» »

3d printer

3d printer

Matica93 ::

fdm vs dlp vs sla. Katero od teh tehnologij se splaca kupit za cca 300 400 eur.
Lahko tudi konkretno kateri model.
Morm nekje porabit sigitlni bon :)

Gagatronix ::

Popolnoma odvisno od namena 3d printov. Vsaka od teh plastik ima rahlo drugacne lastnosti, je pa SLA dokaj pain in the ass.

Tidule ::

V tem cenovnem razredu in za prvi printer pride realno edino fdm v postev. Razin printer za 400 eur, se posebej ce upostevas se wash and cure postajo je no go, razen ce bo vzel res majhen build volume.

Jaz imam anycubic vyper, ki ga je zamenjala kobra, splace se pogledat tudi novega ender s1 ali amycubic kobra plus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Matica93 ::

V bistvu lahko tut so recimo 600eur recimo, samo raje manj. V bistvu ne vem za kaj bi ga sploh rabil, pac g33k :)

Verjetno kaksne figurice, pa recimo kaksen koscek (npr. zobnik itd)

Gledal sem recimo

Anycubic Photon M3 to je DLP-SLA torej podpira obe tehnologiji?

ANYCUBIC 4Max Pro 2.0 Ta je pa FDM. Pri tem me skrbi, ravno nastavitve koliko materjala in nastavitev temperature.

A lahko kdo napise pluse in minuse tehnologij?


FDM predvideva, da je boljsa trdota materjala ampak slabsa resolucija.

DLP-SLP lazje upravljanje, drazji?, treba kupit se dodatni "susilec"?, boljsa resolucija.

Nebi zdej kupu nek shit, da se pokvar po enem mescu, nebi pa tur zdej neke profi stvari, ki je na koncu ne bom znal niti upravljat.

PS: kje se dobi kaksne pametne nacrte al kako se pac temu rece za printat modele.

Gagatronix ::

Vecinoma na thingiverse. :)

Tidule ::

Fdm je bistveno bolj enostaven za uporabo. Zadevo postavis prakticno kamorkoli ti pase (dokler printas pla), in modeli ki sem jih zgoraj omenil prakticno out of the box dajo sprejemljive rezultate.

Pri Sla/dlp je definitivno bistvena prednoost vecja natancnost in praviloma lepsa povrsina. Pri printanju recimo figuric je to povsem druga dimenzija kakovosti kot fdm.

Kljucna slabost je v tem da printas z tekocino, ki je milo receno nagravzna. Osebno sla/dlp printerja ne bi mogel imet v hisi, ker ze samo vonj se giblje od nagravznega do zelo nagravznega. Potem pride vsa packarija ko so printi koncani in jih je treba ocistit in posusit. Da je rasin se toksicen je samo pika na i.

Tako da ce nimas dedicated prostora (delavnica na primer) svetujem da se jih izogibas.

Dodaten minus je tudi praviloma manjsi build volume.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Tidule ::

Kar se tice modelov je poleg thingverse zanimiv se thangs, potem pa seveda imas tudi placljive zadeve kot je naprime gambody.

Osebno najvec naredim sam v fusion 360.

ANYCUBIC 4Max Pro 2.0 je imo precej zastarela zadevs, vsaj kolikor sem videl nima niti auto bed level, kar je must have.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Gagatronix ::

Fusion 360 je soliden program, ce si vzames cas, da se ga naucis. :)

Drugace, @OP, jaz bi se izogibal resin printerjev, ker tisto je res svinjarija.

Matica93 ::

Se vidi, da nimam pojma o teh stvareh. Bil sem 90%, da bol vzel risen tehnologijo pa mi jo ocitno vsi odsvetujete.

Kaj pa DLP je kaj bolje kot LCD tehnologija?
Materjali so verjetno isto toksicni. Ceprav to me ne moti, bi ga dal v delavnico.
Anycubic Photon Ultra tega sem gledal.

Stikalo ::

Matica93 je izjavil:

Se vidi, da nimam pojma o teh stvareh. Bil sem 90%, da bol vzel risen tehnologijo pa mi jo ocitno vsi odsvetujete.

Kaj pa DLP je kaj bolje kot LCD tehnologija?
Materjali so verjetno isto toksicni. Ceprav to me ne moti, bi ga dal v delavnico.
Anycubic Photon Ultra tega sem gledal.


Moje osebno mnenje je, da si kupi FDM tiskalnik. Sam priporočam original pruso. Sem imel FDM tiskalnike od anycubic. Miza je bila rahlo kriva, prvi sloj je nemogoče naredit res dober. Potem je slaba kvaliteta komponent, obvezno ti bodo crknili vsi venitlatorji, menjava je komplicirana, tudi naročit moraš nove. Ali pa daš kvaitetne in stane pol cene tiskalnika :D Potem je pa še sama elektronika nezanesljiva, včasih je kar nehal delat itd.. :D

Na prusi printajo pruse in se mi zdi da so iz tega poskrbeli da je prusa reess zanesljiva, kar pri 3D tiskalniku krvavo potrebuješ. Če printaš nekaj 10-15 ur in ti vmes crkne, se zamaši in ne vem kaj je drek. Potem je pa še tko, res dobra in vzdržljiva plastika je ABS. PLA se takoj stopi na soncu, za nnotri je še dokaj ok. Pe še to... Sam uporabljam največ PETG, ki ni strupena pa še lepo se printa in je precej dobre kvalitete. ABS se pa odlima od mize rad ker se krči, pa še ni ga dobo vdihavat ko se tiska. + tiskalnik mora biti zaprt, razen če kosi res niso majhni.

SLA in DLP POZABI, packarija. To je bolj proof of concept pa da malo vidiš in se poigraš, kot bi pa na to kaj uporabnega natiskal. Ajde mogoče če si zlatar pa si kakšen model natiskaš. Ampak to je potem investicija vsaj 5k€+ da dobiš kaj uporabnega.

Hikari ::

SLA/DLP je tudi super tehnologija za sprobat, je pa nujno treba paziti na rokovanje z materiali in varnost pri uporabi. Super začetni printer je Elegoo (npr. mars). Vsekakor pa je za začetek boljši FDM z PLA.

Tidule ::

Matica93 je izjavil:

Se vidi, da nimam pojma o teh stvareh. Bil sem 90%, da bol vzel risen tehnologijo pa mi jo ocitno vsi odsvetujete.

Kaj pa DLP je kaj bolje kot LCD tehnologija?
Materjali so verjetno isto toksicni. Ceprav to me ne moti, bi ga dal v delavnico.
Anycubic Photon Ultra tega sem gledal.


Materiali pri DLP/SLA so enaki in je z njimi enaka packarija, kjer se tehnologiji razlikujeta je v tem na kakšen način se resin osvetljuje. SLA osvetljujejo točko po točko, DLS osvetli cel layer naenkrat. Več o tem: https://formlabs.com/blog/resin-3d-prin...

DLP so načeloma natančnejši, sploh pri majhnih zadevah. Je pa vse odvisno od kvalite/resolucije displaya. Se pa natančnost DLP mmanjša večji kot je izdelek. Ker resolucija je ves čas enaka in je posledično za večji kos pixel preprosto večji. Pri SLS je ravno obratno. Tam je velikost pike konstatna, kar pomeni enako natančnost ne glede na velikost modela.

Anycubic Photon Ultra je lušna zadeva, dela izjemno lepe figurice. Ga nimam doma, mapak ga ima kolega. Tako, da za dodatne figurice v boardgamih, lego stične in njihovo opremo itd. je to go to tiskalnik. Ima pa ZELO majhen build volume in če bi bil edini printer, ki ga imam, vsaj 3/4 modelov ne bi mogel natisnit.

IMO kot prvi/edini printer močno odsvetujem resin. Ampak če veš da bo primarno res tiskal majhne zadeve, ti je visoka resolucija bistvena, imaš namenski prostor, ki ni v hiši in si pripravljen packat z resinom potem je DLP odlična izbira.

Aja, pa pri DLP obvezno pazi, da lahko zatemniš prostor kjer dela, ker če bo med tiskanjem (ali pa modelčki po tiskanju) izpostavljen sončni svetlobi, bodo rezultati slabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

_Denny_ ::

Gagatronix je izjavil:

Vecinoma na thingiverse. :)

printables.com

Ne podpirat gnojev od Stratasysa, ki jim hobisti grejo v nos in zato namerno uničujejo/zapostavljajo nekdaj edino stran za stl-je. Mimogrede, ti so s svojimi patenti tudi glavni krivci zakaj domači 3D tisk že prej ni bil na voljo in še zdaj nimamo osnovnih stvari kot je npr. ogrevana komora.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3d tiskalnik (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Kaj kupiti
2295351168 (873) MacGyver141
»

Galaxy S10 je moč odkleniti z odlitkom prstnega odtisa

Oddelek: Novice / Android
84113 (2610) AštiriL
»

Projektor za občasno nadomeščanje TV-ja

Oddelek: Zvok in slika
111478 (947) settler
»

Projektor

Oddelek: Zvok in slika
132922 (2411) filtr
»

Projektor NEC projektor VT45

Oddelek: Kaj kupiti
51407 (1355) Laplace

Več podobnih tem