» »

K-type termočlen + MAX31855 - motnje na kubik

K-type termočlen + MAX31855 - motnje na kubik

RedDrake ::

Pozdravljeni!

Za hobi si doma urejam merjenje temperature določenih strojev in prostorov.
Ker se mi je v enem predalu valjalo par K termočlenov, sem si kupil MAX31855 čip, ki to out-of-the-box že pravilno bere.
MAX31855 je na takšnile ploščici narejen po referenčni shemi iz datasheet-a (čip in 0,1 mikro kondi med V+ in V- ter 10 nano kondi med T+ in T- pini).
Stvar deluje "relativno" v redu, dokler imam TČ na navadni kratki žici.
Ko ga dam na daljšo žico začno meritve plesati +-2°C, kar je še nekako. Težava je, da očitno ta daljša žica deluje kot antena, ker če se jaz potem gibljem po prostoru temperatura pleše za več kot 10°C, če se žice dotaknem, včasih skoči +20°C, ipd ...
Da bi to rešil, sem kupil profi TČ na dolgem kablu.
Težava tu pa je da ko ta TČ fiksiram na kovinske konstrukcije MAX31855 javlja da je TČ "short to ground" (kar se sliši logično, ker je ščit ozemljen), ampak če pa TČ priklopim na ročni baterijški termometer za K termočlene, pa deluje brez težav. Še več, ta isti termometer tudi tiste prejšnje TČ-je, ki meni plešejo za 10°C bere na 0,1°C natančno, brez kakršnihkoli zaznavnih motenj.

Kako torej rešiti ta dva problema?
Sklepam da rabim filtre za šum, ampak ni mi pa jasno kako preprečiti fake "short to ground" zaznavanje.

Se priporočam za kak konstruktiven odgovor.

MadMax ::

Taki termočleni imajo bolj ozek namen uporabe, temperatura prostorov ni ravno med njimi...
Kot prvo si že pogruntal da morajo biti izolirani (oz. mora biti celotna konstrukcija naprave primerna), kot drugo pa jih ne moreš štukat kar z navadno žico.
Če ne rabiš nujno tipanja temperatur nad cca 300°C raje pozabi in se igraj s čim manj zahtevnim.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

RedDrake ::

To vem, saj zato sem jih imel, ker so ostali od enega projekta neke pečice na plin, ki je šla na 500-600 stopinj.
Tam mi je bila natančnost nepomembna, pa je bilo ok.

Kar me moti je, da je razlika v napaki med "mojim" vezjem in med relativno poceni kupljeno napravo z identičnimi TČ-ji v identičnih pogojih kar dva velikostna razreda.
Zanima me, kako čimbolj preprosto odfiltrirati takšno napako.

Lahko tudi kak predlog, kako to narediti bolje - recimo z lastnim ADC-jem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

starfotr ::

Raje se poigraj z npr. I2C čipom, za temperaturo.

https://www.ti.com/lit/ds/sgls254b/sgls...

Ne odkrivaj preveč tople vode.

TheBlueOne ::

Jaz bi ti predlagal kaj, kar ima vse v samem merilnem delu. Morda kaj bazirano na ds18b20. Lahko jih vezes vec skupaj, meritve posiljajo digitalno.

MAX31855 je ce prav gledam ojacevalec signala. Verjetno bos imel menj motnje, ce bo blize senzorju in imas daljsi kabel od njega naprej. Ampak v tem primeru potrebujes se en kabel za napajanje.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Merjenje napetosti akumulatorja z Arduinom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
449476 (8204) Red_Mamba
»

Brickan router WL-500g deluxe

Oddelek: Omrežja in internet
111109 (721) staher
»

Termometer na USB vodilu (načrt, vezja, izkušnje in slike) :P (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
23035056 (23232) SloMusty
»

termočlen

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
295802 (5354) YZY
»

?? Temperatura grafične

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
262279 (1893) mmisv

Več podobnih tem