» »

Brezžični prenos med dvema hišama

Brezžični prenos med dvema hišama

miko22 ::

Sem v novi hiši, kjer nimam priklopa optike, je pa v stari hiši staršev, ki je oddaljena cca 25m
Nekako smo se zmenili, da bi en bil naročnik pol pa delil net, ter v vsaki hiši 1 tv.
Za dobro delovanje pa bi morali skopati kabel. Nekako sem razmišljal 2x utp, ter 1x optika.
Cenovno ni tako veliko, je pa veliko dela. Obstaja kaka dobra varijanta za brezžični prenos, ki bo ziher?

Pa kak predlog glede kreiranja 2 ločeni omrežji(za vsako hišo eno)?

starfotr ::

Najbolje je seveda optika, položiš ustrezno cev in potegneš kabel SM z 8 vlakni in to je to.

Na obeh koncih se zaključi v kaseti in nato delaš dalje kar želiš, pa še rezerva ti ostane.

Lahko pa greš malo bolj po domače in kupiš kak tak kabel in nič ne zaključuješ: https://www.ebay.com/itm/123528931648?h...

Ko koncu daš samo še pretvornike iz optike na baker.

Jaz bi ločil omrežje na internet in TV (2 media pretvornika optika-baker na vsaki strani). Tako se izogneš VLANom in ostalim zadevam. Pa še operaterju ni treba govorit, kaj imaš, če pride do kakih težav.

Bakra (UTP ipd.) nikar ne vleči zunaj in v taki dolžini.


Obstajajo WiFi linki, katere samo namestiš zunaj, recimo Mikrotik, 5 GHz verzija. Vendar jaz bi raje lokalnemu bageristu dal nekaj denarja in ti skoplje ter naredite, tako kot je treba in je mir za vse večne čase.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

miko22 ::

Saj jaz tudi sem bolj za to, da kompljem. Kabel je bolj ziher kot brezžično.
UTP pa bil dal zraven za ziher, če bom kdaj rabil povezatovati omrežja. Od viška glava ne boli :)
pa razdalja tudi ni taka, da utp ne bi delal.

blaz5 ::

Je pri UTP pod zemljo morda nevaren udar strele?

starfotr ::

UTP je res brez veze dajat v zemljo, če imaš optiko.

Tidule ::

UTP nima nikakršnega smisla zraven optike, prej je vprašanje zakaj sploh optiko. 25m ni problem za UTP in odpade strošek s pretvorniki UTP/fiber. V vsakem primeru pa boš zadevo dal v kanal, tako da ni problem zamenjat.

Pa da ne bo pomote, optika je absolutno boljša rešitev, ni pa nujna glede na razdalje. Vleč utp zraven optike pa nima smisla, ker vse kar boš naredil je da boš na koncu priklopil utp, ker se ti z optiko ne bo dalo zajebavat.

Glede kreiranja ločenih omrežij pa odvisno kako imaš sedaj postavljeno zadevo. V osnovi boš rabil router, ki podpira več subnetov. Če boš vlekel kabel od vstopne točke, potem lahko že na routerju vklopiš v ločen port in na celoten port dodeliš ločen subnet. Če pa se bo delilo kasneje pa je verjetno najbolj optimalna rešitev VLAN.

brbr21 ::

Mikrotik 60GHz, 1Gbit wireless P2P. Nimaš težav s kopanjem in smetenjem okoliških WiFijev.
Za cca €200.


Če hočes mercedes rešitev pa kot so že napisali...bager in vlakna. Sam, zakaj že?

miko22 ::

Torej 2x utp(en za tv, en za net).
poleg A1 modema, bo Mikrotik router, kateri omogoča več omrežij. Na drugi strani bo še en poceni router za wifi.
Torej, dejansko optike res ne potrebujem, da bi se zajebaval z pretvorniki.

Invictus ::

blaz5 je izjavil:

Je pri UTP pod zemljo morda nevaren udar strele?

Ja, je, ker deluje kot antena, in ti bo skurilo porta na napravah...

Kot so že napisali, daš optiko in imaš mir...

Aja, je samo 25m,... Daš usmerjeno wifi anteno in konec...

Kdo bo kopal 25 metrov (če boš sploh dobil bager). Drugo je, če bi rad v jašek položil še kaj drugega (elektrika, voda, kanalizacija...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Senitel ::

Res ne zastopim zakaj UTP... Kakšni pretvorniki? Imaš routerje in switche s SFP(+) porti. Za začetek pa vzameš en 60GHz point to point brezžični komplet in je to to.

miko22 ::

Ker mam routerje. Ne bom novih kupoval, če mam vse doma. Tudi kabel. samo delat moram, pa nastaviti najbolj optimalno.

mtech7 ::

Meni je na tak način prek utp strela skurila vso elektroniko na novi hiši (za 3000€ škode)
potem smo napraskali še za optični kabel :)

Zimonem ::

miko22 je izjavil:

Ker mam routerje. Ne bom novih kupoval, če mam vse doma. Tudi kabel. samo delat moram, pa nastaviti najbolj optimalno.

Potem že vse veš. Itak bo z kopanjem in polaganjem cevi več dela in stroškov, kot je pa sama cena katerega koli medija.

Ales ::

miko22 je izjavil:

Ker mam routerje. Ne bom novih kupoval, če mam vse doma. Tudi kabel. samo delat moram, pa nastaviti najbolj optimalno.

Včasih, ko so ljudje še tako malo bolj na pamet, se je reklo: prvo hišo gradiš za sovražnika, drugo za prijatelja, tretjo zase.

Isto bo pri tebi... Vlekel/polagal boš ene dvakrat, tretjič boš potem šel še enkrat prebrat tole temo in dejansko boš poslušal nasvete, ali pa boš kar prepustil kakim profijem, da ti zrihtajo.

starfotr ::

Smešni ste za znoret.

Pri hiši, katera (lahko) stane nekaj 100 k€ je sedaj nekaj 100 eur problem za izkop, cev in kabel?

In vsak mesec bo prihranil nekaj desetakov, ker mu ne bo treba plačevat dodatne naročnine za telko storitve za novo hišo.

Investicija se mu bo sama povrnila, najkasneje v roku nekaj let, samo iz prihranka na naročnini.

V obeh hišah montiraj ustrezno opremo za wifi po hišah (mesh sistem) in dostopne točke poveži z UTP kabli. Bo bolje izkoriščen kabel, kot pa da baker tlačiš v zemljo.

xseki ::

@starfotr je zadel bistvo. +1!

Invictus ::

Je zadel, sam malo pozablja kako težko je dobiti folk, da ti skoplje jarek. Sploh dovolj globokega.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Kupiš si lopato in kramp ter sam skoplješ. Vsak dan kak meter in je v 1 mesecu fertik.

miko22 ::

Ojoj, kak globoko bi polagate kable?
Skopal bom en popoldan. Nekaj 100€ za kopanje? takoj grem kopat nekam 25m za nekaj 100€.

starfotr ::

Odvisno, kje bo kabel šel.

In ali je tvoja parcela ipd. Ter koliko ti je do tega, da preprečiš kako poškodbo čez leta. Lahko ga daš zaradi mene tudi 20 ali 30 cm globoko. Vendar na lastno odgovornost, da se kaj v prihodnosti ne zgodi (da kdo ne bo kaj zapičil v zemljo ali pa da se kaj posede ipd.).

Uradno so zadeve take:

https://kungota.e-obcina.si/files/other...

Steinkauz ::

Mi smo mel 15 let povezana dva bloka s 5e udp kablom. Glih ene 25 metrov vmes.
Skopal nas 5 mulcev v par urah s krampi ene 30-40cm globoko in dal v oražni ovoj kabl.

Držalo brez problemov vseh teh 15 let, investicija je bla pa dost qabe, vse kar smo nabavl extra je kabl in en pocen switch na drugem koncu.

Tle bi vsi neki kompliciral, utp ti gre na te razdalje do 10gbit, res rabiš več?

dominuspro ::

Jaz sem imel reda 10let UTP kabel med dvema bajtama. Razdalja pod 10m in so nam strele nekajkrat skurile porte na obeh straneh. Dandanes bi dal optiko vmes.

vres.ales ::

Jaz imam že več let UTP v zemlji iz hiše do gospodarskega poslopja, kabl brez prekinitve dolg skoraj 100m. Še vedno dela brez problema in brez raznih pretvornikov. Jaz nebi zgubljal denarja z optiko, če je sistem z UTP veliko cenejši. Pa še samo pol metra pod zemljo je. Eni res preveč komplicirate vse skupaj

Zgodovina sprememb…

Tidule ::

glede strel je ogromno faktorjev, ki na to vpliva, tako da lahko samo ugibamo kako izpostavljeno je področje kjer bi ti rad delal. S tega vidika je seveda optika bistveno bolj varna.

Glede globine pa kot je napisal starfort, teoretično je dost 20-30 cm, če hočeš da je pa zadeva konkretno narejena pa 50-100 cm. Je pa seveda ogromno odvisno od tega kaj se bo dogajalo nad kablom, kam moraš kopat (pri nas na 100 cm lahko ponekod prideš samo z dinamitom) in podobno. Dodatno moraš seveda tudi poskrbet za ustrezno zaščito kabla pred vlago/vodo, spet odvisno od tega kakšen je teren.

Jaz sem imel dolgo (beri 15 let) UTP kabel cc 2x po 20 metrov (sosednja hiša in delavnica) pa ni bilo težav s strelami. Je pa res, da pri nas na splošno nikoli ni bilo težav s tem. Kabel je bil na ca 40-60cm globine, ker nižje zaradi terena brez resnih gradbenih strojev ne bi šlo. Kar se samega kabla tiče je bil 5e, ki se lahko uporablja tudi za direktno polaganje in je polnjen z nekim gelom. Ca 15-20 cm nad cevjo sem položil še varovalni trak, če bi se kdo spozabil. Ni pa tisto področje izpostavljeno kakim posebnih mehanskim pritiskom (da bi se vozilo čez ali kaj podobnega) niti v neposredni bližini ni dreves, da bi bile korenine problem.

raceboy ::

alkraten cev med stavbami...in notr das krkoli. jaz bi res trenutno dal opticni kabel ker imam tako opremo..ma ce ne gre drugace...najbolj poceni utp kabel in to je to... ce je seveda moznoznost kopanja

starfotr ::

Največja fora je, da je sam optični kabel za zunanjo uporabo cenejši, kot UTP za zunanjo uporabo.

Seveda, če daš navaden UTP za notranje prostore (ki ni primeren za zunaj), je seveda cenejši. Vendar tu govorimo o šalabajzerstvu.

Pretvorniki optika baker so par 10 eur vse skupaj.

mrTwelveTrees ::

Na tem svetu se vse vrti okoli denarja, tudi v tem primeru.
Sam se s tem ukvarjam že več let in vem kako to gre.
Lahko daš poceni, najcenejšo alkatenko pa jo bo kmalu zdrobilo ali pa bo počila pa se zasuje in kasneje ne dobiš novega kabla skozi.
Ponavadi pride voda v te cevi, razen če teren visi in se odteka, in če daš utp (navaden) notri sploh cenejši ga z leti začne mehčat voda in lahko pride do žil in začne kabel prekinjat.
Glej če se dela, se dela tako da ne naredi za vsaj 10, 20 ali 30 let. Ne pa neki na pol.
Sam ti priporočam da potegneš optiko, lahko tudi po zraku, se kabel zvari da pigtail gor in v switch.
Ne priporočam pa kakšne poceni pretvornike kitajske, Aliexpress, ker prvo kar crkenjo so napajalniki, itak pa rabiš potem še en večji switch, tako priporočam večjega z gbic kletko.
Zakaj optiko ? Ker bo držala 20+ let če se ne bo poškodovala, pa še strelo ti ne potegne (statiko) in ne kuri opreme.
Malo boljši kot utp je ftp kabel, še boljši pa je utp/ftp za zunanjo uporabo ki je odporen na vremenske vplive, ampak je dražje od optike.
Pri optiki pa lahko potem recimo čez 10let zamenjaš gbic in greš na 10Gbit lokalno povezavo med hišami. (Res da utp tudi to omogoča, ampak vprašanje v kakšnem stanju bo utp po 10, 20 letih)
Za več info me lahko kontaktiras na zasebno sporočilo.

starfotr ::

Napajalniki so še najmanjši problem.
Kupiš enega kakovostnega in mirna bosna.
Recimo:
https://meanwell.si/napajalniki-adapter...

Tako, da tudi kitajski pretvorniki, če imajo dober napajalnik so lahko ok.

In ja, se v celoti strinjam z mrTwelveTrees.

fikus_ ::

Alkaten cev je čisto ok, jo pogosto vgrajujejo prav za zaščito raznih kablov v zemlji! Konca cevi morata biti ustrezno zaključena, da ne pride noter voda in vlaga.
Optika ni več tako draga, tako da priporočam to.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Daniel ::

Če boš dal baker, potem na koncih obvezno dodaj tole: https://eu.store.ui.com/collections/ope...

In pa seveda oklopljen lan kabel.

Če pa optiko pa lahko daš na obeh koncih tudi kake Mikrotike z SFP in priklopiš direkt.

raceboy ::

kaj bo sposcatilo oz. preluknjalo alkaten pod 30cm zemljo ? kakor koli. se strinjam, da lahko pljunes dobesedno par evrov vec za bolj oklopljen utp kabel...kar ne pomeni, da je ftp. utp kabel za zunanje vplive, kjer pride plasc ojacan. ravno tako za opticni kabel, ki je narejen za zunanje vpilve in glodavce. sam bi naredil tako...alkaten...ce je mozno iz stavbe v stavbo...ne zakluceno zunaj. poklicat enga majstra ki se ukvarja z optiko in pripelje ojacan opticni kabel in ga zakljuci. na vsaki strani bi dal mikrotikove switche z sfp porti (MikroTik RB260GS). Kupil ustrezne SFP module in to je to. In ce bi kdaj hotel kar koli po mrezi nastavljat bi lahko ze s switchi razelil mrezo (vlan).

starfotr ::

Optiko ti lahko potegne vsak električar. Tudi zvari ti to. Če nimajo svojega splajserja, si za pa izposodijo pri dobavitelju kabla.

Potegen lahko tudi Mujo in Haso, ki delata pri gradbeniku, kateri bo naredil izkop.

Kaj ima veze kaka cev je? Lahko je alkatenka (PEHD) za optiko ali pa za vodovod ali pa "stigmafleks" cev za kable. Zaradi mene tudi če inštalira PVC oranžne cevi za kanalizacijo. Ali pa betonske. Sploh nima veze.

Narobe je, če se da v zemljo cev za elektro inštalacije za notranjo uporabo.

In če se ne označi trase oz. zakoplje še traku. Ker čez 30 let nihče ne bo vedel, kje je kabel.

raceboy ::

to se strinjam. cez 30 let mislim, da ne bo vec problemov s kakrsnemi koli cevmi za internet :)

starfotr ::

You wish :))

klemen1111 ::

total tv pokliči ti bojo najgitreje svetovali, vmesnki za tv delujejo preko satelitskega krožnika, internet, pa lahko tlemachov - preusmeriš optiko iz stare hiše v novo cena priklopa je pri nas (rune) 150€ če si a1 ali pa t2 se da na 24 obrokov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

400V kabel + ethernet - v istem kanalu?

Oddelek: Omrežja in internet
463245 (1850) Vanadium
»

Povezati sosednjo stavbo z optiko ali UTP?

Oddelek: Omrežja in internet
252250 (1338) Daniel
»

Gradnje optike, VDSL central.... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
30661051 (27110) Lonsarg
»

Mrežna povezava med dvema hišama

Oddelek: Omrežja in internet
212125 (1434) tony1
»

Optika (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7113767 (11183) Skyman

Več podobnih tem