kolektivne pogodbe. Ko prides do naziva profesor, se zacne placa gibat okoli 4-5k neto.
Za to pa se ze splaca peljat in ja, to je x2. Kakorkoli racunas. Malica in prevoz se ne steje v izrazun penzije v SLO, se mi zdi. v AT se steje od bruto socialni prispevki in je to vazno.

pegasus ::

Alayne je izjavil:

Ok, koliko od vas dejansko dela gori?
Pri nas vrtnarji in varuške v vrtcu začnejo pri 2100 neto, ki se redno usklajujejo z inflacijo. Aja, nismo Nemčija, smo pa v Nemčiji ;-)

Mato989 ::

gtx970op je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Lepo te prosim, jaz ne poznam zive duse v celem prekmurju, ki ima 1300 neto. Razen kaksne uciteljice, pa mesalca lufta na obcini ali drugje v JU. Ne ga srat no.

Pa tudi tu povem, da VECINA LJUDI V MB NIMA NITI PRIBLIZNO 1300 neto, zato se nekdo iz Murske in okolice ne bo vozil delat v MB, ker se ne splaca, ampak bo sel na sever. Na kilometrini se pa ne bo dosti poznalo.


No ja, starejše učiteljice v OŠ imajo blizu 2kEUR neto, da ne govorim o srednji šoli. Tudi veliko policajev ima preko 1500 neto, ko sem nazadnje gledal Hojsove podatke. Tudi drugih javnih sektorjih (občina, upravna enota,...) so plače tudi po 1500 ali več in to velja za celo Slovenijo kar se tiče javnega sektorja. Tako da če si v javnem sektorju se bolj splača živet daleč stran od Ljubljane.

Privat firme? Dam roko v ogenj da imajo razni gradbeniki v Pomgradu in podobnih firmah krepko čez 1500EUR neto, enako razne uspešne firme kot so Medicop, Cartago, Lek če že gledamo prekmurje.

Je pa normalno da nekdo iz Šentilja nebo hodo v Ptuj delat, jasno da se mu bol splača Graz. Druga debata je pa če ima možnost vredu službe v Šentilju in lahko gre vsak dan peš v službo namesto slabe 2 ure zapravit v avtu dnevno, če je recimo mal bol oddaljen od meje.

Očitno si ti nazadnje stanje na trgu dela preverjal 20 let nazaj v sloveniji.



Nobena uciteljica os nima 2k neto pazi NETO ker ne morejo imet.. Ajde morda kira pri 39 letu delovne dobe z dpdatkom in kaki izplacili ekstra....
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

RockyS ::

46. Plačni razred je 1650€ neto
4060 bruto je 2600€ neto (v Avstriji)
Če slovenski plači dodaš 270€ (20x120km)potnih in 200€ malice dobiš cca 2k€.
Če od avstrijske plače odšteješ enak znesek dobis podoben znesek.
Torej razlike je cca 200€ (brez upostevanih regresov/bozicnice). Ki pa to razliko posteno povišata.
Pri taki plači se ti pendler (razen če imaš otroka ali vzdrzevanega člana) ne izplača, ker ga moraš skoraj 90% vrniti sloveniji (dohodnina).
Glede pokojnine pa drži, pri enakem izplačilu bruto plače, boš z avstrijsko pokojnino dosti na boljšem.
Jaz sem v IT panogi in lahko povem, da je v Avstriji/Nemčiji konkretna kriza glede kadra, enostavno ne morejo ponuditi takih plač kot jih nudijo podjetja za katera lahko delaš na daljavo. In to se na severu hudo hudo pozna. Logično, če delaš za firmo iz USA se o takih zneskih pogovarjaš na teden in ne na mesec. Že če delaš za Švico/Luxemburg je vsaj x3 napram Avstriji/Nemčiji. S tem da, če imaš normiran s.p. si še dodatno v boljši poziciji kar se tiče izplačila/prihrankov.

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Lepo te prosim, jaz ne poznam zive duse v celem prekmurju, ki ima 1300 neto. Razen kaksne uciteljice, pa mesalca lufta na obcini ali drugje v JU. Ne ga srat no.

Pa tudi tu povem, da VECINA LJUDI V MB NIMA NITI PRIBLIZNO 1300 neto, zato se nekdo iz Murske in okolice ne bo vozil delat v MB, ker se ne splaca, ampak bo sel na sever. Na kilometrini se pa ne bo dosti poznalo.


No ja, starejše učiteljice v OŠ imajo blizu 2kEUR neto, da ne govorim o srednji šoli. Tudi veliko policajev ima preko 1500 neto, ko sem nazadnje gledal Hojsove podatke. Tudi drugih javnih sektorjih (občina, upravna enota,...) so plače tudi po 1500 ali več in to velja za celo Slovenijo kar se tiče javnega sektorja. Tako da če si v javnem sektorju se bolj splača živet daleč stran od Ljubljane.

Privat firme? Dam roko v ogenj da imajo razni gradbeniki v Pomgradu in podobnih firmah krepko čez 1500EUR neto, enako razne uspešne firme kot so Medicop, Cartago, Lek če že gledamo prekmurje.

Je pa normalno da nekdo iz Šentilja nebo hodo v Ptuj delat, jasno da se mu bol splača Graz. Druga debata je pa če ima možnost vredu službe v Šentilju in lahko gre vsak dan peš v službo namesto slabe 2 ure zapravit v avtu dnevno, če je recimo mal bol oddaljen od meje.

Očitno si ti nazadnje stanje na trgu dela preverjal 20 let nazaj v sloveniji.



Nobena uciteljica os nima 2k neto pazi NETO ker ne morejo imet.. Ajde morda kira pri 39 letu delovne dobe z dpdatkom in kaki izplacili ekstra....

To žal ne drži. Če greš na tečaj informatike ti to prinese 80€ neto višjo plačo :) pa to je samo en dodatek.
In zato lahko v Sloveniji vsi jamrajo o nizki plači, ker nihče ne upa govoriti o izplačilih!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Glugy ::

Kako naivno. Če se priključimo Avstriji ne bomo Avstrija ampak bomo njena kolonija. Še slabi bo.

Scaramouche3 ::

Glugy je izjavil:

Kako naivno. Če se priključimo Avstriji ne bomo Avstrija ampak bomo njena kolonija. Še slabi bo.


Res je, smešni so ti,ki mislijo da bi nas imeli kot brate, prej bi bili oni 1A mi pa 1B. vedno zaostajali, nikoli sprejeti, gledani kot piratizirana verzija Germanov!
Zahtevali bi spet da zgubimo jezik in prodamo dušo!
Medtem so nas pa v drugi svetovni skoraj zradirali!

Mato989 ::

RockyS je izjavil:

46. Plačni razred je 1650EUR neto
4060 bruto je 2600EUR neto (v Avstriji)
Če slovenski plači dodaš 270EUR (20x120km)potnih in 200EUR malice dobiš cca 2kEUR.
Če od avstrijske plače odšteješ enak znesek dobis podoben znesek.
Torej razlike je cca 200EUR (brez upostevanih regresov/bozicnice). Ki pa to razliko posteno povišata.
Pri taki plači se ti pendler (razen če imaš otroka ali vzdrzevanega člana) ne izplača, ker ga moraš skoraj 90% vrniti sloveniji (dohodnina).
Glede pokojnine pa drži, pri enakem izplačilu bruto plače, boš z avstrijsko pokojnino dosti na boljšem.
Jaz sem v IT panogi in lahko povem, da je v Avstriji/Nemčiji konkretna kriza glede kadra, enostavno ne morejo ponuditi takih plač kot jih nudijo podjetja za katera lahko delaš na daljavo. In to se na severu hudo hudo pozna. Logično, če delaš za firmo iz USA se o takih zneskih pogovarjaš na teden in ne na mesec. Že če delaš za Švico/Luxemburg je vsaj x3 napram Avstriji/Nemčiji. S tem da, če imaš normiran s.p. si še dodatno v boljši poziciji kar se tiče izplačila/prihrankov.

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Lepo te prosim, jaz ne poznam zive duse v celem prekmurju, ki ima 1300 neto. Razen kaksne uciteljice, pa mesalca lufta na obcini ali drugje v JU. Ne ga srat no.

Pa tudi tu povem, da VECINA LJUDI V MB NIMA NITI PRIBLIZNO 1300 neto, zato se nekdo iz Murske in okolice ne bo vozil delat v MB, ker se ne splaca, ampak bo sel na sever. Na kilometrini se pa ne bo dosti poznalo.


No ja, starejše učiteljice v OŠ imajo blizu 2kEUR neto, da ne govorim o srednji šoli. Tudi veliko policajev ima preko 1500 neto, ko sem nazadnje gledal Hojsove podatke. Tudi drugih javnih sektorjih (občina, upravna enota,...) so plače tudi po 1500 ali več in to velja za celo Slovenijo kar se tiče javnega sektorja. Tako da če si v javnem sektorju se bolj splača živet daleč stran od Ljubljane.

Privat firme? Dam roko v ogenj da imajo razni gradbeniki v Pomgradu in podobnih firmah krepko čez 1500EUR neto, enako razne uspešne firme kot so Medicop, Cartago, Lek če že gledamo prekmurje.

Je pa normalno da nekdo iz Šentilja nebo hodo v Ptuj delat, jasno da se mu bol splača Graz. Druga debata je pa če ima možnost vredu službe v Šentilju in lahko gre vsak dan peš v službo namesto slabe 2 ure zapravit v avtu dnevno, če je recimo mal bol oddaljen od meje.

Očitno si ti nazadnje stanje na trgu dela preverjal 20 let nazaj v sloveniji.



Nobena uciteljica os nima 2k neto pazi NETO ker ne morejo imet.. Ajde morda kira pri 39 letu delovne dobe z dpdatkom in kaki izplacili ekstra....

To žal ne drži. Če greš na tečaj informatike ti to prinese 80EUR neto višjo plačo :) pa to je samo en dodatek.
In zato lahko v Sloveniji vsi jamrajo o nizki plači, ker nihče ne upa govoriti o izplačilih!



To ni neto placa ampak ke izplacilo na trr... Neto placo dobis iz brito placo

Zdaj pa mi pokazi kdo dobi maloce 200 eur tako placilko od ucitlce bi rad videl

Naprej mi pokazi koliko procentov ljudi se vozi delat v os 120km na dan... Jaz ne poznam nobene ucitlce ki bi se tako dalec vozila...

Naprej je treba vedet da prides do 46 placnega razreda lahko traja med 20 do 35 let delovne dobe... Za enako placo v avstriji lahko dobis z malo srece pri 25 ali 28tih
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

WizzardOfOZ ::

gtx970op je izjavil:

Zakaj pa moreš primerjat najnižje plačanega? Povprečje slovenije je 1300 neto. Povprečen slovenec se tudi ne vozi 150km dnevno na šiht. Z 1300 neto si komot privoščiš frizerje, maserko kakšna kosila ali večerje v restavracijah itd... Naročiš nekomu da ti ograjo postavi, ploščice položi, elektriko napelje. To so vse stvari ki stanejo veliko več v avstriji kot prinas.


Kok časa pa ti že nimaš stika z realnostjo? 1300 neto za cel mesec? Pol tega gre za položnice, četrtina za hrano, s 350€ si pa težko privoščiš kosila in večerje v restavracijah.
Če imaš 1300€, potem si začneš iskat novo, boljšo službo. Ker 1300 je premalo za normalno življenje. S tem ne moreš v trgovino in kupit karkoli ti paše, moraš vseeno gledat kaj in kako. No, vsaj zame je minimum 2500 neto. Ko prideš v trgovino, da ti ni treba gledat ali si nekaj lahko privoščiš ali ne (govorim za običajne stvari, ne nekih dragih telefonov,....).
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

gtx970op ::

Mato989 je izjavil:

Nobena uciteljica os nima 2k neto pazi NETO ker ne morejo imet.. Ajde morda kira pri 39 letu delovne dobe z dpdatkom in kaki izplacili ekstra....


Podatki iz ERAR, gre torej za izplačila na TRR za mesec maj za vse zaposlene (torej tudi čistilke in kuharje) na eni od OŠ Murska Sobota (torej malica + prevoz vključeni).
Malica je kolko 3,6EUR javni sektor? Torej 72EUR + potne odšteješ in imaš neto plačo. Pa verjetno potnih stroškov nimajo kaj ekstra, saj jih je večina verjetno blizu doma.

 Izplačilo na TRR posameznega zaposlenega za mesec Maj

Izplačilo na TRR posameznega zaposlenega za mesec Maj



Evo statistika:
82 zaposlenih (oziroma toliko izplačil definirano kot "Plača") Še enkrat tu so vključene tudi čistilke, kuharji:

14 (17%) zaposlenih ima preko 2000EUR izplačila na TRR
28 (34%) zaposlenih ima preko 1800EUR izplačila na TRR
48 (59%) zaposlenih ima preko 1500EUR izplačila na TRR


podatki za gimnazijo Murska Sobota:

46 zaposlenih (oziroma toliko izplačil definirano kot "Plača") - Še enkrat tu so vključene tudi čistilke, kuharji:

19 (41%) zaposlenih ima preko 2000EUR izplačila na TRR
23 (50%) zaposlenih ima preko 1800EUR izplačila na TRR
31 (67%) zaposlenih ima preko 1500EUR izplačila na TRR


Če bi jaz odločal bi tudi ti zaposleni vsi bili od 7-15 v šoli in tam popravljali kontrolke, "delali priprave" itd, saj bi se za tako plačilo spodobilo in kot se spodobi za vsak drug poklic. Ampak je realnost taka da so nekatere dneve že ob 11 doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gtx970op ()

c3p0 ::

m0LN4r je izjavil:

Kaj ma to veze? Kot da je lasko oz. union nevem kaj. Ti si res bogi. V lagru je marsikatero pivo cenej kot prinas, po en evro ali manj.


Komercialni lagerji so vsi ista scanca, z dodatki koruze, aromo hmelja ipd., samo da je najceneje.

Invictus ::

RockyS je izjavil:

Invictus je izjavil:

Avstrija je uspešna, ker:

- Javna uprava je sicer gromozanska, ampak je za razliko od naše celo učinkovita
- Direktorjem in prodajalcem se da spookat v avto ali na letalo in iti delati biznis v druge dežele, ker znajo vsaj 1 tuj jezik. Kar ni ravno standard pri nas, kjer bazira celoten poslovni proces na minimalni plači.
- Avstrijska vlada stoji za firmami, če imajo pametne plane. Beri, gradbena industrija, kjer je avstrijska država pokrivala nizke cene Strabagu, da so vsi ostali gradbinci na Balkanu propadli.
- Avstrijci ne razmišljajo samo o penziji, ko končajo faks.
- Sodišča in zakonodaja včasih zapre tudi koga od visokih in bogatih. Ni tako kot pri nas, ko se načrtno dogajao napake v policijskih postopkih, potem pa le ta policaj postane poslanec.


Njihova javna uprava ni učinkovita. Bi rekel da na istem nivoju kot naša, kjer tu in tam najdeš zelo pridne in predane posameznike. Probaj pridobiti gradbeno dovoljenje, ali pa si kot tujec urediti otroške dodatke (trenutno rabijo 14 mesecev za procesiranje vloge, s čim kršijo svoj zakon)
Kdo zna vsaj 1 tuj jezik, da bi jih lahko opevali? Avstrijci ziher ne. Tako kot ne Italijani in Francozi. Tukaj Slovenci peljemo vse scat. Sicer ne najdem podatka ampak mislim da je ogromno avstrijcev na minimalnih (po kolektivnih pogodbah) plačah.
Ne, Strabagu ne pomagajo, da bi ostali crknili, ampak ker je to taka firma kot naš Telekom ali Slovenske železnice, firma za financiranje političnih kampanj in pretakanje denarja v žepe zasebnikov.
Res je, oni razmišljajo samo o tem kak bodo delali max 30h/teden in živeli praktično zastonj na blatnem jezeru in podobnih destinacijah, ki so jih pokupili Avstrijci.
Aja? Kako kaže z afero Ibiza? Preganjajo človeka, ki jo vso to afero nastavil namesto da bi preganjali barabe. To me spominja na primer Zorana Thalerja, na posnetku se vse sliši in vidi, on pa vse skupaj zanikal oz lagal :)

Skratka, tudi na severu niso bog i batine.

Nisem hotel hvalit Avstrijcev, so zdaleč od angelčkov, zahojeni in rasistični do amena, sam očitno jim gre bolje kot nam.

Seveda pa po časopisih beremo samo plačane članke o hvali Avstrije...

Korona je zdaj pokvarila javni sektor po celi Evropi >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

gtx970op je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Nobena uciteljica os nima 2k neto pazi NETO ker ne morejo imet.. Ajde morda kira pri 39 letu delovne dobe z dpdatkom in kaki izplacili ekstra....


Podatki iz ERAR, gre torej za izplačila na TRR za mesec maj za vse zaposlene (torej tudi čistilke in kuharje) na eni od OŠ Murska Sobota (torej malica + prevoz vključeni).
Malica je kolko 3,6EUR javni sektor? Torej 72EUR + potne odšteješ in imaš neto plačo. Pa verjetno potnih stroškov nimajo kaj ekstra, saj jih je večina verjetno blizu doma.

 Izplačilo na TRR posameznega zaposlenega za mesec Maj

Izplačilo na TRR posameznega zaposlenega za mesec Maj



Evo statistika:
82 zaposlenih (oziroma toliko izplačil definirano kot "Plača") Še enkrat tu so vključene tudi čistilke, kuharji:

14 (17%) zaposlenih ima preko 2000EUR izplačila na TRR
28 (34%) zaposlenih ima preko 1800EUR izplačila na TRR
48 (59%) zaposlenih ima preko 1500EUR izplačila na TRR


podatki za gimnazijo Murska Sobota:

46 zaposlenih (oziroma toliko izplačil definirano kot "Plača") - Še enkrat tu so vključene tudi čistilke, kuharji:

19 (41%) zaposlenih ima preko 2000EUR izplačila na TRR
23 (50%) zaposlenih ima preko 1800EUR izplačila na TRR
31 (67%) zaposlenih ima preko 1500EUR izplačila na TRR


Če bi jaz odločal bi tudi ti zaposleni vsi bili od 7-15 v šoli in tam popravljali kontrolke, "delali priprave" itd, saj bi se za tako plačilo spodobilo in kot se spodobi za vsak drug poklic. Ampak je realnost taka da so nekatere dneve že ob 11 doma.


Neumnost... kot pravim, plača učitelja je definirana v plačnih razredih in učitelj z najvišjo stopnjo naziva torej mislim da MENTOR lahko pride v plačni razred mislim da 46, kar je cca. 1.650EUR, ampak da lahko prideš v ta naziv moraš imet MINIMALNO 16 let delovne dobe(ali je 12 nisem 100%) večina sicer z 16 leti delovne dobe NE DOSEŽE tega naziva zaradi potrebnega doseganja točk iz dejavnosti...

Od moje partnerke sestrična ima že skoraj 23 let delovne dobe v osnovni šoli in je lani prvič dobila NAKAZANO 2.000 EUR na TRR kot učiteljica, ker je prišla v zadnji naziv, pa še tisti mesec je imela izplačilo potnih 100 EUR(dodatnih 100 EUR + redni potni kerj e bila s svojim avtom na službenem predavanju v LJ je dobila službene kilometre) torej realno je dobila 1.900 EUR na TRR... (malica, neto, redni potni do šihta, dodatki za delovno dobo itd...)

Moja partnerka dela v šoli 1. leto in ti povem, ima plačo 1.500 BRUTO cca. na račun pa dobi cca 1.200 EUR... to je z malico in potnimi... Je pa dobila zato ker je učila še individualno Ukrajinko v 5. razredu zdaj pri majski plači (torej glih ta izplačila kar ti gledaš) stimulacije za dodatno delo cca 800 EUR, ampak to je bilo samo maja... poračun za nazaj ker je 4 mesece učila ukrajinko... tistih 800 EUR je seveda bruto.



Potrebno je razumet da ti delovna dobe prinese po 20 let delovne dobe dodatnih 10% in več, ampak mi se pogovarjamo o 2x letnikih ne o 55 letnikih... daj še starost zaposlenih pri teh erar podatkih... ker realno lahko pri teh erar podatkih odbiješ KOMOT 10-15% glede na to da je večina učiteljic če pogledaš šolo kjer moja dela starejših od 45 let... torej imajo 20+ let delovne dobe... to je takoj 10% višja plača...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Utk ::

Ja, zdej pa povej še kolk ima bruto učiteljica v OŠ prvo leto ko začne učit v Avstriji, in kolk po 23. letih.

Mato989 ::

Hiter google search mi je dal za Avstrijo tole v Angleščini

A person working in Teaching / Education in Austria typically earns around 4,020 EUR per month. Salaries range from 1,930 EUR (lowest average) to 7,330 EUR (highest average, actual maximum salary is higher).

This is the average monthly salary including housing, transport, and other benefits. Salaries vary drastically between different Teaching / Education careers. If you are interested in the salary of a particular job, see below for salaries for specific job titles.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Utk je izjavil:

Ja, zdej pa povej še kolk ima bruto učiteljica v OŠ prvo leto ko začne učit v Avstriji, in kolk po 23. letih.


Ce se prav spomnem od kolegov je zacetna placa v osnovni soli bila 2750€ bruto 14x letno. Menda teoreticno mozno 200€ manj ampak dobijo takoj se nekaj. Potem pa imas dva sistema, starega in novega. Ce bos gledal statistike so menda tisti iz starega sistema brutalno dobro placani.

Utk ::

Se pravi, tvoja je dobila prvi mesec 1300-1400, v Avstriji bi pa cca 1900.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Se pravi, tvoja je dobila prvi mesec 1400, v Avstriji bi pa cca 1900.


Če govoriš o moji, potem je dobila prvi mesec 1.200, oz. sem zaokrožil navzgor 1.180 EUR je dobila od tega je 84 EUR potnih in cca 80 EUR malice ja...

S tem da učitelji v Avstriji kolikor razumem dobijo 14 plač, učitelj v SLO pa 12 + regres, božičnic v šolstvu 100% ni regres je pa bil 1.100, medtem ko je torej v Avstriji 2x plača dodatna če prav razumem...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

V Avtriji bi vsaj 2750€ bruto 14x letno. To je priblizno 27500€/leto za popolnega zacetnika. Torej nekje 2200€ neto, kjer seveda dobijo se kaksne dodatke.

Utk ::

Mato989 je izjavil:

Utk je izjavil:

Se pravi, tvoja je dobila prvi mesec 1400, v Avstriji bi pa cca 1900.


Če govoriš o moji, potem je dobila prvi mesec 1.200, oz. sem zaokrožil navzgor 1.180 EUR je dobila od tega je 84 EUR potnih in cca 80 EUR malice ja...

S tem da učitelji v Avstriji kolikor razumem dobijo 14 plač, učitelj v SLO pa 12 + regres, božičnic v šolstvu 100% ni regres je pa bil 1.100, medtem ko je torej v Avstriji 2x plača dodatna če prav razumem...

Ja ne, dobila je še 200 evrov več na to, za nazaj. Zakaj tistega ne bi šteli v plačo?

RockyS ::

Mato989 je izjavil:

RockyS je izjavil:

46. Plačni razred je 1650EUR neto
4060 bruto je 2600EUR neto (v Avstriji)
Če slovenski plači dodaš 270EUR (20x120km)potnih in 200EUR malice dobiš cca 2kEUR.
Če od avstrijske plače odšteješ enak znesek dobis podoben znesek.
Torej razlike je cca 200EUR (brez upostevanih regresov/bozicnice). Ki pa to razliko posteno povišata.
Pri taki plači se ti pendler (razen če imaš otroka ali vzdrzevanega člana) ne izplača, ker ga moraš skoraj 90% vrniti sloveniji (dohodnina).
Glede pokojnine pa drži, pri enakem izplačilu bruto plače, boš z avstrijsko pokojnino dosti na boljšem.
Jaz sem v IT panogi in lahko povem, da je v Avstriji/Nemčiji konkretna kriza glede kadra, enostavno ne morejo ponuditi takih plač kot jih nudijo podjetja za katera lahko delaš na daljavo. In to se na severu hudo hudo pozna. Logično, če delaš za firmo iz USA se o takih zneskih pogovarjaš na teden in ne na mesec. Že če delaš za Švico/Luxemburg je vsaj x3 napram Avstriji/Nemčiji. S tem da, če imaš normiran s.p. si še dodatno v boljši poziciji kar se tiče izplačila/prihrankov.

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Lepo te prosim, jaz ne poznam zive duse v celem prekmurju, ki ima 1300 neto. Razen kaksne uciteljice, pa mesalca lufta na obcini ali drugje v JU. Ne ga srat no.

Pa tudi tu povem, da VECINA LJUDI V MB NIMA NITI PRIBLIZNO 1300 neto, zato se nekdo iz Murske in okolice ne bo vozil delat v MB, ker se ne splaca, ampak bo sel na sever. Na kilometrini se pa ne bo dosti poznalo.


No ja, starejše učiteljice v OŠ imajo blizu 2kEUR neto, da ne govorim o srednji šoli. Tudi veliko policajev ima preko 1500 neto, ko sem nazadnje gledal Hojsove podatke. Tudi drugih javnih sektorjih (občina, upravna enota,...) so plače tudi po 1500 ali več in to velja za celo Slovenijo kar se tiče javnega sektorja. Tako da če si v javnem sektorju se bolj splača živet daleč stran od Ljubljane.

Privat firme? Dam roko v ogenj da imajo razni gradbeniki v Pomgradu in podobnih firmah krepko čez 1500EUR neto, enako razne uspešne firme kot so Medicop, Cartago, Lek če že gledamo prekmurje.

Je pa normalno da nekdo iz Šentilja nebo hodo v Ptuj delat, jasno da se mu bol splača Graz. Druga debata je pa če ima možnost vredu službe v Šentilju in lahko gre vsak dan peš v službo namesto slabe 2 ure zapravit v avtu dnevno, če je recimo mal bol oddaljen od meje.

Očitno si ti nazadnje stanje na trgu dela preverjal 20 let nazaj v sloveniji.



Nobena uciteljica os nima 2k neto pazi NETO ker ne morejo imet.. Ajde morda kira pri 39 letu delovne dobe z dpdatkom in kaki izplacili ekstra....

To žal ne drži. Če greš na tečaj informatike ti to prinese 80EUR neto višjo plačo :) pa to je samo en dodatek.
In zato lahko v Sloveniji vsi jamrajo o nizki plači, ker nihče ne upa govoriti o izplačilih!



To ni neto placa ampak ke izplacilo na trr... Neto placo dobis iz brito placo

Zdaj pa mi pokazi kdo dobi maloce 200 eur tako placilko od ucitlce bi rad videl

Naprej mi pokazi koliko procentov ljudi se vozi delat v os 120km na dan... Jaz ne poznam nobene ucitlce ki bi se tako dalec vozila...

Naprej je treba vedet da prides do 46 placnega razreda lahko traja med 20 do 35 let delovne dobe... Za enako placo v avstriji lahko dobis z malo srece pri 25 ali 28tih


Še enkrat, če primerjaš avstrijsko in slovensko plačo je potrebno poznati razlike. Oni ne dobijo dodatno potnih in malice. Torej moraš v sloveniji sešteti plačo+potne+malico in ta seštevek uporabljaš pri primerjavah z avstrijo.

Se opravičujem, sem biknsil, 123EUR je za 20 delovnih dni (6.18EUR) ne vem pa če šole izplačujejo kaj manj.
120km pa spet ni toliko, da ne bi bilo za verjeti. To je MB-CE ali MB-MS.
Da prideš do 46. plačnega razreda traja 20-35 let samo če si neambiciozen človek. Drži.

P.s. dva družinska člana delata v OŠ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:


S tem da učitelji v Avstriji kolikor razumem dobijo 14 plač,


Vse place v Avstriji so 14x, ce je navedena mesecna. Ce je letna, potem delis s 14.

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Utk je izjavil:

Se pravi, tvoja je dobila prvi mesec 1400, v Avstriji bi pa cca 1900.


Če govoriš o moji, potem je dobila prvi mesec 1.200, oz. sem zaokrožil navzgor 1.180 EUR je dobila od tega je 84 EUR potnih in cca 80 EUR malice ja...

S tem da učitelji v Avstriji kolikor razumem dobijo 14 plač, učitelj v SLO pa 12 + regres, božičnic v šolstvu 100% ni regres je pa bil 1.100, medtem ko je torej v Avstriji 2x plača dodatna če prav razumem...

Ja ne, dobila je še 200 evrov več na to, za nazaj. Zakaj tistega ne bi šteli v plačo?


Ja, ampak to je

1. bruto
2. to je presežek normativov, kajti ona je opravila redno učno obvezo 23 al kolko šolskih ur PLUS dodatno X ur na teden učenja individualno... toega ne morš štet, ker to so "nadure" ki niso 100%, niti niso neto ampak bruto.

Še enkrat, če primerjaš avstrijsko in slovensko plačo je potrebno poznati razlike. Oni ne dobijo dodatno potnih in malice. Torej moraš v sloveniji sešteti plačo+potne+malico in ta seštevek uporabljaš pri primerjavah z avstrijo.

Se opravičujem, sem biknsil, 123€ je za 20 delovnih dni (6.18€) ne vem pa če šole izplačujejo kaj manj.
120km pa spet ni toliko, da ne bi bilo za verjeti. To je MB-CE ali MB-MS.
Da prideš do 46. plačnega razreda traja 20-35 let samo če si neambiciozen človek. Drži.


NI niti TEORETIČNE možnosti da pred 12 leti delovne dobe (ali 16timi) prideš v zadnji naziv učitelja...

Ti začneš kot učitelj začetnik, potem moraš imet 4 leta delovne dobe, izbereš neko število točk in daš vlogo da ti povišajo naziv, pol si naziv 2(ne ljubi se mi iskat kateri je) in pol moraš bit 4 leta naziv 2, v tem času moraš zbrat še več točk in spet dat vlogo da te povišajo v naziv 3, in potem moraš imet 4 leta delovne dobe in točke (in tu moraš zbirat točke ki jih več ni tako enostavno z levo roko za dobit) da potem prideš v naziv 4 (zadnji naziv učitelja) in nato moraš še X let počakat da zbereš napredovanja do 46tega plačnega razreda...

Zdaj pa ti meni razloži kako naj 4 + 4 + 4 (zadnji naziv) in nato ocenjevanje da prideš iz 41tega plačnega do 46tega narediš prej kot v tam ene 15-16 letih, realno pa še kakšno več sploh če pride zmes kak ZUJF =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

TheBlueOne ::

RockyS je izjavil:


Še enkrat, če primerjaš avstrijsko in slovensko plačo je potrebno poznati razlike. Oni ne dobijo dodatno potnih in malice. Torej moraš v sloveniji sešteti plačo+potne+malico in ta seštevek uporabljaš pri primerjavah z avstrijo.


Nekaj se dobi za potne. Trenutno je celo nekoliko vec:

https://people-organisation.pwc.at/2022...

Tu lepo pise. Toliko manj je potem pri davkih. Dobis nazaj ali pa ti firma ze uposteva pri placi.

Mato989 ::

Še enkrat, če primerjaš avstrijsko in slovensko plačo je potrebno poznati razlike. Oni ne dobijo dodatno potnih in malice. Torej moraš v sloveniji sešteti plačo+potne+malico in ta seštevek uporabljaš pri primerjavah z avstrijo.


Ok zdaj primerjaj še z penzijo =) Pa vštej še penzijo učitelja v SLO kaj se šteje in kaj v Avstriji... ;)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



Ok zdaj primerjaj še z penzijo =) Pa vštej še penzijo učitelja v SLO kaj se šteje in kaj v Avstriji... ;)


Ne mores tako primerjati, ker niso enaki kolicniki.

gtx970op ::

Mato989 je izjavil:

gtx970op je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Nobena uciteljica os nima 2k neto pazi NETO ker ne morejo imet.. Ajde morda kira pri 39 letu delovne dobe z dpdatkom in kaki izplacili ekstra....


Podatki iz ERAR, gre torej za izplačila na TRR za mesec maj za vse zaposlene (torej tudi čistilke in kuharje) na eni od OŠ Murska Sobota (torej malica + prevoz vključeni).
Malica je kolko 3,6EUR javni sektor? Torej 72EUR + potne odšteješ in imaš neto plačo. Pa verjetno potnih stroškov nimajo kaj ekstra, saj jih je večina verjetno blizu doma.

 Izplačilo na TRR posameznega zaposlenega za mesec Maj

Izplačilo na TRR posameznega zaposlenega za mesec Maj



Evo statistika:
82 zaposlenih (oziroma toliko izplačil definirano kot "Plača") Še enkrat tu so vključene tudi čistilke, kuharji:

14 (17%) zaposlenih ima preko 2000EUR izplačila na TRR
28 (34%) zaposlenih ima preko 1800EUR izplačila na TRR
48 (59%) zaposlenih ima preko 1500EUR izplačila na TRR


podatki za gimnazijo Murska Sobota:

46 zaposlenih (oziroma toliko izplačil definirano kot "Plača") - Še enkrat tu so vključene tudi čistilke, kuharji:

19 (41%) zaposlenih ima preko 2000EUR izplačila na TRR
23 (50%) zaposlenih ima preko 1800EUR izplačila na TRR
31 (67%) zaposlenih ima preko 1500EUR izplačila na TRR


Če bi jaz odločal bi tudi ti zaposleni vsi bili od 7-15 v šoli in tam popravljali kontrolke, "delali priprave" itd, saj bi se za tako plačilo spodobilo in kot se spodobi za vsak drug poklic. Ampak je realnost taka da so nekatere dneve že ob 11 doma.


Neumnost... kot pravim, plača učitelja je definirana v plačnih razredih in učitelj z najvišjo stopnjo naziva torej mislim da MENTOR lahko pride v plačni razred mislim da 46, kar je cca. 1.650EUR, ampak da lahko prideš v ta naziv moraš imet MINIMALNO 16 let delovne dobe(ali je 12 nisem 100%) večina sicer z 16 leti delovne dobe NE DOSEŽE tega naziva zaradi potrebnega doseganja točk iz dejavnosti...

Od moje partnerke sestrična ima že skoraj 23 let delovne dobe v osnovni šoli in je lani prvič dobila NAKAZANO 2.000 EUR na TRR kot učiteljica, ker je prišla v zadnji naziv, pa še tisti mesec je imela izplačilo potnih 100 EUR(dodatnih 100 EUR + redni potni kerj e bila s svojim avtom na službenem predavanju v LJ je dobila službene kilometre) torej realno je dobila 1.900 EUR na TRR... (malica, neto, redni potni do šihta, dodatki za delovno dobo itd...)

Moja partnerka dela v šoli 1. leto in ti povem, ima plačo 1.500 BRUTO cca. na račun pa dobi cca 1.200 EUR... to je z malico in potnimi... Je pa dobila zato ker je učila še individualno Ukrajinko v 5. razredu zdaj pri majski plači (torej glih ta izplačila kar ti gledaš) stimulacije za dodatno delo cca 800 EUR, ampak to je bilo samo maja... poračun za nazaj ker je 4 mesece učila ukrajinko... tistih 800 EUR je seveda bruto.



Potrebno je razumet da ti delovna dobe prinese po 20 let delovne dobe dodatnih 10% in več, ampak mi se pogovarjamo o 2x letnikih ne o 55 letnikih... daj še starost zaposlenih pri teh erar podatkih... ker realno lahko pri teh erar podatkih odbiješ KOMOT 10-15% glede na to da je večina učiteljic če pogledaš šolo kjer moja dela starejših od 45 let... torej imajo 20+ let delovne dobe... to je takoj 10% višja plača...


Kakorkoli obrneš zadevo. Dejstvo je da veliko ljudi tudi v prekmurju služi preko 1500€ ali 2000€ in če gre v avstrijo delat ni ogromna razlika. Izgubiš pa veliko cajta z vožnjo in veliko denarja zaradi avtomobila.

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Ok zdaj primerjaj še z penzijo =) Pa vštej še penzijo učitelja v SLO kaj se šteje in kaj v Avstriji... ;)


Ne mores tako primerjati, ker niso enaki kolicniki.


Ja ampak Rocky hoče primerjat malce in potne in vštevat ker jih oni ne dobijo ampak potem če vštevaš to pri primerjavi plače morš na enak način primerjat še penzijo kajne? =) Tako je edino fer... ker moji se ne šteje v penzijo malica in potni
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

RockyS ::

Mato989 je izjavil:

Še enkrat, če primerjaš avstrijsko in slovensko plačo je potrebno poznati razlike. Oni ne dobijo dodatno potnih in malice. Torej moraš v sloveniji sešteti plačo+potne+malico in ta seštevek uporabljaš pri primerjavah z avstrijo.


Ok zdaj primerjaj še z penzijo =) Pa vštej še penzijo učitelja v SLO kaj se šteje in kaj v Avstriji... ;)


To smo že večkrat povedali, da je ogromna razlika - v prid Avstrije.

Mato989 ::

Kakorkoli obrneš zadevo. Dejstvo je da veliko ljudi tudi v prekmurju služi preko 1500EUR ali 2000EUR in če gre v avstrijo delat ni ogromna razlika. Izgubiš pa veliko cajta z vožnjo in veliko denarja zaradi avtomobila.


Ja, ampak REDKO kdo izmed teh je mlajši od 35 kaj šele mlajši od 30 let... večina teh ki služijo v JS/JU preko 1.700 EUR je starejših od 40 let, ker pač z napredovanji in nazivi (v primeru šolstva) pač ne moreš bit mlajši, ni teorije... moja je začela delat z 28 leti kot učiteljica... pomisli koliko bo stara ko bo čez cca 16-18 let če bo vse v nulo in nobenih zujfov in same odlične ocene imela 46 razred 44-46 let!

Če pa gre jutri v Avstriji (hipotetično) ima praktično 2k "od te starosti"


V JU/JS se splača it delat samo če greš tja delat čim mlajši da čimprej nafilaš tista napredovanja itd... Ali pa da boš čimveč na bolniški pri 50tih :D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



Ja ampak Rocky hoče primerjat malce in potne in vštevat ker jih oni ne dobijo ampak potem če vštevaš to pri primerjavi plače morš na enak način primerjat še penzijo kajne? =) Tako je edino fer... ker moji se ne šteje v penzijo malica in potni


Sej ni problem, samo v online kalkulatorjih vnese se kilometrine. Mora pa kalkulator biti updatan, ker so se potni v AT radikalno povisali.

Pa ko primerjate place uciteljev menda ja opazite, da pri povprecju nekje 2300EUR neto za zacetnika v at nima smisla primerjati na nacin, da se posebej opozarja na malice. Absolutna zacetna v Sloveniji je menda kar katastrofa. Kjer je treba upostevati, da ima tudi Avstrija dosti dodatkov, bonbonckov, ki so dodatno izplacani in dosti boljse dodatno izplacani kot v Sloveniji. Me ne bi cudilo, ce se priden ucitelj zacetnik v AT dotika nekje povprecja 3kEUR/mesec. Torej ce cel neto od 14 plac + dodatki razdelis na 12.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Jaz vem samo nekaj.
V preteklosti smo hodili pleh zijat v Avstrijo in Nemčijo. In imeli jezike do tal.
Danes je v obeh omenjenih totalni zeh. Nekje na ravni nas, še raje nižje.
Lahko dobijo več denarja, ampak jim ga tudi več spulijo.

Kot Švica. Vsi vrtijo gobec, da je najmanjša plača 5 jurjev neto, pozabijo pa povedati, da rabiš 7 jurjev neto, da se lahko uvrstiš med reveže.
Kje je še srednji sloj!?

RockyS ::

Začetna plača učitelja je katastrofa v Sloveniji. Zato sem posebaj napisal, da mora oseba biti ambiciozna, da prileze do višjih plačnih razredov. In to ko si star 23-25 ni problem, kasneje pa zmeraj večji.

Imajo pa krasne dodatke, kot sem izpostavil primer po eno tedenskem izobraževanju informatike.

Pleh v Sloveniji je boljši kot v AT. In to je žalostno.
Je pa res, da je ogromno k temu pripomogel zadnji bum v kripto svetu in na trgu nepremičnin ter covid dodatki.
Ne da smo prej imeli slab vozni park ampak zdaj imamo res dobrega

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

feryz ::

Naša ima mentorsko plačo. Nimam pojma, koliko ji dajo, vem le to, da je par dni po plači suha.
Čeprav so stanovanjski in mulčevski stroški popolnoma v moji domeni.
Ni neka bogatija, se strinjam.

Mato989 ::

RockyS je izjavil:

Začetna plača učitelja je katastrofa v Sloveniji. Zato sem posebaj napisal, da mora oseba biti ambiciozna, da prileze do višjih plačnih razredov. In to ko si star 23-25 ni problem, kasneje pa zmeraj večji.


Pri 23tih ti enostavno ne moreš bit učitelj =)

1. potrebuješ magisterij kar pomeni 5 let študija (večina 6 let)
2. potrebuješ cca 900 ur prakse oz. delovne dobe nadomeščanj (tu se ti čas za napredovanja itd ne šteje
3. potrebuješ opravljen strokovni izpit kjer komot vsekaš ko sva z mojo bila tam sem gledal od 8 bejb ki jih je šlo not 3 niso prišle ven s papirji ;) In če usekaš mislim da cca 5 mesecev ne moreš ponovno opravljat
4. nato pa potrebuješ šiht kar tudi ni tako enostavno dobit za učitelja, sploh osnovne šole razrednega pouka

Če si pred 26 letom zaposlen učitelj s strokovnim izpitom si na dobri poti...

Da ne omenjam če te udari kakšen ZUJF in pač 5 let ne napreduješ kaj pa pol, kam si lahko ambicioznost utakneš točno?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

TheBlueOne ::

feryz je izjavil:

Jaz vem samo nekaj.
V preteklosti smo hodili pleh zijat v Avstrijo in Nemčijo. In imeli jezike do tal.
Danes je v obeh omenjenih totalni zeh. Nekje na ravni nas, še raje nižje.
Lahko dobijo več denarja, ampak jim ga tudi več spulijo.

Kot Švica. Vsi vrtijo gobec, da je najmanjša plača 5 jurjev neto, pozabijo pa povedati, da rabiš 7 jurjev neto, da se lahko uvrstiš med reveže.
Kje je še srednji sloj!?


Meni ima Avstrija najboljse razmerje med ceno in placo. Posebej, ce si iz Slovenije in zivis blizu meje. Mi imamo AT place, gradimo za SLO cene, avte sravfamo za SLO cene, zobe rihtamo za SLO cene itn. Ampak tudi, ce ne kombiniras se mi razmerje zdi zelo ugodno. Ocenjujem, da imas nekje 30% vec(ce ne koristis cezmejnih opcij), kar pa je na dolgi rok ogromno.

Mato989 je izjavil:



Pri 23tih ti enostavno ne moreš bit učitelj =)

1. potrebuješ magisterij kar pomeni 5 let študija (večina 6 let)
2. potrebuješ cca 900 ur prakse oz. delovne dobe nadomeščanj (tu se ti čas za napredovanja itd ne šteje
3. potrebuješ opravljen strokovni izpit kjer komot vsekaš ko sva z mojo bila tam sem gledal od 8 bejb ki jih je šlo not 3 niso prišle ven s papirji ;) In če usekaš mislim da cca 5 mesecev ne moreš ponovno opravljat
4. nato pa potrebuješ šiht kar tudi ni tako enostavno dobit za učitelja, sploh osnovne šole razrednega pouka

Če si pred 26 letom zaposlen učitelj s strokovnim izpitom si na dobri poti...

Da ne omenjam če te udari kakšen ZUJF in pač 5 let ne napreduješ kaj pa pol, kam si lahko ambicioznost utakneš točno?


Od kdaj ti razumes tegobe JS? Praviloma take detajle gladko ignoriras in napises nekaj v TAKEM SMISLU.

Zgodovina sprememb…

RockyS ::

Mato989 je izjavil:

RockyS je izjavil:

Začetna plača učitelja je katastrofa v Sloveniji. Zato sem posebaj napisal, da mora oseba biti ambiciozna, da prileze do višjih plačnih razredov. In to ko si star 23-25 ni problem, kasneje pa zmeraj večji.


Pri 23tih ti enostavno ne moreš bit učitelj =)

1. potrebuješ magisterij kar pomeni 5 let študija (večina 6 let)
2. potrebuješ cca 900 ur prakse oz. delovne dobe nadomeščanj (tu se ti čas za napredovanja itd ne šteje
3. potrebuješ opravljen strokovni izpit kjer komot vsekaš ko sva z mojo bila tam sem gledal od 8 bejb ki jih je šlo not 3 niso prišle ven s papirji ;)
4. nato pa potrebuješ šiht kar tudi ni tako enostavno dobit za učitelja, sploh osnovne šole razrednega pouka

Če si pred 26 letom zaposlen učitelj s strokovnim izpitom si na dobri poti...


Mogoče je to sedaj. Prej (13-15 let nazaj) pa zagotovo ni bilo tako . Ker vem da je prva redna zaposlitev družinskega clana bila v OŠ (1. tuji jezik) in pod 25 let. Zdaj ali je bilo 23 ali 24 pa ne bi vedel

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

TheBlueOne ::

RockyS je izjavil:



Mogoče je to sedaj. Prej pa zagotovo ni bilo tako . Ker vem da je prva redna zaposlitev družinskega clana bila v OŠ (1. tuji jezik) in pod 25 let. Zdaj ali je bilo 23 ali 24 pa ne bi vedel


Zakaj je vazno prej?

RockyS ::

Ker govorim iz izkušenj, ki jih imam jaz. Zato se popravljam oz dopolnjujem. Da ne bi izpadlo da govorim v tri krasne.

styrian ::

Mato989 je izjavil:

RockyS je izjavil:

Začetna plača učitelja je katastrofa v Sloveniji. Zato sem posebaj napisal, da mora oseba biti ambiciozna, da prileze do višjih plačnih razredov. In to ko si star 23-25 ni problem, kasneje pa zmeraj večji.


Pri 23tih ti enostavno ne moreš bit učitelj =)

1. potrebuješ magisterij kar pomeni 5 let študija (večina 6 let)
2. potrebuješ cca 900 ur prakse oz. delovne dobe nadomeščanj (tu se ti čas za napredovanja itd ne šteje
3. potrebuješ opravljen strokovni izpit kjer komot vsekaš ko sva z mojo bila tam sem gledal od 8 bejb ki jih je šlo not 3 niso prišle ven s papirji ;) In če usekaš mislim da cca 5 mesecev ne moreš ponovno opravljat
4. nato pa potrebuješ šiht kar tudi ni tako enostavno dobit za učitelja, sploh osnovne šole razrednega pouka

Če si pred 26 letom zaposlen učitelj s strokovnim izpitom si na dobri poti...

Da ne omenjam če te udari kakšen ZUJF in pač 5 let ne napreduješ kaj pa pol, kam si lahko ambicioznost utakneš točno?


To sem tudi jaz mislil, pa vem za primere ko so brez magisterija in celo brez diplome učili na šolah, ker so notri prišli po sorodstvenih vezeh. Recimo šola da razpis z 2. stopnjo, potem pa vse kandidate zavrnejo. Po nekaj časa rečejo da se nobeneden ni prijavil in vzamejo svojega z nižjo kvalifikacijo.

Mato989 ::

Od kdaj ti razumes tegobe JS? Praviloma take detajle gladko ignoriras in napises nekaj v TAKEM SMISLU.


Jaz samo popravljam kar je DEJSTVO... to da ima JS/JU ogromno privilegijev če jih znaš primerno izkoristit je tudi dejstvo... to, da v JU in JS lahko delaš na 70% in bo vse ok, medtem ko te bodo pri privatnikih nekam poslaki je naslednje dejstvo...

To sem tudi jaz mislil, pa vem za primere ko so brez magisterija in celo brez diplome učili na šolah, ker so notri prišli po sorodstvenih vezeh. Recimo šola da razpis z 2. stopnjo, potem pa vse kandidate zavrnejo. Po nekaj časa rečejo da se nobeneden ni prijavil in vzamejo svojega z nižjo kvalifikacijo.


Ja, lahko to naredijo ampak spet, dokler nimaš opravljenega strokovnega izpita NE MOREŠ napredovat, kajti točke se štejejo šele tiste ki jih zbereš PO strokovnem izpitu... Tudi jaz poznam učitlco ki že 4 leta dela magisterij pa uči, ampak se lahko pod nosom obriše za napredovanje, ker napredujejo samo osebe ki so zaposlene in imajo VSE pogoje za delovno mesto ki ga opravljajo... Ni variante da nekdo ki nima magisterija in strokovnega izpita napreduje v nazivu
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



Jaz samo popravljam kar je DEJSTVO... to da ima JS/JU ogromno privilegijev če jih znaš primerno izkoristit je tudi dejstvo... to, da v JU in JS lahko delaš na 70% in bo vse ok, medtem ko te bodo pri privatnikih nekam poslaki je naslednje dejstvo...


Jaz vse to dozivljam v privat sekrotrju. V koncernih je se dosti bolj izrazito, samo place so veckratnik JS. Se nikomur ne da delati micromanagementa, da bi izkoristil vse. Se v Sloveniji si mislim, da je tako kot pravis bolj pri mickenih podjetjih.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Ja, če živiš blizu Avstrije, se lahko splača. Če živiš 150 km stran, ne znaš dobro nemško niti nimaš neke volje do tega, se pa pač ne splača. Jaz si tudi tu lahko privoščim vse kar si realno želim. Jahte si pa ne bi kupil niti z avstrijsko plačo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Zanimivo mi je, da so po vseh medijih, povsod po Evropi, trenutno na udaru hrvaške cene.
Ki so, btw, relativno normalne. Ne nizke, da ne bo pomote, ampak še vedno krepko nižje, kot so na drugih podobnih destinacijah po Evropi.
Ampak se vsi zgražajo, najbolj ravno "bogati" zahodnjaki. Mislijo da bodo na balkanu zastonj žrli in pili, s svojimi ultra visokimi plačami.

Ko smo pri plačah in stroških, moj sosed dela pri bmw-ju, 2700 neto. Baba, vzgojiteljica, približno isto. In boga sirota ne more zbrati denarja, da bi enkrat letno prišel iz švabije v svojo rodno hišo. Čeprav si, baje, zelo želi. S svojo, 15 let staro, mečko a1. Sekret od avta.
Do petdesetega leta ni ustvaril nič in izgleda, da nikoli nič ne bo. Razen če bo penzijo preživel v svoji rodni hiši. Bo šel vsaj do hrvaškega morja enkrat letno. Zdaj mu ne rata.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako je IT služba v Avstriji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11522370 (10135) Bonticer
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978219325 (89884) kamiKaZaA

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321502 (18229) BigWhale
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12531074 (28049) Matko

Več podobnih tem