» »

Sorazmerno izplačilo božičnice

Sorazmerno izplačilo božičnice

Berserker ::

Pozdravljeni,

zanima me, če sem upravičen od izplačila dela božičnice, če sem v bivšem podjetju lansko leto delal do novembra, potem pa zamenjal delodajalca ali pa je to vse odvisno od pogodbe in volje delodajalca. Ali lahko kaj storim? Nov delodajalec mi je zdaj januarja sicer nakazal nek manjši znesek, ki ga smatram kot božičnica. LP

uniman ::

Lahko ti je nakazal regres za december?

Mislim da nisi upravičen.

bemfa ::

Nisi upravičen. Tudi če celo leto delaš, je božičnica odvisna samo od pogodbe in/ali volje delodajalca.

MadMicka ::

Od novega delodajalca si verjetno prejel sorazmerni del regresa, za 2 meseca to znaša minimalno 170,67 EUR (1024/12*2). Pri prejšnjem delodajalcu pa preveri, kakšni so bili pogoji za izplačilo. Povečini so imeli določen presečni datum, recimo, kdor je bil zaposlen na dan 30.11.2021, dobi, ostali ne. Res pa takšna praksa ni poštena, ker se gre v bistvu za izplačilo za poslovno uspešnost podjetja in bi morali delavci dobiti sorazmerni del glede na prisotnost pri delodajalcu tekom leta, tu bi morali predpise ustrezno spremeniti.

Groot ::

MadMicka je izjavil:

Od novega delodajalca si verjetno prejel sorazmerni del regresa, za 2 meseca to znaša minimalno 170,67 EUR (1024/12*2). Pri prejšnjem delodajalcu pa preveri, kakšni so bili pogoji za izplačilo. Povečini so imeli določen presečni datum, recimo, kdor je bil zaposlen na dan 30.11.2021, dobi, ostali ne. Res pa takšna praksa ni poštena, ker se gre v bistvu za izplačilo za poslovno uspešnost podjetja in bi morali delavci dobiti sorazmerni del glede na prisotnost pri delodajalcu tekom leta, tu bi morali predpise ustrezno spremeniti.


No no tule je potrebno pa jasno ločiti božičnico od nagrade za poslovno uspešnost. Če je bila izplačana božičnica (vsem enak znesek, neodvisno od uspešnosti podjetja, itd.) potem je v diskreciji delodajalca na kakšen način bo določil upravičenost (ponavadi dobijo vsi, ki so v delovnem razmerju decembra). Pomembno pa je da se res dodelim vsem enako, kakršnokoli razlikovanje glede na prisotnost na delu itd. ni dopustno.

Poslovna uspešnost na drugi strani pa je kot izhaja že iz poimenovanja odvisna od uspešnosti podjetja kot celote in individualnih rezultatov. Zato se določa na individualni osnovi in so dopustna tudi razlike v stilu prisotnost toliko in toliko mesecev itd. Kar je bistveno tukaj je da bi lahko bil upravičen do izplačila poslovne uspešnosti tudi OP. Je pa seveda točen odgovor odvisen od internega pravilnika delodajalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Groot ()

melvins ::

Pa drugace res porabite bozicnico za bozic ali pa malo goljufate in prisparate za poletne pocitnice ali kaj tretjega?

maticb492 ::

Madona komplicirate, saj na plačilni listi jasno piše, če ne znaš brat pa res ne vem kaj ti naj napišemo...

Drugače v primeru OP, bi dobil regres že septembra (1. plača pri novem), sorazmerno za november in december. Nisem še slišal da bi kdo potem januarja regres izplačal za lansko leto.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

korenje3 ::

Berserker je izjavil:

Pozdravljeni,

zanima me, če sem upravičen od izplačila dela božičnice, če sem v bivšem podjetju lansko leto delal do novembra, potem pa zamenjal delodajalca ali pa je to vse odvisno od pogodbe in volje delodajalca. Ali lahko kaj storim? Nov delodajalec mi je zdaj januarja sicer nakazal nek manjši znesek, ki ga smatram kot božičnica. LP


božičnica ni zakonsko določena kot je regres. lahko jo dobiš ali pa ne.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

FireSnake ::

Berserker je izjavil:

Pozdravljeni,

zanima me, če sem upravičen od izplačila dela božičnice, če sem v bivšem podjetju lansko leto delal do novembra, potem pa zamenjal delodajalca ali pa je to vse odvisno od pogodbe in volje delodajalca. Ali lahko kaj storim? Nov delodajalec mi je zdaj januarja sicer nakazal nek manjši znesek, ki ga smatram kot božičnica. LP


Delal si do novembra.
Kako naj bi ti pripadala božičnica?
Seveda ti ne prilada.
Bi moralo biti jasno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kriptobog ::

Haha, najbolje, da ti pripada se letna placa pa se en regres za vnaprej :8)

MadMicka ::

Groot, tule se pa motiš, v praksi božičnica pomeni izplačilo na temelju uspešnosti poslovanja podjetja. Ime ni pomembno. Pomembno pa je, da v praksi podjetje izpolni pogoje po 44. členu ZDoh-2 in izplača to "božičnico" neobdavčeno. In pač kot kriterij za izplačilo dela dohodka, ki po ZDoh-2 pade pod del plače iz naslova uspešnosti poslovanja podjetja, zapišejo, da mora biti delavec zaposlen v podjetju na ta in ta dan. Tako ali tako lahko delodajalec kadarkoli plača delavcem karkoli, s tem, da pač plača davke in prispevke. No, pri "božičnici" gre v večini primerov v resnici za del plače iz naslova uspešnosti poslovanja in zato teh davkov ni.

Berserker ::

FireSnake je izjavil:

Berserker je izjavil:

Pozdravljeni,

zanima me, če sem upravičen od izplačila dela božičnice, če sem v bivšem podjetju lansko leto delal do novembra, potem pa zamenjal delodajalca ali pa je to vse odvisno od pogodbe in volje delodajalca. Ali lahko kaj storim? Nov delodajalec mi je zdaj januarja sicer nakazal nek manjši znesek, ki ga smatram kot božičnica. LP


Delal si do novembra.
Kako naj bi ti pripadala božičnica?
Seveda ti ne prilada.
Bi moralo biti jasno.


Sprašujem, ker se ljudje okoli mene čudijo, da nisem dobil nič, niti enga dela. Meni je deloma jasno, da je večinoma odvisno od volje delodajalca in pogodbe. Zato pa tudi vprašam, da razkrijem dvome.

FireSnake ::

Naj se kar čudijo.
Nič ne košta :-)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Filip8 ::

Jaz sem se recimo zaposlil z 1.7. torej ravno na polovici leta in sem tako dobil decembra 1/2 regresa in nato začetek januarja 1/2 "božičnice" kot ji vsi rečejo ampak je pisalo na plačilni listi, poslovna uspešnost podjetja in je bila 1/2 in obdavčena.

IL_DIAVOLO ::

Ni za brezveze najboljši cas za iskanje zaposlitve januar-marec.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

korenje3 ::

lansko leto je bilo kar dobro plačno na splošno za vse. Tisti ki so dobili manj kot leto prej so se fajn nategnli.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

maticb492 ::

Berserker je izjavil:


Sprašujem, ker se ljudje okoli mene čudijo, da nisem dobil nič, niti enga dela. Meni je deloma jasno, da je večinoma odvisno od volje delodajalca in pogodbe. Zato pa tudi vprašam, da razkrijem dvome.



Če ste v manjši firmi nimaš druge kot vprašat.

Mi imamo pravilnik, kjer je v nekaj členih napisano, in pri nas je isto kot za regres, če si bil zaposlne 2/12 mesecev dobiš pač samo 2/12 božičnice (direktor si lahko seveda zmisli karkoli hoče, če je v skladu z zakoni, torej brez diskriminacije, ampak v praksi si lahko zmislil karkoli)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Berserker ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ni za brezveze najboljši cas za iskanje zaposlitve januar-marec.


Sej vem, sam sem se selil zaradi partnerke, kateri je potekla takrat pogodb prejšnega landlorda.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Božičnica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23331439 (11703) Ganon
»

Dodatek k plači za januar (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
778401 (3482) BorutO
»

kako prekiniti pogodbo za določen čas, denarno nadomestilo za brezposelnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8532873 (7465) St235
»

Pravična delitev dobička (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10211709 (8388) Tilen
»

Malica v službi

Oddelek: Loža
275220 (3422) GregiB

Več podobnih tem