» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
129 / 218
»»

LeQuack ::

Trenutno se ne splača več kreditov vzeti ker so predragi.
Quack !

Mr.B ::

kow je izjavil:

Tale tvit je idiotizem. Da so 'corporate profits' all time high - je popolnoma normalno. Saj naceloma (vecino casa) so NOMINALNO vsak naslednji quarter visji kot prejsnji - ker globalna ekonomija raste + imamo inflacijo.
Okej, imamo se sezonskost itd. Ampak, njegov tvit je meaningless.

Hvala idiotu... 30.8.2022
Corporate profits are at a 70-year high. Will the Inflation Reduction Act


https://finance.yahoo.com/news/corporat...?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Utk ::

LeQuack je izjavil:

Trenutno se ne splača več kreditov vzeti ker so predragi.

Ni res, če je fiksna obrestna mera 4 procente, inflacija pa 10, se še kako splačajo. Lahko greš pa na spremenljivo, zdaj so nizki pribitki in nič ne kaže, da bi bile obresti kaj kmalu višje od inflacije. Kaj bo čez 10 let pa tudi ne moreš vedet. Seveda pa odvisno za kaj jemlješ kredit...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Meni se TOM ne zdi nek hudp roblem na 0%, dokelr ni negativen seveda...

Če misliš obrestno mero to vodi v neracionalno razmetavanje denarja in napihovanje premoženjskih balonov. Tak izjemen monetarni ukrep naj bi služil zlasti za oživitev ekonomske aktivnosti. Po moje so ta ukrep centralne banke v zadnjem desetletju zlorabile, saj ni bil več "izjemen", ampak je postal nova normalnost, posledice pa bomo čutili še nekaj naslednjih let.

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Meni se TOM ne zdi nek hudp roblem na 0%, dokelr ni negativen seveda...

Če misliš obrestno mero to vodi v neracionalno razmetavanje denarja in napihovanje premoženjskih balonov. Tak izjemen monetarni ukrep naj bi služil zlasti za oživitev ekonomske aktivnosti. Po moje so ta ukrep centralne banke v zadnjem desetletju zlorabile, saj ni bil več "izjemen", ampak je postal nova normalnost, posledice pa bomo čutili še nekaj naslednjih let.


Temeljna OM nima z razmetavanjem denarja ogromno, ker večina folka kupi na kredit ko nekaj POTREBUJE... kako pa je v podjetjih pa je drugačen problem in bi se moralo reševat ločeno.

Vprašaj se, če rešuješ prvi bivanjski problem, bi vzel kredit ali ne (pustimo če lahko ali ne) če bi bil OM 2,5 ali 0,5%??? Načeloma ni pomembno... (pustiva zdaj faktor dražja nepremičnina oz. skupen strošek ker več vrneš)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Vprašaj se, če rešuješ prvi bivanjski problem, bi vzel kredit ali ne (pustimo če lahko ali ne) če bi bil OM 2,5 ali 0,5%??? Načeloma ni pomembno... (pustiva zdaj faktor dražja nepremičnina oz. skupen strošek ker več vrneš)

Ne moreš kar zanemariti bistva, da zaradi nizkih obresti plačaš bistveno dražjo nepremičnino. na koncu se lahko izkaže, da te ta nepremičnina s poceni kreditom v bistvu stane več, kot te bi stala cenejša nepremičnina z dražjim kreditom. Nenazadnje, ali ni nekoliko čudno, da so ob tako poceni kreditih postale nepremičnine tako nedostopne glede na kupno moč ljudi?

kow ::

dronyx je izjavil:


Od 2020 do danes so zrastli iz 1800 milijard na 3000 milijard. To se meni zdi precej več od inflacije. In ta rast v samo teh dveh letih je mnogo večja kot pa od 2012 do 2019.


Preberi njegov tvit se enkrat - pa mi pojasni kje je to omenjal.

Drugace je zanimiv sledec graf - ce je ze govor o previsokih korporativnih profitih:
https://www.longtermtrends.net/market-c...

Graf seveda nima introspekcije - ne ve, da so ameriske korporacije postale bolj globalne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

kow je izjavil:

dronyx je izjavil:


Od 2020 do danes so zrastli iz 1800 milijard na 3000 milijard. To se meni zdi precej več od inflacije. In ta rast v samo teh dveh letih je mnogo večja kot pa od 2012 do 2019.


Preberi njegov tvit se enkrat - pa mi pojasni kje je to omenjal.

Se ne nanaša to na njegov tvit. Iz tistega grafa je očitno, da so post covid (od 2020 dalje) dobički podjetji zelo zrastli, torej to inflacijsko obdobje je zaenkrat za profite podjetji zelo ugodno. Vprašanje pa koliko časa bo to trajalo.

kow ::

dronyx je izjavil:

torej to inflacijsko obdobje je zaenkrat za profite podjetji zelo ugodno. Vprašanje pa koliko časa bo to trajalo.


Ni vprasanje. Profiti so ze padli. Graf ne kaze Q3.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

Mimogrede ker se omenja zgoraj TOM...TOM je bil včasih, danes je Euribor. Je pa zanimivo, da tudi TOM še obstaja

Mesečna temeljna obrestna mera za posamezen mesec se izračuna kot aritmetično povprečje zadnjih dvanajstih mesečnih stopenj rasti cen življenjskih potrebščin, ki jih računa in objavlja Statistični urad RS, in sicer na eno decimalno mesto.

FrRoSt ::

johnnyyy je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Mato989: Kaj predlagaš kot alternativo?

Meni se zdi, da je bil problem, ker se je TOM pustilo na praktično 0% toliko časa. Sedaj bo pa pač malce bolelo, ker bodo dvigi tako strmi.
Itak pa nisem prepričan, če bodo inflacijo spravili na 2%, verjetno bo ostala okoli 4%. Tako ljudem lažje pobereš nekaj kupne moči in tega ne opazijo. Obenem pa imaš malce možnosti, da deliš bogate socialno-aktivistične-green programe in investicije :)

Ne vem pa, kaj pomeni ta diskrepanca med agresivnostjo FED-a (in tudi BoE-ja) ter počasnostjo ECB-ja? Vaše mnenje? Manj vreden EUR?

Po mojem TOM niso bile tak problem. Večji problem je, ker so države naprintan denar dale med ljudi, sedaj pa pričakujejo, da ga bodo vračali le tisti ki imajo variabilno OM. Pač teh ljudi je premalo da bi ustavili inflacijo.


Inflacijo lahko ustaviš samo, če zmanjšaš kupno moč!! 8-) To je samo začetek začaranega kroga!! ;)

Ostale pravljice, kako bomo bolj konkurenčni z dražjo energijo, naj ti pa drugi pripovedujejo. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zimonem ::

Bi še držalo nekako, dokler omaš trgovinsko bilanco vvravnovesju sicer to ne drži.

dronyx ::

Zna kdo pojasnit tole Fedovo bilanco. Ne vem točno kaj je vse v tej številki, verjetno večina gre za ameriške obveznice, ki jih je Fed odkupoval v okviru QE. Ampak kupoval jih je ko so bile obresti umetno nizke, sedaj pa so bistveno višje, kar pomeni, da so cene obveznic precej nižje kot takrat. Nekje sem zasledil, da so cene britanskih obveznic padle za 50% zaradi zvišanja obresti. Torej Fedova bilanca bi morala biti že samo zaradi znižanja vrednosti obveznic bistveno nižja. Menda je švicarska centralna banka izgubila 141 milijard USD premoženja zaradi padca vrednosti njenih naložb (ameriške delnice, obveznice, zlato itd.). Bilanca Švicarske centralne banke je okrog 900 milijard USD, torej so izgubili okrog 15% premoženja. Pri Fedovih 9 bilijonih bi to pomenilo 1,35 bilijona (seveda Fed nima v bilanci enakih naložb kot Švicarji).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Vprašaj se, če rešuješ prvi bivanjski problem, bi vzel kredit ali ne (pustimo če lahko ali ne) če bi bil OM 2,5 ali 0,5%??? Načeloma ni pomembno... (pustiva zdaj faktor dražja nepremičnina oz. skupen strošek ker več vrneš)

Ne moreš kar zanemariti bistva, da zaradi nizkih obresti plačaš bistveno dražjo nepremičnino. na koncu se lahko izkaže, da te ta nepremičnina s poceni kreditom v bistvu stane več, kot te bi stala cenejša nepremičnina z dražjim kreditom. Nenazadnje, ali ni nekoliko čudno, da so ob tako poceni kreditih postale nepremičnine tako nedostopne glede na kupno moč ljudi?



Jaz mam obcutek in po izracunih se potrjuje da te nepremicnine zdaj z visjo om stanejo vec....

Vprasaj se ali je bila nepremicnina cenejsa lani pri negativni om ali danes pri trenutni ce vzames kredit na 30 let ali 25...

Vecinoma ali skoraj vedno lani
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

dronyx je izjavil:

Zna kdo pojasnit tole Fedovo bilanco. Ne vem točno kaj je vse v tej številki, verjetno večina gre za ameriške obveznice, ki jih je Fed odkupoval v okviru QE. Ampak kupoval jih je ko so bile obresti umetno nizke, sedaj pa so bistveno višje, kar pomeni, da so cene obveznic precej nižje kot takrat.


Definiraj "precej nizje". Drugace se je QE koncal marca letos. Mimogrede, a je FED prisiljen prodati obveznice? Ce jih ne proda, padec cene na njih ne vpliva. Je pa res, da mora biti bilanca stanja popravljena.

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Vprasaj se ali je bila nepremicnina cenejsa lani pri negativni om ali danes pri trenutni ce vzames kredit na 30 let ali 25...

Ne vem...To nisem šel računat in me niti toliko ne zanima. Če bo kdo naredil izračun pa z veseljem pogledam. Jaz samo vem, da so zaradi zelo nizkih obrestnih mer praktično povsod po svetu postala stanovanja bistveno manj dostopna, glede na kupno moč, kot so bila prej. Torej to, kar trdijo nekatere centralne banke, da so postala stanovanja lažje dostopna zaradi nizkih obrestnih mer ne drži. Držalo je morda na začetku tega eksperimenta, sedaj pa definitivno to ne drži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Vprasaj se ali je bila nepremicnina cenejsa lani pri negativni om ali danes pri trenutni ce vzames kredit na 30 let ali 25...

Ne vem...To nisem šel računat in me niti toliko ne zanima. Če bo kdo naredil izračun pa z veseljem pogledam. Jaz samo vem, da so zaradi zelo nizkih obrestnih mer praktično povsod po svetu postala stanovanja bistveno manj dostopna, glede na kupno moč, kot so bila prej. Torej to, kar trdijo nekatere centralne banke, da so postala stanovanja lažje dostopna zaradi nizkih obrestnih mer ne drži. Držalo je morda na začetku tega eksperimenta, sedaj pa definitivno to ne drži.


Glavni vzrok za nedostopnost je premalo gradenj. Kaj so vzroki za to, je pa druga tema na slotechu - pa hkrati ogromen problem, ki ga obstojeci sistem ocitno ni sposoben resiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

kow je izjavil:

Glavni vzrok za nedostopnost je premalo gradenj. Kaj so vzroki za to, je pa druga tema na slotechu - pa hkrati ogromen problem, ki ga obstojeci sistem ocitno ni sposoben resiti.

Ljudi ni bistveno več in dokler je toliko praznih stanovanj premalo gradenj očitno ni glavni problem. Zaradi poceni denarja so stanovanja postala preprosto zelo draga in zato so nedostopna.

kow ::

Da so stanovanja prazna, ti ne verjamem kar na besedo. Kjer zivim, tega ne opazam.

Griffin R500 ::

49106 je izjavil:

Bolj kot bencin bi potrebovali bone za ogrevanje. Že napoved za 2-3x podražitev je brutalna in bo za večino preveč, sploh ker so v zadnjem letu že podražili za 100%, nove osemkratne napovedi pa nimajo veze z realnostjo.

Osemkratna podražitev v praksi pomeni, da bo tiste, ki so za ogrevanje do sedaj plačevali 200-250 evrov mesečno, po novem čakala položnica v višini 1600-2000 eur.

Poleg drv tudi z boni kuriš? Samo vprašam, pa to.
https://www.bitchute.com/video/K6o3GnXVHbIg/

dronyx ::

kow je izjavil:

Definiraj "precej nizje". Drugace se je QE koncal marca letos. Mimogrede, a je FED prisiljen prodati obveznice? Ce jih ne proda, padec cene na njih ne vpliva. Je pa res, da mora biti bilanca stanja popravljena.

Ne spoznam se na obveznice, ampak recimo da imaš 30 letno obveznico v vrednosti 1000 USD, ki si jo kupil ko so bile obresti 2%, imaš na koncu 1600 USD. Če gredo obresti na 4% mora biti vrednost obveznice koliko, da prideš na koncu do istega zneska 1600 USD? Po mojem hitrem izračunu okrog 730 USD. Torej 2% sprememba obrestne mere pomeni okrog 30% padec cene obveznice. Ampak kot rečeno, na to se ne spoznam in dopuščam možnost, da se to kako drugače izračunava. Če ta izračun vsaj približno drži potem pa se iz tega lepo vidi, kolikšne so izgube na obveznicah zaradi dviga obrestnih mer samo za 2%.

Fed seveda obveznice ni prisiljen prodajat, izvaja pa trenutno QT, torej prodaja obveznice in tako zmanjšuje USD v obtoku za 95 MRD USD mesečno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

dronyx je izjavil:


Ne spoznam se na obveznice, ampak recimo da imaš 30 letno obveznico v vrednosti 1000 USD, ki si jo kupil ko so bile obresti 2%, imaš na koncu 1600 USD. Če gredo obresti na 4% mora biti vrednost obveznice koliko, da prideš na koncu do istega zneska 1600 USD? Po mojem hitrem izračunu okrog 730 USD. Torej 2% sprememba obrestne mere pomeni okrog 30% padec cene obveznice. Ampak kot rečeno, na to se ne spoznam in dopuščam možnost, da se to kako drugače izračunava. Če ta izračun vsaj približno drži potem pa se iz tega lepo vidi, kolikšne so izgube na obveznicah zaradi dviga obrestnih mer samo za 2%.


Kolikor sam razumem, so obresti fiksne. Ce imas 30 letno obveznico, ki ti na koncu prinese 1600USD, jih bos po 30 letih pac toliko dobil. Sprememba obresti ne igra nobene vloge - ce je ne prodas oz. ce se ne oziras na racunovodsko vrednost. Jo pa nihce ne bo kupil za 1000 USD, to drzi.

Ce sem prav poguglal, imajo obveznice polletni kupon, kar pomeni da FED obcasno ta denar vrne v proracun - domnevam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

kow je izjavil:

Kolikor sam razumem, so obresti fiksne. Ce imas 30 letno obveznico, ki ti na koncu prinese 1600USD, jih bos po 30 letih pac toliko dobil. Sprememba obresti ne igra nobene vloge - ce je ne prodas oz. ce se ne oziras na racunovodsko vrednost. Jo pa nihce ne bo kupil za 1000 USD, to drzi.

Obresti so fiksne ob izdaji obveznice, se pa sicer spreminjajo s časom, kar vpliva na ceno obstoječih obveznic. Če gredo obresti navzgor cena pade in obratno. Poleg tega da se z obveznicami trguje, se jih kakor vem veliko uporablja za razna zavarovanja in jamstva. Tu pa nastane potem problem, če cena obveznici preveč pade, ker so potrebna ali dodatna zavarovanja ali prodaja. Nazadnje so imeli s tem težave britanski pokojninski skladi in verjetno bo imel še kdo, ko bodo obresti naraščale, cene obveznicam pa še naprej padale.

Invictus ::

kow je izjavil:


Glavni vzrok za nedostopnost je premalo gradenj. Kaj so vzroki za to, je pa druga tema na slotechu - pa hkrati ogromen problem, ki ga obstojeci sistem ocitno ni sposoben resiti.

Glavni problem nedostopnosti je, da folk nima kesa, dostikrat pa tudi jajc n, da bi se zakreditiral.

Mama hotel rules...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kow ::

dronyx je izjavil:


Obresti so fiksne ob izdaji obveznice, se pa sicer spreminjajo s časom


Ne drzi. Oziroma, imas vec vrst obveznic, ampak velika vecina ima fiksno obrestno mero, ki se ne spreminja s casom. Spreminja se samo donos, ker bi lani izdano obveznico z 2% letnim donosom, danes lahko kupil za manj kot 100 tock - recimo, da jo kupis za 97. To ti potem poveca donos obveznice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

kow je izjavil:

dronyx je izjavil:


Obresti so fiksne ob izdaji obveznice, se pa sicer spreminjajo s časom


Ne drzi. Oziroma, imas vec vrst obveznic, ampak velika vecina ima fiksno obrestno mero, ki se ne spreminja s casom. Spreminja se samo donos, ker bi lani izdano obveznico z 2% letnim donosom, danes lahko kupil za manj kot 100 tock - recimo, da jo kupis za 97. To ti potem poveca donos obveznice.

Jaz si predstavljam, da če ti kupiš od nekoga obveznico, potem ti naprej dobivaš obresti in ti na koncu dobiš glavnico. Je pa v kupnini upoštevana sprememba obrestne mere. Torej če so obresti vmes narastle plačaš manj za obveznico. Ampak kot rečeno na to se ne spoznam, si samo predstavljam kako to deluje. S tem verjetno trgujejo več investicijske banke in skladi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

No, saj to sem rekel. Ti pa si govoril o nefiksni obrestni meri - motil si se. Kolikor razumem, FED ni prisiljen prodajati obveznic naprej in jih ima lahko se dolgo v bilanci. Kako pa vodijo racunovodstvo, pa ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Reycis ::

dronyx je izjavil:

Zna kdo pojasnit tole Fedovo bilanco. Ne vem točno kaj je vse v tej številki, verjetno večina gre za ameriške obveznice, ki jih je Fed odkupoval v okviru QE. Ampak kupoval jih je ko so bile obresti umetno nizke, sedaj pa so bistveno višje, kar pomeni, da so cene obveznic precej nižje kot takrat. Nekje sem zasledil, da so cene britanskih obveznic padle za 50% zaradi zvišanja obresti. Torej Fedova bilanca bi morala biti že samo zaradi znižanja vrednosti obveznic bistveno nižja. Menda je švicarska centralna banka izgubila 141 milijard USD premoženja zaradi padca vrednosti njenih naložb (ameriške delnice, obveznice, zlato itd.). Bilanca Švicarske centralne banke je okrog 900 milijard USD, torej so izgubili okrog 15% premoženja. Pri Fedovih 9 bilijonih bi to pomenilo 1,35 bilijona (seveda Fed nima v bilanci enakih naložb kot Švicarji).

Bi bilo zanimivo, če bi bankrotiral FED ali ECB. Ali mislite, da bi priznali bankrot?
Diversity is our greatest strength

kow ::

Kako pa lahko FED bankrotira? Saj assete kupi z natiskanim denarjem, ce prav razumem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Reycis ::

dronyx je izjavil:

kow je izjavil:

Glavni vzrok za nedostopnost je premalo gradenj. Kaj so vzroki za to, je pa druga tema na slotechu - pa hkrati ogromen problem, ki ga obstojeci sistem ocitno ni sposoben resiti.

Ljudi ni bistveno več in dokler je toliko praznih stanovanj premalo gradenj očitno ni glavni problem. Zaradi poceni denarja so stanovanja postala preprosto zelo draga in zato so nedostopna.

Bullshit. Po statistiki je v Ljubljani 170k praznih stanovanj. Jaz pa ti povem, da je 90% teh stanovanj dejansko zasedenih.

kow je izjavil:

Kako pa lahko FED bankrotira? Saj assete kupi z natiskanim denarjem, ce prav razumem.

Veš, v nasprotju s splošnim prepričanjem vsak dolar v obtoku ima kritje. Vsak kredit - tudi potrošniški - ima neko kritje. Tako da v teoriji se lahko nove dolarje naprinta samo če imaji neko kritje.
Diversity is our greatest strength

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reycis ()

kow ::

Bos moral pojasniti kako tocno deluje mehanika. Do koga ima FED liability?

TheBlueOne ::

kow je izjavil:

Bos moral pojasniti kako tocno deluje mehanika. Do koga ima FED liability?


Do ljudi. V grobem jih tepe inflacija.

kow ::

Skratka, ne veste, hehe. Klasika.

TheBlueOne ::

Ni to Janezov s.p..

Praviloma tiskas denar ali za ravnotezje, torej da je stabilna rast in stabilna inflacija ali pa, ce zelis kam potisnit fokus, ker lahko dolocis kam bo sel.

V vsakem primeru pa ce tiskas prevec pride inflacija, kar pa jezi ljudi, pri njih pa imas na tem nivoju tvoj liability. Ali pa jim morda ne jezi in je vse OK.

Kaj pa si pricakoval kot odgovor? Kaksno metaforo?

dronyx ::

Reycis je izjavil:

Bi bilo zanimivo, če bi bankrotiral FED ali ECB. Ali mislite, da bi priznali bankrot?

Glede na to, da imajo centralne banke master money printer verjetno bankrotirat ne morejo, je pa nekakšen "bankrot" centralne banke hiperinflacija oziroma zelo visoka inflacija, torej razvrednotenje valute. Si pa predstavljam, da če neka centralna banka ustvari velike izgube to pomeni za trg izgubo zaupanja in padec vrednosti valute.

dronyx ::

kow je izjavil:

Bos moral pojasniti kako tocno deluje mehanika. Do koga ima FED liability?

Google naš prijatelj. Tule imaš razloženo do koga vse ima Fed obveznosti. Ampak če imam jaz v lasti tiskarno denarja lahko prevzamem kakršne koli obveznosti hočete. ;)

Seveda zadeva postane nekoliko bolj komplicirana če si centralna banka in imaš neko odgovornost do lastne valute. Potem opcij glede tiskanja denarja ni neomejeno mnogo. Ali sodi ECB v to skupino centralnih bank si ne upam špekulirat. Bo čas pokazal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

Reycis je izjavil:

Po statistiki je v Ljubljani 170k praznih stanovanj. Jaz pa ti povem, da je 90% teh stanovanj dejansko zasedenih.

Statistični podatki kažejo, da število stanovanj v Sloveniji presega število gospodinjstev. Okoli petina stanovanjskega fonda je nenaseljenega, pri čemer se je v Ljubljani število praznih stanovanj v obdobju od leta 2011 do leta 2018 povečalo z 22.300 (17,8-odstotka) na 24.400 (19 odstotkov).
vir

175.000 praznih stanovanj je podatek za celo Slovenijo iz 2012, samo sem so menda šteli vse, tudi vikende, hiše itd. Verjetno se v tej številki skriva veliko takih nepremičnin, ki niso primerne za bivanje.

J.McLane ::

Mislim da je ciljal na to da se oddajajo na črno ali pa da v njih ni nihče prijavljen biva pa notri (potni stroški pa te fore).
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

TheBlueOne ::

Velik del sigurno zasedejo studenti. Vecinoma na crno in menda samo 15% studentov v studentskih domovih. Potem sezonski delavci, ki so pravtako pogosto na crno, potem klasika izogibanja davkov, seveda najemniki na crno itn. Morda kaksni kratkorocni najemi v stilu airbnb.

Sam niti ne verjamem, da je dosti stanovanj, ki so v tej statistiki, da dejansko niso primerna za bivanje. Je bilo zadnje desetletje prelukrativno za pokrpati in dati v najem.

dronyx ::

TheBlueOne je izjavil:

Velik del sigurno zasedejo studenti. Vecinoma na crno in menda samo 15% studentov v studentskih domovih. Potem sezonski delavci, ki so pravtako pogosto na crno, potem klasika izogibanja davkov, seveda najemniki na crno itn. Morda kaksni kratkorocni najemi v stilu airbnb.

Sam niti ne verjamem, da je dosti stanovanj, ki so v tej statistiki, da dejansko niso primerna za bivanje. Je bilo zadnje desetletje prelukrativno za pokrpati in dati v najem.

To verjamem da je tako v praksi, ampak če bi država želela sem prepričan, da bi se ta problem hitro rešil. Da se ne reši (če je tega res toliko) je edina razumna razlaga da tistim, ki imajo vpliv na oblast tako stanje ustreza in tudi sami na ta račun služijo lepe denarje. Prazno stanovanje nima imeti kaj porabe elektrike, vode...Da dajo meni proste roke in primerno visoke kazni za goljufije vse to polovim v pol leta pro bono. Delam 12 ur na dan za lastno zabavo. Pridobim seznam praznih stanovanj in hodim od vrat do vrat, pa da vidimo, kaj je res prazno...

Če se nekaj v tej državi ne uredi pomeni, da vladajočim to ustreza in to velja ne glede na to, kdo je na oblasti. Črni ali rdeči. Ni razlike med njimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

TheBlueOne ::

dronyx je izjavil:


To verjamem da je tako v praksi, ampak če bi država želela sem prepričan, da bi se ta problem hitro rešil. Da se ne reši (če je tega res toliko) je edina razumna razlaga da tistim, ki imajo vpliv na oblast tako stanje ustreza in tudi sami na ta račun služijo lepe denarje. Prazno stanovanje nima imeti kaj porabe elektrike, vode...Da dajo meni proste roke in primerno visoke kazni za goljufije vse to polovim v pol leta pro bono. Delam 12 ur na dan za lastno zabavo. Pridobim seznam praznih stanovanj in hodim od vrat do vrat, pa da vidimo, kaj je res prazno...

Če se nekaj v tej državi ne uredi pomeni, da vladajočim to ustreza in to velja ne glede na to, kdo je na oblasti. Črni ali rdeči. Ni razlike med njimi.


Saj so poizkusali. Se najbolj pametno je kar je bila ideja, da nabijes davke za prazne nepremicnine, ker so dodaten luksuz. Ampak vemo kako se je to koncalo.

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Vprasaj se ali je bila nepremicnina cenejsa lani pri negativni om ali danes pri trenutni ce vzames kredit na 30 let ali 25...

Ne vem...To nisem šel računat in me niti toliko ne zanima. Če bo kdo naredil izračun pa z veseljem pogledam. Jaz samo vem, da so zaradi zelo nizkih obrestnih mer praktično povsod po svetu postala stanovanja bistveno manj dostopna, glede na kupno moč, kot so bila prej. Torej to, kar trdijo nekatere centralne banke, da so postala stanovanja lažje dostopna zaradi nizkih obrestnih mer ne drži. Držalo je morda na začetku tega eksperimenta, sedaj pa definitivno to ne drži.


Saj so ti izračune delali... v grobem je tako:

1. Vrednost nepremičnine 320k, kredit z 0% spremenljivo OM 270k(50k keša) na 30 let

je BOLJE kot:

2. Vrednost nepremičnine 290k, kredit z 4% spremenljivo OM 240k na 30 let

V primeru 1, kupiš KAO dražjo nepremičnino ampak je skupno plačilo nižje... in kr opice vidijo samo ceno nepremičnine ne pa skupno odplačilo kredita zdaj ploskajo ko plačujejo več lol
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



V primeru 1, kupiš KAO dražjo nepremičnino ampak je skupno plačilo nižje... in kr opice vidijo samo ceno nepremičnine ne pa skupno odplačilo kredita zdaj ploskajo ko plačujejo več lol


Malo podcenjujes ljudi. Ceprav vecina ne pozna celotne logike glede tega kako se racunajo obresti, zna vecina pogledati dva kljucna podatka. Primerjas pa cudne kredite, ker en predvideva lastni kapital, drug pa ne. To je kljucno, ker govoris tudi o dveh razlicnih skupinah strank, tisti ki imajo na strani 50kEUR in tisti, ki so dejansko broke. Tisti, ki imajo znajo racunati, tisti, ki so broke pa niti nimajo sanse za opcijo 1.

Drugace sam ne poznam koga, ki ima za napremicnine in ne pozna teh osnov. Posebej pa ne, da jih kupuje in ne pozna tega.

Sem pa radoveden. Bi mi ti znal v Excelu spisati algoritem, kjer vnasam OM in dodatna vplacila kadarkoli, kot rezultat pa dobim celotno trajanje kredita, razbite vrednosti obresti in kaj odzre glavnico itn.? Jaz znam, tudi imam za svoje izracune na hitro, kakor tudi zna vecina, ki smo kdaj kaj investirali in jih poznam.

Zgodovina sprememb…

Malidelničar ::

Zanimivo, da nepremičnine kljub vsemu takšnega vpliva na inflacijo nimajo. Ker nimajo takšne teže v košarici.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

dronyx je izjavil:

kow je izjavil:

Bos moral pojasniti kako tocno deluje mehanika. Do koga ima FED liability?

Google naš prijatelj. Tule imaš razloženo do koga vse ima Fed obveznosti. Ampak če imam jaz v lasti tiskarno denarja lahko prevzamem kakršne koli obveznosti hočete. ;)

Seveda zadeva postane nekoliko bolj komplicirana če si centralna banka in imaš neko odgovornost do lastne valute. Potem opcij glede tiskanja denarja ni neomejeno mnogo. Ali sodi ECB v to skupino centralnih bank si ne upam špekulirat. Bo čas pokazal.


Govor je bil o bankrotu FEDa. Se vedno ne vidim nacina, da bi FED "bankrotiral". Pustimo "odgovornost" do valute. Zame je (delni) bankrot ze sama visoka inflacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

Cene nepremičnin so se v zadnjih 5 letih povišale pri nas za več kot 60%. Mene zanima, ali je 50 m2 veliko Ljubljansko stanovanje, ki si ga 2016 kupil reciva za 120.000 € s takratnim kreditom res manj ugodno kot isto stanovanje danes, ki te stane reciva danes 200.000 € z današnjim kreditom (ali recimo s kreditom izpred enega leta, ko še niso višali OM)?

dronyx ::

Malidelničar je izjavil:

Zanimivo, da nepremičnine kljub vsemu takšnega vpliva na inflacijo nimajo. Ker nimajo takšne teže v košarici.

Nimajo nobene teže, ker so investicija in jih sploh ni v košarici. Posredno se cena nepremičnin v inflaciji odraža prek cene najemnin.

TheBlueOne ::

dronyx je izjavil:

Cene nepremičnin so se v zadnjih 5 letih povišale pri nas za več kot 60%. Mene zanima, ali je 50 m2 veliko Ljubljansko stanovanje, ki si ga 2016 kupil reciva za 120.000 EUR s takratnim kreditom res manj ugodno kot isto stanovanje danes, ki te stane reciva danes 200.000 EUR z današnjim kreditom (ali recimo s kreditom izpred enega leta, ko še niso višali OM)?


2016 je menda ze bilo kar ugodno, tako da sigurno se je bolj splacalo 2016 za 120kEUR.

Menda so bili 2005, torej med konicama, krediti nekje na 4%? V najboljsih casih nedolgo nazaj pa 1%?

Potem je priblizno:

120kEUR 30 let 4% ------------------- 570EUR/mesec

200kEUR 30 let 1% ------------------- 640EUR/mesec

Upam, da stevilke stimajo, ker racunam zelo na hitro...

Zgodovina sprememb…

Zimonem ::

Kjer je spet treba upoštevat realno vrednost evra.

TheBlueOne ::

Razlika ti bolj kot ne ostaja enaka.
««
129 / 218
»»