» »

Zaradi pomanjkanja čipov jih bo v avtomobilih pač manj

Zaradi pomanjkanja čipov jih bo v avtomobilih pač manj

vir: BBC
Slo-Tech - Ker na trgu avtomobilov še vedno vlada pomanjkanje čipov, zaradi česar so lani posamezni proizvajalci začasno ustavljali proizvodnjo v svojih tovarnah, imajo novi avtomobili čipov, s tem pa tudi funkcij, preprosto manj. Ford je na primer sporočil, da njegovi mestni terenci Explorer ne bodo imeli čipov, ki bi omogočali nadzor klimatske naprave z zadnje klopi in gretja zadnjih sedežev. Manjkajoče čipe bodo kupcem avtomobilov vgradili čez leto dni, kdor pa se jim bo pripravljen odpovedati, bo dobil popust. Ford Explorer je zgolj eden izmed modelov, ki so zaradi pomanjkanja čipov okrnjeni. Model F-150 na primer nima več funkcije za nadzor funkcije start-stop, ki motor ob ustavitvi vozila ugasne. Proizvodnjo so skrčili tudi pri nekaterih drugih modelih.

Podobne težave imajo tudi drugi proizvajalci. BMW je lani iz nekaterih vozil (serije 3, 4 ter Z4, X5, X6 in X7) odstranil zaslone na dotik na razvedrilnem sistemu. Tudi funkcija Parking Assistant, ki bi si morala zapomniti, kako smo zapeljali v ozko parkirno mesto, in to v obratnem vrstnem redu reproducirati ob speljevanje, je izostala. General Motors je umaknil napredni asistenčni sistem, Tesla pa je v nekaterih modelih 3 in Y na Kitajskem odstranila rezervni elektronski krmilni sistem in celo nekaj priključkov USB. Podobnih primerov ne manjka. Kdaj se bo situacija na trgu polprevodniških čipov uredila, ne ve nihče. Analitiki ocenjujejo, da letos še zagotovo ne.

89 komentarjev

«
1
2

Invictus ::

Starim avtom brez neuporabne elektronike bo zrasla cena. Zgleda moram mojo krntijo še malo vzdrževati...

Pa enega jugeca bom spravil v delujoče stanje :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Furbo ::

Odlično, vse ekrane in oslarije kot so start/stop zmetati ven iz avtomobilov.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

voss_ ::

Furbo je izjavil:

Odlično, vse ekrane in oslarije kot so start/stop zmetati ven iz avtomobilov.


Saj piše da so že odstranili rezervni elektronski krmilni sistem, bolje manj varnosti kot pa ekran. Folk kupuje avte zaradi videza.

opeter ::

Furbo je izjavil:

Odlično, vse ekrane in oslarije kot so start/stop zmetati ven iz avtomobilov.


Upajmo, da bodo tvoje besede uslišane. Konkretno mislim na ekrane in tudi milijardo gumbov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

voss_ ::

Start stop ne morejo odstraniti zaradi eko standardov!

Zakaj mislite da proizvajalci delajo zmeraj bolj blesave, dražje in komplicirane avte? Zato da jebejo stranke ali da jih vlada ne zapre ker bosta 2 co2 ja preveč v izpuhu?

Zakaj so pralni stroji zmeraj bolj v kurcu? Eko.

flyko ::

Ni mi pa jasno sledeče... zakaj za vsako funkcionalnost v avtu svoj čip? Ni mogoče to centralizirat in naredit centralno krmljenje za vse v stilu PC-ja? CPU->povezani mikrokrmilniki/....?

MrStein ::

In potem ta odpove in ves avto crkne, namesto , da ti samo ena funkcija neha delovati?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

voss_ ::

Ti crkne brisalec in zraven še servo volan?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: voss_ ()

M-XXXX ::

Upajmo, da bodo tvoje besede uslišane. Konkretno mislim na ekrane in tudi milijardo gumbov.

Naj bo potem celo leto prižgano tako gretje kot hlajenje sedežev?
Če mi v tistem trenutku ne paše masaža sedeža naj me vseeno masira?
Klima naj bo celo leto na 16C?
Špegle imamo vsi v isti poziciji ane?
Sedeži naj bodo kar fiksni, nima veze ali vozim jaz, moja punca s 160Cm al pa bratranec z 2m?
Gumpa za prilagodljivost zračnega vzmetenja tudi ne rabim, naj bo kar skos fiksno na trdo, pa lahko masažo sedežev izklopim tudi?
Gumba za ročno tud ne rabim, knof za gretje volana ven, naj celo leto peče prste na volanu, gumba za električni prtlažnik pa tud ne rabim, ga bom že na roko odpiral.

Logika na 130%, še malo več najbrž...

Hemi426 ::

To "krizo" pa dejansko podpiram in me naredi veselega, ker bo trg veleval, da se osiromaši ves ta ekranski in elektronski balast.

Samo še največje bedarije 21.stol; elektronskih avtov, se rešimo pa smo zmagali.

Nedolgo nazaj naju je s kolegom peljal njegov sin, kako epsko je bilo sedeti v 20 let staremu avtu, vse tako preprosto, estetsko in vabljivo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hemi426 ()

voss_ ::

M-XXXX je izjavil:

Upajmo, da bodo tvoje besede uslišane. Konkretno mislim na ekrane in tudi milijardo gumbov.

Naj bo potem celo leto prižgano tako gretje kot hlajenje sedežev?
...
Logika na 130%, še malo več najbrž...


Jaz imam na žalost avto z malo gumbi in veliko funkcijami ;((

Sem se od začetka moral ustavljati da sem lahko vklopil-izklopil klimo.

opeter ::

Večino stvari, kar si jih naštel, lahko nastavljaš "ročno".

Primerjaj:
 Clio 2

Clio 2


 2021 Cadillac Escalade

2021 Cadillac Escalade



Če moram izbrati, izberem prvo.

Kmalu boš moral imeti licenco za pilota, da boš lahko upravljal osebni avto. ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

gruntfürmich ::

downgrading je novi upgrading!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

RedDrake ::

Ugh. Še malo pa bo moj R5 postal aktualen kar se opreme tiče.
Pa @M-XXXX, V "petki" lahko sedim jaz, moja 20cm in 40kg lažja žena, ali pa 2m+ kolega. Začuda. Tudi ogledala se da začuda nastaviti, kljub temu da niti mehanskih ročk ni na notranji strani. Je pa res da ni hlajenja in gretja zicev. Ampak leta '90 so bila poletja bolj mila, greti je pa lažje kot hladiti ...

mrdaco ::

M-XXXX je izjavil:

Upajmo, da bodo tvoje besede uslišane. Konkretno mislim na ekrane in tudi milijardo gumbov.

Naj bo potem celo leto prižgano tako gretje kot hlajenje sedežev?
Če mi v tistem trenutku ne paše masaža sedeža naj me vseeno masira?
Klima naj bo celo leto na 16C?
Špegle imamo vsi v isti poziciji ane?
Sedeži naj bodo kar fiksni, nima veze ali vozim jaz, moja punca s 160Cm al pa bratranec z 2m?
Gumpa za prilagodljivost zračnega vzmetenja tudi ne rabim, naj bo kar skos fiksno na trdo, pa lahko masažo sedežev izklopim tudi?
Gumba za ročno tud ne rabim, knof za gretje volana ven, naj celo leto peče prste na volanu, gumba za električni prtlažnik pa tud ne rabim, ga bom že na roko odpiral.

Logika na 130%, še malo več najbrž...


Ne rabimo masaže, ne hlajenja, sedeži na ročko z vzmetjo so čisto OK, in potem počasi pridemo do zmerne cene za avto. Vzmetenje je brez zračnega lahko tudi udobno, če se le hoče ustrezne vzmeti in blažilnike naredit. Ampak vse to ne moreš prodat za 10k eur.... Navadne lične kazalce pa tako ali tako pogrešam. Ne rečem da je en centralni LCD, ampak med števci je to zdaleč kot potrebno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mrdaco ()

_Denny_ ::

Naj se še rešijo lcd števcev in je. Je prav smešno, ko iz dolgčasa gledaš posnetke avtov za par 100k in "kazalci" pri pospeševanju lagirajo z 10fps...

Pa glede zgornjega posta o 130% logiki dejansko nimam komentarja...če bi ga imel in napisal kaj dejansko mislim, bi bil moj post že brisan. Še dobro, da pred elektronskimi kripami sploh niso poznali nastavljanja sedežev, ogledal, klime in ročne zavore. Evo ga, še ena ideja - gumb za ročno tudi ven pa ročico nazaj. Bi rad videl kako bi na gumb navajeni "strokovnjaki" speljevali na klanec brez 10x ponovnega vžiga motorja.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

ginekk ::

Nič hudega, za potniško udobje čipi niso resno potrebni. Za ročno zavoro, klimo, sedeže sploh ne, za razne ekrane in digitalne števce ki so jih spretno uturili zaradi lastnega varčevanja, pa tudi ne tako nujno. Navigacije itak nihče več ne naroči.

Na mojo srečo obstajajo proizvajalci, ki v letu 2022 naredijo top športen avtek brez pretirane elektronske navlake.

WizzardOfOZ ::

Kmalu bodo imeli 10 let stari avtomobili več čipov kot novi. :))
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

3p ::

flyko je izjavil:

Ni mi pa jasno sledeče... zakaj za vsako funkcionalnost v avtu svoj čip? Ni mogoče to centralizirat in naredit centralno krmljenje za vse v stilu PC-ja? CPU->povezani mikrokrmilniki/....?


Zato ker so komponente ločeno razvite v različnih podjetih. Praktično vsaka komponenta ima svoj CPU.

Tudi centralno krmiljenje v stilu PCja je fikcija. Ja, imaš glavni CPU, ampak tudi napajalnik ima svojega, pa napajalni čip na motherboardu, zvočni čip je itak spet procesor, miška ima svoj CPU za procesiranje "slike", pa verjetno še vsaj enega za povezavo, tipkovnica isto, s čim pa monitor procesira sliko, pa na čem tečejo njegovi "meniji", na piciklu? Itd. Itd.

illion ::

Leta nazaj je profesor na FRI rekel da so cipi cenejsi kot kabli in da dajejo v avtomobile za vsak drek svoj cip. Men tud ni jasno kako ne bi mogel nek centraneln proc pohandlat vecine takih "neumnih" funkcij kot je gretje sedezev etc.

3p ::

illion je izjavil:

Leta nazaj je profesor na FRI rekel da so cipi cenejsi kot kabli in da dajejo v avtomobile za vsak drek svoj cip. Men tud ni jasno kako ne bi mogel nek centraneln proc pohandlat vecine takih "neumnih" funkcij kot je gretje sedezev etc.


Ob tem pa bo multitaskal delovanje zavor, radarskega tempomata, vbrizg v motorju in GPS navigacijo?

Že samo senzor temperature v tvojem ogrevanem sedežu ima najbrž vgrajen lasten procesor.

ginekk ::

illion je izjavil:

Leta nazaj je profesor na FRI rekel da so cipi cenejsi kot kabli in da dajejo v avtomobile za vsak drek svoj cip. Men tud ni jasno kako ne bi mogel nek centraneln proc pohandlat vecine takih "neumnih" funkcij kot je gretje sedezev etc.


Ker je povsem nepraktično, pa še single point of failure.

DePalmo ::

BMW je lani iz nekaterih vozil (serije 3, 4 ter Z4, X5, X6 in X7) odstranil zaslone na dotik na razvedrilnem sistemu


Jaaaa!! Končno!! Še več takih! In mi bojo novi avti postali zanimivi, ne pa da imaš vse sranje na zaslonu na dotik kateri verjetno niti ni dobro odziven. Sem gledal 308 2017 letnik in nato tudi vozil od kolega, še dobro da nisem kupil! Sej avto je res noro lep (črn GT ali vsaj GT-Line), ampak ga nisem kupil samo in samo zaradi zaslona na dotik. Kupil sem Kio s srednjo opremo katera še nima zaslona (višja oprema ga je že imela) in sem zadovoljen.

Sem pa vmes tudi že tuhtal da bi si poiskal en rabljen avto kateri bi mi bil všeč in ga obnovil, ker tole kar delajo danes z armaturami je samo za kozlat.

codeMonkey ::

illion je izjavil:

Leta nazaj je profesor na FRI rekel da so cipi cenejsi kot kabli in da dajejo v avtomobile za vsak drek svoj cip. Men tud ni jasno kako ne bi mogel nek centraneln proc pohandlat vecine takih "neumnih" funkcij kot je gretje sedezev etc.


Ker npr. do enega takega cipa peljes kabelski sestav, ki ima parico ali dve za komunikacijo (CAN ali Ethernet) ter nekaj kablov za napajanje. Na ta cip, ki je pri sedezu, nato lahko obesis vse senzorje (ce kdo sedi, varnostni pas, ipd.), aktuatorje (pomik sedezov), gretje, ter v lukusznih modelih zadeve za masazo in tudi zvocnike. Brez tega cipa, bi bilo enostavno pretezko in predrago, ker bi bilo te napeljave nekajkrat vec. Funkcije pa so lahko del tega cipa, ali pa centralizitane, niti ni vazno. Razlog je predvsem v fizicni plasti, ne aplikacijski.

Zgodovina sprememb…

codeMonkey ::

In tudi ce imas enega le za gretje, je stvar podobna, ker enostavno moras imeti mocnostno elektroniko tam, in tako prenasas le informacijo do te enote.

Zgodovina sprememb…

OK.d ::

Manj je več, ampak za isto ceno.;)
LPOK.d

D3m ::

Make analogne števce GREAT AGAIN!!!!!!!!!!!!!!

FUCK DIGITAL!!!!!!!!!!!
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

voss_ ::

Kdaj ko ti je nehal ventilator na eni "brzini" delat, pa si moral upor zamenjat.

endelin ::

Kmalu bo poletje. Do zime osvojimo Kavkaz in je EU samooksrbna

svecka ::

a ni zanimivo, še višja cena bo avtomobilov, pa manj stvari bo notri. Kakšen nateg.

voss_ ::

svecka je izjavil:

a ni zanimivo, še višja cena bo avtomobilov, pa manj stvari bo notri. Kakšen nateg.


Manj stvari notri in višje cene so posledice našega boja s korono in Putinom. Tako smo se demokratsko odločili, samo antivakserju pa rusofili se nekaj bunijo.

endelin ::

Raje se vozim v kočiji kot da gledam kako Putler ubija ljudi

svecka ::

voss_ je izjavil:

svecka je izjavil:

a ni zanimivo, še višja cena bo avtomobilov, pa manj stvari bo notri. Kakšen nateg.


Manj stvari notri in višje cene so posledice našega boja s korono in Putinom. Tako smo se demokratsko odločili, samo antivakserju pa rusofili se nekaj bunijo.


Ne sam si pač ovca da temu verjameš. Ko bo vsega tega konec, bodo cene še zmeraj večje, nič ne bodo padle zaradi večje proizvodnje, poleg tega pa kar je bilo včasih standard, boš moral po novem doplačati več kot luksuz. Nove ovce ovce novi nategi.

https://www.zurnal24.si/avto/volkswagen...

3p ::

Gremo dečki. Nazaj na analogno. Platine zmontirat v Bemfle. :))

ginekk ::

voss_ je izjavil:

Kdaj ko ti je nehal ventilator na eni "brzini" delat, pa si moral upor zamenjat.


Jaz sem to doživel vsaj na dveh različnih avtih in uspešno rešil. Ne prebije upor, ampak MOSFET tranzistor, ki je v tem primeru močnostni krmilnik ventilatorja. Ti vedno prebijijo tako, da potem pač skozenj teče maksimalen tok, ventilator teče na max.

dronyx ::

Invictus je izjavil:

Starim avtom brez neuporabne elektronike bo zrasla cena. Zgleda moram mojo krntijo še malo vzdrževati...

Jaz mojega ne bom prodal dokler se bo dalo dobiti rezervne dele, pa sem se smejal očetu, ki je vozil en avto celo življenje. Nikdar nobenih okvar, razen rednih servisov. Enkrat menjal jermen in sklopko. Ima sicer ABS in varnostne blazine ter pomična stekla (plus avtoradio). Moje osebno mnenje je, da več imaš raznih dodatkov in elektronike, večja je verjetnost za okvare. Iz električnih avtov pa bi radi nasploh naredili neke velike "pametne telefone", ki jih bodo lastniki menjali na 5 let ali še manj. Ampak to je traparija, ker večina takih prihodkov ne bo imela še dolgo.

D3m ::

endelin je izjavil:

Raje se vozim v kočiji kot da gledam kako Putler ubija ljudi


Glovo, Wolt in ostali.....

|HP EliteBook|R5 6650U|

ginekk ::

3p je izjavil:

Gremo dečki. Nazaj na analogno. Platine zmontirat v Bemfle. :))


pa vplinjače.

Doro no, ni treba pretiravat. ECU je lahko minimum, brez tega novi motorji ne bi niti več delali (preveč kompresije, injektorji direkt v valj, ion-sensing ignition, ipd). Tisti ki pa slučajno bi, bi pa poraba goriva takoj zrastla x2.

S tega stališča je kak 25 let star NA dizel najbolj siguren, pa še sranje lahko vanjga točiš.

OK.d ::

D3m je izjavil:

endelin je izjavil:

Raje se vozim v kočiji kot da gledam kako Putler ubija ljudi


Glovo, Wolt in ostali.....


LPOK.d

Rias Gremory ::

dronyx je izjavil:

Invictus je izjavil:

Starim avtom brez neuporabne elektronike bo zrasla cena. Zgleda moram mojo krntijo še malo vzdrževati...

...Iz električnih avtov pa bi radi nasploh naredili neke velike "pametne telefone", ki jih bodo lastniki menjali na 5 let ali še manj. Ampak to je traparija, ker večina takih prihodkov ne bo imela še dolgo.

Zakaj pa misliš, da se počasi uveljavlja naročniški poslovni model?
"You will own nothing..."

Zgodovina sprememb…

dronyx ::

Rias Gremory je izjavil:

Zakaj pa misliš, da se počasi uveljavlja naročniški poslovni model?
"You will own nothing..."

Sajtudi če si lastnik električnega avta oni pričakujejo, da plačuješ mesečno naročnino na programske posodobitve in morda je še kaj vključeno v ta paket. Ekonomisti pravijo, da se s prodajo avta služenje denarja na tebi šele dobro začne. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

svecka ::

Jep, naročniški sistem, ki ti bo odklenil "ogrevane sedeže" je naslednji korak na molzenje ovc. Poleg navitih cen, pa še to povrhu.

Potem pa ti bodo lahko tako kot dela Google in ostali že, da ti preprosto "ubijejo" na daljavo napravo, v tem primeru avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Rias Gremory ::

dronyx je izjavil:

Rias Gremory je izjavil:

Zakaj pa misliš, da se počasi uveljavlja naročniški poslovni model?
"You will own nothing..."

Sajtudi če si lastnik električnega avta oni pričakujejo, da plačuješ mesečno naročnino na programske posodobitve in morda je še kaj vključeno v ta paket. Ekonomisti pravijo, da se s prodajo avta služenje denarja na tebi šele dobro začne. ;)

Šššš! Ne preveč naglas!

3p ::

dronyx je izjavil:

Rias Gremory je izjavil:

Zakaj pa misliš, da se počasi uveljavlja naročniški poslovni model?
"You will own nothing..."

Sajtudi če si lastnik električnega avta oni pričakujejo, da plačuješ mesečno naročnino na programske posodobitve in morda je še kaj vključeno v ta paket. Ekonomisti pravijo, da se s prodajo avta služenje denarja na tebi šele dobro začne. ;)


Pa ne misliš, da je ta "poslovni model" (aka način kraje) v rabi le pri električarjih?

bbbbbb2015 ::

flyko je izjavil:

Ni mi pa jasno sledeče... zakaj za vsako funkcionalnost v avtu svoj čip? Ni mogoče to centralizirat in naredit centralno krmljenje za vse v stilu PC-ja? CPU->povezani mikrokrmilniki/....?


To niso čipi, ki prcesirajo AI v realnem času. To so bolj A2D konverterji, tranzistorji, morda kak keyboard kontroler. Krama, bi človek rekel.

feryz ::

A niso pri Tesli kar tiste čipe,ki naredijo avto FSD ready, ven pometali? Ker itak FSD-ja ne bo še kakih par deset let in je brez veze, da je čip v avtu. Škoda edino ker so ga vseeno računali strankam in pozabili povedati, da gani noter.

njyngs ::

Ta "kriza primankljaja čipov" zna bit kar dobra popotnica za precej lepe poslovne rezultate marsikaterega podjetja v prihodnjih letih :) Morski psi so zavohali kri v vodi. Smo lahko dokaj prepričani, da ne bodo kar tako šanse izpustili.

dronyx ::

3p je izjavil:

Pa ne misliš, da je ta "poslovni model" (aka način kraje) v rabi le pri električarjih?

Sploh ne, samo pri električnih avtih pride to dosti bolj do izraza, ker se poskušajo prodat kot nekakšni gadgeti, pametni telefoni na kolesih. Sem bil pa zadnjič presenečen ko sem bral, da imajo isti avtomobili (pozabil znamko) pri nas servisni interval 1 leto, v Nemčiji pa 2 leti. Razlog zakaj ta razlika - menda imamo mi slabše ceste in olje. Bizarno. Očitno nas ima nekdo za bedake!

bbbbbb2015 ::

dronyx je izjavil:

3p je izjavil:

Pa ne misliš, da je ta "poslovni model" (aka način kraje) v rabi le pri električarjih?

Sploh ne, samo pri električnih avtih pride to dosti bolj do izraza, ker se poskušajo prodat kot nekakšni gadgeti, pametni telefoni na kolesih. Sem bil pa zadnjič presenečen ko sem bral, da imajo isti avtomobili (pozabil znamko) pri nas servisni interval 1 leto, v Nemčiji pa 2 leti. Razlog zakaj ta razlika - menda imamo mi slabše ceste in olje. Bizarno. Očitno nas ima nekdo za bedake!


Ne, to je že prav. Jaz sem z avtom z belgijsko tablico prevozil 300.000km v 5 letih, brez da bi enkrat menjal končnike. Na slovenskem avtu jih menjavamo vsako leto. Ista znamka avta.
Tud nivo servisa, to raje ne bi. Pri belgijskem avtu je bil top.

Danes smo se pogovarjali, da pri "renomiranem" servisu za BMW v Sloveniji ne znajo urediti nadomestnega avta, ko gre za garancijski zahtevek. In hkrati ne znajo urediti, da avto s Connenced drive pokliče na servis, ko ima težave. Avto pa ves čas kliče na servis v Nemčijo.

Ni Slovenija top-šit. To bo treba orng švicat, če hočete biti v drugi Švici.

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bela hiša: pomanjkanje čipov bo še z nami

Oddelek: Novice / Ostale najave
4211125 (3829) tikitoki
»

EU bo vložila 43 milijard evrov v neodvisnost pri proizvodnji čipov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7614757 (11502) nirburu
»

Čipov še vedno primanjkuje, izboljšanje šele prihodnje leto

Oddelek: Novice / Rezultati
157627 (6156) ajdov2
»

Zaradi pomanjkanja čipov General Motors ustavil šest tovarn, v dveh zmanjšal proizvod (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
8614906 (11332) WizzardOfOZ
»

EU želi več proizvodnje čipov na evropskih tleh

Oddelek: Novice / Ostale najave
3110121 (7822) Markoff

Več podobnih tem