» »

koliko daste na mesec na stran (varcevanje)?

koliko daste na mesec na stran (varcevanje)?

l0g1t3ch ::

kuall je izjavil:


fajn teorija, če bi držala. pohodni čevlji zdržijo 3 leta ja, če greš na pohod 2x na leto. v stroj nisem še metal čevljel, ker mi mamica ne pusti :) sem pa slišal od kolegice, da je drage vrgla v stroj in so ven prišli nikakvi. poplat: ne znuca se ampak enostavno poči. sem kupu ene za 5 EUR, znižani 95%, torej so bili 100EUR v resnici. poplat je počil po pol leta, zgledali so še kot novi ampak so neuporabni zdaj s počenim poplatom. mogoče če kupiš take čevlje, ki so se dolgo valjali v skladišču ni ok?
tile, ki sem jih kupil za 20EUR pa še nič ne smrdijo, to ali smrdijo ali ne je tudi odvisno od materiala zgleda. nosil sem jih celo zimo. malenkost tiščijo, moram 1 številko večjo začet kupovat, drgač so pa super.
še jaz imam eno zgodbico zate:

knesz je izjavil:

Dušan Mravlje: "Ugotovil sem, da so najslabši tekaški copati pravzaprav najboljši. Ponaredek s tankim podplatom je lahko boljši kot original za 150 evrov. "


Jaz grem "vsak dan" (cca 200x na leto) s temi čevlji na dobro uro dolg sprehod/hitro hojo na lokalni hrib. Zdele imajo za sabo skoraj točno 3 leta in še držijo.
Čevlje dam 1x na leto v stroj. Ni nič hudega ne stroju in ne čevljem, seveda jim prej zunaj s cevjo uperem podplate, ni potrebe da bi dal v stroj še kilo prsti.

Tekaških čevljev ne poznam ker se s tekom ne ukvarjam in težko komentiram.

Tiste dva para poceni čevljev(cca 20€ v hoferju), ki mi jih je draga kupila, ji pa podplat ni počil ampak kot rečeno je bil iz neke take zelo mehke penaste gume, čez kateroo je kak mm navadne gume in tisto kar je profila. In stvar se je dobesedno znucala, ko radirka v roku dobrih 2h mesecev.
Moje izkušnje so enostavno take, da poceni kupovat se ne splača. Seveda tudi ne grem v drugo skrajnost in ne bi dal 300€ za čevlje, ker dvomim da so 3x boljši, diminishing returns pa to...

WizzardOfOZ ::

l0g1t3ch je izjavil:

Moje izkušnje so enostavno take, da poceni kupovat se ne splača. Seveda tudi ne grem v drugo skrajnost in ne bi dal 300€ za čevlje, ker dvomim da so 3x boljši, diminishing returns pa to...


Jaz sem dal. Pa jih imam vsaj pol leta med tednom na nogah približno 8 do 9 ur, pa čez celo leto ob vikendih nekje 12 ur na dan, ker hodimo na daljše pohode. Če pogledam samo podaljšan vikend prejšnji teden sem z njimi naredil vsaj 60 kilometrov. Po dveh letih sedaj še vedno držijo obliko, podplata je še konkretno veliko in še vedno so vodotesni. Tako da jaz bom rekel, da kvaliteta se plača, ampak od tega tudi nekaj imaš.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Furbo je izjavil:

aken je izjavil:

A lahko nehate opravicevati zakaj imate avto, ker nima nobene veze s temo.

Ima kar vezo, razen za finančno nepismene.

Eni ljudje cel lajf ne poštudirajo, da 40% časa hodijo v službo samo zato, da plačujejo avto, ki ga rabijo za vožnjo do službe.


Drzi kot pribito.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

PrimoZ_ ::

Poznamo take brez avta, ker baje ga ne rabijo saj so iz mesta.
Potem se pa stalno šlepajo pri nekomu, to je varčevanje na račun drugih. Z drugo besedo bi se temu reklo da si parazit.

IL_DIAVOLO ::

Poznam taksne in iz nekega razloga mislijo, da je dolznost tistega z avtom, ki se pelje mimo njega, da ga pelje in to zastonj!
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

PrimoZ_ ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Furbo je izjavil:

aken je izjavil:

A lahko nehate opravicevati zakaj imate avto, ker nima nobene veze s temo.

Ima kar vezo, razen za finančno nepismene.

Eni ljudje cel lajf ne poštudirajo, da 40% časa hodijo v službo samo zato, da plačujejo avto, ki ga rabijo za vožnjo do službe.


Drzi kot pribito.


V nekem pravljičnem svetu.
Žal je Slovenija precej neprijazna do tistih brez avtomobila. Vsi pa žal ne živijo v LJ, ki je edina s kolikor toliko znosnim javnim prometom.

IL_DIAVOLO ::

Nisem rekel, da je možno živeti brez avta na vsaki lokaciji, samo pritrjujem dejstvu, kako velik strošek je avto.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

PrimoZ_ ::

Kot je bilo že napisano, strošek za avato je tak kot si ga narediš.

Pač ne kupiš svojega avta za vsakega člana družine in ne kupiš značke za impresioniranje sosedov pa si že veliko naredil glede varčevanja. Popolno odpovedovanje avtu je pa za veliko večino kategorija varčeval bom pa naj stane kar hoče.

aken ::

WizzardOfOZ je izjavil:



Preprodajalcev avtomobilov? Sem daleč od tega, ampak avtu se ne odpovem. Ampak iz tvojega izgovora vidim, da imaš ti prenizko plačo. Menjaj službo, kjer boš zaslužil še 400EUR več, pa ti ne bo treba živet v hotelu mama, pa si boš še avto lahko privoščil.


Preprican sem, da visjo kot ti, razen, ce morda zaganje v menjalnik nasujes. Pa se zeno imam, saj ves, tisto za kar ti auspuh uporabljas.

Zanimivo, kako se na vsako omembo v zvezi z avtomobilom razni omejenci javijo. Ja pac, podnebne spremebe, cez 10 let bos tako ali tako avto samo se v muzeju videl, pa sebe zraven v vitrini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

PrimoZ_ ::

Jaz sem takoj za to da čez 10 let ni več avtomobilov ampak mislim da boš krepko krepko razočaran.
Jih boš v ne bistveno zmanjšani količini gledal še vsaj par desetletij.

aken ::

PrimoZ_ je izjavil:

Jaz sem takoj za to da čez 10 let ni več avtomobilov ampak mislim da boš krepko krepko razočaran.
Jih boš v ne bistveno zmanjšani količini gledal še vsaj par desetletij.


Dajte prebrati naslov teme :) Samo za foro, da ne boste stalno izpadali bumbarji, ki ne razumejo, zakaj sem avtomobile omenil.

Se n-tic, 96000 eurov zapravis v gospodinjstvu z dvema avtomobiloma v 10ih letih. Ce bi radi sparali, je to zelo preprost nacin kako priti do stanovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

l0g1t3ch ::

Da. Ampak ti brez avta boš varčeval na račun drugih da se boš pri njih šlepal.

Pa ni čudno da ne poznaš lepih kotičkov Slovenije, ko pa si omejen z dometom bicikla oz. kamor ravno bus pelje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

kuall ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Nisem rekel, da je možno živeti brez avta na vsaki lokaciji, samo pritrjujem dejstvu, kako velik strošek je avto.

avto sploh ni tako velik strošek. max 100€ na mesec?
jaz se mu ne bi odpovedal in ni to prava smer, avto je fajn popularna zadeva, ljudje se radi furajo z avti in ni s tem nič narobe. če kaj zboljšat ceste, da se bo še večji užitak furati. govoriti, da bi bilo treba avte ukinit pa je ena taka nedemokratična komunajzarska miselnost češ jaz bolje vem kaj je dobro kot zabita večina.

aken ::

l0g1t3ch je izjavil:

Da. Ampak ti brez avta boš varčeval na račun drugih da se boš pri njih šlepal.

Pa ni čudno da ne poznaš lepih kotičkov Slovenije, ko pa si omejen z dometom bicikla oz. kamor ravno bus pelje...


Dajva se razumet, to kaj bom jaz naredil je popolnoma moja stvar in tvoje primitivno napadanje v nicemer ne spremeni dejstva, da je avtomobil odlicen nacin varcevanja, ker je dalec najvecji stosek.

kuall je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Nisem rekel, da je možno živeti brez avta na vsaki lokaciji, samo pritrjujem dejstvu, kako velik strošek je avto.

avto sploh ni tako velik strošek. max 100EUR na mesec?
jaz se mu ne bi odpovedal in ni to prava smer, avto je fajn popularna zadeva, ljudje se radi furajo z avti in ni s tem nič narobe. če kaj zboljšat ceste, da se bo še večji užitak furati. govoriti, da bi bilo treba avte ukinit pa je ena taka nedemokratična komunajzarska miselnost češ jaz bolje vem kaj je dobro kot zabita večina.


Bomo rekli 400 eurov na mesec?

https://www.rtvslo.si/moja-generacija/k...

O ukinjevanju avtomobilov govorijo tule samo bebci, ki bi radi povedali kaj imajo v garazi. In teh kretenov se nabere veliko naslednji moment, ko omenis avtomobile.

Pazi zdaj to, ko te bo napadlo 5 podivjanih avtomobilistov in ti bo zacelo teziti. To, da ne znajo brati kaj si povedal jih ne bo motilo. Za vcasih bi rekel, da imajo prevec svinca v mozganih, ampak je ze kar nekaj let neosvincen, tako, da morda so pa samo zabiti kot dila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

aken ::

Zgoraj je napacen citat, hotel sem citirati IL_DIAVOLO.

bbbbbb2015 ::

musicfreak je izjavil:

Sam imam kar solidno placo in bi si lahko vec privoscil kot si, ampak imam vedno neko slabo vest, ko si privoscim kako bedarijo, ki je res nujno ne potrebujem (verjetno posledica mladosti, ko si mi starsi vedno tezili ce sem si kupil kaj kar ni bilo za oblect oz. da je po njihovo pametno kupit oz. sparal denarja) :D ne vem kako bi se tega resil :) ne ne zivim vec doma in nisem pod vplivom starsem :) rad bi bil tak da mi nebi bilo problema vrect 200, 300 evrov ven kot nekaterim, ki jim 100 evrov ven vrect ni nic posebnega. Rad bi v trgovini spontano kupil nekaj, kar mi je vsec, ne da bi si ob tem rekel da tega v resnici ne rabim sedaj. Vedno je nekje v podzavesti da je treba sparat denar da si lahko enkrat kupis nepremicnino, ceprav tega niti nujno nocem.

Drugace 2200 evrov, 1000- 1200 nekje na mesec mi uspe dat na stran. Skratka, rad bi se preprical v glavi da je ok ce mi na mesec uspe samo 500 evrov dat na stran :D


Torej, tako načeloma, kot si opisal, zgleda na papirju vse OK. Nekako se zdi, da sem jaz začel hoditi v službo z istim razmišljanjem.

Sem pa imel (k sreči) enega starejšega sodelavca v službi, ki mi sicer ni bil mentor kot tak, mi je pa razkril nekaj svoje filozofije, kako uspeti v življenju.
V grobem, kot si mlad, na začetku, je pametno in smiselno, da vidiš, kaj so tvoji življenski cilji. To ni hipna odločitev, niti projekt, bolj proces.

Zdaj, eni te bodo verjetno v eni od tvojih faz življenja prepričevali, da se fokusiraj na delo, denar pa bo že prišel. No, to je napačen pristop. Komot se fokusiraš na delo, za denar pa se zgodi, da ga pobirajo drugi.

Zato ni v redu, da se fokusiraš na šparanje. V redu je recimo, da imaš nabranih 6 mesečnih plač rezerve, če se kaj zgodi. Nepredvidenega pa se lahko vedno kaj zgodi. Od tega, da te vržejo iz službe, do prometne nesreče, poškodbe.

Potem se pa fokusiraš na dosežke v življenju. Vse ostalo je samo motnja. To sicer ne pomeni, da moraš biti deloholik. Naprotno. Če te vinograd ali hiška na morju sprošča, si kupiš to, pa se sproščaš.

Potem čez čas dobiš občutek, koliko je prav, da trošiš.

Tu je bilo ves čas govora o avtih. Kot sem že večkrat povedal... Avto je civilizacijska pridobitev. V Sloveniji je javni promet praviloma slab, ker je gostota naselitve majhna. V velikih mestih (New York, Bruselj, Frankfurt) je avto luksuz, ker ga nimaš kam dati, parkplac je drag in podobno. Tam je metro in primestni vlak v bistvu rešitev.

Vendar vam jaz želim, da si kupite čim boljše in čim novejše avte. Ker je prometna varnost (nas vseh) odvisna od kvalitete voznega parka. Boljša je, bolj smo varni.

Mimogrede, tudi krediti so civilizacijska pridobitev. Če znaš z njimi, so vzvod, s katerim uspeš. Je sigurno potrebna previdnost, vendar pa je tudi tako, da sicer moraš imeti neko rezervo, vendar pa živeti ziheraško - ni življenje. Jaz si takrat vedno pravim "zdaj ali nikoli". Življenje je namreč kratko.

Mike_Rotch ::

Dušan Mravlje: "Ugotovil sem, da so najslabši tekaški copati pravzaprav najboljši. Ponaredek s tankim podplatom je lahko boljši kot original za 150 evrov. "


Sem bral veliko na temo barefoot teka in se strinjam s tem. Enkrat sem testiral najcenejše laufarce iz Lidla (20 eur, mogoče še manj) in S-lab za 160.

Po 1000km so bile sicer tiste iz lidla v nekoliko slabši formi, podplat nekoliko bolj izrabljen, ampak na oko bi rekel, da bi s salomonkami naredil mogoče 20% več kilometrov.

Sa do "zanič" čevlji z malo blaženja najbolj zdravi je pa tako ali tako jasno.

m0LN4r ::

aken je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

1200e/leto nakupna cena
700e/4 leta za letne in zimske pnevmatike
600e/letno registracija in zavarovanje
200e/letni servis
800e/letno goriva
110e/letna vinjeta

Torej cca 270e/mesec.
Majhna cena za vse tiste momente ko pride prav.


Odvisno, nekateri bi radi ziveli v stanovanju, ne na parkiriscu. Si vstel cene parkiranja, menjave gum, izgubljen cas v guzvi, rezervne dele, menjavo jermena,... :)

Smo ja in vse odtehta prakticnost in fleksibilnost vozila. Alternativa za to ceno je cetrt stanovanja v LJ. Ne hvala.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Lonsarg ::

Seveda da sparanje ne more biti resitev samo po sebi. Ampak tako osnovno sparanje, da kupis avto po svojih zmoznostih, pa je vseeno nujno!

Normirani mesecni strosek za avto (skupni, z padcem vrednosti avta in servisi vred) je lahko 50EUR pri kripi ali pa 1000EUR v drugem ekstremu. Vmes je veeelik razpon in mora vsak najti nek optimum na svojo placo. Ze pri 150EUR na mesec imas lahko cisto soliden avto brez da bi kdo opazil ko te vidi da nekaj ultra sparas.

Ne vem meni se nikol ni bilo treba "mucit" z sparanjem. Mi je nekako spontano ratalo da imam avto zgolj za 100 na mesec in da pac v stacuni gledam cene tudi pri osnovah kot je cevelj in ne kupujem. najdrazjih zadev. Hkrati pa zapravim gore denarja za potovanja in me tam 2k gor/dol ne gane. Skratka sparam tam kjer me ne gane, brez kancka slabe vesti pa zapravim tam kjer imam veselje. Pac taka sproscena spontana financna disciplina, najbrz imam tudi sreco zaradi dobre vzgoje glede tega.

immortan ::

600 šparanje zokn 600 stanovanje najem, 100 kripto, ostalo (hrana, fasnga, bencin)

m0LN4r ::

Lahko sparas tudi tako, da familijo preselis iz 3 sobnega stanovanja v garsonjero, ce ne mislis placevati astronomskih najemnin v LJ.
Ali pa kupis nepremicnino v fukovcih, ampak potem rabis avto vsaj 2 ali pa bos zagonil 400+ na mesec za avtobus, taksi in vlak.

Recimo vozovnica Kobilje - MS za srednjesolca je ca. 100+ evrov na mesec.
Edina povezava je zjutraj ob petih, ko hoce biti pravcajt kjerkoli v MS - gl;hf
Cena vozovnice je 3,10*4 clani*2smeri, vsak delovnik je 540+ evrov za vozovnico na mesec, da se pripeljes _samo_ do glavne postaje v mestu z rukzakom.

Se bolj glupo pa je dati po 100+ evrov na dan za butasta potovanja, ker ti doma ni dovolj lepo.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Furbo ::

kuall je izjavil:

avto sploh ni tako velik strošek. max 100€ na mesec?

100€ na mesec je samo, če si ga dobil v nagradi igri lol
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

zobnik ::

Če je avto strošek si kupiš cliota 1.2 motor, registracija najcenejš kar obstaja. Pa še pije nekje 5-6 litrov če si nežen, stroški vzdrževanja so minimalni, en končnik 15 evrov, zavorne ploščice od 20 evrov dalje. Sam ne spet debata o tem cliotu, lahko tud citroena al puntota majo isto 1.2 motor

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

feryz ::

aken je izjavil:

Bomo rekli 400 eurov na
mesec...
Strošek avta? Kupite si zafiro in boste videli.
Na kontu za leto 2020 (leto '21 ni merodajno), se je nabralo 43 000 evrov. Se pravi, amortizacija (lizing), plus vse ostalo (registracija, gorivo, servisi, potrošni material).
Zaokrožiš na 4 jurje mesečno in je. Stroška za malo boljši avto, 50 000 km letno in recimo, bolj dinamično vožnjo. Način vožnje je ogromen faktor (za tretjino bi se dalo zmanjšati stroške z vožnjo po predpisih), ampak kdo bi se sekiral za to.

miraldi ::

feryz je izjavil:

Fuk, sami milijonarji tukaj.
Ostali smo pa na minimalcih.
Falil sem temo.

Samo norci varčujejo brezciljno. Zakaj? Logitech je povedal.
Shranjujejo nekje denar ali karkoli, zraven pa so toliko škrt, da si ne privoščijo obutve za 18 evrov? Ne moreš verjet.

Sicer, pošteno povedano, tudi jaz si ne bi kupil obutve za 18 evrov. Ker to ni obutev. Smeti.


Ane sami bogataši, se mi zdi da je ta tema namenjema merjenju kurcov..
i7 12700k
RTX 4070ti
32Gb

Lonsarg ::

Prve dve leti sem imel avto ki me je koštal 300EUR in sem ga čez dve leti prodal naprej za 100EUR. Izguba vrednosti avta 100EUR na leto. Servisi 0EUR v dveh letih (no to je bila deloma sreča deloma moja odločitev, tak da dajmo pavšalno 350EUR na leto za servise dati oceno, dovolj za tako kripo) ter 200EUR na leto zavarovanje. To pride 600EUR na leto oziroma 50EUR na mesec.

Skratka teh 50EUR na mesec je kar lepo na mojem dejanskem primeru. 100EUR pa je še dvakrat več od tega, to je pa sploh v izi dosegljivo, niti ne rabiš kake očitne kripe ampak lahko že kaj normalnega.

Bencin v primeru šihta ti krije kilometrina, v primeru potovanja/izleta pa je to v moji glavi strošek potovanja/izleta, ne pa strošek "avta" kot takega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

m0LN4r ::

Se en realen primer: Fukovska vas - Murska Sobota BTC (pa to smo sele pri BTCju) od tu naprej je treba se vzeti bus na drug konec MS.
Avtobus AP MS:
29km Odhod 05:37, Trajanje 0:40ish minut, Cena 2.70€, 29km
Avto Fukovska vas - Murska Sobota delovno mesto:
20km Odhod 06:30, Trajanje 0:22 minut, laganih 55km/h, 1.4 BMT, 1 Litercek goriva.
- Aja pismo, bus dela dodatnih 10km, ker gre okoli po drzavni cesti in mora se tam razvozit vasko deco.
Drugace je od Fukovske vasi do MS BTC 18km po obcinski cesti.
Pa dodajmo, da ni vse v stroskih, ampak da nisi vezan na tiste edine 4 vozne rede.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Glugy ::

gruntfürmich je izjavil:

feryz je izjavil:

Shranjujejo nekje denar ali karkoli, zraven pa so toliko škrt, da si ne privoščijo obutve za 18 evrov? Ne moreš verjet.

Sicer, pošteno povedano, tudi jaz si ne bi kupil obutve za 18 evrov. Ker to ni obutev. Smeti.

sam sebe negiraš. daj raje prej razmisli preden napišeš.

jst si za 18€ niti hišnih copatov ne kupim...


Jz si kupm obutev za 20€ pa mi zdrži 5 let v izi. Če gre za tekaško obutev pa 3 leta. Če živim 100 let je to 20 parov obutev za normalno nošenje po 20 evrov; znese 400 evrov tekom celega življenja. Eni date pa za par obutev 100 evrov pa je niti za 25 let nimate. To je cena ki jo plačaš ker se ti ne da "ubadat" pa na novo kupovat nove poceni obutve pri običajni rabi.
Je pa tud neki res da niso vse 20 evrov vredne obutve enake med seboj. To morš tud računat.


Drugo je če je tvoja raba obutve izredno potrošna, torej da tečeš veliko, da v hribe hodiš na veliko da obutev pelješ čez "abuse", prekomerno uporabljaš obutev za kar ni bila predvidena ali na splošno pri uporabi ne skrbiš lepo z obutvijo. Nekaj je tud od tebe odvisn.

Edina res pozitivna stvar drage obutvije tiste ki res dolgo zdrži je skrb za okolje, al pa če ne znaš poiskat kakovostne poceni obutve. Tako ustvariš manj odpadkov. No al pa če je tvoja noga občutljiva in rabiš da je točno določeno udobje ker psihično ne preneseš manjšo raven udobja.

m0LN4r ::

Glugy je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

feryz je izjavil:

Shranjujejo nekje denar ali karkoli, zraven pa so toliko škrt, da si ne privoščijo obutve za 18 evrov? Ne moreš verjet.

Sicer, pošteno povedano, tudi jaz si ne bi kupil obutve za 18 evrov. Ker to ni obutev. Smeti.

sam sebe negiraš. daj raje prej razmisli preden napišeš.

jst si za 18€ niti hišnih copatov ne kupim...


Jz si kupm obutev za 20€ pa mi zdrži 5 let v izi. Če gre za tekaško obutev pa 3 leta. Če živim 100 let je to 20 parov obutev za normalno nošenje po 20 evrov; znese 400 evrov tekom celega življenja. Eni date pa za par obutev 100 evrov pa je niti za 25 let nimate. To je cena ki jo plačaš ker se ti ne da "ubadat" pa na novo kupovat nove poceni obutve pri običajni rabi.
Je pa tud neki res da niso vse 20 evrov vredne obutve enake med seboj. To morš tud računat.


Drugo je če je tvoja raba obutve izredno potrošna, torej da tečeš veliko, da v hribe hodiš na veliko da obutev pelješ čez "abuse", prekomerno uporabljaš obutev za kar ni bila predvidena ali na splošno pri uporabi ne skrbiš lepo z obutvijo. Nekaj je tud od tebe odvisn.

Edina res pozitivna stvar drage obutvije tiste ki res dolgo zdrži je skrb za okolje, al pa če ne znaš poiskat kakovostne poceni obutve. Tako ustvariš manj odpadkov. No al pa če je tvoja noga občutljiva in rabiš da je točno določeno udobje ker psihično ne preneseš manjšo raven udobja.

Jaz sem se ze tudi nasankal z 20-30 evrov obutvijo. Verjetno proizvodni stroski 10 evrov. Na podplatih je bilo vidno radiranje po dveh tednih. Imam pa druge, ki sem jih kupil na jesenski razprodaji za ca. 80 evrov, izgledajo po treh letih tako, kot tisti za 30 po dveh mescih. Pa tudi pri izdelavi, prileganju, ergonomiji se pozna. Recimo tak, da ce tiste za 30 bolj natancno pogledam, se vidi pri vezalkah, da niso glih enaki pogoji pri quality control, so pac mal posreg luknjice in vezalke, ampak treba je sprobat. Sem bil isto tak, pa ajde kupim 3 pare za 100evrov. Prvic in zadnjic.
Isto je pri teh 15-20eur kavbojkah/hlacah, to se trgajo zepi, zadrge, sivi, na zepu se od zunaj vidi znucanje od telefona. Lahko kupis vsake pol leta nove.
Ampak ja, ce ne delas nic, zdrzi marsikaj.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

krempelj ::

Lonsarg je izjavil:

Prve dve leti sem imel avto ki me je koštal 300EUR in sem ga čez dve leti prodal naprej za 100EUR. Izguba vrednosti avta 100EUR na leto. Servisi 0EUR v dveh letih (no to je bila deloma sreča deloma moja odločitev, tak da dajmo pavšalno 350EUR na leto za servise dati oceno, dovolj za tako kripo) ter 200EUR na leto zavarovanje. To pride 600EUR na leto oziroma 50EUR na mesec.

Skratka teh 50EUR na mesec je kar lepo na mojem dejanskem primeru. 100EUR pa je še dvakrat več od tega, to je pa sploh v izi dosegljivo, niti ne rabiš kake očitne kripe ampak lahko že kaj normalnega.

Bencin v primeru šihta ti krije kilometrina, v primeru potovanja/izleta pa je to v moji glavi strošek potovanja/izleta, ne pa strošek "avta" kot takega.


No bom "pavsalno" raje novinarju, ki se je spravil narediti prispevek z izracuni verjel ;)

https://www.rtvslo.si/moja-generacija/k...

m0LN4r je izjavil:

Se en realen primer: Fukovska vas - Murska Sobota BTC (pa to smo sele pri BTCju) od tu naprej je treba se vzeti bus na drug konec MS.
Avtobus AP MS:
29km Odhod 05:37, Trajanje 0:40ish minut, Cena 2.70€, 29km
Avto Fukovska vas - Murska Sobota delovno mesto:
20km Odhod 06:30, Trajanje 0:22 minut, laganih 55km/h, 1.4 BMT, 1 Litercek goriva.
- Aja pismo, bus dela dodatnih 10km, ker gre okoli po drzavni cesti in mora se tam razvozit vasko deco.
Drugace je od Fukovske vasi do MS BTC 18km po obcinski cesti.
Pa dodajmo, da ni vse v stroskih, ampak da nisi vezan na tiste edine 4 vozne rede.


Vidis, idealna prilika za kolo, ravno fino se razmigas :)).

Ampak salo na stran, mogoce se vseeno splaca ziveti v kraju katerem delas. V 10 letih se ti pokrije razlika v ceni stanovanja.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Mike_Rotch ::

No bom "pavsalno" raje novinarju, ki se je spravil narediti prispevek z izracuni verjel ;)

https://www.rtvslo.si/moja-generacija/k...


Tole je lep prikaz kako nesmiselno je pisati o tem "koliko stane avto". Če nimaš točno takšnega scenarija kot pisec članka je lahko tvoj izračun popolnoma drugačen.


letno prevozi 15.000 kilometrov,
kupi nov avtomobil,
ga uporablja pet let,
avto polno kasko zavaruje pri največji slovenski zavarovalnici,
uveljavlja 50-odstotni bonus in dejstvo, da kot varen voznik ne uveljavlja nobene škode,
kupi letno vinjeto,
gume redno menja vsako sezono (v izračunu premontaže in en komplet zimskih oziroma letnih gum)
avto redno servisira pri pooblaščenih serviserjih.


- Predpostavlja se nov avtomobil. Razlika med novim in rabljenim je lahko že v osnovi 30-40%, če namesto novega kupiš 3 leta star avtomobil. Stroški vzdrževanja načeloma ne bi smeli biti bistveno drugačni, če kupiš avto v tovarniški garanciji.

- Čas uporabe 5 let je povsem arbitraren. Zakaj ne 3 leta oz. 8 let?

- Zakaj polno kasko zavarovanje pri največji slovenski zavarovalnici? Zakaj ne osnovno zavarovanje? Jaz nobenega avta nimam kasko.

- Gume redno menjaš vsako sezono? Lahko kupiš all-season pa ni premontaže.

- Avta ni treba servisirati pri pooblaščenem serviserju.

Potem je tu še izguba vrednosti. Jaz trenutno razmišljam o nakupu avtomobila za cca. 70 jurjev, ki po 15 letih še vedno drži nekje 50% vrednosti na trenutnem trgu. Na drugi strani imaš avtomobile, ki izgubijo 50% vrednosti že po dobrih 3, 4 letih.

Skratka, vsak odgovor na pavšalno vprašanje "koliko stane avto" je BS.

m0LN4r ::

Ampak salo na stran, mogoce se vseeno splaca ziveti v kraju katerem delas. V 10 letih se ti pokrije razlika v ceni stanovanja.
Tako razmisljajo ljudje, ki gledajo vse skozi denar. Zakaj bi sel iz vecgeneracijske hise v "naravi" v kurnik v mesto, kjer tudi rabis vsaj za dva clana druzine mesecno vozovnico po mestu, razen ce imas prevec casa za pesacenje po eno uro gol pa dol po mestu na plocniku med avti in pekocem asfaltu.
Casi so se spremenili in cene prilagodile, dobra nepremicnina v mestu je drazja od vaske nepremicnine + avto.
aken je pac tipicen primer vecvrednostnega kompleksa, da ima on najdaljsega in da so njegove preference in nacin edino ta pravo. Tako zelo velik intelekt, ampak ne uspe se postaviti v druge vloge in sprejeti dejstvo, da smo si ljudje razlicni z razlicnimi preferencami in da 3-4 sobni kurnik v glavnem mestu ne stane tolko kot stirje rabljeni megani v fukovcih, ki se servisirajo pod kozolcem.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

m0LN4r ::

Mike_Rotch je izjavil:

No bom "pavsalno" raje novinarju, ki se je spravil narediti prispevek z izracuni verjel ;)

https://www.rtvslo.si/moja-generacija/k...


Tole je lep prikaz kako nesmiselno je pisati o tem "koliko stane avto". Če nimaš točno takšnega scenarija kot pisec članka je lahko tvoj izračun popolnoma drugačen.


letno prevozi 15.000 kilometrov,
kupi nov avtomobil,
ga uporablja pet let,
avto polno kasko zavaruje pri največji slovenski zavarovalnici,
uveljavlja 50-odstotni bonus in dejstvo, da kot varen voznik ne uveljavlja nobene škode,
kupi letno vinjeto,
gume redno menja vsako sezono (v izračunu premontaže in en komplet zimskih oziroma letnih gum)
avto redno servisira pri pooblaščenih serviserjih.


- Predpostavlja se nov avtomobil. Razlika med novim in rabljenim je lahko že v osnovi 30-40%, če namesto novega kupiš 3 leta star avtomobil. Stroški vzdrževanja načeloma ne bi smeli biti bistveno drugačni, če kupiš avto v tovarniški garanciji.

- Čas uporabe 5 let je povsem arbitraren. Zakaj ne 3 leta oz. 8 let?

- Zakaj polno kasko zavarovanje pri največji slovenski zavarovalnici? Zakaj ne osnovno zavarovanje? Jaz nobenega avta nimam kasko.

- Gume redno menjaš vsako sezono? Lahko kupiš all-season pa ni premontaže.

- Avta ni treba servisirati pri pooblaščenem serviserju.

Potem je tu še izguba vrednosti. Jaz trenutno razmišljam o nakupu avtomobila za cca. 70 jurjev, ki po 15 letih še vedno drži nekje 50% vrednosti na trenutnem trgu. Na drugi strani imaš avtomobile, ki izgubijo 50% vrednosti že po dobrih 3, 4 letih.

Skratka, vsak odgovor na pavšalno vprašanje "koliko stane avto" je BS.

Tocno tako, diskutirati o tem nima veze. Tako kot se ne diskutira zakaj ima nekdo garsonjero v LJ za 200k, drugi pa hiso v fukovcih za 50k.
Kot zanimivost, nas sekundarni druzinski avto bo letos star 22 let.
CENA: 1.980.000 SIT - prevazal je 3 generacije po celi Sloveniji in sosednjih drzavah, sluzbeno, prevozi.si in nenazadnje za v gorice in njive.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

c3p0 ::

Na stran dam dobrih 4k, potrebe za življenje so skromne, ni kreditov, najemnin. Za nizko plačo pa tudi ne bom delal, če že delam.

Poskusil sem penzijo v zgodnjih 30-ih, a to ni bilo zame.

m0LN4r ::

Bolj zanimivo bi bilo vedeti ali das 4k na stran od 4,5k ali pa 10k ali pa 20k itn.

Imamo dva ekstrema, zivi v mestu v najemnini, nima avta in vseeno potrosi vse, vsak mesec.
Zivi v vukojebini, si obnovi hisico in ima odplacan avto pa se uspe nekaj prihraniti.

Vse ostalo je nekje vmes.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

IL_DIAVOLO ::

Glugy je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

feryz je izjavil:

Shranjujejo nekje denar ali karkoli, zraven pa so toliko škrt, da si ne privoščijo obutve za 18 evrov? Ne moreš verjet.

Sicer, pošteno povedano, tudi jaz si ne bi kupil obutve za 18 evrov. Ker to ni obutev. Smeti.

sam sebe negiraš. daj raje prej razmisli preden napišeš.

jst si za 18€ niti hišnih copatov ne kupim...


Jz si kupm obutev za 20€ pa mi zdrži 5 let v izi. Če gre za tekaško obutev pa 3 leta. Če živim 100 let je to 20 parov obutev za normalno nošenje po 20 evrov; znese 400 evrov tekom celega življenja. Eni date pa za par obutev 100 evrov pa je niti za 25 let nimate. To je cena ki jo plačaš ker se ti ne da "ubadat" pa na novo kupovat nove poceni obutve pri običajni rabi.
Je pa tud neki res da niso vse 20 evrov vredne obutve enake med seboj. To morš tud računat.


Drugo je če je tvoja raba obutve izredno potrošna, torej da tečeš veliko, da v hribe hodiš na veliko da obutev pelješ čez "abuse", prekomerno uporabljaš obutev za kar ni bila predvidena ali na splošno pri uporabi ne skrbiš lepo z obutvijo. Nekaj je tud od tebe odvisn.

Edina res pozitivna stvar drage obutvije tiste ki res dolgo zdrži je skrb za okolje, al pa če ne znaš poiskat kakovostne poceni obutve. Tako ustvariš manj odpadkov. No al pa če je tvoja noga občutljiva in rabiš da je točno določeno udobje ker psihično ne preneseš manjšo raven udobja.


Gre se tudi design in znamko, pri čevljih za 20 evrov tega pač ni.

Fake adidas in nike nekateri se samo za doma nosimo, za v sumo in travo kosit :D
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

damyan33 ::

V zadnjem letu cca. 2/3 prihodkov.

nejc_nejc ::

Furbo je izjavil:

.....
Ima kar vezo, razen za finančno nepismene.

Eni ljudje cel lajf ne poštudirajo, da 40% časa hodijo v službo samo zato, da plačujejo avto, ki ga rabijo za vožnjo do službe.


Ta je resnicna.

Mike_Rotch ::

Ne, ni. Zelo malo ljudi rabi avto samo za vožnjo do službe.

IL_DIAVOLO ::

Zelo malo ljudi rabi nov avto, se manj si ga lahko "privošči".
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

m0LN4r ::

V cem je razlika, ce si ista oseba kupi en avto za 20 let ali pa v 20 letih 5 rabljenih?
Ce ostanemo pri "cliotu"
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

feryz ::

Načeloma bo druga varianta dražja.

matic492 ::

Danes kupit nov avto, ki bo držal 20 let je verjetno bolj loterija kot pa kripto shitcoini :))
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

feryz ::

Ti to praviš.
Jaz pa pravim, da najdi avto v preteklosti, ki je par 100 tisoč kilometrov pospeševal, vozil, zaustavljal dve toni materiala z ogromnimi močmi, brez nekih večjih felerjev.
Primerjate neprimerljivo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: energetik ()

m0LN4r ::

Meni se zdi ravno obratno. Enostaven avto z osnovno opremo za osnovno rabo, danes zdrzi prakticno forever.
Danes pa vsak picipoki z lahkoto dela 10-20k na leto, kvarit se pa zacne kaj sele cez 10-15 let. Rje pa vec tudi ni tolko, ker je vec plastike in aluminija, kot nekoc pa se en kup plastike za zascito in in in.
To temelji na osnovi tistih izjav, ki pravijo, da je 3-4 leta star rabljen avto, kot nov. Torej, kaj je zdaj res.

matic492 je izjavil:

Danes kupit nov avto, ki bo držal 20 let je verjetno bolj loterija kot pa kripto shitcoini :))

Enostaven motor, prakticno enak kot 20 let nazaj bo zdrzal vec, kot njegov predhodnik. Saj sem rekel obicn clio, ne pa nek chiptunanturbobmw.
Pa tudi, ce bo kdaj kaj za popravit, ni to nek bavbav.

Pac moras primerjati hruske z hruskami. Ne mores primerjati rabljeno 16V alfo, ki je imela ze 3 generalke, dva nova cilindra z novim 80ish konjskim cliotom, na katerem se skoraj nic nima za pokvarit, ker nic nima.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

matic492 ::

Sem že slišal za nek KIA poceni model(ne vem kateri) , preprost motor, ki je bil celoten motor menjan pod garancijo po 6 mescih, pa ima "7 let garancije".

Itak verjamem da je isto kot včasih - odvisno od specifičnega tipamotorja.

Mene bolj zanima vsa ta elektronika kako se bo menjala čez 20+ let, to se bo moralo naredit neke univerzalne rešitve.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Mike_Rotch ::

Posamezni primeri, ko se cele motorje ali celo cele avtomobile menja so prisotni pri vseh proizvajalcih. Tudi Toyota ima kak fiasko z ribanjem motorjev za sabo. Pa pregovorno neuničljivi Subaru.

Amapk v povprečju pa danes avti zdržijo ogromno z rednim vzdrževanjem. Elektronika pa tudi ni problem, večinoma gre za solid state zadeve, ki delajo.

matic492 ::

No, to je tudi res, če je še moj lahko imel 16 let star 4:3 zaslonček brez mrtvih pikslov, bojo že danes kaj podobnega naredili :D

In any case je to večna debata. Avto je lahko clio za 500EUR pa ga voziš dokler na razpade na kolesih. Za nekoga pa nov škodilak ali golf vsakih 5-10 let.

Kot sem že prej napisal je problem ko se uloviš v cikel... si v najemu in vzameš še avto na leasing, potem rabiš nov računalnik in gre na kartico na 6 obrokov, telefon je na 24 obrokov, gre kaj narobe in moraš vzet kak hitri kredit za kakšno leto... potem pa vse kar pride gre ven.

Tako da ni realno primerjat to, da skeširaš avto za recimo < 3000EUR, kjer imaš stroške SAMO ko gre kaj narobe (servis), drugače si pa likviden vsak mesec, ker nimaš obveznega obroka za leasing. To mogoče pomeni da imaš namesto tega da kupupješ na kreditno kartico, varčevalni račun iz katerega lahko črpaš. Zelo zelo drugačen občutek je tako živet kot pa da imaš vnaprej stroške z obroki itd. (tudi mentalno - lažje je kupit nekaj na kreditno kartico "bom že takrat odplačal", kot vzet EUR dol iz vačrevalnega in skeširat... vsi vemo da ni isti občutek)

Tu govorim o neki povprečni družini... tu gor itak ne vem a si zmišljujete ali so na slo-techu res vsi z konkretno nadpovprečnimi dohodki da se govori o šparanju 1000-4000EUR na mesec. Sicer svaka čast oz. je super da nam gre dobro :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

m0LN4r ::

Kaksnih resnejsih problemov dandanes ni, omenjeni problemi so anomalije, ki doletijo enga na par miljonov. Po domace v Sloveniji mogoce zariba en avto na leto.
Mene bolj skrbi, ko sem gledal par posnetkov raznih debunked neuradnih mehanikov, ki zaradi pomanjkanja dela "popravijo" avte tako, da se bos sigurno knjemu vrnil prej ali slej. Ali pa ko gledam posnetke, kaj vse znajo zajebat razni vajenci in potem resijo na ZKP nacin in skrijejo napako.
Najhuj je bilo, kako je en mehanik nategoval enga starca. Mu je naredil luknjo v nek slauf, pa mu je avto cukal in so mu menjali vse zivo pokasirali ogromno denarja itn.
Skratka moznosti je neomejeno in verjamem, da so doloceni popoldani zelo zelo zviti lisjaki.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

njyngs ::

Odprem temo o ostanku denarja na mesec, pa tema teče o plehu. Good job med over net.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko % prihodkov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10511920 (6082) borut_p
»

Mesečni stroški bivanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11224316 (20170) zobnik

Več podobnih tem