» »

Izvorna koda spleta kot NFT prodana za 5,4 milijona dolarjev

Izvorna koda spleta kot NFT prodana za 5,4 milijona dolarjev

Tim Berners-Lee. Slika: Paul Clarke/CC BY-SA 4.0

Slo-Tech - Zaključila se je dražba, na kateri so od 23. junija z začetno ceno 1000 dolarjev dražili NFT (non-fungible token), ki vsebuje komplet osnovnih dokumentov in kode za postavitev svetovnega spleta. Datoteke z izvorno kodo, animirani video pisanja kode, pismo Tima Berners-Leeja in digitalni poster kode so prodali za 5,4 milijona dolarjev. Izkupiček bo namenjen dobrodelnim organizacijam po izboru prodajalca. Dražbo je vodila znamenita hiša Sotheby’s.

S ceno 5,4 milijona dolarjev je to eden izmed dražjih NFT-jev, ki je presegel tudi prvi tvit v zgodovini, za katerega je Jack Dorsey (ustanovitelj Twitterja) iztržil 2,9 milijona dolarjev. Ni pa to najdražji NFT doslej, saj ta naziv pripada digitalni umetnini, za katero je bil Beeple iztržil 69 milijonov dolarjev. Kdo je kupil izvorno kodo spleta, ni znano.

NFT-ji ali nezamenljivi žetoni so digitalne ustreznice certifikatov istovetnosti. Z njimi je moč enolično označiti in razlikovati digitalne predmete, ki se načeloma lahko kopirajo v neskončnost z bitno natančnostjo. A NFT, ki obstaja kot zapis v verigi blokov, imetniku daje dokazljivo informacijo o lastništvu originala. NFT-ji so tako bolj zbirateljski artefakti, saj ga še vedno lahko vsakdo skopira, ne more pa pridobiti dokazila o lastništvu. To pomeni, da bo splet ostal natanko tako odprt in brezplačen kot doslej, se je prodani NFT bolj primerljiv z avtogramom na originalnem zapisu kode, ne gre pa za licenco.



12 komentarjev

damirez ::

Pranje denarja nikoli v zgodovini ni bilo lažje.
Hvala crypto!
Moj šef bi moral skoraj plačati par sto tisoč evrov davka od dobička.
Na to sem mu rekel naj vloži v krypto! In lahko dela kar hoče, lahko reče sa je izgubil denarnico, al kako drugače mešetari.
Najboljše je sicer, da ustvari svoj NFT in ga začne prodajati za 100 ethjev. Potem ga kupi s svojimi 100eth in si oproščen davka na dobiček. Na koncu imaš NFT vreden 100eth in še zmeraj 100eth.
To sem mu svetoval, ko sem videl koliko je lenob in parazitov v naši državi.
Pridni naj bodo bogati, davki so itak samo za revne.

nightrage ::

Ti si pa res pameten ko 100 hudičev, kje spiš, da te ne ukradejo. :)) Glede na tvoje povedano pa sklepam, da plačuješ davke. :D

GrX ::

damirez je izjavil:

Pranje denarja nikoli v zgodovini ni bilo lažje.
Hvala crypto!
Moj šef bi moral skoraj plačati par sto tisoč evrov davka od dobička.
Na to sem mu rekel naj vloži v krypto! In lahko dela kar hoče, lahko reče sa je izgubil denarnico, al kako drugače mešetari.
Najboljše je sicer, da ustvari svoj NFT in ga začne prodajati za 100 ethjev. Potem ga kupi s svojimi 100eth in si oproščen davka na dobiček. Na koncu imaš NFT vreden 100eth in še zmeraj 100eth.
To sem mu svetoval, ko sem videl koliko je lenob in parazitov v naši državi.
Pridni naj bodo bogati, davki so itak samo za revne.

Tvojemu šefu si svetoval zelo slabo. Jaz bi te odpustil.

Torej podjetja so opravičena plačila davka na dobiček, če vložijo denar v crypto?

Buehehehehehh... Fak... Slišite ljudje, vložite v crypto pa vam ni potrebno plačati davka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

GupeM ::

Jaz že nekaj časa svojo plačo vlagam v kripto, da mi ni treba plačat dohodnine. Pa v trgovini plačujem s kriptom, da mi ni treba plačat DDV.

mahoni ::

GupeM je izjavil:

Jaz že nekaj časa svojo plačo vlagam v kripto, da mi ni treba plačat dohodnine. Pa v trgovini plačujem s kriptom, da mi ni treba plačat DDV.

Kako naj na amazonu placam s kriptom?
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

GupeM ::

Bi se rad izognil davku, a?

Ne vem kako. Mislim, da se ne da. Nisi zaznal sarkazma v mojem postu?

jojw ::

GupeM je izjavil:

Jaz že nekaj časa svojo plačo vlagam v kripto, da mi ni treba plačat dohodnine. Pa v trgovini plačujem s kriptom, da mi ni treba plačat DDV.

S tem seveda ne rešiš ničesar. Dohodnino si dolžan plačati, neglede na kripto vložke.

LeQuack ::

jojw je izjavil:

GupeM je izjavil:

Jaz že nekaj časa svojo plačo vlagam v kripto, da mi ni treba plačat dohodnine. Pa v trgovini plačujem s kriptom, da mi ni treba plačat DDV.

S tem seveda ne rešiš ničesar. Dohodnino si dolžan plačati, neglede na kripto vložke.


Samo če si fizična oseba, firme si izkažejo izgubo in ni nič davka.
Quack !

NubCake ::

mahoni je izjavil:

Kako naj na amazonu placam s kriptom?

https://purse.io/

Nekaj časa nazaj sem sicer bral, da strani ne bo več, ampak kot vidim sedaj, še vedno obstaja (samo nevem v kakšni meri še deluje), drugače pa je delovala 100% in je bila legit.

Drugače pa se lahko da "Crypto kartica" v Google Pay in se plačuje z Bitcoin-om povsod, naprimer "Coinbase Card", ki jo Google Pay podpira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

NubCake ::

damirez je izjavil:

Pranje denarja nikoli v zgodovini ni bilo lažje.
Hvala crypto!
Moj šef bi moral skoraj plačati par sto tisoč evrov davka od dobička.
Na to sem mu rekel naj vloži v krypto! In lahko dela kar hoče, lahko reče sa je izgubil denarnico, al kako drugače mešetari.
Najboljše je sicer, da ustvari svoj NFT in ga začne prodajati za 100 ethjev. Potem ga kupi s svojimi 100eth in si oproščen davka na dobiček. Na koncu imaš NFT vreden 100eth in še zmeraj 100eth.
To sem mu svetoval, ko sem videl koliko je lenob in parazitov v naši državi.
Pridni naj bodo bogati, davki so itak samo za revne.

Jaz sem pa vedno mislil, da se to (utaja davkov) dogaja s slikami, ki jih nekdo kupi na dražbi za par miljonov, še dobro, da si mi ti sedaj povedal, da je v bistvu crypto to. Ko ni bilo crypta, se pač ni utajalo davkov. CRYPTO BAD!
/s

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

damirez ::

NubCake je izjavil:

damirez je izjavil:

Pranje denarja nikoli v zgodovini ni bilo lažje.
Hvala crypto!
Moj šef bi moral skoraj plačati par sto tisoč evrov davka od dobička.
Na to sem mu rekel naj vloži v krypto! In lahko dela kar hoče, lahko reče sa je izgubil denarnico, al kako drugače mešetari.
Najboljše je sicer, da ustvari svoj NFT in ga začne prodajati za 100 ethjev. Potem ga kupi s svojimi 100eth in si oproščen davka na dobiček. Na koncu imaš NFT vreden 100eth in še zmeraj 100eth.
To sem mu svetoval, ko sem videl koliko je lenob in parazitov v naši državi.
Pridni naj bodo bogati, davki so itak samo za revne.

Jaz sem pa vedno mislil, da se to (utaja davkov) dogaja s slikami, ki jih nekdo kupi na dražbi za par miljonov, še dobro, da si mi ti sedaj povedal, da je v bistvu crypto to. Ko ni bilo crypta, se pač ni utajalo davkov. CRYPTO BAD!
/s

Čisto prav si mislil.
Crypto ni bad, ne vem od kje ti to? Rekel sem da je top, ker sedaj enemu slovenskemu podjetniku ni treba hodit v pariz pa maljon vredne slike. Ampak lahko to od doma iz kavča uredi.
Kripto = good, ker omogoča še lažje pranje denarja

wechta ::

Ma @damirez, od kje tebi da če podjetje kupi crypto, recimo ETH, da sedaj pa kar nima več dobička? A ko je pa z EUR kupil USD, se je to tudi kar magično naredilo? :D
Kripto kovanci = valuta, kupovanje različnih valut pa ni obdavčeno. Se pa seveda ne spremeni bilanca od podjetja!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Meme Disaster Girl prodan za pol milijona dolarjev

Oddelek: Novice / Ostale najave
2410300 (7062) bambam20
»

Prvi tvit Jacka Dorseya v obliki NFT prodan za skoraj tri milijone USD (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6714410 (12378) Gagatronix
»

Kriptoumetnost v meteornem vzponu

Oddelek: Novice / Kriptovalute
3714026 (9315) opeter
»

Jack Dorsey prodaja prvi čivk

Oddelek: Novice / Kriptovalute
4710805 (7633) mikhail

Več podobnih tem