» »

Kako do joba v IT?

Kako do joba v IT?

«
1
2

majster123 ::

Zdravo. Moj problem je takšen: Končal FERI ITK, opravil prakso kot Sistemc (Icinga in virtualizacija), delal 1 leto kot Sistemc (pomoč uporabnikom- troubleshoot), sedaj pa na sončni upravi. Kaj naj rečem, iskanje službe niti v našem "fohu" ni enostavno. Niti malo.
Rekel bi, da bi moral doma delat in se kaj več naučiti kar se tiče programiranja. Ne bi pa rekel da mi gre slabo. Preprosto potrebujem nekaj, da me "prisili" da kaj sprogramiram. Sam preprosto nimam prave motivacije ali volje. Kar privede do tega, da si jobless.
Vsi pa zahtevajo "sve i još", a si pač začetnik. Po drugi strani pa, bi rekel, da kaj pa naj se lotim? Zanima me več kaj, najbolj pač C#. Saj tudi če bi delal nevem kakšne projekte, a bi bilo to OK za neko xy delovno mesto? Vprašanje..
Na momente pomislim, da bi prenehal v IT, ampak kaj drugega pa naj delam?
Pač preprosto na momente nimam pojma, kako do joba..
Pošiljal sem prošnje, imel razgovore, vse lepo in prav, dokler ni prišlo do testne naloge. Teh navadno nisem znal rešiti "u nulo" in zato ni bilo zaposlitve ali sem pa že čez 1 uro povedal, da tega ne bom delal, ker še ŽAL (kar nevem če kdo sploh razume pri zaposlovanju?)tega ne znam.
Nimam vez, nisem ritoliznik, da bi podkupoval, se dobrikal direktorjem. Torej to dvoje tudi odpade 100 %. :)
Zakaj sem nehal delati po enem letu? Imel sem pogodbo za določen čas. Vem pa vsaj to, da nisem slab v IT, oba mentorja sta me dosti hvalila, da delam vredu. Potrudim se, da res opravim svoj "part of the job".

pegasus ::

majster123 je izjavil:

sem pa že čez 1 uro povedal, da tega ne bom delal, ker še ŽAL (kar nevem če kdo sploh razume pri zaposlovanju?)tega ne znam.
Here's your problem. Tu moraš pokazati voljo in sposobnost se naučit nekaj novega, nikogar ne zanima ali nalogo rešiš pravilno. Pomembno je, da pokažeš učinkovit pristop k reševanju problema.

majster123 ::

Hvala:)

111111111111 ::

Postani proaktiven.

Najprej si zamisli kaj v IT-ju bi sploh počel? Bi bil sistemc? Programer? Mrežar? ????

POtem pa se usmerjeno izobražuj in išči job. Ker si na sončni upravi imaš, čas. Pošlihtaj si domače omrežje, postavi si streming strežnik, loti se registracije domene, lastnega poštnega strežnika, FTPS, VPN povezave itd... POtem se bo pa hobij in zanimanje spremenil v šiht. Preseli se, ali išči job po vsej Sloveniji, če še nisi vezan. Morda tudi tujina. Ne vem kaj je tvoj vibe.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

WhiteAngel ::

Če želiš glavo razmigati in se naučiti hitreje programirati, reši kakšno tekmovalno nalogo: http://rtk.ijs.si/

TheBlueOne ::

Mah nekaj casa se enostavno isci. Morda daj komu, da pogleda tvoj CV. Do takrat pa uzivaj v brezdelju, ker po vsej verjetnost tega vec ne bo do penzije.

styrian ::

To objavo prosim pokažite tistim ki pravijo da ni možno dobiti kvalificiranega kadra.

Jaz ti svetujem da greš za nekaj časa v tujino. Mene so začeli jemati resno šele ko sem prišel nazaj v Slovenijo.

user4683 ::

Očitno ni kvalificiran (za tisto, za kar so iskali), če ga niso sprejeli :)

Saj je že sam napisal kaj je verjetno problem - nima motivacije, zavrača naloge ker "tega pač ne zna". Iz treh dveh odstavkov je sicer težko razbrati kaj več, a meni po napisanem zgleda, da mu manjka proaktivnosti, samoiniciative ipd. Če si frišen je precej bolj dobrodošel "tega ne znam, ampak me zelo zanima in bom poizkusil narediti" odnos. Takšnega zaposliš, mu daš mentorja in čas in je problem rešen.

paraboŁa ::

Pri današnji podhranjenosti IT kadra je možnosti res neomejeno. Včlani se v par relevantnih FB skupin in bodi aktiven, magari napiši oglas za sebe... Delal sem to in to, znam tisto ali tretje. Garantirano boš imel vsaj 5 ponudb za delo.

jonystar ::

Katere so te FB skupine?

viper66 ::

tudi jaz sem v iskanju druge zaposlitve, trenutno jo imam, samo ni to to...znanje na podobnem nivoju že nekaj časa, iščem, pa vsi želijo dejansko da vse že obvladaš, da ni potrebno dodatno te učit in se s teboj ukvarjat...

sam sem se lotil sedaj SCCM, Azure, Azure AD, AD, Exc, Microsoft 365...itd...

takih in drugačnih tutorialov je na voljo na pretek...nekateri pay, nekateri free....je pa res, da se moraš pač tega dejansko lotit, nekaj časa ti gre tudi iz privat fonda...ampak druge ni....

enostavno, če se ne izobražuješ, zaostaneš v razvoju...takrat si pač out....

JanBrezov ::

majster123 je izjavil:

Preprosto potrebujem nekaj, da me "prisili" da kaj sprogramiram.

majster123 je izjavil:

...dokler ni prišlo do testne naloge. Teh navadno nisem znal rešiti "u nulo" ali sem pa že čez 1 uro povedal, da tega ne bom delal, ker še ŽAL tega ne znam.

Pa znaš te naloge rešiti v nulo sedaj, samo zase? Če si res bil na več razgovorih, si dobil več nalog in samo z reševanjem teh se lahko dosti naučiš. Potem si nalogo namenoma zakompliciraj, npr. vključi podatkovno bazo, morda dodaj kakšen popularen UI framework, morda celotno platformo postavi v docker-ju, rešitev pa imej v git-u na lastnem GitLab serverju v virtualcu.

Uranij ::

JanBrezov je izjavil:

majster123 je izjavil:

Preprosto potrebujem nekaj, da me "prisili" da kaj sprogramiram.

majster123 je izjavil:

...dokler ni prišlo do testne naloge. Teh navadno nisem znal rešiti "u nulo" ali sem pa že čez 1 uro povedal, da tega ne bom delal, ker še ŽAL tega ne znam.

Pa znaš te naloge rešiti v nulo sedaj, samo zase? Če si res bil na več razgovorih, si dobil več nalog in samo z reševanjem teh se lahko dosti naučiš. Potem si nalogo namenoma zakompliciraj, npr. vključi podatkovno bazo, morda dodaj kakšen popularen UI framework, morda celotno platformo postavi v docker-ju, rešitev pa imej v git-u na lastnem GitLab serverju v virtualcu.


In tudi če narediš samo eno tretino tega kar gor piše, boš imel na naslednjem razgovoru že 50 % več možnosti, da uspeš :)

TheBlueOne ::

Kaj vi se dejansko sami pripravljate na neznano sluzbo in smatrate, da je to dobra ideja? Meni se to ne zdi stratesko v smislu boljsih moznosti, ker se s tem dejansko omejis, ce mislis resno z ucenjem in potem iskanjem na tocno tem podrocju.

Te zadeve so ja bolj vaja za mozgane. Ko sem jaz bil v OPovi situaciji sem poslusal te nasvete o ucenju in postal popolnoma uporaben v izdelavi spletnih strani v fullstack smislu. Eno leto ucenja, eksperimentiranja itn. Potem pa seveda dobil sluzbo popolnoma drugje, bolj v industriji/mehatronika. Place bile magnitude vsaj x2 napram temu, kar sem se ucil. Bi bilo bolj pametno, ce bi delal na nekem lastnem izdelku, lahko art, kot pa da sem se ucil kar nekaj. Ko sem cez nekaj let zelel narediti spletni umesnik za preslikavo oblik na CNC stroj, sem ugotovil, da sem dosti pozabil, kakor tudi, da so tehnologije sle naprej.

Jaz smatram, da imas 50% vec sans, ce posljes 50% vec prosenj. To pa je lazje, ce nisi omejen na tehnologijo.

111111111111 ::

TheBlueOne je izjavil:


Jaz smatram, da imas 50% vec sans, ce posljes 50% vec prosenj. To pa je lazje, ce nisi omejen na tehnologijo.

Delno drži, ampak če razturaš v C#, če imaš github poln nekih svojih projektov in zanimanj, če si kje dodal kakšno kodo zraven in so ti jo sprejeli, potem si zaposlijv kader, te bomo že ukalupili.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

user4683 ::

Če nimaš nič za pokazati + je tvoj odnos "tega ne bom delal ker ne znam", potem lahko pošlješ 100 prošenj pa vprašanje, če boš kje prišel zraven.

Glavna naloga juniorja je, da se uči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

TheBlueOne ::

111111111111 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Jaz smatram, da imas 50% vec sans, ce posljes 50% vec prosenj. To pa je lazje, ce nisi omejen na tehnologijo.

Delno drži, ampak če razturaš v C#, če imaš github poln nekih svojih projektov in zanimanj, če si kje dodal kakšno kodo zraven in so ti jo sprejeli, potem si zaposlijv kader, te bomo že ukalupili.


In dejansko vidis, da je to za nekoga kakor je OP in njegovo situacijo kratkorocna realnost? Takih ljudi, ki sami te zadeve nastudirajo je kot prvo malo, kot drugo pa imajo praviloma poseben drive in do delajo morda ze desetletje. OP potrebuje sluzbo sedaj, ne cez leta eksperimentiranja.

Tak nasvet si mislim, da veliko vecino s casom preprica, da sploh niso za to delo, ker ne bodo dosegali ciljev, ce niti ne vedo kaj cilji so. Literature je za vec zivljenj.

Jaz bi se vedno svetoval, naj se ne odloci niti za branzo, kaj sele programski jezik. In naenkrat se odpre svet od embeded sistemov, suhega programiranja, spleta, SAP ... Lahko cele dneve posilja prosnje. Trdim, da tako verjetnost ne izboljsa za 50% ampak vec 100%.

Alternativa, da se upikne v C#, kjer sploh ne ve kaj hoce in posilja fragmentu podjetij, ki iscejo je zame totalna neumnost. Recept za kako krhati lastno samozavest.

eric_cartman ::

Pošiljal sem prošnje, imel razgovore, vse lepo in prav, dokler ni prišlo do testne naloge. Teh navadno nisem znal rešiti "u nulo" in zato ni bilo zaposlitve ali sem pa že čez 1 uro povedal, da tega ne bom delal, ker še ŽAL (kar nevem če kdo sploh razume pri zaposlovanju?)tega ne znam.


Hah.. Ej daleč od tega, da bi ti pametoval.. Ker nisem nevemkakšen ekspert v programiranju.. Pravzaprav daleč od tega. Se imam za pač normalnega programerja, ki brez StackOverflow-a ne zdrži. AMPAK.

V svoji službi sem že ničkolikokrat prejel stvari za naredit od katerih nisem imel pojma (Projekti v službi, nove naloge etc.)
Moj odgovor nadrejenemu sigurno ni bil takšen kot tvoj, da tega pač ne znam in tega ne mislim delat.

Rekel sem, da bom pogledal in naštudiral. Zakopal sem se v dokumentacijo, na forume, pogledal tutorial-e in vsako stvar, ki sem jo do sedaj dobil, nekako zvozil do konca. Verjetno bi lahko našli kakšnega strokovnjaka, ki bi to naredil boljše, hitreje in z manj matranja.. Ampak.. Tako pač je. V službi imaš tudi opisane izzive in v kolikor si v "dobri" službi si za njih tudi primerno nagrajen.

styrian ::

To je res. Še posebej v računalnišvu je tako, da je potrebno narediti nekaj kar še ne znaš.

Ko dobiš razgovor se poizkusi v tistih par dneh vmes naučiti osnov jezika/framweorka, ki ga uporabljajo. Povrečna začetniška knjiga ima 300 strani. Če boš predelal prvih 100 z vajami, boš imel že veliko prednost pred ostalimi.

TheBlueOne ::

Ostalimi? Koliko kadrov pa se vam prijavlja na delovna mesta? Kaj naredis, ce si se prijavil na cez palec 30 sluzb v enem mesecu? Nastudiravas vsako podjetje?

Blinder ::

Kar jaz vidim je, da mu ITK-FERI ne pomaga dosti.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

JanBrezov ::

TheBlueOne je izjavil:

Kaj vi se dejansko sami pripravljate na neznano sluzbo in smatrate, da je to dobra ideja?

Kaj misliš z neznano službo? Iskalci kadra ponavadi navedejo, kaj se od kandidata pričakuje in s tega stališča služba ni neznana. Kandidat se lahko pripravi vsaj toliko, da preživi test. Enako velja za dev ali za ops, ki je večinoma samo ponavljanje vzorcev. Kar pa se konkretnih nalog tiče, pa so te lahko neznanka, tudi če si tam zaposlen že več let.

TheBlueOne ::

JanBrezov je izjavil:


Kaj misliš z neznano službo? Iskalci kadra ponavadi navedejo, kaj se od kandidata pričakuje in s tega stališča služba ni neznana. Kandidat se lahko pripravi vsaj toliko, da preživi test. Enako velja za dev ali za ops, ki je večinoma samo ponavljanje vzorcev. Kar pa se konkretnih nalog tiče, pa so te lahko neznanka, tudi če si tam zaposlen že več let.


Ja ze navedejo kaj uporabljalo ampak OP ima svobodo iskanja v zelo sirokem smislu. Recimo, da poslje deset prosenj in dobi deset razgovorov za razlicne tehnologije. Kaj potem lahko studira od C# do recimo Siemens krmilnikov?

To, da ve kaj je zanka, kaj je potadkovni tip itn. sklepam, da je odnesel iz solanja. Kaj dosti vec pa se brez konkretnega projekta verjetno ne bo naucil. Kaj ce bo padel v industrijo se bo se ucil kako deluje mehatronika, mehanika itn? Ce ima ponudbo za banke morda istocasno se o bancnem sistemu?

Imam obcutek, da se tu pogosto svetuje iz lastne situacije. V smislu kdo bi b.p. dobil mojo sluzbo. Pravi nacin pa je cimbolj povecati bazen izbire in vlagati cas takrat, ko se zadeve bolj zjasnijo.

styrian ::

TheBlueOne je izjavil:

Ostalimi? Koliko kadrov pa se vam prijavlja na delovna mesta? Kaj naredis, ce si se prijavil na cez palec 30 sluzb v enem mesecu? Nastudiravas vsako podjetje?


A ti resno misliš da danes vzamejo kar prvega ki pride?

Saj se lahko prijaviš. Razgovorov bo verjetno manj kot desetina.

TheBlueOne ::

styrian je izjavil:



A ti resno misliš da danes vzamejo kar prvega ki pride?

Saj se lahko prijaviš. Razgovorov bo verjetno manj kot desetina.


Odvisno za kaj. Za zadeve v katere tukaj tiscite vecino zacetnikov bo se najbolj problematicno. C#, PHP itn. so zelo splosno uporabljene tehnologije in verjetno je kaj kandidatov. Problem, ki pride od takega svetovanja je, da bo kandidat imel obcutek, da je recimo napredoval v C# in bo tam tudi iskal.

Ce se ne bi omejil na enega od najbolj obicajnih jezikov in bi posiljal vsem, ki delajo v tehniki in uporabljajo znanje iz programiranja, IT, bi hitro naletel na druge industrije, kjer pa imeti nekoliko bolj specificno predznanje prakticno ni mozno.

Pac vsak mora poznati naravo programskih jezikov, pa se tale ni povsod enaka. Recimo pokazi tole C# programerju.



Seveda pa je tako, da ce ga C# veseli pa ga skoraj mora delati vsaj kot hobi, ce mu je dolgcas med iskanjem sluzbe. Mimogrede delam malo reklamo, da kandidati razmisljate bolj siroko, ker v branzah kjer sem jaz je pomanjkanje. Morda bomo v prihodnosti celo odprli kaj v Sloveniji, ce je res toliko talenta. Bom malo pocukal direktorja ... :)

styrian ::

To je SPS/PLC.

OP ni štromar in bo tukaj težko prišel zraven.

TheBlueOne ::

Jaz sem, pa nisem bil stromar. Dobil sanso, se potrudil prvi mesec, dobil za stalno. Priprave prej 0% za tole stroko 100% za splet. :D Placa takoj ca. 2x zacetnika IT. Tega vidim se danes zelo dosti, ko kandidati debelo gledajo, ko jih postavis za robota, oni pa so pricakovali klasicen monitor.

Enako je marsikje drugje, primer sem dal, ker pac poznam podrocje.

styrian ::

A si v Gradcu?

TheBlueOne ::

Ne, Koroska. Sem pa imel prve projete na Magni.

styrian ::

Če boste kaj rabili, mi sporoči. Znam nemško, sem že bil 3 leta gor, pa bi za dober denar mogoče spet šel.

TheBlueOne ::

Ce si iz "mojega" podrocja ne potrebujes pomoci. Naredi profile na straneh kakor so karierre.at in poklikaj kaj ti je OK. Jaz zal preko foruma ne iscem kandidatov. Ce isces na Koroskem se kontaktiraj ISG, Actief Jobmade in podobne in bos skoraj sigurno tukaj v roku nekaj mesecev, ce je "dober denar" v nekih mejah avstrijske normale. :)

111111111111 ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz bi se vedno svetoval, naj se ne odloci niti za branzo, kaj sele programski jezik. In naenkrat se odpre svet od embeded sistemov, suhega programiranja, spleta, SAP ... Lahko cele dneve posilja prosnje. Trdim, da tako verjetnost ne izboljsa za 50% ampak vec 100%.

S čim se pa predstavi potencialnemu delodajalcu?

TheBlueOne je izjavil:

Imam obcutek, da se tu pogosto svetuje iz lastne situacije. V smislu kdo bi b.p. dobil mojo sluzbo. Pravi nacin pa je cimbolj povecati bazen izbire in vlagati cas takrat, ko se zadeve bolj zjasnijo.

Kako povečati izbiro, če se ne učiš oz. delaš na nekem področju?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

111111111111 ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz sem, pa nisem bil stromar. Dobil sanso, se potrudil prvi mesec, dobil za stalno. Priprave prej 0% za tole stroko 100% za splet. :D Placa takoj ca. 2x zacetnika IT. Tega vidim se danes zelo dosti, ko kandidati debelo gledajo, ko jih postavis za robota, oni pa so pricakovali klasicen monitor.

Enako je marsikje drugje, primer sem dal, ker pac poznam podrocje.

Heh, mislim da si ti tisti, ki daje predloge, kako bo OP-u uspelo kot je tebi. :D

Po moje je najbolje da OP loti domačega strežnika, file sharinga, VPN-ja, API-jev, Githuba, naredi kakšno aplikacijo na mobilcu v Kotlinu, pa bo prekleto dobra podlga za marsikatero službo.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

kuall ::

majster123 je izjavil:

Zakaj sem nehal delati po enem letu? Imel sem pogodbo za določen čas. Vem pa vsaj to, da nisem slab v IT, oba mentorja sta me dosti hvalila, da delam vredu. Potrudim se, da res opravim svoj "part of the job".

ta 2 stavka sta si kondradiktorna eden drugemu. :D
imaš opravljen feri pa ne najdeš službe v današnjem času, ko programerjev primankuje na polno? svašta. ja testni znajo bit zajebani, če jeszt testa ne bi izvrstno opravil tudi ne bi bilo dobrega šihta, to je pa tut res. moraš prej ene par let na polno se učit - oziroma delat realne projekte, pol pa bo.

majster123 ::

A bejz ga srat. Sem pa ja omenil, da nisem sam delal kaj dosti. A ni logicno.

Tudi zdravnik iz faksa se ni zdravnik, ampak rabi specializacijo?

Zgodovina sprememb…

mr_chai ::

Pozabi na vse razne PHPje, C#, Kotline in Jave... vsaj začasno. Prenesi si dr. Racket in predelaj najprej tole knjigo http://htdp.org/2022-2-9/Book/index.html

Obvezno, preden karkoli sploh začneš delati. Dobro za tebe in za nas ostale, ker res ne bi rad, da iz sebe narediš špaget coderja.. Dobro za tebe in za vse nas, ki ne bomo rabili brati špagetov.

c3p0 ::

Dandanašnji si potegneš dol tečaje za svoj topic, se zapreš za par mesecev, obdelaš par različnih, hkrati delaš kak čisto svoj projekt na temo in znaš. Res si na nivoju juniorja, a je podlaga za naprej, razumeš kaj se drugi pogovarjajo, če ne pa poguglaš.

Res ne vem kaj je problem? Instant generacija ne zdrži več kot 5 minut ob neki temi? Lenoba? Mene ne bo nihče "j*bal"?

kmegli ::

Na LinkedIn se dobi kar nekaj junior IT pozicij, malo preveri.

Blinder ::

Oglasov je dosti, slo-tech, linkedin, freelance, fb. Ampak nikjer ne bodo uzeli nekoga, ki ima samo tisto neuporabno znanje s faksa.
V drugi temi je govora o 9-mesečnem tečaju fullstack programiranja in udeleženci tiste teme so precej optimistični, da se po 9 mesecih tečaja da dobit job. Fail za šolstvo, da je 9 mesecov tečaja več koristnega kot pa cel študij na visoki šoli.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

kmegli ::

Dobro, če že iščeš junior pozicijo, verjetno ne pričakuješ ne vem kakšnih izkušenj. OP omenja tudi 1 leto izkušenj na helpdesku, kar se mi zdijo čisto OK kompetence za junior-ja.

Preveri Plume Design, Bitstamp,...

TheBlueOne ::

111111111111 je izjavil:


S čim se pa predstavi potencialnemu delodajalcu?


Izobrazba, zelje, malo o sebi. Govorimo pa ja o zacetniku.


111111111111 je izjavil:


Kako povečati izbiro, če se ne učiš oz. delaš na nekem področju?


Ce se ucis samo C# in potem posiljas za C# bos sicer posiljem enem od vecjih kosov pogace ampak se vedno majhnemu kosu celote. Pa ne me razumeti kakor da odpriporocan, da se kdo kaj uci, samo priporocam naj se uci kar mu je vsec, ker ce bo iskal delo tudi drugje, po verjetnosti ne bo dobil tam, kjer se "samotrenira". "Samotreniranje" namrec uspe zelo malo ljudjem. Tistim katerim pa uspe samoucenje pa ne iscejo nasvetov tukaj, ker to vec kot ocitno radi pocnejo.

Kako povecati izbiro po korakih:
- Redno gres na portal za delo
- Ko vidis oglas pomislis, ce bi to lahko pocel
- Posljes prosnjo, ce ti je priblizno OK

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

111111111111 je izjavil:


Heh, mislim da si ti tisti, ki daje predloge, kako bo OP-u uspelo kot je tebi. :D

Po moje je najbolje da OP loti domačega strežnika, file sharinga, VPN-ja, API-jev, Githuba, naredi kakšno aplikacijo na mobilcu v Kotlinu, pa bo prekleto dobra podlga za marsikatero službo.


Jaz ponujam zgolj nacin razmisljanja okoli verjetnosti do zaposlitve. Sem pa menjal dosti podjetij, tudi vecjih koncernov, imel tudi pregled nad iskanjem kandidatov za svoje podrocje itn. Sem tudi oblikoval solanja (robotika, PLC itn.) in mi je jasen povprecni domet kandidata.

Taki kateri vzamejo tale vas dokaj klisejski nasvet samoucenja praviloma pristanejo v kaksnem skladiscu, ker ni vazno koliko se trudijo, skoraj vedno bo na koncu obcutek, da jim ne gre. Samozavst v skoljko, delat za tekoci trak...

Koliko pa vas je takih, da ste se danes vrgli v nek programski jezik, jutri pa dobili sluzbo na doticnem podrocju za dober kes?

majster123 ::

Hvala vsem.

111111111111 ::

TheBlueOne je izjavil:

Koliko pa vas je takih, da ste se danes vrgli v nek programski jezik, jutri pa dobili sluzbo na doticnem podrocju za dober kes?

Jaz. :) C++, naveličal po 6 letih, šel v mrežarske vode, naredil cel kup certifikatov, vrgel vse v koš za službo in malo plačo v kraju bivanja da se mi ni treba vozit v LJ ali še slabše v Bruselj. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

redtech ::

TheBlueOne je izjavil:

111111111111 je izjavil:


Heh, mislim da si ti tisti, ki daje predloge, kako bo OP-u uspelo kot je tebi. :D

Po moje je najbolje da OP loti domačega strežnika, file sharinga, VPN-ja, API-jev, Githuba, naredi kakšno aplikacijo na mobilcu v Kotlinu, pa bo prekleto dobra podlga za marsikatero službo.


Jaz ponujam zgolj nacin razmisljanja okoli verjetnosti do zaposlitve. Sem pa menjal dosti podjetij, tudi vecjih koncernov, imel tudi pregled nad iskanjem kandidatov za svoje podrocje itn. Sem tudi oblikoval solanja (robotika, PLC itn.) in mi je jasen povprecni domet kandidata.

Taki kateri vzamejo tale vas dokaj klisejski nasvet samoucenja praviloma pristanejo v kaksnem skladiscu, ker ni vazno koliko se trudijo, skoraj vedno bo na koncu obcutek, da jim ne gre. Samozavst v skoljko, delat za tekoci trak...

Koliko pa vas je takih, da ste se danes vrgli v nek programski jezik, jutri pa dobili sluzbo na doticnem podrocju za dober kes?


Kje lahko izvem več o programiranju robotov, kateri jeziki se uporabljajo. Mogoče bomo v firmi razvijali robota in bi se rad učil v tej smeri. Hvala

kuall ::

TheBlueOne je izjavil:

Izobrazba

O čem nabijaš? OP ima izobrazbo pa ga je pripeljala na sončno upravo. Če ti je tako pomembna vzemi OPa v službo, kaj čakaš?

TheBlueOne je izjavil:

Kaj vi se dejansko sami pripravljate na neznano sluzbo in smatrate, da je to dobra ideja? Meni se to ne zdi stratesko v smislu boljsih moznosti, ker se s tem dejansko omejis, ce mislis resno z ucenjem in potem iskanjem na tocno tem podrocju.

Te zadeve so ja bolj vaja za mozgane. Ko sem jaz bil v OPovi situaciji sem poslusal te nasvete o ucenju in postal popolnoma uporaben v izdelavi spletnih strani v fullstack smislu. Eno leto ucenja, eksperimentiranja itn. Potem pa seveda dobil sluzbo popolnoma drugje, bolj v industriji/mehatronika. Place bile magnitude vsaj x2 napram temu, kar sem se ucil. Bi bilo bolj pametno, ce bi delal na nekem lastnem izdelku, lahko art, kot pa da sem se ucil kar nekaj. Ko sem cez nekaj let zelel narediti spletni umesnik za preslikavo oblik na CNC stroj, sem ugotovil, da sem dosti pozabil, kakor tudi, da so tehnologije sle naprej.

Jaz smatram, da imas 50% vec sans, ce posljes 50% vec prosenj. To pa je lazje, ce nisi omejen na tehnologijo.


Malo mešaš stvari.
Ni dobra ideja delat tutoriale. Najboljše je čimprej dobit neko plačljivo stvar, tam se učiš najhitreje. Lahko tudi ni plačljiva takoj ampak jo nameravaš prodati, če se bo dalo. Lahko tudi programiraš hobi programe, za katere se tebi zdi, da bi ti bili koristni. To so najboljše opcije. Samo tutorialov in podobnega sranja ne, ker to preveč diši na šolo, ki je najbolj neučinkovita stvar za učenje. Ampak tutoruialov se bodo itak lotili samo uni ljudje, ki se jim v resnici ne da programirati, neka vrsta prokrastinacije. Pravi programer po duši bo imel še preveč idej, kaj bi lahko sprogramiral, ki bi bilo nekomu koristno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

TheBlueOne ::

kuall je izjavil:


Malo mešaš stvari.
Ni dobra ideja delat tutoriale. Najboljše je čimprej dobit neko plačljivo stvar, tam se učiš najhitreje. Lahko tudi ni plačljiva takoj ampak jo nameravaš prodati, če se bo dalo. Lahko tudi programiraš hobi programe, za katere se tebi zdi, da bi ti bili koristni. To so najboljše opcije. Samo tutorialov in podobnega sranja ne, ker to preveč diši na šolo, ki je najbolj neučinkovita stvar za učenje. Ampak tutoruialov se bodo itak lotili samo uni ljudje, ki se jim v resnici ne da programirati, neka vrsta prokrastinacije. Pravi programer po duši bo imel še preveč idej, kaj bi lahko sprogramiral, ki bi bilo nekomu koristno.


Ja sej to pravim. Vecina, ce prav razumem predlaga samoucenje v smislu, da nekaj nastudiras sam zato, da bos imel kaj vec na CVju in kaksen snip kode na Gitu.

Ampak menim, da je se najboljse, ce dobis sanso na podjetju, kjer imas poleg placila se mentroja.

TheBlueOne ::

redtech je izjavil:



Kje lahko izvem več o programiranju robotov, kateri jeziki se uporabljajo. Mogoče bomo v firmi razvijali robota in bi se rad učil v tej smeri. Hvala


Bi skoraj moral odpreti novo temo. :)

V grobem so v osnovi podobni kot C jeziki. Za zacetnike bi priporocal robote Fanuc ali Yaskawa Motoman. Se mi zdi, da sta med najbolj preprostimi za zacetnike, ker imas vse od podatkov, do vhodov zelo standardizirano. Recimo KUKA pride z dosti vec opcij in izgleda bolj v duhu C# programov, kjer zacetnik za vecino kode sploh ne ve kaj tam pocne.

Fanuc primer kode:



Robota ne bos razvijal, ta bo kar prisel razvit. :) Ti bos moral postaviti koncept za proizvodnjo, poskrbeti za varnost itn. Robot je zgolj dokaj univerzalno orodje. Dosti bo tudi periferne mahanike, design gripperjev, odlagalnih povrsin itn.

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Ne, prav sem mislil, svojega bomo naredili iz 0, software, frontend.
V prihodnosti se bom moral nekje pozicionirati, drugače bom obstal.
Zato bi rad že prej pričel delati v tej smeri, da bom imel nekaj podlage.

TheBlueOne ::

Aaa... nice. Zacni z inverzno kinematiko. To je osnova in takoj ti bo vse jasno. :)

Bos takoj b.p. vedel kaksen lezaj itn. Narocite kaksnega skartiranega robota, da malo vidis, ker je dosti idej za redukcijami. Skart robote dobis na kg. :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razvoj iz junior v senior developeja (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9213783 (9259) Smurf
»

Kam po FRI-ju

Oddelek: Šola
266582 (5297) Ciklamen
»

Študij in zaposlitev v IT (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
14235153 (29399) lobo_feroz

Več podobnih tem