» »

Drevesna struktura ali iskanje: generacijski prepad

1
2
3 4 5

6bt9hmDwY ::

Uporaba datotečne drevesne strukture ni primerljiva z nastavljanjem vžiga, mislim, dajte boljše primerjave navajati - recimo zlagati robo v prtljažnik, ali!? Nekateri ste jih zagotovo še sposobni, čeprav nisem prepričan!

Napišeš skriptico, ki razparcelira datoteke po folderjih podatke glede na (primerne) meta-podatke, lahko tudi jaz za vas.

Ker vam pa to prihrani čas in olajša delo in reši poznavanja podrobnosti, pričakujem plačilo.
To pa ne bi, a ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

G-man ::

Aja, pa še to. Ni čudno, da digitalna pismenost pada, ker se v oblakih in appih stvari veliko hitreje spreminjajo, ne toliko zaradi dodane vrednosti v funkcionalnosti ampak vedno bolj kozmetike, ki naj bi spodbujala tržno zanimivost in prodajo. Počasi bo nastal trg uporabnikov, ki bi plačali zato, da se stvari ne spreminjajo. To izhaja že od časov WinXP, ki ga MSFT kar ni in ni mogel odrezat in sedaj se jim podobno dogaja z Windows 7. Najbolj se mi pa smilijo penzionisti, kateri vsakič, ko zamenjajo pametni telefon, doživijo digitalno amnezijo, ker je vse malce drugače.

gruntfürmich ::

kot da je na katerih drugih področjih kaj drugače glede poznavanja opreme... recimo pri jagrih je takšno slabo poznavanje orožja in vsega okoli tega, da je to kar neverjetno, pa je to njihovo osnovno orodje za izpolnitev zakonskih zahtev države.
povprečen uporabnik nima pojma o zadevah, katere vsakodnevno uporablja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Invictus ::

Saj digitalna pismenost niti ne narašča, niti ni bila nikoli dobra. Ne v naših mladih časih, ne zdaj...

Folk je v osnovi len. Nekaj uporablja, bolj napredne funkcije sistema so tema. Ker jih ne rabi in se mu jih ne ljubi učiti. Za tečaj pa ne bi plačal...

Ne poznajo 20 let starih funkcionalnosti (recimo poslati calendar request za sestanek namesto maila), kaj šele novih. Software je pa pač postal bolj prijazen. Naredi marsikaj in skrije tisto tečno zadevo. Za 99% uporabnikov dovolj dobro...

Problem je bolj, ker Gen Z niti v naši stroki ne obvladuje več zadev. Noben smrkavec ne zna inštalirati programa, če ni v nekem App Storu ali docker imagu. Ko so problemi, pa ne ve od kje... Na koncu pride do neke rešitve, novega softwara, ki celotno zadevo postavi na glavo... In na koncu je rešitev sestavljena iz celega kupa pol produktov, ki so še slabo nastavljeni... Videno parkrat...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

one-half ::

Tule me pa prav veseli, da nisem edini, ki tako razmislja:

pegasus je izjavil:

Te primerjave z avti so mi tako odbijajoče ...
Mene je avtomobila strah. Po tem, ko sem naredil izpit, se ga tri leta nisem dotaknil, ker nisem do podrobnosti razumel, kako deluje. In ko sem si vzel čas to preštudirat, sem ugotovil, da je avtomobilska tehnologija in tehnika en grozen klump, kup muzejske zgodovine z miljon patchi, nevreden mojega časa in pozornosti. (Bolj grozni so samo še letalski motorji v malih letalih.)

Enako. Ne samo to, v firmwaru za dolocena potniska letala, sem videl en tak simpaticen bug (zdaj popravljen), da me kar zmrazi vsakic, ko se usedem na avion (zal ne morem povedati za kaj se je slo, ampak je bil kapitalc, ki je vplival na kontrolo visine). Komot bi lahko zaradi njega bila nesreca. In glava me boli od raznih avtomobilskih avtopilotov, ni sans, da bi karkoli takega kupil.

pegasus je izjavil:

in danes mi je klikanje zgolj v napoto, ker je tipkanje veliko bolj praktično, učinkovito in produktivno.

Enako, shell ftw, miske se redkokdaj dotaknem, razen ce me v to prisili butast software. In se vedno tipkam na roke urlje v browser, popravljam pathe v njem in obrnilo se mi je, ko je google zacel sanjati o umiku url vrstice. Seveda njihovih jajc ne uporabljam niti v sanjah.

pegasus je izjavil:

V novici omenjen problem vidim bolj kot realizacijo linije najmanjšega odpora ... Takoj ko je nekaj good enough, se velika večina ljudi ne potrudi več razumeti globlje, ker ne čutijo potrebe po tem. In to je bilo tako pred stoletji, danes in bo še dolgo v prihodnost. Enostavno gre za lastnost, ki smo jo pridobili z evolucijo. Nove generacije bodo gradile na temeljih trenutnih generacij, dokler dolgo bodo ti temelji prenašali težo novogradenj na njih. Nekako v stilu https://xkcd.com/2347/ ... Nočem pa razmišljati, kaj bo, ko se en teh temeljev sesuje. Konec civilizacije, mad max style ...


Tocno tole, recimo tipicen primer je openssl, ki ga uporablja dobesedno ves svet, dela ga pa nekaj norcev, ki so do nedavnega imeli minimalen founding.

Ali pa bolj "hardware" primer:
While it’s hard to say exactly why this approach is being taken now, it indicates that the original plans for these components are unavailable or the manufacturing processes and tooling used to produce them no longer exists. This could be the result of them having been so secretive that, at some point, they were inadvertently destroyed altogether. They could also have been simply misplaced, or the parts may have been produced by a smaller contractor that has long since disappeared, taking the bespoke tooling with it.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/3...

Ali pa moje stalno trkanje ljudem na slo-techu (ki bi morali biti dovolj sposobni za to) po celu, naj si za vraga kriticno infrastrukturo postavijo doma.

Idiokracija v druzbi se veca in novopeceni "napredni uporabniki" mislijo, da so cool, ker pisejo v javascriptu, uporabljajo zabito zakompliciran tooling, hkrati pa niso se slisali za tcp.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

6bt9hmDwY ::

G-man je izjavil:

doživijo digitalno amnezijo, ker je vse malce drugače.

Doživijo samo to, ker niso stvari ozavestili, povezali, razumeli; ampak samo ponovili na osnovi pripovedovanj in videov. Tak'le 'mamo. Ni problem vodovodarju plačat nekaj jurjev za dva dni dela (pa tam res ni neke hude znanosti, se strinjamo?), problem je plačati računalničarju dva jurja za ves mesec dela. Tud' tak'le 'mamo ('mate).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

Mato989 ::

Saj digitalna pismenost niti ne narašča, niti ni bila nikoli dobra. Ne v naših mladih časih, ne zdaj...


To drži, razlika (bistvena) je bila v tem da je bilo takrat manj ljudi na PCju in tisti ki so bili so bili relativno oz. procentualno BOLJE pismeni kot procentualno danes ko je več ljudi na PCjih...

Sam vidim velike razlike med mano in bratom... medtem ko sem jaz kot otrok pisal v DOS napotke za štartanje iger, moj brat 5 let mlajši (jaz konec 80tih on prva polovica 90tih) ne zna niti zagnat DOSa... medtem ko jaz namestim windowse (ki sem jih sam od win98 naprej) on ne zna nič... njegov domet je to da namesti igrico s steama... medtem ko jaz sestavim cel PC in razstavim cel njegov laptop in namažem termalno pasto.

pa je enako navdušen gamer kot sem bil jaz nazaj...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


To drži, razlika (bistvena) je bila v tem da je bilo takrat manj ljudi na PCju in tisti ki so bili so bili relativno oz. procentualno BOLJE pismeni kot procentualno danes ko je več ljudi na PCjih...

Niso bili. Procent idiotov je bil enak kot danes, samo da je danes absulutna cifra precej večja...

Folk ni imel pojma, zato pa je še danes praksa v Sloveniji, da mora 10 kur imeti zraven še enega ITjevca (nesposobnega po večini), ki jim pomaga pri Word dokumentih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

one-half ::

Invictus je izjavil:

Mato989 je izjavil:


To drži, razlika (bistvena) je bila v tem da je bilo takrat manj ljudi na PCju in tisti ki so bili so bili relativno oz. procentualno BOLJE pismeni kot procentualno danes ko je več ljudi na PCjih...

Niso bili. Procent idiotov je bil enak kot danes, samo da je danes absulutna cifra precej večja...

Folk ni imel pojma, zato pa je še danes praksa v Sloveniji, da mora 10 kur imeti zraven še enega ITjevca (nesposobnega po večini), ki jim pomaga pri Word dokumentih...


Ce se kdo spomni recimo wc papir strani v mojem mikru in vsebine clankov, potem pa pogleda kaj je v njem (a sploh se izhaja?) ali sorodnih revijah danes postane celotna zadeva hitro jasna. Takrat si prebral v njem kako delujejo racunalniki (itd), se ucil pisati programe,... danes so notri recenzije programov / iger / ...

Ce danes ugasnes nekomu dostop do googla, ne zna spisati vec niti hello world. Programiranje je postalo kopiranje kode iz interneta in majhni popravki.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

opeter ::

Nagi Bator je izjavil:

Zmeraj sem govoril, da komur ni jasen koncept drevesne strukture, ne zna uporabljati racunalnika.
Danes opazam, da se pravzaprav iz teh ali onih razlogov sam izogibam uporabe naprav, ki mi otezujejo dostop do datotek na ta nacin.


Tik-tak, tik-tak, tik-tak ... ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

one-half ::

opeter je izjavil:

Nagi Bator je izjavil:

Zmeraj sem govoril, da komur ni jasen koncept drevesne strukture, ne zna uporabljati racunalnika.
Danes opazam, da se pravzaprav iz teh ali onih razlogov sam izogibam uporabe naprav, ki mi otezujejo dostop do datotek na ta nacin.


Tik-tak, tik-tak, tik-tak ... ;)


Edini software, ki ga na linuxu pogresam:

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

one-half je izjavil:

Ce se kdo spomni recimo wc papir strani v mojem mikru in vsebine clankov, potem pa pogleda kaj je v njem (a sploh se izhaja?) ali sorodnih revijah danes postane celotna zadeva hitro jasna. Takrat si prebral v njem kako delujejo racunalniki (itd), se ucil pisati programe,... danes so notri recenzije programov / iger / ...

Ce danes ugasnes nekomu dostop do googla, ne zna spisati vec niti hello world.


Edina revije, ki še izhaja je Monitor, v zadnjem letu pa se mu je pridružila še Jazbina (v nekem smislu duhovni naslednik Jokerja). To pa je vse. Računalniške novice pa niso vredne omembe.
Drugače pa z vsem, kar si napisal, v celoti strinjam.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

WhiteAngel ::

Phantomeye je izjavil:

Zdaj v 2021 obvlada uporabo računalnikov več ljudi kot kdarkoli prej v zgodovini računalništva.
Mislim, jaz sem bil v osnovni šoli med 10 ljudmi na celi šoli, k so hodili na "računalniški krožek". Pa takrat nisem vedel niti kaj je URL.


Zdaj še manj ljudi v OŠ ali SŠ ve, kaj je to URL. Sem dolgo časa rabil, ko me je tamav spraševal "ali imaš namščen google na telefonu"? To je zato, da bo lahko igral igrice. Po naše: odpreš brskalnik -> vtipkaš v google 123games -> klikneš na prvi zadetek -> igraš igrice.

one-half je izjavil:

Invictus je izjavil:

Mato989 je izjavil:


To drži, razlika (bistvena) je bila v tem da je bilo takrat manj ljudi na PCju in tisti ki so bili so bili relativno oz. procentualno BOLJE pismeni kot procentualno danes ko je več ljudi na PCjih...

Niso bili. Procent idiotov je bil enak kot danes, samo da je danes absulutna cifra precej večja...

Folk ni imel pojma, zato pa je še danes praksa v Sloveniji, da mora 10 kur imeti zraven še enega ITjevca (nesposobnega po večini), ki jim pomaga pri Word dokumentih...


Ce se kdo spomni recimo wc papir strani v mojem mikru in vsebine clankov, potem pa pogleda kaj je v njem (a sploh se izhaja?) ali sorodnih revijah danes postane celotna zadeva hitro jasna. Takrat si prebral v njem kako delujejo racunalniki (itd), se ucil pisati programe,... danes so notri recenzije programov / iger / ...

Ce danes ugasnes nekomu dostop do googla, ne zna spisati vec niti hello world. Programiranje je postalo kopiranje kode iz interneta in majhni popravki.


MagPI magazin je danes lušten. Poskuša ta duh iz 90ih še nekako ujeti.

Zgodovina sprememb…

one-half ::

WhiteAngel je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Zdaj v 2021 obvlada uporabo računalnikov več ljudi kot kdarkoli prej v zgodovini računalništva.
Mislim, jaz sem bil v osnovni šoli med 10 ljudmi na celi šoli, k so hodili na "računalniški krožek". Pa takrat nisem vedel niti kaj je URL.


Zdaj še manj ljudi v OŠ ali SŠ ve, kaj je to URL. Sem dolgo časa rabil, ko me je tamav spraševal "ali imaš namščen google na telefonu"? To je zato, da bo lahko igral igrice. Po naše: odpreš brskalnik -> vtipkaš v google 123games -> klikneš na prvi zadetek -> igraš igrice.


Ne ne ve kaj je to URL. Vecini se sanja ne. Boh ne daj, da ga vprasas kaj vec o urlju, recimo nekaj trivialnega, razlika med http in https. Ali pa kaj je pravzaprav domena. Sanja se jim ne, niti takim, od katerih bi pricakoval, da to razumejo (javascriptasi recimo).

Zadnjic sem uciteljici za racunalnistvo (osnovna sola) nekaj kazal in sem skucal vecino v url, ko sem hotel spremeniti url sem pobrisal del patha. Me je vprasala kaj to delam. ;((
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

pegasus ::

one-half je izjavil:

Edini software, ki ga na linuxu pogresam:
Saj imaš midnight commander, mc ... Samo pazi, tudi minio ima mc kot s3 klienta ;)

opeter ::

one-half je izjavil:

Edini software, ki ga na linuxu pogresam:



Sicer manjkajo določene funkcije, a obstajo alternative kot je npr. Double Commander.

Več pa tukaj (brezplačne, plačljive itn.):
https://alternativeto.net/software/tota...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

one-half ::

pegasus je izjavil:

one-half je izjavil:

Edini software, ki ga na linuxu pogresam:
Saj imaš midnight commander, mc ... Samo pazi, tudi minio ima mc kot s3 klienta ;)

Ne ne... nista niti blizu. Ne poznam nobenega softwarja na linuxu, ki bi imel pol featurjev od tc-ja. Razen shella, se razume :))

Groza me je, ko gledam kekce, ki si lomijo prste in misko na windows explorerju, prav nerazumljivo mi je, da ta jajca kdorkoli SPLOH uporablja. Mogoce poznam enega ali dva, ki dejansko odpreta dva windows explorerja in vsaj z obema delata. Ampak idiokracija je sla naprej, danes se ljudem to zdi uporaben tool.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

AllStarc ::

Phantomeye je izjavil:

eventyrer je izjavil:

sam si naprimer ne predstavljam kako bi po nekaj mesecih/letih iskal stare dokumente ali slike, če ne bi bili smiselno urejeni po datotečni strukturi.

Iskanje? Kako, če nevem kater datum iskat.

kuall je izjavil:

Stari kozli so vedno podcenjevali mladino. ker je niso razumeli. Mladina je v resnici povprečno bolj napredna in pametna, tudi danes je tako. Opažam, kako čim je človek starejši, tam nad 45, eni že pri 40ih, posebej ženske, nimajo občutka za računalnike sploh in se ne znajdejo pa če jih ubiješ ne. Medtem ko mladim je to v krvi.


hmmm...jaz tale zapis berem kot da bi ga napisal nek fant ki je mnenja da so ljudje po 40ih za na odpad.

Jaz bi rekel da je vsaka generacija manj sposobna in bolj rabi youtube video tutoriale saj je branje odstavka teksta že preveč mukotrpno.

Je pa seveda bolj napredna saj je bolj vajena uporabljati nove tehnologije ki marsikaj servirajo na pladnju.


Video tutorial je eden najboljših načinov prenosa znanja. Jaz se bom več naučil iz ogleda video vodnika o tem, kako zamenjati gumo, kot pa bi se iz petih strani navodil v obliki besedila.

Video vodniki so superiornejši način podajanja informacij.

To, kar si napisal se čisto ujema z nesmisli, ki jih je zinil Plato o zapisovanju znanja na papir:

If men learn this, it will implant forgetfulness in their souls; they will cease to exercise memory because they rely on that which is written, calling things to remembrance no longer from within themselves, but by means of external marks.
.

In tko je z vsako novo "tehnologijo", ki dela "drugače kot se je delalo".


To, da se počutiš kot da si nad tem [kako nekdo pridobiva znanje], je bolj problem v tvojem razmišljanju, kot pa kje drugje.

Tudi tukaj preveč posplošuješ. Za dolocene stvari je zapisano ali pa narisano navodilo boljše. Npr. zahtevnejši način reševanja Rubikove kocke, kjer moraš metodo razumeti in premisliti, ne samo posnemati, kar si videl na videu.

ales85 ::

Phantomeye je izjavil:

ales85 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Zdaj v 2021 obvlada uporabo računalnikov več ljudi kot kdarkoli prej v zgodovini računalništva.

Sicer so omenili že drugi, ampak ne morem mimo. Vsi ti "tvoji", ki "obvladajo" računalnike, v veliki večini ne znajo popolnoma nič. Velikokrat obtičijo že ko se samo en korak spremeni. Kaj šele, da se je potrebno nekaj naučiti od začetka. Niti ne "znajo" uporabljati računalnika za opraviti nalogo, pač pa le klikati po korakih, in striktno po korakih.

Phantomeye je izjavil:

ales85 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Video tutorial je eden najboljših načinov prenosa znanja. Jaz se bom več naučil iz ogleda video vodnika o tem, kako zamenjati gumo, kot pa bi se iz petih strani navodil v obliki besedila.

Video vodniki so superiornejši način podajanja informacij.

Če imaš preveč časa, mogoče. Pisana navodila so lahko veliko krajša in ne rabiš čakati, da vidiš naslednji korak. Besedilo pa, če si kolikor toliko pismen, lahko hitro preskočiš, vmes pregledaš nekaj skic, pa že imaš informacije. Če si kolikor toliko spreten, boš že začel predno boš sploh zaključil z gledanjem videa.

Pa ne pravim, da video nima mesta, seveda ga ima. Ampak da je kar tako superioren je pa neumnost.


Superioren je zato, ker sočasno slišiš, vidiš, in potencialno tudi bereš. Kar pomeni, da dobiš več informacij.

Seveda obstajajo slaba in dobra navodila. Kvaliteta navodil je pa precej neodvisna od medija, ki ti jih posreduje.

Mogoče, če imaš težave s koncentracijo. Kot sem rekel, s pisnimi navodili boš večinoma že prej začel, preden boš sploh zaključil z videom.

PS: Si že slišal za skice?



Govoril si o tekstu. Skice si omenil kasneje. Skice niso tekst.

Kar sem najprej omenil, so bile skice z besedilom.

one-half ::

Ojej a o tem tudi debatirate???? Na youtubu ni sans, da bi iskal informacije, razen, ce so samo tam. Dejansko gledati ves tisti balast, zato, da dobis informacijo o delu je cela groza in zapravljanje casa. In se vec, v besedilu/skici je zadeva dejansko razmisljena, ker zahteva precej vec truda, da se nekaj opise kot pa posname. Sam nivo podajanje informacije je na precej visji ravni. In man page dejansko berem.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

kow ::

Se strinjam. YT je pogosto zelo casovno potratno izobrazevanje. Poleg tega je izredno tezko najti kakovostno vsebino, ker vecina ljudi pac klika bedarije.

gumby ::

gruntfürmich je izjavil:

tudi mene ne zanima kako avtomobil dela. enostavno me mora pripeljati od A do B, pa pri tem nočem vedeti koliko valjev ima in kako se vžig nastavlja...

Pogosto shranjuješ datoteke v avtomobil?
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

dild0idis ::

BTW, za večino ljudi so ta računalniška vprašanje brez vezna.

Po svoje je tole z avtomobilom odličen primer, avto je orodje, računalnik je orodje.

Računalnik za večino je orodje, pa če je datoteka v oblaku icloud drive/pages/moj_pages_dokument.pages, ali pod c:\moje_datoteke\word\moj_word_dokument.docx, ali pa pod /home/moje_datoteke/word/moj_libreoffice_dokument.oot nima čisto nobene veze, dokler jo uporabnik najde in mu jo program prikaže in jo lahko v svojme najlubšem programu obdeluje.

Še več, večino uporabnikov niti ne zanima, kateri program jo odpre in kateri opearcijski sistem, dokler zadeva deluje, tako kakor je uporabnik navajen.

one-half je izjavil:

Ojej a o tem tudi debatirate???? Na youtubu ni sans, da bi iskal informacije, razen, ce so samo tam. Dejansko gledati ves tisti balast, zato, da dobis informacijo o delu je cela groza in zapravljanje casa. In se vec, v besedilu/skici je zadeva dejansko razmisljena, ker zahteva precej vec truda, da se nekaj opise kot pa posname. Sam nivo podajanje informacije je na precej visji ravni. In man page dejansko berem.


Odvisno kaj iščeš, določeni kanali so odlični pri učenju določenih zadev, določeni so pa čisti jajc.

Itak pa zadnje čase YouTube postaja čista greznica reklam in si sploh ne predstavljam obiska brez adblockerja, sicer tole počasi velja tudi za večino appov in spletnih strani.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Zgodovina sprememb…

ales85 ::

dild0idis je izjavil:

BTW, za večino ljudi so ta računalniška vprašanje brez vezna.

Po svoje je tole z avtomobilom odličen primer, avto je orodje, računalnik je orodje.

Računalnik za večino je orodje, pa če je datoteka v oblaku icloud drive/pages/moj_pages_dokument.pages, ali pod c:\moje_datoteke\word\moj_word_dokument.docx, ali pa pod /home/moje_datoteke/word/moj_libreoffice_dokument.oot nima čisto nobene veze, dokler jo uporabnik najde in mu jo program prikaže in jo lahko v svojme najlubšem programu obdeluje.

Še več, večino uporabnikov niti ne zanima, kateri program jo odpre in kateri opearcijski sistem, dokler zadeva deluje, tako kakor je uporabnik navajen.

one-half je izjavil:

Ojej a o tem tudi debatirate???? Na youtubu ni sans, da bi iskal informacije, razen, ce so samo tam. Dejansko gledati ves tisti balast, zato, da dobis informacijo o delu je cela groza in zapravljanje casa. In se vec, v besedilu/skici je zadeva dejansko razmisljena, ker zahteva precej vec truda, da se nekaj opise kot pa posname. Sam nivo podajanje informacije je na precej visji ravni. In man page dejansko berem.


Odvisno kaj iščeš, določeni kanali so odlični pri učenju določenih zadev, določeni so pa čisti jajc.

Itak pa zadnje čase YouTube postaja čista greznica reklam in si sploh ne predstavljam obiska brez adblockerja, sicer tole počasi velja tudi za večino appov in spletnih strani.

Jaz se strinjam s tabo. Ampak dejstvo ostaja, da večina ljudi računalnika pač ne obvlada, kot nekateri želijo prikazati. Znajo ga uporabljati za točno določen namen in to je to. Za skoraj vse kar pade iz tega vzorca, katerega jih je nekdo naučil, potrebujejo podporo.

Mato989 ::

BTW, za večino ljudi so ta računalniška vprašanje brez vezna.

Po svoje je tole z avtomobilom odličen primer, avto je orodje, računalnik je orodje.

Računalnik za večino je orodje, pa če je datoteka v oblaku icloud drive/pages/moj_pages_dokument.pages, ali pod c:\moje_datoteke\word\moj_word_dokument.docx, ali pa pod /home/moje_datoteke/word/moj_libreoffice_dokument.oot nima čisto nobene veze, dokler jo uporabnik najde in mu jo program prikaže in jo lahko v svojme najlubšem programu obdeluje.

Še več, večino uporabnikov niti ne zanima, kateri program jo odpre in kateri opearcijski sistem, dokler zadeva deluje, tako kakor je uporabnik navajen.


Po svoje je ok primerjava, v realnosti pa čisto nič... predvsem zato ker v avtu nimaš albumov slik iz otroštva, na PCju pa čisto mogoče, ker v Avtu ne dostopaš do maila (na PCju pa skoraj zagotovo) ker v avtu načeloma ne hraniš seed za crypto na PCju, pa spet čisto mogoče itd itd itd

Avto je NAČELOMA za 99,9% ljudi prevozno sredstvo od A do B... primerjava s PCjem bi bila ok samo v primeru če bi vse kar hranimo na PCju hranili posebej in bi PC bil samo za povezavo do URLja in konec...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dild0idis ::

Pa saj to kar lep delež ljudi že dela, določeni imajo PC samo za to, da se logirajo v Gmail, Facebook in službeno aplikacijo in to je to.

Slike so večinoma v oblaku, enako kakor videi.

Filme se itak streama iz Netflixa.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Mato989 ::

dild0idis je izjavil:

Pa saj to kar lep delež ljudi že dela, določeni imajo PC samo za to, da se logirajo v Gmail, Facebook in službeno aplikacijo in to je to.

Slike so večinoma v oblaku, enako kakor videi.

Filme se itak streama iz Netflixa.


Povej ko bo enak delež kot pri avtomobilih...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dild0idis ::

Enak delež, ki uporabljajo avtomobil samo kot orodje med točko a in b?

Čedalje višji, glede na popularnost shared modela.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Mato989 ::

dild0idis je izjavil:

Enak delež, ki uporabljajo avtomobil samo kot orodje med točko a in b?

Čedalje višji, glede na popularnost shared modela.


Ne ne, kdaj bo 99,999% populacije uporabljalo PC na način kot uporablja avto, torej da bo samo prišlo gor na URL in ne bo delalo z njim nič drugega... če je treba nameščat appe je to že več kot uporaba avta, ker to pomeni kot da bi nameščal gor volan itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

one-half ::

dild0idis je izjavil:

Enak delež, ki uporabljajo avtomobil samo kot orodje med točko a in b?

Čedalje višji, glede na popularnost shared modela.


Daj ne nabijaj, to je pribljizno enako kot reci, da saj vec matematike kot sestevanje in odstevanje itak nikoli ne uporabljas, novarek bi moral biti pa tudi dovolj, ker nihce ne pise ali bere knjig. Ni izgovora, gre za razgledanost, tako kot so potrebne osnove za jezik, naravoslovje, matematiko, fiziko,... da sploh ves kako je svet obrnjen (flathearthers mi padejo na pamet), rabis poznati tudi osnove racunalnika. Pa je cisto vseeno, ce je vgrajen v sraufciger.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

strawman ::

Avtor z zadnjim odstavkom zelo lepo zaključi članek.
Spadamo v tisti del populacije, katerim računalništvo pomeni nekaj več, pa naj bo to poklicno ali v prostem času. Zaradi tega na take probleme gledamo zelo pristransko.
Abstrakcija uporabe elektronike se premika na vedno višji nivo, mobilne naprave prevzemajo večinski delež uporabnikov, namesto HW in OS znanja pa je vedno bolj poudarjeno znanje uporabe končnih aplikacij.
Temu bi lahko rekli tudi neka naravna evolucija uporabe določene tehnologije. Prav tako kot so naši predniki prešli iz obrtnih delavnic, kjer je en delavec izdelal celotni produkt, do proizvodnega procesa, kjer je delavec zadolžen le za en del proizvodnje, tako smo sedaj v računalništvu v obdobju, kjer je doprinos specifičnega znanja (npr. Photoshop, finančne aplikacije, social media) brez nekega splošnega razumevanja za poslovanje bolj učinkovit kot ne.
Zaradi tega čez 15 let pričakujem članek, ki opisuje zgražanje nad mladino, ki z napravami ne zna upravljati z miško in tipkovnico, ampak vse počnejo le preko AR.

Seveda pa sem še mnenja, da je računalniška pismenost preslaba, in podpiram vse rešitve, ki bi v splošni populaciji to reševale.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: strawman ()

dild0idis ::

Mato989 je izjavil:

dild0idis je izjavil:

Enak delež, ki uporabljajo avtomobil samo kot orodje med točko a in b?

Čedalje višji, glede na popularnost shared modela.


Ne ne, kdaj bo 99,999% populacije uporabljalo PC na način kot uporablja avto, torej da bo samo prišlo gor na URL in ne bo delalo z njim nič drugega... če je treba nameščat appe je to že več kot uporaba avta, ker to pomeni kot da bi nameščal gor volan itd...


Dobesedne primerjave ne boš nikoli našel, za laično javnost in tole debato je pa dovolj dobra primerjava.

ps: Sam nisem zagovornik tega modela, da se uporablja računalnik samo kot vhod do nekega url-ja, sem velik zagovornik zasebnosti in tega, da imaš svoj avto, stanovanje in svoj računalnik oz. da si lastnik vsega, kar uporabljaš in osebno bi rad videl bolj izobraženo populacijo glede uporabe računalnika, vozila in nepremičnine, te zavedanje pasti vseh teh tehnologij.

Samo očitno gremo v to shared prihodnost oz. naročniški model prihodnosti povsod, pri vozilih, računalnikih, aplikacijah, stanovanjih, ...

Mi pa ta prihodnost ni preveč všeč.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Med poplavo anticepilske propagande se mi zdi, da je veliko ljudi enostavno neumnih.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: schurda ()

one-half ::

strawman je izjavil:

Avtor z zadnjim odstavkom zelo lepo zaključi članek.
Spadamo v tisti del populacije, katerim računalništvo pomeni nekaj več, pa naj bo to poklicno ali v prostem času. Zaradi tega na take probleme gledamo zelo pristransko.
Abstrakcija uporabe elektronike se premika na vedno višji nivo, mobilne naprave prevzemajo večinski delež uporabnikov, namesto HW in OS znanja pa je vedno bolj poudarjeno znanje uporabe končnih aplikacij.
Temu bi lahko rekli tudi neka naravna evolucija uporabe določene tehnologije. Prav tako kot so naši predniki prešli iz obrtnih delavnic, kjer je en delavec izdelal celotni produkt, do proizvodnega procesa, kjer je delavec zadolžen le za en del proizvodnje, tako smo sedaj v računalništvu v obdobju, kjer je doprinos specifičnega znanja (npr. Photoshop, finančne aplikacije, social media) brez nekega splošnega razumevanja za poslovanje bolj učinkovit kot ne.
Zaradi tega čez 15 let pričakujem članek, ki opisuje zgražanje nad mladino, ki z napravami ne zna upravljati z miško in tipkovnico, ampak vse počnejo le preko AR.

Seveda pa sem še mnenja, da je računalniška pismenost preslaba, in podpiram vse rešitve, ki bi v splošni populaciji to reševale.


Ves v cem je problem? Taka miselnost potem producira fachidiote, ki kodirajo nove abstrakcije aplikacij in delajo nato iz tega totalno sranje. Recimo docker/kubernetes/serverless/... kjer se je zaradi nepoznavanja OS-a in networka zadeva prestavila en nivo visje na abstrakcijo, kjer so se spet pojavile enake potrebe, kot so se na nivoju OS-a, ker pa tega dela nihce vec ne pozna se zdaj iste tezave resujejo precej visje, z precej bolj kompleksnimi resitvami, vec boilerplata itd. "Uf, mi je nekdo povedal, da rabim en nov thread, pa ne vem kaj to je, bom novo virtualko/docker pognal", "Rabim asinhron io, uf... ma ziher bo pomagala nova virtualka/vecji bandwidth/pimp up virtualni cpu/...". Kar povzroca sranje od softwara na vseh nivojih.

Pa ne samo to, vedno se na, ne glede na katerem nivoju, pojavljajo enaki problemi za resit, resujejo pa se vedno visje in potem prihaja do vedno novih izumljanj tople vode, resujemo pa to z resitvami, ki so inferiorne - javascript recimo, android sdk (obracanje ekrana ti resetira kontekst? ne me hebat!),... uporabljamo vedno vecje sranje, ki uporablja metodologijo "complex solutions for simple non-problems".

In taki bojo (ce ze ne), delali firmware za avtomobile, letala (sem ze zgoraj povedal, da sem videl en bug, zaradi katerega bi lahko potnisko letalo strmoglavilo; pa se n sestankov je bilo potrebnih, da se ga je potem odpravilo),...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

strawman ::

one-half je izjavil:


Ves v cem je problem? Taka miselnost potem producira fachidiote, ki kodirajo nove abstrakcije aplikacij in delajo nato iz tega totalno sranje. Recimo docker/kubernetes/serverless/... kjer se je zaradi nepoznavanja OS-a in networka zadeva prestavila en nivo visje na abstrakcijo, kjer so se spet pojavile enake potrebe, kot so se na nivoju OS-a, ker pa tega dela nihce vec ne pozna se zdaj iste tezave resujejo precej visje, z precej bolj kompleksnimi resitvami, vec boilerplata itd. "Uf, mi je nekdo povedal, da rabim en nov thread, pa ne vem kaj to je, bom novo virtualko/docker pognal", "Rabim asinhron io, uf... ma ziher bo pomagala nova virtualka/vecji bandwidth/pimp up virtualni cpu/...". Kar povzroca sranje od softwara na vseh nivojih.

In taki bojo (ce ze ne), delali firmware za avtomobile, letala (sem ze zgoraj povedal, da sem videl en bug, zaradi katerega bi lahko potnisko letalo strmoglavilo),...


Z večino povedanega se strinjam (razen z motivacijo za uporabo Docker/K8s), prestavljanje problemov na višji nivo ne koristi nikomur.
Vendar tukaj malce mešaš splošno računalniško pismenost (torej npr. drevesna struktura o kateri govori članek) s pomankanjem profesionalnega IT znanja (kamor spada uporaba container arhitekture, razvoj firmware-a za vozila).
To je cela druga debata, kateri narekuje pogoje trg. Tega pa ne zanima popolnost neke implementacije ter infrastrukture, vendar vedno več le sposobnost dostave novih storitev v najkrajšem možnem času. Vsake stvari se lahko postavljati iz nule, le konkurenca te ne bo čakala.

BigBoss ::

one-half je izjavil:



Edini software, ki ga na linuxu pogresam:



Nikoli slišal za mc (midnighst commander)? Ista zgodba, v tekstnem načinu, isti prednik (DOS-ovski Norton commander)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigBoss ()

one-half ::

strawman je izjavil:

one-half je izjavil:


Ves v cem je problem? Taka miselnost potem producira fachidiote, ki kodirajo nove abstrakcije aplikacij in delajo nato iz tega totalno sranje. Recimo docker/kubernetes/serverless/... kjer se je zaradi nepoznavanja OS-a in networka zadeva prestavila en nivo visje na abstrakcijo, kjer so se spet pojavile enake potrebe, kot so se na nivoju OS-a, ker pa tega dela nihce vec ne pozna se zdaj iste tezave resujejo precej visje, z precej bolj kompleksnimi resitvami, vec boilerplata itd. "Uf, mi je nekdo povedal, da rabim en nov thread, pa ne vem kaj to je, bom novo virtualko/docker pognal", "Rabim asinhron io, uf... ma ziher bo pomagala nova virtualka/vecji bandwidth/pimp up virtualni cpu/...". Kar povzroca sranje od softwara na vseh nivojih.

In taki bojo (ce ze ne), delali firmware za avtomobile, letala (sem ze zgoraj povedal, da sem videl en bug, zaradi katerega bi lahko potnisko letalo strmoglavilo),...


Z večino povedanega se strinjam (razen z motivacijo za uporabo Docker/K8s), prestavljanje problemov na višji nivo ne koristi nikomur.
Vendar tukaj malce mešaš splošno računalniško pismenost (torej npr. drevesna struktura o kateri govori članek) s pomankanjem profesionalnega IT znanja (kamor spada uporaba container arhitekture, razvoj firmware-a za vozila).
To je cela druga debata, kateri narekuje pogoje trg. Tega pa ne zanima popolnost neke implementacije ter infrastrukture, vendar vedno več le sposobnost dostave novih storitev v najkrajšem možnem času. Vsake stvari se lahko postavljati iz nule, le konkurenca te ne bo čakala.


Identicna situacija. Ko enkrat startas na nivoju operacijskega sistema, bos sel od tam naprej. Ne bos se pa ukvarjal z biosom, delovanjem cpuja,... Ce startas na nivoju virutalke/dockerja/serverless, bos rinil od tam naprej. Ne bos se vec ukvarjal z OSom, ceprav bi lahko z njim resil veliko stvari na bolj eleganten nacin. Ce poznas samo kladivo, ti vse izgleda kot zebelj. In tako se drek stockpila. Dodaja se vedno nove layerje, nove abstrakcije, zadeva pa postaja po nepotrebnem prekompleksna.

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

WhiteAngel ::

strawman je izjavil:

Avtor z zadnjim odstavkom zelo lepo zaključi članek.
Spadamo v tisti del populacije, katerim računalništvo pomeni nekaj več, pa naj bo to poklicno ali v prostem času. Zaradi tega na take probleme gledamo zelo pristransko.
Abstrakcija uporabe elektronike se premika na vedno višji nivo, mobilne naprave prevzemajo večinski delež uporabnikov, namesto HW in OS znanja pa je vedno bolj poudarjeno znanje uporabe končnih aplikacij.
Temu bi lahko rekli tudi neka naravna evolucija uporabe določene tehnologije. Prav tako kot so naši predniki prešli iz obrtnih delavnic, kjer je en delavec izdelal celotni produkt, do proizvodnega procesa, kjer je delavec zadolžen le za en del proizvodnje, tako smo sedaj v računalništvu v obdobju, kjer je doprinos specifičnega znanja (npr. Photoshop, finančne aplikacije, social media) brez nekega splošnega razumevanja za poslovanje bolj učinkovit kot ne.
Zaradi tega čez 15 let pričakujem članek, ki opisuje zgražanje nad mladino, ki z napravami ne zna upravljati z miško in tipkovnico, ampak vse počnejo le preko AR.


Jaz se bojim nečesa drugega. Zaradi oligopola v ITju (Adobe, Google, Microsoft, SAP, Facebook, Amazon, Apple), se učinkovitost posameznika v resnici zmanjšuje, stroški oblačnih storitev pa občutno višajo. Orodja so slaba, ampak, ker so "industry standard", ne diraj. Vodilo podjetij in njihovih produktov je, da delajo profit, ne da rešujejo probleme. In to je daleč od naravne evolucije uporabniških vmesnikov in celotne arhitekture, ki si jo omenjal zgoraj.

one-half ::

BigBoss je izjavil:

one-half je izjavil:



Edini software, ki ga na linuxu pogresam:



Nikoli slišal za mc (midnighst commander)? Ista zgodba, v tekstnem načinu, isti prednik (DOS-ovski Norton commander)


Seveda sem, samo se lahko proti tc skrije. Na nobenem OSu, na nobenem tipu brkljalnika po fajlih, ni nic niti pribljizno enako zmogljivega.

WhiteAngel je izjavil:


Jaz se bojim nečesa drugega. Zaradi oligopola v ITju (Adobe, Google, Microsoft, SAP, Facebook, Amazon, Apple), se učinkovitost posameznika v resnici zmanjšuje, stroški oblačnih storitev pa občutno višajo. Orodja so slaba, ampak, ker so "industry standard", ne diraj. Vodilo podjetij in njihovih produktov je, da delajo profit, ne da rešujejo probleme. In to je daleč od naravne evolucije uporabniških vmesnikov in celotne arhitekture, ki si jo omenjal zgoraj.


To je pa se celoten dodaten spekter v katerega sploh nisem zacel drezati. Zadeva je dejansko nora, iz mainframov s katerimi so nas odirali z nenormalnimi cenami, s cimer so desetletja zavirali razvoj racunalnistva, smo sli na lokalne postaje/serverje, zdaj pa spet rinemo nazaj v "mainframe". Guess what will happen.

O kvaliteti orodij pa sploh ne bi... zadeva je cista groza.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

gruntfürmich ::

gumby je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

tudi mene ne zanima kako avtomobil dela. enostavno me mora pripeljati od A do B, pa pri tem nočem vedeti koliko valjev ima in kako se vžig nastavlja...

Pogosto shranjuješ datoteke v avtomobil?

ko sem naložil zemljevidno karto evrope par let nazaj.
avto pa rabim da se pripeljem v službo in od tega živim, računalnik pa za kratkočasenje.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

widj3098dj32 ::

Invictus je izjavil:

Saj digitalna pismenost niti ne narašča, niti ni bila nikoli dobra. Ne v naših mladih časih, ne zdaj...

Folk je v osnovi len. Nekaj uporablja, bolj napredne funkcije sistema so tema. Ker jih ne rabi in se mu jih ne ljubi učiti. Za tečaj pa ne bi plačal...

Ne poznajo 20 let starih funkcionalnosti (recimo poslati calendar request za sestanek namesto maila), kaj šele novih. Software je pa pač postal bolj prijazen. Naredi marsikaj in skrije tisto tečno zadevo. Za 99% uporabnikov dovolj dobro...

Problem je bolj, ker Gen Z niti v naši stroki ne obvladuje več zadev. Noben smrkavec ne zna inštalirati programa, če ni v nekem App Storu ali docker imagu. Ko so problemi, pa ne ve od kje... Na koncu pride do neke rešitve, novega softwara, ki celotno zadevo postavi na glavo... In na koncu je rešitev sestavljena iz celega kupa pol produktov, ki so še slabo nastavljeni... Videno parkrat...

Ja problem je ko ne ucis uporabe na podlagi koncepta oz. generalizacije, ampak s specializacijo. Drevesna struktura je ena izmed takih konceptov, ki je potem uporabna v znj aplikacijah. Tu je v OS in SS haral Microsoft, ker je forsiral njihovo prog. opremo, tako da folk ni imel pojma kaj je OpenOffice, ceprav so koncepti povsem enaki.

Primerjava z avti bi bila, da se ucis vozit Reno 5 1.4, potem pa ne znas upravljati z Golfom 2.0, ceprav je koncept volana, pedalov in menjalne rocke pri obeh ista.

widj3098dj32 ::

dild0idis je izjavil:

BTW, za večino ljudi so ta računalniška vprašanje brez vezna.

Po svoje je tole z avtomobilom odličen primer, avto je orodje, računalnik je orodje.

Ne ne, racunalnik z njegovim OS je lahko orodje, pri cemer se pa scasoma bolj spreminja v "aparat" (appliance). Torej magicno black-box skatlo, ki omogoca carovnije na klik/dotik s prstom.

poweroff ::

Markoff je izjavil:

kuall je izjavil:

Stari kozli so vedno podcenjevali mladino. ker je niso razumeli. Mladina je v resnici povprečno bolj napredna in pametna, tudi danes je tako. Opažam, kako čim je človek starejši, tam nad 45, eni že pri 40ih, posebej ženske, nimajo občutka za računalnike sploh in se ne znajdejo pa če jih ubiješ ne. Medtem ko mladim je to v krvi.

Bolj nisi mogel brcniti v temo. Žena učiteljica na tehniški srednji šoli z gimnazijo. Vsaka naslednja generacija manj razgledana in manj vešča uporabe računalnikov. Vse, kar znajo, je drajsanje po tačskrinu. Idiokracija je predčasno posnet dokumentarni film.

Zlata doba računalništva je bila verjetno zadnja faza rasti znanja splošne populacije. Od vseprisotnega interneta, tačskrinov in butastih tulifonov gre vse skupaj samo še v neprestani entertainment, reality showing in konzumentstvo. Imamo wikipedio, a jo mularija uporablja za copy-paste. Imamo Gmaps, pa ga folk uporablja za izračun kilometrine in se 100% prepusti programu, da jih pripelje na pravo mesto. Atlasi so samo še obtežilnik za šolsko torbo, doma ga nihče niti ne povoha. Nekateri tipkovnico vidijo prvič v šoli. Znanje Office programja med mladino je slabše kot 20 let nazaj, ko smo se ga učili na faksu (v SŠ smo se bežni seznanjali z WordStarjem). Koliko otrok še danes bere? Res bere? Ne tračev na 24kur.com?

And the list goes on...


Motita se oba. :D

Torej, mladina ni bolj pametna. Imajo pa bolj učljive možgane in zato seveda lažje razumejo in sprejemajo novosti. Po drugi strani pa je sistem danes tak, da gre vse v smeri poenostavljanja. No, v resnici ne danes, ampak je tako že od nekdaj - ljudje si pač skušamo stvari poenostaviti in temu se reče razvoj.

Posledica je ta, da so računalniki danes zelo enostavni za uporabljat. Tako enostavni, da jih lahko uporablja vsak.

In dejansko tudi jih. Kar pomeni, da večina zna zadeve samo uporabljati, ne ve pa kako delujejo.

Včasih pa si moral razumeti kako stvar deluje, da si jo lahko uporabljal. Zato se zdi, da so "včasih pa res nekaj znali", danes "pa nič ne znajo".

Ampak treba je pogledat kontekst. Včasih je bilo 1% ljudi, ki so uporabljali računalnik, danes jih je pa 95% (govorim na pamet, seveda). Ampak danes je gotovo vsaj 1% - zelo verjetno pa še več - ljudi, ki pa računalnik ne samo uporabljajo, ampak tudi razumejo zadeve. Recimo, da jih je 3%.

Ampak ker je 92% ljudi, ki računalnik zgolj uporabljajo, imamo občutek, da je znanja manj. Lahko da ga je pa v resnici še več, ker so računalniki danes bolj dostopni.

WizzardOfOZ je izjavil:

V bistvu generacija Z ima večino stvari za "black box". Input notri, output ven, ne vedo pa kako black box dela in kaj dela.
In če se slučajno zgodi, da black box crkne, so totalno nebogljeni, ker niti nimajo znanja, da bi ga popravili. Ta problem se z vsako generacijo veča.

Pa niso oni krivi. Starši smo.

Se ne strinjam.

Dejstvo je, da so stvari čedalje bolj kompleksne. Za v srednjem veku razumet kako popravit polomljen voz ne rabiš veliko znanja. Za danes razumet kako popravit sodoben električen avto pa...

Pač, živimo v družbi, ki je čedalje bolj kompleksna.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

strawman ::

WhiteAngel je izjavil:


Jaz se bojim nečesa drugega. Zaradi oligopola v ITju (Adobe, Google, Microsoft, SAP, Facebook, Amazon, Apple), se učinkovitost posameznika v resnici zmanjšuje, stroški oblačnih storitev pa občutno višajo. Orodja so slaba, ampak, ker so "industry standard", ne diraj. Vodilo podjetij in njihovih produktov je, da delajo profit, ne da rešujejo probleme. In to je daleč od naravne evolucije uporabniških vmesnikov in celotne arhitekture, ki si jo omenjal zgoraj.


Tudi s tem se strinjam, vendar po mojem mnenju spet govorimo o apples vs oranges.
Če kot protiprimer pogledamo namišljeno situacijo, kjer IT ne dominira množica podjetij, ter ima uporabnik na izbiro N*10 OS/aplikacij za reševanje istih problemov. V tem primeru še vedno pridemo do iste debate - torej ali vso to "robno" znanje koristi končnemu uporabniku in ga naredi bolj produktivnega? Če govorimo o IT osebju - skoraj nedvomno. Če ne drugega zaradi tehničnega dolga rešitev.
Vendar, ali bo splošna populacija (ki predstavlja ogromno večino) bolj produktivna, če bo designer slike pretvarjal s pomočjo programskih knjižnjic, kot z "Convert" gumbom v aplikaciji? Bo tajnica bolj učinkovita, če bo sama namestila gonilnik za tiskalnik in razumela kako deluje? Bo marketing bolje deloval, če bo za upload reklam uporabil direktno API in ne nek namenski portal? Jaz mislim, da ne.
Težko namreč zanikamo, da danes v mnogo manj časa naredimo na računalniku mnogo več, kot smo naredili v letih 1995-2010. Vse zasluge gredo abstrakciji storitev, vmesnikov in tehnologij.

one-half je izjavil:


Identicna situacija. Ko enkrat startas na nivoju operacijskega sistema, bos sel od tam naprej. Ne bos se pa ukvarjal z biosom, delovanjem cpuja,... Ce startas na nivoju virutalke/dockerja/serverless, bos rinil od tam naprej. Ne bos se vec ukvarjal z OSom, ceprav bi lahko z njim resil veliko stvari na bolj eleganten nacin.


To preprosto ni res. Sure, če se ukvarjaš z neko single-container/vm postavitvijo. Ko pa delaš karkoli bolj kompleksnega pa se moraš še presneto dobro zavedati kako deluje virtualization engine na katerem stoji tvoja infrastruktura.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: strawman ()

poweroff ::

dild0idis je izjavil:

Njega ne zanima več, kje je datoteka, niti ga ne zanima več, kje je program.

Zanima ga samo, da program dela tako kot mora.

Je zaradi tega kaj slabši in manj produktiven uporabnik?

Ne, še vedno ve, kaj je drevesna struktura, ker je rasel gor s tem, samo zanj je to relikt preteklosti, ki je brezvezen in arhaičen za uporabo.


Se strinjam. Za večino uporabnikov ta pristop povsem deluje.

Če si pa "od stroke", bi pa pričakoval, da stvari razumeš malo volj v detajle.

Spomnim se primera, ko so eni hekerji vdrli v igralnico preko "pametnega" termostata v akvariju za ribe. No, za take stvari je pa treba kaj več vedeti in znati...
sudo poweroff

Okapi ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

fikus_ je izjavil:

" Zdaj v 2021 obvlada uporabo računalnikov več ljudi kot kdarkoli prej v zgodovini računalništva."

Tega ne bi trdil, bolj bi rekel, da ga zna uporabljat za določen namen. Ta določen namen je npr. delo v službi, zabava doma, . . . Ko je pa potrebno priklopit npr. printer in ne dela po sistemu "plug in" ter je potrebno kaj naredit, je pa veliko ljudi v temi.


Za določen namen... vsi znamo uporabljati računalnike za določen namen. Računalnik je orodje, ne rabiš poznat kako deluje orodje, če ni nujno za tvoje delo. Je pa fajn, da razumeš vsaj osnovno strukturo, ki pa nikakor ni pogoj.


Ta osnovna uporaba je nekak tako kot če žena dam pride, pa reče, avto ne dela dobr. Je že 3 tedne svetila ena rdeča lučka v obliki helikopterja pa še nekaj lučk zraven, ampak ko se je lučka prižgala je še kr dobro delal, sam tempomat je crknil. Pol pa ugotoviš, da je sesula karter, ker je zadela v robnik, pa je olje počasi steklo in je avto ostal brez olja.

sreda je izjavil:

Še vedno se izogibam uporabe šumnikov v imenih datotek in map.
Se spomnim tudi, da nisem mogel rešit datoteke iz zapečenega CDja, ker je bila pot+ime datoteke daljša od, se ne spomnim, ampak mislim da je bila daljša od 512 znakov.


256 je bila magična cifra.

To je problem še sedaj. Ljudje so se razvadili in uporabljajo dolga opisna imena datotek, ampak potem skupaj z imeni map zadeva hitro udari čez mejo, in so problemi. Recimo sinhronizacija v oblak se zatakne, kopiranje na drug računalnik...

V firmi, za katero delam:
Before uploading, please pay attention to the path length: verify that all files in the folder come with less than 256 characters (a very simple freeaware software which does this check is available at https://github.com/deadlydog/PathLength....


Tudi znaki izven nabora ASCII še vedno povzročajo težave. Sem ravno pred kratkim porabil pol ure, da sem ugotovil, zakaj neka baza podatkov noče shranit vnosa - ker je nekdo v besedilu uporabil pomišljaj (daljša črtica) namesto vezaj (krajša, minus).

klemenSLO ::

Evo primer s prejšnjega tedna:
doma nastavim en MF napravo ki omogoča shranjevanje skeniranega direktno na mrežno pot. Nastavim, stestiram.... obvestim ženo da sem ji na 'C- ju' naredil mapo 'skeni' kamor bo to letelo.
Naslednji dan jasno spraševanje da kaj sm ji spet naredil, da 'C ja' ni... da je samo dropbox, in 'Ta Računalnik'...
ups žena... razširi drevo... in boš videla Windows (C:).... --> to je pa že višja znanost :8)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Phantomeye ::

ales85 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

ales85 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Zdaj v 2021 obvlada uporabo računalnikov več ljudi kot kdarkoli prej v zgodovini računalništva.

Sicer so omenili že drugi, ampak ne morem mimo. Vsi ti "tvoji", ki "obvladajo" računalnike, v veliki večini ne znajo popolnoma nič. Velikokrat obtičijo že ko se samo en korak spremeni. Kaj šele, da se je potrebno nekaj naučiti od začetka. Niti ne "znajo" uporabljati računalnika za opraviti nalogo, pač pa le klikati po korakih, in striktno po korakih.

Phantomeye je izjavil:

ales85 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Video tutorial je eden najboljših načinov prenosa znanja. Jaz se bom več naučil iz ogleda video vodnika o tem, kako zamenjati gumo, kot pa bi se iz petih strani navodil v obliki besedila.

Video vodniki so superiornejši način podajanja informacij.

Če imaš preveč časa, mogoče. Pisana navodila so lahko veliko krajša in ne rabiš čakati, da vidiš naslednji korak. Besedilo pa, če si kolikor toliko pismen, lahko hitro preskočiš, vmes pregledaš nekaj skic, pa že imaš informacije. Če si kolikor toliko spreten, boš že začel predno boš sploh zaključil z gledanjem videa.

Pa ne pravim, da video nima mesta, seveda ga ima. Ampak da je kar tako superioren je pa neumnost.


Superioren je zato, ker sočasno slišiš, vidiš, in potencialno tudi bereš. Kar pomeni, da dobiš več informacij.

Seveda obstajajo slaba in dobra navodila. Kvaliteta navodil je pa precej neodvisna od medija, ki ti jih posreduje.

Mogoče, če imaš težave s koncentracijo. Kot sem rekel, s pisnimi navodili boš večinoma že prej začel, preden boš sploh zaključil z videom.

PS: Si že slišal za skice?



Govoril si o tekstu. Skice si omenil kasneje. Skice niso tekst.

Kar sem najprej omenil, so bile skice z besedilom.


My bad, napisal si tudi "s pisnimi navodili". "Skice" pašejo pod vizualno, tako kot video. Vsaka oblika podajanja navodil ima svoje prednosti in slabosti. Odvisno od informacij (vzamem nazaj, da je nekaj superiorno drugemu). In ko rabiš kar naenkrat 100 screenshotov, da pokažeš kako se nekaj naredi v Photoshopu ali v kakem 3D orodju... bi hitro obupal.

WizzardOfOZ ::

opeter je izjavil:

one-half je izjavil:

Edini software, ki ga na linuxu pogresam:



Sicer manjkajo določene funkcije, a obstajo alternative kot je npr. Double Commander.

Več pa tukaj (brezplačne, plačljive itn.):
https://alternativeto.net/software/tota...


Total commanderja težko kaka druga aplikacija povozi. To je eno izmed orodij na računalniku, ki je res uporabno. Sploh, če zraven še synwrite editor uporabljaš in ga integriraš kot plugin kar v total commander.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Phantomeye ::

Skratka ni realno od navadnega človeka, ki ga področje ne zanima, da se bo spoznal črevesje orodja, ki ga uporablja.

Po drugi strani pa folk tuki jamra zaradi Wordpress programerjev. Nekdo skuša se nekaj novega naučit, ampak ni vreden ništa, ke ni "taprav programer"
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 bo končno nudil več zasebnosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10031797 (26100) Uporabnix
»

[Bash] Preverjanje legalnosti poti

Oddelek: Programiranje
161336 (963) piki12
»

Kako smiselno urediti zbirko datotek

Oddelek: Programska oprema
82023 (1865) c3p0
»

Izdelava katalogov ??

Oddelek: Pomoč in nasveti
103342 (3114) sameone

Več podobnih tem