» »

AMD predstavil Radeona RX 6700 XT

AMD predstavil Radeona RX 6700 XT

vir: AMD
AMD - V AMDju so z novimi radeoni naposled pričeli polniti tudi srednji cenovni del trga grafičnih kartic. Radeon RX 6700 XT prispe 18. marca in bo konkurenca Geforcoma RTX 3070 in 3060 Ti.

Pri AMDju so aktualno generacijo grafičnih kartic, Radeone RX 6000, lansirali konec lanskega oktobra. Kot je za te izdelke običajno, so pričeli z najdražjimi primerki, zato je večina ljudi na zanje zanimive cenejše modele še čakala. Spričo pomanjkanja čipov in pandemije smo se načakali več kot štiri mesece, a marca bomo očitno vseeno videli prvo kartico za srednji del trga - Radeona RX 6700 XT. Izšla bo 18. tega meseca, za priporočeno prodajno ceno v ZDA pri 480 dolarjih plus davek. Žal sta tako dobavljivost kot navedena cena v teh časih zgolj in samo teoretična, kajti pomanjkanje polprevodniških vezij in vnovična kriptonorija pomenita, da kartice s polic zletijo praktično v hipu, zneski pa so posledično nerealno naviti. Kdor se bo v Sloveniji dejansko dokopal do novega radeona, naj tako računa na ceno okoli tisočaka evrov.



Radeon RX 6700 XT je zgrajen okoli novega čipa Navi 22, pomanjšane različice Navi 21, ki jo najdemo v uvodnih Radeonih RX 6800. To pomeni 2560 stream procesorskih jedrc, povezanih z 12 gigabajti video pomnilnika GDDR6 na 192-bitnem vodilu. Zanimiva je zelo visoka nazivna frekvenca jedra - 2424 MHz privzeto in 2581 MHz v navitem stanju. Očitno manjši čip inženirjem omogoča doseganje občutno višjih taktov, kar je bil dejansko eden od ciljev z arhitekturo RDNA2. Novi radeon naj bi se na področju ločljivosti 1440p meril predvsem z Geforcoma RTX 3070 in 3060 Ti, seveda pa je mnogo odvisno od same dobavljivosti. Poleg kartic na referenčnem dizajnu, ki jih bo mogoče kupiti zgolj neposredno od AMDja, prispe tudi širok spisek izpeljank, a ker so ozko grlo ta hip proizvajalci čipov, to na pojavnost v trgovinah verjetno ne bo imelo kaj dosti vpliva.

59 komentarjev

«
1
2

FireSnake ::

TBP of 230W (začuda to v novic ni omenjeno) je (le zame) malo preveč.

Bom počakal na nekaj hitrejšega na 150W (do takrta bo pa RX 480 švicala).

D3m ::

Pa IC tudi ni omenjen, 96MB cache.
|HP EliteBook|R5 6650U|

3p ::

Vprašanje: kdo razen kriptorudarjev in njihovih otrok te kartice in za kakšen denar sploh kupuje? Kakšen je motiv plačati 2x ceno konzole zadnje generacije za kartico, ki je slabša od tiste vgrajene v konzolo? Osebno je kot "gamerdad" (aka, denar bi se našel v šparovčku) ne kupim niti slučajno, ker mi ne ustreza, če me hočejo brez vazelina v rit.

ajdov2 ::

Paper launch

Cveto ::

Katere konzole? Te, ki jih ni? Prejšnja generacija ima pa orenk slabšo grafiko. Meni pač bolj paše na compu, sploh kak fps. In potem rabiš grafično. Za ta denar seveda ne, sem na srečo kupil že malo prej.

Smurf ::

3p je izjavil:

Vprašanje: kdo razen kriptorudarjev in njihovih otrok te kartice in za kakšen denar sploh kupuje? Kakšen je motiv plačati 2x ceno konzole zadnje generacije za kartico, ki je slabša od tiste vgrajene v konzolo? Osebno je kot "gamerdad" (aka, denar bi se našel v šparovčku) ne kupim niti slučajno, ker mi ne ustreza, če me hočejo brez vazelina v rit.

Ljudje kupujejo avte po 100k, ker jim je vsec.

Verjamem, da se najdejo tudi taki, ki kupijo graficno za 1kEUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Ghost7 ::

Točno tako, če se najdejo kupci za telefone s ceno 1500€, se bodo še lažje za grafične kartice. Glede na to, da jih ni na pretek, je cena lahko tam kjer je. Ponudba - povpraševanje...

Sicer pa kaj je 1500€ za kakega dobro situiranega Nemca? Za širši trg jih pa tako ali tako ni. ;)
Da, tudi odrasli z družino kdaj pa kdaj zvečer, ko se žena loti njenih projektov in otroci že spijo, radi odigramo kakšen špil. Uro, dve, več tako ne gre.

3p ::

Smurf je izjavil:

3p je izjavil:

Vprašanje: kdo razen kriptorudarjev in njihovih otrok te kartice in za kakšen denar sploh kupuje? Kakšen je motiv plačati 2x ceno konzole zadnje generacije za kartico, ki je slabša od tiste vgrajene v konzolo? Osebno je kot "gamerdad" (aka, denar bi se našel v šparovčku) ne kupim niti slučajno, ker mi ne ustreza, če me hočejo brez vazelina v rit.

Ljudje kupujejo avte po 100k, ker jim je vsec.

Verjamem, da se najdejo tudi taki, ki kupijo graficno za 1kEUR.


Seveda, ampak praviloma vsi ti ljubitelji hočejo vsaj 20% skonta pri nakupu, ne pa da bojo plačali dvakratno ceno, ker so slučajno na Bavarskem nekaj zasrali.

Tisti, ki kupijo grafično za jurja, pa verjetno ciljajo na kartico, ki zdaj stane 3k, ne pa nekaj kar bi moralo biti praktično mainstream.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

Zmajc ::

Osebno sem prešaltal z GTX 970 na RTX 3080 in ja .... z veseljem sem jo kupil za točno 1060,00€

Ko gledam cene zdaj so še višje in zaloga še manjša, tako da se ne čutim ravno opeharjenega.

Konec marca pride ven še Resizable BAR upgrade za 3000 kartice, tako da sem kar vesel.

Mike_Rotch ::

3p je izjavil:

Vprašanje: kdo razen kriptorudarjev in njihovih otrok te kartice in za kakšen denar sploh kupuje? Kakšen je motiv plačati 2x ceno konzole zadnje generacije za kartico, ki je slabša od tiste vgrajene v konzolo? Osebno je kot "gamerdad" (aka, denar bi se našel v šparovčku) ne kupim niti slučajno, ker mi ne ustreza, če me hočejo brez vazelina v rit.


Ne skrbi, tako ali tako ne bo zaloge :)

FireSnake ::

3p je izjavil:

Vprašanje: kdo razen kriptorudarjev in njihovih otrok te kartice in za kakšen denar sploh kupuje? Kakšen je motiv plačati 2x ceno konzole zadnje generacije za kartico, ki je slabša od tiste vgrajene v konzolo? Osebno je kot "gamerdad" (aka, denar bi se našel v šparovčku) ne kupim niti slučajno, ker mi ne ustreza, če me hočejo brez vazelina v rit.


Konzole se zdaj skrijejo pred dobrim gamerskim PCjem.
Tako po zmogljivosti, kot po grafki.
Ti si malo zaspal.

ajdov2 je izjavil:

Paper launch


Vir?

3p je izjavil:


Seveda, ampak praviloma vsi ti ljubitelji hočejo vsaj 20% skonta pri nakupu


Vir, za tole natolcevanje, pa je?

Zgodovina sprememb…

ajdov2 ::

Vir?

A dejansko misliš da se bo dalo dobit?

Shegevara ::

500€ za srednji razred?

Pustimo za trenutek ob strani cryptimining in pa kaj si lahko privoščite vi, ki imate tako kot jaz že nekaj let delovne dobe. Meni ta inflacija cen nakazuje nek bolj latenten sociološki trend.

Trend je tak, da gre pc gaming na smetišče zgodovine.
Kdo je bil 10, 20 ali 30 let nazaj glavni kupec komponent za računalnike? Najstnik, ali pa študent brez rednih dohodkov. Cene so bile temu primerne. Če bi imel pc gaming neko prihodnost, bi bili današnja mularija isto ciljni potrošnik, ampak niso več. Danes gre mularija na xyz konzole, mobile gaming, esports in pa počasi tudi na streaming. Računalnike in komponente pa kupijejo isti ljudje, kot so jih pred desetletjem, ali dvema, s tem da danes imajo siht, imajo denar in si lahko privoščijo zmetat celo plačo v eno kišto. Ampak tudi se bodo enkrat postarali, cene bodo še vedno visoke, ponudba pa vedno bolj in bolj butična.

Tako da kar navadte se. Hobi se bo le še bolj dražil, zaradi kriptonorije, na dolgi rok pa zaradi trendov v nakupovanju. Tega se zavedajo vsa večja podjetja.

Jarno ::

To sem že omenil, da so RDNA 1.0 kartice "višjega" razreda praktično nedobavljive že nekaj časa. Proizvodnja se je najverjetneje preselila v Navi 22 RDNA 2.0 čipe, tako, da bo na začetku najverjetneje nekaj zaloge. Glede na to, da karakteristike niso nujno slabe, bodo kar hitro razprodali prvi batch.
#65W!

Zmajc ::

Shegevara je izjavil:

500EUR za srednji razred?

Pustimo za trenutek ob strani cryptimining in pa kaj si lahko privoščite vi, ki imate tako kot jaz že nekaj let delovne dobe. Meni ta inflacija cen nakazuje nek bolj latenten sociološki trend.

Trend je tak, da gre pc gaming na smetišče zgodovine.
Kdo je bil 10, 20 ali 30 let nazaj glavni kupec komponent za računalnike? Najstnik, ali pa študent brez rednih dohodkov. Cene so bile temu primerne. Če bi imel pc gaming neko prihodnost, bi bili današnja mularija isto ciljni potrošnik, ampak niso več. Danes gre mularija na xyz konzole, mobile gaming, esports in pa počasi tudi na streaming. Računalnike in komponente pa kupijejo isti ljudje, kot so jih pred desetletjem, ali dvema, s tem da danes imajo siht, imajo denar in si lahko privoščijo zmetat celo plačo v eno kišto. Ampak tudi se bodo enkrat postarali, cene bodo še vedno visoke, ponudba pa vedno bolj in bolj butična.

Tako da kar navadte se. Hobi se bo le še bolj dražil, zaradi kriptonorije, na dolgi rok pa zaradi trendov v nakupovanju. Tega se zavedajo vsa večja podjetja.


Se nebi strinjal, med mladimi v srednji šoli so zelo priljubljene različne vojaške streljačine večina katerih je na PCjih. Tudi moji tamali so proti koncu OS in z začetkom srednje šole vedno bolj težili z PCju kot gaming mašini (podoben trend je opazil kolega pri svojih).

PC gaming je daleč od tega da bi umiral ali umrl. Še več tako močan je kot ni bil še nikoli.

Trenutna situacija z grafičnimi karticami ni samo problem igričarske industrije in rudarji vs gamerji ....gre za širki problem primanjkljaja osnovnih sestavin na področju elektronike v vseh gospodarskin panogah.

EDIT: Pozabil sem omeniti, da večina profesionalnega dela še vedno poteka na PCjih, programi, ki jih v srednji šoli že veslo morajo uporabljati za šolo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

Kumbaja ::

Ne pretiravat, programi, ki jih v srednji šoli že veslo morajo uporabljati za šolo brez težav delujejo na grafičnih karticah, ki so splošno dostopne.

Mike_Rotch ::

Konzole se zdaj skrijejo pred dobrim gamerskim PCjem.
Tako po zmogljivosti, kot po grafki.
Ti si malo zaspal.


In kaj se šteje pod "dober gamerski PC"?

V konzoli imaš nekaj kar je primerljivo z rtx2070. Če hočeš sestaviti PC s podobno grafično je trenutno stanje takšno (tl;dr: keine Angebote)

https://geizhals.at/?fs=2070&hloc=at&ca...

Pod 500 eur praktično ne dobiš solidne gaming grafične.

filip007 ::

To ni več za navadne smrtnike, sem 1060 6GB naprej za 250, pa ne bom dal zraven 250 za 5500XT pa še 600W PSU, kam pa pridemo s takim cenam.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zmajc ::

Kumbaja je izjavil:

Ne pretiravat, programi, ki jih v srednji šoli že veslo morajo uporabljati za šolo brez težav delujejo na grafičnih karticah, ki so splošno dostopne.


Govora je čisto o "umiranju PC gaminga" ne o tem, da srednješolec rabi grafično za jurja. Grafično za jurja si kupi foter, ki služi. :D

Gregor P ::

Ok, samo najbrž kakšne strategije ipd. težko igraš na igralnih konzolah? Teh iger je pa kar ogromno.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Wrop ::

Midrange GPU je sedaj 500 €. :)) Če kupci to kupujejo, zakaj bi se AMD pritoževal. Naslednjič bo samo še malo višje privil svoje "premium" kartice s "premium" fukcionalnostjo, katerih ne smete zamuditi.
Nemci že čakajo, da odkratajo novih 1500 €, za high end. Baje.

bedarija ::

seveda se vse draži, tudi CPU-je so ven vrgli z višjo ceno. so vsi govorili da amd šiša intel, da bo intel spustil cene, pa jih kar ni in ni, zato so jih pa pri AMD-ju dvignili. sedaj ko pa ko so nvidio dohiteli jih bodo pa še tu

Zmajc ::

bedarija je izjavil:

seveda se vse draži, tudi CPU-je so ven vrgli z višjo ceno. so vsi govorili da amd šiša intel, da bo intel spustil cene, pa jih kar ni in ni, zato so jih pa pri AMD-ju dvignili. sedaj ko pa ko so nvidio dohiteli jih bodo pa še tu


Ne nakladaj, AMD high end procesorji so še vedno drobiž proti temu kar je včasih za xeone hotel Intel. V službiu smo pred leti kupili 64 core xeon mašino za 12k€, en sam procesor je stal 4.4k€ danes boljša konfiguracija od AMDja stane 4.5 - 5k€ kompletno RTX 3080 kartico (če jo dobiš).

Machete ::

Debate po forumih na novico se verjetno zelo razlikujejo glede na zemljepisno širino gejmerjev.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zmajc ::

Mnenja o cenah, dobavljivosti se po mojih izkušnjah ne razlikujejo kaj dosti med gamerji v EU območju. Vsaj ne s temi s katerimi se osebno o tem debatiral.
Pogovarjal sem se z nemci, ki so tako škrti, da se jim 500€ za grafučno zdi nepomljivo. Pratično vsi bentijo tako nad cenami, kot dobavljivostjo. :)

Machete ::

Nemci so škrtuhi. :] Ne saj dopuščam, da je vsem drago, ker smo pač navajeni na nek rnag od prej..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

FireSnake ::

ajdov2 je izjavil:

Vir?

A dejansko misliš da se bo dalo dobit?


Karta za rudarje ni zanimiva.
Iz tega vidika: da.
Vedeti pa ne more nihče zagotovo (možno je tudi, da jih bo veliko, a bo tudi povpraševanje veliko).

Ogromno igračarjev je grafično prodalo minerjem, potem pa cvililo, da se novih ne da dobiti.

Ene snežinkice so cvilile kako se 5600X ne da kupiti (a samo na Mindfactory prodanih skoraj 15 000).

Zmajc je izjavil:

Shegevara je izjavil:

500EUR za srednji razred?

Pustimo za trenutek ob strani cryptimining in pa kaj si lahko privoščite vi, ki imate tako kot jaz že nekaj let delovne dobe. Meni ta inflacija cen nakazuje nek bolj latenten sociološki trend.

Trend je tak, da gre pc gaming na smetišče zgodovine.
Kdo je bil 10, 20 ali 30 let nazaj glavni kupec komponent za računalnike? Najstnik, ali pa študent brez rednih dohodkov. Cene so bile temu primerne. Če bi imel pc gaming neko prihodnost, bi bili današnja mularija isto ciljni potrošnik, ampak niso več. Danes gre mularija na xyz konzole, mobile gaming, esports in pa počasi tudi na streaming. Računalnike in komponente pa kupijejo isti ljudje, kot so jih pred desetletjem, ali dvema, s tem da danes imajo siht, imajo denar in si lahko privoščijo zmetat celo plačo v eno kišto. Ampak tudi se bodo enkrat postarali, cene bodo še vedno visoke, ponudba pa vedno bolj in bolj butična.

Tako da kar navadte se. Hobi se bo le še bolj dražil, zaradi kriptonorije, na dolgi rok pa zaradi trendov v nakupovanju. Tega se zavedajo vsa večja podjetja.


Se nebi strinjal, med mladimi v srednji šoli so zelo priljubljene različne vojaške streljačine večina katerih je na PCjih. Tudi moji tamali so proti koncu OS in z začetkom srednje šole vedno bolj težili z PCju kot gaming mašini (podoben trend je opazil kolega pri svojih).

PC gaming je daleč od tega da bi umiral ali umrl. Še več tako močan je kot ni bil še nikoli.

Trenutna situacija z grafičnimi karticami ni samo problem igričarske industrije in rudarji vs gamerji ....gre za širki problem primanjkljaja osnovnih sestavin na področju elektronike v vseh gospodarskin panogah.

EDIT: Pozabil sem omeniti, da večina profesionalnega dela še vedno poteka na PCjih, programi, ki jih v srednji šoli že veslo morajo uporabljati za šolo.


Bi se strinjal, sploh v tistem delu, kjer govoriš o moči PG gaminga.
To, kar imamo danes na PC, lahko na konzolah samo sanjajo (ceno pustimo ob strani - govorim iz tehničnega vidika).

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Mike_Rotch je izjavil:

Konzole se zdaj skrijejo pred dobrim gamerskim PCjem.
Tako po zmogljivosti, kot po grafki.
Ti si malo zaspal.


In kaj se šteje pod "dober gamerski PC"?

V konzoli imaš nekaj kar je primerljivo z rtx2070. Če hočeš sestaviti PC s podobno grafično je trenutno stanje takšno (tl;dr: keine Angebote)

https://geizhals.at/?fs=2070&hloc=at&ca...

Pod 500 eur praktično ne dobiš solidne gaming grafične.


To, da v trgovini ni dobavljivo, nima nobene veze s tem kaj je tehnično mogoče.
In kdor 2070 (ali kaj močnejšega) do danes ni nabavil naj pripiše sebi (ali pa ne rabi).

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Ok, my bad. Sem mislil, da realno stanje šteje, pa vidim, da nima veze :)

Glugy ::

Ko bodo najavili grafično za 200 € max bomo šele vidl koliko smo generacijsko napredoval napram predhodnim karticam. Do takrat pa računam da nove generacije še ni. Ker največji del trga je pri nižjem cenovnem razredu.

Aggressor ::

FireSnake je izjavil:

TBP of 230W (začuda to v novic ni omenjeno)


TBP je povsem v logičnih mejah, ne vem, zakaj bi to izpostavljal.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

DarwiN ::

Ampak tale kartica dejansko obeta. 40CU-jev napram 60 v RX6800, zmogljivost pa na las podobna.. ~40% manjši in cenejši čipi (520 vs 335 mm2) za podobno zmogljivost na račun frekvence, ki so jo očitno lepo dodelali, da zadeva laufa na ~2700Mhz. Huda zadeva. Torej višji yieldi, več čipov, višji dobiček, vsi srečni.. 6800/6900 serijo bi morali do nadaljnjega postavit na hladno in štancat samo 6700XT modele.

Edino cenovne razrede imajo še naprej neumeno razporejene, če gledamo MSRP cene v prihodnosti.. 480€, 580€ in 650€. Vse praktično isti razred. Izstopa edino 6900XT za 1000€.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

bedarija ::

Zmajc je izjavil:


Ne nakladaj, AMD high end procesorji so še vedno drobiž


govorim o low-mid range. tisti 1% ki kupuje od 5800x naprej me ne zanima. iz 3600x na 5600x so podražili ceno za 50% (200$ na 300$)

Shegevara ::

Zmajc je izjavil:

Se nebi strinjal, med mladimi v srednji šoli so zelo priljubljene različne vojaške streljačine večina katerih je na PCjih. Tudi moji tamali so proti koncu OS in z začetkom srednje šole vedno bolj težili z PCju kot gaming mašini (podoben trend je opazil kolega pri svojih).

PC gaming je daleč od tega da bi umiral ali umrl. Še več tako močan je kot ni bil še nikoli.

Trenutna situacija z grafičnimi karticami ni samo problem igričarske industrije in rudarji vs gamerji ....gre za širki problem primanjkljaja osnovnih sestavin na področju elektronike v vseh gospodarskin panogah.

EDIT: Pozabil sem omeniti, da večina profesionalnega dela še vedno poteka na PCjih, programi, ki jih v srednji šoli že veslo morajo uporabljati za šolo.


Ta tvoj osebni vtis ne sovpada s splošnimi trendi. Desktop močno upada. Upadu je kot prfuknen, pol se je pa samo in izključno zarad korone povečal za en smešno nizek %, kar je čista anomalija ampak dosti, da eni trdijo, da je v vzponu:)). Že tam leta 2015 je mobile gaming prerasel tako konzole, kot pc gaming. Danes imaš vse na telefonu, po aziji in afriki se uporabljajo samo še telefoni. To so zdaj bodisi edina (Azija) ali pa vsaj primarna (zahod) naprava. Niti za heavy userje desktop ni več primarna naprava. Jaz sem heavy user računalnika pri delu, igre res samo še občasno iz nostalgije zaženem. Bolj obdelava podatkov, programiranje, ampak primarna je pa prej telefon, kot desktop. Če bi bil primoran izbirati, bi še laptopa prej izbral, kot pa desktop. Pri drugih casualcih je to še 10000x bolj očitno.

Jaz gledam v prihodnost in na splošno. Ne zanima me kaj en sosedov janez danes počne z računalnikom. Tamali mulci igrajo in bodo igrali igre na telefonih, streamali bodo igre s streznika, entuziasti bodo pa posegli po konzolah. Kar se heavy gaminga na desktopih tiče bo počasi umiralo.. na obroke. Kaj so najbolj popularni špili? Among us, minecraft, fortinite, rocket league, gta 5, fifa... A rabiš 500€ kartico za to? Ne, integrirana grafika zadostuje.
Najbolj pogosta tolažba gamerjev na tem forumu, ko vidjo kam grejo te cene komponent je "da itak ni pametnih iger, zakaj bi kupoval zasoljene komponente?"... Enako razmišljajo tudi ostali. Dražje kot bodo komponente, več bo povpraševanja za bolj casual gaming tud na samem desktopu, kolikor ga je še ostalo.
Posledično bo iger, ki bi potrebovale 500+€ samo za grafično kartico vse manj in manj. Kdo pa še bo razvijal igre za ene par starih descov, in par razvajenih otrok, ki si lahko privoscijo 1000 evrske grafe? Igre bodo narejene tako, da se bodo igrale na računalnikih, cenovno na nivoju konzol. To je edin smisel vztrajanja na umirajočem segmentu naprav. Pa še to nisem velik optimist. Future is streaming & casual gaming.

Shegevara ::

FireSnake je izjavil:

Bi se strinjal, sploh v tistem delu, kjer govoriš o moči PG gaminga.
To, kar imamo danes na PC, lahko na konzolah samo sanjajo (ceno pustimo ob strani - govorim iz tehničnega vidika).


Lej, tud challenger, mustang, veyron so sposobni dirkači, ampak jih običajni ljudje ne bodo kupovali.

Ja razlika v ceni in višina cene je seveda bolj izrazita pri luksuznih avtomobili ampak point je pa isti. Niso vsi nori na računalnike. Vse bolj je ljudem važno "good enough" kot pa "gimme powaaar". Tako pri avtih kot pri elektroniki. Zdej pa reč, da to ni res.

Zmajc ::

Ti domnevaš da vsi igrajo na "gaming" mašinah. Ogomno mladih igra na čisto avg prenosnikih z grafično malo nad nivojem intel office mašin.

Shegevara ::

Zmajc je izjavil:

Ti domnevaš da vsi igrajo na "gaming" mašinah. Ogomno mladih igra na čisto avg prenosnikih z grafično malo nad nivojem intel office mašin.


Točno to ti hočem dopovedat. Zgleda imava samo nesporazum zaradi ohlapnosti izraza "gaming".

Dejstvo je, da so prenosniki in vse naprave, ki so danes sposobne poganjat veliko večino relevantnih iger prihodnost gaminga, medtem ko bo hardcore heavy gaming in nakupovanje nesramno dragih komponent šlo počasi v pozabo.

filip007 ::

Ja Neo igre in PS4 kontroler, samo nabor iger še zaostaja, bo pa večji.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Mike_Rotch ::

Ta tvoj osebni vtis ne sovpada s splošnimi trendi. Desktop močno upada. Upadu je kot prfuknen, pol se je pa samo in izključno zarad korone povečal za en smešno nizek %, kar je čista anomalija ampak dosti, da eni trdijo, da je v vzponu:)).


Napačne podatke imaš. PC gaming zadnjih 10 let raste (verjetno je že pred tem tudi) in to s podobno hitrostjo kot konzole.

To, da mobile raste hitreje ne pomeni, da je PC gaminga manj.

Aggressor ::

Glede na to, da je Steam med pandemijo beležil rekorde v rabi, je malo mimo govorit, da desktop blazno upada. Treba je upoštevat, da je mobile prodrl pretežno na demografska področja, ki prej niso igrala. Hardcore PC in konzole ostajata približno enako veliko področji kot prej. Pomembnejše vprašanje je, kolikšen procent folka s telefona potem eventuelno prešalta na prenosnik ali konzolo, ko ima denar. In pa ja - koliko se bo streaming zažrl sem.

(Priznam, da iz glave nimam številčnih podatkov atm.)
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

FireSnake ::

Aggressor je izjavil:

FireSnake je izjavil:

TBP of 230W (začuda to v novic ni omenjeno)


TBP je povsem v logičnih mejah, ne vem, zakaj bi to izpostavljal.


Osebna preferenca.

Jarno ::

Na začetku so bile govorice, da bo TDP RX 6700XT pod 200W, samo bodo po moje zaradi višjih dobičkov raje tudi za XT izvedenke porabili čipe slabše kvalitete in ustrezno malce povišali referenčno voltažo. RX 6700 6GB je kar razočaranje zaradi količine pomnilnika. Po moje jim niti overclock potenciala ne bo potrebno preveč gimpat.
#65W!

FireSnake ::

Shegevara je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Bi se strinjal, sploh v tistem delu, kjer govoriš o moči PG gaminga.
To, kar imamo danes na PC, lahko na konzolah samo sanjajo (ceno pustimo ob strani - govorim iz tehničnega vidika).


Lej, tud challenger, mustang, veyron so sposobni dirkači, ampak jih običajni ljudje ne bodo kupovali.

Ja razlika v ceni in višina cene je seveda bolj izrazita pri luksuznih avtomobili ampak point je pa isti. Niso vsi nori na računalnike. Vse bolj je ljudem važno "good enough" kot pa "gimme powaaar". Tako pri avtih kot pri elektroniki. Zdej pa reč, da to ni res.


Povsem res je. To dokazujejo tudi prodajne cifre.
Srednjega razreda se proda največ.

Kar pa ne spremeni dejstva, da tehnično kozole proti PCju nimajo za burek (o tem smo govorili).

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Kar pa ne spremeni dejstva, da tehnično kozole proti PCju nimajo za burek.


Tebe res žrejo te konzole. Vsem je jasno, da so high end PCji boljši, hitrejši, zmogljivejši od konzol.

Ampak, za 500 eur danes ne dobiš niti grafične, ki bi bila primerljiva s tem, kar je v konzolah, kaj šele, da bi v tem rangu dobil cel PC.

FireSnake ::

Mene ne žre popolnoma nič.
Mi je pa smešno, ko se govori o zatonu gaminga na PC.
Pa sam iger slorajda ne igram.

Zmajc ::

Mike_Rotch je izjavil:

Kar pa ne spremeni dejstva, da tehnično kozole proti PCju nimajo za burek.


Tebe res žrejo te konzole. Vsem je jasno, da so high end PCji boljši, hitrejši, zmogljivejši od konzol.

Ampak, za 500 eur danes ne dobiš niti grafične, ki bi bila primerljiva s tem, kar je v konzolah, kaj šele, da bi v tem rangu dobil cel PC.


Ja ... za 500€ atm niti konzole ne dobiš tako, da ja. Vsi smo v istem dreku.

Mike_Rotch ::

Series S se najde za cca. 300 eur +-. Za Series X se moraš malo bolj potruditi, ampak se najde občasno kakšen. Če ne drugega imaš enega na bolhi za 599.

Grapher ::

Osebno mi je nesmiselno dajati za graficne kartice vec kot 300€. Seveda, ce upostevamo inflacijo, visje stroske proizvodnje in pomanjkanja materialov, potem mi je jasno, da morajo biti kartice sedaj drazje in je cena 300€ za nek midrange v zadnjem obdobju nerealna. Prav tako pa je potrebno gledati tudi z vidika zivljenske dobe graficne kartice v racunalniku. Po vsej verjetnosti bo graficna kartica prezivela vsaj 2 do 3 menjave "generacij" ostalih racunalniskih komponent, no vsaj vcasih je bilo tako. V zadnjih 5. letih ni bilo bistvenega napredka, ja fpsi so visji, je nova tehnologija in vec rama, a meni gtx 1060 6gb se sluzi, tako za video obdelavo kot kaksno obcasno AAA igro (seveda ne vse na maks). Bi mi vec rama na graficni koristilo? Bi, ampak se nimam potrebe po tem.

Torej, ker so surovine omejene, uporabniki ne kupujejo graficnih kartic vsako leto (pustimo izjeme), potem je bolj smiselno da se kupi mid/top range graficna kartica in imas mir za par let. Po mojem je to iz vidika proizvajalcev cisto smiselno, seveda pa je potem tu nejevolja kupcev, ker nismo vsi pripravljeni placati toliko. Poleg tega pa je tu se kupna moc kupcev, v nekaterih drzavah placas recimo 0.5x zneska mesecne place, drugje pa lahko tudi 10x.

Glugy je izjavil:

Ko bodo najavili grafično za 200 € max bomo šele vidl koliko smo generacijsko napredoval napram predhodnim karticam. Do takrat pa računam da nove generacije še ni. Ker največji del trga je pri nižjem cenovnem razredu.

To bi bilo res super videti, zadnja taksna kartica je bila gtx 1050ti za okoli 120€, za 200€ rang pa rx 580 8gb ter gtx 1060 6gb. No cene so sle cene v visave zaradi minerjev in se od takrat (~2018) niso niti spustile in so bile nekje 300€. Vidim, da se nekaj suslja o gtx 3050, ki naj bi bila za 100% boljsa od gtx 1050ti, a je spet vprasanje koliksna bo koncna cena, ali bo to okoli 150€ ali 300€

Machete ::

Rabimo še 3040, pa 3040ti pa 3050titan it..
(not)

Ne vem kaj bluzijo z novimi modeli, naj deliverajo obstoječe.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD najavil Radeone RX 6000 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
5214480 (10380) nekikr

Več podobnih tem