» »

Ločitev grafične kartice od matične plošče s pomočjo riserja

Ločitev grafične kartice od matične plošče s pomočjo riserja

FireSnake ::

Problem bom opisal na splošno zato, da bo še komu drugemu prav prišlo.
Na koncu bom dodal podrobnosti za moj primer.

Odločil sem se, da bi grafično ločil od matične plošče.

Motivacija:
grafična je požrešna in posledično odvaja veliko toplote. Ker se nahaja pod procesorjem vročina, ki jo oddaja "backplate", greje procesorski hladilnik.
Greje se tudi sistemski RAM.

Rešitev:
s pomočjo riserja bi grafično kartico ločil od matične plošče in s tem zagotovil boljše hlajenje.
Kupil sem hladilna rebra in toplotno prevoden samolepilni trak.
Na "backplate" bom, na točke, ki se najbolj grejejo, nalepil hladilna rebra.
Prav tako pa bom dodal en Noctua ventilator, da bo toploto bolj učinkovito odvajal.

Zadeva bo zagledala nekako takole.

Zdaj pa k mojemu konkretnemu primeru:
- ohišje
- matična
- grafična: Asus GeForce RTX 3090 Gaming
- riserji

Kaj me je najprej zmotilo (vprašanja):
- riserji so PCI-e 3.0. S posodobitvijo BIOS-a sem pridobil podporo za 4.0. Ali me bo riser pri tem omejeval (vprašanje o hitrosti pustimo ob strani)?
- ali lahko uporabim kakšen drugi riser, ali mora biti original?

Razmišljam tudi o vodnem hlajenju 3090, ampak, to je pa že za drugo temo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Vesoljc ::

Si ze naredil kak test? Kaksne to temp cpuja ko grafa dela ali pa ne?
ala:
cpu - gpu
idle idle
load idle
idle load
load load

eno je, da graficni izboljsas hlajenje, ampak ce graficna mocno vpliva na temp cpuja, bi najprej preveril, ce je prevetrenost ohisja zadostna.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Bwaze6 ::

Veliko riserjev ima probleme s PCIe 4.0, tudi če oglašujejo podporo. Rešitev je seveda omejitev slota na PCIe 3.0 v boosu. Seveda pa potem nižaš zmogljivost - sicer malo, a v primerjavi z izboljšanjem hlajenja vsaj izmerljivo. Ampak ker gre overclockerjem zdaj bolj za RGB bling, vidiš praktično vse fancy builde z riserji, ta problem pa je precej občutljiva točka.

PCIe 4.0 vs. PCIe 3.0 GPU Benchmark, Techspot

Dodajanje hladilnikov na backplate nima učinka, če je slab prenos toplote na backplate (mnogi menjajo stock thermal pade za boljše), in pretoka zraka - brez ventilatorja direktno ob hladilnikih je učinek majhen.

FireSnake ::

Vesoljc: prevetrenost ohišja je super. Bom pa še dodal kak ventilator zraven. Pa zgornjo in sprednjo stranico imam na ohišju odstranjeno, ker ohišje to omogoča.

Temperatura CPUja se zaradi grafične dvigne za kakih 12 stopinj (ryzen 5900X). Nekje nad 70.
Kar je zame že preveč (hladilnik Noctua NH 15).

Bwaze6: samo, ko sem dodal hladilna rebra je temperatura RAMa na grafični padla za 10 stopinj.
Ker pa je grafična v vodoravnem položaju imam kar tako položena rebra gor. kar je rahlo .... klošarsko :))
Ker pa se energija bolj učinkovito odvaja je, posledično, ratalo bolj toplo v ohišju.

Od tu ideja, da zadevo ločim, da bo pretok zraka bolj učinkovit. Kakor tudi manj vpliva komponent eno na drugo.

Začuda sem original riserje našel na bolhi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Bwaze6 ::

Phanteks riser cables are ideal for extending GPU performance for GPU that are mounted vertically. Compatible with PCI-E 3.0 standard, the riser cable features a slim cable design for more flexibility and clean aesthetics.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bwaze6 ()

FireSnake ::

Ja, to me malo žalosti :)

Zdaj, dokler bo kartica vrtičkala bo vseeno pametno zadevo ločiti.

Kasneje se pa vseeno lahko odločim, da riser odstranim.
Čeprav, če je zadeva dobro prevetrena nikoli ne škodi, če so temperature nizke.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Bwaze6 ::

Aja, to rabiš za rudarjenje. Mar bi takoj napisal, ne pa da tratiš moj čas.

rdecaluc ::

Zdravo.

Sam sem imel isto idejo in sem naredil nosilec in malenkost modificiral ohišje. Gre pa za ohišje Phantex P400S, ki ima sprednjo stranico mesh modela P400A.

Riser sem kupil PCIe3 x16, nosilec pa ustvaril iz dela starega računalniškega ohišja, saj P400S nima rež pa pokončno montažo.

Glavni razlog za celoten poseg pa je bila debela nova grafična kartica ki je pokrila drugi PCIe slot matične plošče, katerega sem potreboval za drugo kartico.

Razlika med pokončno in vodoravno montažo se pokaže v nekaj več glasnosti, ter 5-7°C višjimi temperaturami (pod obremenitvijo - npr: 70° namesto 64°) saj je grafična kartica zgolj 2cm stran od kaljenega stekla.

 DIY

DIY



Edit: typo, druga kartica nosi 2x 1tb NVME

Lp
Est modus in rebus. ,typos

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rdecaluc ()

FireSnake ::

Hvala za info, nekako isto idejao imam jaz.
Sem prepričan, da bo prišlo še komu prav.

Zanimivo, glede višjih temperatur.
Kakšna je smer pihanja ventilatorjev? ali notri vlečejo, ali ven pihajo (nisem preveril)?
Če notri vlečejo je 2cm več, kot dovolj.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grafična kartica vodilo PCIe 2.0 ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
131221 (221) KTr1sk
»

Majhno, lično in dobro premišljeno ITX ohišje - izbira? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Strojna oprema
32950391 (9101) ZandorV2
»

Etherum mining (rudarjenje) (strani: 1 2 3 460 61 62 63 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
3108476673 (85404) Jagdpanter
»

nov procesor => matična ne prepozna grafične

Oddelek: Pomoč in nasveti
283713 (2561) Thanatos
»

Menjava Chipset Fan (ventilatorja) za Hladilno rebro

Oddelek: Strojna oprema
81172 (1042) himera

Več podobnih tem