» »

Okleščeni Windows 11 SE za šole je tu

Okleščeni Windows 11 SE za šole je tu

Slo-Tech - Microsoft je pripravil še okleščeno verzijo Windows 11 SE, ki bo namenjena šibkim prenosnikom. V tem segmentu trenutno vodijo Googlovi chromebooki, za kar Microsoft ni bil našel odgovora. Zaprti Windows 10 S, ki je dovoljeval nameščanje zgolj aplikacij iz Microsoft Stora, je bil pravcata polomija, zato sedaj poizkušajo znova, nekako v slogu kasneje odpovedanega Windows 10X.

Windows 11 SE bo namenjen počasnim poceni napravam, na voljo pa bo le šolam in ostalim izobraževalnim ustanovam. Windows 11 SE je sicer optimiziran za Microsoftove programe, a podpira tudi nekatero programsko opremo tretjih proizvajalcev. To je za šole skorajda nujno, saj je na primer Zoom med epidemijo postal izjemno priljubljen. Operacijski sistem sploh ne bo imel Microsoft Stora, temveč bodo programe odobravali administratorji. Izbirali jih bodo lahko s seznama preverjenih.

Sicer je Windows 11 SE sorazmerno podoben večjemu bratu. Manjkata Snap Layouts in Widgets, programi se vedno odpirajo maksimirano, Edge podpira razširitve za Chrome, dokumenti se privzeto shranjujejo v OneDrive. Windows 11 SE lahko namestimo na vrsto prenosnikov, Microsoft pa je za 250 dolarjev pripravil tudi svojega: Surface Laptop SE. Za ima procesor Celeron N4020, grafični čip Intel UHD, 4 ali 8 GB pomnilnika ter 64 ali 128 GB kapacitete. Zaslon z 11,6 palci podpira ločljivost 1366 x 768.

42 komentarjev

mtosev ::

Tale CPU je zelo počasen in tud res zaslona je fail.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

WhiteAngel ::

programi se vedno odpirajo maksimirano


Te Microsoftove budalistoče so mi res fascinantne. Saj ne, da smo imeli več prikazanih oken lahko že tam, leta 1990 v Windows 2.0 na 286-ki. Ampak ne, to je za današnje računske moči preveč baje. Waw, a Edge podpira Chromove razširitve na novem Windows 11 SE. Pismo, a operacijski sistem omogoča tudi, da nameščaš programe in jih celo poganjaš? Ali so to funkcionalnost izklopili, ker je preveč advanced?

A lahko prosim Huša, da postane malo bolj kritičen do takihle pamfletov iz silicijeve doline?

Zgodovina sprememb…

_Denny_ ::

Stvar je namenjena šolskim otrokom, ki bodo te laptope dobivali zastonj (tako kot zdaj chromebooke) samo za potrebe izobraževanja in tam ni zaželeno, da bi bilo možno imeti na večini ekrana dva okna za Minecraft in Runescape, na vrhu desne strani pa 2x2cm Zoom okno zaradi potrebe po obvezni prisotnosti pri pouku. Čisto nič drugače kot, ko na službenem laptopu ne smeš inštalirati/igrati Call of Dutyja ali pa se s službenim avtom ne smeš zapeljati v Split na morje.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

starfotr ::

To se rešuje z dogovori in dodeljenimi pravicami, ne pa z invalidnim OS-om.

filip007 ::

SE, to verjetno pomeni "Slow Edition". No so pa vsaj malo bolje HP mini, tisti mali prenosniki, kot so že bili, počasi se daleč pride, dobesedno.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

widj3098dj32 ::

Microsoft rabi statistiko adoptiona Windows 11 in Edgea.

GupeM ::

starfotr je izjavil:

To se rešuje z dogovori in dodeljenimi pravicami, ne pa z invalidnim OS-om.

Rad bi te videl, kako mi bi na mojem šolskem računalniku s klasičnimi W11 onemogočil facebook, twitter, druge spletne platforme in igre, ter hkrati omogočil uporabo ZOOM-a in/ali MS Teamsov in drugih potrebnih zadev za spletno učenje, raziskovanje in opravljanje (raziskovalnih) seminarskih nalog.

widj3098dj32 ::

GupeM je izjavil:

starfotr je izjavil:

To se rešuje z dogovori in dodeljenimi pravicami, ne pa z invalidnim OS-om.

Rad bi te videl, kako mi bi na mojem šolskem računalniku s klasičnimi W11 onemogočil facebook, twitter, druge spletne platforme in igre, ter hkrati omogočil uporabo ZOOM-a in/ali MS Teamsov in drugih potrebnih zadev za spletno učenje, raziskovanje in opravljanje (raziskovalnih) seminarskih nalog.

Teams na Celeronu, heh.

starfotr ::

Izobrazba je ključ do uspeha. Če starši in šolniki niso sposobni tega naredit, je to pač fail.

Sicer pa dokaj enostavno: https://cariblogger.com/how-to-block-fa...

GupeM ::

widj3098dj32 je izjavil:

Teams na Celeronu, heh.

Missed the point.

_Denny_ ::

starfotr je izjavil:

Izobrazba je ključ do uspeha. Če starši in šolniki niso sposobni tega naredit, je to pač fail.

Sicer pa dokaj enostavno: https://cariblogger.com/how-to-block-fa...

Kar z lahkoto zaobideš z nastavitvijo socks proxyja, dns-over-https ali pa kar uporabo TOR browserja. Ne podcenjuj iznajdljivosti otrok...sam sem se pri 7 letih iz dolgčasa igral z Win95 dll in vxd fajli ter se sam naučil uporabe Dosa, pri 9ih pa sem že hodil okoli drugim za 1000SIT popravljat PC-je. Vse to samo s poskušanjem, brez znanja angleščine in brez interneta, ki sem ga prvič videl pri 13ih. Zdaj z internetom je vse skupaj 10n-krat lažje.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

GupeM ::

starfotr je izjavil:

Izobrazba je ključ do uspeha. Če starši in šolniki niso sposobni tega naredit, je to pač fail.

Sicer pa dokaj enostavno: https://cariblogger.com/how-to-block-fa...

Seveda je enostavno, ker si se spravil samo na FB. Sedaj pa mi onemogoči še Twitter, Instagram in vsa socialna omrežja in ostale service, ki jih ne poterebujem za šolanje. Prosim tudi tista, ki bodo popularna drug teden, danes pa zanj ve le 113 nastnikov v J. Koreji. Pa pazi da mi ne onemogočiš dostopa do spletnih strani, ki jih bom potreboval ko bom delal seminarsko nalogo.

Lažje kot s hosts datoteko bi bilo, da bi preusmeril DNS requeste na nek DNS server pod tvojim nadzorom. Ampak je pa spet nevarno, da ta DNS v šoli pade dol ravno takrat, ko boš na Malem Lošinju pod borovcem (no, takrat k sreči ni šole, ampak upam da razumeš).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

mtosev ::

_Denny_ je izjavil:

starfotr je izjavil:

Izobrazba je ključ do uspeha. Če starši in šolniki niso sposobni tega naredit, je to pač fail.

Sicer pa dokaj enostavno: https://cariblogger.com/how-to-block-fa...

Kar z lahkoto zaobideš z nastavitvijo socks proxyja, dns-over-https ali pa kar uporabo TOR browserja. Ne podcenjuj iznajdljivosti otrok...sam sem se pri 7 letih iz dolgčasa igral z Win95 dll in vxd fajli ter se sam naučil uporabe Dosa, pri 9ih pa sem že hodil okoli drugim za 1000SIT popravljat PC-je. Vse to samo s poskušanjem, brez znanja angleščine in brez interneta, ki sem ga prvič videl pri 13ih. Zdaj z internetom je vse skupaj 10n-krat lažje.

Jaz sn pri enajstih letih že znal namestiti Windows. Sicer bi lahko mogoče celo prej samo nisem imel cdja z windowsi, da bi ga lahko namestil. Haha. Tudi dosa sn se sam do neke mere naučil. Interneta tedaj še nisem imel.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mike_Rotch ::

GupeM je izjavil:

starfotr je izjavil:

To se rešuje z dogovori in dodeljenimi pravicami, ne pa z invalidnim OS-om.

Rad bi te videl, kako mi bi na mojem šolskem računalniku s klasičnimi W11 onemogočil facebook, twitter, druge spletne platforme in igre, ter hkrati omogočil uporabo ZOOM-a in/ali MS Teamsov in drugih potrebnih zadev za spletno učenje, raziskovanje in opravljanje (raziskovalnih) seminarskih nalog.


Zakaj bi sploh želel onemogočiti karkoli? A ni boljše, če se izobraževalni sistemi raje osredotočajo na rezultate, pa take neumne omejitve niso potrebne.

Sicer pa, če že hočeš pohabljen software, Apple za 309 USD prodaja iPade, ki so nekajkrat bolj zmogljivi, trpežni, imajo boljšo baterijo, boljši ekran... Ne vem kdo pri zdravi pameti bi kupil tole skropucalo.

kow ::

Drzave naj vsakemu mulcu raje kupijo prenosnik za 2k in to je to. Ce nam je res do izobrazevanja mladine, jim to proracun zlahka casti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Utk ::

kow je izjavil:

Drzave naj vsakemu mulcu raje kupijo prenosnik za 2k in to je to. Ce nam je res do izobrazevanja mladine, jim to proracun zlahka casti.

Bi bilo res, če bi bilo res, pa kaj ko ni res. V resnici bi za izobrazbo več naredili, če bi ukinili računalnike v šoli, ampak to bi bilo še veliko dražje, da ne govorimo komplicirano.

kow ::

Danes prides do mnogo boljsega predavanja na YT, kot ga bos dobil lokalno od ucitelja. Mularija ni neumna, da se bo ucila od uciteljice matematike, ki je v gimnaziji kasirala dvojke in trojke, pa je pol sla za uciteljico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Utk ::

Ja, si kar mislim mulce kako še doma popoldan na računalniku gledajo matematična predavanja...

WizzardOfOZ ::

Na tablici z atom procom, 4gb rama in 128gb emmc ter tpm2.0, windows 11 delujejo brez problemov. In to opazno hitreje kot windows 10.
Daš 11 navadne gor, pa potem še s kako skripto vse ms aplikacije počistiš dol, pa bo zadeva verjetno primerljiva s SE edicijo.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

mirancar ::

itak da dela operacijski sistem. problem je ker je browser počasen.

l0g1t3ch ::

A res rabimo totalno dumb naprave za otroke ?

Moji otroci nimajo nobenih telefonov in tablic še.
Hkrati na nimajo nobene težave uporabljati tako Linux kot win10 OS-a, s precej različnim GUI-jem in aplikacijam.

Na tak način ne vzgajamo debilov, ki internet povezujejo s točno določeno ikono in za pisanje teksta ne iščejo obupano Word ikone na namizju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

spegli ::

Sedemka je bla res fajn. Zdej pa neke reklame v 10 in je Linux lažji za živce.

WhiteAngel ::

Utk je izjavil:

kow je izjavil:

Drzave naj vsakemu mulcu raje kupijo prenosnik za 2k in to je to. Ce nam je res do izobrazevanja mladine, jim to proracun zlahka casti.

Bi bilo res, če bi bilo res, pa kaj ko ni res. V resnici bi za izobrazbo več naredili, če bi ukinili računalnike v šoli, ampak to bi bilo še veliko dražje, da ne govorimo komplicirano.


Če bi bilo po moje, bi zadnje pol leta OŠ programirali pri matematiki (npr. python) in to imeli tudi na NPZjih.

spegli je izjavil:

Sedemka je bla res fajn. Zdej pa neke reklame v 10 in je Linux lažji za živce.


Zdaj? Linux? :)

Zgodovina sprememb…

spegli ::

Zadnjič rabim neki nujno in se je win10 odločil za 3 ure posodobitev. wtf?

gddr85 ::

pa kake probleme mate to z reklamami, sem dal čez 8ko, 10ko in zdej 11ko - a lahko vsaj kak namig, kje popnejo ven te reklame?

GupeM ::

Mike_Rotch je izjavil:

Zakaj bi sploh želel onemogočiti karkoli? A ni boljše, če se izobraževalni sistemi raje osredotočajo na rezultate, pa take neumne omejitve niso potrebne.

Lahko bi se, ampak ko bojo rezultati slabi, ker je mulc visel na FB namesto da bi poslušal zoom predavanje, bojo starši rekli da učitelj slabo predava, da šola prek zooma ni vredna pol pi*de, da je snov pretežka za starost njihovega mulca. Sploh ker njihov mulc je izredno napreden. Kakšni dve leti pred svojo starostjo je v razvoju, tako da če ON ne razume, potem je snov zagotovo pretežka.

Mike_Rotch ::

Če bi bilo po moje, bi zadnje pol leta OŠ programirali pri matematiki (npr. python) in to imeli tudi na NPZjih.


Drugače je že v 4. razredu izbirni predmet računalništvo, kjer se učijo programiranja v Scratchu.

Lahko bi se, ampak ko bojo rezultati slabi, ker je mulc visel na FB namesto da bi poslušal zoom predavanje, bojo starši rekli da učitelj slabo predava,


Pa še prav bodo imeli.

spegli ::

Men po prijavi odpre neki bing šit sajt, če pa hočem, da to ni moj privzeti browser, bi pa najmanj kri moral dat. In to me jezi.

GupeM ::

Mike_Rotch je izjavil:

Lahko bi se, ampak ko bojo rezultati slabi, ker je mulc visel na FB namesto da bi poslušal zoom predavanje, bojo starši rekli da učitelj slabo predava,


Pa še prav bodo imeli.

Zdaj pa vem, od kod tvoje neumnosti. Tipičen cvekar, pri katerem so bili vedno krivi prfoksi ker slabo predavajo, ker učijo nepotrebno seštevanje števil in/ali ker ga imajo na piki. Na internetu se pa delajo, da so pojedli enciklopedijo.

Ne vem, kako da drugi nimamo takšnih problemov.

Mike_Rotch ::

Vidim, da si ti očitno z desetkami diplomiral na Fakulteti za šloganje :)

G-man ::

To je OS za javne razpise in laptop za konkurenco Chromebooku.

GupeM ::

Mike_Rotch je izjavil:

Vidim, da si ti očitno z desetkami diplomiral na Fakulteti za šloganje :)

Sem zadel, ane? Ni težko.

Poldi112 ::

GupeM je izjavil:

starfotr je izjavil:

To se rešuje z dogovori in dodeljenimi pravicami, ne pa z invalidnim OS-om.

Rad bi te videl, kako mi bi na mojem šolskem računalniku s klasičnimi W11 onemogočil facebook, twitter, druge spletne platforme in igre, ter hkrati omogočil uporabo ZOOM-a in/ali MS Teamsov in drugih potrebnih zadev za spletno učenje, raziskovanje in opravljanje (raziskovalnih) seminarskih nalog.


Trivialno - stvar parih klikov na večni UTM-ov (NGFW).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

GupeM ::

Do tell more, please.

Poldi112 ::

Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

GupeM ::

Ja, ja, ... poznamo to. Ponavadi zadeva dela na lokalnem omrežju, kar zadevo precej olajša, ampak na žalost zadeva blokira vse živo. Tudi precej tistega, kar ne bi smelo (recimo Debian repository, ker so gor zlobne igre, žal pa je gor tudi cel kup uporabnih zadev.). Nenazadnje nekdo med predavnji lahko bere nekaj povsem tretjega na Wikipediji, ki po mojem mnenju ne sme biti blokirana. Če je OS zaklenjen na full screen app, pa tega ne more početi.

Poldi112 ::

Traparija. Blokira točno to, kar nastaviš, nastaviš lahko za zelo granularno.

Tako da ponovno, blokirati FB in Twitter, pustiti pa Zoom, je TRIVIALNO.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

GupeM ::

Ja, blokirati FB in Twitter, pustiti pa Zoom je trivialno. Problem je blokirati vse service, ki niso zaželjeni (ne samo tistih nekaj najbolj znanih), hkrati pa dovoliti vse service, ki so zaželjeni (ne samo tistih nekaj najbolj znanih). Zraven pa še zagotoviti, da zadeva dela res ves čas, in to za vse učence, ne samo na računalnikih v šoli.

Poleg tega, kot sem omenil, nekdo lahko spremlja sicer koristne YT videe o programiranju, medtem ko ima zraven odprt zoom s predavanjem zgodovine, toliko da izgleda kot da je pri pouku, v resnici pa počne nekaj tretjega. S samo fullscreen appi tega ne more počet.

Poldi112 ::

Ja, bolj kompleksna pravila kot imaš, več imaš dela. Kar pa nima veze s tvojo prvotno trditvijo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

GupeM ::

Poldi112 je izjavil:

Ja, bolj kompleksna pravila kot imaš, več imaš dela. Kar pa nima veze s tvojo prvotno trditvijo.

No, in kar naenkrat zadeva ni več trivialna. Jo je precej bolj trivialno rešit z always full screen appi. Še posebej ker gre za "šenkane" prenosnike s "šenkanim" OS-om. + zaobiti je treba iznajdljivost mulcev.

Master_Yoda ::

Kolikor vidim je Zoom tudi za Linux. Ta always on fullscreen se potem enostavno obide z enim usb kljuckem z Live linux gor ...
Dovie'andi se tovya sagain.

MrStein ::

USB boot: OFF

Poskusi še enkrat.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Windows 11] Debate, vprašanja in težave (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Operacijski sistemi
888132093 (1008) ncc2000
»

Windows 11 izidejo 5. oktobra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6617237 (11765) KTr1sk
»

Windows: po desetki vendarle enajstica (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10728699 (19925) MrStein

Windows - next gen

Oddelek: Loža
192183 (1172) Ijus
»

Internet Explorer je mrtev, naj živi Spartan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5125624 (18985) šernk

Več podobnih tem