» »

Močna žganja (Močeradovec,gadovec,...)

Močna žganja (Močeradovec,gadovec,...)

Sharp999 ::

Zdravo. Ali takšne močne pijače še obstajajo? Jih še dela kdo? Predniki naj bi jih veliko bolj uživali...Prav tako me zanima, kakšni so sploh postopki izdelave gadovca, močeradovca, modrasovca,...?
Hvala za debato.

Mercier ::

Močeradovec nastane z mučenjem omenjenega. Predstavljam si, da žganje počasi kaplja po kreaturi in ta izloča strup iz kože. Pri kačah si tega ne predstavljam, ker koža plazilcev ničesar ne izloča. Za izraz gadovec pa sem slišal le v povezavi z vinom. Za cviček gre. Ansambel Borisa Franka in Šmentana reč sta poučna, ampak raje ne bom objavljal linkov v povezavi z umetnostjo, ker ne gre dobro skozi na ST.

PrimoZ_ ::

Po pripovedih dedka naj bi nekoč močeradovc kuhal na nekaterih hribovskih kmetijah v Škofjeloškem hribovju.

Danes pa mislim da je to bolj kot ne samo še mit. Definitivno pa mučenje živali.

;-) ::

Močeradovec sem že pil, pipeljal ga je sorodnik, baje močerada obesijo tam ko iz kotla teče žganje, in izloča strup ko se bori za življenje, žganje pa ga spira. En pa je bil še v flaškonu.

Sorodnik ga je dolgo imel v kradenci, ob eni priložnosti, vsi že pijani pa smo ga pripravili do tega da ga je odprl.

Dobro ni bilo, imelo je okus po smrti, učinka pa se ne spomnim ker mislim da me je streznilo.

A. Smith ::

Kar ste zgoraj napisali drži, kače ne izločajo halucinogenih snovi, zato nihče ni kuhal "gadovca", ker nima smisla.

Močeradovec je pa resnična zadeva in ima halucinogen učinek. Če ga dovolj spiješ, jasno.

Podobna fora je, ko se ponekod v svetu pojavlja lizanje krastač. Izkaže se, da skozi kožo tudi krastača izloča halucinogene snovi, ki zadanejo - in so tudi smrtno nevarne.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Mercier ::

No, prav čudil se ne bi, če bi kdo kanil zraven kaj kačjega strupa in preživel, da bi poročal.

Bi se pa malo začudil, če bi to obogatilo izkušnjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

;-) ::

OP najboljse da kupis pravi Haloški šnopc, pa vprašaš tistega ki ti ga je prodal če ti kak deci cveta da zraven:))

sinko999 ::

https://www.spar.si/online/rum-stroh-07..., če misliš v procentih alkohola ... lahko pa greš pa vzameš 2x prekuhani šnops pa si tudi na 80% ...
Ni? ni ve?no !

Badwolff ::

V lekarni majo 90% alkohol. Zadane isto, pa še manj ogabne ga okusa je.

FireSnake ::

Na Zreškem Pohorju smo temu rekli "mójšnca" (narečna beseda).
Šnopc in kača je bila notri.

Recept za izdelavo bi naj bil skrivnost. To, da se je to pilo ... o tem se ni preveč govorilo.
To so pili tako konji, kot gospodarji.

Doziralo se je tako, da se je odmerek večal, ko je luna jemala gor in manjšal, ko je luna šla dol.

Zakaj so to jemali tudi gospodarji? Ker si bili konji tako močni in divji, da so verige trgali, če so se hlodi kje zataknili.
In tisti, ki je s konji upravljal je moral tudi biti "enako nor", da je to zdržal.

Povedali so mi zgodbo, ko je nekdo zraven videl kako so konji bili močni.
Nakar si je te konje sposodil.
Ker jim ni dal tega, kar bi moral (in tudi lastnik jim tega ni dal) so bili konji "čisto zanič".

Je pa zadeva imela posledice: na stara leta so imeli gospodarji odprte rane na nogah.

Zadeva se mi je vedno zdela zanimiva. In, ko sem bil mali je bila to ena stvar, ki mi je nikoli niso v detajle razložili.
Ko najdem čas in pravo priložnost bom o zadevi zvedel več in lahko tudi tukaj napišem.


Aja, še to: gospodarji, ki so to pili so imeli tendenco, da so tudi ženi kdaj rebra prešteli.
Na Pohorju je veljalo reklo: "Za koso sklepat pa babo narezat ne sme biti nikoli škoda časa."

Badwolff je izjavil:

V lekarni majo 90% alkohol. Zadane isto, pa še manj ogabne ga okusa je.


Če se hočeš zastrupiti.
Kar izvoli!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Ijus ::

špirit FTW
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

maldic ::

Podobne vraze so imeli v vzhodni srbiji. Tam se drugac mucenju zivali oziroma zrtvovanju zivali za dolocene obrede in ucinke rece crna magija. Mocno odsvetujem, saj se vse to placa. Kot je nekdo ze napisal, ni brez posledic, taksnih ali drugacnih. je pa napisano dost knjig na to temo ampak ne bi reklamiral, ker ne zelim, da se to pocne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maldic ()

Raptor F16 ::

Sharp999 je izjavil:

Zdravo. Ali takšne močne pijače še obstajajo? Jih še dela kdo? Predniki naj bi jih veliko bolj uživali...Prav tako me zanima, kakšni so sploh postopki izdelave gadovca, močeradovca, modrasovca,...?
Hvala za debato.


Močeradovc te ne prbije zarad alkohola ampak zarad Salamandrina (nevrotoksin), ki ga močerad izloča ko je vzburjen, razdražen. Včasih so močerada navezal na špago da je vroč šnopc iz kotla po njemu tekel. Seveda je to blo mučenje pa ljudje so bili tud fejst prtegnjen od tistga.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

GrX ::

So mi vaške starešine v 80-tih letih razlagale o močeradovcu in o prigodah na močeradovcu. Nekaterim je takrat kar lepo peglalo po glavah. Kako je s tem danes, pa ne vem. Verjetno se je vse skupaj opustilo in prav je tako.

Sicer pa naj bi imel močeradovec halucinacije, ki so podobne halucinacijam gobic.

Raptor F16 ::

Močeradov strup v glavnem naredi efekt na centralnem živčenm sistemu:
Posledično te ti bo srčni utrip povečal, tresenje, zenice se razširijo, pospeši se dihanje, mišice se lahko začno trest, v najslabšem primeru pride do notranjih krvavitev.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

;-) ::

Raptor F16 je izjavil:

Sharp999 je izjavil:

Zdravo. Ali takšne močne pijače še obstajajo? Jih še dela kdo? Predniki naj bi jih veliko bolj uživali...Prav tako me zanima, kakšni so sploh postopki izdelave gadovca, močeradovca, modrasovca,...?
Hvala za debato.


Močeradovc te ne prbije zarad alkohola ampak zarad Salamandrina (nevrotoksin), ki ga močerad izloča ko je vzburjen, razdražen. Včasih so močerada navezal na špago da je vroč šnopc iz kotla po njemu tekel. Seveda je to blo mučenje pa ljudje so bili tud fejst prtegnjen od tistga.

Od vsega skupaj kar tu pišete mi je najbolj hecno to, da ko žgeš žganje ne teče vroče.

BRBR ::

Od vsega skupaj kar tu pišete mi je najbolj hecno to, da ko žgeš žganje ne teče vroče.

T.j. dejansko ne teče vroče. Če teče vroče, potem bumbar kuha.

Če nočeš mučit živali zvari Absinth, če znaš, kako pridejo do 68 % mi ni jasno, kvečjemu z več kot 2x destilacijo.
Absint @ Wikipedia

Iz glave, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl...
tale thujone menda ni preveč zdravilen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

TheBlueOne ::

;-) je izjavil:


Od vsega skupaj kar tu pišete mi je najbolj hecno to, da ko žgeš žganje ne teče vroče.


Ne bi bilo kaj narobe, vazno je, da se kondenzira. Na zacetku malo nizje, pri 50:50 pa je lahko zelo vroc.

Yossarian ::

Nekje sem prebral (mogoče od Levstika...), da so močeradovec delali tako, da so v šnops vrgli živega močerada. Ko se je utapljal in se boril za svoje življenje, je v smrtni agoniji v šnops sproščal raznorazne (strupene) snovi. Če si ga spil preveč, si lahko tudi oslepel ali pa še kaj drugega.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

gruntfürmich ::

Sharp999 je izjavil:

Predniki naj bi jih veliko bolj uživali...

naši predniki so bili retardirane živali, predstopnja civiliziranega človeka. zato se nikakor ne zgledovati po njih, čeprav tu stari ljudje (isto necivilizirani retardi) pripovedujejo drugače.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

TheBlueOne ::

Meni so razlagali tisti metodo polivanja, ko se kuha in menda potrebujes kar dosti moceradov, ki pa so zasciteni, verjetno je na mestu tudi prijavit mucenje zivali!

FireSnake ::

Ti bi prijavil mučenje živali za 60 let nazaj?
Zbudi se!


gruntfürmich je izjavil:

Sharp999 je izjavil:

Predniki naj bi jih veliko bolj uživali...

naši predniki so bili retardirane živali, predstopnja civiliziranega človeka. zato se nikakor ne zgledovati po njih, čeprav tu stari ljudje (isto necivilizirani retardi) pripovedujejo drugače.


Ti si živ dokaz kakšni so bili tvoji!
Jaz pa svoje spoštujem, ker so bili delovni in pošteni ljudje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Raptor F16 ::

FireSnake je izjavil:


Jaz pa svoje spoštujem, ker so bili delovni in pošteni ljudje.


Tvoji predniki še vedno ne spremenijo dejstva da je velika večina poskrbela, da je alkoholizem v Sloveniji tradicionalna vrednota.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

FireSnake ::

Ne rečem, da se ga v SLO ne spije kar nekaj: a obstajajo še hujši (Rusi, Ukrajinci, skandinavci, ...).

Pije vsak koliko mu paše, pa koliko ga lahko prenese.

Vsak naj se odloči sam (enako je za cigarete, droge, ...).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Raptor F16 ::

FireSnake je izjavil:

Ne rečem, da se ga v SLO ne spije kar nekaj: a obstajajo še hujši (Rusi, Ukrajinci, skandinavci, ...).


A če je drugje slabše to pomeni da naši problemi niso pomembni ? WTF ?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

mn ::

Raptor F16 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ne rečem, da se ga v SLO ne spije kar nekaj: a obstajajo še hujši (Rusi, Ukrajinci, skandinavci, ...).


A če je drugje slabše to pomeni da naši problemi niso pomembni ? WTF ?


S tem da Rusi in Ukrajinci spijejo manj kot Slovenci:

Vir: List of countries by alcohol consumption per capita @ Wikipedia

Goody ::

Predniki niso bili nič slabši kot so sodobniki... Če bi jim ena krota na FB povedal, da kuhanje močerada pomaga proti Covidu bi počeli tudi to, saj že zdaj recimo masovno žrejo Ivermectin, ki je zdravilo prosti zajedalcem za živali z dokazano ničnim učinkom na Covid, pa jih to ne ustavi. Saj vendar nek omejenec na FB pravi da je zdravilen, vsi zdravniki so pa tako ali tako plačanci farmacije.

Ben Dover ::

Goody je izjavil:

Predniki niso bili nič slabši kot so sodobniki... Če bi jim ena krota na FB povedal, da kuhanje močerada pomaga proti Covidu bi počeli tudi to, saj že zdaj recimo masovno žrejo Ivermectin, ki je zdravilo prosti zajedalcem za živali z dokazano ničnim učinkom na Covid, pa jih to ne ustavi. Saj vendar nek omejenec na FB pravi da je zdravilen, vsi zdravniki so pa tako ali tako plačanci farmacije.


Ma odklopit internet, ker samo poneumlja ljudi, kdo bi si mislil... lmfao

XyNOBvxWVJ ::

bi bilo malo za poskusit močeradovca, a?
ne, da bi se nov delal...
ampak da ni potrebno ze narjenega proc zlivat...

XyNOBvxWVJ ::

Ah, shit, prepozno za popravljanje...
Tule nekaj teorije...

Malajlo ::

Pri Mihovc v Stari Fužini, v prejšnjem stoletju, okoli 1990, se je močeradovca dalo dobiti, če so te poznali ;) Kot mulc nisem imel jajc, da bi ta zvarek testiral, zdaj mi pa na pamet ne pride ;((
... ima najraje tistega, kjer žganje po močeradu kaplja. So pa delali močeradovec skrivaj, ker pod Italijo niti žganja nisi smel kuhati. Največ so ga kuhali tja do prve svetovne vojne in sicer so ga pili fizični delavci. Ko so bili utrujeni so ga pili, da so lahko naprej delali. Potem so pa popadali od izčrpanosti. Otrokom ga niti slučajno niso dali.

Navaden šnops pač :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Žganjekuha (oprema in postopek) (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20169307 (6784) PacificBlue
»

S kočijo čez Slovenijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
687728 (5685) TheBlueOne

A je klanje v klavnicah mučenje živali? (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
645109911 (101594) noraguta
»

Žuranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5013673 (12215) šernk
»

Slovenske pijače

Oddelek: Loža
336752 (5619) overlord_tm

Več podobnih tem