» »

Framework Laptop

Framework Laptop

«
1
2

hojnikb ::

https://frame.work

Kr nice zadeva for a change. Skoda edino ko ni AMD opcij.
#brezpodpisa

mtosev ::

Mislim, da sn tole nekje zasledil. Izgleda fajn.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

acookook ::

a cpu/gpu je še vedno hard soldered na matično ploščo?
.

hojnikb ::

seveda.
#brezpodpisa

acookook ::

Hm, zgleda zanimivo. Me zanima kako se bo pa to obneslo, sploh, ker ni dGPUja (ajde z eGPU bi še šlo), ni 15" verzije, zdaj amd sicer ni nek mus je pa fino. Če jim uspe, bo od njih moj naslednji laptop. (Upam, da prej ne bo potrebna zamenjava.)
.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: acookook ()

bluefish ::

acookook ::

Kar se tiče popravljivosti in splošnih reviewov iz odzivov, zadeva zgleda kul.
iFixIt:

Louis Rossmann:

LTT pa ne bom dodal

mtosev ::

Dans vido linusov video in mu je bil tolk všeč, da je oddal order. Fajn laptop posebej DIY edition.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

aleksander10 ::

Tudi jaz razmišljam, da ga naročim. Se mi zdi pot v pravo smer. Upam, da v nadaljevanu naredijo še board z ARM procesorjem.
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

acookook ::

Če dodajo še dgpu ali pa Thunderbolt opcija z egpu bi bila zmaga. Bom malo počakal, da vidim, če bodo s takim modelom uspeli.

Vanadium ::

Top zadeva, samo še opcijo lastnega layouta na tipkovnici naj omogočijo...

mtosev ::

Me zanima kdaj bo možno naročiti ta prenosnik tudi v Evropi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

SlimDeluxe ::

Zdaj je očitno možno naročanje tudi v EU, pa me zanima, ali ga je kdo že naročil in kakšno imate mnenje :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

aleksander10 ::

Jaz sem ga naročil preko kolega v Nemčiji. Kakor vem še ne pošiljajo drugam kor Nemčija in UK, razen če se je sedaj kaj spremenilo, pa nisem preverjal. Zaenkrat sem zelo zadovljen z prenosnikom.
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

acookook ::

Kaj bi rekel po skoraj enem letu? Prej ali slej bom mogel tudi sam menjati (:)) sem že večkrat spraševal, pa še zmeraj se nisem odločil.........mislim pa, da bi tale 16" končno znala biti to kar si predstavljam in hočem sploh, če bo slučajno touch verzija s pressure sensitivity.
https://frame.work/blog/introducing-the...
.

Qushaak ::

Tudi mene zanima tako mnenje. :) Hvala.

styrian ::

Jaz sem slišal da ima zaradi vseh teh notranjih donglov neučinkovito porabo baterije.

bbbbbb2015 ::

Nočem vam kvariti razpoloženja, DIY laptopi so ena večjih nočnih mor. Če ne največja, sploh.

Svojčas smo prodajali laptope (zdaj HW več ne prodajamo), ter so bili eni laptopi, ki so bili DIY za sestaviti, oziroma konfigurabilni. Kupil si v kitu, poceni, pa si ga sestavil sam. To je bilo eno 10-12 let nazaj.

Pri najboljši volji se ne morem spomniti, kje smo to kupovali. Ali v Nemčiji ali na Irskem.

Sestavili smo jih za stranke, ki so hotele točno te laptope. Bili so sicer za cca 30% cenejši (že sestavljeni). To je bila katastrofa od katastrofe.

Najprej smo jih od cca 30 prodanih dobili kar 25 nazaj. Češ da pomnilnik ne dela (RAM). Pokazalo se je, da so to testirali z memtest86, ki ni bil prilagojen več korom (računalnik je imel 2 cora) in je javil falš napako. Ko smo testirali z novim memtest86, vse v nulo delalo.

Nato smo to šli čez. Nakar so javili, da grafična ne dela. Odpremo laptop - notri namesto originalne AMD grafike neka NVIDIA. Smo rekli, to pa ni tista grafika. So se pardonirali, ter so zopet vzeli laptope nazaj.

Potem pa še eno 2-3 incidenti, kjer so ljudje odpirali laptope, v želji, da nekaj popravijo ali kaj pa vem. Potem so pojedli glave od vijakov (ker niso imeli pravega izvijača), par ohišij je bilo polomljenih, ker so pajsali ohišje, par vijakov pa je bilo še vedno notri.

Potem je eden prišel nazaj, oziroma tajnica na firmi nam je sicer odkrito rekla, da ji je laptop padel na asfalt. To so hoteli reklamirati, češ ni prav sestavljeno.

Glejte, če imate orodje za te stvari, če ste talent za finomehaniko, če sami sestavljate PCje - potem je to vaš dream laptop. Za vse ostale, tudi tiste, ki bi en malček pajsali zadnji pokrov laptopa, da vidijo, kaj je z baterijo - je pa to NO-GO.

Moderni laptopi imajo tako malo testiranja, da raje kupimo en Lenovo. Če ne dela, ga vrnemo in naj se Lenovo zajebava s tem.

Zgodovina sprememb…

aleksander10 ::

To je veljalo takrat.
Zadevo uporabljam dnevno in deluje BP. Vse sicer ni zlato in imajo svoje izziva, ampak če potegnem črto je zadeve več kot opravičila nakup.
Vse komponente so standarizirane in jih lahko poljubno menjavaš in seveda, ni potrebno vsega kupiti pri njih. Izbereš samo to kar rabiš.
Zaenkrat sem zelo zadovoljen in ga predlagalm komurkoli brez problema. Edini izziv imajo, ker zaenkrat ne pošiljajo v SLO, a tudi to se bo s časom spremenilo (upam).
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

Ales ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Nočem vam kvariti razpoloženja, DIY laptopi so ena večjih nočnih mor. Če ne največja, sploh.

Svojčas smo prodajali laptope (zdaj HW več ne prodajamo), ter so bili eni laptopi, ki so bili DIY za sestaviti, oziroma konfigurabilni. Kupil si v kitu, poceni, pa si ga sestavil sam. To je bilo eno 10-12 let nazaj. ...

"Ja mejdunej fantje no, če je špičasto so vile, če ploščato lopata, sicer je pa zih cegu... Ceguu je to, prmejduš da je cegu." :))

Sploh ne kvariš razpoloženja, prav zabavno je. ;)

Poročaj, ko boš držal kak frame.work laptop v roki. Ne kr en cegu, prav frame.work laptop / cegu. Do takrat pa ni z malo zabave nič narobe...

Cr00k ::

aleksander10 je izjavil:

To je veljalo takrat.
Zadevo uporabljam dnevno in deluje BP. Vse sicer ni zlato in imajo svoje izziva, ampak če potegnem črto je zadeve več kot opravičila nakup.
Vse komponente so standarizirane in jih lahko poljubno menjavaš in seveda, ni potrebno vsega kupiti pri njih. Izbereš samo to kar rabiš.
Zaenkrat sem zelo zadovoljen in ga predlagalm komurkoli brez problema. Edini izziv imajo, ker zaenkrat ne pošiljajo v SLO, a tudi to se bo s časom spremenilo (upam).


Kako si pa sam nabavil? Preko mailboxde gre?

#000000 ::

A se ne reče temu Barebone laptop ?

aleksander10 ::

Cr00k je izjavil:

aleksander10 je izjavil:

To je veljalo takrat.
Zadevo uporabljam dnevno in deluje BP. Vse sicer ni zlato in imajo svoje izziva, ampak če potegnem črto je zadeve več kot opravičila nakup.
Vse komponente so standarizirane in jih lahko poljubno menjavaš in seveda, ni potrebno vsega kupiti pri njih. Izbereš samo to kar rabiš.
Zaenkrat sem zelo zadovoljen in ga predlagalm komurkoli brez problema. Edini izziv imajo, ker zaenkrat ne pošiljajo v SLO, a tudi to se bo s časom spremenilo (upam).


Kako si pa sam nabavil? Preko mailboxde gre?


V bistvu sem ga naročil preko kolega v Nemčiji. Za mailboxde ne vem, verjetno bi se dalo naročiti, a to lahko kdo drug potrdi.
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

klinker ::

aleksander10 je izjavil:

To je veljalo takrat.
Zadevo uporabljam dnevno in deluje BP. Vse sicer ni zlato in imajo svoje izziva, ampak če potegnem črto je zadeve več kot opravičila nakup.
Vse komponente so standarizirane in jih lahko poljubno menjavaš in seveda, ni potrebno vsega kupiti pri njih. Izbereš samo to kar rabiš.
Zaenkrat sem zelo zadovoljen in ga predlagalm komurkoli brez problema. Edini izziv imajo, ker zaenkrat ne pošiljajo v SLO, a tudi to se bo s časom spremenilo (upam).


Ales je izjavil:


Sploh ne kvariš razpoloženja, prav zabavno je. ;)

Poročaj, ko boš držal kak frame.work laptop v roki. Ne kr en cegu, prav frame.work laptop / cegu. Do takrat pa ni z malo zabave nič narobe...


A sta vidva sploh prebrala kot se zagre njegov post?
Predvsem spodnji citat...

Glejte, če imate orodje za te stvari, če ste talent za finomehaniko, če sami sestavljate PCje - potem je to vaš dream laptop. Za vse ostale, tudi tiste, ki bi en malček pajsali zadnji pokrov laptopa, da vidijo, kaj je z baterijo - je pa to NO-GO.


...pa s kancek sarkazma ga vzamita ;)

tikitoki ::

Ali je zadeva cenovno konkurecnan, al nadgradljivost placas z dvakrat visjo ceno?

Bilo bi super, ce bi lahko laptope sestavljal in nadgrajeval podobno kot desktope.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

acookook ::

styrian je izjavil:

Jaz sem slišal da ima zaradi vseh teh notranjih donglov neučinkovito porabo baterije.

Nekaj na to temo, so napisali ravno tu (samo na hitro preskeniral) https://frame.work/blog/getting-ready-t... , je pa proces mogoče samo na W10/11.
Če se slučajno pojavi kaka solidna 16ka s touch opcijo, kupim.
.

dela ::

Korak v pravo smer, ampak tudi kar žalostno, da je en standarden 2012 laptop v nekaterih stvareh še zmeraj bolj repairable in modularen kot ta nišni produkt, ki se trudi v tej smeri.

En večji proizvajalec bi moral začet spet delat eno linijo z debelejšimi dizajni, zunanjimi baterijami, socketed cpu do 35W (desktop varianto not, če je mobilno vse BGA), če bi se par malenkosti od Frameworka naučili, pa bi bilo še bolje. Jaz bi kupil tak moderen cegl.

Gagatronix ::

Vanadium je izjavil:

Top zadeva, samo še opcijo lastnega layouta na tipkovnici naj omogočijo...


Zakaj je kaksen folk tako zapicen v to kaj je natisnjeno na tipkah ?

Vanadium ::

Gagatronix je izjavil:

Vanadium je izjavil:

Top zadeva, samo še opcijo lastnega layouta na tipkovnici naj omogočijo...


Zakaj je kaksen folk tako zapicen v to kaj je natisnjeno na tipkah ?


Zato, ker smo eni navajeni na slo layout in jaz bi uvedel zakon, da je prepovedano prodajat v Sloveniji zadeve, ki niso lokalizirane (ajde če si naročiš iz tujine potem se sprijazneš, da ni slo keyboard samo to kar pa v štacuni vzameš iz police pa ...), še bolje pa na ravni eu, da je potrebno zagotavljat lokalizacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

6151 ::

dela je izjavil:

Korak v pravo smer, ampak tudi kar žalostno, da je en standarden 2012 laptop v nekaterih stvareh še zmeraj bolj repairable in modularen kot ta nišni produkt, ki se trudi v tej smeri.

En večji proizvajalec bi moral začet spet delat eno linijo z debelejšimi dizajni, zunanjimi baterijami, socketed cpu do 35W (desktop varianto not, če je mobilno vse BGA), če bi se par malenkosti od Frameworka naučili, pa bi bilo še bolje. Jaz bi kupil tak moderen cegl.


Saj delajo, celo 65W desktop socketed CPU. Odvisno pa kaj šteješ za "večjega" proizvajalca
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Gagatronix ::

Vanadium je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Vanadium je izjavil:

Top zadeva, samo še opcijo lastnega layouta na tipkovnici naj omogočijo...


Zakaj je kaksen folk tako zapicen v to kaj je natisnjeno na tipkah ?


Zato, ker smo eni navajeni na slo layout in jaz bi uvedel zakon, da je prepovedano prodajat v Sloveniji zadeve, ki niso lokalizirane (ajde če si naročiš iz tujine potem se sprijazneš, da ni slo keyboard samo to kar pa v štacuni vzameš iz police pa ...), še bolje pa na ravni eu, da je potrebno zagotavljat lokalizacijo.


Ce si kolikor toliko normalen user, potem tako ali tako slepo tipkas in je potisk tipk brezpredmeten. Ampak ne, treba je pizdakat zaradi cisto nepomembne zadeve.

Ales ::

Ni malo glupo, da na tipki piše "A", ven pa pride "B"?

Ni najvažnejša stvar na svetu, a v tem času, pri teh cenah opreme, bi lahko to bilo urejeno. Bo pa zgleda urejeno šele, ko jih regulatorji k temu prisilijo. Zdaj zgleda že trg bivše YU ni več dovolj velik, da bi se to reguliralo samo, da o Sloveniji sploh ne govorim.

Gagatronix ::

Eh, jaz imam na laptopu AZERTY layout natisnjen na tipke, uporabljam pa en_US.

misek ::

Gagatronix je izjavil:

Eh, jaz imam na laptopu AZERTY layout natisnjen na tipke, uporabljam pa en_US.
Ostali pa uporabljamo to, kar želimo sami in ne kaj ti uporabljaš :|

Gagatronix ::

Ja, nekateri se sekirate zaradi banalnosti. :)

GupeM ::

Vanadium je izjavil:

Zato, ker smo eni navajeni na slo layout in jaz bi uvedel zakon, da je prepovedano prodajat v Sloveniji zadeve, ki niso lokalizirane (ajde če si naročiš iz tujine potem se sprijazneš, da ni slo keyboard samo to kar pa v štacuni vzameš iz police pa ...), še bolje pa na ravni eu, da je potrebno zagotavljat lokalizacijo.

Kako točno boš pa to rešil? Jaz želim tipkovnico modela A s US layoutom, ti pa isti model z SI layoutom.

Ali to pomeni, da moram zdaj jaz zaradi tvoje prepovedi naročati iz USA in v SLO ali celo EU ne morem sploh dobit US layouta?
Ali če ponujajo model A v US layoutu, morajo še v SI layoutu? Kaj pa, če zaloge SI layouta zmanjka? Morajo potem še US layout umaknit iz prodaje?

Gagatronix ::

Na tech forumu jokat o tem kaj je natisnjeno na tipkah (touch-typing, anyone ?) ... jao boze, kam smo prisli. :))

Ales ::

GupeM je izjavil:

... Ali če ponujajo model A v US layoutu, morajo še v SI layoutu? ...

Če prodajajo v Sloveniji, bi si sam želel, da je tako.

Če jim YU/SI layouta zmanjka, naj ga naročijo, pa je. Ni treba, da smo preveč legalistični pri tem, saj tudi tržni inšpektor zna presoditi, ali nategujejo ali pa je res v ponudbi in je le trenutno zmanjkalo.

GupeM ::

Ales je izjavil:

Če jim YU/SI layouta zmanjka, naj ga naročijo, pa je. Ni treba, da smo preveč legalistični pri tem, saj tudi tržni inšpektor zna presoditi, ali nategujejo ali pa je res v ponudbi in je le trenutno zmanjkalo.

Kaj pa cena? Mora cena za tipkovnico, ki jo izdelajo v milijon kosih (US layout) biti enaka kot za tipkovnico, ki jo izdelajo v 150 kosih?

Sicer pa zadevo enostavno rešijo tako, da na osvetljeno tipkovnico gor napopajo slovenske nalepke. Bo to bolje? Potem se ti pa original tipke lepo svetijo, tiste nalepke pa ne. Pa še grdo izgleda. Zakonu bojo pa ugodili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Ales ::

Odvisno kako je zakon napisan, ane. Tako za ceno, kot za obvoze v smislu nalepk to velja.

GupeM ::

Ja, ampak potem bojo rekli: "Ko vas jebe. Za tistih 10 kosov se nam ne splača," tako da tudi US layouta ne bomo mogli kupiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Ales ::

Morda bi EU lahko pogojevala prodajo naprav na EU trgu s tem, da morajo nuditi podporo za vse uradne EU jezike. Nekaj v tem smislu. To bi verjetno bila zadostna motivacija za vse, tudi za kak Apple.

Ne vem, tole je bolj brainstorming. Morda pa ne pije vode? Kakršne koli regulativne zakone je potrebno dobro premisliti in jaz priznam, da si nisem vzel niti par min časa... >:D

GupeM ::

Ja, to na nivoju EU bi šlo, Slovenija je pa enostavno premajhna. To na nivoju EU sem predlagal že v eni drugi temi, kjer je bila debata o podnapisih na Netflixu in ostalih streaming servicih.

So pa potem nekateri prišli z vprašanjem, če bi to sprejeli za podnapise, a bi potem morali tudi za knjige? In zakaj za knjige ne, za filme/serije pa?

Žal zadeva res ni tako enostavna.

Gagatronix ::

Po eni strani serjete po EU po drugi strani hocete da EU diktira sto tipkovnic z YU layoutom. Res ste biseri inteligence. Naucite se touch-typing pa vam nic ne bo delalo problemov.

Pa opustite to debilno "tega sem navajen" mentaliteto.

Ce bi se jaz sekiral glede mentalitete, bi zahteval da so vse tipkovnice take:

 Ines ZX

Ines ZX



Ampak ker zivim v letu 2023 in znam slepo tipkati, mi je popolnoma vseeno kaj je nastancano na tipkah.

Samo nekateri ste pac tumpeci iz Spodnjega Pofukojebka, kjer je leto se vedno 1955.

TESKAn ::

No, sej framework ma rešitev za tipkovnico - imaš opcijo blank. Potem si pa vgraviraš, kar želiš.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Vanadium ::

Da ne citiram vseh povprek:
- v lastnem uvozu kupi kar ti paše magari cirilico ali pa japonsko pisavo
- redna prodaja v štacunah samo slo lokalizirano robo ali pa blank pa se naj pol gravira (kot je TESKAn povedal)

Drugače tudi sam slepo tipkam dokler je to besedilo, vendar obstaja pa pač potreba, da kaj drugega stisneš kot črko in iščeš kaki simbol in ga ne najdeš oziroma ugibaš ker je USA layout malo drugačen kot SLO (EX YU).

Na ravni EU bi bilo potrebno rešiti in je to to, kot da bi bilo problem natisnit (ali pa nabrizgat v kolikor so doubleshoot) teh par dodatnih tipk???

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

GupeM ::

Vanadium je izjavil:


- redna prodaja v štacunah samo slo lokalizirano robo ali pa blank pa se naj pol gravira (kot je TESKAn povedal)

Zakaj bi nekomu prepovedal nelokalizirano prodajo tipkovnice? Še posebej, če ponuja tudi lokalizirano opcijo? Potem prepovejmo še prodajo telefonov, ki poleg slovenščine podpirajo tudi druge jezike. To lahko dobiš samo z lastnim uvozom. Pa prepovejmo izdelke, ki imajo navodila poleg slovenščine še v drugih jezikih. Pa prepovejmo še izdelke, kjer je tisk na embalaži v tujih jezikih.

Naj dajo belo embalažo, pa si vsak sam gor natisne kar si želi.

Aja, pa prepovejmo prodajo knjig, ki niso prevedene v sloveščino. Pa prepovejmo uporabniška imena, ki niso slovenska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Gagatronix ::

Kao tech forum pa berem take idiotizme, jao boze. :))

jeremenen ::

LTT je imel video, kjer je menjal svoj intel Framework komponento za AMD. In stari cpu+ram zloži v lično škatlo in ima doma ali za (mini) PC ali za domač strežnik. IMO vrhunec recikliranja in uporabe. Bo verjetno tud moj naslednji prenosnik.

Vanadium ::

GupeM je izjavil:

Vanadium je izjavil:


- redna prodaja v štacunah samo slo lokalizirano robo ali pa blank pa se naj pol gravira (kot je TESKAn povedal)

Zakaj bi nekomu prepovedal nelokalizirano prodajo tipkovnice? Še posebej, če ponuja tudi lokalizirano opcijo? Potem prepovejmo še prodajo telefonov, ki poleg slovenščine podpirajo tudi druge jezike. To lahko dobiš samo z lastnim uvozom. Pa prepovejmo izdelke, ki imajo navodila poleg slovenščine še v drugih jezikih. Pa prepovejmo še izdelke, kjer je tisk na embalaži v tujih jezikih.

Naj dajo belo embalažo, pa si vsak sam gor natisne kar si želi.

Aja, pa prepovejmo prodajo knjig, ki niso prevedene v sloveščino. Pa prepovejmo uporabniška imena, ki niso slovenska.


Ne mešaj hrušk in krompirja. Ne primerjaj raznoraznih tiskanin z HID (human interface device). Lahko pa predlagaš, da se v slovenščini ne uporablja več šumnikov pa je to to...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mehanska tipkovnica (strani: 1 2 3 455 56 57 58 )

Oddelek: Kaj kupiti
2851633765 (72) _Denny_
»

Kateri layout tipkovnice uporabljate?

Oddelek: Strojna oprema
351910 (1127) MrStein
»

Kaj se je zgodilo s slovensko tipkovnico?

Oddelek: Znanost in tehnologija
464736 (3070) janig
»

SLO znaki na tipkovnici

Oddelek: Pomoč in nasveti
4112224 (10862) rokp
»

click tipkovnica

Oddelek: Kaj kupiti
324165 (3187) Key Quest

Več podobnih tem