» »

Windows 10 in 11 ne pobrišeta uporabnikovih datotek

Windows 10 in 11 ne pobrišeta uporabnikovih datotek

Slo-Tech - Nizozemski strokovnjak Rudy Ooms je ugotovil, zadnje verzije Windows 10 in Windows 11 vsebujejo hrošča, zaradi katerega se ob ponastavitvi računalnika osebni podatki uporabnikov ne pobrišejo. Windows vsebuje funkcijo Wipe, ki omogoča preprost izbris vseh uporabnikov podatkov in ponastavitev sistema, da je nared za novega uporabnika oziroma odprodajo. A izkazalo se je, da kljub uporabi te funkcije (Reset PC > Remove Everything) v mapi Windows.old ostanejo stare uporabniške datoteke. Težava se pojavi tako pri lokalnem kakor pri oddaljenem brisanje.

Še bolj bizarno je dejstvo, da ne pomaga niti orodje za šifriranje diska Bitlocker. Četudi je imel uporabnik osebne datoteke šifrirane, po brisanju in ponovnem zagonu Bitlockerja ni več, uporabniške datoteke pa so še vedno v mapi Windows.old. Podobno velja tudi za datoteke v OneDrive, ki se sinhronizirajo iz oblaka. Ooms je sicer pripravil skripto za PowerShell, ki težavo odpravi, a hkrati Microsoft pozval, naj hrošča odpravi in zagotovi pravilno delovanje funkcije neposredno iz Windows.

12 komentarjev

LightBit ::

Works as designed.

OK.d ::

Nič novega, staro kišto pač ne boš več prodajal skupaj z diskom.
LPOK.d

MrStein ::

V povprečju je en bug na 10 vrstic kode... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Unchancy ::

hrošča


Sevede, hrošč... ;( Kako M$ diši vohanje po tujih gatah.
Škoda časa za ta režimski forum.
Pobrišite post, iz bunkerja vas že kličejo.
Adijo mod Rdeči Kmeri.

Nikonja ::

V življenju mi ni padlo na pamet da tko delam "clean install", format disk in potem lepo na novo instaliraš Windowse. Če ga prodam potem naredim wipe z naključnim prepisom (random data write) in potem ni šanse da kdo prebere karkoli iz diska.

carovnik1900 ::

če imaš bitlocker nastavljen ON in sprožiš format iz ključka (torej pred zagonom win) je to vrh glave. dovolj je da particije podreš, ne rabiš nobenih random zapisov...

ZigaZiga ::

Eh, navajen iz starih Windowsov ustvarit novega uporabnika, se vpisat z njim v OS in izbrisat starega uporabnika + preostalo šaro. Hitreje in bolj zihr kot pa ugotavljanje, ali je Windows naredil, kar si mu naročil ali pa je zaj*** in zbrisal nekaj, česar ne bi smel, pustil pa tisto, kar bi moral zbrisat.

Pa še to je samo za računalnik, ki ga podariš ne-naprednemu uporabniku, "najdlje" članu družine. Za vse ostalo pa se strinjam z uporabnikom Nikonja - format in na novo install.
Poleg varnosti tudi zaradi odzivnosti. Če še ne vem kaj čistiš in ponastavljaš, je še vedno tisti "laggy" občutek, ki se pojavi, ko je OS že nekaj časa na računalniku in je bilo že nekaj programov nameščenih.

DePalmo ::

Nič pretresljivega sploh pa ker je MS zadaj.

Sicer pa, a vi prodajate diske? Sam nimam nič takega gor, ampak od mene disk ne gre. Nazadnje ko sem podaril prenosnika za osnovno šolo je dobil nov SSD, vsi moji so pa še pri meni. Če kakšen odpove, ga osebno uničim in šele nato vržem v smeti.

MrStein ::

Kar nekaj ljudi, bolha je polna tega, pa tudi na ST oglasih se najde.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Tale Linux ga pa res lomi zadnje čase...
sudo poweroff

driver_x ::

Nikonja je izjavil:

V življenju mi ni padlo na pamet da tko delam "clean install", format disk in potem lepo na novo instaliraš Windowse. Če ga prodam potem naredim wipe z naključnim prepisom (random data write) in potem ni šanse da kdo prebere karkoli iz diska.


Jaz v takih primerih disk 7x prepišem z naključnimi vrednostmi.

ytodf ::

jaz sicer ne prodajam diskov, navadno sicer ni prav ničesar zanimivega gor, hitro recikliram za lastne ali žlahtine potrebe...

če pa bi že recimo bilo kaj problematičnega, odprem hdd ohišje in skurim ploščo :-)

sem bolj dolgočasen star pajac, saj vem, nič romantike ni več v meni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

32-64 bit

Oddelek: Pomoč in nasveti
352986 (2278) 4ever
»

Windows 7 formatiranje

Oddelek: Pomoč in nasveti
134608 (4143) rezator
»

Hp - Windows 7 obnovitveni disk

Oddelek: Programska oprema
312654 (2377) Cold1
»

Windows 7

Oddelek: Pomoč in nasveti
5955 (784) Jakob0
»

Windows 7 Service Pack 1 še letos? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6516130 (14049) noraguta

Več podobnih tem