» »

koliko daste na mesec na stran (varcevanje)?

koliko daste na mesec na stran (varcevanje)?

gojira ::

bobby je izjavil:

Vajini starsi potemtaken so dalec od tega, da so pravi naslov glede nasvetov. Gori si številke napisal, ki so za moje pojme zelo dobre.

In verjamem, da lahko na tedenski osnovi zamenjas oz najdes naprimer 8 ur, (ce si veliko v avtu, ugasni gluposti pa kajxkoristnega-audioknjige, dolocene kanale yt magari) kjer bos se spravil v svet financ. Ampak spet, ce te to zanima, ce te ne, potem razmeci v etfje in poglej 1x na mesec, kako je stanje in to je to.


Kar so naju oz. vsaj mene zmotivirali je bilo to, da sem si rekel, da mi tako ne bomo živeli kot so oni :D Torej sem se veliko izobraževal pa kar precej pretegnil, da smo prišli do te stopnje. Sedaj sva pa malo zgubljena iskreno povedano. Sva pa v zelo zgodnji 30ih letih, tako da nekaj še imamo pred sabo.

Pravzaprav me zanima, ker drugače že tega nebi dosegla kar sva do sedaj. Sicer izključno z varčevanjem ampak sva pa smotrno razpolagala z denarjem in nisva slepo sledila trendom oz. živela preko svojih zmožnosti.

Imaš kakšen dober resource kje začeti? Cenim svoj denar in sem včasih malo skeptičen komu zaupati in komu ne. ETF deloma poznam ampak se mi sanja ne kje kupovati oz. kje začeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gojira ()

l0g1t3ch ::

1200e/leto nakupna cena
700e/4 leta za letne in zimske pnevmatike
600e/letno registracija in zavarovanje
200e/letni servis
800e/letno goriva
110e/letna vinjeta

Torej cca 270e/mesec.
Majhna cena za vse tiste momente ko pride prav.

aken ::

l0g1t3ch je izjavil:

1200e/leto nakupna cena
700e/4 leta za letne in zimske pnevmatike
600e/letno registracija in zavarovanje
200e/letni servis
800e/letno goriva
110e/letna vinjeta

Torej cca 270e/mesec.
Majhna cena za vse tiste momente ko pride prav.


Odvisno, nekateri bi radi ziveli v stanovanju, ne na parkiriscu. Si vstel cene parkiranja, menjave gum, izgubljen cas v guzvi, rezervne dele, menjavo jermena,... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

bobby ::

Pa spet vlecete neke stecilke iz amerike, ki v tem primeru nimajo beze s Slo,..

A ste res tako raztreseni, da se je tezko fokusirat na Slo v tem primeru in na osnovo teme.

Aken: jaz se ne strinjam s to tvojo matematiko, ker. Ima vsak drugacne zahteve in poglede na prevozno sredstco in njih nakupe.
Jaz ne dam vec ko 6k za šajtrgo. Ampak mi izgled, starost in ostale neumnosti (bataljon nepotrebne navlake od opreme-hocem 120konjev, klimo, airbage in to je to). In mi Toyote zadoatujejo ze zadnjih 14 let, pa predno se kdo spravi, cca 30kkm na leto pa gume so gor max 2sezoni in ne za 50eur.

Pac vsakemu scoje, amoak je pa tko, da je avto pri meni asset, ne liability.

Sem v najemu, ker mi je bilo skoda 100k zmetat za cegle, stanovanje mi je liability, 100k so mi bili asset, ki ao se namnozili.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

aken ::

A bo tole vredu? Po 5. letih grejo stroski samo navzgor, pa cene so za 2016.

https://www.rtvslo.si/moja-generacija/k...

Prisli so do ~400 evrov na mesec. 96000 eurov z dvema avtomobiloma v 10 letih. Se pravi vrzes skozi okno za eno predkrizno garsioniero, ker uporabljas avtomobil. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

matic492 ::

aken je izjavil:

Odvisno, nekateri bi radi ziveli v stanovanju, ne na parkiriscu. Si vstel cene parkiranja, menjave gum, izgubljen cas v guzvi,... :)


Zdaj si pa picajzlast. Si ti vštel ure čakanja na avtobus/trolo/vlak ali s čimerkoli se pač prevažaš brez avta? Si vštel ves čas, ki ga več porabiš, ker se ne voziš z avtom (recimo 2 uri vlak LJ->MB namesto avto 1 urca).

Jaz se drugače 100% strinjam da je avto za večino največja potrata denarja, oziroma jih ovira pri doseganju ciljev (kot sem že napisal), ampak nekateri pač hočemo živeti bolj udobno, kot pa da moramo planirat vsako pot po svežo solato in 3 kile krompirja, in smo zato pripravljeni plačat luksuz avta, ker si zarad tega ne odžiramo od ust (nekateri si, uf, sem slišal za nekaj hudih avtov ranga BMW M/Mercedes AMG, ki jih imajo ljudje na leasing in gre večina mesečnega dohodka za avto)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

aken ::

matic492 je izjavil:

aken je izjavil:

Odvisno, nekateri bi radi ziveli v stanovanju, ne na parkiriscu. Si vstel cene parkiranja, menjave gum, izgubljen cas v guzvi,... :)


Zdaj si pa picajzlast. Si ti vštel ure čakanja na avtobus/trolo/vlak ali s čimerkoli se pač prevažaš brez avta? Si vštel ves čas, ki ga več porabiš, ker se ne voziš z avtom (recimo 2 uri vlak LJ->MB namesto avto 1 urca).

Jaz se drugače 100% strinjam da je avto za večino največja potrata denarja, oziroma jih ovira pri doseganju ciljev (kot sem že napisal), ampak nekateri pač hočemo živeti bolj udobno, kot pa da moramo planirat vsako pot po svežo solato in 3 kile krompirja, in smo zato pripravljeni plačat luksuz avta, ker si zarad tega ne odžiramo od ust (nekateri si, uf, sem slišal za nekaj hudih avtov ranga BMW M/Mercedes AMG, ki jih imajo ljudje na leasing in gre večina mesečnega dohodka za avto)


Imam kolo, lahko mi racunas 1x plasce na 3+ leta, 2x zracnice na leto in kaksen zajtrk, sebi pa pristejes se clanarino za fitnes.

Se enkrat, po tem izracunu https://www.rtvslo.si/moja-generacija/k... popusite z dvema avtomobiloma (enkrat boste imeli tudi drago) za eno predkrizno garsioniero v 10. letih.

Toliko o sparanju.

Mogoce bo kdo tudi ugotovil, da se pa morda le ne splaca imeti stanovanja izven kraja bivanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

matic492 ::

aken je izjavil:

Imam kolo, lahko mi racunas 1x plasce na 3+ leta, 2x zracnice na leto in kaksen zajtrk, sebi pa pristejes se clanarino za fitnes.



Ne, jaz imam tekaške čevlje za to, 150EUR / 2 leti oz 6,25EUR na mesec za tekaške čevlje :)) :))

EDIT: PS: Tudi midva nimava 2 avta, če bi bilo po njeno (punca), bi še ta avto prodala.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

aken ::

matic492 je izjavil:

če bi bilo po njeno (punca), bi še ta avto prodala.


Pametno, nadpovprecno inteligentno dekle, drzi se je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

l0g1t3ch ::

aken je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

1200e/leto nakupna cena
700e/4 leta za letne in zimske pnevmatike
600e/letno registracija in zavarovanje
200e/letni servis
800e/letno goriva
110e/letna vinjeta

Torej cca 270e/mesec.
Majhna cena za vse tiste momente ko pride prav.


Odvisno, nekateri bi radi ziveli v stanovanju, ne na parkiriscu. Si vstel cene parkiranja, menjave gum, izgubljen cas v guzvi, rezervne dele, menjavo jermena,... :)


Nevem zakaj bi se avto in stanovanje izključevala?
Parkiranje na domačem dvorišču je zastonj, če grem karikirano z avtom na bled je pa parking strošek izleta če sm tolk len da hočem parkirat v centru.
Ampak namesto parkinga lahko plačam taksi...
Ali pa grem z busom in izgubim cel kup časa in še manj udobno je. Za kolo je pa še malo predaleč za predšolske otroke.

aken ::

l0g1t3ch je izjavil:

aken je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

1200e/leto nakupna cena
700e/4 leta za letne in zimske pnevmatike
600e/letno registracija in zavarovanje
200e/letni servis
800e/letno goriva
110e/letna vinjeta

Torej cca 270e/mesec.
Majhna cena za vse tiste momente ko pride prav.


Odvisno, nekateri bi radi ziveli v stanovanju, ne na parkiriscu. Si vstel cene parkiranja, menjave gum, izgubljen cas v guzvi, rezervne dele, menjavo jermena,... :)


Nevem zakaj bi se avto in stanovanje izključevala?
Parkiranje na domačem dvorišču je zastonj, če grem karikirano z avtom na bled je pa parking strošek izleta če sm tolk len da hočem parkirat v centru.
Ampak namesto parkinga lahko plačam taksi...
Ali pa grem z busom in izgubim cel kup časa in še manj udobno je. Za kolo je pa še malo predaleč za predšolske otroke.


Ni debata o tvojih fetisih ampak o varcevanju. Ravno smo ugotovili (tl;dr), da lahko 400 eurov na mesec prisparas, ce se odpoves avtomobilu. Ali 48000 eurov na 10 let (je vec, pa baje ne bomo picajzlali).

bobby ::

gojira je izjavil:

bobby je izjavil:

Vajini starsi potemtaken so dalec od tega, da so pravi naslov glede nasvetov. Gori si številke napisal, ki so za moje pojme zelo dobre.

In verjamem, da lahko na tedenski osnovi zamenjas oz najdes naprimer 8 ur, (ce si veliko v avtu, ugasni gluposti pa kajxkoristnega-audioknjige, dolocene kanale yt magari) kjer bos se spravil v svet financ. Ampak spet, ce te to zanima, ce te ne, potem razmeci v etfje in poglej 1x na mesec, kako je stanje in to je to.


Kar so naju oz. vsaj mene zmotivirali je bilo to, da sem si rekel, da mi tako ne bomo živeli kot so oni :D Torej sem se veliko izobraževal pa kar precej pretegnil, da smo prišli do te stopnje. Sedaj sva pa malo zgubljena iskreno povedano. Sva pa v zelo zgodnji 30ih letih, tako da nekaj še imamo pred sabo.

Pravzaprav me zanima, ker drugače že tega nebi dosegla kar sva do sedaj. Sicer izključno z varčevanjem ampak sva pa smotrno razpolagala z denarjem in nisva slepo sledila trendom oz. živela preko svojih zmožnosti.

Imaš kakšen dober resource kje začeti? Cenim svoj denar in sem včasih malo skeptičen komu zaupati in komu ne. ETF deloma poznam ampak se mi sanja ne kje kupovati oz. kje začeti.



Imam amoak najprej zamenjaj beseso "denar" z besedo valuta. Ker to, kar imas nasparane številke, ni denar.
Potem pa tocno to, kar se dogaja ze od leta 71 naprej,.. Torej monetarna zgodovina, da bos vedel, zakaj se aploh gre.

Potem pa kar se investiranja tice zopet, kot smo povedali ze velikokrat na tem forumu v nitki "kdo kaj aluzi z delnicami" in "inflacija nekaj" itd... Pac dobro, sta se naucila to,, kar rabita, da drago prodata svoj cas za valuto. To znata, sedaj pa porabita se cas, da to valuto pretvorita v delavno kobilo, ki najmanj ohranja vrednost oz se mnozi.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

matic492 ::

aken je izjavil:

Ni debata o tvojih fetisih ampak o varcevanju. Ravno smo ugotovili (tl;dr), da lahko 400 eurov na mesec prisparas, ce se odpoves avtomobilu. Ali 48000 eurov na 10 let (je vec, pa baje ne bomo picajzlali).


Ja, debata je o varčevanju, ampak o proporcijah varčevanja. Če je nekdo direktor večmiljonske firme, in služi od delnic + plače 50000EUR na mesec, mu pač ne boš rekel da si ne sme kupiti lamborghinija na leasing, ker bi lahko tistih 5000EUR obroka rajši prišparal, ne?

Takoisto ni problem če ima nekdo povprečen avto doma, pa služi skupaj z ženo nekaj tisoč evrov na mesec in ima svojo stanovanje.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

feryz ::

Če greš na Bled, parkiraš tam, kjer je najdražje in požreš najdražjo kremšnito. Takisto v Ljubljani, ko greš na izlet.
Ali pa v Benetkah. Ko sva šla s tamalo na izlet tja, oz. sva se usput ustavila, sva si privoščila pavzo na Markovem trgu, za mizo. Še kelnar je rekel, da je boljše za naju, če greva za šank. Pač zgledam kot klošar, ki bi mu dal evro za dedci vina. Ampak se nisem dal prepričati. Kofe in 2 soka 35 evrov.
Če nimaš ali si ne privoščiš na izletu, je boljše da ne greš.

bobby ::

matic492 je izjavil:

aken je izjavil:

Ni debata o tvojih fetisih ampak o varcevanju. Ravno smo ugotovili (tl;dr), da lahko 400 eurov na mesec prisparas, ce se odpoves avtomobilu. Ali 48000 eurov na 10 let (je vec, pa baje ne bomo picajzlali).


Ja, debata je o varčevanju, ampak o proporcijah varčevanja. Če je nekdo direktor večmiljonske firme, in služi od delnic + plače 50000€ na mesec, mu pač ne boš rekel da si ne sme kupiti lamborghinija na leasing, ker bi lahko tistih 5000€ obroka rajši prišparal, ne?



Taki si definitivno kupujejo lambota na lizing in ostanku valute nataknejo uzdo, da dela za njega in lambota
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

aken ::

feryz je izjavil:

Če greš na Bled, parkiraš tam, kjer je najdražje in požreš najdražjo kremšnito. Takisto v Ljubljani, ko greš na izlet.
Ali pa v Benetkah. Ko sva šla s tamalo na izlet tja, oz. sva se usput ustavila, sva si privoščila pavzo na Markovem trgu, za mizo. Še kelnar je rekel, da je boljše za naju, če greva za šank. Pač zgledam kot klošar, ki bi mu dal evro za dedci vina. Ampak se nisem dal prepričati. Kofe in 2 soka 35 evrov.
Če nimaš ali si ne privoščiš na izletu, je boljše da ne greš.


A lahko nehate opravicevati zakaj imate avto, ker nima nobene veze s temo.

matic492 ::

feryz je izjavil:

Če greš na Bled, parkiraš tam, kjer je najdražje in požreš najdražjo kremšnito. Takisto v Ljubljani, ko greš na izlet.
Ali pa v Benetkah. Ko sva šla s tamalo na izlet tja, oz. sva se usput ustavila, sva si privoščila pavzo na Markovem trgu, za mizo. Še kelnar je rekel, da je boljše za naju, če greva za šank. Pač zgledam kot klošar, ki bi mu dal evro za dedci vina. Ampak se nisem dal prepričati. Kofe in 2 soka 35 evrov.
Če nimaš ali si ne privoščiš na izletu, je boljše da ne greš.



Če se pelješ iz Slovenije do Francije čez Italjo, daš nekaj čez 60€ samo za cestnino (v eno smer), lepo služijo >:D
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Uporabnik ::

Samo osebni finančni načrt ti pove, koliko, kdaj in kam. Vse ostalo je bullshit.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

Furbo ::

aken je izjavil:

A lahko nehate opravicevati zakaj imate avto, ker nima nobene veze s temo.

Ima kar vezo, razen za finančno nepismene.

Eni ljudje cel lajf ne poštudirajo, da 40% časa hodijo v službo samo zato, da plačujejo avto, ki ga rabijo za vožnjo do službe.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

gojira ::

bobby je izjavil:

Imam amoak najprej zamenjaj beseso "denar" z besedo valuta. Ker to, kar imas nasparane številke, ni denar.
Potem pa tocno to, kar se dogaja ze od leta 71 naprej,.. Torej monetarna zgodovina, da bos vedel, zakaj se aploh gre.

Potem pa kar se investiranja tice zopet, kot smo povedali ze velikokrat na tem forumu v nitki "kdo kaj aluzi z delnicami" in "inflacija nekaj" itd... Pac dobro, sta se naucila to,, kar rabita, da drago prodata svoj cas za valuto. To znata, sedaj pa porabita se cas, da to valuto pretvorita v delavno kobilo, ki najmanj ohranja vrednost oz se mnozi.


Ubistvu tudi ideologijo oz. nasvet do neke mere poznam ampak ne vem kje začeti :) Ne tako dolgo nazaj smo odplačali stanovanje in imamo trenutno cca 30k na računu in pač tam stojijo in se na njih prah nabira oz. se vsak mesec doda cca 4k kot sem že prej omenil. Sedaj pa kako to oplemeniti :D Ampak ja, to je že za drugo temo.

aken ::

Uporabnik je izjavil:

Samo osebni finančni načrt ti pove, koliko, kdaj in kam. Vse ostalo je bullshit.

Pa krilatice "osebni financni nacrt" so tudi bullshit, ki nima popolnoma nobene vrednosti. Je nekje na nivoju "augenmast" se splaca, pa "auspuhlagerji" tudi.

zobnik ::

Samo JAZ in JAZ koliko ljudem v stiski ste pomagal. Pomojem je večina tukaj takih, da gledajo samo na svojo rit podobno kot na podeželju.

matic492 ::

zobnik je izjavil:

Samo JAZ in JAZ koliko ljudem v stiski ste pomagal. Pomojem je večina tukaj takih, da gledajo samo na svojo rit podobno kot na podeželju.


Uf, ogromno, namreč plačujem davke vsak mesec.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

bobby ::

zobnik je izjavil:

Samo JAZ in JAZ koliko ljudem v stiski ste pomagal. Pomojem je večina tukaj takih, da gledajo samo na svojo rit podobno kot na podeželju.


:) Lahko zacnes. Tu imam tudi kaj za povedat ampak ker ima za ta segment strogo, da ce pomagam, vem za to samo jaz in tisti, ki sem mu dal.
Tko da se lahko zacnes hvalisat, glede tega pa nimam na tem forumu kaj povedat.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

birtija ::

Da malo razbijem tole filozofiranje:

Živim na veliki nogi (št. 48-49), za čevlje plačujem cca. 100-150€ (ker nimam neke izbire, izberem pa vedno dobre-Ecco), prevozim letno 30Kkm, avto zamenjam vsakih 12-15 let (če zdrži), vzdržujem in obnavljam staro hišo, povprečna plača x 2 (jeb'ga, sem srečno poročen). Uspem povprečno privarčevat 500 EUR mesečno. En otrok že samostojen, en še študent. Staneta pa oba! Nikoli lačen in žejen. Razen ko hujšam!

zobnik ::

matic492 je izjavil:

zobnik je izjavil:

Samo JAZ in JAZ koliko ljudem v stiski ste pomagal. Pomojem je večina tukaj takih, da gledajo samo na svojo rit podobno kot na podeželju.


Uf, ogromno, namreč plačujem davke vsak mesec.



ahahaha
Niti centa ne pride do revežev, vse prej pobašejo tisti ki imajo že tako dost pa dobijo še več. ;((

matic492 ::

zobnik je izjavil:

ahahaha
Niti centa ne pride do revežev, vse prej pobašejo tisti ki imajo že tako dost pa dobijo še več. ;((


Ah, en izmed jamračev.

https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...

V letu 2021 je dala država cca 300 miljonv več za socialno podporo, štipendije in neprofitne ogranizacije, kot pa plače vseh skupaj v javni upravi.

135 miljonov za brezposelne, 531 miljonov za otroške dodatke in podobno, 345 miljonov socialne varnosti, 76 miljonov štipendij itd.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

zobnik ::

Socialne se ne dobi kr tko na lepe oči, dejte si že 1x to dopovedat da so pogoji strogi za pridobitev te pravice....., če ni nekdo na zavodu...govorim o teh, ki so v revščini, niso prijavljeni na zavodu in ne dobijo niti centa od države ali pomoči od drugih, kolk je takih pr nas 200.000

bobby ::

Maticb, se ne steinjam velikokrat z zobnikom ampak tokrat pa se. To da ti placujes davke, oz mi vsi, gre za "pomoc" procentualno zelo malo. Vec ga gre privat firmam za gradnjo cest in njih vzdrzevanje, ki soctebi bolj pomembne.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

matic492 ::

Mislim, itak je napisano delno v sarkazmu, ker je off topic, ampak če že hoče konkretne cifre:

10% proračuna je šlo zaza socialne transferje, se mi zdi drugače kar konkretna cifra :)

Ocenjujem da sem plačal dohodnine/davka/prispevkov in DDVja lani nekje 40,000€, torej je moj delež v socialnih transferjih države 4000€ za lansko leto. Tako rekoč sem nekomu kril skoraj celo leto socialne podpore :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

lemur233 ::

matic492 je izjavil:

Mislim, itak je napisano delno v sarkazmu, ker je off topic, ampak če že hoče konkretne cifre:

10% proračuna je šlo zaza socialne transferje, se mi zdi drugače kar konkretna cifra :)

Ocenjujem da sem plačal dohodnine/davka/prispevkov in DDVja lani nekje 40,000€, torej je moj delež v socialnih transferjih države 4000€ za lansko leto. Tako rekoč sem nekomu kril skoraj celo leto socialne podpore :)


Se ti zahvaljujem, hvala ker me podpiraš.

zobnik ::

matic492 je izjavil:

Mislim, itak je napisano delno v sarkazmu, ker je off topic, ampak če že hoče konkretne cifre:

10% proračuna je šlo zaza socialne transferje, se mi zdi drugače kar konkretna cifra :)

Ocenjujem da sem plačal dohodnine/davka/prispevkov in DDVja lani nekje 40,000EUR, torej je moj delež v socialnih transferjih države 4000EUR za lansko leto. Tako rekoč sem nekomu kril skoraj celo leto socialne podpore :)


Ja in koliko tega denarja dejansko pride do ljudi, ki je namenski, da ga prej ne pobašejo sami po ministrstvih....dobijo ga tudi tisti s premoženjem in tisti ki bi lahko preživel brez pomoči saj imajo skrito premoženje (so ga namensko prepisal na sorodnike)....se mi zdi da na koncu revež najslabše odnese, najmanj dobi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

bobby ::

matic492 je izjavil:

Mislim, itak je napisano delno v sarkazmu, ker je off topic, ampak Äe Ĺže hoÄe konkretne cifre:

10% proraÄuna je ĹĄlo zaza socialne transferje, se mi zdi drugaÄe kar konkretna cifra :)

Ocenjujem da sem plaÄal dohodnine/davka/prispevkov in DDVja lani nekje 40,000âŹ, torej je moj deleĹž v socialnih transferjih drĹžave 4000⏠za lansko leto. Tako rekoÄ sem nekomu kril skoraj celo leto socialne podpore :)


Zaokroziva, da okvirno 46% se najmanj placa se predno na trr dobis, pa da si placal 40k v enem letu pomeni, da imas letni prihodek bruto cca koliko, 120k?
V tem primeru se ti tudi jaz zahvaljujem :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

matic492 ::

zobnik je izjavil:

Ja in koliko tega denarja dejansko pride do ljudi, ki je namenski, da ga prej en pobašejo sami po ministrstvih....dobijo ga tudi tisti s premoženjem in tisti ki bi lahko preživel brez pomoči saj imajo premoženje....se mi zdi da na koncui revež najslabše odnese, najmanj dobi.


Zdaj smo že konkretno off topic, pa valda se malo zajebavam, ampak zanimivo je pogledat na tak način ne?

Pač dejstvo je, da če si zaposlen (ali na drug način plačuješ davke), pomagaš. Noben sistem ni perfekten in vedno bo korupcija, to je tudi res.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

bobby ::

zobnik je izjavil:

matic492 je izjavil:

Mislim, itak je napisano delno v sarkazmu, ker je off topic, ampak če že hoče konkretne cifre:

10% proračuna je šlo zaza socialne transferje, se mi zdi drugače kar konkretna cifra :)

Ocenjujem da sem plačal dohodnine/davka/prispevkov in DDVja lani nekje 40,000EUR, torej je moj delež v socialnih transferjih države 4000EUR za lansko leto. Tako rekoč sem nekomu kril skoraj celo leto socialne podpore :)


Ja in koliko tega denarja dejansko pride do ljudi, ki je namenski, da ga prej ne pobašejo sami po ministrstvih....dobijo ga tudi tisti s premoženjem in tisti ki bi lahko preživel brez pomoči saj imajo skrito premoženje (so ga namensko prepisal na sorodnike)....se mi zdi da na koncu revež najslabše odnese, najmanj dobi.


Nepomembno, to je pa problem sistema v katerem si in imas moznost oddat glas na najbec vsake 4 leta in vmes podat predloge vladi. Ce nic od tega, se nimas pravice pritozevat, zal.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

zobnik ::

Ampak ta denar ne pride do revežev, ker ga prej ostali pokradejo.
Slišal sem da je trenutno 65.000 ljudi na socialni, od tega vrjetno 20.000 kateri delajo in dobijo še poelg socialno, torej si sami plačajo socialno
Ostane nam 45.000 ljudi, to je mesečno nekje 15 miljonov za socialno pomoč. A država vsak mesec doda 1 milijardo za upokojence.

matic492 ::

(Podvojen post).
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

zobnik ::

Nč se ne bo spremenil, ker ko se goljufive podgane razmnožijo jih niti atomska bomba ne uniči se hudič še po luknjah skrijejo in preživijo.
Al pa tista fora, ko dobivajo trošarine za gorivo, subvencije in ostalo, veste kolk je to par 100 miljonov.
Al pa za gretje stolčkov z univer.diplomo 1300 neto plače...za mešanje megle, kolk je bruto 2200

matic492 ::

bobby je izjavil:


Zaokroziva, da okvirno 46% se najmanj placa se predno na trr dobis, pa da si placal 40k v enem letu pomeni, da imas letni prihodek bruto cca koliko, 120k?
V tem primeru se ti tudi jaz zahvaljujem :)


Uf, če računaš bruto bruto daš samo dohodnine + prispevkov državi 40k že pri 5800EUR bruto plače (6733EUR - 3336EUR = 3397 * 12 = 40764EUR), torej če bi res imel tako plačo (je nimam, na žalost), bi dal 40k pri pol manj kot si napisal (70k), če imaš pa nižjo plačo plačaš pa še 22% na večino preostanka karkoli porabiš, na bencin okoli 30-40 centov po litru, pa si zračunaj :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

zobnik ::

Ja, in ta denar ne dobijo reveži pač pa tisti, ki imajo že tako dost pa še več rabjo.
To da se vlaga v ceste ahahaha da ne boste spet začel o zdravstvu, investicijah, ahahahaha škoda besed.
To oni pobašejo zato pa majo lahko take bajte za 500.000 evrov in draga potovanja zato pravim samo JAZ in JAZ....ne pa vlaganje v razvoj še manj pa pomoč revnim

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

energetik ::

gojira je izjavil:

bobby je izjavil:

Imam amoak najprej zamenjaj beseso "denar" z besedo valuta. Ker to, kar imas nasparane številke, ni denar.
Potem pa tocno to, kar se dogaja ze od leta 71 naprej,.. Torej monetarna zgodovina, da bos vedel, zakaj se aploh gre.

Potem pa kar se investiranja tice zopet, kot smo povedali ze velikokrat na tem forumu v nitki "kdo kaj aluzi z delnicami" in "inflacija nekaj" itd... Pac dobro, sta se naucila to,, kar rabita, da drago prodata svoj cas za valuto. To znata, sedaj pa porabita se cas, da to valuto pretvorita v delavno kobilo, ki najmanj ohranja vrednost oz se mnozi.


Ubistvu tudi ideologijo oz. nasvet do neke mere poznam ampak ne vem kje začeti :) Ne tako dolgo nazaj smo odplačali stanovanje in imamo trenutno cca 30k na računu in pač tam stojijo in se na njih prah nabira oz. se vsak mesec doda cca 4k kot sem že prej omenil. Sedaj pa kako to oplemeniti :D Ampak ja, to je že za drugo temo.
Najprej si oglej tole serijo (vse dele), da sploh vidiš za kaj gre in da odpre oči:


Nato bi priporočil Investopedio, vse kar zmoreš prebrati, tole je prava zakladnica.

Glede OP - nič ne dajemo na stran namensko. Porabimo za tisto, kar rabimo, ostalo ostaja. Računati moram pa za najini plači skupaj, kajti random plačujeva za vse. Ostane nama cca. 60% dohodkov, o absolutnih zneskih ne bom pisal. Jaz s svojimi sredstvi delam tako, da imam stalno nekje 6kEUR fiata na TRR, vse ostalo gre v naložbe in pa pravi denar. Torej po DCA nabavljam sklade, BTC in PMje. Ob dipu kupim malce več.

Vsekako pa bi se že z 15 ali 20k na računu počutil precej slabo, to so le navadne cifre v računalnikih, ki mi jih lahko banka zadrži, odvzame ali pa razvrednoti. Precej bolje bi se počutil s 20k v BTC.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

l0g1t3ch ::

aken je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

aken je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

1200e/leto nakupna cena
700e/4 leta za letne in zimske pnevmatike
600e/letno registracija in zavarovanje
200e/letni servis
800e/letno goriva
110e/letna vinjeta

Torej cca 270e/mesec.
Majhna cena za vse tiste momente ko pride prav.


Odvisno, nekateri bi radi ziveli v stanovanju, ne na parkiriscu. Si vstel cene parkiranja, menjave gum, izgubljen cas v guzvi, rezervne dele, menjavo jermena,... :)


Nevem zakaj bi se avto in stanovanje izključevala?
Parkiranje na domačem dvorišču je zastonj, če grem karikirano z avtom na bled je pa parking strošek izleta če sm tolk len da hočem parkirat v centru.
Ampak namesto parkinga lahko plačam taksi...
Ali pa grem z busom in izgubim cel kup časa in še manj udobno je. Za kolo je pa še malo predaleč za predšolske otroke.


Ni debata o tvojih fetisih ampak o varcevanju. Ravno smo ugotovili (tl;dr), da lahko 400 eurov na mesec prisparas, ce se odpoves avtomobilu. Ali 48000 eurov na 10 let (je vec, pa baje ne bomo picajzlali).


Ker vsi živijo par sto metrov stran od službe ali pa imajo odlično povezavo z rabo javnega prometa.
Dej zresni se no.

To je že tista mantra, šparal bomo pa naj stane kar hoče.

WizzardOfOZ ::

aken je izjavil:

Ravno smo ugotovili (tl;dr), da lahko 400 eurov na mesec prisparas, ce se odpoves avtomobilu. Ali 48000 eurov na 10 let (je vec, pa baje ne bomo picajzlali).


Zakaj bi se odpovedal avtomobilu?

Ti verjetno še nimaš otropk, mama ti pere in kuha, voziš se pa z biciklom na šiht in do prve gostilne, kjer pametuješ kolegom, kako dobro pa zdravo je, da se z biciklom okol voziš in da nej avte prodajo ter si kupijo bicikle.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

l0g1t3ch ::

Furbo je izjavil:

aken je izjavil:

A lahko nehate opravicevati zakaj imate avto, ker nima nobene veze s temo.

Ima kar vezo, razen za finančno nepismene.

Eni ljudje cel lajf ne poštudirajo, da 40% časa hodijo v službo samo zato, da plačujejo avto, ki ga rabijo za vožnjo do službe.


Če bi brez avta izgubil možnost sploh imeti dohodke bi drugače gledal na vse skupaj.

Če pa tolikšen % dohodka daješ za avte, ker si
a) totalni razvajenec in rabiš pri hiši 4 avtomobile in ne zmoreš peš niti na wc
b) obremenjen s tem kaj bodo rekl sosedi in kupuješ znančko
Potem je pač avto res tvoj problem.
Ampak ni nobene potrebe po tem. Lahko se pač vedeš bolj ali manj racionalno. In oba skrajna konca sta neracionalna.

kuall ::

l0g1t3ch je izjavil:

kuall je izjavil:

Puščat začne ker podplat poči. Ne vem od česa je to odvisno ampak po moje loterija. Zdej nosim ene superge za 20e že 1 leto, čist ok so, bodo pa počas za v kanto, ker so se malo obrabile in najbrž že malo smrdijo in so umazane. Isti problem bi imele une za 200e, jih ne bi mogel nosit 10let.


Superge vržeš v stroj in so kot nove, vsaj tiste spodobne.

Podplat teh cenenih je iz ene take penaste gume, ko sladkorna pena :D
In to v dveh mesecih znucas profil in prideš do tega penastega dela potem pa vleče vodo notr k goba.
2x 20e za čevlje, ki so oboji skupaj zdržali manj kot pol leta.
Alpinini pohodni za 100e so pa brezhibni že
3 leta.

Kot pravi Terry Pratchett
The reason that the rich were so rich, Vimes reasoned, was because they managed to spend less money.

Take boots, for example. He earned thirty-eight dollars a month plus allowances. A really good pair of leather boots cost fifty dollars. But an affordable pair of boots, which were sort of OK for a season or two and then leaked like hell when the cardboard gave out, cost about ten dollars. Those were the kind of boots Vimes always bought, and wore until the soles were so thin that he could tell where he was in Ankh-Morpork on a foggy night by the feel of the cobbles.

But the thing was that good boots lasted for years and years. A man who could afford fifty dollars had a pair of boots that'd still be keeping his feet dry in ten years' time, while the poor man who could only afford cheap boots would have spent a hundred dollars on boots in the same time and would still have wet feet.

This was the Captain Samuel Vimes 'Boots' theory of socioeconomic unfairness.



fajn teorija, če bi držala. pohodni čevlji zdržijo 3 leta ja, če greš na pohod 2x na leto. v stroj nisem še metal čevljel, ker mi mamica ne pusti :) sem pa slišal od kolegice, da je drage vrgla v stroj in so ven prišli nikakvi. poplat: ne znuca se ampak enostavno poči. sem kupu ene za 5 EUR, znižani 95%, torej so bili 100EUR v resnici. poplat je počil po pol leta, zgledali so še kot novi ampak so neuporabni zdaj s počenim poplatom. mogoče če kupiš take čevlje, ki so se dolgo valjali v skladišču ni ok?
tile, ki sem jih kupil za 20EUR pa še nič ne smrdijo, to ali smrdijo ali ne je tudi odvisno od materiala zgleda. nosil sem jih celo zimo. malenkost tiščijo, moram 1 številko večjo začet kupovat, drgač so pa super.
še jaz imam eno zgodbico zate:

knesz je izjavil:

Dušan Mravlje: "Ugotovil sem, da so najslabši tekaški copati pravzaprav najboljši. Ponaredek s tankim podplatom je lahko boljši kot original za 150 evrov. "

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

aken ::

WizzardOfOZ je izjavil:

aken je izjavil:

Ravno smo ugotovili (tl;dr), da lahko 400 eurov na mesec prisparas, ce se odpoves avtomobilu. Ali 48000 eurov na 10 let (je vec, pa baje ne bomo picajzlali).


Zakaj bi se odpovedal avtomobilu?

Ti verjetno še nimaš otropk, mama ti pere in kuha, voziš se pa z biciklom na šiht in do prve gostilne, kjer pametuješ kolegom, kako dobro pa zdravo je, da se z biciklom okol voziš in da nej avte prodajo ter si kupijo bicikle.


Poglej "Ceh", ne projiciraj.

Pac nisem navajen preprodajalcev avtombilov tule, ki bi radi scitili posel ampak 400 eurov na mesec je fino varcevanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

l0g1t3ch ::

Včasih, zelo redko, bi prav prišla dva avtomobila ampak je takih situacij zelo malo in se jih da rešit drugače z zelo malo kompliciranja, posledično sva se odrekla drugemu avtomobilu.

Da bi bila brez avtomobila pa spet potegne za sabo tolk sitnosti, da v tem momentu ni vredno in je tistih ~270e cena ki jo z veseljem plačam. Predstavlja dobesedno zanemarljivi del enega dohodka.

Folk zmeče za ciarete več na mesečnem nivoju, pa da bi se jaz pol za avto sekiral.
Tiste cene 500, 700 in več eur/mesec so pa pač zato ker ljudje mislijo da rabijo pleh za 30 ali 40k, pa vsakih nekaj let novo. Pa potem delajo 30k km letno.

kuall ::

zakaj imaš vse mokro, če imaš majhno pokico na podplatu in če so tla samo malenkost mokra? temu se vedno čudim, kako mokro imaš takoj. tole je razlog: stopiš v mini lužico, s tem nastane velik pritisk, ki nima iti kam drugam kot v tisto tvojo mini špranjico in dobesedno špricne not do stopal. ne bi si mislil ampak tako je, murphy's law.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

matic492 ::

Tale tema je nov gem, od debate o stroških z avtom, do mojega trollanja z davki na koncu pa mokri tekaški čevlji vse na eni strani :)):))
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

WizzardOfOZ ::

aken je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

aken je izjavil:

Ravno smo ugotovili (tl;dr), da lahko 400 eurov na mesec prisparas, ce se odpoves avtomobilu. Ali 48000 eurov na 10 let (je vec, pa baje ne bomo picajzlali).


Zakaj bi se odpovedal avtomobilu?

Ti verjetno še nimaš otropk, mama ti pere in kuha, voziš se pa z biciklom na šiht in do prve gostilne, kjer pametuješ kolegom, kako dobro pa zdravo je, da se z biciklom okol voziš in da nej avte prodajo ter si kupijo bicikle.


Poglej "Ceh", ne projiciraj.

Pac nisem navajen preprodajalcev avtombilov tule, ki bi radi scitili posel ampak 400 eurov na mesec je fino varcevanje.


Preprodajalcev avtomobilov? Sem daleč od tega, ampak avtu se ne odpovem. Ampak iz tvojega izgovora vidim, da imaš ti prenizko plačo. Menjaj službo, kjer boš zaslužil še 400€ več, pa ti ne bo treba živet v hotelu mama, pa si boš še avto lahko privoščil.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko % prihodkov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10511920 (6082) borut_p
»

Mesečni stroški bivanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11224316 (20170) zobnik

Več podobnih tem