» »

Drevesna struktura ali iskanje: generacijski prepad

1 2
3
4 5

Invictus ::

Okapi je izjavil:


To je problem še sedaj. Ljudje so se razvadili in uporabljajo dolga opisna imena datotek, ampak potem skupaj z imeni map zadeva hitro udari čez mejo, in so problemi. Recimo sinhronizacija v oblak se zatakne, kopiranje na drug računalnik...

V firmi, za katero delam:
Before uploading, please pay attention to the path length: verify that all files in the folder come with less than 256 characters (a very simple freeaware software which does this check is available at https://github.com/deadlydog/PathLength....


Tudi znaki izven nabora ASCII še vedno povzročajo težave. Sem ravno pred kratkim porabil pol ure, da sem ugotovil, zakaj neka baza podatkov noče shranit vnosa - ker je nekdo v besedilu uporabil pomišljaj (daljša črtica) namesto vezaj (krajša, minus).

Ni problem, sam Windows adminom se ne da nastaviti na daljša imena datotek. Po defaultu je pa 256...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

Invictus je izjavil:


Ni problem, sam Windows adminom se ne da nastaviti na daljša imena datotek. Po defaultu je pa 256...


Povej to Microsoftu.>:D
Different apps and Office versions have different limits, and the combination of limitations may be unique to your setup.

The entire decoded file path, including the file name, can't contain more than 400 characters for OneDrive, OneDrive for work or school and SharePoint in Microsoft 365. The limit applies to the combination of the folder path and file name after decoding.

For example, if the file URL in SharePoint is https://www.contoso.com/sites/marketing..., the limit applies to “sites/marketing/documents/Shared Documents/Promotion/Some File.xlsx.”

Likewise, if the file URL in OneDrive is https://contoso-my.sharepoint.com/perso..., the limit applies to “personal/meganb_contoso_com/Documents/Contracts/Vendor Quotations/Some File.xlsx.”

In addition to the above, if files are synced to a PC or Mac, the following limitations apply:

Each segment of the path (a segment is a file name or folder name like “Promotion” or “Some File.xlsx” in the examples above) can't be more than 255 characters due to operating system limitations.

The length of the OneDrive root folder (e.g. C:\users\meganb\OneDrive - Contoso) + the relative path of the file (up to 400 chars) cannot be more than 520 characters.

The organization name can be updated in the M365 admin center but that will not propagate to existing Sync relationships (only newly established ones). For existing Sync relationships to have the new organization name, users need to unlink and relink their account.

SharePoint Server versions only support up to 260 characters for file and path lengths, Microsoft Excel and older Office version have a lower limit
, see KB 326039 for details.

GabrieLeo ::

Meni je pa bolj noro to, kakšna lesenost je pri mlajši in starejši generaciji v "hekanju". Ne znajo vlečt dol iz travnika, nimajo pojma kaj je adblocker niti da bi googlal neki album ter zraven dopisali zip. Če ni na voljo za stream ne obstaja. Če ni na youtubu-ne obstaja. Ljudje pod kakšnimi komadi s manj ogledi prosijo uploadarja, da nej naloži komad na soundcloud - kot da si ne znajo YT to MP3-jat. Gledajo filme v 240px na neki shekani streaming spletni strani kjer jih vmes šopajo s reklamami. Noro

Phantomeye ::

GabrieLeo je izjavil:

Meni je pa bolj noro to, kakšna lesenost je pri mlajši in starejši generaciji v "hekanju". Ne znajo vlečt dol iz travnika, nimajo pojma kaj je adblocker niti da bi googlal neki album ter zraven dopisali zip. Če ni na voljo za stream ne obstaja. Če ni na youtubu-ne obstaja. Ljudje pod kakšnimi komadi s manj ogledi prosijo uploadarja, da nej naloži komad na soundcloud - kot da si ne znajo YT to MP3-jat. Gledajo filme v 240px na neki shekani streaming spletni strani kjer jih vmes šopajo s reklamami. Noro



Resno, o kakšnem vzorcu mladih uporabnikov to govoriš?


Ker jaz se dobro zavedam, da sem v mladosti uporabljal travnik bolj pogosto ker zdaj. Zato, ker vsebine niso bile dostopne, hkrati pa nisem imel denarja, da bi si kupil čisto vsak film ali album. Zdaj imam službo in si bistveno lažje privoščim in mi ni težko plačat za neko storitev (kot je netflix ali spotify).

Moji starši tudi ne znajo uporabljati travnika. In se ne znajdejo drugače.

GabrieLeo ::

Ok torej kakor si sam rekel: zdaj imaš denar in mesečno plačuješ za storitve. Včasih pa streaming infrastrukture sploh ni bilo. Popolnoma drugo. Tvoji starši? Irelevantno ker sploh niso zrastli gor s internetom ali limewire, emule, piratebay, p2p.
Pa se niti ne gre za to da živiš piratsko življenje in greš zastonj čez kjer se da. Mislim na to da pri vsem vrhuncu informacij ter tutorialov in forumov nek iznajdljiv. pameten gen Z-jar ne pomisli, da obstajaj kje spletna stran ki mu omogoča potegniti dol njegov najljubši komad in mu ni vedno znova potrebno prižigat LTE ter imeti odprto youtube aplikacijo, poslušati reklame...

WizzardOfOZ ::

Kako ni bilo infrastrukture. Imel si svoj BBS, imel si vaškega pirata, ki je na disketah nosil naokoli aplikacije (in kasneje na cd-jih filme),...
Vse to je laufalo. Pa dostop do bbs-a z 9600 modemom (9600 bitov na sekundo).
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Phantomeye ::

GabrieLeo je izjavil:

Ok torej kakor si sam rekel: zdaj imaš denar in mesečno plačuješ za storitve. Včasih pa streaming infrastrukture sploh ni bilo. Popolnoma drugo. Tvoji starši? Irelevantno ker sploh niso zrastli gor s internetom ali limewire, emule, piratebay, p2p.
Pa se niti ne gre za to da živiš piratsko življenje in greš zastonj čez kjer se da. Mislim na to da pri vsem vrhuncu informacij ter tutorialov in forumov nek iznajdljiv. pameten gen Z-jar ne pomisli, da obstajaj kje spletna stran ki mu omogoča potegniti dol njegov najljubši komad in mu ni vedno znova potrebno prižigat LTE ter imeti odprto youtube aplikacijo, poslušati reklame...


od 99 % ljudi jih mogoče 1 % v nulo pozna vse povezano z informatiko in računalništvom. Pa ni važno ali je leto 2021 ali 1985.

Tehnologija je za 99 % uporabnikov "means to an end". Vedno je bilo tako in vedno bo tako. In vedno boš imel 1 % tistih, ki so stručkoti ali blizu temu, ki bodo predvidevali oz. pričakovali, da mora imeti ostalih 99 % enako znanje.

Lahko govorite o tem, da Z generacija ne pozna tega in tega, ampak stručkotov iz Z generacije pa nihče ne omenja.

kow ::

Govoris, ko da ni nobene mere. Nic razumeti ali razumeti osnove je ogromna razlika.

Phantomeye ::

kow je izjavil:

Govoris, ko da ni nobene mere. Nic razumeti ali razumeti osnove je ogromna razlika.


Seveda, ampak tukaj vsi razlagate o nekih no-name Z-jevcih, ki nič ne znajo. Jaz rabim videt statistiko, da je ta generacija slabša od prejšnjih.

Veš koliko ljudem moje starosti sem skozi vso svojo mladost nudil pomoč in nasvete, in popravljal kompe, ker niso mel pojma in ga še zdej nimajo.

Za njih je PC nekaj, kar uporabijo, da lahko pišejo, brskajo po spletu, gledajo filme. In to je to.

Zgodovina sprememb…

one-half ::

Okapi je izjavil:


Tudi znaki izven nabora ASCII še vedno povzročajo težave. Sem ravno pred kratkim porabil pol ure, da sem ugotovil, zakaj neka baza podatkov noče shranit vnosa - ker je nekdo v besedilu uporabil pomišljaj (daljša črtica) namesto vezaj (krajša, minus).


Niti ne rabis iti izven ASCIIja, sploh dvopicja so na NTFS zabavna :))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

Meiniken ::

ITT: ITjevci z večvrednostnim kompleksom :))

Če komentiram prispevek - Se niti ne čudim, da je tako. Včasih je bilo bistveno hitreje če si sam pobrskal, da nisi poslušal kako HDD melje :))

Se pa strinjam da je potrebno poznati vsaj osnove orodja, ki ga uporabljaš na vsakodnevni ravni.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

WhiteAngel ::

Meiniken je izjavil:

ITT: ITjevci z večvrednostnim kompleksom :))

Če komentiram prispevek - Se niti ne čudim, da je tako. Včasih je bilo bistveno hitreje če si sam pobrskal, da nisi poslušal kako HDD melje :))

Se pa strinjam da je potrebno poznati vsaj osnove orodja, ki ga uporabljaš na vsakodnevni ravni.


V praksi manjka samo kakšna ura ali dve informatike na koncu OŠ, da razčistijo "teorijo": kaj so fajli in direktoriji - in da je vsebina ista kot v raziskovalcu, le da je en del skrit, nekaj primerov iz cmd, kako se naredi mapa, zbriše datoteka. In da mulci to sami začenajo probavat, se sprehajat po računalniku in "brisat" windowse. That's it.

poweroff ::

Emmm, če govorimo o računalništvu, potem je treba prenehati z enačenjem tipa računalnik = Windows, urejevalnik teksta = Word.

"Poneumljanje" je tudi posledica dejstva, da računalništvo ni poučevano tehnološko nevtralno.

Najbolj me je pa prijelo bruhat, ko sem videl v preteklosti kakšne "članke" tipa "kateri operacijski sistem izbrati" in potem so bili navedeni Windows Xp, Windows 7 in Windows 8... še dobro, da je za take težave na voljo Linex Forte... pardon, Linux. :))
sudo poweroff

one-half ::

WhiteAngel je izjavil:


V praksi manjka samo kakšna ura ali dve informatike na koncu OŠ, da razčistijo "teorijo": kaj so fajli in direktoriji - in da je vsebina ista kot v raziskovalcu, le da je en del skrit, nekaj primerov iz cmd, kako se naredi mapa, zbriše datoteka. In da mulci to sami začenajo probavat, se sprehajat po računalniku in "brisat" windowse. That's it.


V tretjem razredu je moja smrklja razumela, pa ls, cd, mkdir in cp tudi. Mislim, da to ni snov za konec osnovne sole. Razen morda na kaksnem prilagojenem programu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

Markoff ::

Phantomeye je izjavil:

Markoff je izjavil:

Bolj nisi mogel brcniti v temo. Žena učiteljica na tehniški srednji šoli z gimnazijo. Vsaka naslednja generacija manj razgledana in manj vešča uporabe računalnikov. Vse, kar znajo, je drajsanje po tačskrinu. Idiokracija je predčasno posnet dokumentarni film.

Kakšen kup posploševanj je to.

Nisi zares prebral mojega komentarja, kajne? Še enkrat preberi oba boldana dela.

Phantomeye je izjavil:

40 let nazaj nihče ni obvladal "računalnikov" razen par ljudi. Zdaj v 2021 obvlada uporabo računalnikov več ljudi kot kdarkoli prej v zgodovini računalništva.
Mislim, jaz sem bil v osnovni šoli med 10 ljudmi na celi šoli, k so hodili na "računalniški krožek". Pa takrat nisem vedel niti kaj je URL.

40 let nazaj se je računalništvo šele začelo pojavljati v domovih. To ni zlata doba. Zlata doba računalništva je čas razmaha interneta. Ko so postali računalniki cenovno zelo dostopni. Informacije obilne. OS in programje uporabniku prijazni, še vedno pa ne tako, da ga retardirajo v drajslarja po tačskrinu.
Misliš, da danes dijaki v 1. letniku srednje računalniške šole vedo, kaj pomeni kratica URL? Razen tistih 2, ki jih računalništvo zanima? Misliš, da znajo uporabljati eno samo "naprednejšo" funkcijo iskanja v search engineih? Da, kot članek opisuje, znajo najti datoteko na disku?
Moja žena vsako leto dobiva te izkušnje z vsako novo generacijo in jih (ne) z veseljem deli z menoj.

Phantomeye je izjavil:

Bolj ko se neka tehnologija razvija, manjša je potreba je po poznavanju delovanja te tehnologije v ozadju. Saj tega znanja ne potrebuješ, da lahko napravo uporabiš.

Kdo govori o tehnologiji? Mularija ne zna UPORABLJATI tehnologije, kaj šele, da bi razumela, kako ta deluje!

Phantomeye je izjavil:

Računalnik je orodje, ki ga uporabiš, da opraviš neko nalogo. To iz česa je sestavljen računalnik oz. kako deluje, je čisto irrelevantno. Razen, če je tvoje delo povezano s tem.

Še enkrat, ne govorim o poznavanju tehnologije, temveč njeni uporabi.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

djabi ::

one-half je izjavil:

dild0idis je izjavil:

Enak delež, ki uporabljajo avtomobil samo kot orodje med točko a in b?

Čedalje višji, glede na popularnost shared modela.


Daj ne nabijaj, to je pribljizno enako kot reci, da saj vec matematike kot sestevanje in odstevanje itak nikoli ne uporabljas, novarek bi moral biti pa tudi dovolj, ker nihce ne pise ali bere knjig. Ni izgovora, gre za razgledanost, tako kot so potrebne osnove za jezik, naravoslovje, matematiko, fiziko,... da sploh ves kako je svet obrnjen (flathearthers mi padejo na pamet), rabis poznati tudi osnove racunalnika. Pa je cisto vseeno, ce je vgrajen v sraufciger.


Ampak ima dild0idis (kakšen vzdevek!) ima po svoje prav.
Avto = orodje, da prideš od A do B.
Računalnik (ali kakšna druga naprava) = orodje, da preveriš e-pošto, tvoje priljubljeno družbeno omrežje, morda sestaviš kakšen dokument, na hitrico spremeniš kontrast slike in nič več. Ali pa ajd, še kakšna igra* ...

Glede tvojega naštevanja, kaj vse bi moral poznati ... Nekje 8 od 10 ljudi ima težave na pamet sešteti, odšteti, pomnožiti ali deliti številke že pri manjših cifrah, kaj šele kaj bolj kompleksnega ... in ne, večina ne bo sestavila niti enega stavka. A si vedel, da če v tvoj priljubljeni iskalnik vpišeš, koliko je 2 + 2, dobiš rezultat?
Večina ne razmišlja, ampak gre na iskalnik in poišče odgovor.



*p.s.: Kaj misliš, zakaj so konzole tako popularne? Ker ne rabiš nič nastavljati.

one-half ::

Markoff je izjavil:


40 let nazaj se je računalništvo šele začelo pojavljati v domovih. To ni zlata doba. Zlata doba računalništva je čas razmaha interneta. Ko so postali računalniki cenovno zelo dostopni. Informacije obilne. OS in programje uporabniku prijazni, še vedno pa ne tako, da ga retardirajo v drajslarja po tačskrinu.


Mislim, da ne razumes. O cemer govoris je zlata doba potrosnistva. Pri tem se strinjam z zgoraj nastetim. Zlata doba glede intelekta, je pa dejansko bila pred tem, ko smo dejansko brez preprosto dostopnih informacij delali "cudeze". Zdaj je pa cas dekadence in zatona.

Se razume, to, da ste natrenirali uporabnike, da ne rabijo razmisljati, da ste programerje spremenili v invalide, ki brez googla ne znajo narediti nicesar - prinasa ogromne dobicke. Ampak to nima popolnoma nobene veze s samim intelektom, ki ste ga outsourcali (v imenu vecjih dobickov) velikim korporacijam, kajti te so tiste, ki zares sluzijo, salabajzerji, ki ne znajo nicesar vec narediti brez njih pa samo se pobirajo drobtinice. Vec ne znajo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

o bojzl ::

Super tematika in poglobljena debata... Vsak ima po svoje prav. Čarunalniki ftw!

DostMam ::

Filozofski pogled: Če so generacije čedalje bolj nerazgledane in nesposobne potemtakem človeštvo od Adama naprej intelektualno propada. Ne, verjetno se motim. Zenit je doseglo, ko je moja generacija bila pri največjih močeh. Potem pa rasulo.

Praktični pristop: Normalno je, da na tehnološkem forumu, pričakujemo od uporabnikov poglobljeno znanje in poznavanje teorije. Zato me zanima, ali je kak napredni uporabnik (sisadmin mogoče), ki obvlada teorijo tipkovnic toliko, da bi bil sposoben vklesati nek napis na granitno ploščo. Grob urejam, ponudbe na ZS.

WhiteAngel ::

one-half je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:


V praksi manjka samo kakšna ura ali dve informatike na koncu OŠ, da razčistijo "teorijo": kaj so fajli in direktoriji - in da je vsebina ista kot v raziskovalcu, le da je en del skrit, nekaj primerov iz cmd, kako se naredi mapa, zbriše datoteka. In da mulci to sami začenajo probavat, se sprehajat po računalniku in "brisat" windowse. That's it.


V tretjem razredu je moja smrklja razumela, pa ls, cd, mkdir in cp tudi. Mislim, da to ni snov za konec osnovne sole. Razen morda na kaksnem prilagojenem programu.


Predmet računalništvo je mislim da konec OŠ šele.

ngc2392 ::

akhem...malce me zaskeli v srcu, ko slišim, da smo tisti 45+ že starci...saj se včasih res počutim starega...samo kremenček pa še nisem :)
torej...naša generacija, ki je še poslušala čivkanje modemov in ročno nastavljala irq porte ter večala prostor 300mb diskov z stackerjem...smo že za v muzej ali smo pač srečni, da smo še živeli v času računalniške evolucije? dejstvo je pač, da se z razvojem uporabniška izkušnja izboljšuje. res pa je, da današnja mladina sploh ne ve, kako je bilo včasih...optimiziranje rama (qemm), da si lahko zagnal doom, hitrosti modema napramn današnjim always on internetu. ne vem, a je tisti filmček fake ali ne...ampak fotr mulcem v ameriki da navaden telefon na vrtljivo številčnico in jim naroči, da ga pokličejo na gsm...tko, po ene desetih+ minutah jim rata...
United We Stand, Divided We Fall

Okapi ::



In še podvprašanje - kakšna je povezava med glasbeno kaseto in računalništvom? ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

WizzardOfOZ ::

WhiteAngel je izjavil:

one-half je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:


V praksi manjka samo kakšna ura ali dve informatike na koncu OŠ, da razčistijo "teorijo": kaj so fajli in direktoriji - in da je vsebina ista kot v raziskovalcu, le da je en del skrit, nekaj primerov iz cmd, kako se naredi mapa, zbriše datoteka. In da mulci to sami začenajo probavat, se sprehajat po računalniku in "brisat" windowse. That's it.


V tretjem razredu je moja smrklja razumela, pa ls, cd, mkdir in cp tudi. Mislim, da to ni snov za konec osnovne sole. Razen morda na kaksnem prilagojenem programu.


Predmet računalništvo je mislim da konec OŠ šele.

od prvega do cetrtega razdreda 2x mesečno, potem pa večkrat
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

mr_chai ::

Računalništvo != Računalniška pismenost

Kaj pa mi, ki smo zrastli v dobi razcveta računalništva, a zna še kdo kaj posaditi, sezidati, popraviti avto, kolo ? Ja ?

Rokec ::

Hej, strastni zagovorniki map kot edinega oravega načina organizacije datotek, saj se zavedamo, da datoteke niso dejansko shranjene oz. organizirane v mapah na disku oz. pomnilniku, ne? :D
Mape so en način vizualizacije vsebine, iskanje pa drug. Kaj je kriterij, da je en od teh načinov pravi oz. superioren? "To je bil edini uporaben način, ko sem bil mlad" ni nek objektiven argument.

DamijanD ::

Ampak v splošnem pa velja in za avto in za računalnik, da če vsaj malo poznaš kako deluje, lahko zadevo bolje/bolj primerno uporabljaš.

djabi ::

ngc2392 je izjavil:

akhem...malce me zaskeli v srcu, ko slišim, da smo tisti 45+ že starci...saj se včasih res počutim starega...samo kremenček pa še nisem :)


Glede na to, da je bila še pred nekaj desetletji marsikje pričakovana življenska doba pod 40 let, smo lahko srečni, da živimo danes in tukaj.
Pri%C4%8Dakovana %C5%BEivljenjska doba @ Wikipedia

Phantomeye ::

En nasvet za tiste, ki so mnenja, da bi morala biti uporaba računalnika kompleksna ("nastavljala irq porte ter večala prostor 300mb diskov", "optimiziranje rama (qemm)", "telefon na vrtljivo številčnico")

Work smarter, not harder


Lažja kot je uporaba nekega sistema, boljša je uporabniška izkušnja, manjša je verjetnost "človeške napake".

Zakaj bi se jst, kot uporabnik moral zafrkavati z nekimi ročnimi nastavitvami, modifikacijami preden sploh lahko začnem nekaj uporabljat. To mora biti breme ponudnika storitve / programske opreme.


Aja, to da daš otrokom vrtljivo številčnico je malo bizarno. Valda so imeli tudi pri vrtljivi številčnici ljudje na začetku težave. Ampak po 20 letih uporabe pozabiš, da si imel težave na začetku.

Zgodovina sprememb…

ales85 ::

mr_chai je izjavil:

Računalništvo != Računalniška pismenost

Kaj pa mi, ki smo zrastli v dobi razcveta računalništva, a zna še kdo kaj posaditi, sezidati, popraviti avto, kolo ? Ja ?

Sezidati nam ne dovolijo (skoraj), avto je tako zanesljiv, da ničesar ne potrebuje. Pa tudi če bi, zaradi garancijskih pogojev nam velikokrat zopet ne dovolijo.

Phantomeye je izjavil:

En nasvet za tiste, ki so mnenja, da bi morala biti uporaba računalnika kompleksna ("nastavljala irq porte ter večala prostor 300mb diskov", "optimiziranje rama (qemm)", "telefon na vrtljivo številčnico")

Work smarter, not harder


Lažja kot je uporaba nekega sistema, boljša je uporabniška izkušnja, manjša je verjetnost "človeške napake".

Zakaj bi se jst, kot uporabnik moral zafrkavati z nekimi ročnimi nastavitvami, modifikacijami preden sploh lahko začnem nekaj uporabljat. To mora biti breme ponudnika storitve / programske opreme.

Se strinjam, do neke mere. Ampak uporabniki, katerim je orodje, povzročajo po mojih izkušnjah veliko več človeških napak zaradi slabega razumevanja delovanja sistema. S tem ne želim reči, da bi nujno morali v podrobnosti poznati delovanje... le da pač povzročajo ogromno napak :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

one-half ::

Okapi je izjavil:



In še podvprašanje - kakšna je povezava med glasbeno kaseto in računalništvom? ;-)


Namesto svincnika bi moral biti sraufciger :)) :)) :))


mr_chai je izjavil:

Računalništvo != Računalniška pismenost

Kaj pa mi, ki smo zrastli v dobi razcveta računalništva, a zna še kdo kaj posaditi, sezidati, popraviti avto, kolo ? Ja ?


Kolo sem hotel dati za primer, pade veriga "dol". Koliko jo zna dati nazaj :) Ali zamenjati zadnjo zracnico, ce imas menjalnik? :)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

klemenSLO ::

Ha... če se prav spomnem si mogu NAVIJAT trak ko se je trak 'sprostil in ni bil več lepo navit v kaseti. In tale 6kotna oblika svinčnika je sedla V luknje :)
i feel old :)
https://www.amazon.com/Vintage-Pencil-W...
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

ales85 je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Računalništvo != Računalniška pismenost

Kaj pa mi, ki smo zrastli v dobi razcveta računalništva, a zna še kdo kaj posaditi, sezidati, popraviti avto, kolo ? Ja ?

Sezidati nam ne dovolijo (skoraj), avto je tako zanesljiv, da ničesar ne potrebuje. Pa tudi če bi, zaradi garancijskih pogojev nam velikokrat zopet ne dovolijo.

Phantomeye je izjavil:

En nasvet za tiste, ki so mnenja, da bi morala biti uporaba računalnika kompleksna ("nastavljala irq porte ter večala prostor 300mb diskov", "optimiziranje rama (qemm)", "telefon na vrtljivo številčnico")

Work smarter, not harder


Lažja kot je uporaba nekega sistema, boljša je uporabniška izkušnja, manjša je verjetnost "človeške napake".

Zakaj bi se jst, kot uporabnik moral zafrkavati z nekimi ročnimi nastavitvami, modifikacijami preden sploh lahko začnem nekaj uporabljat. To mora biti breme ponudnika storitve / programske opreme.

Se strinjam, do neke mere. Ampak uporabniki, katerim je orodje, povzročajo po mojih izkušnjah veliko več človeških napak zaradi slabega razumevanja delovanja sistema. S tem ne želim reči, da bi nujno morali v podrobnosti poznati delovanje... le da pač povzročajo ogromno napak :)


Poglej si informacije o letalu Boeing B-17. Serija avionov, ki je večkrat strmoglavila zaradi ene male napake.


"The control that lowered the landing gear and the one that lowered the wing flaps looked identical. It was all too easy for a pilot, especially at night, to reach for the landing gear control and grab the wing flap one instead".

https://www.inc.com/minda-zetlin/steve-...




Kje je meja med človeško napako in človeško napako zaradi slabo načrtovanega sistema?

Zgodovina sprememb…

predi ::

Rokec je izjavil:

Hej, strastni zagovorniki map kot edinega oravega načina organizacije datotek, saj se zavedamo, da datoteke niso dejansko shranjene oz. organizirane v mapah na disku oz. pomnilniku, ne? :D
Mape so en način vizualizacije vsebine, iskanje pa drug. Kaj je kriterij, da je en od teh načinov pravi oz. superioren? "To je bil edini uporaben način, ko sem bil mlad" ni nek objektiven argument.
+1

To je srž zgornjega in originalnega članka. Drevesna struktura datotek je zgolj abstrakcija in ni edina.

Koliko od vas najde želeni program/skripto na namiznem računalniku tako, da ga vsakič poišče v drevesu datotečnega sistema, namesto z iskanjem v privzetem iskalniku operacijskega sistema oz. s samo-dokončevanjem v konzoli?

kow ::

Pozabljate, da je datotecni sistem v vasi lasti. Enostavno shranjevanje v abstrakten storage, pa ima ogromno pravnih (stisnil si "i agree") in politicnih posledic. To je tako, kot bi rekel, da imas lokal in je enostavneje placevati lokalnemu zascitniku (mafija), kot da skrbis sam za varnost. Saj je. Dokler ne pride do kaksnih komplikacij. Mogoce tudi ne pride. Kdo bi vedel.

In ja, vas vodovod/elektrovod do bajte je veliko bolj reguliran kot informacijske firme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

WhiteAngel ::

Rokec je izjavil:

Hej, strastni zagovorniki map kot edinega oravega načina organizacije datotek, saj se zavedamo, da datoteke niso dejansko shranjene oz. organizirane v mapah na disku oz. pomnilniku, ne? :D


Seveda so. Ne vem, kaj misliš s pomnilnikom (mmap?), ampak v datotečnem sistemu ne moreš priti do neke datoteke globoko v podmapah brez tega, da greš po drevesu od korena navzdol. Hitro iskanje pa rabi ločen index, ki spet hrani kazalce na datoteke in je nekje shranjen. Nič od tega pa nima veze z debilnim vmesnikom v Explorerju, Androidu ali iOSu.

V bistvu bi bilo že dovolj, da ne bi vmesniki skrivali naslovne vrstice in bi zmeraj točno vedel, kje v drevesu se nahajaš.

Zgodovina sprememb…

klemenSLO ::

WhiteAngel je izjavil:

Rokec je izjavil:

Hej, strastni zagovorniki map kot edinega oravega načina organizacije datotek, saj se zavedamo, da datoteke niso dejansko shranjene oz. organizirane v mapah na disku oz. pomnilniku, ne? :D


Seveda so. Ne vem, kaj misliš s pomnilnikom (mmap?), ampak v datotečnem sistemu ne moreš priti do neke datoteke globoko v podmapah brez tega, da greš po drevesu od korena navzdol. Hitro iskanje pa rabi ločen index, ki spet hrani kazalce na datoteke in je nekje shranjen. Nič od tega pa nima veze z debilnim vmesnikom v Explorerju, Androidu ali iOSu.

V bistvu bi bilo že dovolj, da ne bi vmesniki skrivali naslovne vrstice in bi zmeraj točno vedel, kje v drevesu se nahajaš.

Če te prav razumem:
Sej v explorerju po defoltu vidiš v vnosni vrstici celotno pot, lahko si pa nastaviš da ti piše tudi v glvi forme explorerja:
https://ibb.co/19f5625
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

DostMam ::

Rokec ima prav. Datoteke so nametane (in razmetane) po klasterjih. Drevesna struktura je samo organizacija imen datotek. Isklanik je drugi pripomoček. Prvi je za ljudi zmožne sistematičnega urejanja, drugi za tiste, ki funkcionirajo ad-hoc. Različni smo in ne nesposobni, kot to članek sugerira.

KlemenSLO: prikaz ne pomaga če je datoteka shranjena v veji 43ih direktorijev z dolgimi imeni. Je pa uporabno za copy-paste.

Okapi ::

Iskanje deluje dobro samo, če so datoteke dobro poimenovane. Kar načeloma vzame več časa, oziroma zahteva več dela, kot razporeditev datotek po direktorijih.

Poleg tega prihrani čas pri iskanju, ko hočeš najti več sorodnih datotek naenkrat.

Najbolje je seveda oboje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

kow ::

Pameten software bo skeniral vsebine datotek. Domnevam, da cloudi ze znajo sami labelirati recimo slike. Ali kaksne wordove dokumente. Ce pa tega se ne pocnejo, je samo vprasanje casa. Ce bi v iskalnik napisal: "slike morje 2018", bi potem imel dovolj metapodatkov, da bi ti vrnil pravilne slike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

klemenSLO ::

kow je izjavil:

Pameten software bo skeniral vsebine datotek. Domnevam, da cloudi ze znajo sami labelirati recimo slike. Ali kaksne wordove dokumente. Ce pa tega se ne pocnejo, je samo vprasanje casa. Ce bi v iskalnik napisal: "slike morje 2018", bi potem imel dovolj metapodatkov, da bi ti vrnil pravilne slike.

to že počne google v ozadju...
poglej svoje slike v google photos, če jih seveda imaš in poskusi :)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Bigpod ::

Markoff je izjavil:

kuall je izjavil:

Stari kozli so vedno podcenjevali mladino. ker je niso razumeli. Mladina je v resnici povprečno bolj napredna in pametna, tudi danes je tako. Opažam, kako čim je človek starejši, tam nad 45, eni že pri 40ih, posebej ženske, nimajo občutka za računalnike sploh in se ne znajdejo pa če jih ubiješ ne. Medtem ko mladim je to v krvi.

Bolj nisi mogel brcniti v temo. Žena učiteljica na tehniški srednji šoli z gimnazijo. Vsaka naslednja generacija manj razgledana in manj vešča uporabe računalnikov. Vse, kar znajo, je drajsanje po tačskrinu. Idiokracija je predčasno posnet dokumentarni film.

Zlata doba računalništva je bila verjetno zadnja faza rasti znanja splošne populacije. Od vseprisotnega interneta, tačskrinov in butastih tulifonov gre vse skupaj samo še v neprestani entertainment, reality showing in konzumentstvo. Imamo wikipedio, a jo mularija uporablja za copy-paste. Imamo Gmaps, pa ga folk uporablja za izračun kilometrine in se 100% prepusti programu, da jih pripelje na pravo mesto. Atlasi so samo še obtežilnik za šolsko torbo, doma ga nihče niti ne povoha. Nekateri tipkovnico vidijo prvič v šoli. Znanje Office programja med mladino je slabše kot 20 let nazaj, ko smo se ga učili na faksu (v SŠ smo se bežni seznanjali z WordStarjem). Koliko otrok še danes bere? Res bere? Ne tračev na 24kur.com?

And the list goes on...



In s trm si pokazal kako si eden izmed teh katerih je opisoval vem da je težko razumet glej ja jst st 23 in sm tehnično gen z ampak sm skor tud uno prej. Ampak realnost je taka ti pa delno tud jst ne razumena njih dovolj dobro mi kot neandertalci toučemo po plastiki oz železu da pridemo do tega da racunalnik kaj nardi aka uporablamo tikovnico dokej primitivno(jst uporablam command line vec got gui btw)

fikus_ je izjavil:

Danes nas bombardirajo z izredno veliko informacijami od povsod. Mlajše generacije te enormne količine info dobivajo v šoli in iz interneta, knjige so čedalje manj v uporabi. In to ogromno količino info je potrebno prežvečit, v spominu pa ostanejo let tiste, za katere ima določena oseba interes, da jih "shrani". In ravno tukaj je razlika med generacijami, v prioriteti info. Kar se sedanjemu mulcu zdi pomembno, se kakšnemu 40 letniku ne, . . .
Tako da je težko govoriti o inteligenci generacij. Res pa je, da v npr. uporaba sedanjih elektronskih naprav ne zahteva več znanja o samih principih delovanja, je vse bolj prinešeno na pladnju.
Ko se pa začno težava, se pa vidi razlika med tistimi, ki razumejo delovanje naprave in tistimi, ki samo drsajo po zaslonu. In ta prvi imajo več možnosti, da bodo (s svojim znanjem) uspeli v življenju.


Razlika je v tem da nekateri uporbaljajo racunLniske naprave kot orodje drugi pa razmisljamo o njih kot nekaj vec in zato gremo globok v njihovo delovanje. Potrebni smo oboji

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bigpod ()

Poldi112 ::

klemenSLO je izjavil:

Ha... če se prav spomnem si mogu NAVIJAT trak ko se je trak 'sprostil in ni bil več lepo navit v kaseti. In tale 6kotna oblika svinčnika je sedla V luknje :)
i feel old :)
https://www.amazon.com/Vintage-Pencil-W...


Sem imel na stotine kaset, pa nikoli nisem rabil navijat traku, ker bi se sprostil. Tudi če ga je oni slavni Iskrin tranzistor kdaj potegnil, se ne spomnim, da bi uporabljal svinčnik - navadno je zadostoval kar prst.

Morebiti sem premlad, a kar se mene tiče je bil svinčnik za kaseto previt, ko si v walkmanu hotel samo 1 stran poslušat.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kow ::

klemenSLO je izjavil:

kow je izjavil:

Pameten software bo skeniral vsebine datotek. Domnevam, da cloudi ze znajo sami labelirati recimo slike. Ali kaksne wordove dokumente. Ce pa tega se ne pocnejo, je samo vprasanje casa. Ce bi v iskalnik napisal: "slike morje 2018", bi potem imel dovolj metapodatkov, da bi ti vrnil pravilne slike.

to že počne google v ozadju...
poglej svoje slike v google photos, če jih seveda imaš in poskusi :)


Mam svoj "cloud". Bom pocakal par let, pa isto naredil sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

blay44 ::

:):D:D


Ravno par dni nazaj sem enemu starejšemu menal
tp29b(nadomestek) v darligtonu in zenerco 7,5V
na enem fosilnem c64.
Ata je nekaj popravljal napajalnik, pol un kasetar ni
več delal.
Zanimivo, da je vse drugo preživelo.
Je pa stvar za cajtom. Zanimiva reč.

Karamelo ::

pri drevesni strukturi ti drevo sugerira v katero vejo greš iskat ....

pri iskanju moraš že v osnovi vedeti kaj iščeš

poweroff ::

predi je izjavil:

Drevesna struktura datotek je zgolj abstrakcija in ni edina.

Koliko od vas najde želeni program/skripto na namiznem računalniku tako, da ga vsakič poišče v drevesu datotečnega sistema, namesto z iskanjem v privzetem iskalniku operacijskega sistema oz. s samo-dokončevanjem v konzoli?

Odgovor na vprašanje: nobeden.

In ja, imaš prav. Drevesna struktura datotek je zgolj abstrakcija. Datoteke bi lahko iskal tudi ročno - po sektorjih.

Verjetno eden redkih, ki je to dejansko tudi kdaj počel. Se pravi vzel neko bazično forenzično orodje in se sprehodil po sektorjih in potegnil podatke direktno iz sektorja na disku. Svoje čase sem si celo dokaj podrobno prebral FAT in NTFS strukturo... je pa res, da tega ne počnem vsak dan in pač uporabljam orodja, ki mi življenje olajšajo.

Kljub temu ti pa to, da malo bolj razumeš kaj je datotečni sistem, da tudi neko širše razumevanje sistema. Pri cloudu je pa vse neka "magija", če ne poznaš ozadja...
sudo poweroff

Truga ::

poweroff je izjavil:

Pomeni, da se staraš, oz. da razmišljaš preveč utečeno. >:D

Malo heca, brez zamere.

Načeloma se meni zdi to vseeno. Konec koncev je pomemben cilj. Ampak za globlje razumevanje, je treba razumeti osnovne koncepte.

In tega danes manjka (to kažejo tudi raziskave).

Je pa tako... lego kocke zna sestavljati marsikdo. Ko pa nastopi resnejša težava, so pa v prednosti tisti, ki razumejo, kako stvari delujejo.

Nekateri sicer potem mislijo, da je v ozadju magija, oziroma govorijo o hekerjih... resnica je pa precej bolj preprosta. Če vidiš pod pokrov, razumeš kako stvari delujejo.

jaz se spomnim kako so mi vsi govorli da je sysadmin dead job, ker bojo milenijci in kasnejsi vsi obvladal kompjutre, si bojo ze sami zrihtal zadeve

ze takrat se mi je smejalo nad to idejo, vsak nov dan ko vidim takele novice kako otroc pojma nimajo pa se mi se bolj

te "user friendly" sistemi ratali tako komplicirani, da ce se ne ukvarjas z njimi itak nemores sploh vedet kako kej dela. vcasih je bil crna magija dos, kjer si moral dat 3 vrstice v config.sys da ti je delal himem in emm386, ko ti je quattro pro rekel "not enough ram"

danes imajo sistemi konfiguracijo v velikostih stotih MB, na miljonih razlicnih lokacijah, in google je edini razlog zakaj povprecen uporabnik sploh se lahko kaj uredi, "manual" za OS bi moral imet 10 miljard strani da bi pokril vse robne primere

je pa vse skup zelo user friendly. npr. excel postane neuporabno pocasen, namesto da bi ti omenil da imas premalo rama :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

imagodei ::

one-half je izjavil:

pegasus je izjavil:

one-half je izjavil:

Edini software, ki ga na linuxu pogresam:
Saj imaš midnight commander, mc ... Samo pazi, tudi minio ima mc kot s3 klienta ;)

Ne ne... nista niti blizu. Ne poznam nobenega softwarja na linuxu, ki bi imel pol featurjev od tc-ja. Razen shella, se razume :))

Groza me je, ko gledam kekce, ki si lomijo prste in misko na windows explorerju, prav nerazumljivo mi je, da ta jajca kdorkoli SPLOH uporablja. Mogoce poznam enega ali dva, ki dejansko odpreta dva windows explorerja in vsaj z obema delata. Ampak idiokracija je sla naprej, danes se ljudem to zdi uporaben tool.

Berem vse tole (ne samo ta post), pa... Mal trapate. Mal pa tudi ne. Včasih preveč pričakujete od uporabnikov (da bodo vedeli, kdaj je crknil RAM po piskanju BIOS-a?!?), včasih pa res uporabniki mal negativno presenetijo.

Kakor koli - jaz sem v prejšnji službi veliko uporabljal total commander. Sem izvajal ene take operacije, da mi je res koristil. V zdajšnji službi mi Windows Explorer pokrije 98% potreb. Poleg tega ga večina uporabnikov nima nameščenega in če se prijaviš na njihov PC, ne zgubljaš časa z downloadanjem total commanderja, ampak delaš s tistim, kar imaš na voljo.

Pa še ... V prejšnjem podjetju smo imeli kupljenega. Koliko vas, ki prisegate na TC pa ima dejansko licenco?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

one-half je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:


V praksi manjka samo kakšna ura ali dve informatike na koncu OŠ, da razčistijo "teorijo": kaj so fajli in direktoriji - in da je vsebina ista kot v raziskovalcu, le da je en del skrit, nekaj primerov iz cmd, kako se naredi mapa, zbriše datoteka. In da mulci to sami začenajo probavat, se sprehajat po računalniku in "brisat" windowse. That's it.


V tretjem razredu je moja smrklja razumela, pa ls, cd, mkdir in cp tudi. Mislim, da to ni snov za konec osnovne sole. Razen morda na kaksnem prilagojenem programu.

Kaj pa ima danes (oziroma kadar koli) otrok pri 8 letih po računalniku in po CLI-ju šarit ter odpirat in brisat direktorije?

OK, v redu, če je zares odprte glave in jo zanima drobovje, programiranje itd., potem ne rečem. Jaz sem C64 dobil pri 9 letih in sem (poleg igranja igric, seveda) sprva prepisoval BASIC programe iz priložene knjige in jih z veseljem poganjal, ampak za to napravo nobeden od mojih dveh staršev ni preživel kumulativno niti 2 ur, C64 je bil v osnovi igralna konzola. Danes so računalniki malo bolj pomembne zadeve; gor imaš slike, dokumente, elektronsko bančništvo... Valjda ne spuščaš gor 8-letnega otroka testirat, kako deluje ukaz format c: ?
- Hoc est qui sumus -

joze67 ::

imagodei je izjavil:

Valjda ne spuščaš gor 8-letnega otroka testirat, kako deluje ukaz format c: ?
Ni ga čez dober test postopka restvracije sistema.
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 bo končno nudil več zasebnosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10031714 (26017) Uporabnix
»

[Bash] Preverjanje legalnosti poti

Oddelek: Programiranje
161331 (958) piki12
»

Kako smiselno urediti zbirko datotek

Oddelek: Programska oprema
82017 (1859) c3p0
»

Izdelava katalogov ??

Oddelek: Pomoč in nasveti
103328 (3100) sameone

Več podobnih tem