» »

Izbira primernega statističnega testa za primerjavo dveh vzorcev

Izbira primernega statističnega testa za primerjavo dveh vzorcev

i77a ::

Pozdravljeni,
ukvarjam se z analizo dveh vzorcev, za katere imam izračunane različne metrike.
Izračunal sem povprečja in standardne deviacije, ter si naredil določene vizualizacije.
Ker so standardne deviacije (in posledično variance) med vzorcema različne, uporaba najbolj pogostega Studentovega t-testa ne pride v poštev.
Razmišljal sem o uporabi Welch's t-testa, ki ne zahteva enakih variancpri obeh vzorcih. Po podrobnejši analizi sem ugotovil, da pa kljub temu še vedno zahteva normalno porazdelitev vrednosti znotraj vzorca. Ker pri veliki večini (glede na histograme) porazdelitev ni normalna, me zanima katere možnosti še imam pri izbiri statisitičnega testa?

Lep podzrav in hvala za odgovore.

Hikari ::

rabiš neparametrični test, npr. Wilcoxon signed rank test

Greg91 ::

Kot omenjeno je Wilcoxon signed rank test v takem primeru dobra izbira. Za preverjanje ali je porazdelitev normalna ali ne pa lahko uporabiš Shapiro-Wilk test.

i77a ::

Hvala!:)
Naletel sem tudi na Mann-Whitney T-test. Za katerega od teh treh (Wilcoxon signed rank, Shapiro-Wilik) se je najbolje odločiti oz. glede na kaj se naj odločim?

Greg91 ::

Pravilen pristop bi bil, da najprej izvedeš Shapiro-Wilka, ki ti bo dal odgovor ali so vrednosti v množicah normalno porazdeljene. Če so normalno porazdeljene lahko brez težav uporabiš katerega izmed parametričnih statističnih testov sicer pa katerega izmed prej omenjenih naparametričnih testov. Katerega izmed parametričnih oz. neparametričnih testov izbrati je pogosto odvisno od raziskovalnega področja (kateri testi so najbolj uveljavljeni na določenem področjj). Če se ukvarjaš z ML področjem, lahko morda pogledaš tudi za testi, ki temeljijo na Bayesovi statistiki


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kovarianca

Oddelek: Šola
52999 (2780) simpatija
»

iq test (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5111820 (10324) PrimozR
»

Petkova predavanja v Hekovniku (Tehnološki park)

Oddelek: Novice / Ostalo
475786 (3783) Aasimar
»

PSPP v zadnjem letu doživel precejšen razvoj

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
126773 (5968) lukanium
»

Python - problem

Oddelek: Programiranje
132703 (2433) slevin

Več podobnih tem