» »

Zaradi pomote prodal NFT stokrat prepoceni

Zaradi pomote prodal NFT stokrat prepoceni

CNET - Nepreklicnost transakcij s kriptovalutami in sorodno uporabo tehnologij veriženja blokov pokaže zobe, če se zatipkamo. To se je zgodilo z NFT-jem iz zbirke Bored Ape Yacht Club, ki velja za prestižno. Prodajalec se je zatipkal in zahteval stokrat manj od tržne vrednosti. NFT je bil nemudoma prodan, še preden je uspel klikniti prekliči.

Lastnik NFT-ja ga je želel prodati za 75 ethrov, kar je približno 300.000 dolarjev, a se je zmotil in vpisal 0,75 ethra. Prodaja se je izvedla hipoma, kupec pa je plačal še 8,5 ethra oziroma 32.000 dolarjev provizije (fee), da si je zagotovil takojšnjo izvedbo transakcije. Kmalu po prodaji se je isti NFT že znašel v novi ponudbi, in sicer za 60 ethrov (230.000 dolarjev). Nakup je očitno izvedel bot, ki išče tovrstne anomalije in jih hitro realizira - gre za tipično arbitražo.

Podobne pomote so se že dogajale na borzah in v bankah, a se običajno hitro odkrijejo in razveljavilo, saj je očitno, kaj se je zgodilo. Drugače pa je v kriptosvetu, kjer ni centralne avtoritete, ki bi imela takšno moč. Spodrsljaji so zato hitro trajni. Na Cnetu so govorili s prodajalcem, ki je pojasnil, da se je res zatipkal in da je napako odkril takoj, a je bilo že prepozno.

22 komentarjev

kow ::

Cuden clanek. Naceloma nic ne preprecuje, da v svetu brez centralne avtoritete naredis boljsi UI, ki te opozori, da si se zatipkal. Ali pa pametno pogodbo, kjer omogocis preklic transakcije - kupec ne bi takoj prevzel kupljenega, ampak po nekem delayu. Moznosti so neskoncne in ne vidim, kaj ima to s (ne)centralno avtoriteto?

Sparrow ::

To kar omenjaš so UI/UX pomagalci ali posebej napisani contract timelocki ki bi omenjeno preprečevali. Vendar članek zelo lepo predstavi bistvo. Zaradi tega ker ni centralne avtoritete ni UNDO funkcije. Če ti nakažeš preko SEPA keš napačnemu, ali ti kdo ukrade keš s kreditne... so to opravljene transakcije, ki so lahko reverzibilne. V kripto svetu reverzibilnosti ni. Ko transakcija steče ti jo noben bog (razen 1 ali 2h izjem v preteklosti kjer je večina rudarjev dosegla konsenz za razveljavitev) ne bo več razveljavil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sparrow ()

AndrejS ::

Majmun prodal majmuna

borko ::

Kot kaže sem edini, ki se mu zdi prodajanje 10.000 sličic opic po $300k oz. za $3 milijarde, povsem absurdno. Proti temu je Tulip mania še razumna, si vsaj dobil svoj tulipan.

svecka ::

Podobne pomote so se že dogajale na borzah in v bankah, a se običajno hitro odkrijejo in razveljavilo, saj je očitno, kaj se je zgodilo. Drugače pa je v kriptosvetu, kjer ni centralne avtoritete, ki bi imela takšno moč.


To drži samo za velika podjetja in velike ribe, ker če se pa ti kot mali človek zmotiš, pa se lahko obrišeš pod nosom, da bi razveljavil transakcijo. Edino prav, da se znebimo centralne avtoritete, ki deluje sebi in samo velikim v korist.

miroB ::

borko je izjavil:

Kot kaže sem edini, ki se mu zdi prodajanje 10.000 sličic opic po $300k oz. za $3 milijarde, povsem absurdno. Proti temu je Tulip mania še razumna, si vsaj dobil svoj tulipan.

Nekomu se tudi zdi povsem absurdno, da Jezusa na sliki lahko prodaš za 450 milijonov USD, pa so ljudje še vedno pripravljeni plačevati takšne vsote...

kow ::

@sparrow
Nekaj je, da transakcijo izbrises, druga rec je "undo" funkcija. Torej se ena transakcija, ki iznici efekt prve. Dvomim, da banke brisejo transakcije? Ampak, ja - kot si rekel, ko enkrat token pride na nov external naslov, ni vec poti nazaj - kar hoce povedati novica, ampak to je verjetno bralcem slo-techa ze zdavnaj znano. Torej, zanimiva trivia novica za dobro jutro, ne pove pa nic novega.

Heisenberg ::

Če se je NFT prodal za 1% nakupne cene ga je verjetno prodal sam sebi na drug račun in tako prikazal izgubo - standard praksa za zmanjšanje davkov

borko ::

miroB je izjavil:


Nekomu se tudi zdi povsem absurdno, da Jezusa na sliki lahko prodaš za 450 milijonov USD, pa so ljudje še vedno pripravljeni plačevati takšne vsote...

Ja, tudi tista cena je absurdna, samo novih da Vincijevih slik ne bo, podobne opice zna pa narisati tisoče ljudi.

IL_DIAVOLO ::

I feel bad for poor fella.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Machete ::

I feel poor.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Spura ::

Folk je tolk len, da niti niso unikatni artworki, razen v najbolj striktnem pomenu besede, ampak ista opica drugace oblecena.

ginekk ::

Izgleda rabimo kripto-verige še za centralno avtoriteto.

V primeru bank sem prepričan, da si dovolijo kar sami napako popravit (recimo da mi pomotoma nakažejo 1$M EUR) in da tudi v primeru napak med dvema strankama lahko vsaj sprožiš kakšen proces, še preden je treba na sodišče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ginekk ()

feryz ::

borko je izjavil:

Kot kaže sem edini, ki se mu zdi prodajanje 10.000 sličic opic po $300k oz. za $3 milijarde, povsem absurdno. Proti temu je Tulip mania še razumna, si vsaj dobil svoj tulipan.
A tiste piksle na belem ekranu so že prodali? Baje je bila ful gužva.
Danes, ko imamo 8K, bi lahko sliko razširili in privabili nove kupce.

srnjak ::

ginekk je izjavil:

Izgleda rabimo kripto-verige še za centralno avtoriteto.

V primeru bank sem prepričan, da si dovolijo kar sami napako popravit (recimo da mi pomotoma nakažejo 1$M EUR) in da tudi v primeru napak med dvema strankama lahko vsaj sprožiš kakšen proces, še preden je treba na sodišče.


Malo preveč enostavno si predstavljaš delovanje bančnega sistema.

Jure14 ::

srnjak je izjavil:

ginekk je izjavil:

Izgleda rabimo kripto-verige še za centralno avtoriteto.

V primeru bank sem prepričan, da si dovolijo kar sami napako popravit (recimo da mi pomotoma nakažejo 1$M EUR) in da tudi v primeru napak med dvema strankama lahko vsaj sprožiš kakšen proces, še preden je treba na sodišče.


Malo preveč enostavno si predstavljaš delovanje bančnega sistema.


Pred leti, ko so na NLB uvajali Sigma sistem (al kaj že), so ljudje čez noč imeli na računih milijone, čez nekaj minut pa spet nič.
Torej, ja, se da po bazah direkt šarit in spreminjat.
Če pa je v igri nakazilo na drugo banko, je samo stvar interesa, da se pokliče prave osebe, pa se izvede nakazilo nazaj.

ginekk ::

srnjak je izjavil:

ginekk je izjavil:

Izgleda rabimo kripto-verige še za centralno avtoriteto.

V primeru bank sem prepričan, da si dovolijo kar sami napako popravit (recimo da mi pomotoma nakažejo 1$M EUR) in da tudi v primeru napak med dvema strankama lahko vsaj sprožiš kakšen proces, še preden je treba na sodišče.


Malo preveč enostavno si predstavljaš delovanje bančnega sistema.


No daj razloži kako je zares, da bomo vedeli.

A če mi banka pomotoma nakaže 1$M imam dejansko šanse obdržat? Se pač naredim francoza, da ni moj problem, njihova napaka, naj me tožijo in dokažejo da denar ni moj?

simoncek ::

To je čist njegova napaka, ker ni pogledal kaj je vpisal. Tudi ko izpolniš koliko in za koliko prodaš NFT-je moraš to še enkrat potrdit. Očitno se mu je preveč mudilo. Sicer pa kakor hitro pride tako hitro tudi gre.

Sam sicer ne razumem teh NFT-jev, vendar kar sem jih dobil sem jih takoj prodal za nekaj €. Nekateri z njimi trgujejo, sam osebno pa ne vidim neke vrednosti.
simoncek

Markoff ::

Bored Ape what?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Vanquish ::

ginekk je izjavil:


A če mi banka pomotoma nakaže 1$M imam dejansko šanse obdržat? Se pač naredim francoza, da ni moj problem, njihova napaka, naj me tožijo in dokažejo da denar ni moj?


ne, moras vrnit
https://www.zps.si/osebne-finance-sp-14...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanquish ()

tikitoki ::

borko je izjavil:

Kot kaže sem edini, ki se mu zdi prodajanje 10.000 sličic opic po $300k oz. za $3 milijarde, povsem absurdno. Proti temu je Tulip mania še razumna, si vsaj dobil svoj tulipan.


Se strinjma. Tak, da ne cutim nobenega socutja do mesalca megle, ga je pac nekdo nadmudril:).

Djz3l3 ::

ginekk je izjavil:

srnjak je izjavil:

ginekk je izjavil:

Izgleda rabimo kripto-verige še za centralno avtoriteto.

V primeru bank sem prepričan, da si dovolijo kar sami napako popravit (recimo da mi pomotoma nakažejo 1$M EUR) in da tudi v primeru napak med dvema strankama lahko vsaj sprožiš kakšen proces, še preden je treba na sodišče.


Malo preveč enostavno si predstavljaš delovanje bančnega sistema.


No daj razloži kako je zares, da bomo vedeli.

A če mi banka pomotoma nakaže 1$M imam dejansko šanse obdržat? Se pač naredim francoza, da ni moj problem, njihova napaka, naj me tožijo in dokažejo da denar ni moj?



se vidi da se nisi imel tezav z "sistemom".... mislis da te kdo kaj vprasa? ce denar dvignes preden oni ugotovijo napako. te kr lepo poklicejo in recejo da polozis denar nazaj oz ga prineses v banko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi pomote prodal NFT stokrat prepoceni

Oddelek: Novice / Kriptovalute
226580 (3523) Djz3l3
»

Meme Disaster Girl prodan za pol milijona dolarjev

Oddelek: Novice / Ostale najave
2410309 (7071) bambam20
»

Prvi tvit Jacka Dorseya v obliki NFT prodan za skoraj tri milijone USD (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6714433 (12401) Gagatronix
»

Napad z 51 odstotki na Bitcoin Gold

Oddelek: Novice / Kriptovalute
1613517 (4936) Lonsarg
»

Ukradenih za pol milijona dolarjev enot ethereuma

Oddelek: Novice / Kriptovalute
156430 (4512) Horejšio

Več podobnih tem