» »

Evropska centralna banka začela projekt digitalni evro

Evropska centralna banka začela projekt digitalni evro

Slo-Tech - Evropska centralna banka je sporočila, da začenja projekt digitalnega evra. V prvih 24 mesecih bo tekla raziskovalna faza, v kateri bodo identificirali ključne težave in izzive pri zasnovi in distribuciji digitalnega evra. Šele nato se bodo odločili, ali bodo digitalni evro tudi uvedli kot centralnobančno valuto, ki bo na voljo potrošnikom in podjetjem. Ob tem poudarjajo, da je digitalni evro dodatna oblika valute, ki ne bo zamenjala gotovine. Bo pa bolj podobna gotovini kot današnjemu knjižnemu denarju, saj bo predstavljala terjatev imetnika neposredno do centralne banke, s čimer bo varnejša od knjižnega denarja. Digitalni evro tudi ne bo zgolj bančni račun, ki bi ga imeli komitenti odprti pri centralni banki, ker slednja nima interesa poslovati s končnimi uporabniki. To pomeni, da bodo tudi komercialne banke obstale.

Evrosistem je pred devetimi meseci izdal zadnje poročilo o digitalnih valutah, v katerem je opisal možnost vzpostavitve digitalne valute. Digitalni evro, če bo vzpostavljen, bo moral zadoščati potrebam Evropejcem, kot so varnost, dostopnost in učinkovitost, hkrati pa bo dodaten način boja proti pranju denarja in financiranju terorizma. Vse to bodo preverili v prvi fazi projekta, ki jo bodo sestavljali fokusne skupine, delujoč koncept in prototip. Ob tem bi uvedba digitalnega evra terjala prilagoditev zakonodaje, zato bo ECB tesno sodelovala z Evropskim parlamentom in Komisijo.

Digitalno valuto so prvi uvedli Kitajci, kjer trenutno testiranje poteka že z več milijoni prebivalcev, trendu pa sledijo tudi nekatere druge države, denimo Japonska in Švedska.

76 komentarjev

«
1
2

walden ::

Nekako dvomim, da bo zadeva implementirana tako, da bo zagotavljala enako zasebnost kot gotovina. Kar je najbrž tudi cilj vsega skupaj - večji in lažji nadzor ljudi.

V prihodnosti ne bo potrebe po fizični prisili. Z digitalizacijo vsega sami sebi gradimo zapor. Sicer lep, svetleč, a še vedno zapor. Prihodnje generacije sploh ne bodo vedele, kaj je svoboda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: walden ()

mtosev ::

Zanimivo. Me zanima kako bo to v praksi izgledalo in koliko ljudi bo uporabljajo digitalni euro.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

dexterboy ::

@walden;
+1
Ljudje, ki še dobro vemo, kaj pomeni gotovin v denarnici, bomo nekega dne izumrli. Mladina se tega ne bo več spominjala. Prihodnost, ki prihaja, mi ni všeč in si ne želim živeti v takšnem sistemu. Zanamcem bo pa to edina realnost, ki jo bodo poznali...
Khm, mogoče pa le ne bi bilo slabo, da tisti meteorit že končno trešči v Zemljo ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

N4g4c3N ::

Ob tem poudarjajo, da je digitalni evro dodatna oblika valute, ki ne bo zamenjala gotovine.


Ne verjamem.

ajdov2 ::

še ena teorija zarote se uresničuje

RockyS ::

dexterboy je izjavil:

@walden;
+1
Ljudje, ki še dobro vemo, kaj pomeni gotovin v denarnici, bomo nekega dne izumrli. Mladina se tega ne bo več spominjala. Prihodnost, ki prihaja, mi ni všeč in si ne želim živeti v takšnem sistemu. Zanamcem bo pa to edina realnost, ki jo bodo poznali...
Khm, mogoče pa le ne bi bilo slabo, da tisti meteorit že končno trešči v Zemljo ;)


Mi bomo že zdavnaj umrli, ko gotovine več ne bo. Tako da je tvoja skrb odveč.

Bwaze6 ::

RockyS je izjavil:



Mi bomo že zdavnaj umrli, ko gotovine več ne bo. Tako da je tvoja skrb odveč.


Po mojem gre pa lahko izjemno hitro. Že zdaj v času lockdownov velika večina prenosa denarja fizičnih oseb ni potekala fizično - večina nakupov je bila na daljavo, pa tudi pri obisku trgovin so ob vsem strašenju z virusi najbolj demonizirali prav fizični denar, in priporočali brezstično plačevanje s kartico...

Plačevanja, prenosi denarja pravnih oseb pa so že zdaj praktično izključno v nesnovni obliki.

Sem prepričan, da ima določen del ljudi odnos "out of my cold, dead hands", a ko bodo enkrat v dovolj majhni manjšini, bodo popolnoma nerelevantni - fizični denar ni neka pravica, za katero bi se borila gibanja z omembe vredno podporo.

acoustis ::

Ce bo inkripcija digitalnih denarnic delovala tako, kot mora, potem je to isto kot kes. Za koncnega uporabnika bo razlika le v tem, da bo potreboval digitalno denarnico. Ampak glede na to, da je del nacrta izboljsati sistem proti pranju denarja in financiranju terorizma, domnevam, da bo res vse sledljivo. Bodo pa ob morebitni uvedbi tega popusti na 'fizicno' gotovino nekaj casa bolj aktualni. :)

Miki N ::

Še en shitcoin.

Drugače pa ja, če bodo začeli to izkoriščati za kakšno "skupno dobro" (beri represijo) bo cena alternativnih valut hitro rasla.

Ker nekaj velja od pradavnine: varnost se vedno dobro prodaja. Katerakoli, vključno varnost pred lastno državo - poveži to z možnostjo (hiper)inflacije, ki je pogosto spremljevalec propadlih gospodarskih idej.... in mogoče se keš celo še vrne, samo ne eurosi in ne legalno. Saj mi smo genetsko itak menda črnoborzijanci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Jarno ::

acoustis je izjavil:

Ampak glede na to, da je del nacrta izboljsati sistem proti pranju denarja in financiranju terorizma, domnevam, da bo res vse sledljivo. :)


Verjetno precej ljudi pomisli na Mehiko in kaj se zgodi, ko z ambicioznimi kriminalci ravnaš v skladu z asimetričnim diktatom filozofov, kateri delujejo s področja precejšnjega osebnega udobja in priviligiranosti.
Zato je boj proti pranju denarja in financiranju kriminala / terorizma zanimiva zadeva.
Ko pa bodo s huronskimi globami preganjali branjevke, ki bodo praskale drobiž za položnice, potem bi lahko tudi določene merodajne osebe razmišljale o smiselnosti novodobnih rigoroznosti.
#65W!

kriptobog ::

Gorovina bi ze davno morala biti na smetiscu zgodovine

one-half ::

kriptobog je izjavil:

Gorovina bi ze davno morala biti na smetiscu zgodovine


Tale ti pa ni ravno uspela. Na smetisce zgodovine bi jo radi dali samo tisti, ki si zelijo popolnega nadzora.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kriptobog ::

one-half je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Gorovina bi ze davno morala biti na smetiscu zgodovine


Tale ti pa ni ravno uspela. Na smetisce zgodovine bi jo radi dali samo tisti, ki si zelijo popolnega nadzora.


Drugic 2x preberi preden bleknes tako neumnost. Imas v digital svetu toliko opcij in valut, ki so brez nadzora da adijo pamet. Malo tezje je edino za kartele ker je tezko par palet gotovino zmenjti v nek kripto.

Nadzor imajo pa itak ze zdaj ko placujete s karticami.
Najbolj smesni ste pa ko ste proti tem nadzoru, medtem pa na social omrezjih objavite vse zivo, poklikate vse zive appe v fbju, check in povsod kamor greste, da ja sosed vidi kje ste, itd

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

walden ::

Gotovina dela tudi če zmanjka elektrike, pade internet ... you name it. Digitalne valute?

In ne pozabi. Če ni več gotovine, te lahko oblast kadarkoli "zapre". Ne rabi niti lisic ali pendreka. Saj vem, nekateri ne počnete nič narobe in se vam ni teba ničesar bati.

c3p0 ::

"ker nisi prijatelj države, od zdaj naprej za obdobje 3 leta lahko plačuješ le še položnice in osnovne dobrine"
"vaš budget za nezdravo hrano je ta mesec že dosežen"

Se ne bo zgodilo? Počakajte, da vam prodajo digitalno valuto kot edino tapravo. Ne bo čez noč, itak.

one-half ::

c3p0 je izjavil:

"ker nisi prijatelj države, od zdaj naprej za obdobje 3 leta lahko plačuješ le še položnice in osnovne dobrine"
"vaš budget za nezdravo hrano je ta mesec že dosežen"

Se ne bo zgodilo? Počakajte, da vam prodajo digitalno valuto kot edino tapravo. Ne bo čez noč, itak.


Seveda, zadeva vodi direktno v distopijo. Seveda pa so spet najvecji navijaci smrkavci, ki bi radi bili moderni, so pa brez izkusenj. Se rezim ze kaksne 2-3 leta, kako obsesivno poizkusijo vse svoje zivljenje stlacit na telefon. Od placevanja naprej.

Complex solutions for simple non-problems.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

Miki N ::

Edina dobra stran forsiranja te "digitalne prihodnosti" (že sam izraz spominja na boomerske deluzije) je, da bo folk začel saj razmišljati o tem, da državljani in država nismo nikoli bili prijatelji. Sodelavci mogoče, prijatelji nikoli - ne serji kjer ješ. Kaj bo pa iz tega spoznanja nastalo... kdo ve. Mogoče nič.

Bwaze6 ::

Zanimivo, da ob vsej napovedani sledljivosti ni govora o končanju izogibanja plačevanja davkov multinacionalk, koncu prenašanja denarja v davčne oaze, nelegalnega skrivanja dobička in potvarjanja poslovnih rezultatov multinacionalk...

Ne, važna bo sledljivost drobiža posameznika...

Prospekt ::

Digitalni Euro omogoča še lažji print denarja centralni banki. :P

Dolgoročno pa morda odpira vrata, da se končno losamo Mastercarda in Vise ter izdamo kakšno EU kreditno, najbrž ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Prospekt ()

one-half ::

Miki N je izjavil:

Edina dobra stran forsiranja te "digitalne prihodnosti" (že sam izraz spominja na boomerske deluzije) je, da bo folk začel saj razmišljati o tem, da državljani in država nismo nikoli bili prijatelji. Sodelavci mogoče, prijatelji nikoli - ne serji kjer ješ. Kaj bo pa iz tega spoznanja nastalo... kdo ve. Mogoče nič.


Fino bi bilo, da bi zacel "folk" predvsem razmisljati, da je drzava organizacija vseh ljudi na tem ozemlju in ne neka tretja entiteta, ki ti nekaj hoce. Obnasa pa se tako, kot se obnasajo njeni drzavljani. Skratka, ce so pohlepne egoisticne pizde drzavljani, potem so taksni tudi politiki (best and the brightest), drzavni uradniki,... sosedje. Lahko bi sicer vsakdo pri sebi poskrbel, da ne bi bil tak, ampak to pac ne, se mora najprej tista tretja entiteta spremeniti, za vmes jo bo pa se malo okradel (=vse drzavljane)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

walden ::

Nihče še ni odgovoril na vprašanje: zmanjka elektrike, pade internet ... kaj boš z digitalno valuto? Niti tazadnje si ne moreš obrisati z njo.

kriptobog ::

walden je izjavil:

Gotovina dela tudi če zmanjka elektrike, pade internet ... you name it. Digitalne valute?

In ne pozabi. Če ni več gotovine, te lahko oblast kadarkoli "zapre". Ne rabi niti lisic ali pendreka. Saj vem, nekateri ne počnete nič narobe in se vam ni teba ničesar bati.


Itak. Jaz gotovine ze nekaj let ne uporabljam. Se nihce me ni zaprl.

walden je izjavil:

Nihče še ni odgovoril na vprašanje: zmanjka elektrike, pade internet ... kaj boš z digitalno valuto? Niti tazadnje si ne moreš obrisati z njo.


Ko zmanjka tega je tudi blagajna off…
Ajde lahko pokasira in spise pildek na roke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

walden ::

Itak. Jaz gotovine ze nekaj let ne uporabljam. Se nihce me ni zaprl.

Ker se tebi nekaj ni zgodilo, se to nikoli nikomur ne bo zgodilo? Wow, to pa je argumentacija.

mtosev ::

Meni je bolj fajn plačevati s kartico kot gotovino. Je bolj preprosto in ne dobim nazaj kup neuporabnega drobiža - 1, 2, 5, 10 centov
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

one-half ::

walden je izjavil:

Nihče še ni odgovoril na vprašanje: zmanjka elektrike, pade internet ... kaj boš z digitalno valuto? Niti tazadnje si ne moreš obrisati z njo.


Saj si je tudi s kriptovalutami ne mores. Probaj kupit WC papir z njimi. :))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

IL_DIAVOLO ::

Bi bil že skrajni cas, da se neha preštevat kovance in se uvede all in digitalizacijo.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

one-half ::

kriptobog je izjavil:

Itak. Jaz gotovine ze nekaj let ne uporabljam.


Se vidi, da si mestno dete. Probaj iti kaksno pivo placat v lokal recimo na Ig.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

D3m ::

Evropska centralna banka začela projekt digitalni evro


A rabiš GPU za to??
|HP EliteBook|R5 6650U|

Prospekt ::

one-half je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Itak. Jaz gotovine ze nekaj let ne uporabljam.


Se vidi, da si mestno dete. Probaj iti kaksno pivo placat v lokal recimo na Ig.

Če lokal nima plačevanja na kartice je to zato, ker lastnik pere denar in krade davkoplačevalcem.
Podobno kot 20h na dan odprte albanske pekarne, cash only, so much cash.

:))

showsover ::

Kovancev za cente se načeloma niti ne prešteva ampak se pusti na blagajni ali na krožničku, bankovce pa se.
Priznam, da povečini tudi jaz plačujem s karticami in nakazili...
Tudi gotovina včasih pride prav.
Ne zdaj iz svojih arašidov sklepati na vse skupaj.

one-half ::

D3m je izjavil:

Evropska centralna banka začela projekt digitalni evro


A rabiš GPU za to??


Mining rabis samo v svetu, kjer nihce ne zaupa nikomur. Ker pa gre ze Evropsko CENTRALNO banko, ji ze vsi zaupajo, tako, da si ne bojo zivljenja zakomplicirali z nekimi hipsterskimi tehnologijami kot je blockchain ampak bojo samo en sql cluster postavili.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

one-half ::

Prospekt je izjavil:

krade davkoplačevalcem.
Podobno kot 20h na dan odprte albanske pekarne, cash only, so much cash.

:))


Ne mores, ce izdas racun. Bolj pomembno je, da tega vzames.

Sem jih vprasal, ravno na Ig-u. Ne mislijo placevati provizije banki, raje poceni pivo za ta denar in ima vec gostov.

Prospekt je izjavil:

krade davkoplačevalcem


Pohvaljen (pa cisto resno)! No saj bo pocasi ljudem postalo jasno kaj je davcna utaja...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

energetik ::

showsover je izjavil:

Kovancev za cente se načeloma niti ne prešteva ampak se pusti na blagajni ali na krožničku, bankovce pa se.
Priznam, da povečini tudi jaz plačujem s karticami in nakazili...
Tudi gotovina včasih pride prav.
Ne zdaj iz svojih arašidov sklepati na vse skupaj.
Jaz gotovino uporabim le tam, kjer ni možnost plačila s kartico. To pa so določene menze, kakšne stojnice pred vrtcem ipd. Sicer ne vidim razloga, da bi prešteval gotovino.
Dejansko sem imel od okt. do junija, ko sem delal od doma, v denarnici 3 iste bankovce pa par kovancev, porabil jih nisem niti centa. Vse Maestro, Mastercard in Paypal.

ginekk ::

Bistvo gotovine ni samo da "pride prav" in da si lahko 100% anonimen pri transakciji.

Pri gotovini ne morejo devalvirat oziroma zmanjšati vrednost valute avtomatsko na nivoju banke, ne morejo enostvno zamrznit dostopa do denarja in transakcij, ne morejo se igrat z emisijo denarja. Skratka ne morejo ti vzet te gotovine enostavno

Niso Avstrijci zastonj lobirali pravice do gotovine zapisane v ustavo. Če pristanemo zgolj na digitalno je možnost potencialnega nadzora in upravljanja (ter posledično tudi zlorabe) bistveno večja.

gus5 ::

kriptobog je izjavil:

Gorovina bi ze davno morala biti na smetiscu zgodovine
Na območju EMU gotovina predstavlja slabih 10 % monetarne mase.

one-half ::

Osebno uporabljam kartice samo za 3 zadeve: dvigovanje gotovine na bankomatu, placevanju preko interneta in izjemoma, ce nimam dovolj gotovine (skoraj nikoli, vedno petdesetak v denarnici za rezervo). Ok, mogoce 4, ce imam samo velike bankovce in kaksen kelnar zacne jamrati. Pa zadeva ne izhaja iz zasebnosti (ceprav je vredu stranski efekt) ampak ker sem ugotovil, da manj zapravim. Ne mi zdaj o analiticnih aplikacijah itd., sami probajte za en mesec.

Edit: izgleda tega nisem ugotovil samo jaz, sem sel pobrskat: https://lifehacker.com/paying-with-cash...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

Miki N ::

ginekk je izjavil:

Bistvo gotovine ni samo da "pride prav" in da si lahko 100% anonimen pri transakciji.

Pri gotovini ne morejo devalvirat oziroma zmanjšati vrednost valute avtomatsko na nivoju banke, ne morejo enostvno zamrznit dostopa do denarja in transakcij, ne morejo se igrat z emisijo denarja. Skratka ne morejo ti vzet te gotovine enostavno

Niso Avstrijci zastonj lobirali pravice do gotovine zapisane v ustavo. Če pristanemo zgolj na digitalno je možnost potencialnega nadzora in upravljanja (ter posledično tudi zlorabe) bistveno večja.


Problem te svetle digitalne prihodnosti je, da so daleč največji (ne samo številčno) feni gotovine... Nemci. To evrokratom malo kvari načrte, ker saj veste kako je v EU, če Švaba reče ne, potem ne.

LeQuack ::

Če ne bosta vsaj dva vzporedna blockhaina potem me ne zanima. Blockhain je edino kar je pomembno v digitalni tehnologiji.
Quack !

ginekk ::

Ja, kulturne razlike so kar velike, v ZDA daš iz denarnice bankovec za 50USD in te preverja kot največjega kriminalca,, med tem ko v Švici komot plačuješ s 500 CHF bankovci malodane kjerkoli.

Miki N ::

ginekk je izjavil:

Ja, kulturne razlike so kar velike, v ZDA daš iz denarnice bankovec za 50USD in te preverja kot največjega kriminalca,, med tem ko v Švici komot plačuješ s 500 CHF bankovci malodane kjerkoli.


To ni še nič proti Japoncem. Tam se še vedno kar dosti pojavljajo šopki. Fora da kupiš avto na keš je sicer redkejša, se pa še vedno dogaja.. in prodajalci so veseli, ker se jim zdi fora. Skratka keš je na Japonskem še vedno viden kot nekaj zelo "kul".

one-half ::

LeQuack je izjavil:

Če ne bosta vsaj dva vzporedna blockhaina potem me ne zanima. Blockhain je edino kar je pomembno v digitalni tehnologiji.

Pa bogosort (Bogosort @ Wikipedia ) cez... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ginekk ::

LeQuack je izjavil:

Če ne bosta vsaj dva vzporedna blockhaina potem me ne zanima. Blockhain je edino kar je pomembno v digitalni tehnologiji.


Zakaj? Če je zadaj posrednik (CB in retail banke), ki skrbi za transakcije, potem blockhain ni bistven. Kajti osnovni namen veriženja blokov je bil omogočanje varnih transakcij med dvema entitetama brez posrednika.

showsover ::

energetik je izjavil:

Vse Maestro, Mastercard in Paypal.

Misliš, ko ne služiš 100x vložka pri kriptovalutah?

one-half ::

ginekk je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Če ne bosta vsaj dva vzporedna blockhaina potem me ne zanima. Blockhain je edino kar je pomembno v digitalni tehnologiji.


Zakaj? Če je zadaj posrednik (CB in retail banke), ki skrbi za transakcije, potem blockhain ni bistven. Kajti osnovni namen veriženja blokov je bil omogočanje varnih transakcij med dvema entitetama brez posrednika.


Sarkasticen je bil...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Miki N ::

Aja kako bodo pa sedaj klošarji literce zbirali? Z appom? Ok ... kaj pa Cigosi in pjevačice, kako ji digitalnega stotaka med joške zatlačiš na poroki? Na čelo se pa tudi ne prilepi. :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

ginekk ::

Pa kako bo RKC s puščico nabirke pri maši pobiral?

showsover ::

ginekk je izjavil:

Pa kako bo RKC s puščico nabirke pri maši pobiral?

Hmm, ja, nič ne bo, gotovina bo ostala z nami za vedno.

Miki N ::

Po mojem se bodo najprej digitalizirale kurbe, ostali bodo kmalu sledili.

IL_DIAVOLO ::

one-half je izjavil:

Osebno uporabljam kartice samo za 3 zadeve: dvigovanje gotovine na bankomatu, placevanju preko interneta in izjemoma, ce nimam dovolj gotovine (skoraj nikoli, vedno petdesetak v denarnici za rezervo). Ok, mogoce 4, ce imam samo velike bankovce in kaksen kelnar zacne jamrati. Pa zadeva ne izhaja iz zasebnosti (ceprav je vredu stranski efekt) ampak ker sem ugotovil, da manj zapravim. Ne mi zdaj o analiticnih aplikacijah itd., sami probajte za en mesec.

Edit: izgleda tega nisem ugotovil samo jaz, sem sel pobrskat: https://lifehacker.com/paying-with-cash...


V trgovini in na pumpi ne placujes s kartico? Lol

Ziher si tisti, ki cilja da bo kupil za okroglo cifro, da mu prodajalka ne vrze pol kamiona drobiža.

Ravno danes nimam nobenega bankovca za 10 evrov.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropska centralna banka začela projekt digitalni evro (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
7615209 (12353) Mr.B
»

Kitajska začela preizkušati digitalno valuto

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3510250 (7363) 49106
»

Švedska centralna banka preizkuša digitalno valuto

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
307053 (5477) Gagatronix
»

Facebookova Libra naletela na zid skepse svetovne politike

Oddelek: Novice / NWO
2912444 (9133) MrStein
»

IMF vladam priporoča izdajo kriptovalut (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
7517200 (13976) Unknown_001

Več podobnih tem