» »

Ipodi se po več kot dvajsetih letih poslavljajo

Ipodi se po več kot dvajsetih letih poslavljajo

vir: Apple
Apple - Iz Appla so sporočili, da so prenehali s proizvodnjo iPod toucha, še zadnje obstoječe izvedenke legendarnih napravic za predvajanje glasbe iPod. V prodaji bodo zgolj še do konca zalog.

Ko so v Cupertinu leta 2001 lansirali prvega iPoda, so bile razmere pri žepni elektroniki in kupovanju glasbe precej drugačne od današnjih. Mobilne telefone smo uporabljali le za klice in sporočila, na glasbenem področju pa so revolucijo sprožili razvpiti servisi za nalaganje mp3 datotek z interneta. V takšni klimi je kompaktna naprava z domišljenim krožnim gumbom padla na plodna tla in pričela dobo ene najbolj proslavljenih linij naprav potrošne elektronike, pa čeprav je sprva veljala za veliko tveganje za podjetje, ki je bilo dotlej primarno računalniško. Prvemu iPodu in odprtju tržnice iTunes Store je leta 2004 sledila vezija mini, pa nato še manjši nano in shuffle brez zaslona ter leta 2007 še touch, ki je posnemala obliko iPhona. Prav slednja se je obdržala najdlje, tudi zaradi tega, ker jo mularija uporablja kot nekakšen nadomestek za iPhone, ki ga starši še nočejo kupiti.

Touch je bila tudi edina različica, ki jo je Apple doslej še posodabljal, nazadnje pred tremi leti. Toda konec se je napovedoval že lep čas, saj danes pametni telefoni predstavljajo naše poglavitne predvajalnike glasbe na poti. Ne le zato, ker so za to strojno primerni, temveč tudi, ker je prodaja oziroma potrošnja muzike prevzela pretočni model. Da bo tako, so iPodovi oblikovalci v podjetju v bistvu predvideli že ob samem lansiranju iPhona. V Cupertinu ob robu objave sicer poudarjajo, da je predvajanje glasbe tesno integrirano v praktično vse njihove prenosne produkte, od telefonov do tablic, ure Apple Watch in pametnega zvočnika HomePod mini.

42 komentarjev

kanarin ::

Nikoli imel iPoda (imel oz imam že dolga leta mali Sansa clip MP3 player), prav tako nisem nikoli čutil ne želje ne potrebe za te, hkrati nisem nikoli razumel take fame on hype-a glede te (mnogo precenjene - značilno pač za Apple) napravice. Nisem pa mislil oz je zame kar presenečenje, da so ga še vedno izdelovali....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kanarin ()

D3m ::

Mi smo bolj tele drkali.

|HP EliteBook|R5 6650U|

bozicek ::

Imel ipod mini in Sansa player
Nobenega nisem takorekoč nič uporabljal ker sem že kmalu potem poslušal na SE Walkman w810i
Darila letos samo za poredne

Cupakabra123 ::

Sem mislil, da jih ze vsaj 10 let ni. Zakaj bi kdo se uporabljal to, ko pa ima ze vsak mulc spart phone?

njyngs ::

D3m je izjavil:

Mi smo bolj tele drkali.


O shit, teh jajc je blo povsod polno. iPoda si pa za razliko od tega videl zelo poredko.

D3m ::

Ipod je imel pa zlato ceno.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

D3m ::

Poglejte kaj sem našel v službi :D

|HP EliteBook|R5 6650U|

Masamune ::

Imel iPod shuffle 2nd generation, 2 gb, zelene barve. Dobil sem ga za RD leta 2009, zraven pa sem si kupil slušalke, mislim da so bile sennheiser mx 80 sport II. Zadeva je bila majhna, praktična in delovala skoraj 10 let brezhibno, vedno ko sem šel na kolo, tečt, rolerji, ali pa samo po špežo v trgovino... Verjetno je imel blizu 10.000 ur delovanja, se pravi sem ga vsaj ene 3x amortiziral8-). Je bila pa na koncu baterija res že boga in se spomnem, da sem celo razmišljal o nakupu nove baterije.

Kakorkoli, ena boljših zadev, ki sem jih kadarkoli imel.

Danes so drugi časi. Telefon, apple music in wireless beats.
lp, j

endelin ::

D3m je izjavil:

Poglejte kaj sem našel v službi :D


Hehe to sem jaz imel. Tam leta 2007. Ipod Nano8-)

AtaŠtumf ::

Kupil iz zajebancije iPod Classic, nafilal z muziko, prinesel kot glavni player za kolegovo 20 letko, priklopili na ojačevalec in zvočnike, pozabili priklopiti iPod na štrom, igral celo noč in še naslednji dan, folk je pozabil ugasniti iPoda in je ugasnil samo ojačevalec, pa še kar nekaj baterije je ostalo.

Impresiven izdelek in moj prvi korak v Apple eko sistem.

floyd1 ::

Doma imam še delujoče classic (s HDD), mini, touch. Luštne zadeve, enostavno upravljanje, hitro se je dalo prit do posameznih komadov za razliko od konkurence. Edino škoda, da se glasbe nikoli ni dalo nalagat brez namenskega SW. S tistim dodajanjem v itunes in sinhronizacijo sem žal imel nekaj slabih izkušenj.

SunCell ::

Še danes zelo zadovoln uporabnik shuffla. Zadnji je star 6 let (prejšnjega moral zamenjat po tem, ko sem ga opral v pralnem stroju in je ratal malo nezanesljiv), v rabi je tedensko, pri bateriji ne opazim nobenih sprememb, dela še vedno bp.
Me pa že sedaj skrbi, s čim potencialno zamenjat, če se trenutnemu kaj pripeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SunCell ()

Gregor P ::

Bi bila super uporabniška izkušnja, če le ne bi tako otežili nalaganje glasbe z njihovim lastnim programom; ker samo upravljanje naprave je bilo odlično napram takratni konkurenci.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Han ::

Ostalim, večinoma Kitajcem, nikoli ni in očitno tudi ne bo uspelo izdelati tako dobrega predvajalnika. Na podarjenem rabljenem nano 2 je po več letih brezhibnega delovanja crknil ekran, zato sem kupil dva rabljena 5. generacije za bolj normalno (polovično) ceno. 8 GB model je bil žal rahlo defekten s slabo baterijo, po nekaj letih je tudi temu odpovedal ekran. 16 GB model deluje še danes brezhibno, le originalna baterija je že precej iztrošena.

Kitajski imajo še danes slab TN ekran nizke ločljivosti, predpotopen uporabniški vmesnik, "previjanje" podcastov naprej/nazaj traja celo večnost, kopiranje vsebine na integriran flash prav tako...

Ganon ::

Cupakabra123 je izjavil:

Sem mislil, da jih ze vsaj 10 let ni. Zakaj bi kdo se uporabljal to, ko pa ima ze vsak mulc spart phone?


Ker je izkušnja precej boljša, enostavnejša.

driver_x ::

Nano 2, generacije mi še vedno služi kot predvajalnik za med tekom. Sicer je pa prav neverjetno, koliko boljše so bile te zadevice od ostalih v tistem času.

Meiniken ::

Sem imel iPod Touch 2nd gen. Bil je vredu razen pri nalaganju vsebine na napravo. To pa si fasal zraven živčen zlom ;((
Danes se appla ne dotaknem več.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

kriptobog ::

Uf spomini. Se spomnem prvega še s hdd diskom

Magic1 ::

 iPAQ

iPAQ


Kolk je blo to 2002 pred vsemi ostalimi, samo niso znal izkoristit... fokusirali so se le na elitne poslovneže, kljub ne pretirani ceni.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Machete ::

Jaz imama še vedno delujočega 5.. 64 GB. Tistega prvega z video opcijo, ko je imel Bona Voxa za marketing na sliki.
Nora napravica. Telefoni še dolgo niso prišli blizu z DAC kvaliteto, zato sem ga fural še nekje 6 let nazaj..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

MetalLord ::

Cupakabra123 je izjavil:

Sem mislil, da jih ze vsaj 10 let ni. Zakaj bi kdo se uporabljal to, ko pa ima ze vsak mulc spart phone?

Um, zato ker je 4x manjši? Recimo kakšna Sansa Clip zna bit še danes precej uporabna zadeva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MetalLord ()

D3m ::

Še pred tem smo pa imeli tole na avtobusu.

|HP EliteBook|R5 6650U|

Glugy ::

men še na misel ne pride da bi poslušal musko na telefonu, je pa mp3 predvajalnik ja bolj priročen. lahk res dolg poslušaš brez prekinitev pa lepo se ga da v kak žep vtaknit zarad mičkene velikosti. sam ja ne bi pa od appla kupoval ker imajo previsoke cene kot je malenkost boljša kvaliteta.

brbr21 ::

D3m je izjavil:

Še pred tem smo pa imeli tole na avtobusu.



Mladenič ;)

D3m ::

Tega mi je pa oče dal.

|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Meiniken ::

Tell me you're old without telling me you're old :))
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

D3m ::

Tega je kupil v USA, ko je bil še na ladji.
|HP EliteBook|R5 6650U|

GupeM ::

Glugy je izjavil:

men še na misel ne pride da bi poslušal musko na telefonu, je pa mp3 predvajalnik ja bolj priročen. lahk res dolg poslušaš brez prekinitev pa lepo se ga da v kak žep vtaknit zarad mičkene velikosti. sam ja ne bi pa od appla kupoval ker imajo previsoke cene kot je malenkost boljša kvaliteta.

Hmmm... Telefon imamo itak vedno s sabo, tako da dodaten mp3 player zraven je bolj minus kot plus. Edino, če greš laufat brez telefona. Ampak v tem primeru imam pa glasbo na uri, pa z ure predvajam.

Pa še fajn je, ko se zjutraj usedem v avto, pa mi podcast predvaja od tam naprej, kjer sem prejšnji večer ostal. Brez kablov, vse preko bluetootha, za dolgotrajno predvajanje pa skrbi v avto integriran wireless charger.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

janezvalva ::

Ipodi se po več kot dvajsetih letih poslavljajo

kaj moramo pomahat z rokicami?
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

ripmork ::

Lepa doba. Sicer ga nikoli nisem imel, čeprav sem ob izidu dal povpraševanje za iPod shuffle na Epl.si (tole danes me spomni, da 17 let kasneje še vedno nisem dobil informacije, kdaj jih bodo imeli na zalogi) :))

win64 ::

Magic1 je izjavil:

 iPAQ

iPAQ


Kolk je blo to 2002 pred vsemi ostalimi, samo niso znal izkoristit... fokusirali so se le na elitne poslovneže, kljub ne pretirani ceni.

Dlančniki tistega časa so imeli malo prostora za shranjevanje, zatorej neprimerni za kakšno hudo multimedijo. Tudi razširitvene SD/MMC kartice so imeli nizko kapaciteto.
Tudi baterija ni bila kaj posebnega, ko smo že pri tem. Touchscreen pa samo s palčko. To govorim za dlančnik modelnega leta 2005.
Tudi z mobitelom letnik 2005 si lahko poslušal glasbo, je pa problem bil enak - prostor.

Step2en Wolf ::

kanarin je izjavil:

Nikoli imel iPoda (imel oz imam že dolga leta mali Sansa clip MP3 player), prav tako nisem nikoli čutil ne želje ne potrebe za te, hkrati nisem nikoli razumel take fame on hype-a glede te (mnogo precenjene - značilno pač za Apple) napravice. Nisem pa mislil oz je zame kar presenečenje, da so ga še vedno izdelovali....

Zaradi iPoda padel v Applov eko sistem... začelo se je blago, z Nano modelom 2. generacije (še vedno nafilan s pravljicami), nato Classicom 6. generacije (še vedno živi v avtu, kot komplet kopija vseh albuomv v lasti).
Super anoying za uporabo sprva, zaradi iTunesov ter Applovih vseh mogočih restrikcij, alternativni programi nato naredili stvar enostavnejšo.

iPod Touch 3. generacije potem hkrati z Win in Android telefoni.. predvsem zato, da moja glasbena zasvojenost ne bi uničevala baterije (beri: življenja) mobilnega telefona.

Zanimivo, ko je prišel iPad, sem pomislil: kdo rabi ta povečan ipod Touch?
Potem sem pomotoma (ne vem, kaj mi je bilo?) kupil 2. generacijo (še vedno služi kot Foto frame) z GSM povezljivostjo (ugotovil, da slednjega ne potrebuješ, če ima telefon tethering).. in potem je šlo samo še navzdol.
Notebooki so šli totalno v pozabo (tudi tole nastaja na iPadu)... takratni ThinkPad se ni odprl 2 leti preden sem ugotovil, da ga pač očitno ne potrebujem več.

Tako, da iPod ni mrtev, samo veliko večji je :)

iPod = iPad.. samo dimenzija ekrana je druga.

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

iPod je definitivno naprava ki se ji pomaha.
Prva spodobna zadeva ki si jo lahko dal v žep in poslušal.

Moj prvi:


Creative MuVo XT 256MB spomina in AAA baterija!
Preživel precej zlorabe, iPodom je rad crknil disk če nisi bil priden.
Ko sem ga izgubil v eni izmed oštarij kelnarica sploh ni vedela kaj je to "mp3 player".

Imam pa še vedno iPod Shuffle gen2, ampak ne uporabljam prav pogosto in enega "HYUNDAI", ta je tudi preživel vse kar je lahko, še voda ga ni spravila na kolena. Ampak zvok, zvok je po kvaliteti primerljiv samo z zvočniki na železniški postaji.

Step2en Wolf ::

matobeli je izjavil:

iPod je definitivno naprava ki se ji pomaha.
Prva spodobna zadeva ki si jo lahko dal v žep in poslušal.

Moj prvi:


Creative MuVo XT 256MB spomina in AAA baterija!
Preživel precej zlorabe, iPodom je rad crknil disk če nisi bil priden.
Ko sem ga izgubil v eni izmed oštarij kelnarica sploh ni vedela kaj je to "mp3 player".

Imam pa še vedno iPod Shuffle gen2, ampak ne uporabljam prav pogosto in enega "HYUNDAI", ta je tudi preživel vse kar je lahko, še voda ga ni spravila na kolena. Ampak zvok, zvok je po kvaliteti primerljiv samo z zvočniki na železniški postaji.

Kakor za koga.. moj prvi Mp3 predvajalnik je izgledal nekako takole:

 Mp3 kaseta :)

Mp3 kaseta :)

joyeli ::

Hehe nostalgija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joyeli ()

matobeli ::

Step2en Wolf je izjavil:

Mp3 kaseta :)


Sej res, to je bilo celo uporabno. Sem imel (še imam, menda) predhodnico, ki je bila brez predvajalnika, samo aux in. Ful bolš kot pocen avtoradiji na CD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Ashrack ::

Step2en Wolf je izjavil:

matobeli je izjavil:

iPod je definitivno naprava ki se ji pomaha.
Prva spodobna zadeva ki si jo lahko dal v žep in poslušal.

Moj prvi:


Creative MuVo XT 256MB spomina in AAA baterija!
Preživel precej zlorabe, iPodom je rad crknil disk če nisi bil priden.
Ko sem ga izgubil v eni izmed oštarij kelnarica sploh ni vedela kaj je to "mp3 player".

Imam pa še vedno iPod Shuffle gen2, ampak ne uporabljam prav pogosto in enega "HYUNDAI", ta je tudi preživel vse kar je lahko, še voda ga ni spravila na kolena. Ampak zvok, zvok je po kvaliteti primerljiv samo z zvočniki na železniški postaji.

Kakor za koga.. moj prvi Mp3 predvajalnik je izgledal nekako takole:

 Mp3 kaseta :)

Mp3 kaseta :)


Dober je zgledala ta Mp3 kaseta
....

Apofis ::

Zbral zamaške v nagradni igri CocaCole v parih urcah in dobil Nanota...nalaganje muzke gor muka vseh muk sicer pa ok napravca...

driver_x ::

Apofis je izjavil:

.nalaganje muzke gor muka vseh muk sicer pa ok napravca...


kako so se stvari spremenile od takrat.

Gregor P ::

ha ha ... dobra:))
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

floyd1 ::

Najboljše je bilo to, da sva imela z mojo vsak svojega nanota in toucha in SW samo na enem računalniku. Rezultat je bil nekajkrat "povožena" glasbena zbirka na ipodih, ker če si izbral napačno zbirko mp3...:| Po murphyju seveda takrat, ko se je že itak mudilo...

Filip8 ::

matobeli je izjavil:

iPod je definitivno naprava ki se ji pomaha.
Prva spodobna zadeva ki si jo lahko dal v žep in poslušal.

Moj prvi:


Creative MuVo XT 256MB spomina in AAA baterija!
Preživel precej zlorabe, iPodom je rad crknil disk če nisi bil priden.
Ko sem ga izgubil v eni izmed oštarij kelnarica sploh ni vedela kaj je to "mp3 player".

Imam pa še vedno iPod Shuffle gen2, ampak ne uporabljam prav pogosto in enega "HYUNDAI", ta je tudi preživel vse kar je lahko, še voda ga ni spravila na kolena. Ampak zvok, zvok je po kvaliteti primerljiv samo z zvočniki na železniški postaji.


Imel istega, oz. je še nekje doma v takem porumenemelem gumijastem ovitku. Brat mi ga je naročil iz Enaa, jaz sem dal pa denar, cca 24.000 SIT takrat. Mislim da sem bil kakšen 4. razred.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung kriv naklepnega kopiranja, Applu mora plačati 1.05 milijarde dolarjev (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
340108597 (99131) Keyser Soze
»

Applova predstavitev - povzetki prodajnih statistik (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
7922079 (19347) pleomax
»

Apple prenovil iPode

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
3710038 (8666) matejdro
»

iPhone dobiva večopravilnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5411336 (9138) lurker
»

Novosti z MacWorlda (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
13615112 (11213) trnvpeti

Več podobnih tem