» »

Indija prva odobrila DNK cepivo proti covidu-19

Indija prva odobrila DNK cepivo proti covidu-19

Slo-Tech - Indija je kot prva država na svetu odobrila uporabo DNK-cepiva proti covidu-19. Gre za cepivo ZyCoV-D, ki ga je razvila tamkajšnja družba Cadila Healthcare. Regulator DCGI (Drugs Controller General of India) je vlogo prejel 1. julija, včeraj pa je izdal izredno dovoljenje za uporabo. To je sploh prvo DNK-cepivo proti katerikoli bolezni, ki je bilo pogojno odobreno za uporabo v splošni populaciji.

V prvi fazi testiranja cepiva je sodelovalo 48 zdravih posameznikov, v drugi več kot tisoč, v tretji pa skoraj 30.000, med katerimi je bilo tudi tisoč otrok (12-18 let). Rezultati so pokazali, da cepivo, s katerim se cepi s tremi odmerki, pri 66 odstotkih prepreči simptomatični potek bolezni in v 100 odstotkih prepreči hujši potek. Cepivo so odobrili za uporabo pri vseh ljudeh, starejših od 12 let.

Novo cepivo uporablja enak pristop k učenju telesa o izdelavi protiteles za SARS-CoV-2 kot cepiva mRNA, izvedba pa je drugačna. Doslej so bila po svetu registrirana cepiva s tehnologijami mRNA (Moderna, Pfizer), kjer v celice vnesemo informacijsko RNA, ki jo potem ribosomi v citoplazmi ali endoplazemskem retikulu prepišejo v proteine S (spike), vektorska cepiva (AstraZeneca, Janssen, Sputnik), kjer v celice vnesemo gensko prilagojen neškodljiv virus, ki vsebuje tudi zapis za proizvodnjo proteina S (ki ga spet izdelajo naše lastne celice), cepiva z inaktiviranim virusom (kitajska CoronaVac in Sinopharm ter indijski Covax), kjer v telo vnesemo pohabljen virus SARS-CoV-2, ter proteinska cepiva (ameriški Novavax), kjer v telo vnesemo proteine S iz SARS-CoV-2. Pričakovani končni rezultat je torej v vseh primerih enak: človekov imunski sistem mora srečati protein S, ki so ga bodisi izdelale naše celice po navodilih bodisi smo ga v telo vnesli z inaktiviranim virusom ali samostojno, in potem izdela protitelesa.

Indijsko cepivo deluje sorodno kot cepiva mRNA, le da uporablja DNA. Vsebuje plazmid, to je zaključena krožna DNA, ki vsebuje zapis za gen za proizvodnjo proteina S. Ko ta plazmid pride v celice, se mora za razliko od cepiv mRNA prebiti v celično jedro, kar je zelo težko in je v preteklosti predstavljalo oviro pri učinkovitosti tega cepiva. V jedru se ta plazmid prepiše v mRNK, ki potem potuje v citoplazmo, kjer je nadaljnja pot enaka kot pri cepivih mRNA. Ribosomi prevedejo mRNA v protein S, ki zapusti celico in sreča imunski sistem. Cepiva s plazmidno DNA so se doslej uporabljala zlasti za cepljenje živali, na ljudeh pa jih trenutno testirajo zlasti za zdravljenje raka in HIV-a.

Glavne prednosti novega cepiva so stabilnost pri višjih temperaturah, kar bo olajšalo transport, in enostavno odmerjanje, saj ne potrebujemo injekcije. Priložen ima poseben injektor, ki iztisne tekočino pod kožo do ustrezne globine. Glavna slabost je potreba po treh odmerkih in nekoliko nižja učinkovitost, saj se mora plazmid prebiti do jedra celice.

V Indiji so bila pred tem že odobrena štiri cepiva proti covidu: Covishield, Covaxin, Sputnik V in Moderna.

13 komentarjev

filip007 ::

No ste se cepili ali je že to tabu dandanes.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

dexterboy ::

Se še kdo spomni tiste slike iz filma Mad Max, ki je krožila po omrežjih na začetku tega leta, kjer je pisalo:
"ne bi da vas strašim, ali radnja filma je smeštena u 2021 godinu"
Do konca leta imamo še koliko, 4 mesece oz. dobrih 120 dni? ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Glugy ::

"poseben injektor, ki iztisne tekočino pod kožo do ustrezne globine."
No to me pa zanima kako ta injektor ki ni igla zgleda

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Ahim ::

Glugy je izjavil:

"poseben injektor, ki iztisne tekočino pod kožo do ustrezne globine."
No to me pa zanima kako ta injektor ki ni igla zgleda

Si gledal kak Star Trek, kjer imajo zdravniki "hypospray"? V zaresnem zivljenju pa izgleda recimo takoe: https://pharmajet.com/stratis-imsc/

MrBrdo ::

Jaz sem mislil da sta AstraZeneca in Johnson tudi DNA cepiva? Sicer se pri njih uporablja virusni vektor ki prenese ta DNA v celico, medtem ko se pri tanovih uporablja ta plazmid DNA... Potem naslov članka ni čisto pravilen.
A se motim?
MrBrdo

sbawe64 ::

mRna sta samo Pfizer in Moderna.
2020 is new 1984
Corona World order

matijadmin ::

Zanimivo, sicer pa površno spisan članek, ki bi zaslužil vsebinske (ničesar ne vbrizgamo v celice, molekule informacijske RNK so ujete v lipide, da potem lahko vstopijo v celice) in pravopisne popravke (nedosledno zapisane kratice ter imena molekul, malo v angl., malo v slo.).
Vrnite nam techno!

MrBrdo ::

sbawe64 je izjavil:

mRna sta samo Pfizer in Moderna.

Jaz govorim o DNA. Pri AstraZeneci se preko virusnega vektorja vnese delni genski material (DNA) virusa Sars-CoV-2 v celico. Torej gre za DNA cepivo. Tako sem jaz to razumel. Torej omenjeno cepivo ni prvo DNA cepivo, je samo prvo plazmidno DNA cepivo, torej brez vektorja.
MrBrdo

Pithlit ::

Dejmo razlikovati med RNA in DNA. Smo se v osnovni šoli učili. Noben nima izgovora da to dvoje meša.

MrBrdo... Ti naslov pove vse. To je Prvo DNA cepivo. Rešen problem. Ne moreš kar po svoje nekaj razumet in si tolmačiti... sploh ne ko imaš vse podatke zunaj.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ahim ()

MrBrdo ::

AstraZeneca ni RNA cepivo. Zato je tudi temperaturno bolj stabilno od mRNA cepiv.

Sicer pa preberi na sliki. Piše first PLASMID DNA vaccine.
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

c3p0 ::

V šoli smo tudi rekli, da se pri nas reče DNK in ne DNA.

antonija ::

Glugy je izjavil:

"poseben injektor, ki iztisne tekočino pod kožo do ustrezne globine."
No to me pa zanima kako ta injektor ki ni igla zgleda
Avtor je verjetno hotel poudariit razliko med intramuskularno aplikacijo (Pfizer, moderna, AZ, itd.) in subkutano (podkozno) aplikacijo (cepivo iz novice). Je pa zelo nerodno spisana novica...

MrBrdo je izjavil:

Jaz sem mislil da sta AstraZeneca in Johnson tudi DNA cepiva? Sicer se pri njih uporablja virusni vektor ki prenese ta DNA v celico, medtem ko se pri tanovih uporablja ta plazmid DNA... Potem naslov članka ni čisto pravilen.
A se motim?
Tehnicno gledano imas prav. AZ cepivo vsbuje virus, ki vsebuje genski zapis (DNA) za S protein. Ko virus opravi svoje delo, celice iz "dostavljenega" DNAja precej podobno nastancajo S protein kot ga pri cepivu iz novice.
Razlika je pa (kot so drugi ze omenili) da gre pri AZ za adenovirus ki "distavi" DNA za S protein, pri cepivu iz novice pa dobis direktno DNA brez adenovirusa.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Pithlit ::

MrBrdo je izjavil:

AstraZeneca ni RNA cepivo. Zato je tudi temperaturno bolj stabilno od mRNA cepiv.

Sicer pa preberi na sliki. Piše first PLASMID DNA vaccine.

AZ je svetlobna leta oddaljena od tega da bi bla DNA cepivo.
Life is as complicated as we make it...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Covid-19: Pfizer v ZDA zaprosil za izredno registracijo cepiva, EU naročila 300 milij (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17027920 (4559) globoko grlo
»

Podrobno o sestavi cepiva proti covidu-19 (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
59491771 (31588) Unchancy
»

V ZDA Pfizerjevo cepivo proti covidu-19 dobilo redno dovoljenje (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
57245276 (31875) Pithlit
»

Velika Britanija prva odobrila oxfordsko vektorsko cepivo proti covidu-19 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
11220551 (16097) BlaY0
»

FDA razgrnila podatke o cepivu podjetja Moderna, v petek bržčas odobritev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4910543 (8133) gus5

Več podobnih tem