» »

Alamut, Krasni novi svet - Matura 2003 SLO

Alamut, Krasni novi svet - Matura 2003 SLO

««
«
1 / 6
»»

jRk0 ::

Ker verjetno precej forumasev, prav tako jaz, koncuje srednjesolsko solanje in bodo morali pisati na maturi esej na ti dve knjigi, bi blo pametno odpreti kaksen topic tudi o tem.

Torej, pisite komentarje, svoja dozivljanja, naj se zacne kaksna zanimiva debata.

Pa prosim brez kreganja in zaljenja.

p.s.:Alamuta se berem, bom napisal kaj ko bom konec (ceprav bi ze moral prebrat, ups;))
You fuck up once, you loose two teeth.
  • preklical razglas: Primoz ()

jRk0 ::

tako med branjem:

Alamut je fino branje in lepo gre pa zanimivo je, ampak me pa moti nekaj:

zakaj pr vragu je Bartol vse opisoval do potankosti in se dlje, medtem ko je pri spolnosti napisano NIC! to je 2 vrstici pa se v teh dveh pise da je naprimer govorila take stvari ki jih ni se nikol slisala in podobno...

pa, da je oni moski videl apamo pri cloveskem opravilu. wtf je to blooooo.

to me naprimer zlo muci:)
You fuck up once, you loose two teeth.

DaNe ::

Saj je tale Alamut kar fina knjiga samo use je preveč an široko napisano! J*** ja trivialna zadeva pač.:D
You'll never drink alone!

_marko ::

Alamuta sem vmes nehal brat, kr je bil tako hudo tečn ... no baje da gre po 100. strani dalje bolj gladko ...

Krasni novi svet pa ... hmm ... knjiga, ne vidim razloga zakaj so jo dali na maturo.
Kar se tiče avtorjevega predvidevanja je čist napačno. Se pa prebere relativno hitro.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Jebiveter ::

Pri meni je pa ravno obratno. Alamuta sem prebral " ko pravljico" :D in se mi sploh ni nic vstavljalo!
Krasnega novega sveta pa ne morem in ne morem! Ne gre mi, nek cudn filing mam vsakic ko ga probam spet brat. Pa preberem stran, dve in spet ne morem vec. Kar mi je zlo cudno, ker sem velik fan ZF in mi je tudi slovenska ZF zlo v redu. Sam ta knjiga pa... :\
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

para! ::

Brave new world (Krasni novi svet) ni slovensko delo, doh.

In je, mimogrede, mnogo boljša in zanimivejša knjiga od Alamuta.

LP
Death before dishonor!

Jebiveter ::

Jazz: saj vem da ni slovensko... :\
no, o zanimivosti bi se dalo razpravljat... na zacetku se mi zdi zlo hmm... ne najdem izraza. Mah, sedaj se je bom spet lotil pa pridem do konca za vsako ceno! Ker sploh mi jasno ne kaj dogaja! :'(

Je pa Ender's Game dost boljsa, ce smo ze pri tem...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Shatzy ::

Ok nujno rabim obnovo za krasni novi svet! Še dons! Mail me please:O

Zgodovina sprememb…

ganzi ::

dej mejl..

Krasni novi svet je drgač dobra knjiga..
Postane zelo zanimiva, sam se morš poglobit pa dost pozorno brat, alamut je pa še boljša!
Dan smo lih v šol pisal esej (krasni novi svet).

Jebiveter ::

Mi smo pa vceri pisali esej o Alamutu - 3 URE(+odmori+glavni odmor)! 8-O :O
Nam je pa dala odlomek na zacetku 20. poglavja, ko obglavijo Hoseina:\
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

_marko ::

A ve kdo kakšen bo naslov eseja na maturi? - baje, da bi naj bil že znan?!
S tem ne mislim knjig Alamut in Krasni novi svet, ampak točen naslov.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

Ziga Dolhar ::

Naslov na maturi bo:

'Umor domnevnega sovražnika: sebičnost ali altruizem?'

Boš na maturi videl, ako sem imel prav.
https://dolhar.si/

cahahopie ::

Oh... kako lepi spomini maturo. Še vedno bi rad bil na začetku 4. letnika in še par noči prespal, če je to res to kar hočem v življenju postat. No, zdaj sem na FERI-ju smer rač. in inf.

Drgač pa glede mature. Maja boste sigurno dobil tako, da bo razpravljalni najbolj zoprno delo, interpretativni pa najboljše. Vsak pa ve, da je razpravljalnega veliko lažje pisati kot interpretativnega. Ponavadi je razlika med tema dvema tudi do 2 oceni.
Lani je bil razp. Zločin in Kazen, Alamut pa interpretativni. A kljub temu sem pisu 3+1.
Alamut rulz!:)

Shatzy ::

@ Ziggy: A lahko izdaš po kermu kanalu si to dubu? Ne zanimajo me nobena imena, tut te ne mislm izdajat...

ROmeo2k ::

SEOS MATURANTJE :D

nekaj malega iz moje strani, čeprav ni moja obnova, niti moj space na webu =P 0:)

http://www2.arnes.si/~rberto2/4g/Zapisk...

upam da neo lastnik jezn! ;) >:D
;)
Life is Hell On Earth!!!! ]:)

ganzi ::

moj sošolc..
mislm da nav jezn :D :D
LP

rh^ ::

Meni je bil alamut dosti boljši od krasnega novega sveta. Alamuta lahko bereš kot pravljico in če te zgodba "potegne noter" potem ti je branje še tolko lažje... krasni novi svet pa je, kar se mene tiče, čisto druga zgodba. Meni prav ni všeč in nikakor ga nisem moral prebrati... bo že ;) ...

Roadkill ::

Ziggga: vedno se je govorilo o naslovih, in skoraj vedno so bili naslovi napačni...
Grem stavit, da letos ni nič drugače.
Itak so pa možni ene 4je naslovi. Nisem prebral Krasnega novega sveta, tako da ne morm ugibat kateri bi bili. Prašite slovarco.. :)

Ziga Dolhar ::

Roadkill, moj post je mišljen 0 % resno. Poudarjam dejstvo, ki si ga eksplicitno navedel ti :-))). Ker če je pa nekdo tako naiven, da verjame nekemu naslovu, čeprav je "splošno znano", da so taki viri popolnoma nezanesljivi ... e, potem si pa zasluži, da mi verjame! :\
https://dolhar.si/

Roadkill ::

No sej jest sm biu skor prepričan, da blefiraš, sam en tip tmle je bil že tolk prepričan v ta naslov, da sm mogu neki narest, čeprov maš mogoče prav, mogoče se taki zaslužijo. :)

Jebiveter ::

Ziggga: A to mi zdej poves!?!?!;(( Ne, sej je v redu.:D Po moje je kar dober naslov in zanimiva tema za razpravljalni esej.
PS: Vceraj sem napisal esej z tem naslovom in ga danes oddal profesorci. Bomo vidli ju3...:D
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

ghostkop ::

se 5 mescov do mature pa še nič prebral, Alamut je šele 100 strani pa mi je tok beden, upam da bo nadaljevanje boljše, sam ka skos gledam v to "bajso", 500 strani je zame že kar zalogaj

Feanor ::

Jaz pa sem prebral Bartolovo in Huxleyevo delo in sta mi obe dve še kar zanimivi!
O delih se da še kar zanimivo razmišljat o sistemu vladanja in še česa... ;)

Roadkill ::

ghostkop: lahko se miriš s tem, da smo eni naredili maturo 4+1 brez da bi (v celoti) prebrali Zločin in kazen in Alamut.
Bi pisal 4+2, pa sem bil površen pri teoretičnem delu. :)

ghostkop ::

ma sej itak tok časa bomo to predeloval da se nam bo mešal, pa itak v eseju ne morš vsega napisat kar veš, tko da upam da bojo bolj splošne stvari

ganzi ::

prebral obe in sta mi kar zanimivi, ampak preveč podatkov za zapomnit..

Dejte nam mal bivši maturantje povedat a je težka tale matura ki nas čaka?

EDIT: Kaj pa če bi kr novo temo odpru in sicer Matura 2004 in vi not mal razpravljal o tem kar nas zanima, da namo offtopic tle k gre za slovenščino?
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ganzi ()

OwcA ::

Ni, precej precenjena je celo. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

_marko ::

Zigga:
Lahko si še naprej pameten al pa mi vrjameš:
Naslov maturitetnega sklopa bo:

Moč oblasti in svoboda posameznika.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Feanor ::

A se da kje dobit kratko in jedrnato obnovo
Krasnega novega sveta, ali pa Alamuta?

Kaj pa mogoče kakšen opis oseb ali zanimive komentarje? ... ;)

Gandalfar ::

a ne hodis za to v solo, da ti dejansko usposobljen ucitelj to predava in razlaga .. seveda, potem, ko ti opravis vsaj minimalno dela in preberes knjigo.

Feanor ::

Razlago sem poslušal, izpiske imam, a rad bi še kakšno drugo mnenje.

Zanima me, kakšne so javne kritike in kaj vi mislite o delih.

rh^ ::

jedernato obnovo alamuta zelo težko... ker je knjiga tako obsežna, toliko tematik, da bi dobil eno kratko obnovo, ki bi vse to vsebovala je zelo težko...
... zato pa je forum, da izmenjamo naša mnenja :D

OwcA ::

Precej lažje in bolj plodno je razglabljati, če kdo vrže kakšno kost (ali šop trave ;)).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Gandalfar ::

alamut pa ja ni obsezen, malo daljsa pravljica za lahko noc

blank3 ::

Gandi: A mi jo prides prebrat?

Drgac bi pa reku, da imamo po mojem mnenju kar sreco z buklami. Ma pa mal manj sreco z prfokso, ki je tko lena... kr napisou bom. KO F***. Ma nam pove ene dva stavka od Alamuta, poj smo pa ze pri njenih studenstskih letih in kako je bilo v Jugoslaviji, pa kako so moral jit v Avstrijo nabavlat... aja pa njej sin ima rad banane ;)

Ko si enkrat v 4 letnku, pa dejansko se res zacnes tko razmisljat, da se ne ucis zarad prfokse.
Zelo sem zaposlen. Potreboval bi brezcasje... vsaj za nekaj casa.

ganzi ::

Mi tut že 4 leta nič ne delamo pri slovi, angli..
Tko da ne vem kaj bo iz tega..>:D
LP

Mercier ::

Alamut je sicer holivudska zadeva, škoda, da je pisana kot da je devetnajsto stoletje dobil Levstik. Če bi še malo odvzel, bi dobil povest.

Mercier ::

Nč kosti, sam spluvu bom. Krasni novi svet je dolgcajt. >:D

rh^ ::

krasni novi svet je tudi meni bil tak dolgcajt dokler niso prišli k divjakom ;) potem pa postane bolj zanimivo :)

Simon-boy ::

Mam dokaj dobro obnovo (mati slavisticarka), saj sem mel referat. Tudi sam mislim, da je dobra. Aja pa kost za glodanje.

Kdo je bolj svoboden Hasan ali oni fedaiji ko NE spregledajo?

LP Simon-boy
With the lights out, it's less dangerous

Gandalfar ::

Kr na forum jo primilaj .. jo bo imela vsaj polovica slovenije.. :)

OwcA ::

Kdo je bolj svoboden Hasan ali oni fedaiji ko NE spregledajo?

Vprašanje v kakšnem smislu svoboden. Oboji so ujeti v svoj svet. Hasan ne more uiti svojem idejam, fediji nimajo v rokah niti svojih življen. Na prvi pogled se zdi, da bi Hasan sicer lahko kadarkoli ušel, ampak temu ni tako, saj smo priča večim neuspelim poskusom samomora (ali vsaj mislim na to). Tako tudi on pravzaprav nima v rokah niti svojega življenja. Tu so fedajiji celo na boljšem, saj premorejo notranjo moč, da dosledno sledijo svoji ideologiji, torej svojim željam.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

OwcA ::

Za obnove prosjačite po ZS.
Najboljše bi bilo tako javno objaviti vaše umotvore, da jih lahko malo polomentiramo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

_marko ::

Hasan, zločinec ali človek?...:\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

trpo ::

Hasan, zločinec ali človek?...


Oboje!

Z vidika množic oz. našega, sodobnega življenja je zločinec, morda celo "serijski morilec" (No to je že malo pretirano). Brezobrazno in zelo nemoralno ravna z življenji vseh na Alamutu, ne le fedaijev. Sebično izrablja vsa mogoča sredstva v uresničitev svojih ciljev.

Lahko pa na vprašanje gledamo bolj filozofsko. V njem vahko vidimo nadčloveka, ki ima to moč, da se odlepi od množic in deluje na lastno pest. Tu sledi Bartol Nietzejevi filozofiji o nadčloveku. Vendar se kaže njegova človečnost tudi v trenutnih prebliskih negotovosti v svoj načrt -> 1. en večer pred spanjem premišljije, če deluje prav; 2. Mirjam zaupa, da je čakal na kakršen koli znak, takrat ko je ukazal samomor Jusufa in Sulejmana.

Za v esej se moraš odločiti za eno interpretacijo in jo skozi esej utemeljevati.
www.LOST-serija.net

rh^ ::

zločinec ;) mislim, vsekakor je oboje. vendar na koncu pomojem prevlada to da je zločinec. njegovo človeškost (željo po odktirju resnice al nevem katere druge "višje stvari") prenese na ibn tahirja ki ga potem pošlje kot njegovega sina naprej naj išče to kar njemu ni uspelo najti..

ganzi ::

Njegova nehumanost se kaže v odnosih do hčera in sina, ter nasplošno do drugih ljudi.
LP

C-boru-T ::

A ma mogoce kdo kaksno obravnavo od kod izvirajo imena oseb iz Krasnega novega sveta: npr Bernard Marx (od Karla Marxa-kritik kapitalisticne druzbe), Helmholtz Watson (Watson), Mustafa Mond (mond-gora[v eni zepni knjigici sicer pise da to pomeni svet sam kokr jst vem pomen gora]-najmocnejsa osebnost v svetovni drzavi). Ce ma kdo nej plis senda pa me resi muke!!:\

BaRtMaN ::

Ne, kaj takega nimam, bi pa rad opozoril, da v francoščini mond res pomeni svet, mont je pa gora (Mont Blanc). Pa Mustafa Mond ni bil najmočnejši v tem krasnem novem svetu, bil je eden izmed desetih nadzornikom, v tem se razlikuje z Ibn Sabo.

Je pa res, da se v obeh romanih s hirearhijo viša raven spoznanja. Poleg tega bi lahko v obeh našli 'anomalijo' v sistemu - Ibn Tahir in Bernard Marx.

Jebiveter ::

C-boru-T: smo ravno pred nekaj dnevi dobili fotokopijo iz ene knjigice, na kateri je bilo opisano od kod izvirajo in kaj pomenijo imena v KNS. Ce te zanima se lahko potrudim pa nardim en ocr...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pred šestdesetimi leti je izšla Orwellova 1984

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
224021 (3042) Ashrack
»

MATURA: Zločin in kazen

Oddelek: Šola
3235499 (33494) OldSkul
»

Esej

Oddelek: Šola
84743 (4567) OwcA
»

Bartol; Alamut

Oddelek: Sedem umetnosti
142790 (2591) leonius
»

Par gud knjig. Predlogi?

Oddelek: Loža
192792 (2485) ChiefThunder

Več podobnih tem