» »

Tudi Svet EU za enotne polnilnike elektronskih naprav

Tudi Svet EU za enotne polnilnike elektronskih naprav

Slo-Tech - Svet Evropske unije je danes sprejel stališče o enotnem priključnem standardu za polnilnike pametnih telefonov, tabličnih računalnikov, digitalnih fotoaparatov, slušalk, prenosnih zvočnikov in igralnih konzol. Države članice so dogovorile o skupnem stališču, ki opredeljuje mandat za pogajanje o končni odločitvi. Stališče je sprejel Odbor stalnih predstavnikov (Coreper), dodane pa ima tudi piktogram in specifikacije, ki dejansko opisujeta standard USB-C.

S tem se o potrebi po uvedbi enotnih polnilnikov strinjajo vse tri ključne institucije za sprejemanje evropske zakonodaje. Evropski parlament je že leta 2020 pozval k poenotenju, lani septembra pa je svoj predlog dala še Evropska komisija kot izvršna inštitucija. Mandat, ki ga je dobil Svet, omogoča začetek pogajanj z Evropskim parlamentom, saj morata končni predlog, ki bo postal zakonsko zavezujoč, potrditi oba.

Evropska komisija je ob pripravi lanskega predloga ocenila, da bi lahko Evropejci letno privarčevali 250 milijonov evrov, če bodo lahko uporabljali enotne polnilnike in ne bo treba ob vsakih napravi kupiti novega. Hkrati bi s tem za več ton zmanjšali letno proizvodnjo elektronskih odpadkov. V tej smeri se Evropska unija trudi že od leta 2009 in uspehi vendarle niso izostali. Čeprav enotnega standarda še nimamo, so se skoraj vsi proizvajalci zadovoljili z USB-C, le Apple je največja črna ovca. Da pa bi dobili resnično univerzalni polnilnik, je treba zagotoviti popolno združljivost.

45 komentarjev

OK.d ::

Malo morgen, privarčevali bodo edino proizvajaci telefonov, ker več ne dajejo zraven polnilcev.
S starimi polnilci lahko polniš pol dneva, tako da si spet prisiljen kupovati hitre in drage polnilce.
Tisti usb-c kabel pa je itak vreden skoraj nič.
LPOK.d

Mato989 ::

Bolje bi bilo ce bi eu sprejela zraven tega kar pise da morajo vsi polnilci telefone nafilat najmanj v x casu da ne bo vec naprodaj skart roba
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

schurda ::

Mato989 je izjavil:

Bolje bi bilo ce bi eu sprejela zraven tega kar pise da morajo vsi polnilci telefone nafilat najmanj v x casu da ne bo vec naprodaj skart roba


Bravo! 8-)
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

FireSnake ::

Tudi varianta, da kupiš telefon z ali brez polnilca.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mato989 ::

FireSnake je izjavil:

Tudi varianta, da kupiš telefon z ali brez polnilca.


Problem je da niso nič cenejši, samo ljudje dobimo vedno manj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Končno. Imam poln kufer vseh škatlic, ki zasedejo ponavadi še 2 vtičnici v steni, ker je tako glupo vse skupaj designirano.

Zdaj bo v vtičnici noter že napajalnik, ki bo imel ustrezen, standarden izhod, in na drugi strani USB-C.

Kablovse ne bomo znebili, bomo pa uporabljali vsaj en kabel za vse sranje, ki se nam valja doma. Vsaj v neki bližnji prihodnosti, tam 5+ let...

Tu sploh ne gre za odpadke, ampak predvsem za udobje in praktičnost, tudi ko potuješ okoli.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

profii ::

Invictus je izjavil:

Končno. Imam poln kufer vseh škatlic, ki zasedejo ponavadi še 2 vtičnici v steni, ker je tako glupo vse skupaj designirano.

Zdaj bo v vtičnici noter že napajalnik, ki bo imel ustrezen, standarden izhod, in na drugi strani USB-C.

Kablovse ne bomo znebili, bomo pa uporabljali vsaj en kabel za vse sranje, ki se nam valja doma. Vsaj v neki bližnji prihodnosti, tam 5+ let...

Tu sploh ne gre za odpadke, ampak predvsem za udobje in praktičnost, tudi ko potuješ okoli.


Težko bi v dozo spravil 100W PD vezje, ampak ja, ideja je super. Fajn bi bilo, da bi vsaj do 60W PD bilo možno vstavit v stensko dozo. Kupim takoj, ne pa 5V 2A.

Invictus ::

Bomo pač naredili večjo dozo, da bo šel 300 W napajalnik noter, ni panike. Saj imaš za TEM standard celo 7 portno dozo, bo šel pa napajalnik noter.

Zdaj so napajalniki dostikrat tako butastih oblik, da ti malo večji zasede celo 3 vtičnice, ker je nekaj pod kotom.

Seveda bo to trajalo, ker štromarji, vsj za inštalacije, niso prav brihtne sorte, da bi videli potencial...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miki N ::

V resnici mislijo kable, ne polnilnike. Čeprav po drugi strani so to eurodroidi, vprašanje koliko je tukaj razmišljanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

MrStein ::

Invictus je izjavil:


Zdaj so napajalniki dostikrat tako butastih oblik, da ti malo večji zasede celo 3 vtičnice, ker je nekaj pod kotom.

To pa res.

Drugače pa imam enoten polnilnik že leta. Razen za en androidni telefon, ker uporablja neki proprietary QC standard. Polni se na USB tudi, samo počasi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

profii ::

Invictus je izjavil:

Bomo pač naredili večjo dozo, da bo šel 300 W napajalnik noter, ni panike. Saj imaš za TEM standard celo 7 portno dozo, bo šel pa napajalnik noter.

Zdaj so napajalniki dostikrat tako butastih oblik, da ti malo večji zasede celo 3 vtičnice, ker je nekaj pod kotom.

Seveda bo to trajalo, ker štromarji, vsj za inštalacije, niso prav brihtne sorte, da bi videli potencial...


Temove doze so super, placa dovolj, se strinjam.
Temovi napajalniki pa slabši od vsakega kitajca iz aliexpressa. Njihov USB napajalc piska, slišiš ga na 2 metra v tišini. Poleg tega od dveh en ni deloval. V kratkem bom sprobal njihovega novega USB C, da vidim če so se kaj popravili.

FireSnake ::

Za spalnico si jaz tole navaim naslednjič, ko grem v Nemčijo:
https://www.jung.de/ee/veebikataloog/10...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

darkolord ::

FireSnake je izjavil:

Za spalnico si jaz tole navaim naslednjič, ko grem v Nemčijo:
https://www.jung.de/ee/veebikataloog/10...
Ampak tole ne podpira hitrega polnjenja.

d4vid ::

FireSnake je izjavil:

Za spalnico si jaz tole navaim naslednjič, ko grem v Nemčijo:
https://www.jung.de/ee/veebikataloog/10...


Zakaj pa v Nemčijo? Take vtičnice že dobesedno Lidl prodaja. 9.99 EUR cca mesec nazaj.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

Invictus ::

Če ni hitrega polnenja, je brez zveze...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Furbo ::

Jaz sem si nabavil nekaj takega in mi zadošča za vse gadgete.

https://www.amazon.de/-/en/Qualcomm-Cer...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

FireSnake ::

d4vid je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Za spalnico si jaz tole navaim naslednjič, ko grem v Nemčijo:
https://www.jung.de/ee/veebikataloog/10...


Zakaj pa v Nemčijo? Take vtičnice že dobesedno Lidl prodaja. 9.99 EUR cca mesec nazaj.


Ker hočem imeti Jung.
Pri nas sem vprašal, pa se (samo) enega ne da dobiti.

Hitro polnjenje ponoči ni pomembno :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MrStein ::

Furbo je izjavil:

Jaz sem si nabavil nekaj takega in mi zadošča za vse gadgete.

https://www.amazon.de/-/en/Qualcomm-Cer...

Ne podpira standard USB-PD. (saj ga lahko imaš, ampak če se že pogovarjamo o standardizaciji...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FireSnake ::

Teh standardov je tudi kar nekaj:
- USB Power Delivery (Apple in Google)
- Qualcomm Quick Charge (Nokia, OnePlus, Samsung, Sony, pa še kdo)
- Adaptive Fast Charging / Super Fast Charging (Samsung)
- Dash Charge / Warp Charge (OnePlus)

Pa dopuščam možnost, da sem kaj še pozabil.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Phoebus ::

profii je izjavil:

Bomo pač naredili večjo dozo, da bo šel 300 W napajalnik noter, ni panike. Saj imaš za TEM standard celo 7 portno dozo, bo šel pa napajalnik noter.

Temovi napajalniki pa slabši od vsakega kitajca iz aliexpressa. Njihov USB napajalc piska, slišiš ga na 2 metra v tišini. Poleg tega od dveh en ni deloval. V kratkem bom sprobal njihovega novega USB C, da vidim če so se kaj popravili.

A lahko potem poročaš, kako se obnaša novi C? Ravno zaradi piskanja sem zmetal vse njihove 1M USB polnilce ven...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phoebus ()

cvalsr ::

Spet imam napad žlehtnobe :)) :
Ali si ven zmetal tudi hladilnik, pralni stroj, sesalec itd, ker niso popolnoma neslišni?

Zimonem ::

FireSnake je izjavil:

Teh standardov je tudi kar nekaj:
- USB Power Delivery (Apple in Google)
- Qualcomm Quick Charge (Nokia, OnePlus, Samsung, Sony, pa še kdo)
- Adaptive Fast Charging / Super Fast Charging (Samsung)
- Dash Charge / Warp Charge (OnePlus)

Pa dopuščam možnost, da sem kaj še pozabil.

Nekaj popravkov v vseh novejših Socih, od Qualcomm a , mediateka,.... Je pd podprt. Apple ima pa pd v ipadih in prenosikih, bo telefonih pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Karamelo ::

pa bo potem sploh mogoče naredit nek svoj design telefona z nekim svojim novim, drugačnim polnilcem? a ni to malo omejevanje svobode pri oblikovanju in izumljanju novih stvari?

matobeli ::

A je kdo pol našel kaj pametnega za v parapetni kanal, da bo vsaj 45W+ za leptop pa telefon?

Da ne bom ravno 12V napajalca kupil pa car charger gor privezoval ;((

Mimogrede, obstajajo poceni ploščice "PD trigger board" ki iz primernega PD polnilca spravijo ven različne željene napetosti.


sem neke naprave lepo spravil iz okroglega jacka na USB C polnilc in delajo bistveno bolje na enem dobrem 65W polnilcu kot prej na cheapo 12V polnilčkih.

Imam celo spajkalnik na USB C :P

Zimonem ::

Lahko inoviras, je pa fajn da stvari tudi standardiziraš. Načeloma pa ni lightning inovativen ampak zastarel.

MrStein ::

Zimonem je izjavil:


Nekaj popravkov v vseh novejših Socih, od Qualcomm a , mediateka,.... Je pd podprt. Apple ima pa pd v ipadih in prenosikih, bo telefonih pa ne.

V telefonih je tudi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zimonem ::

Od kdaj. Saj lightning ne podpira emarkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Glugy ::

še brezžično polnjenje standardizirat

matobeli ::

Sej je, Qi, celo apple se tukaj ni šel svojih for.

starfotr ::

Spet birokrati delajo nebuloze.

Glugy ::

starfotr je izjavil:

Spet birokrati delajo nebuloze.

Niso imel izbire če so se pa proizvajalci šli nebuloze. Sej neki časa počakaš ampak če se ne zrihtajo jih moraš zrithat ti. Kdo drug jih bo v red spravil? Potrošniki jih niso.

starfotr ::

Glej, USB-C je tako sranje, da bi bilo najbolje vse skupaj zažgat.

Naključna povezava: https://www.androidauthority.com/state-...

Zimonem ::

starfotr je izjavil:

Glej, USB-C je tako sranje, da bi bilo najbolje vse skupaj zažgat.

Naključna povezava: https://www.androidauthority.com/state-...

Ko imaš polnilec , kabel in napravo po pdju stvari špilajo za telefon, payop, zvočnik,tablico,.... Če je pa vse v kup znešeno si pa tam nekje na lightningu. Razen v tem da se stvari še vedno napolnijo le počasneje, brez posebnega kabla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Lonsarg ::

USB-PD polnilci lepo špilajo z vsem, jaz sem 100% USB-C ze dolgo brez enega samega problema na 15 različnih napravan. Edini ki povzročajo probleme in zmedo so non-PD polnilci (jaz sem vse stran vrgel, tudi originale ki so zraven telefonov prišli), ki pa bi bili z novo uredbo prepovedani. Non PD polnilce opaziš takoj po tem da nimajo USB-C izhoda ali pa imajo kabel celo vgraviran, to je za v koš in problemi izginejo (te pa čaka potem shopping za prave USB polnilce).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

driver_x ::

Phoebus je izjavil:

A lahko potem poročaš, kako se obnaša novi C? Ravno zaradi piskanja sem zmetal vse njihove 1M USB polnilce ven...


Jaz sem nabavil kar nekaj njihovih 2M USB polnilcev tam okoli leta 2015 in vsi delujejo OK. Kakšen je njihov USB-C polnilec - v katalogu ga nisem našel?

FastWIND ::

Koliko let se ukvarjajo s temi enotnimi polnilniki?

Prav sick čemu se posveča čas.

Invictus ::

Za spremembo od ukrivljenosti baban ima ta ukrep celo smisel...

Prisiliti proizvajalce v uporabo enega priključka...

Potem kupiš en dober napajalnik in pozabiš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MrStein ::

Kako potem?
Vsaj Lonsarg in jaz imava tako že leta.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

starfotr ::

A to je tako dober ukrep, kot ukinitev žarnic na žarilno nitko in nadomestilo v obliki made in china led sranja, ki se kvari in je drago ter ima kup negativnih zadev. Tnx, but not tnx za te EU nebuloze.

Če ne znajo kuki regulative uredit, da mi ne bi vsak dan vzelo 5 minut samo za klikanje teh bedarij pa da bi galileo delal kaj prej, kot z ogromno zamudo in ta roamimg je katastrofa od katastrofe. Vse česar se dotaknejo te bedaki je neumnost. Vprašanje kdo je zlobiral te zadeve.

In roaming vsebin (gledanje domačega TV v tujni). Blesarija na kubik. Enoten trg my ass.

Po drugi strani pa rabijo več let da ukinejo npr. premikanje ure. Pa na koncu bodo spet kako štalo naredili iz tega in bi bilo bolje, da se ne dotikajo ničesar.

Skrajni čas, da ta EU gre nekam v 3 krasne s temi zadevami. Kitajci nas bodo itak pojedli ko keks, medtem nam bodo pa rusi zaprli plin in smo gotovi.

matobeli ::

Pa RoHs in ukinitev osvinčenega bencina je tud same težave prinesla.

Zimonem ::

Če ne znajo kuki regulative uredit, da mi ne bi vsak dan vzelo 5 minut samo za klikanje teh bedarij pa da b
....
Jebat ga en del služb se ukvarja tudi z regulativami. Pa naj gre za davke ali standarde. Saj povečini prej veš. Včasih tudi ne.

Phoebus ::

driver_x je izjavil:

Phoebus je izjavil:

A lahko potem poročaš, kako se obnaša novi C? Ravno zaradi piskanja sem zmetal vse njihove 1M USB polnilce ven...


Jaz sem nabavil kar nekaj njihovih 2M USB polnilcev tam okoli leta 2015 in vsi delujejo OK. Kakšen je njihov USB-C polnilec - v katalogu ga nisem našel?

Meni ful piskajo, obremenjeni ali ne (v spalnici se jih je res "lepo " slišalo), kupljeni 2011...

EM68 je z usbC: https://www.tem-si.com/news/new-powerfu...

tikitoki ::

starfotr je izjavil:

A to je tako dober ukrep, kot ukinitev žarnic na žarilno nitko in nadomestilo v obliki made in china led sranja, ki se kvari in je drago ter ima kup negativnih zadev. Tnx, but not tnx za te EU nebuloze.

Če ne znajo kuki regulative uredit, da mi ne bi vsak dan vzelo 5 minut samo za klikanje teh bedarij pa da bi galileo delal kaj prej, kot z ogromno zamudo in ta roamimg je katastrofa od katastrofe. Vse česar se dotaknejo te bedaki je neumnost. Vprašanje kdo je zlobiral te zadeve.

In roaming vsebin (gledanje domačega TV v tujni). Blesarija na kubik. Enoten trg my ass.

Po drugi strani pa rabijo več let da ukinejo npr. premikanje ure. Pa na koncu bodo spet kako štalo naredili iz tega in bi bilo bolje, da se ne dotikajo ničesar.

Skrajni čas, da ta EU gre nekam v 3 krasne s temi zadevami. Kitajci nas bodo itak pojedli ko keks, medtem nam bodo pa rusi zaprli plin in smo gotovi.


REs te je ze cas povozil, ce te ze koncno urejeno gostovanje moti. Koncno grem lahko mamorkoli v EU in imas se vedno dostop do neta na telefonu, kako si drznejo. Boljse bi bilo, ko bi me skrbel poraba, ce bi zelel kaj na netu pogledat med potjo.

Bilo bi boljse, da bi se vedno vsak telewfon imel lasten vmesnik na polnilcu. Edino EU se imas za zahvaliti, da trenutno lahko prakticno od kogarkoli si izposodis polnilec.

Ce nimas kaksnih smislenih pritozb, je boljse, da jih obdrzis zase.

joze67 ::

starfotr je izjavil:

Kitajci nas bodo itak pojedli ko keks, medtem nam bodo pa rusi zaprli plin in smo gotovi.
Kaj vse se znajde v kitajskih restavracijah na krožniku je tema mnogih urbanih legend. Če pa Rusi zapro plin, nas ne bo konec. Samo zeblo nas bo in dražje bo. Za pravo ceno bodo Ameri plin vozili k nam namesto v Azijo.

Zimonem ::

Na žalost lahko pretovorijo z ladjevjem cca pod 10 miljard kubikov na leto. Prek ns2 + ns2 gre pa okrog 100. Ni računice pa pustimo ceno transporta ob strani.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zdaj pa res enotni polnilniki v EU (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
10820871 (13303) Zimonem
»

Evropska komisija uradno predlaga en standard za polnjenje elektronskih naprav

Oddelek: Novice / Ostale najave
276351 (5164) Lonsarg
»

Evropska komisija si bo prizadevala za lažjo menjavo baterij v telefonih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5211250 (8822) nsa_ag3nt
»

Evropski poslanci želijo poenotenje polnilnikov

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
4811015 (8003) Lonsarg
»

Evropska komisija si bo prizadevala za enoten evropski digitalni trg

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
118072 (5695) opeter

Več podobnih tem