» »

Američanom se obeta stalni poletni čas

1
2
3 4 5

twom ::

Bakunin je izjavil:

V resnici mi je bolj ljubo to, da bom po prihodu iz službe imel še eno uro svetlobe VEČ, da bom tudi doma imel kaj od sončne svetlobe.

Pejt 2 ure prej v službo, pa boš imel 2 ure več sonca po službi.
Namesto da bi se urniki premaknili, bomo uro premaknil. Res, kam gre svet u pizdo...

Bakunin je izjavil:

Kdo pravi da MORA biti sonce na višku ko je ura 12:00?

Kva pa če bi imeli sonce v zenitu potem kar ob štirih popoldne, ali pa ob polnoči?

nekikr ::

Namesto da bi se urniki premaknili, bomo uro premaknil. Res, kam gre svet u pizdo...

Premakniti uro je trivialna stvar. Bam! Evo, tako hitro in je konec. Sploh ne veš, da se je zgodilo. Vsako leto dvakrat to naredimo. Zakaj bi nekaj ustvarjali z urniki, če imamo rešitev, ki jo prakticiramo dvakrat letno in deluje instantno?

zimurg ::

DObro zdaj razumemo kaj je poldan in polnoč

pôlnoč -i [pou̯noč] ž (ȏ)
1. trenutek ali krajši čas v sredini noči

...ampak če poldan še nekako znamo določiti, polnoč pač ne ali pač? Ali obstaja kakšna druga meroslovna ali tehnična pomoč razen ure (ki smo jo nastavili ob poldnevu ali kakšni drugi dogovorjeni časovni točki v dnevu)

morda pa teli vedo več od nas
Sinclair ZX Spectrum, Zilog Z80A, 48kB, kasetofon, TV-OUT, Sinclair-Basic

MrStein ::

Ljudje pred stotinami let so vedeli kaj je polnoč. Facebook generaciji pa ni jasno...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

redmax ::

premikanje ure je brezvezni nesmisel ....mi na severu ne delamo tega ze veliko let pa glih tak vsi zivimo in smo prezivel in se bomo naprej....pozimi je tema ko gres na siht in ko prides iz sihta ...pravzaprav je skos tema razen popoldne je mal svetl par urc...twilight ...poleti je pa skos sonce ..... pa glih tak zivis .... da se ne morte na eno uro razlike navadit je bedarija ....pa sam problemi so ... brezveze jamrate , kot da je vazn kje je sonce ob 12 ..resno vi to !? sam bioritem ti pokvari tistih par dni 2x na leto ....res sem vesel da se mi ni treba s to malenkostjo ubadat
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

bf4ed ::

Premaknit treba delovne čase in cel svet uporablja UTC!

Vsi bi mogli uporabljat UTC, keri delovni čas maš je pa od regije odvisno.

Edina rešitev v mojem pogledu.

Reycis ::

Stalni poletni čas je bedarija. Najprej navijajo trgovine in drugo gospodarstvo, da je odprto do poznih ur potem pa bi to z premikom ure to nazaj skompenzirali. Če že - naj bo stalni zimski čas. Sicer pa jaz premikanje ure podpiram. Ne gre se samo za varčevanje z energijo, ki bo sicer mimogrede v bližnji prihodnosti še mnogo bolj aktualno. Npr. dela na prostem se pozimi že tako ali tako začenjajo šele po sedmi, poleti pa ob šestih. Poznam en primer, kjer so delavci želeli poleti delat celo ob 5:30 pa so na firmi zaradi nekih pravilnikov, ki to tretirajo kot "nočno delo" na koncu zavrnili. Čeprav je ob 5:30 zunaj dan, delo pa po 12 zaradi vročine praktično nemogoče.

Vse skupaj je samo še en od mnogih primerov v nizu pomankljivosti demokracije. Ljudje so pač tupani in ne moreš takšnih stvari prepustiti demokraciji. Politična elita bi to morala bolje vedeti. Že videno v zgodovini.
Diversity is our greatest strength

starfotr ::

Samo tole bom tule pustil.

https://img.ifunny.co/images/89f6fefe0b...

In ja, sem za stalni zimski čas.

Mato989 ::

MrStein je izjavil:

Bakunin je izjavil:

ni "default", ker je vse stvar dogovora.

Kdo pravi da MORA biti sonce na višku ko je ura 12:00?

Besedi "poldan" in "polnoč".

Je sicer stvar dogovora, ampak tak je.


Pa se ti zavedaš da je zelo redko POLNOČ resnično točno 50% noči...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

80ris ::

Podpiram stalni poletni čas.
Uro si je izmislil človek in mislim da nima veze kje je sonce ob kateri uri, meni je važno da imam od dneva največ kar se lahko pridobi. Ne rabim sonca poleti ob petih zjutraj ko načeloma vsi spimo. Zelo prav mi pride pa dnevna svetloba zvečer, da imaš še kaj od dneva v naravi, ne pa sedenje za TV, ali slonenje za šankom ko je tema. Tako da kdor je za zimski čas, ga nimam ravno za brihtneža, ravno nasprotno, potrebno je trezno razmišljat pri takšnih odločitvah.

DostMam ::

Tako nekako vidim:
Dedovali smo dan razdeljen na 24 ur. Hvala Asirci! Avtomatično smo svet razdelili na 24 pasov, kar se ne sklada vsaj s politično delitvijo, potem pa še z marsičem ne. Dogovorili smo se, da je "poldne" takrat ko je Sonce najbližje zenitu v sredini tega izkrivljenega časovnega pasu. Verjetno polovica zagovornikov "naravnega" dneva ne ve, da Sonce "opoldan" "prehiteva" ali "zamuja" tudi za 20 minut. A tega termina pravzaprav niti ne uporabljamo. Če se kje dobimo, se dobimo četrt čez rok.
V službe hodimo vsi ob približno isti uri, čeprav je veliko profesij, ki nudijo usluge in bi morale delati zunaj tega časa. Del državnih služb, recimo. Obstaja tudi termin "deljeni delovni čas", mar ne?
V Evropi smo sploh strokovnjaki in smo s poenotenjem potegnili na veliko. "Cela Evropa mora v službo ob istem času!" Ali res? Večina nas se ni nikoli v službi vprašala kako delajo Španci. Tisti, ki smo se, pa vemo, da med tem "poenotenem" delovnem času imajo siesto. Grki tudi. Slednji so celo v drugem časovnem pasu. Tisti, ki delate z bolj oddaljenimi pa itak znate računati na uro. Časovni pasovi, pa to.
No, marsikatera dejavnost zahteva koordinacijo. Pa ne pisarniško delo! Infrastruktura, promet, energetika... Tam je nujno potrebno procese voditi na (mili)sekundo natančno. Te urnike je potrebno usklajevati z urniki prihajajočih v službo, ki so določeni administrativno. Administracija pa ni slišila za naravni ritem izmenjevanja dneva in noči. Za njo je 5:30 zjutraj nočna ura tako poleti kot pozimi. (Prav zanima me, kako nočne ure plačujejo Norvežani, sploh v mestih nad polarnikom poleti.) Ker ta administrativni režim očitno ne funkcionira čisto prav, administracijo pa je nemogoče premakniti, smo pogruntali poletni in zimski čas. Enostavno premaknemo uro, pa smo bližje dnevnem ciklu. A tukaj nastopijo kmetje, češ krava ne ve koliko je ura. In nastopijo tisti s porušenim bioritmom. In ti imajo ustavno pravico zahtevati, da se vozni redi in frekvence elektrogostpodarstva dvakrat letno prilagajajo kravicam in bioritmu.

Redko pritrdim Američanom, vendar bi se mogoče v tem zgledovali po njih: (premaknjena) ura in časovni pasovi.
(Saj bodo tudi njihove kravice OK, mar ne?)

ginekk ::

MrStein je izjavil:


Iz slovarja (poguglaj, ful zanimiva knjiga):

pôldan -dnéva [pou̯dan] m (ȏ ẹ̑)
1. trenutek ali krajši čas v sredini dneva

"polnoč" pa lahko sam poiščeš


Ja verjetno sem pred teboj znal gledat v SSKJ, še ko je obstajala zgolj papirnata verzija. Kaj ima veze slovar z dejansko rabo? Najdi mi enega človeka, ki reče "poldan" ali "polnoč" zato da pove drugim kje točno se nahaja sonce? Stavim, da niti ti sam ne.

Pa če potegnem paralele v druge jezike, je še slabše. A misliš da prebivalec ZDA uporablja besedo "midnight" za označevanje lege sonca? Kako pa to, da tam sploh rečejo midnight, če pa ni osnovnih geografskih pogojev - ker je prevelika država, da bi s tem označil sredino noči? Mogoče boš začel razmišljat, pa prišel nazaj s kakšnim pojasnilom

Irbis ::

DostMam je izjavil:

Dedovali smo dan razdeljen na 24 ur. Hvala Asirci!

Pravzaprav Egipčani, Babilonci so pa krivi, da imamo 60 minut v uri.
In v resnici na začetku ni bilo težav s poletnim in zimskim časom, ker je bil dan razdeljen na 12 ur podnevi in 12 ur ponoči, tako da se je dolžina dnevne in nočne ure lepo celo leto spreminjala.

Drugače pa navijam za stalni zimski čas.

nevone ::

Meni je pri poletnem času žal samo to, da ni pri nas ob 12:00 najkrajša senca, ampak šele ob 13:00.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Baja ::

ce bo slucajno sprejet stalni zimski cas zacnem kositi zjutraj ob 4ih. s principa :)

PrimoZ_ ::

Stalni poletni čas in pika.

GupeM ::

zimurg je izjavil:

DObro zdaj razumemo kaj je poldan in polnoč

pôlnoč -i [pou̯noč] ž (ȏ)
1. trenutek ali krajši čas v sredini noči

...ampak če poldan še nekako znamo določiti, polnoč pač ne ali pač?

Zakaj je ne bi znali?

MrStein ::

Mato989 je izjavil:



Pa se ti zavedaš da je zelo redko POLNOČ resnično točno 50% noči...

Se lepo zavedam realnosti, brez brige.

starfotr je izjavil:

Samo tole bom tule pustil.

https://img.ifunny.co/images/89f6fefe0b...

To zasluži inline sliko:



ginekk je izjavil:

MrStein je izjavil:


Iz slovarja (poguglaj, ful zanimiva knjiga):

pôldan -dnéva [pou̯dan] m (ȏ ẹ̑)
1. trenutek ali krajši čas v sredini dneva

"polnoč" pa lahko sam poiščeš


Ja verjetno sem pred teboj znal gledat v SSKJ, še ko je obstajala zgolj papirnata verzija. Kaj ima veze slovar z dejansko rabo? Najdi mi enega človeka, ki reče "poldan" ali "polnoč" zato da pove drugim kje točno se nahaja sonce? Stavim, da niti ti sam ne.

Pa če potegnem paralele v druge jezike, je še slabše. A misliš da prebivalec ZDA uporablja besedo "midnight" za označevanje lege sonca? Kako pa to, da tam sploh rečejo midnight, če pa ni osnovnih geografskih pogojev - ker je prevelika država, da bi s tem označil sredino noči? Mogoče boš začel razmišljat, pa prišel nazaj s kakšnim pojasnilom

Človek reče poldan/polnoč, ko misli poldan ali polnoč, z drugimi besedami polovico dneva ali noči, ko je ponavadi (dokler se birokrati ne začnejo igrati z uradnim časom) 12:00 oziroma 0:00.
To vsak ve. Razen pač eni, zgleda.

"midnight" pa je dobesedno isto kot "polnoč". Ne glede na velikost države, kjer se nahajaš.

Če za te osnovne pojme rabiš pojasnila, pa povej, bomo kako sliko dali.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Mato989 ::

Še vedno mi ni nihče razložil kaj je efektiven plus tega da ohranimo zimski čas...

argument da je "naraven" in da je sonce najvišje ko je ura najvišje na 12:00 ni dovolj ok... ker družba prilagajamo potrebam ki jih imamo...

Kolikor jaz vidim je tako:

Zimski čas CELO LETO =

1. pozimi nespremenjeno
2. poleti imamo zvečer 1 uro svetlobe manj, sonce bi pa vstajalo ob 4:xx namesto 5:xx

Poletni čas CELO LETO =

1. pozimi imamo zjutraj 1 uro temo dalj
2. poleti imamo nespremenjeno torej svetlobo do cca 21:xx namesto 20:xx

Glavno vprašanje je, kaj nam kot družbi bolj koristi... to da je skoraj pol leta svetlobe več popoldan, ali to da je skoraj pol leta sonce nekaj minut do 1 ure prej zunaj ko sedimo pod umetno svetlobo na šihtu (večina šihtov je vseeno med 6:00 in 17:00 čez teden.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

tusi ::

Kak update za GPS ure že obstaja, da bi ti kazal dejansko točen čas glede na točno lokacijo kje si?
Če še ni, pa dam idejo. :)

blink ::

Mato989 je izjavil:

Še vedno mi ni nihče razložil kaj je efektiven plus tega da ohranimo zimski čas...

argument da je "naraven" in da je sonce najvišje ko je ura najvišje na 12:00 ni dovolj ok... ker družba prilagajamo potrebam ki jih imamo...

Kolikor jaz vidim je tako:

Zimski čas CELO LETO =

1. pozimi nespremenjeno
2. poleti imamo zvečer 1 uro svetlobe manj, sonce bi pa vstajalo ob 4:xx namesto 5:xx

Poletni čas CELO LETO =

1. pozimi imamo zjutraj 1 uro temo dalj
2. poleti imamo nespremenjeno torej svetlobo do cca 21:xx namesto 20:xx

Glavno vprašanje je, kaj nam kot družbi bolj koristi... to da je skoraj pol leta svetlobe več popoldan, ali to da je skoraj pol leta sonce nekaj minut do 1 ure prej zunaj ko sedimo pod umetno svetlobo na šihtu (večina šihtov je vseeno med 6:00 in 17:00 čez teden.


A ne razumes, da v tem casovnem pasu nisi sam in nisi center sveta? Vprasaj Sveda, Srba, Spanca in vsak ti bo drugace odgovoril, vsi smo pa v UTC+1 coni. Zaradi tega je najboljsi kompromis zimski cas, saj smo vsi porazdeljeni okoli 12 ure ob zenitu, vzhodni Srb ob 11:35, zahodni Spanec ob 13:40. Da o Svedih, ki imajo pozimi zgolj nekaj ur sonca (poleti pa ravno obratno) niti ne izgubljam besed kaj bi si mislili o preseravanju nekih Slovencev "ko pridem iz sluzbe hocem svetlobo".

80ris ::

blink je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Še vedno mi ni nihče razložil kaj je efektiven plus tega da ohranimo zimski čas...

argument da je "naraven" in da je sonce najvišje ko je ura najvišje na 12:00 ni dovolj ok... ker družba prilagajamo potrebam ki jih imamo...

Kolikor jaz vidim je tako:

Zimski čas CELO LETO =

1. pozimi nespremenjeno
2. poleti imamo zvečer 1 uro svetlobe manj, sonce bi pa vstajalo ob 4:xx namesto 5:xx

Poletni čas CELO LETO =

1. pozimi imamo zjutraj 1 uro temo dalj
2. poleti imamo nespremenjeno torej svetlobo do cca 21:xx namesto 20:xx

Glavno vprašanje je, kaj nam kot družbi bolj koristi... to da je skoraj pol leta svetlobe več popoldan, ali to da je skoraj pol leta sonce nekaj minut do 1 ure prej zunaj ko sedimo pod umetno svetlobo na šihtu (večina šihtov je vseeno med 6:00 in 17:00 čez teden.


A ne razumes, da v tem casovnem pasu nisi sam in nisi center sveta? Vprasaj Sveda, Srba, Spanca in vsak ti bo drugace odgovoril, vsi smo pa v UTC+1 coni. Zaradi tega je najboljsi kompromis zimski cas, saj smo vsi porazdeljeni okoli 12 ure ob zenitu, vzhodni Srb ob 11:35, zahodni Spanec ob 13:40. Da o Svedih, ki imajo pozimi zgolj nekaj ur sonca (poleti pa ravno obratno) niti ne izgubljam besed kaj bi si mislili o preseravanju nekih Slovencev "ko pridem iz sluzbe hocem svetlobo".


In zakaj bi moral biti Šved, Srb ali španec center sveta? BMK za njih...

nekikr ::

Kaj ima en Šved z nami? Prav vseeno mi je kako bo on nastavil uro, če to pomeni, da se z mulci lahko sprehajam po soncu eno uro dlje.

Eh, me je vmes že prehitel en.

deda ::

Najbolj smiselna bi bila vpeljava pol-urnih con. Tako bi npr slovenija vzela utc+0.5. Drugace povedano kompromis med stalnim letnim in stalnim zimskim casom zagotavlja da je sonce ob 12 kar se da najvisje na nebu.

nevone je izjavil:

Meni je pri poletnem času žal samo to, da ni pri nas ob 12:00 najkrajša senca, ampak šele ob 13:00.

o+ nevone



Je blizje 12:30. Tocno stevilko si lahko poguglas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deda ()

woodpecker ::

V bistvu je sedanja ureditev OK. Načeloma je večina za stalni "poletni" čas - ampak če preračunam koliko sodelavcev pozimi dejansko vstaja v poletnem času, to nanese okoli 5%...
Večina je imela sedaj 2leti dobre možnosti da stestira "poletni" v času zime, pa ga ni.

blink ::

nekikr je izjavil:

Kaj ima en Šved z nami? Prav vseeno mi je kako bo on nastavil uro, če to pomeni, da se z mulci lahko sprehajam po soncu eno uro dlje.

Eh, me je vmes že prehitel en.


Zakaj pa uro ne nastavis +2 ure naprej, pa bos imel pozimi svetlo do 19:00? Ce nastavis +3 ure pa celo do 20:00!

Glugy ::

Jz sm za to da je zimski čas ker je to dejansko tist tapravi čas. Poletnega se je šele kasneje izumilo. Pa kaj pol če bomo imel eno uro več večera na poletje. Sej tud kakšno nočno urco več imet poleti res ni nič narobe ko je največ zabav in vsega. Sej to bo itak samo poleti, pozimi bo pa tako kot zdej da se maksimira sončna svetloba v časih ko je najmanj sončne svetlobe.

blink ::

80ris je izjavil:

blink je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Še vedno mi ni nihče razložil kaj je efektiven plus tega da ohranimo zimski čas...

argument da je "naraven" in da je sonce najvišje ko je ura najvišje na 12:00 ni dovolj ok... ker družba prilagajamo potrebam ki jih imamo...

Kolikor jaz vidim je tako:

Zimski čas CELO LETO =

1. pozimi nespremenjeno
2. poleti imamo zvečer 1 uro svetlobe manj, sonce bi pa vstajalo ob 4:xx namesto 5:xx

Poletni čas CELO LETO =

1. pozimi imamo zjutraj 1 uro temo dalj
2. poleti imamo nespremenjeno torej svetlobo do cca 21:xx namesto 20:xx

Glavno vprašanje je, kaj nam kot družbi bolj koristi... to da je skoraj pol leta svetlobe več popoldan, ali to da je skoraj pol leta sonce nekaj minut do 1 ure prej zunaj ko sedimo pod umetno svetlobo na šihtu (večina šihtov je vseeno med 6:00 in 17:00 čez teden.


A ne razumes, da v tem casovnem pasu nisi sam in nisi center sveta? Vprasaj Sveda, Srba, Spanca in vsak ti bo drugace odgovoril, vsi smo pa v UTC+1 coni. Zaradi tega je najboljsi kompromis zimski cas, saj smo vsi porazdeljeni okoli 12 ure ob zenitu, vzhodni Srb ob 11:35, zahodni Spanec ob 13:40. Da o Svedih, ki imajo pozimi zgolj nekaj ur sonca (poleti pa ravno obratno) niti ne izgubljam besed kaj bi si mislili o preseravanju nekih Slovencev "ko pridem iz sluzbe hocem svetlobo".


In zakaj bi moral biti Šved, Srb ali španec center sveta? BMK za njih...


Saj niso center sveta. Center casovnega sveta je Greenwich v Londonu.

MrStein ::

Ni. Vsaka država si lahko "izmisli" svojo časovno cono. Niti "zaokroženo" na uro ne rabi biti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ginekk ::

MrStein je izjavil:


Človek reče poldan/polnoč, ko misli poldan ali polnoč, z drugimi besedami polovico dneva ali noči, ko je ponavadi (dokler se birokrati ne začnejo igrati z uradnim časom) 12:00 oziroma 0:00.
To vsak ve. Razen pač eni, zgleda.

"midnight" pa je dobesedno isto kot "polnoč". Ne glede na velikost države, kjer se nahajaš.

Če za te osnovne pojme rabiš pojasnila, pa povej, bomo kako sliko dali.


Še zdaj ne razumeš, očitno ti manjka IQja.

A ko ti rečeš "polnoč je", a kdorkoli to interpretira kot "aha, polnoč je, pol noči je minilo" ali ja morda običajna interpretacija "aha, polnoč je, ura je OO.00). A se leta 2022 uporablja beseda "polnoč" za povedat kje se nahaja sonce ali se uporablja za povedat koliko je ura?

Pa kdaj sploh rečeš "polnoč". Ko hočeš povedat nekomu koliko je ura ali ko hočeš povedat nekomu kje se nahaja sonce?

Odgovori si sam na ta vprašanja, potem pa pametuj. Ampak dvomim, da si boš znal.

MrStein ::

Kaj bi rad povedal?

Debata se je začela tukaj:

smihael je izjavil:


Torej zavoljo neke birokracije bi se raje odrekli smiselno definiranemu sistemu (poldan na polovici dneva, sonce v zenitu opoldan, sredina noči ob polnoči).


Potem pa je nekdo vprašal, kaj je to "polnoč". In mu je bilo razloženo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GupeM ::

Mato989 je izjavil:

Še vedno mi ni nihče razložil kaj je efektiven plus tega da ohranimo zimski čas...

Seveda ti je bilo razloženo. V novici:

Je pa premikanje ure ukinila Rusija, ki je tri leta vztrajala na stalnem poletnem času, potem pa je zaradi pretemnih juter prešla na stalni standardni čas.


In tudi meni ni všeč, da bi bilo zjutraj temno do devetih. Najbolje me pač zbudi sončna svetloba.

blink ::

MrStein je izjavil:

Ni. Vsaka država si lahko "izmisli" svojo časovno cono. Niti "zaokroženo" na uro ne rabi biti.


Aha, in ravno zaradi takih neumnosti so izumili nicti poldnevnik, 24 casovnih con in standardizacijo.

nekikr ::

blink je izjavil:

nekikr je izjavil:

Kaj ima en Šved z nami? Prav vseeno mi je kako bo on nastavil uro, če to pomeni, da se z mulci lahko sprehajam po soncu eno uro dlje.

Eh, me je vmes že prehitel en.


Zakaj pa uro ne nastavis +2 ure naprej, pa bos imel pozimi svetlo do 19:00? Ce nastavis +3 ure pa celo do 20:00!

Saj to sem predlagal. Ne samo, da ne gremo na stalni poletni čas, ampak zimskega na kontra obrnemo za nekaj ur, da bodo imeli ljudje, ki imajo kaj življenja, tudi kaj sonca po službi, da bodo lahko to življenje izkoristili. Je pa res, da za nekoga, ki je navajen pisarne potem pa kavča za zagrnjenimi zavesami, to ni nekaj kar bi bilo pomembno. Ampak za takega je pa potem čisto vseeno kako je zunaj, naj ne teži ostalim, ki bi radi svetlo po službi sredi zime.

starfotr ::



Najprej se naj države postavijo v ustrezne časovne pasove.

Btw, bolj je rdeče, bolj so izven njim najbolj ustreznega pasu, glede na njihovo lego oz. lokacijo.

Če mislijo te faile spreminjat s stalnim poletnim časom oz. še povečat odmik, potem je to fail.

DostMam ::

To niso faili. To so dogovori, ki prebivalstvu poenostavljajo življenje. Drugače lahko spet razglasimo lokalni "naravni" čas in v vsakem mestu gremo gledati na rotovž kdaj bo polnoč. To bi bilo (menda) edino pravilno za vse tiste, ki gledajo ali je Sonce en prst nad horizontom, ko se odpravljajo v službo.
In vsi, ki zagovarjajo "naravno" uro imajo argument "to meni bolj paše". Nihče ni odgovoril na pravo vprašanje: kaj je za družbo bolj koristno.

Malo za hec bom podal tudi svoje mnenje: najboljsi kompromis je poletni cas, saj smo vsi porazdeljeni okoli 12 ure ob zenitu, vzhodni Srb ob 10:35, zahodni Spanec ob 12:40.

starfotr ::

Jp, China time je najboljši primer tega, kako se ljudem poenostavi življenje.

Kako konkretno imajo Španci in Francozi poenostavljeno življenje, ker imajo isti časovni pas, kot mi? Morali bi pa imeti UTC+0?

Ali se je npr. na Otoku ustavilo življenje, ker imajo drug pas kot ostala kontinentalna Evropa?

Ali pa Portugalci in Španci? So sosedje pa imajo druge časovne pasove. Kako lahko živijo? Povsem normalno in brez težav.

Če zmorejo eni, bi tudi Španija, Francija, Beneluks in ostali lahko šli v svoj pas in naj tam ostanejo. Ne pa da spreminjamo časovne pasove na še večji fail.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

DostMam ::

Kako bi se Kitajcem poenostavilo življenje, če bi imela vsaka občina "naravni" čas?
Kaj konkretno bi imeli Španci in Francozi, če bi imeli UTC+0?
In kaj imamo mi kot družba od španskega UTC?

starfotr ::

Očitno ti ni poznan problem na Kitajskem glede časa, sploh zahodni del. In tudi ne poznaš Špancev in Francozov, kdaj začnejo z delom.

Zato se tu moj pogovor s tabo konča.

DostMam ::

Hvala za utemeljeno debato in izčrpni prikaz vašega mnenja.

Invictus ::

Glugy je izjavil:

Jz sm za to da je zimski čas ker je to dejansko tist tapravi čas. Poletnega se je šele kasneje izumilo. Pa kaj pol če bomo imel eno uro več večera na poletje. Sej tud kakšno nočno urco več imet poleti res ni nič narobe ko je največ zabav in vsega. Sej to bo itak samo poleti, pozimi bo pa tako kot zdej da se maksimira sončna svetloba v časih ko je najmanj sončne svetlobe.

Kaj to pomaga dan ob štirih zjutraj ?!?!?!?!

Eni gremo takrat šele spat :D
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nekikr ::

Pri takih pacientih bi pač ob 4 zjutraj prižgal najglasnejšo kosilnico pod oknom njihove spalnice.

Jnou ::

Na katerem drevesu je že zrastla ta naravna zimska ura?

joze67 ::

V SFRJ smo delali "od šestih do dveh", režijske službe od sedmih do treh in ta res nobel službe od osmih do štirih. Popoldne je bilo dovolj časa za šport, roštilj in zidanje hiše.

Potem smo, da bi bili bolj podobni bleščečemu Zahodu, vse službe naredili nobel in po Zahodni modi od devetih do petih.

Sedaj bi premaknili uro, da bi bilo spet od osmih do štirih, bi se pa še vedno delali nobel.

Hohštaplarija.

Profesor je pripovedoval, kako se je na faks vozil iz Kočevja. Uro si je nastavil malo prej, kot je bilo potrebno, ker ni znal vstati, ko je zvonila. Ampak potem je vedel, da ima še nekaj časa, in je poležaval, dokler ni vsak dan skoraj (ali čisto) zamudil vlaka. Potem je uro nastavil še malo prej, in zgodba se je ponovila. (Nauk: ura ne pomaga, prilagoditi je potrebno navade.)

Predlagam, da preskočimo te cikle in debate in takoj prevzamemo stalni UTC+6 čas. Če je dober za Bangladeš in Omsk, bo tudi za nas. Ko bomo ob nobel petih prišli iz službe, bomo poškilili na sonce (največ služb je v pregovorno megleni Ljubljani...), ki bo stalo v zenitu, in imeli še polovico svetlega dne za šport, roštilj in instagram.

In ko se bomo vprašali, "koga farbamo?" bomo vedeli odgovor. Samo ga ne bomo izrekli.

DamijanD ::

Itak eno je ura, drugo je pa urnik. Če prestavimo uro za 2 naprej ali nazaj, bom jaz svoj delavnik ustrezno prilagodil - zame bo zunaj enako...
Jaz osebno tudi zagovarjam zimski čas + spremembo urnikov (če se to naredi samo enkrat je to bolj čist sprememba). Je pa res, da imamo v Sloveniji to srečo, da smo blizu 15° E in imamo dejansko lahko ob poldne Sonce v bližini zenita. Oz se nam sončna in dogovorjena lahko dokaj dobro ujemata (če zanemarimo časovno enačbo, ki zadeve tekom leta spreminja enih 7 +- minut če se ne motim) in to je tudi razlog zakaj sem jaz za naš kraj za zimski čas...

nekikr ::

(Nauk: ura ne pomaga, prilagoditi je potrebno navade.)

Torej namesto, da spremenimo uro, se raje navadimo, da po službi nimamo več svetlobe? Namesto po toplem soncu gremo na tek v mrzlo noč, pač stvar navade? A ni neumno, da se moramo navajati na debilne stvari, ki jih lahko rešimo v manj kot trenutku?

Jaz osebno tudi zagovarjam zimski čas + spremembo urnikov

Še nekdo, ki bi z buldožerjem zabijal žebelj. Imamo rešitev, ki jo lahko uveljavimo v nanosekundi in za katero nihče niti ne ve dokler se zjutraj ne zbudi in pogleda na uro (ki se je že sama premaknila). Velja nemudoma za vse.

Od kar imamo vsi ure povsod je v bistvu povsem nepomembno kjer se v nekem trenutku nahaja sonce. Meni bi bilo sredi zime povsem ok, če je poldne ob 14 ali 15ih. Bi bilo vsaj popoldne svetlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

nevone ::

Meni pa ni jasno zakaj tisti, ki zagovarjajo poletni čas niso raje za to, da se pozimi premakne ura naprej za kakšni 2 uri. Poleti je že tako dolg dan. Če lovimo popoldansko sonce, ga je veliko bolj smisleno loviti pozimi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mato989 ::

nevone je izjavil:

Meni pa ni jasno zakaj tisti, ki zagovarjajo poletni čas niso raje za to, da se pozimi premakne ura naprej za kakšni 2 uri. Poleti je že tako dolg dan. Če lovimo popoldansko sonce, ga je veliko bolj smisleno loviti pozimi.

o+ nevone


Zato ker lovimo smiseln kompromis ki ne zahteva spremembe na tisoče ali milijonov papirjev in pogodb ampak samo čas svetlobe...

Kot pravim smiselno se je samo vprašat kaj so plusi in minusi... ampak to da je nekaj KVAZI naravno (ne ura ni naravna ampak je naša izmišljotina) ni dober argument.

Pri odločitvi za stalni zimski/poletni čas je potrebno izhajat iz tega kdaj ima VEČ ljudi kaj od svetlobe... ali je to v ponedeljek ob 8:15 ali ob 20:15... ali 21:15... kdaj je več ljudi fraj overall takrat je smiselno imet več svetlobe.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nevone ::

Zato ker lovimo smiseln kompromis ki ne zahteva spremembe na tisoče ali milijonov papirjev in pogodb ampak samo čas svetlobe...


V čem pa je premikanje ure v zimskem času za 2 uri naprej birokratsko drugačno kot premikanje ure v poletnem času za eno uro naprej?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mato989 ::

nevone je izjavil:

Zato ker lovimo smiseln kompromis ki ne zahteva spremembe na tisoče ali milijonov papirjev in pogodb ampak samo čas svetlobe...


V čem pa je premikanje ure v zimskem času za 2 uri naprej birokratsko drugačno kot premikanje ure v poletnem času za eno uro naprej?

o+ nevone


V ničemer razen v dejstvu da je 2 uri 100% več kot 1 ura =) To pa je spet velika sprememba od utečenega... mi pa iščemo način za POENOSTAVLJANJE torej osnovni cilj je

Kateri čas izbrat da bo bolje za večino (več svetlobe v času ko so fraj) in hkrati ne bo prevelikega šoka oz. spremembe torej izbiramo med 2 poznanima časoma ki ju že zdaj uporabljamo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Američanom se obeta stalni poletni čas (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
24223648 (13427) DostMam
»

V EU premikanje urinih kazalcev še vsaj do leta 2021 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
539381 (4880) Lonsarg
»

Poletni/zimski čas (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
27829140 (24013) St235
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15635797 (29126) Vajenc

Več podobnih tem