» »

Printer Sharing

Printer Sharing

BlonG ::

Oj!

Na svoj računalnik (WinXP) imam priključen tiskalnik, na katerega bi rad tiskal tudi z drugega računalnika (tudi z Win XP). Oba računalnika sta povezana v mrežo.

Na svojem rač. sem naredil Printer Sharing, in na drugem računalniku dodal ta tiskalnik. Tiskanje sedaj deluje brez težav. :))

Problem je v tem, ker je v tej mreži več uporabnikov in sedaj si lahko v bistvu vsak sam doda moj tiskalnik oz. tiska nanj. :|

Jaz pa bi želel sedaj narediti neko omejitev uporabnikov za ta tiskalnik. Na ta tiskalnik bi naj bilo mogoče tiskati samo iz teh dveh računalnikov: mojega in enega, ki je povezan v mrežo.

Kako to naredim? Je mogoče to naredit z neko omejitvijo IP naslova? Z mojega računalnika bi tiskanje delovalo kot "običajno", tiskanje z mreže pa bi bilo dovoljeno samo iz tistih IP, ki bi jih jaz določil.

Rešitve, ki sem jih našel so vse zajemale nastavitve za uporabnike, ki delajo z istim računalnikom (nekaj v zvezi z ACL nastavitvami), nisem pa mogel dodati uporabnika, ki je na drugem računalniku. Kakorkoli - bilo je preveč komplicirano. :O

bmandelj ::

omejis lahko userje ne pa ip-jev

na tisti masini ki ima printer nared isti account s katerim se zlogiras na masino iz katere bi rad tiskal potem pa v printer properties (printer sharing) dodaj tega uporabnika, mu daj ustrezne pravice (print ipd), vse ostale accounte razen svojega pa pobrises, mislim da je not en everyone al neki podobnega.

tako bi moralo delovat

LP Brane
There is no greater sorrow than to recall hapiness in times of misery....... Dante Aligheri

BlonG ::

Hvala - ampak ni šlo.

Sedaj mi je skupina Everybody izginila, ker sem vse kljukice odstranil.

Dodal sem novega uporabnika na seznam z dovoljenji, ampak menim da ni v redu.

Drugi računalnik je v isti delovni skupini, ima pa svoje ime - host name. Na seznamu uporabnikov pa je vsak uporabnik viden kot:
host_name\ime_uporabnika.

Zame je npr.:
moj_host_name\moje_ime

Za drug računalnik pa bi moralo biti (če razumem pravilno):
host_name_drugega_računalnika\ime_uporabnika.

Na žalost ne morem dodati drugega mesta - kot host_name, ker imam na izbiro samo svoj host_name.

Če bi lahko dodal na seznam drugega uporabnika (z ustreznim host_name), bi potemtakem to (omejitev tiskanja) delovalo. Kako naj torej dodam uporabnika z drugega računalnika, oz. spremenim koren, po katerem iščem uporabnike?

bmandelj ::

ti dodas uporabnika na svoj racunalnik
recimo
moj_host_name\ime_uporabnika

paziti moras samo da je ime uprabnika na obeh racunalnikih

recimo
host_name\brane
moj_host_name\brane

aja uporabnika dodas v control panel users and groups pa das da je recimo restriced user kar je cisto dovolj ne pa administrator

LP Brane
There is no greater sorrow than to recall hapiness in times of misery....... Dante Aligheri

BlonG ::

Ja, sem že prej naredil - tako sem že prvič razumel tvoj odgovor.

Torej:
Na obeh računalnikih je dodan nov uporabnik - oz. popravljen prejšnji. Na mojem je bil uporabnik, za katerega sem podatke v celoti spremenil: Uporabil sem skrbniška orodja -> Computer Management. Info o prejšnjem uporabniku (ime in Polno ime) sem ustrezno spremenil. Sedaj je na seznamu: Administrator, jaz in uporabnik.

Isto sem naredil na drugem računalniku, kjer sem podatke o prejšnjem uporabniku na enak način spremenil. (Mimogrede: podatki o uporabniku so v obliki ime priimek-priimek. Je lahko problem zaradi presledka in vezaja?!)

Tako da sem naredil tako kot si mi svetoval:
host_name\brane -> drug računalnik
moj_host_name\brane -> moj računalnik

V "Printer Sharing" sem onemogočil vseh postavk za Everyone, ter dodal novega uporabnika, ki sem mu dovolil vse. Tako je poleg Administratorja, mene (creator owner), Power Users še četrti "uporabnik", ki pa je naveden na mojem host_name.

Praviš torej, da bi moralo biti dovolj, če je uporabnik (primer si dal brane) enak na obeh, da bi mu moral moj računalnik dovoliti tiskanje. Na žalost pa to ne deluje.

Jaz mislim, da bi na tistem seznamu moralo biti napisano:
host_name_drugega_racunalnika\uporabnik

Kakor hitro odstranim "Everyone", nimam več z drugega računalnika dostopa do tiskalnika.

Hmmm?!:|

bmandelj ::

ja meni tud pol ni vec jasno
sorry

joke je da ti ne mored dat
host_name_drugega_racunalnika\uporabnik
ker je to mozno samo v domeni ce imas domain controller kjer je potem
ime_domene\uporabnik

kaj ti javi? da nimas pravice tiskat?

LP Brane
There is no greater sorrow than to recall hapiness in times of misery....... Dante Aligheri

BlonG ::

Ja, javi mi da je dostop zavrnjen.

To se zgodi takrat, ki skupini Everyone spremenim nastavitve. Očitno tistega uporabnika daje v to skupino in ga ne prepozna kot "istega", ki ima nastavljen račun tudi na moji mašini.

Sem že vse možnosti preizkusil. Spreminjal sem kljukice pri polju Dovoli in Zavrni - pa ni bilo želenega učinka.

Uf... :(

Je kaka druga možnost?

Nisem strokovnjak, ampak nekako logično mi je, da mi se naredila omejitev do "sredstev" tiskalnika z IP številko. Oba računalnika imata fiksno IP. Mar ni mogoče, da bi dovolil tiskanje na moj tiskalnik samo dokumente, ki bi prišli iz IP drugega računalnika?

(Zaenkrat imam tako narejeno, da imajo vsi v mreži dostop do tiskalnika.)

No, če ne bo druge ideje - kljub temu: HVALA za ves trud.

ToniT ::

V skupini Everyone ne smeš dati ukaza zavrni (Deny), temveč lahko samo to skupino zbrišeš in seznama....

BlonG ::

Sem tudi že poskusil.

Za skupino "Everyone": Vsem dovoljenjem sem odstranil kljukico - zavrni pa sem pustil prazno -> torej: nobeno polje ni bilo potrjeno. Ko sem spremembe potrdil, te skupine ni bilo več na seznamu.

Na seznamu (po zgoraj navednem koraku) so:
-administrators
- creator owner
-powerusers
-uporabnik (ki sem ga dodal po nasvetu Braneta)

Istočasno (po tej spremembi!), pa mi na drugem računalniku sedaj za ta (deljeni - ko bi le bil!) tiskalnik napiše, da je dostop zavrnjen ter da ni bilo mogoče vzpostaviti povezave. Oziroma: do nastavitev tiskalnika (Lastnosti) še lahko pridem, ampak ne morem tiskati (niti preizkusne strani), ker je dostop zavrnjen.

Aja: katere "operacije" so dovoljene (za vse skupine na seznamu enako!):
- Natisni
- Upravljanje tiskalnikov
- Upravljanje dokumentov
- Posebna dovoljenja (-> tu ne morem ničesar spreminjat: niti ni dovoljeno niti zavrnjeno)

Sem kaj spregledal?

ToniT ::

Kako pa imaš urejena NTFS dovoljenja v spool direktoriju?
\windows\system32\spool

BlonG ::

V tej mapi imam tri mape:
- drivers (glede na roko, je mapa deljena)
- printers (prazna)
- prtprocs

Bi morala biti mapa "printers" deljena? Vidim da lahko delim to z drugimi in celo omejim število uporabnikov. A je to to?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Socket Server

Oddelek: Programiranje
142358 (1551) fx
»

Gta san andreas multy player

Oddelek: Igre
4812282 (3794) matko12
»

Reševanje povezave s tiskalnikom Vista - XP

Oddelek: Strojna oprema
132037 (1917) nejcek74
»

[Java] Shranjevanje podatkov in datotek

Oddelek: Programiranje
71162 (1115) Vesoljc
»

IRC in prikaz local hosta

Oddelek: Omrežja in internet
91163 (1038) Mavrik

Več podobnih tem