» »

Tisti ki nikoli niste šli na faks?

Tisti ki nikoli niste šli na faks?

1
...
3 4
5
»

Mike_Rotch ::

Zgolj govoriš drugače, zagovarjaš pa, da vse izvira iz posameznika. Po tvojem mnenju je življenje posameznika odvisno le in zgolj od njega samega. Na posameznika ne vpliva nič, in posameznik ne vpliva na nič, vse kar ima, si je ustvaril sam, kar je dosegel, je dosegel sam, ker si je to želel, in je za to delal. Glede na to, da je uspešnih ljudi tako zelo malo, in glede na to, da vse izvira iz posameznika samega, so tej posamezniki očitno special.


Ne, ne zagovarjam tega.

Pri lupljenju krompirja, ker je tema baje o tem.


Če bi sledil pogovoru, bi vedel o čem je tema.

kapitalizem ustvarja? :))


Ja. Ustvarjanje nove vrednosti je bistvo kapitalizma. Ampak predlagam, da si najprej vzameš v roke kakšno knjigo ali vsaj odpreš wikipedijo in si prebereš osnove, da se bomo lažje pogovarjali.

Aha, če se posreči, si pravilno uporabil postopek, če se pa ne posreči, si pa ziher nekaj narobe delal. Got it. :P


Ne nujno. Rezultati so vedno podobno, ampak se lahko razlikujejo zaradi zunanjih vplivov. To je tista sreča o kateri govoriš in naredi razliko med tem, ali nekdo postane Elon Musk ali zgolj izjemno uspešen podjenik.

12c0 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Pri lupljenju krompirja, ker je tema baje o tem.


Če bi sledil pogovoru, bi vedel o čem je tema.
Nisem jaz spraševal 8-)

Mike_Rotch je izjavil:

kapitalizem ustvarja? :))


Ja. Ustvarjanje nove vrednosti je bistvo kapitalizma. Ampak predlagam, da si najprej vzameš v roke kakšno knjigo ali vsaj odpreš wikipedijo in si prebereš osnove, da se bomo lažje pogovarjali.
Mhm, ničesar ne razumeš a svetuješ drugim, da vzamejo kakšno knjigo v roke :))
Gradivo za začetek: https://www.researchgate.net/publicatio...

Mike_Rotch je izjavil:

Aha, če se posreči, si pravilno uporabil postopek, če se pa ne posreči, si pa ziher nekaj narobe delal. Got it. :P


Ne nujno. Rezultati so vedno podobno, ampak se lahko razlikujejo zaradi zunanjih vplivov. To je tista sreča o kateri govoriš in naredi razliko med tem, ali nekdo postane Elon Musk ali zgolj izjemno uspešen podjenik.
Ne, še enkrat si preberi odgovore, so ti tudi drugi že napisali.

Mike_Rotch ::

Mhm, ničesar ne razumeš a svetuješ drugim, da vzamejo kakšno knjigo v roke :))
Gradivo za začetek: https://www.researchgate.net/publicatio...


Ja, odličen primer si dal. Namesto, da bi argumentiral zakaj po tvoje kapitalizem ne ustvarja vrednosti (v nasprotju z vsemi definicijami) se užaljeno dereš in lepiš nepovezane linke :)

Malidelničar ::

Glede na zgornjo debato se lepo vidi, zakaj imajo lahko v tržni ureditvi tisti, ki niso šli na faks, temveć so izbrali dobro srednješolsko/poklicno izobraževanje, veliko prednost. Ker ustvarjajo dodano vrednost, ki je zaželjena, ki je pogosto primanjkuje in ker so relativno redki, ki to lahko ponudijo. In iz tega naslova finančno profitirajo.

Če si pa ti sfaljen študent z neuporabnim faksom, ali pa nekdo, ki se ni poglabljal v to, kaj bo v življenju delal, od kje pride denar, kakšne so njegove osebne finančne zmožnosti (beri: kakšen nivo luksuza/skromnosti bi v določeni starosti bilo pametno furat), potem po eni strani ni čudno, da postaneš prepričan, da je ekonomija oz. kapitalizem enako zero-sum game.

in iz tega izvira ogromno frustracij, besa itd. Ker je folk sprejemal naivne, napačne odločitve, čeprav so vse informacije, vsi indici, kazali, da to kar dela ni zdravorazumsko.

Na Twitterju je bila debata o tem intervjuju (je samo uvod, celoten članek je zaklenjen: https://www.vecer.com/kultura/intervju-...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

12c0 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Mhm, ničesar ne razumeš a svetuješ drugim, da vzamejo kakšno knjigo v roke :))
Gradivo za začetek: https://www.researchgate.net/publicatio...


Ja, odličen primer si dal. Namesto, da bi argumentiral zakaj po tvoje kapitalizem ne ustvarja vrednosti (v nasprotju z vsemi definicijami) se užaljeno dereš in lepiš nepovezane linke :)
Ne sodi drugih po sebi. S tem odgovorom si nam jasno povedal, zakaj se tako obnašaš - užaljen si, ker se v vsem motiš.

Nimaš znanja, da bi debatiral o čemer koli, imaš mnenje, ki je napačno, in ti ni všeč, ko se izpostavi, da se motiš, ker so ti starši govorili, da si special. Poznamo take, nič bat.
Verski indoktriniranec, verjameš v kapitalistično propagando in jo širiš naokrog, ko ti nekdo pove, da se motiš, se vklopijo obrambni mehanizmi in ljudem, ki so bolj izobraženi od tebe, in bolj načitani, svetuješ, da naj si kakšno knjigo preberejo, ker zaradi Kruger-Dunninga misliš, da veš in znaš vse, ko v resnici nimaš pojma, kar je razvidno vsem, ki imamo znanje ;)


Da si užaljenec, nam je jasno že od prvega odgovora - nočeš se sprijazniti z dejstvom, da imaš več sreče, kot pameti, potem pa padajo projekcije, ad hominem, bedni poskusi manipulacij,... zelo značilno za desničarje :))

dexterboy ::

Vsaj ena "konstruktivna" tema na tem forumu. Če dodam še mojih 50 centov;
Spadam v "zablojeno generacijo", ko nas je po končanem služenju vojske pričakala samostojna republika in bilo več juge, da bi lahko čez vikend "skočil dol" po ozimnico in ocvirke ;) Interneta še ni bilo, informacije si imel v knjižnicah, za vpis na faks so bili pogoji in sistem, kot je bil takrat, je omogočil "gimnazijskim maturantom" sprehod do faksa, za katerega smo mi gulili klopi štiri leta srednje šole. Že takrat se je videlo, da bo tole "izobraževanje" mladine pripeljalo do veliko "zgrešenega" kadra, mi, ki smo si želeli in hoteli na faks, pa prst v rit. Seveda si šel na faks, ampak čisto druge smeri. In ko je razpad gospodarstva pripeljal do izgube služb, je bilo treba iti v službo, da ni familija pristala na cesti, kot je napisal @m0LN4r, ko se je šlo z motiko na njivo po šoli. Gledam mlajše od sebe, ki so bili takrat še v osnovni šoli ali pa so se ravno takrat učili vožnje s kolesom, da je bilo (hvala bogu!) njim veliko lažje. Mi smo imeli to srečo, da smo bili ravno v najboljših letih in smo lahko delali po dve službi, sam sem včasih imel v celem mesecu samo dve prosti nedelji, vse ostalo sta bili dve službi. Moja otroka se ne moreta načuditi, koliko različnih služb sem zamenjal, sploh, ko primerjata z drugimi starši. Se skoraj upam trditi, da mi je za tiste čase žal, da nisem imel pravih INFORMACIJ, ker znanje ni toliko štelo, če si bil ob PRAVEM času na PRAVEM mestu, ne glede na to, da je recimo Gantar danes že pokojni, ker je res ustvaril nekaj (KD). Je pa res tudi to, da včasih človek ni sprejel nečesa, ker si se "ustrašil", da ne boš kos nalogi. To sem sedaj napisal zelo na splošno in mogoče celo napačno, ampak, če bi ti ponudili delo, recimo vodje skladišča, ti pa nimaš nobenih izkušenj, bi to sprejel ali pa rekel, ejga, model, ustau se mal? Še enkrat, to sem napisal mogoče v napačno razumljivi obliki, ampak je bilo tudi res, da so nam ponujali dela, ki jih nismo sprejeli, so se pa kasneje izkazala za neprimerno višjo plačo... lahko je sedaj pametovati in debatirati, ko se obračaš za nazaj, se tolažim, da tako gleda velika večina moje generacije. Preprosto so nas vzgajali v duhu, da naj bomo pridni in se učimo in da bodo rezultati prišli sami od sebe. No rezultati so prišli večinoma za tiste, ki so imeli VIP ter bili "pokvarjeni" po duši, zopet zelo ekstremna beseda za primerjavo. Zagotovo bi rezultati prišli sami od sebe, če bivši sistem ne bi razpadel, ker je bila moja stroka v deficitarnem položaju glede na tržišče. Ko sem se prijavil na zavod, so rekli, da nimajo potreb po mojem kadru. Zato je večina mojih sošolcev danes v čisto drugačnih sferah kot pa za to, za kar smo se šolali. In danes je ZOPET pomanjkanje mojega kadra... šus u glavo, Mona!
Vsi pravijo, da lahko dosežeš vse, če se dovolj trudiš. Jaz bi temu rekel drugače; vsem je potrebno dati ENAKE POGOJE za uspeh, nato pa lahko pametujemo po dolgem in počez. Dokler pa so v igri socialne in ekonomske neenakosti (ali pa ekstremi), pa lahko samo filozofiramo. In ja, žal mi je, da nisem šel v tujino, že dolgo nazaj. Bilo bi zagotovo drugače, ne morem pa trditi, da bi bilo bolje, vrag si ga vedi... :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

PS: Jaz bi se dodal, ko pogledam po moji generaciji, tisti ki so imeli gobec in gobcali, se prilizovali na pravih mestih, so zdaj koncali v jebivetrskih sluzbah v javni upravi. Pretegnili se niso, je pa trajalo, da so prisli na prave stolcke. Sicer to se je ze vedlo ze v srednji soli kam pes taco moli in to se je danes potrdilo. Veliko njih boste vidli mogoce na lokalnih TV na podestih za praznike brati govore, ki se ponavljajo vsako leto. Profita ne ustvarjajo, samo trosijo javni denar, ampak okej to je normalno v JU. Problem je bolj to, da se je za te dolocene osebe ze v srednji soli sumilo, kje bodo pristali danes, prakticno cela banda, kot zmenjen vnaprej napisal scenarij. Glih tok da niso _vsi_ v nekem sorodstvu med sabo, so si pa zelo blizu...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

TheBlueOne ::

Zanimivo, v moji generaciji pa niti ne. V JS so pristali ravno bolj tihi, praviloma pa delajo za slabe place. Nekateri, ki so se politicno udejstvovali, pa se pojavljajo na listah, ampak pravtako niso premozni.

Dobro situirani so tisti, ki so bili ekstra pridni in pametni in taki, ki so iznadljivi. Dosti iznajdljivih s sredno solo ali pa neko visjo.

Vse vmes pa so pogosto postali velemojstri pritozevanja in opazanja kako vsem gre super, samo njim ne.

D3m ::

Jaz nisem bil extra priden.

Sem bil pa iznajdljiv.

Plonkanje je umetnost.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Malidelničar ::

Kakšno je vaše mnenje, zakaj se še sedaj zdi, da mentaliteta 'Pejt študirat, de ti nau treba devat.' še vedno drži?

Ker dejstvo je, da so trendi glede vrednosti določenih znanj na trgu zelo jasni; poklicna + obrtna + naravoslovno-tehniško-farmakomedicinski faksi, je tisto kar daje lepe šanse, da lahko kasneje samozavestno služiš kruh sebi (in potencialno svoji družini). Res sem presenečen, ko vidim, da je pri nemalokaterih še vedno ta mentaliteta rinjenja skozi zid z nekimi papirji in pozicijami priti do statusa, ko se ne posreči sledi pa jamranje in jokcanje. In vedno znova si mislim, ok pa so se ljudje končno naučili iz primera nas milenijcev, ki smo ga najebali, ampak logika se kar še nadaljuje.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Ker dejstvo je, da so trendi glede vrednosti določenih znanj na trgu zelo jasni; poklicna + obrtna + naravoslovno-tehniško-farmakomedicinski faksi, je tisto kar daje lepe šanse, da lahko kasneje samozavestno služiš kruh sebi (in potencialno svoji družini).


A se nismo zmenili, da je tole bullshit? :)

m0LN4r ::

Bolj se splaca z pravimi ljudmi spricerje pit in koncas v kaksnem svetu, drustvu, skupnosti, obcini, inspektoratu, ministrstvu itn.
Malo dejanskega dela, dobra placa, norme ni nobene itn.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

TheBlueOne ::

m0LN4r je izjavil:

Bolj se splaca z pravimi ljudmi spricerje pit in koncas v kaksnem svetu, drustvu, skupnosti, obcini, inspektoratu, ministrstvu itn.
Malo dejanskega dela, dobra placa, norme ni nobene itn.


Kje so dobre place? Pri vseh teh zadevah moras biti zelo visoko, da je placa priblizno spodobna. Poleg tega moras povsod biti osem ur. Norme znajo biti. Meni se ze ne bi dalo za minimalca ali blizu minimalca nekje biti osem ur in tratit zivljenje.

Malidelničar ::

Mike_Rotch je izjavil:

Ker dejstvo je, da so trendi glede vrednosti določenih znanj na trgu zelo jasni; poklicna + obrtna + naravoslovno-tehniško-farmakomedicinski faksi, je tisto kar daje lepe šanse, da lahko kasneje samozavestno služiš kruh sebi (in potencialno svoji družini).


A se nismo zmenili, da je tole bullshit? :)


Argumentiraj. Eno je teorija drugi realno življenje. Po mojem je bullshit bolj to da mladi naivno planirajo neke uradniško-politične službein kvazi kariere.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mike_Rotch ::

Dal sem ti konkreten primer iz ZDA in konkretne številke o plačah v Sloveniji iz strani statističnega urada.

Kakšno argumentacijo še pričakuješ?

Jure14 ::

Kaj pa malo drugače obrnjena tema.
Kaj svetovati otrokom, ki so zdaj še v OŠ.

Al se matrat pa grebst za najtežje srednje šole, pa potem faks?
Da boš potem nek znanstvenik al pa dr. al pa programer, al kaj podobnega. Torej neko znanje, ki se ga lahko vsak trenutek outsorca enemu Indijcu al pa južnoameričano, ki bo vedno cenejši od tebe.
In biti "zadnji v mestu" v konkurenci z vsega sveta.

Al raje svetovat eno poklicno šolo, al pa elektro, zdravstveno, pa biti električar, fizioterapevt, magari ploščičar.
Tega dela se ne da outsourcat, moraš biti "na lokaciji, hands-on".
In če nisi ravno neumne sorte, si lahko "prvi na vsi".

Mike_Rotch ::

Da boš potem nek znanstvenik al pa dr. al pa programer, al kaj podobnega. Torej neko znanje, ki se ga lahko vsak trenutek outsorca enemu Indijcu al pa južnoameričano, ki bo vedno cenejši od tebe.


Tole je mit. Jaz v firmah s katerimi delam ne vidim teh poceni programerjev iz Indije. Vidim sicer Indijce, ampak noben ni poceni. Ravno kak mesec nazaj sem pomagal pri izbiri UX designerja iz Indije za 65k USD letno (ja, ni ravno Silicon Valey plača, ampak gre za manjšo firmo iz Azije, ostale plače so na podobnem nivoju).

Tega dela se ne da outsourcat, moraš biti "na lokaciji, hands-on".


Ravno to, da moraš biti na lokaciji je IMHO velik problem. Iz vidika prostega časa oz. "work/life balanca" in iz vidika konkurence.

Če delaš na lokaciji si omejen na delovna mesta cca. 1 uro vožnje od tvoje lokacije in bolj ali manj 8 urni delovnik. Če lahko delaš remote, si omejen na praktično cel svet in vsaj pol krajši delovnik (realno) in bistveno bolj fleksibilen delovni čas.

Jaz sicer otrok ne silim v nič. Ne želim ponavljati napake svojih staršev, ki so mislili, da vejo kaj se bo dogajalo na svetu čez 20 let. Edin moj nasvet je, naj se usmerijo v stvari, ki jih zanimajo in pri katerih se lahko vsak dan naučijo nekaj novega.

Smurf ::

Jure14 je izjavil:

Kaj pa malo drugače obrnjena tema.
Kaj svetovati otrokom, ki so zdaj še v OŠ.

Al se matrat pa grebst za najtežje srednje šole, pa potem faks?
Da boš potem nek znanstvenik al pa dr. al pa programer, al kaj podobnega. Torej neko znanje, ki se ga lahko vsak trenutek outsorca enemu Indijcu al pa južnoameričano, ki bo vedno cenejši od tebe.
In biti "zadnji v mestu" v konkurenci z vsega sveta.

Al raje svetovat eno poklicno šolo, al pa elektro, zdravstveno, pa biti električar, fizioterapevt, magari ploščičar.
Tega dela se ne da outsourcat, moraš biti "na lokaciji, hands-on".
In če nisi ravno neumne sorte, si lahko "prvi na vsi".

Jaz bom mojemu definitivno svetoval dobro gimnazijo, potem pa faks, ki jim bo vsec.

TheBlueOne ::

Smurf je izjavil:


Jaz bom mojemu definitivno svetoval dobro gimnazijo, potem pa faks, ki jim bo vsec.


Jaz bom to svetoval samo, ce ne bodo vedeli kaj hocejo. Ce bo kateri zelel biti recimo tehnik mu bom svetoval tehnicno solo in omogocil, da se s tem kar ga zanima ukvarja ze dosti prej. Gimnazija je za nekoga, ki je ne potrebuje, po defniciji potrata casa. Seveda, ce lahko na zeljen faks gres tudi brez gimnazije.

Se mi zdi, da bolj tehnicne tipe gimnazija nepotrebno muci.

Zgodovina sprememb…

Spock83 ::

endelin je izjavil:

Najbogatejši slotechovec nima faksa.


Kdo pa je to?

ViperR ::

Lol no, v kake ekstreme greste eni. Znanje na faksu se lahko outsourca Indijcem...

Pa btw, namesto s poklicno zdravstveno delat v negi za minimalca, lahko greš na faks in postaneš zdravnik, pri fizioterapija je isto, namesto električist si lahko inzenir itd.

TheBlueOne ::

ViperR je izjavil:



Pa btw, namesto s poklicno zdravstveno delat v negi za minimalca, lahko greš na faks in postaneš zdravnik, pri fizioterapija je isto, namesto električist si lahko inzenir itd.


To je prej stvar sposobnosti kot pa odlocitve. V tehniki pa je tako, da te praviloma sposobnosti definirajo na delovno mesto. Pac tezko reces, da je negovalec naredil napako, da ni studiral, ker bi lahko bil zdravnik. Nekdo kapacitete zdravnika pa skoraj sigurno ne bo negovalec.

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:


Jaz bom to svetoval samo, ce ne bodo vedeli kaj hocejo. Ce bo kateri zelel biti recimo tehnik mu bom svetoval tehnicno solo in omogocil, da se s tem kar ga zanima ukvarja ze dosti prej. Gimnazija je za nekoga, ki je ne potrebuje, po defniciji potrata casa. Seveda, ce lahko na zeljen faks gres tudi brez gimnazije.

Se mi zdi, da bolj tehnicne tipe gimnazija nepotrebno muci.

Eh, jaz sem tehnik pa je bila dobra gimnazija verjetno ena mojih najboljsih odlocitev v zivljenju. Take sirine, in zanimivih ljudi (s katerimi imam se danes stike, za razliko od faksa) ne bi nikjer drugje dobil.

ViperR ::

TheBlueOne je izjavil:

Smurf je izjavil:


Jaz bom mojemu definitivno svetoval dobro gimnazijo, potem pa faks, ki jim bo vsec.


Jaz bom to svetoval samo, ce ne bodo vedeli kaj hocejo. Ce bo kateri zelel biti recimo tehnik mu bom svetoval tehnicno solo in omogocil, da se s tem kar ga zanima ukvarja ze dosti prej. Gimnazija je za nekoga, ki je ne potrebuje, po defniciji potrata casa. Seveda, ce lahko na zeljen faks gres tudi brez gimnazije.

Se mi zdi, da bolj tehnicne tipe gimnazija nepotrebno muci.


Kasna neumnost. Gimnazija potrata časa? Wtf. To je cisto splošna razgledanost, ki ti velikokrat pomaga, da sploh razumeš stvari okoli sebe.

Večina tehničnih šol v sloveniji je pa itak samo leglo drogerašev in luzerjev. Zakaj bi svojemu otroku svetoval, da pride v tako okolje, mi ni čisto jasno?

Za bonus, večina(beri vsi) ljudi, ki jih poznam, in so hodili na take šole, od tam definitivno niso ničesar odnesli. Tisti, ki so uspeli dobit potem dober šiht, so bili bolj ambiciozni, se sami dodatno nekaj naučili in se tudi upisali na faks.

TheBlueOne ::

Smurf je izjavil:


Eh, jaz sem tehnik pa je bila dobra gimnazija verjetno ena mojih najboljsih odlocitev v zivljenju. Take sirine, in zanimivih ljudi (s katerimi imam se danes stike, za razliko od faksa) ne bi nikjer drugje dobil.


Zanimivo, meni pa je sla na zivce, ker me vecina zadev ni zanimala, terjali pa so skoraj nic IQ in ogromno delovnih navad in poslusnosti. Je pa res, da je vsak drugacen. Ce priblizno citiram profesorja matematike iz gimnazije "Sam ne bos dosti razmisljal vsaj do doktorata.".

Kar se tice druzbe pa tezko reces, ker ne ves s cim primerjas. Recimo jaz delam dosti z umetnostjo, pa v tem spektru nimam niti enega iz gimnazije. Tezko pa reces, da ste samo vasa druzba kaj posebnega. To si pravzaprav misli vsaka skupina. Saj si bral Huxleya, ce si bil na gimnaziji. Je ze dolgo znano...

ViperR je izjavil:



Kasna neumnost. Gimnazija potrata časa? Wtf. To je cisto splošna razgledanost, ki ti velikokrat pomaga, da sploh razumeš stvari okoli sebe.


Ne vem no. Jaz poznam bolj stokovnjake za naucit in pozabit. Pri jezikih je cisto jasno, da skoraj nihce ni kaj odnesel. Pri ostalih zadevah pa podobno, samo tezje vidis kako uboga je dejanska splosna razgledanost. Katero splosno razgledanost imas v mislih?

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

ViperR je izjavil:


Večina tehničnih šol v sloveniji je pa itak samo leglo drogerašev in luzerjev. Zakaj bi svojemu otroku svetoval, da pride v tako okolje, mi ni čisto jasno?


Ne vem, ce smo gimanzijci bili dosti boljsi. Povsod imas ene in druge. Faks je se posebej drogerasko intenziven.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:


Kar se tice druzbe pa tezko reces, ker ne ves s cim primerjas. Recimo jaz delam dosti z umetnostjo, pa v tem spektru nimam niti enega iz gimnazije. Tezko pa reces, da ste samo vasa druzba kaj posebnega. To si pravzaprav misli vsaka skupina. Saj si bral Huxleya, ce si bil na gimnaziji. Je ze dolgo znano...


Moji sosolci iz gimnazije so danes vrhunski zdravniki, pianisti, farmacevti, podjetniki, inzenirji, etc. in s takim ljudem se je zanimivo druziti in videti njihov pogled. Ce gledam svojo zgodovini sem ravno v gimnaziji imel na kupu najvec res "brihtnih" ljudi (pa delam v precej high tech firmi), ze na (tehnicnem) faksu je potem bilo slabse.

Ampak sej cisto verjmamem, da ni za vse vse. Zgolj povem svojo plat. Ce ne drugega je tudi precej odvisno za kaksno gimnazijo gre.

TheBlueOne ::

Si imel sreco. Mi imamo od teh bolj zanimivih poklicev tri inzenirje z mano vred, enega vrhunskega pravnika, ki nikoli nima casa in zobozdravnico. Ostali pa so bolj nic posebnega. Nedavno videl sosolko delati v Lidlu. Tisti, ki je bil pesnik in kvazi napreden v razmiljanju jo prodajalec v tujini, drugi nekoliko umetniski pa dela kot kuhar. :D Je pa bila obicajna gimnazija, ne neka privat. Torej vecine starsi niso naucili kako se zadevam streze v realnosti. Bolj derivat razmiljanja starsev "Ce imas faks bo vse super.". Podobno v celotni generaciji, torej sedem razredov.

Si pa mislim, da je drugace na kaksni privat ali elitni gimnaziji, kjer vecino starsi znajo bolj pametno usmerjati, ker poznajo kako optimalno koristit sistem. Pa se to ne ker si v elitni gimnaziji ampak bolj zaradi starsev.

Zgodovina sprememb…

ViperR ::

TheBlueOne je izjavil:

ViperR je izjavil:



Pa btw, namesto s poklicno zdravstveno delat v negi za minimalca, lahko greš na faks in postaneš zdravnik, pri fizioterapija je isto, namesto električist si lahko inzenir itd.


To je prej stvar sposobnosti kot pa odlocitve. V tehniki pa je tako, da te praviloma sposobnosti definirajo na delovno mesto. Pac tezko reces, da je negovalec naredil napako, da ni studiral, ker bi lahko bil zdravnik. Nekdo kapacitete zdravnika pa skoraj sigurno ne bo negovalec.


Se ne strinjam. Večino delovnih mest lahko opravlja čisto povprečen človek. Poznam primer, ko otrok s posebnimi potrebami uspešno zaključuje faks. Hočem povedat, da bi to sposoben narediti čisto vsak.

Seveda bi negovalec lahko bil zdravnik. Vendar ne bo, prvič zato, ker ni dovolj ambiciozen in se je vpisal na lažjo šolo, drugič zato, ker se je vpisal na lažjo šolo in ne bo pridobil učnih navad, katere so nujno potrebne. Dodatno bo imel slabše začetno znanje, ogromno znanja in prakse iz nege, ki ga sploh ne potrebuje, plus premalo točk za vpis na faks - dodatni izpiti?

TheBlueOne je izjavil:



Ne vem no. Jaz poznam bolj stokovnjake za naucit in pozabit. Pri jezikih je cisto jasno, da skoraj nihce ni kaj odnesel. Pri ostalih zadevah pa podobno, samo tezje vidis kako uboga je dejanska splosna razgledanost. Katero splosno razgledanost imas v mislih?


čist na hitro iz glave:

Matematika - verjetnosti račun, obrestni, pitagorov izrek...
kemija - razumevanje periodnega sistema, alkoholov, različna vrelišča, tališča, molekule, vezi
fizika - potencialna, kinetična energija, trenje, magnetne sile, zavorna pot...
zgodovina - čisto na splošno zgodovina evrope, razumevanje nastanka različnih kamnin, nafte?, različnih narodov, držav, nato...
biologija - že da veš kaj je virus?
geografija ...

Že to splošno razumevanje, pa tud če stvari pozabiš.

TheBlueOne ::

ViperR je izjavil:



Se ne strinjam. Večino delovnih mest lahko opravlja čisto povprečen človek. Poznam primer, ko otrok s posebnimi potrebami uspešno zaključuje faks. Hočem povedat, da bi to sposoben narediti čisto vsak.


Kirurg, ki je bil primerjava ni tak kaliber. Imas take, ki naredijo faks, pa si potem ne upajo. Ce lahko nekdo naredi faks ne pomeni da zmore delovno mesto. Praviloma pa se ljudje kar zavedajo kaksen kaliber so in se odlocajo temu primerno.

ViperR je izjavil:


Matematika - verjetnosti račun, obrestni, pitagorov izrek...
kemija - razumevanje periodnega sistema, alkoholov, različna vrelišča, tališča, molekule, vezi
fizika - potencialna, kinetična energija, trenje, magnetne sile, zavorna pot...
zgodovina - čisto na splošno zgodovina evrope, razumevanje nastanka različnih kamnin, nafte?, različnih narodov, držav, nato...
biologija - že da veš kaj je virus?
geografija ...


Lahko b.p. trdim, da velika vecina po 15 letih od tega ne pozna skoraj nic. Vem iz prakse na podjetjih. Foter od bivse je zaposloval samo diplomirance iz tehnicne stroke, pa vecina ni znala razloziti enotskega kroga in ni razumela pitagorovega izreka. Cez palec 90%. To je bil njegov osnovni test. Jaz sicer poznam zadeve o katerih pises ampak tudi vem, da jih moji sosolci niso zares razumeli niti takrat. To se vidi na maturi, ki je smesno lahka ampak se je ne mores napiflat in pozabit.

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Kasna neumnost. Gimnazija potrata časa? Wtf. To je cisto splošna razgledanost, ki ti velikokrat pomaga, da sploh razumeš stvari okoli sebe.


Zame osebno so bila to stran vržena 4 leta.

Nobene splošne razgledanosti nisem dobil. Vse kar sem se koristnega naučil je bilo v obšolskih dejavnostih in prostem času.


Matematika - verjetnosti račun, obrestni, pitagorov izrek...
kemija - razumevanje periodnega sistema, alkoholov, različna vrelišča, tališča, molekule, vezi
fizika - potencialna, kinetična energija, trenje, magnetne sile, zavorna pot...
zgodovina - čisto na splošno zgodovina evrope, razumevanje nastanka različnih kamnin, nafte?, različnih narodov, držav, nato...
biologija - že da veš kaj je virus?
geografija ...


A ni polovica teh stvari domena osnovne šole, drugo polovico pa se učijo tudi na večini poklicnih in tehničnih šol?

Poleg tega nobena od teh tem ni ravno rocket science. Kaj je virus si lahko prebereš v pol ure na wikipediji. Kaj več od tega, kar piše tam se niti nismo učili.

tony1 ::

Res je, lahko si prebereš, kaj je virus. Moraš pa biti za to zelo pripravljen iskati znanje, sploh vedeti, kje ga iskati in znati ovrednotiti vire, ki so kredibilni in tiste, ki so bulšit. Gimnazija te, v idealnem primeru (odvisno tako od proksov kot od dijaka) opremi z osnovami, s katerimi je vse to lažje BOLJ KVALITETNO početi.

Tako pa potem med edpidemijo beremo odrasle ljudi, ki "so prebrali stran na internetu" in bi nato jedli konjske antihelmintike in se tako borili s "prehladnim" virusom. Nimajo pa dovolj splošne izobrazbe, da bi znali presoditi, kaj je bulšit in kaj ne. Preprosto nimajo teh kapacitet, kasneje v življenju pa jih je pridobiti vsako desetletje teže.

Mike_Rotch ::

Lej, ne vem, če to drži. Med antivaxerji je precej izobraženih.

tony1 ::

Ogromna večina, vsaj 95% jih je *izjemno* slabo NARAVOSLOVNO izobraženih.

Tiste, ki imajo kaj naravoslovne izobrazbe pa spadajo ali med "compulsive believerje", ali pa med take, ki se jim je antivaxx scena nacepila na narcistični del njihove osebnosti (ki jo verjetno ima vsakdo, je pa odvisno, do kakšne mere (ne)zavedno pusti, da se ta izrazi).

TheBlueOne ::

Jaz ne vidim kje je korelacija med gimnazijo in ucinkovitim iskanjem informacij. Je pa dejstvo, da se vpisujejo boljsi po uspehu v OS, tako da je verjetnost, da bodo kaj razumeli visja. Ne vem pa kje bi nekega razumevanja ucila gimnazija. Vse je bilo v tocnih ovirjih, vir bolj kot ne ucbenik in kar je povedal profesor. Glede na to, da je to velika vecina informacij te nauci, da poslusaj kaj ti povedo, delaj kar ti povedo in tocno kakor je od tebe zahtevano. Ce nisi delal tako si pac spoznal od psihologinje do ravnatelja. Za razliko od drugih sol je bilo vsaj x3 solate, to pa je to.

Ne verjamem, da na ostalih srednjih solah ucijo kaj drugace. Morda malo nizji nivo, ker skozi sito OS za gimnazijo ne pride vsak.

Zgodovina sprememb…

oemdzi ::

ViperR je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Smurf je izjavil:


Jaz bom mojemu definitivno svetoval dobro gimnazijo, potem pa faks, ki jim bo vsec.


Jaz bom to svetoval samo, ce ne bodo vedeli kaj hocejo. Ce bo kateri zelel biti recimo tehnik mu bom svetoval tehnicno solo in omogocil, da se s tem kar ga zanima ukvarja ze dosti prej. Gimnazija je za nekoga, ki je ne potrebuje, po defniciji potrata casa. Seveda, ce lahko na zeljen faks gres tudi brez gimnazije.

Se mi zdi, da bolj tehnicne tipe gimnazija nepotrebno muci.


Kasna neumnost. Gimnazija potrata časa? Wtf. To je cisto splošna razgledanost, ki ti velikokrat pomaga, da sploh razumeš stvari okoli sebe.

Večina tehničnih šol v sloveniji je pa itak samo leglo drogerašev in luzerjev. Zakaj bi svojemu otroku svetoval, da pride v tako okolje, mi ni čisto jasno?

Za bonus, večina(beri vsi) ljudi, ki jih poznam, in so hodili na take šole, od tam definitivno niso ničesar odnesli. Tisti, ki so uspeli dobit potem dober šiht, so bili bolj ambiciozni, se sami dodatno nekaj naučili in se tudi upisali na faks.


Očitno te gimnazija ne pripravi na vpis na faks, ker se eni še vedno upisujete ...
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

tony1 ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz ne vidim kje je korelacija med gimnazijo in ucinkovitim iskanjem informacij.


V idealnem primeru bo z več učenja tudi več znanja kako kvalitetno pridobivati informacije.

Do tega lahko človek pride tudi sam, brez formalnega izobraževanja, ampak ne bo nič lažje in z nič manj dela. Kakorkoli obrnemo, tudi neformalno izobraževanje terja čas in veliko truda.

Mike_Rotch ::

IMHO je neformalno izobraževanje bolj učinkovito. Šole so "one size fits all".

tony1 ::

ja, za tistih nekaj genijev iz vsake generacije. tina maze v skupnem sistemu ni prisla skoraj nikamor.

ogromna vecina populacije ni tina maze, in bodo z neformalnim izobrazevanjem prisli mnogo manj... dalec.

Malidelničar ::

Mike_Rotch: Še posebej je težava slovenskega izobraževalnega sistema, da je neprijazen do fantkov in preferira pridkane punčke (piflarke). To pa zato, ker so slovenski izobraževalni sistem postavile feministke in ga še vedno one tudi večinoma furajo na škodo mladih fantov.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.
1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16625901 (21169) 111111111111
»

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
12931127 (24788) x128

Več podobnih tem