» »

3F 230V (ne 3F 400V) hisna napeljava - kako zbalancirato?

3F 230V (ne 3F 400V) hisna napeljava - kako zbalancirato?

cegu ::

Trenutno živim v tujini, kjer imajo drugačno omrežje kot sem ga zasledil kjerkoli drugje.

Do hiše pridejo 3 vodi, vsak ima napetost 130V, nevtralnega voda ni, ozemljitev je pod hišo.

Porabniki so 230V in so priklopljeni na medfazno napetost. (130*sqrt(3)=225V).

Sem podnajemnik in nam čez zimo ven meče eno izmed treh glavnih varovalk (za stevcom) L1 ali L3. V idealem svetu bi morala biti ena trifazna varovalka seveda, ampak tu so pač 3 enofazne 20A. Ko eno vrže ven so učinki tega v hiši dokaj zanimivi, pol hiše je brez, druga polovica pa ima zmanjšano napetost, nekatere flourescentne migetajo.

Zanimivo je tudi to, da enkrat vrže ven levo glavno varovalko L1, drugič pa desno L3 (kar tudi nekako razumem, saj so porabniki priklopljeni na medfazno napetost).

Porabniških varovalk (10A) za glavnimi varovalkami ne meče ven (te so seveda dvojne - 2 varovalki (vsaka po 10A) za vsak štekar, za vsako fazo ena).


PROBLEM:
Ven meče glavno varovalko seveda zato, ker stanovalci priklopijo kalorifer in če zraven laufa še pralni stroj, hladilnik in peclčica je to preveč. Kar me bega je tu medfazni priklop - ker ne vem kateri porabniki vplivajo na to, da Varovalko L1 meče ven. Ali na to vpliva le L1 in L2, ali tudi porabniki z L3?

DIAGNOSTIKA
Na papir sem si narisal vode ki pridejo do glavne omarice un ugotovil, da so vsi porabniki priklopljeni na L1-L2 ali pa na L2-L3, nobenega pa na L1-L3. Tako je naredil električar nekaj let nazaj. Pol hiše je dal na novo napeljavo in jo vrgel na eno fazo.

VPRASANJE
Mislim da je to narobe in da bi morali porabniki biti čim bolj zbalancirani. Varovalka pred števcem je Trifazna 25A.

Ali bi sledeče rešilo problem:
Ene 2 porabnika z L1-L2 vržem na L1-L3, potem pa L1 glavne varovalke ne bo več metalo ven? (to seveda ne bi storil jaz ampak elektricar).

Če bi jih vrgel z L1-L2 na L2-L3, še vedno ne bi bilo nobenega porabnika na L1-L3.

Slike lahko priložim, ampak ne bi še da se ne be kdo zgrozil kako to zgleda :)
  • spremenil: cegu ()

Furbo ::

Pač dajte prat cunje, ko vas ni doma.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

cegu ::

Furbo je izjavil:

Pač dajte prat cunje, ko vas ni doma.


Težko to naredit, ni samo ena družina v hiši.

Furbo ::

Zakaj se ti ubadaš s tem, če si podnajemnik? Samo pritoži se in naj spedenajo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

cegu ::

Furbo je izjavil:

Zakaj se ti ubadaš s tem, če si podnajemnik? Samo pritoži se in naj spedenajo.


Jaz klicem stromarja, odbijem ceno od najemnine. Ampak mam probleme kle ker vsi ti stromarji kle niso pol k vrednj ik bi rad vedel kaj bo naredil. Racunajo ti, recejo da je dobro in potem ni dobro.

Itak pa nima veze to, stvar me zanima tudi s ciste teorije elektrike.

Opkow ::

Nič nisi povedal iz katere države si ... Si ziher, da imaš 3F sistem?
The US electrical system is not 120V

Voluharr ::

V EU imamo trifazni sistem kjer dobiš ali eno ali tri faze + nulo.
Američani imajo sicer tudi tri faze, vendar do industrije dobiš tri za normalne smrtnike pa je bolj ko ne ena faza, nula pa je sredinski odcep navitja.
Tako lahko praktično "medfazno" priključiš enofazni 230V porabnik.

Uglavnem prilepi slike in poročaj iz kje si.
+Če imaš multimeter pomeri vse medfazne napetosti.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

starfotr ::

Mains electricity by country @ Wikipedia

Kje si?

Imaš kak multimeter in tokovne klešče?

cekr ::

3f varovanje mora biti vedno narejeno tako, da hkrati vrže ven vse 3 faze.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

starfotr ::

Ni res. To velja samo za 3 fazne porabnike.

cekr ::

Lahko. Samo potem ti vedno ostane ena faza pod napetostjo. To pa ni več varovanje.
V tem čudnem 2f sistemu porabnikov bi moralo potem vržti ven obe preobremenjeni fazi.
V idealnem bi tudi pri obstoječem načinu moralo vržti ven najmanj obe preobremenjni fazi. Pa jih ne.
Pravilo je vedno, kar gre notri, mora tudi na drugi strani ven.

V našem/normalnem sistemu je varovanje 1f porabnika dovolj na strani faze. Pri teh imaš pa 1f porabnika na dveh fazah. Zato bi moralo vržti hkrati ven obe.
Na tak način ne moreš varovat samih porabnikov, uporabnikov in cele instalacije.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

Voluharr ::

Vse tri faze lahko naenkrat vrže ven samo z avtomatskimi varovalkami.
Navadne, kjer pregori žička pač ne.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

cegu ::

Lokacija je Bruselj.

Omrezje je ponekod po Bruslju pac tako. Dobis 3 faze brez nule z medfazno 225V. Sem tudi jaz buljil prvic ko so mi vsi stekarji s fazenbriferjem dajali luckex ampak sem se potem poglobil in tako pac je.

Varovalke so vse avtomatske. Na zalost glavna xa stevcem ni ena trifazna ampak so tri posamezne kar je en problem ki ga bo treba resisiti.

Ampak ta problem se vedno ne bo resil tega da mece ven. Ko se to zamneja bo pac vrglo ven celo hiso namesto samo eno (predvidevam).

Vprasanje je samo to, ce bi preklop dveh mocnejskih porabnikov z L1-L2 na L1-L3 pomagal da se L1 ne bi vec sklapljala. To sklepam zato ker bi bile tem faze bolj balancirane.



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

starfotr ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

mirator ::

cegu je izjavil:

Trenutno živim v tujini, kjer imajo drugačno omrežje kot sem ga zasledil kjerkoli drugje.

Do hiše pridejo 3 vodi, vsak ima napetost 130V, nevtralnega voda ni, ozemljitev je pod hišo.

Porabniki so 230V in so priklopljeni na medfazno napetost. (130*sqrt(3)=225V).

Sem podnajemnik in nam čez zimo ven meče eno izmed treh glavnih varovalk (za stevcom) L1 ali L3. V idealem svetu bi morala biti ena trifazna varovalka seveda, ampak tu so pač 3 enofazne 20A. Ko eno vrže ven so učinki tega v hiši dokaj zanimivi, pol hiše je brez, druga polovica pa ima zmanjšano napetost, nekatere flourescentne migetajo.

Zanimivo je tudi to, da enkrat vrže ven levo glavno varovalko L1, drugič pa desno L3 (kar tudi nekako razumem, saj so porabniki priklopljeni na medfazno napetost).

Porabniških varovalk (10A) za glavnimi varovalkami ne meče ven (te so seveda dvojne - 2 varovalki (vsaka po 10A) za vsak štekar, za vsako fazo ena).


PROBLEM:
Ven meče glavno varovalko seveda zato, ker stanovalci priklopijo kalorifer in če zraven laufa še pralni stroj, hladilnik in peclčica je to preveč. Kar me bega je tu medfazni priklop - ker ne vem kateri porabniki vplivajo na to, da Varovalko L1 meče ven. Ali na to vpliva le L1 in L2, ali tudi porabniki z L3?

DIAGNOSTIKA
Na papir sem si narisal vode ki pridejo do glavne omarice un ugotovil, da so vsi porabniki priklopljeni na L1-L2 ali pa na L2-L3, nobenega pa na L1-L3. Tako je naredil električar nekaj let nazaj. Pol hiše je dal na novo napeljavo in jo vrgel na eno fazo.

VPRASANJE
Mislim da je to narobe in da bi morali porabniki biti čim bolj zbalancirani. Varovalka pred števcem je Trifazna 25A.

Ali bi sledeče rešilo problem:
Ene 2 porabnika z L1-L2 vržem na L1-L3, potem pa L1 glavne varovalke ne bo več metalo ven? (to seveda ne bi storil jaz ampak elektricar).

Če bi jih vrgel z L1-L2 na L2-L3, še vedno ne bi bilo nobenega porabnika na L1-L3.

Slike lahko priložim, ampak ne bi še da se ne be kdo zgrozil kako to zgleda :)

Si že sam ugotovil, da imaš precej nesimetrično porazdelitev porabnikov. Tega drugače, kot da se vse preveže, ne boš mogel rešiti.
Skozi posamezno varovalko teče tok, ki je 1,73-krat večji od toka, ki teče skozi bremena priključena med dve fazi. N.pr. če imaš med dvema fazama priključeno skupno moč 3 kW, bo skozi breme tekel tok ca 13 A, skozi fazni vodnik oz. skozi varovalko jakosti 20 A pa tok 22,6 A. Varovalka bo po vsej verjetnosti pregorela.
Seštej vse moči, ki so istočasno priključene med dve fazi. Dobljen rezultat deli z 230 in pomnoži s korenom iz 3 (t.j. 1,73). Če bo rezultat večji od 20 A sta ti dve fazi preobremenjeni.

Utk ::

Če bi blo to nekje v Afriki, bi se smejali.
No, jaz se vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Voluharr ::

No če je tako, prestavi nekaj porabnikov na L2-L3 in bo zadeva rešena.
Mogoče bo dovolj da prestaviš samo enega pravega.
Brez tokovnih klešč bo precej težko.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

cegu ::

mirator je izjavil:


Si že sam ugotovil, da imaš precej nesimetrično porazdelitev porabnikov. Tega drugače, kot da se vse preveže, ne boš mogel rešiti.
Skozi posamezno varovalko teče tok, ki je 1,73-krat večji od toka, ki teče skozi bremena priključena med dve fazi. N.pr. če imaš med dvema fazama priključeno skupno moč 3 kW, bo skozi breme tekel tok ca 13 A, skozi fazni vodnik oz. skozi varovalko jakosti 20 A pa tok 22,6 A. Varovalka bo po vsej verjetnosti pregorela.
Seštej vse moči, ki so istočasno priključene med dve fazi. Dobljen rezultat deli z 230 in pomnoži s korenom iz 3 (t.j. 1,73). Če bo rezultat večji od 20 A sta ti dve fazi preobremenjeni.


Najlepša hvala!

Tudo ostalim.

cekr ::

Še dobro, da bi nas iz EU zafrkavali, če bi imeli tako urejene inštalacije.
Ko pa potegneš črto, smo mi v Slo v marsičem v prednosti.

Še to:
tudi če breme prestaviš na drugi par faz, boš imel še vedno preobremenjeno eno od prejšnjih faz.
Na splošno je takšna inštalacija ubijalska. To dobro deluje samo, če so vse faze enako obremenjene.
Se pravi motor/grelci v trikot/zvezdo. Sicer se poruši kot med fazami. Verjetno je tudi sam transformator iz nekega drugega časa, da mu sedanje obremenitve ne dišijo. Ne bi bil rad vezan na takšno čudo. Medfazna napetost lahko niha tudi za 50 ali več V.
Že pri nas se v kakšnem starejšem naselju pojavljajo problemi, če je preveč obremenjena samo ena faza.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

mirator ::

Moraš gledati iz druge strani. Prvič, se moraš prilagoditi okolju in navadam, kjer živiš. Če ti to uspe, potem nimaš drugačnih problemov, kot tam živeči domačini.
Elektroenergetski sistemi se pač razlikujejo in je drago oz. težko, če ne nemogoče uskladiti z večino držav. Podobno kot s prometnim režimom, recimo v Angliji, kjer vozijo po levi ali pa z jeziki, ki so od države do države različni. Ne eno ne drugo npr. nebo nikoli poenoteno.
Če pa boš med fazami zagotovil približno enake obremenitve, potem bo po vsaki fazi tekel tok, ki ga bo varovalka še zdržala, tako da prevezave lahko naredijo čudeže.

Pac-Man ::

cekr je izjavil:

Še dobro, da bi nas iz EU zafrkavali, če bi imeli tako urejene inštalacije.
Ko pa potegneš črto, smo mi v Slo v marsičem v prednosti.


Precej teh štosov so legacy fore, ko se je postavilo toliko da je, nato pa je iz tega nastal defacto standard. Japonska ima dve el. omrežji, 50 in 60Hz



Pri nas je povsem sfuzlana elektrifikacija železniškega omrežja, odvisno kdo je gradil. Se mi zdi, da so trije standardi.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Pac-Man, kako to misliš, da je "pri nas" povsem sfuzlan sistem elektrifikacije železniškega omrežja? Sploh, kaj je zate "pri nas"?

Lp

Jože

Pac-Man ::

Tole:

https://www.gov.si/teme/zelezniska-infr...


Očitno sem imel narobe v spominu, ven seka samo tunel Karavanke.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pac-Man ()

starfotr ::

25 kV AC railway electrification @ Wikipedia

Tukaj imamo tuti fruti, potem se pa gremo neko na celo EU preslikano standardizacijo USB polnjenja telefonov. Pa še tam seka ven micro USB, USB-C in eplova rešitev.

Tole naj uredijo, če imajo kaj moči in jajc, ne pa telefonov.

Barbarpapa2 ::

Pac-Man je izjavil:

Tole:

https://www.gov.si/teme/zelezniska-infr...


Očitno sem imel narobe v spominu, ven seka samo tunel Karavanke.


Ja, mejni drugi napajalni sistemi (25 kV/50Hz) pridejo na naše ozemlje v mejnih kolodvorih (Hodoš, Dobova), z Avstrijci pa smo se še v času bivše Juge dogovorili za "zbalansiran pristop". Njihov sistem (15kV/16,7Hz) pride skozi tunel Karavanke na kolodvor Jesenice, naš sistem (3kV DC) pa preko meje pri Šentilju do kolodvora Špilje / Spielfeld.

Starfotr, ta papazjanija sistemov elektrifikacije je zgodovinsko pogojena, imaš tudi države, ki imajo več kot en sistem na svojem ozemlju. Čehi furajo 3kV DC in 25kV/50Hz, Francozi 1,5kV DC in 25kV/50Hz... Italijani pa svoje nove hitre proge elektrificirajo z 25kV/50Hz, vse ostalo pa imajo isto kot mi... Se to precej enostavneje reši z večsistemskimi lokomotivami in/ali vlakovnimi garniturami. Bistveno pomembneje je, da poskušajo signalne sisteme končno spraviti na skupni imenovalec...

Lp

Jože

starfotr ::

Seveda je zgodovinsko povezano. Vendar status quo že desetletja ne bo pripeljal nikamor. Enkrat bo treba nekaj ukrenit in presekat nekaj.

Invictus ::

Najprej poglej, če imaš narisan načrt varovalk, in katero fazo porabljajo. Potem naredi spisek, kaj visi na fazah.

Šele potem se loti preklapljanja.

Saj ni nek kunšt, ampak je dobro poznati stanje preden se lotiš zadev...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Voluharr ::

Preozko razmišljaš in ni tako enostavno.
Vsi porabniki so v takem sistemu priključeni medfazno in ne enofazno tako kot pri nas faza nula.
Tako en porabnik vpliva na porabo na dveh fazah.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9130818 (3991) mirator
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15724447 (5705) hafnerurban
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315627 (6782) starfotr
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7920193 (18369) lovro535v2
»

Je zaporedje L1, L2 in L3 pomembno ali ne?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4316799 (15724) JoSmo

Več podobnih tem